S).e llenliefde Speuidex Het Hof hoopt de zaak majoor K in één dag af te werken Ventielen van gasmaskers deugden niet Raad koos leden voor raad van bestuur Industrieschap Utrechtse recherche hield verdacht trio aan Behang? Jan Vonk VRIJDAG 11 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 14 Getuigen Veertien getuigen zullen worden gehoord in de zaak tegen majoor K. op het Hoog Militaire Gerechtshof te Den Haag. Vijf charge, negen a de charge. Onder de vyf ztfn ook de heren C. van B. en J. H. D., van wie de majoor giften in geld zou hebben ontvangen by het afsluiten van con tracten voor de Ned. strijdkrachten in Engeland. Onder de getuigen k decharge bevindt zich ook de echt genote van majoor K. Verdedigers zijn de Amsterdamse strafpleiter mr. Th. Muller Massis en mr. Joh. K. M. Mathuisen. Men zal er goed aan doen te be denken dat er een belangrijk onder scheid is tussen een burgerproces en een proces van de militaire justitie Het H.M.G. valt voornamelijk terug op de dossiers die reeds de getuigen verklaringen bevatten, daarom is een verhoor van getuigen voor het H.M.G. nooit zo levendig als hij bur gerzaken. Bij het Hof wordt dan ook geen sensationeel verloop verwacht, eer der (na alles wat over de zaak al ge schreven is) een anti-climax. Het Hof hoopt de zaak in een dag te kun nen afhandelen, maar dit staat uiter aard niet vast; er kunnen zich na tuurlijk altijd verrassingen voor doen. Het lid van de Tweede Kamer, de Tegen politieman 3 maanden geëist voor mishandeling De officier van justitie bij de recht bank te Breda heeft drie maanden gevangenisstraf geëist tegen de op perwachtmeester M. van de rijkspo litie wegens mishandeling, tweemaal gepleegd. De dagvaarding vermeldde, dat M. op 22 juli 1^57 C. B. aan de oren zou hebben getrokken, de pols zou heb ben omgedraaid en een stomp op de mond zou hebben gegeven. In septem ber van dat jaar zou de opperwacht meester bovendien een arrestant in de cel te Sprundel, die zich heel erg opwond, op de betonnen brits in de cel hebben gegooid en hem daar na met de gummistok hebben gesla- Sen. De verdachte erkende slechts at htj C. B, op 22 juli 1957 een draai om de oren had gegeven en dat hij verdachte Van der M. in september enkel op de brits geduwd zou heb- b®n- De districtscommandant van de rijkspolitie te Breda, overste E. J. Gerhards had slechts lof voor het werk van de thans terechtstaande op perwachtmeester. De officier van justitie meende, dat de twee beschuldigingen, die hij bei de bewezen achtte, te ernstig zijn om disciplinair gestraft te worden. De verdediger, mr. T. Houtman uit Breda, wees op bepaalde tegen strijdigheden in de verklaringen, die de bewijsvoering zouden ondermij nen. Liever de cel dan het Legioen De marechaussee in Zundert heeft dezer dagen een 25-jarige jongeman aangehouden, wonende te Zwolle. Hij werd naar Maastricht overge bracht, omdat hy zich in deze plaats schuldig had gemaakt aan oplichting Een maand geleden ongeveer heeft de jongeman in Zwolle een auto ge huurd en is daarmee naar Marseille gereden, waar hij de wagen in een bos achterliet en zich meldde bij het Vreemdelingenlegioen. Het beviel hem daar zo slecht, dat hij na een paar dagen wist te ontvluchten en naar Nederland terugkeerde. Aan de Nederlands Belgische grens werd hij aangehouen. De man heeft zich behalve aan diefstal van een autoradio, welke hij in Maastricht in de gehuurde auto liet monteren, nog schuldig gemaakt aan diverse oplichtingen, onder andere in Venlo, in Hoek van Holland en Den Haag, waar hij onder andere zonder beta ling logies genoot, benzine kocht en reparaties liet verrichten aan de auto, zonder betaling. Hij wordt vandaag voor de officier van Justitie te Maastricht geleid. heer Van Rijckevarsel had de minis ter van Justitie gevraagd of het juist was dat