Geen uitzonderlijke toeneming van melkproduktie Vijftien meter gevallen In februari werden er meer woningen gebouwd Melkpoeder kostte pater Kwanten bijna het leven JAN VONK Leerling werd van school gestuurd F VRIJDAG 11 APRIL 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA 7 De zuivelsituatie in cijfers Boterproduktie beneden normaal De produktie van melk tussen no vember 1957 en november 1958 wordt geraamd op 5,3 miljard kilogram te gen 5,18 miljard in het voorgaande jaar. De produktlecijfers van de eerste drie maanden van 1958 wijzen mede in die richting. Een vergelijking met de produktie van 1957 is moeilijk, om dat in het eerste kwartaal van dat jaar de melkproduktie en daarmee de vervaardiging van boter en andere zuivelprodukten ver beneden normaal bleef. Indien thans wordt geconstateerd, dat in het eerste kwartaal ruim 5 mil joen kg boter méér werd gemaakt, dan in de overeenkomstige periode van 1957, dan is dit geen zuivere in- j dicatie van werkelijke toeneming van de melkproduktie. Het verschil met het eerste kwartaal 1956 is namelijk slechts ruim 2 miljoen en met de overeenkomstige periöde van 1955 ruim 3 miljoen kilogram. Er is dus, aldus constateren deskundigen uit de zuivelwereld, een uitzonderlijke toe neming van de melkproduktie. Wel ziet men (terugvallend op het eerste kwartaal 1957) een geleidelijke, na- i tuurlijke toeneming als gevolg van beter vee, betere winning en hogere produktiviteit per koe. Het verbruik van consumptiemelk in ons land is in de laatste jaren vrij aanzienlijk teruggelopen, waar tegen over 'n stijgend verbruik van „luxe"- artikelen als koffiemelk staat. Was aanvankelijk ter verkrijging van vol doende boterproduktie ook voor de uitvoer standaardisatie van melk op 2,5 percent vetgehalte nodig, zonder schade aan de voedselvoorziening te doen, in de laatste jaren is door het stijgen van de melk- en boterproduk tie elders in de wereld, een deel van de afzetmogelijkheden van Neder landse boter verdwenen. Door afzet van koelhuisboter op de binnenlandse markt werkte men restanten weg, zij het met aanzienlijk verlies. Het bedrijfsleven is van mening, dat het thans bestaande overschot aan melkvet ten dele kan worden opge vangen door verhoging van de stah- daardisatie van melk to+ 3 percent. De minister van landbouw koos een andere weg. De andere weg. Volle melk zal naast (gesubsidieër- de) gestandaardiseerde melk van 2,5 percent vet worden verkocht, evenals een margarine-melange, die waar schijnlijk 15 percent boter zal bevat ten. Van een uitvoeroffensief op nieu- i we markten met volle melkprodukten 1 zal waarschijnlijk niet kunnen komen. Ter adstructie van de stelling, dat de stijging van de Nederlandse melk produktie een normale is, gebaseerd op het oorspronkelijke overheidsver- langen om zoveel mogelij te produ ceren, verstrekte het produktschap voor zuivel de navolgende eerste- kwartaalcijfers in tonnen over de ja ren 1955, 56, 57 en 58. Eerste kwartalen. 1955 1956 1957 1958 afgeleverde industrie en consumptie- melk aan de bedrijven PRONONCE NYLONS Oegstgeest Geversstraat 41 Tel. 23917 Leiden Breestraat 65 Tel. 21800 (Advertentie) 881.845 932.812 878.272 999.091 boterproduktie 11.992 12.957 10.381 16.125 Goudse kaas 14.942 16.337 14.321 19.149 Edammer kaas 8.959 9.084 7.416 10.256 volle condens 49.286 49.216 57.114 54.497 volle melkpoeder 3.908 5.411 4.542 1.515 magere condens 2.848 4.900 5.538 5.650 mager poeder (afhankelijk van de kaasproduktie) 1-119 1.161 512 7.151 boter-uitvoer over januari/februari 5.204 4.966 8.528 7.278 ti VRAAGSTUK BLIJFT. Ter afremming van de produktie van melk, heeft de minister van land bouw bepaald, dat de garantieprijs 1958 voor melk alleen zal gelden voor een hoeveelheid, gelijk aan de pro duktie tussen november 1956 en 1957. (nl 5,18 miljard kg) deze rem op de produktie van de individuele veehou der zal, naar het