J 7 Het zilver van Oranje Nassau bij bevordering toegekend Rijnsburgs Lustrum-corso zal voor gaande corso's in schaduw stellen Prefect van het r.-k. Lyceum viert zilveren Priesterfeest Zestig-jarig jubileum L. van Dijk te Lisse Hasselman Pander Bruidspaar te Lisse tussen goud en diamant VISIE OP TELEVISIE VRIJDAG 11 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Tl. Swh V urmfrtcoc.i'l/iii .CtMczndo Weer „Bloemsierkunst" in de Leidse Burgerzaal Het Rijnsburgs Bloemencorso staat I min of meer in de steigers. Een jubileum-corsovoor de vijfde paraplu in de karavaan niet ontbre ken. Zoals reeds in het kort gezegd: des avonds zal de stoet verlicht door de i.v.m. 1958 uit zullen moeten vallen, is nog niet bekend. De tentoonstelling van bloemwerk in de burgerzaal wordt geopend op dinsdag 29 juli, 's middags om vijf uur en zal duren tot en met zaterdag twee augustus. Wat het corso betreft: de heer Zandbergen vertelde ons, dat de kara vaan naar men hoopt rond 20 praal wagens en 30 versierde luxe wagens zal tellen. Zo zijn dan de eerste stappen weer gezet om Leiden en omgeving begin augustus een kleurrijk feest te bezor- maal zal het op zaterdag, 2 augustus en Rijnsburg trekken. De route in de straten van de Sleutelstad, Oegstgeest gen en als men ziet, met hoeveel de poorten van veiling Flora verlaten om„ na een rondrit door Rijnsburg, koers te zetten naar Oegstgeest en Leiden. Verschillen met verleden jaar?Oegstgeest krijgt een langer bezoek van de bloeraenkaravaan. De stoet zal in 1958 een ander par cours volgen en voor het overige zal het corso 's avonds in Leiden weer sprookjesachtig verlicht door de stra ten trekken, maar langs een minder lang parcours. Verleden jaar heeft Rijnsburg nl. nooit het verlichte cor- so gezien. Men keerde pas tegen het middernachtelijk uur op de Flora-ba sis terug. Artistiek adviseur is voor de vierde maal de heer George Kiersch in Am sterdam, die tijdens een vrij druk be zochte bijeenkomst in één der veiling gebouwen van Flora de ontwerpen der praalwagens liet zien, waaronder I er zich diverse bevonden, die sterk de aandacht trokken. Goede belangstelling. In zijn openingswoord zei de voor- zitter van het Comité „Rijnsburgs Bloemencorso", de heer A. Zandber gen, verheugd te zijn over de vele be langstellenden. Hij zag in de grote opkomst een bewijs van grote inte resse voor het corso. De besturen der buurtverenigingen gaven weer blijk van belangstelling, de vertegenwoor- digers der organisaties in de omlig- gende dorpen, de heer Baksteen als als afgevaardigde van het Rotterdam se Bloemencorso (in de Maasstad leent men altijd enkele wagens van i het Rijnsburgse corso) en dan verder ontbrak natuurlijk ook niet de heer Van Spal van de Leidse VW op dit appèl. De heer Zandbergen meende, dat dit vijfde corso het voorgaande in de schaduw zal moeten stellen. Aan dit lustrumcorso zijn naast de gewone prijzen ook geldprijzen uitgeloofd om de animo tot deelname te vergroten, Men verwacht in Rijnsburg nog meer deelnemers dan verleden jaar omdat „Den Haag, Bloemenzee" van de'baan schijnt te zijn. Er wordt voor het corso, zowel in binnen- als in het buitenland, veel re clame gemaakt. Enkele honderddui zenden folders zullen verspreid wor den en de eisen die het comité aan de wagens gaat stellen liggen weer wat hoger. Het peil omhoog. Het artistiek peil kan nog omhoog het zal niet meer toegestaan worden, dat een versierde wagen nog vol met affiches wordt geplakt om de aan dacht op een speciale firma te vesti gen. Weliswaar is reclame toegestaan, maar die zal nimmer schreeuwend mogen worden. Ook bestelwagens mogen niet meer meerijden, alléén luxe auto's en praalwagens. In verband met de expositie van ji bloemwerk in de Burgerzaal te Lei- den vorig jaar trok deze show ruim 13.000 bezoekers heeft de heer Kiersch beloofd van de zaal weer in een sprookjespaleis te zullen herschappen. Het woord „bestedings beperking" komt in dit opzicht noch in de