de advocaat-fiscaal voor de zee- en landmacht op een door hem te houden persconferentie een uit eenzetting zou geven over de zaak majoor K. Voorts of de minister dit niet in strijd achtte met de strek king van artikel 90 der provisionele instructie voor het Hoog Militaire Gerechtshof. Minister Samkalden heeft hier gis teren op geantwoord dat het hier niet een uiteenzetting over de zaak van majoor K. betrof, doch een tech nische uiteenzetting over de wijze van procesvoering voor het Hoog Militair Gerechtshof, die de aanwe zige journalisten van nut zal kunnen zijn bij het volgen van de openbare behandeling. Hieruit volgt dat van strijd met de strekking van artikel 90 van de pro visionele instructie voor het Hoog Militair Gerechtshof geen sprake kan zijn. Wegens het toenemende aanbod op de varkensmarkt heeft het pro- duktschap voor Vee en Vlees beslo ten, de maximum gewiohtsgrens voor baconvarkens van 72 kg tot 70 kg te verlagen. Dientengevolge zul len met ingang van 14 april tot na der order slechts varkens tot bacon kunnen worden verwerkt met een koud geslacht gewicht van 63 t/m 70 kg. OVERVAL OP LANDBOUWER Vannacht Ls de landbouwer S. in zijn boerderij te Hoogkerk (Gr.) overvallen door drie personen. S. en zijn knecht werden gekneveld, waar na het huis doorzocht werd. De overval mislukte echter door dat een vee-auto arriveerde (de boer en zijn knecht waren namelyk op gebleven om vee in te laden). Het drietal overvallers ging er toen snel vandoor met medeneming van de auto van S. en een bedrag van 25.—. De fietsen waarop ze geko men waren lieten ze achter. De poli tie stelt een onderzoek in. Bij de keuring van een partij van 400.000 gasmaskers, waarvan een deel later bleek te lekken, is men zorgvul dig te werk gegaan, zo zegt minister Staf. Hij acht het zeer onwaarschijn lijk, dat bij de keuring (met behulp van apparateuur van de rijksverdedi gingsorganisatie T.N.O.) een slordig heid is begaan. Maar, zo vervolgt de minister in zijn antwoord op vragen ter zake van het Kamerlid Ritmeester, in 1955 constateerde T.N.O. bij proeven met de moderne strijdgassen, dat de ven tielen van de gasmaskers gebreken vertoonden, die bij experimenten in de gaskamer of bij oefeningen te vel de niet eerder waren geconstateerd. Mogelijk was de oorzaak hiervan, zo zegt minister Staf, dat bij die oefenin gen de gasconcentraties te gering wa ren om kleine lekken te kunnen op sporen. Dertig pet. goed. Na voortdurende controle rapporteer de T.N.O., dat naar schatting 20 pro cent van de onderzochte ventielen een te groot lek vertoonden, 50 pro cent slechts bij goede bevochtiging bruikbaar was en dat 30 pet zonder meer goed bleek. Uiteindelijk is toen de radicale op lossing gekozen voor alle gasmaskers een nieuw ventiel te laten maken, Nieuwe insecticide in de handel Voorzichtig gebruiken Zeer binnenkort zal, met de goed keuring v. d. plantenziektenkundige dienst te Wageningen, een voor Euro pa geheel nieuw insektenbestrijdings- middel ter beschikking van onze boe ren en tuinders kunnen worden ge steld, zo deelt men ons van de zijde der Bataafse Petroleum Maatschappij mede. Het produkt (dat onder de naam ,tPhosdriin"-menigolie door de Shell in de handel wordt gebracht) verschijnt ongeveer tegelijkertijd in Nederland, Engeland en Frankrijk op de markt. Het insekticide is reeds sinds me dio vorig jaar met succes toegepast in de Verenigde Staten, waar het werd ontwikkeld. Met het nieuwe midel worden voor namelijk bladluizen, spintimijten en larven van de bietevlieg bestreden. Daar het vergif na 1 a 2 dagen is uitgewerkt kan het tot vlak voor de oogst worden gebruikt. Als veilig heidsmarge heeft het directoraat-ge neraal voor de volksgezondheid achter een termijn van 4 dagen voor de oogst als uiterste datum van toepas sing vastgesteld. Met inachtneming