S)e Êcicbe6oti4cmt Rebellen deden tegenaanval in Midden-Sumatra Amerikanen willen eerst weten en dan ophouden Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 10 APRIL 1958 49ste JAARGANG Aprilletje zoet gaf menigeen een witte hoed Telefoon; Directie. Abonnem., Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd.. f7.50 p kwart. Franco p.p. ft.—. Advert.: 17 et P mjn. Telefoontjes 11.50 SUMATRA'S KANSEN J"NE BURGEROORLOG in Indonesië dreigt een slepend karakter te gaan dragen. Het blijft maar zeuren; op militair terrein gebeurt er weinig en overigens zijn de radio-stations met hun propagandistische bericht geving de voornaamste vechtersba zen. Men is geneigd om te denken, dat men er beter een eind aan kan maken, want dat de opstand op Mid- den-Sumatra toch ten dode is opge schreven. Nu is het inderdaad zó, dat het verloop van de opstand de mannen van Padang en Boekittinggi 0 zelf ook is tegengevallen. Zij hadden verwacht, dat hun sein van de opstand spontaan zou zijn overgenomen door andere delen van het eilandenrijk en dat zij geen mi litaire activiteit zouden behoeven te ontplooien, waarop zij trouwens niet waren ingesteld. President Soekarno heeft evenwel toch het besluit genomen, Indonesiërs tegen Indonesiërs te laten vechten en daarom moesten de rebellen zich wel verdedigen met een inderhaast in el kaar gegooid legertje. Veel bijzonders is Soekarno's leger ook wel niet, maar het is toch altijd nog sterker dan dat van Boekittinggi, vooral als Soekarno wapens krijgt van achter het IJzeren Gordijn. Dat er dus mi litaire successen te berichten zouden zijn door radio-Medan lag voor de hand. Maar wie enige ervaring heeft gekregen in het lezen van oorlogs- communiqué's (men herinnert zich nog wel de communiqué's, waarin „op alle fronten werd overwonnen") weet, dat de gemelde „successen" niet altijd een waarborg zijn voor het uiteindelijk succes. Ogenschijnlijk ziet het er voor de tegenregering niet zo best uit, en is het zelfs waarschijnlijk, dat zij ook Padang en Boekittinggi zal moeten opgeven en naar de bergen zal moe ten vluchten. Maar daarmee is het grote idee van de tegenregering, n.l het verzet tegen de communistische invloed in Djakarta, nog niet onder drukt en weggevaagd. Het is beslist niet zó," dat een klein stukje van Sumatra zich te weer moet stellen tegen het gehele overige Indonesië Zelfs op Java is de eens gezindheid niet zo bijster groot en van een massale eenheidsbeweging achter president Soekarno is geen sprake. Véle partijen, die evenmin sympathiseren met Soekarno'? poli tiek, kijken de kat uit de boom. Hoe langer de worsteling duurt, des te groter wordt de kans, dat de strijd zich gaat uitbreiden op het interna tionale vlak, want als Soekarno de steun van het Sowjet-blok krijgt, krijgt hij automatisch de Amerikanen tegen zich. En dan wordt het ten slotte weer een touwtrekken tussen de Russische roebel en de Ameri kaanse dollar. Er is derhalve nog van alles mo gelijk. Djakarta-troepen staan 100 km* van Boekittinggi Ambassadeur te Rome verlaat zijn post Radio-Medan meldde woensdagavond, dat de regeringstroepen bij Loe- boek Djambi, ongeveer 100 km ten oosten van Boekittinggi, dinsdagavond met succes een tegenaanval van troepen der opstandelingen hebben afge slagen. Voorts werd door radio-Medan gemeld .dat volgens generaal Koesoemo, hoofdofficier van het Noord-Sumatraanse^feilitaire commando, de opstande lingen niet langer de macht in handen hebben in het gebied van Tapanoeli. In het grensgebied tussen Noord-Sumatra en Atjeh hebben regerings troepen de plaatsen Serang Daja en Limau Moekoer bezet WEST-SUMATRA ééN FORT. Radio-Padang heeft woensdag avond gemeld, dat West-Sumatra werd veranderd in één groot fort. Er