vocabulaire van het corsocomi- E té, noch in het woordenboek van de heer Kiersch voor. Het v. d. Werff- i park laat men dit jaar het.... v. d. Werffpark. Men draaide in de vergadering een knappe kleurenfilm over het Rijns burgse corso en na dit intermezzo kreeg de heer Kiersch de gelegenheid om zijn ontwerpen te tonen en daar- bij enige uitleg te geven. De heer Kiersch stelde, dat het cor gi so het visitekaartje van Rijnsburg is. Immers: het doel van het corso was I en is: meer bekendheid aan Rijnsburg te geven als centrum van bloemkwe kerij en -export. Wat de ontwerpen betreft: een groot deel vertoonde een speelse, sier lijke lijn. We noemen o.m. de wagen C-hinoise en Neptunus, terwijl om in sfeer van deze acht zo vrolijke da gen te blijven ook een wagen „Maanlandschap" niet was vergeten. Verder zullen de jaargetijden uit-j gebeeld worden en zal „Het Weer" compleet met regenboog, zon en stad zelf zal men wat moeten inkor ten omdat de Rijnsburgers hun cörso ook wel eens verlicht voorbij willen zien rijden en liefst voor twaalf uur. Welke stukken van het parcours er voortvarendheid er reeds nu achter de schermen wordt gewerkt, dan staat het reeds bijvoorbaat vast dat de op zet van bloemen-Rijnsburg zal slagen als het wéér tenminste wil mee werken! PATER BARTHOLUS GELAÜFF O.F.M. Op 26 maart IJ. was het vijf en twintig jaar geleden dat de prefect van het r.k. Lyceum St. Bonaventura priester werd gewijd. Was het op die dag wegens de proefwerken niet mo gelijk feest te vieren, het stond voor de Bonaventura-Lyceum-Gemeen- schap als «en paal boven water dat „er iets moest gebeuren". Het gold hier immers één van de meest be langrijke personen van de staf van St. Bonaventura. De prefect van een Franciscaanse school is immers de man die de zorg heeft voor de alge mene discipline; die moet maken dat bij plotseling voorkomende strubbe lingen 't schoolleven zo goed mogelijk door blijft gaan; die altijd en overal klaar moet staan om bij de hand te zijn, als men hem nodig heeft. En die ,men", dat zijn in feite de ruim zeshonderd leerlingen die het Lyceum tegenwoordig telt. Men zou zo'n prefect het best kunnen verge lijken met een herder, die heel de dag met zijn kudde optrekt. Af en toe moet hij zijn staf gebruiken om al te levenslustige schaapjes in het gareel te houden. Maar steeds is hij er op uit zijn kudde goed te doen en ze langs de veiligste paden naar de vetste weiden te voeren. Pater Gelauff heeft heel zijn pries terleven aan de jeugd besteed. Na zijn priesterwijding werd hij be noemd tot godsdienstleraar aan het St. Bernardinuscollege in Heerlen. PAX CHRISTI-VOETTOCHT BEGON VANMORGEN In de startplaatsen Uden, Veghel, Oirschot, Oisterwijk en St. Oeden- rode zijn op een enkele uitzondering na alle duizend ingeschrevenen voor de Pax Christi-voettocht naar Den Bosch aangekomen en begonnen he denmorgen aan hun 28 kilometer lange bedevaart. Het zijn afgeestu- deerden, die onderweg met elkaar zullen spreken over hun inzichten over de christelijke solidariteit. De weersomstandigheden hadden zij vandaag niet mee: er stond een bui tengewoon gure windafgewisseld met sneeuw en hagel. Morgen worden de bedevaartgan gers, die net hun studie aan de mid delbare school of de kweekschool achter de rug hebben, in de St. Jans basiliek te Den Bosch verwacht. De bevolkin gvan St. Oedenrode heeft gisteravond de van daar vertrekken de deelnemers aan de tocht gastvrij ontvangen. Allerlei verenigingen ga ven op de markt tot half tien sport en volksdansdemonstraties en mu ziekuitvoeringen. Spoedig werd hij daar prefect, wat hij gebleven is tot 1953. Het negen tienjarig verblijf in het hartje van de mijnstreek gaf hem volop gelegen heid de Limburgse volksaard te leren kennen en waarderen. En die waar dering zette hij om in een onver moeibare activiteit in en buiten de school. Het viel hem dan ook niet mee toen hij in 1953 verplaatst werd naar Leiden. Maar het duurde niet. lang of ook de Leidse