van deze termijn kan de tuinder na bijna tot vlak vóór hij naar de veiling gaat een insek- tenplaag met succes bestrijden. Het produkt is een organisch fosfaat en is, evenals de meeste insekticiden, giftig voor de mens. Zij, die het pro dukt ziullen toepassen, worden hierop op de gebruikelijke wyze attent ge maakt. waarvan het prototype in februari 1957 gereed was. Het resultaat van uitgebreide proeven met het nieuwe ventiel noemt de minister gunstig, be halve enkele bezwaren wegens min der goede spraakverstaanbaarheid en een wat hogere uitademingsweer stand. Op deze punten is eerst on langs een beslissing genomen. Nog een jaar. Thans rest nog het vaststellen van de juiste vorm, afmetingen en rub bersoort van het ventiel. De minister denkt dat met een aanloopperiode van zes maanden, dus op 1 oktober, de massafabricage kan beginnen. Weer zes maanden later is de produk- tie afgelopen. Z0ETERW0UDE Alle leden van de raad van de ge meente Zoeterwoude waren gister avond ten raadhuize aanwezig ter bijwoning van de gemeenteraadsver gadering. De voorz., burgemeester H. J. J. A. Smeets, deelde mede, dat van Gedep. Staten bericht was ontvangen om de grootst mogelijke zuinigheid in 1958 te betrachten. Behoudens enkele voorwaarden omtrent plaatsing van lichtmasten, verlenen G. S. een subsidie van 40 van de kosten van de verlichting van de weg no. 17 (nabij Rijksweg 4a) welke bedragen 36.856, De benoemde leden van de com missie tot wering van schoolverzuim, nl. de heren P. C. Paardekooper, A. Pieterse en D. A. Muusen, hebben hun benoeming aanvaard. De gehou den controle van de boeken en finan ciën van de gemeenteontvanger, se cretarie en de bedrijven heeft een gunstig resultaat gehad. Aan de heer Van Putten uit Leiden vyerd de opbrengst van de vuilnis belt verpacht voor f 10.per maand. Van het Comité tot stichting van een speelweide in het Dorp was een verzoek binnengekomen tot mede werking hieraan. ^Inmiddels zal de gemeentearchitect een kostenraming maken, opdat B. en W. in de eerst volgende vergadering, d.L 23 april 1958, met een prae-advies kunnen komen. De heer Van Vliet dringt aan op spoed: de organisatoren komen anders in verband met het seizoen in tijdnood. De voorz. wijst op het feit dat zonder begroting geen besluit te nemen is. Het terrein is aan drie zij den begrensd door sloten, zodat af. rastering noodzakelijk zal zijn. De voorz. deelde tenslotte nog mede, dat de goedkeuring van G. S. voor het besluit tot aankoop van gronden voor de bouw van 47 wonin gen aan de Hoge Rijndijk tegemoet gezien kan worden. Besloten werd voorts tot het aan gaan van een geldlening ad 155.000 van de Bank voor Ned. Gemeenten ter financiering van de uitbreiding Held op sokken nam de kuiten Gisternacht zijn in Utrecht, zij het na enige strubbelingen, aangehouden twee van de drie inbrekers, die naar alle waarschijnlijkheid het trio vor men, dat al enige tijd Utrecht en om geving onveilig maakt. De vele meldingen van inbraken in de laatste weken deed de Utrecht se recherche er toe besluiten, des nacht door agenten in burger te laten surveilleren. Gisternacht ontmoetten een tweetal „stillen" op de Catharij- nensingel in Utrecht, drie verdacht uitziende mannen, die bovendien bij de nadering van de agenten op de vlucht sloegen. Een van hen trok zich niets van de waarschuwings schoten aan. Integendeel, hij trok zijn schoenen uit en rende de don kere Rijnstraat op. Een der agenten zette de achtervolging in, maar ver loor de inbreker uit het oog. Twee mannen ingerekend. De andere rechercheur bracht on dertussen J. W. (21) en A, A. B. (28) naar het hoofdbureau, van waaruit even later een intensieve zoekactie werd georganiseerd om de voort vluchtige in te rekenen. Een speurhond werd op het spoor gezet. Deze kreeg de „third man" in derdaad te