zich laat aanzien, slechts geleidelijk kunnen worden aangetrokken. Hoe het dit jaar vrijwel zeker op tredende overschot aan botervet (bo ter), dat geschat wordt op 20 tot 25.000 ton, zal worden geruimd, is nog onzeker. Blijft de tegenwoordige si tuatie op de internationale zuivel- markt bestendigd, dan zal van extra uitvoer weinig terecht kunnen ko men. Bij nieuwe CAO Geen doorberekening in bouwkosten De thans geldende risicoregeling woningbouw 1954 zouden de finan ciële gevolgen van de invoering van een nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst voor het bouwbedrijf, waaromtrent momenteel tussen werk gevers en werknemers overleg wordt gepleegd, moeten worden doorbere kend. De minister van volkshuisves ting en bouwnijverheid acht dit niet aanvaardbaar. Daarom heeft hij de gemeentebesturen medegedeeld, dat de financiële gevolgen van de even tuele nieuw in te voeren CAO niet bij de financiering van woningen, die na 15 april 1958 worden aanbesteed, in aanmerking zullen worden geno men. Lasser gedood Gistermiddag om half vijf is de 32- jarige lasser J. van Meurs uit Rot terdam tijdens werkzaamheden ver ongelukt en aan de bekomen ver wondingen overleden. Hij laat vrouw en vier kinderen ^hter. Het ongeluk geoeurde op het ter rein van de nieuwe Matex in het Bot- lekgebied in de gemeente Spykenisse. Tijdens het ophalen van een mast, in een van de in aanbouw zijnde tan ken, viel de lasser van ongeveer vijf tien meter hoogte naar beneden. De oorzaak is nog onbekend. M. CLAASSENS ONDERSCHEIDEN De heer M. N. Claassens, directeur van het Jeugdhuis Don Bosco te Sche- veningen, is benoemd tot ridder in de Orde van Sint Silvester. De deken van 's-Gravenhage, mgr. W. A. E Bokeloh, deed van deze benoeming mededeling op 9 april 1958 tijdens een besloten herdenking van het twaalf en een halfjarig bestaan van dit jeugdhuis. Na deze mededeling bood het bestuur van het jeugdhuis de heer Claassens de bij deze onder scheiding behorende versierselen aan. De maand februari heeft, wat de waren in ons land in uitvoering 85.140 woningbouw in ons land betreft, geen slecht figuur geslagen. Dit althans niet, indien deze maand wordt verge leken met februari 1957 en februari 1956. Ook ten opzichte van de eerste maand van dit jaar was er evenwel sprake van vooruitgang. Zo werden in februari jl. in ons land 701 wonin gen voltooid tegen 6415 in januari, 6106 in februari 1957 en 1719 in fe bruari 1956. Daarmede kwam het aantal in de eerste twee maanden van dit jaar vol tooide woningen uit op 13.486, tegen 12.299 in de overeenkomstige periode van een jaar geleden. In februari werd begonnen aan de bouw van 4689 woningen, tegen 4118 in januari en 6667 in februari van het vorige jaar. In de eerste twee maan den van 1958 werd met de bouw van 8807 woningen aangevangen, tegen 14.420 in dezelfde maanden van 1957. Aan het einde van de maand februari Deze telefoto uit Luxemburg toont H.K.H. Prinses Irene aan de arm van Francois van Frankrijk op de vorstelijke bruiloft van prinses Marie Adelaide van Luxemburg en graaf Ctfcirles Josef Henckel van Donners- marck, welke gisteren in Luxemburg werd gevierd. Deze telefoto uit Luxemburg toont H.K.H. Prinses Beatrix in gezelschap van prins Jean van Luxemburg op de vorstelijke bruiloft, welke donderdag in Luxemburg werd gevierd. Avontuur op Sumatra Pater Leo Kwanten C. S. J., uit Den Bosch, die pastoor is in Batoe Poetih (Witte Steen) op Sumatra, heeft een kwaad avontuur achter de rug, dat hem bijna het leven gekost heeft. De hele geschiedenis van pater Kwantens levensgevaarlijk avontuur vindt zijn aanleiding in de distributie van Ame rikaanse melkpoeder. Pater Leo B. A. Kwanten C.S.J. is sinds vele jaren pastoor in Batoe Poetih. een dorpje in het laagland van Zuid-Sumatra, ongeveer 135 mijlen ten zuiden van Palembang. Onlangs kwam er een schip met Amerikaanse melkpoeder aan, dat