school en dg Leidse jeugd lagen hem even na aah het hart als eens de Heerlense. Ook hier verwierf hij spoedig de achting en de waardering van allen die met hem te maken kregen. En dat zijn na. tuuurlijk op de eerste plaats de Bona, venturianen. Zij weten het beste hoe ze op hun prefect kunnen rekenen. En daarom zal de schoolgemeenschap een luisterrijk feest vieren als de vacantie ten einde is. Het program ma vermeldt o.a. een Plechtige Hoog mis in de Hartebrugkerk, een huldi ging, een voetbalwedstrijd tussen le raren en leerlingen en een grote jal- lye. Wij hopen hier nog nader op te rug te komen. Maar omdat ongetwij feld nog vele anderen hun geluk wensen zullen willen aanbieden zal er op zondag Beloken Pasen, wan neer de communiteit van het kloos ter aan de Mariënpoelstraat het feest in besloten kring zal vieren, gelegen heid zijn de jubilaris te feliciteren van 4 uur tot 5.30. Wij hopen, dat het pater Gelauff gegeven mag zijn nog lang zijn ze genrijk werk te verrichten tot heil van de jeugd van Leiden en omge ving. Gisteren heeft te Lisse de viering plaats gevonden van het zestig-jarig jubileum als i oemistarbeider van de heer L. v. Dijk, sinds 1898 werkzaam in het bedrijf van de bloembollen- kwekersfirma J. Pijnacker. Het feest is eigenlijk reeds woens dagmiddag begonnen. Tijdens een bijeenkomst ten raadhuize deed bur gemeester mr Th. M. J. de Graaf de heer v. Dijk mededeling dat hem de eremdaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, bij be vordering was toegekend. Met een hartelijk toespraakje speldde mr De Graaf het ereteken op de borst van de jubilaris die daarvoor met enkele sobere woorden dankte. Donderdagmorgen werd in de kerk van de H. Agatha een H. Mis uit dankbaarheid opgedragen door pas toor Van Zuijlen, oud-herder der pa rochie, waarna allen zich in hotel „De Witte Zwaan" aan en feestelijk ontbijt verenigden. Hier sprak de heer F. Pijnacker de jubilaris met waarderende woorden toe en overhandigde hem het ge schenk van de directie. Spijtig was het dat mevr. v. Dijk, die lijdende is aan rheuma en daarom het bed moet houden, niet bij de viering aan wezig kon zijn. Niettemin heeft zij het op prys gesteld dat het feest op de voorgenomen wijze doorgang zou vinden. Mevr. v. Dijk werd op haar ziekbed in de bloemetjes gezet. Om half 1 begon, eveneens in „De Witte Zwaan", een receptie waar ve len uit vrienden- en vakkringen de jubilaris kwamen complimenteren. STATIES VOOR ST. PETRUSKERK De Warmondse kunstschilder Pie. ter Geraerdts heeft van het kerk bestuur van de St. Petrusparochie de opdracht gekregen veertien staties voor de St. Petruskerk te schilderen. De eerste statie zal over enkele weken gereed zijn. Het oorspronke lijk plan de staties in mozaiek te doen uitvoeren heeft men laten varen, omdat het te duur was. Agenda Leiden VRIJDAG, 11 APRIL Kath. Bouwvakarbeiders. Jaarver gadering. St. Antoniusclubhuis. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN I akenhal. Tentoonstellingen van werk van Kees Verwey en Chris le Roy (tot 14 april). Rv'ksmuseum Geologie en Minera logie, v. d. Werffpark 1 Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10- 12 en 24 uur Zon- en feestdagen 2--4 uur. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Fototentoonstelling (t.m. 12 april). Universiteitsbibliotheek. Tentoon stelling van Friese boeken (t.m. 12 april). BIOSCOPEN. De films in de week van 1118 april zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „De nachten van Cabiria", volwassenen. Lido: „Eén kwam terug", 14 jaar. Luxor: Sissi, keizerin en moeder", alle leeftijden. Trianon: „Meisjes, mambo's en whys- ky", volwassenen. Rex: „De dief van Bagdad", 14 jaar. Op 23 april 1903 beloofden de heer J. van Veen en mej. H. B. Zwetsloot elkander voor eeuwig trouw in de St. Bavokerk te Oud-Ade. Het huwelijk werd gezegend met 4 kinderen, kleinkinderen en 2 achterkleinkinde ren. Intussen is er wel iets veran derd in het gezin. De heer