pakken, maar met enige harde trappen kon deze zich van de hond ontdoen. Het bleek de 20-jarige, bij de politie bekend staande M. J. G. te zijn. Hij wist te ontkomen en tot nu toe heeft men hem nog niet ge vonden. Het edele drietal bleek ingebroken te hebben bij de n.v. Algemene Com missie voor Kinderbescherming en Kinderverpleging aan de Catharij- nesingel. Zij hadden ean actentas in hun bezit waarin 41 spaarbankboek jes met een gezamenlijke waarde van meer dan 10.000 gulden, enige contanten en gestolen pakken koffie en thee. Meer verdachte goederen. Bij huiszoeking werden nog meer artikelen van verdachte herkomst ge vonden, waaronder een rekenmachine ter waarde van 500,die vorige week uit de Utrechts Rijksuniversi teit gestolen was. Daarom neemt de politie aan, dat deze personen schuldig zijn aan een groot deel van de inbraken die de laatste tijd in Utrecht gepleegd zyn. In Arnhem nu 2 KVP-lijsten Waarschijnlijk zullen de ze afgetreden leden van de KVP-frac- tie in de gemeenteraad van Arnhem met een eigen lijst uitkomen. Er is n.l. nog geen oplossing gekomen in het geschil, dat ih de KVP van Arn hem gerezen is. Zoals men zich zal herinneren hebben drie KVP-ers van de Arnhemse Raad zich solidair verklaard met de vier raadsleden, die niet meer op een verkiesbare plaats waren uitgekomen. Dit heeft in KVP-kringen te Arnhem hevig conflict doen oplaaien. De groslijst stemming heeft de keuze van de ad viescommissie onlangs bekrachtigd. Voor dan natuurlijk naar grootste keus, laagste prijs. BEHANGERIJ STOFFEERDERIJ Haarlemmerstraat 81 Telef. 22580 van dé R. K. Jongensschool aan de Schenkelweg tegen een rente van 5 6/8 looptijd 13 jaar, koers 100 Aan het bestuur van bovengenoem de school is medegedeeld welke for maliteiten nog vervuld dienen te worden om tot de bouw te komen. Hiermede zal, aldus de voorz. ook de laatste hand gelegd kunnen worden aan de wegenaanleg, slootdemping enz. in dit gebied. De heer V. d. Ploeg vraagt of ook de Nieuweweg-brug verlaagd zal worden. De voorz. ant woordt, dat hierover nog besprekin gen gevoerd worden. Ook wordt besloten een geldlening aan te gaan met dezelfde Bank groot 44.000 tegen een koers van 100%, looptijd 25 jaar, rente 5 Dit is uit de opbrengst van de 100.000.000 lening en dient ter delging (gedeel telijk!) van de schuld van de ge meente ad 1,2 millioen! Aan de Mater Amabilischool te Leiden werd een subsidie over 1956 ad 17.85 en over 1957 ad 17.58 per leerling uit Zoeterwoude afkomstig, verleend, met dien verstande, dat voor de leerlingen, gehuisvest in „Sancta Euphrasia", geen bijdrage verleend zal worden, daar dit dient te geschieden door de gemeenten waar de leerlingen vandaan kwamen. Voor 1 leerling wordt een subsidie aan de lagere tuinbouwschool te R 'veen beschikbaar gesteld ten be drage van 19,13. De fraude-risico-verzekering wordt op dezelfde voet voortgezet. De heer Q. Onderwater is bevreesd, dat dit bedrag wel eens te laag zal kunnen zijn. De voorz. verzekert echter, dat ƒ25.000 verzekerd bedrag roim voL doende is. Van de Kath. Woningboowver. „St. Willibrord" zal een perceeltje grond a 2.50 per m* plus schadevergoeding ad 70.voor een varkensschuurtje, worden aangekocht. De percelen grasland in de Groote Polder worden tot 1 nov. 1958 weer verhuurd aan dezelfde pachters als vorig jaar, waarbij echter ten be hoeve van de jeugd aan de Hoge Ryndijk ten deel zal worden afge staan. Dit zal dan op eenvoudige wijze worden ingericht tot speel weide. Mevr. Neuwahl-Sanders vraagt om zand en zandbakken voor de klein tjes hetgeen toegestaan wordt. Aan de heer J. de Groot wordt een perceel grasland, voorzover betreft het jachtrecht, verhuurd voor 15.