aan de Indone sische regering was geschonken door het Internationale Kinderfonds van de Ver. Naties. De school van pater Kwanten kreeg ook een flinke hoeveelheid melkpoe der: de priester besteedde zijn eigen geld om de apparaten te kopen om de melk te mengen en onder de kin deren te verdelen. Een klein Moham medaans meisje echter beliefde de melk niet, zy proefde slechts enkele druppels en gooide de rest weg. Diezelfde avond, terwijl pater Kwanten op het terras van zijn pas torie zat te lezen, kwamen drie man nen uit het donker te voorschijn. De VOOR MEUBEL- EN MATRASREPARATIE altijd weer Goedkoper beter en VLUG TERUG. STOFFEERDERIJ MATRASSENMAKERIJ Haarlemmerstraat 81 Leiden Tel. 22580 priester herkende in een van hen de vader van het meisje en nodigde hen uit om binnen te komen. De mannen kwamen binnen en begonnen uit te wyden over de melk. De vader van het meisje beweerde, dat zijn kind de gehele dag gehuild had en ziek was, waarop de priester antwoordde, dat dit onmogelijk door de melk kon zyn veroorzaakt. Een van de mannen verzocht de priester mee naar buiten te gaan en het uit te vechten. De priester wei gerde. Toen, plotseling, zonder waar schuwing vielen de mannen de pries ter met een mes aan en verwondden hem ernstig. Hij zag nog kans om zyn huis uit te komen en riep luid om hulp. Toen pater Kwanten weer bykwam, lag hij ir« de pastorie en was omringd door de meeste katholieke inwoners. De po litie arresteerde onmiddellijk de aan randers. Intussen had men pater Kwanten in een vrachtwagen naar Batoeradja vervoerd, waar hij een bloedtransfusie kreeg toegediend. Hij herstelde vliu^ en kon binnen drie weken naar zijn parochie terugkeren. In kort geding (Advertentie) De Haagse advocaat jhr. mr. A. M. C. Sandberg heeft het bestuur van de Groen van Drinsterer-Uloschool in Den Haag in kort geding gedag vaard voor de president van de recht bank te 's-Gravenhage, over het van school sturen van zijn zestienjarige zoon Coen, hetgeen volgens mr. Sand berg onrechtmatig zou zijn geschied. Voor de vader van de ulo-scholier trad gistermorgen op mr. C. J. Colijn, voor het bestuur van de ulo-school mr T. G. Scheer. Coen heeft in februari van het vo rige jaar een ernstige hartoperatie ondergaan in Stockholm. Hij heeft nu een plastic plaatje in zijn hart en zijn borstkas dichtgenaaid met zil verdraad. Hy heeft nog geregeld hartaanval len en wordt daarbij soms gedeelte lijk blind. Dan moet hij onmiddellijk naar huis worden gebracht. De va der wil daarom de jongen op de Groen van Prinstererschool houden omdat hij er recht tegenover woont. Eind januari lachte Coen om een woede-uitval van de onderwijzer die gericht was tot een klasgenoot. De onderwijzer zou daarom Coen, vol gens diens zeggen, op de borst heb ben gestompt. Maar de onderwijzer ontkent dit en zegt dat hy de jongen slechts bij de arm heeft gepakt. Hier over volgde later een hooglopend me ningsverschil tussen het haofd van de school en de onderwijzer en de ouders van Coen. In opdracht van de vader, sloeg Coen hierop aan het verzamelen van handtekeningen van mede-leerlingen, die het slaan zouden hebben gezien. Hy haalde er 25 by elkaar. Daar door, zo meende het bestuur, verniel de de jongen de sfeer op de school grondig en was zyn invloed gezag- ondermijnend. Coen werd de toegang tot de school ontzegd. De vader eist nu toelating van zijn zoon tot de school. Verzamelen van bewijs. De eisende partij stelde dat zij het recht heeft te bewijzen dat de onder wijzer heeft geslagen, als deze ont kent Het verzamelen van bewijs kan niet gezagondermijnend werken. Zy biedt aan het bewijs te leveren. De gedaagde partij stelde dat de scholier Coen ouder is dan zijn mede leerlingen en overwicht heeft. De jongen kweekte stemming tegen de onderwijzer, waardooi het onderwijs ernstig werd bemoeilijkt. Het weg sturen van de jongen is een beleids kwestie "an