v. Veen, die 80 jaar is ge worden, is nog steeds kras en voelt zich kip-lekker. Hij maakt iedere dag nog zijn wandelingetje en doet nog steeds zijn dagelijks werk in en om het huis. Mevrouw Van Veen mag er ook nog wel zijn. Zo af en toe zoekt ze het bed wel voor een paar dagen op, maar ze laat de moed niet zak ken. Ze zegt zelf dat haar hart nog jong is. De heer v. Veen vestigde zich reeds in 1901 in Lisse en daar om zullen vele Lissers deze dag niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Op vriendelijk verzoek van bruidegom en bruid echter, ontvangen zij liefst geen bezoek en er wordt ook geen speciale receptie gehouden, Doch de post is ook 'n goede bemiddelaar. Dit is echter nog niet alles. Op 13 april is het bruidspaar ook nog 40 jaar abonné van de „Leidse Courant". Met deze beide jubilea wensen wij de heer en mevrouw Van Veen veel ge luk en wensen hun nog vele jaren toe in een goede gezondheid. Naar meer rijpheid. Zo geleidelijk aan zien we menig t.v. programma tot rijpheid komen. Dat was donder dag het kleinkunstprogramma Ar tisjok van Jelle de Vries en eerder de culturele manifestatie van ver schillende Omroepen. We behoeven daar niet elke keer op terug te ko men, want de kijker die zich in de loop van de jaren in het critisch zien en horen heeft kunnen bekwa men, weet zo goed als wij, dat er groei zit in menig programma-onder deel en dat we dus de droeve tijden van het experiment gelukkig teboven zijn. De donderdag heeft ook nog een uitvoerige reportage gebraoht over het vorstelijk huwelijk, dat in Lu xemburg is gesloten. Men ziet graag dergelijke plechtigheden op de beeld buis verschijnen; en misschien juist omdat men er zich telkens véél van voorstelt, is de rechtstreekse uitzen ding deze keer misschien niet zó ge- gd als men dat graag zou heb ben gewenst. „Zesde etage" in twee delen. Het spel van Alfred Gehri „De zesde etage", waarvan de Vara nu het eer ste deel heeft uitgezonden, hebben we eerder als toneelstuk gezien. Maar zoals die opvoering in onze herinnering leeft kan worden ver zekerd, dat de realisatie voor de t.v. een compliment moet opleveren voor de regie van Kees van Iersel. Met vakmanschap heeft hij het nog al uit heterogene bestanddelen opgebouwd stuk uitstekend in scène gezet. Daar bij had hij prachtig spelersmateriaal tot zijn beschikking. Maar het was geen spel voor kinderen en dat zal ook de uitzending van het tweede deel op woensdag 7 mei zeker niet zijn. Kent U Europa? Het antwoord op die vraag kan men zich zelf geven bij deelname heden vrijdagavond aan de selectiewedstrijd van zes landgenoten voor de internationale quiz. van de Europese gemeenschap voor kolen en staal Theo Eerdmans van „Weet wel wat je waagt" zal quizleider zijn. Er is een jury ge vormd van enige bekende Nederlan ders; een van hen, mej. mr. Bep Twaalfhoven te Utrecht moet zo als we hebben vernomen verstek laten gaan en zal door het Tweede Kamerlid mej. Agnes Nolte worden vervangen. Zaterdag: Toon Hermans. Op ver schillende wijzen is reeds in de pers aangekondigd, dat zaterdag a s. Toon Hermans de volledige (300ste) voor stelling van zijn one-man-show in het Avro t.v. programma zal bren gen. We hebben die show eerder in de schouwburg meegemaakt en kun nen wel zeggen, dat nu ook de kij kers thuis er deugd aan zullen be leven. De vraag is gesteld, waarom deze show niet door de KRO had kun nen worden gegeven. Het antwoord moeten we schuldig blijven; dat ligt verankerd bij de programmaleiding die zo haar eigen strategie volgt. Er is zondag wederom televisie, maar een dienst in een Gereformeer de kerk, uitgaande van het Oonvent van Kerken. Maandag komt er een reportage van de dan pas geopende internationale persfoto-ten toonstel ling in het Stedelijk museum te Am sterdam. Na een inleidende perscon ferentie te hebben bijgewoond, kun nen we verwachten, dat die exposi tie veel verrassends zal te zien ge ven.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5