- Industrieschap. De voorz. deelde mede, dat het In dustrieschap de Groote Polder zal worden bestuurd door een Raad van Bestuur, welke uit 8 leden zal be staan. De colleges van B. en W. van Leiden en Zoeterwoude benoemen elk 2 leden. Hiervoor zijn voor Zoe terwoude gekozen de burgemeester en wethouder M. J. Kraan. Daarnaast hebben de gemeenteraden van Lei den en Zoeterwoude elk het recht 2 leden te kiezen. De zittingsduur van de Raad van Bestuur van dit schap is gelijk aan de gemeenteraad, d.i. dus voor* de nieuw-benoemden tot 1 sept. a.s. Tot stemming overgaande kwam het tot de volgende uitslag: 1. mevr. NeuwahlSanders 11 st., 2. J. H. v. d. Ploeg 10 st., en 3. J. v. liet 1 st., zodat beide eerst genoemde zijn be noemd, die beiden verklaarden hun benoeming te aanvaarden. Bij de rondvraag informeerde de heer Q. Onderwater naar de kw^kel tussen kerk en school in de Zuid- buurt. Deze verkeert is desolate toe stand en geeft geen behoorlijke toe toegang tot de school. De voorz. ziet dat niet als een ge meentebelang, acht dit een kwestie van het kerkbestuur, dat de on derhoudsplichtige is. De heer Onder water zegt dat de brug voor de school is en elke school 'n behoorlijke toe gang moet hebben. Spr. wil dan ook de kosten van herstel van deze brug ten laste van de school brengen, waarvoor de gemeente ingevolge de Onderwijswet dan een bijdrage zal moeten geven. De voorz. wijst op het feit, dat in 1922 bij de gelijkstelling van 't on derwijs hiervoor reeds een afwikke ling heeft plaats gehad. De kosten kunnen niet bestreden worden inge volge de onderwijswet. Spr. heeft open oog voor 't feit, dat de brug, welke eerst diende als verbinding voor de kerkgangers gaande en ko mende vanaf 't Kerkpad naar de kerk, wel een meer algemene bestem ming heeft gekregen. De heer Onderwater wijst er op, dat in Stompwijk ook voor de ge meente ten behoeve van een school een brug vernieuwd is. De heer v. d. Ploeg wijst op de gevaarlijke toe stand en meent ook, dat de gemeen te een nieuwe brug zal moeten bou wen als het kerkbestuur de oude niet meer handhaaft. De voorz zegt tenslotte dat 't het beste is om een verzoek tot de raad te doen richten. Tenslotte herinnert de heer V. de Ploeg het college nog eens aan de oprit vanaf de Miening naar het via duct over de Rijksweg 4a. De voorz. zegt over over dit punt reeds de nodige toezeggingen te heb ben gehad, doch dat er in de praktijk nog niets veranderd is. Hij doet dan ook de toezegging de. betreffende in stanties te verzoeken de nodige ver beteringen aan te brengen. Hierna sluiting. Zwet- en Groote Blankaart-polder. In het caflé „Het Blesse Paard" te Stompwijk werd gisteravond de ver gadering van stemgerechtigde inge landen gehouden. De voorzitter, de 'heer W. M. van der Salm, deelde mede, dat vergun ning was verleend tot het dempen van de watering en de sloten in het houwgebied tussen Zwetkade en Kor te Miering. Omtrent de voorwaarden vergunning is het bestuur echter met het gemeentebestuur nog niet tot overeenstemming gekomen. Ook deelde de voorzitter mede, dat aan het Provinciaal Bestuur een ver zoek was gericht tot wijziging van het Bijzonder Reglement om te komen tot heffing van een omslag op de be bouwde eigendommen in verband met de hoge kosten van verbetering van de polder kaden. De bijzonderheden hieromtrent werden gisteravond reeds gepubli ceerd. Bij nadere informatie aan de Prov. Griffie is bekend geworden dat deze zaak in de zomer-zitting van de Pro vinciale Staten aan de orde zal ko men. De hoofdingeland van Rijnland, de heer A. van Wijk, deelde mede, dat het initiatief van deze polder bij het College van Dijkgraaf en Hoog heemraden van Rijnland veel belang stelling heeft. Op een desbetreffende vraag van een ingeland werd uiteengezet dat de aanslag voor de bebouwde eigen dommen niet alleen geldt voor de woningbouw. Ook alle bestaande ge bouwen huizen als stallingen en schu ren zullen naar de huurwaarde aan geslagen