het bestuur. De rechter kan hoogstens bezien of er een apert onredelijk e beslissing is genomen. Dit is niet zo. Als de jongen op school terugkomt, zo meent de ge daagde, dan zal er een onmogelijke situatie ontstaan. De president vroeg of het niet mo gelijk was dat de jongen aan de on derwijzer zijn excuses voor het lachen kon aanbieden, dan zou er geen onmogelijke situatie ontstaan, mocht de jongen teruggaan naar school. Maar het schoolbestuur wenst de leerling niet terug te nemen. De pre sident besloot op de dag waarop de paasvakantie is afgelopen dinsdag a.s. vonnis te wijzen. 't Rol fteiaald leilde u-an Uaaitenuneitiede naai ft.iu.liet woningen, tegen 87.604 per uit. januari en 96.105 per uit. februari 1957, aldus het C.B.S. De in januari/februari gereedgeko men woningen, waren als volgt ovej de provinciën en de grote steden ver deeld. Groningen 622 (v.j. 483), Fries land 584 (595). Drente 335 (369), Overijsel 749 (952). Gelderland 1415 (1371), Utrecht 696 (848), Noord-Hol land (excl. Amsterdam) 1466 (1109), Amsterdam 587 (474), Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 2313 (1733), Den Haag 632 (389), Rotter dam 889 (631), Zeeland 419 (350), Noord-Brabant 1876 (1846), Limburg 851 (1107) en N.O.P. 52 (42). Van de 5453 (v.m 4029) woningen, waarvoor in februari bouwvergun ning werd verleend, vielen 3606 (v.m. 2271) onder woningwetfinanciering, 1648 (1552) ondei premieregelingen, 11 (8) onder herbouwfinanciering en 188 (198) onder andere financierings- vormen. Particuliere woningbouw gestagneerd door hoge rentevoet De voorzitter van de Nederlandse bond van bouwondernemers, de heer D. J. Beuker, heeft vandaag op de jaarlijkse bondsvergadering te Arn hem in zijn openingsrede gesteld, dat de belangrijkste oorzaak van het nog steeds niet op gang komen van de particuliere woningbouw ligt in de hoogte der rentevoet en de daaraan ten grondslag liggende kapitaal- schaarste. Daarom mag alt de tot standkoming van de premiebeschik king woningbouw 1958, waarmee veel is verbeterd, nog niet de conclusie worden getrokken, dat de 40.000 ge plande woningen in de particuliere sector veilig zijn gesteld, zeide hij. Dat de overheid ten aanzien van Se l woningwetwoningbouw een kunstma tige rentevoet van vier procent heeft ingesteld, terwijl de marktrente nog altijd anderhalf tot twee procent ho ger ligt komt de voorzitter om drie redenen onjuist voor. Ten eerste is de maatregel in strijd met het uitgangspunt van woningwet en woningbesluit, namelijk dat de wo ningbouw primair dient te geschieden door het particulier initiatief. Voorts betekent de maatregel het verbreken van de relatie tussen stichtingskos- ten en economische huurprijs en is dus uit economisch oogpunt verwer pelijk en tenslotte leidt deze maatre gel ook uit sociale overwegingen tot onbillijkheden, omdat bevolkings groepen die woningen uit de parti culiere sector betrokken, verstoken blijven van de rentefaciliteiten voor de bevolkingsgroep die woningwet woningen betrekt. KLEUTER OVERREDEN. Donderdagmiddag vijf uur is de 3- jarige Paula van der Linden uit Am sterdam op het Zaandammerplein on der de aanhangwagen van een vrachtauto gekomen. Zy kreeg het Het beeld „De Vier Heemskinderen" van de Brusselse beeldhouwer Olivier Strebelle, dat bij de gieterfj Bln- linker-voor en achterwiel van de ders In Haarlemmerliede is gegoten, Is donderdag van de gieterij overgebracht naar een in de Ringvaart llg- wagen over zich heen. Het meisje is I gende schuit, waarmee het beeldhouwwerk zal worden vervoerd naar Brussel om tp worden geëxposeerd op de ter plaatse aan haar verwondingen Wereldtentoonstelling. De foto toont het abstracte beeld met een lengte van 12J5 meter en een hoogte en een overleden. breedte van elk 5 meter op het terrein van de gieterij kort voor het begin van het transport.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7