worden. Bij de besprekingen over de wa tersnood van 25 febr. j.l. waarschuwde de heer Van Wijk voor een volgende hoge waterstand. Bij een sterke Noordoosten-wind kan een stijging van het water niet voorkomen wor den. Inhet laatste geval was de uit komst het lozen van water in Delf land. Niet altijd is zulks mogelijk; het is dus een ernstige zaak, te zor gen dat de kaden voldoen aan de ge stelde eisen. De rekening over het jaar 1967 werd na gunstig rapport van de com missie belast met de naziening vast gesteld aan inkomsten op 4219,31, uitgaven 3431,4)6, batig saldo 787,85 De begroting voor 1958 werd vast gesteld aan inkomsten en uitgaven op 4693,24, waarbij de omslag werd bepaald op 18 per ha. (v. j. 12). Lange besprekingen werden ge voerd over het vangen van de mollen in de polder. Deze plaag wordt van jaar tot jaar groter en in de afgelo pen winter was het vangen zeer be moeilijkt door de natte toestand van het land. Er was veel ontevredenheid over de waterkering in de Grooten Blan kaart. Twee duikers blijken in de tijd, dat er veel vuil van de waterin gen komt, niet voldoende te functio neren. Nadat door sommige ingelan den sterk werd aangedrongen deze duikers te vervangen door bruggen kwamen nog vele andere mogelijk heden naar voren tot verbetering van de waterstaatkundige inrichting van dit polderdeeL Hoewel de Blankaart 0.15 m. hoger ligt dan de Zwet is de waterstand na veel regenval te lang hoog. Om aan deze overlast een einde te maken wordt besloten tot het maken van twee bruggen, waarna de financiering bij de voorgestelde begroting, hoewel moeilijk, nog wel mogelijk werd ge acht Als de motorschippers in strijd met hun vergunning te snel varen kan procesverbaal opgemaakt worden, hetgeen tot gevolg kan hebben, dat Rijnland de vergunning tot varen intrekt Tijdens deze vergadering had de verkiezing plaats van een voorzitter wegens periodieke aftreding van de heer W. M. van der Salm. De aftre dende voorzitter werd met algemene stemmen herkozen. door BART IN 'T HOUT 26) „Dat zal ik je straks vertellen. Ik kocht vanmiddag een krant „De Paris-Midi", viel Daantje in de rede. „Juist, de Paris-Midi en daar stond in „Zwyg!'\ zei Daantje en hij strek te bezwerend de hand uit. „Praat me d'r niet van." „Maar waarom niet?", vroeg Bob verbaasd. „Die krant heeft m'n geluk ver nietigd", zei Daantje dramatisch. „Ben je getrouwd?", vroeg Bob deelnemend. „Nee kerel, maar het meisje, dat ik aanbidEnfin, je begrijpt me weL" „Ik zal het oprecht proberen", zei Bob. „Maar laat ik je nu even ver tellen, dat die krant mij tot de ge lukkigste man van Parijs heeft ge maakt." „Nu ja...." zei Daantje, met ge paste bescheidenheid. En hij over dacht, of Bob misschien aan hem zou willen lenen „Het meisje, waarmee jij op de foto staatging Bob verder, doch Daantje viel hem opnieuw in de rede: „Praat waarover je wilt, maar houd je mond over dat meisje." A propros, wat weet jij van dat meisje? Nee, vertel het me maar niet. Aan haar heb ik het vooral te danken, dat Fré zo nijdig is gewor den als een spin." „Wie is Fré", vroeg Bob. „Het liefste, het aardigste meisje, dat er bestaat Maar ik moest met haar samen wonen op een onbe woond eiland. Mensen irriteren haar." „Je toekomstige vrouw." „Je zoudt haar zo kunnen noemen alhoewel Fré je daarom lichtelijk zou kunnen verminken." „Parisienne?" „Nee, man, een Parisienne zou nooit zó zijn. Zij is een Hollandse en wat voor Hollandse. Ze stamt regel recht af van Jan Willem Friso, of in elk geval van iemand, wiens wieg op een terp heeft gestaan. Als ze kwaad is, ziet ze er niet tegen op ieuand een onderdompeling te geven in de Seine. En toch zou ik niet bui ten haar kunnen. Een axioma, niet?" „Als ik het goed begryp", zei Bob glimlachend, „is ze kwaad op Je om die foto's in de Paris-Midi". „Ze is niet kwaad, ze is woest. Om dat zy er niet by is geweest Je weet het: de zwakke sexe Ls egocentrisch" „En dat meisje....?" „Steek twee vingers omhoog en zweer bij e heilige eik, dat je niet meer over dat meisje zult spreken." „Waarom dan toch? Om haar ben ik juist in Parijs!" Daantje keek Bob verbaasd aan. „Om haar?" „Hoe heet ze dan?" vroeg Daantje. „Jij zult niet weten hoe ze heet", zei Bob ongelovig. „Je staat naast haar op de foto en je hebt met haar gedanst." „Ik herinner me niet eens, dat ik met haar heb gedanst. En zo iets zit je dwars, vooral als je volgende dag met haar in de krant staat. Hoe heet ze?" „Phil." „Phil wat?" „Phil Denekamp." „Phil Denekamp." herhaalde Daan tje. „Nee, geen spatje kan ik mij er van herinneren. En dat komt uit sluitend door die lamme whisky van Edsel Brown." Daantje verklaarde vervolgens aan Bob, waarom hij had gezworen nim mer meer whisky te zullen drinken en waarom hij het zelfs zijn kinde ren in de toekomst zou verbieden. „Alles goed en wel", „maar kun je je absluut niets van haar herinne ren?" „Nee, geen spatje." Bob kreeg een kleur, terwijl hij hetgeen Daantje niet ontging. „Waarom kijk je zo sip? O ja, je bent voor haar naar Parijs gekomen. Ben jeverliefd op haar?" Bog kreeg een kleur, terwijl hij verlegen antwoordde: „Het is een ingewikkelde geschie denis, Daan." Daantje wuifde met de hand en zei: „Je behoeft me niets te vertellen. Die ingewikkelde geschiedenissen zijn niet vreemd voor mij. Zo, dus het meisje, dat Phil heet heeft kans gezien het hart van een politieman te stelen en nog wel van m'n oude vriend Bobber. Wat jammer, dat ik dat vannacht niet heb geweten." „Kun je je ook niet herinneren", klampte Bob zich-aan een laatste strohalm vast, „of ze daar alleen was ofin gezelschap van iemand?" Daantje schudde het hoofd en zei: „Het spyt me kerel, maart ik weet er niets van. Men zegt, dat ik met haar gedanst heb, zoals men zegt, dat ik geboren ben. Voila tout!" „Wat denk je, Daan, zou ik haar hier kunnen vinden?", vroeg Bob. Daantje haalde de schouders op. „Peut-être, mon ami, maar wacht eens, het was de verjaardag van Edsel Brown. Misschien weet hij, waar zyn bekoorlijke gast van daan is gekomen." „Waar woont die Edsel Brown?", vroeg Bob, wiens „heilig vuur" gre tig in het nieuwe voedsel hapte. „Hy is om zo te zeggen, mijn buur man", antwoordde Daantje. „Hij woont in het atelier naast mij." „Kunnen wij direct naar hem toe gaan?" „Direct? Kerel, als -we nu bij hem komen schopt hij ons beiden het ate lier uit Toen ik mij vanmorgen om streeks half zeven huiswaarts begaf, bestelde Edsel Brown z*n 21e of zyn 33e „Scotch met soda" en zei hij. dat hij het juist leuk begon te vin den Die is voor zes uur vanavond niet te spreken." „Maar in dit geval..,,?" „Als je levensmoe bent, Bobber" zei Daantje, mag je het proberen. Jij bent niet klein, maar bij Edsel Brown ben je een lilliputter." „H'm", zei Bob, die niet bijster onder de indruk kwam. „Nou ja...." „Bobber, ik bewonder je moed om zo rustig over Edsel Brown te spre ken maar dat komt omdat je de reus Goliath nog niet hebt gezien. Nu iets anders:, hoe lang blijf je in Parijs?" Bob haalde de schouders op, daar over had hij nog niet «\gedacht. „Dat hangt er van afzei hij ontwijkend. „Misschien een paar dagen, misschien een week...." „Waar vertoef je? Heb je al een hotel?" „Nee nog niet", antwoordde Bob. „Weet jij er een voor me?" Daantje dacht een ogenblik na en zei toen: „Kom bij mij logeren. Ik heb wel geen aparte kamer voor je, maar als je genoegen neemt met een bed op m'n „souspentje" Bob wist niet wat een „sous-pen- tje" was, doch uit beleefdheid vroeg hij er niet naar. „Kun je me hebben?", vroeg Bob. die naar het voorstel van Daantje wel oren had. „Stoor ik je niet in je werk?" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8