waren woensdag geen gevechten van betekenis. Het dichtstbijzijnde punt, waar regeringstroepen zich thans be vinden, is ongeveer 100 km. van Boe kittinggi. De opstandelingentroepen werpen thans sterke stellingen op achter hun huidige posities aan grenzen van West-Sumatra, aldus radjo-Padang. Volgens het nationalistische dag blad Soeloeh Indonesia zullen binnen kort twintig vooraanstaande nationa listische Chinezen door de Indonesi sche regering worden uitgewezen. Het blad noemde dit de „eerste fa se" van de regeringsmaatregelen te gen de aanhangers van de „Kwo- mintang" in Indonesië, na de onthul lingen door het leger dat de wapens, die voor de opstandelingen in Mid den Sumatra waren afgeworpen, af komstig waren van Formosa. Radio-Djakarta heeft gemeld, dat het Chinese dagblad Sin Po, waar aan op 2 april een verschijnings verbod werd opgelegd, weer mag verschijnen. Worosjilof naar Zuid-S!avië President Kliment Worosjilof van de Sowjet-Unie zal de volgende maand een staatsiebezoek aan Zuid- Slavië brengen, aldus is in Belgrado bekendgemaakt. Het bezoek, dat aanvankelijk voor het najaar van 1956 was vastgesteld, is herhaaldelijk uitgesteld wegens de tussen beide landen bestaande wrij ving. Men denkt, dat Worosjilof begin mei in Belgrado zal aankomen na een staatsiebezoek aan Polen gebracht te hebben, dat volgens 'n aankondiging in de tweede helft van april is vast gesteld. Wanordelijkheden in Havanna Op Cuba is een opstand aan de gang tegen de regering van generaal Batista. Opstandelingen onder leiding van Fidel Castro hebben gisteren een radiostation in Havanna in brand ge stoken. Zij hadden het radiostation eerst veroverd en een oproep tot een opstand en een algemene staking tegen het bewind-Batista uitgezon den. De totale oorlog van Fidel Castro tegen de Cubaanse regering schijnt aanstaande te zijn. Tegen het middaguur hebben zich in verscheidende wijken van Havan na wanordelijkheden en aanslagen •voorgedaan. Zeven opstandelingen zijn bij ge vechten met de politie gesneuveld. Drie rebellen sneuvelden bij een po ging om de hand te leggen op wapens van een tuighuis, terwijl vier ande ren in een vuurgevecht met politie mannen werden gedood, nadat zij een gasbuis hebben beschadigd en het ontsnappende gas tot ontploffing had den gebracht. WAT HET MILITAIRE GEZAG ZOAL VERBIEDT. De chef-staf van het leger, gene- raal-majoor Nasoetion, heeft paal en perk gesteld aan de zich snel uitbrei dende gewoonte van tal van Indone sische organisaties om politieke re soluties aan te bieden aan de diplo matieke vertegenwoordigers van de verschillende landen. In een woensdag uitgegeven leger communiqué werd medegedeeld, dat de chef-staf in zijn kwaliteit van cen traal militair gezaghebber, het niet juist acht, dat verklaringen over de politiek van andere landen, recht streeks worden aangeboden aan de vertegenwoordigingen van de be trokken landen. Dergelijke verklarin gen behoren te worden ingediend door tussenkomst van het Indonesi sche ministerie van buitenlandse za ken, aldus het communiqué. Met het- oog hierop zullen de bevoegde instan ties de nodige maatregelen tot voor koming van herhaling treffen. AMBASSADEUR TREEDT AF. De Indonesische ambassadeur in Rome, Soetan Rasj id, is afgetreden. Rasjid is van zijn functie onthe ven, nadat de secretaris-generaal van het Indonesische ministerie van Bui- tesnlandse Zaken, Soewito Koeso- mowidagdo, ter plaatse een onder zoek had ingesteld naar berichten, als zou Rasjid de Italiaanse regering asiel hebben gevraagd. Het was bekend, dat Rasjid een vooraanstaande leider was van een kleine rechtse centrumgroep, de In donesische sociale partij, die zich ver zet tegen de linkse neigingen van de regering van Djakarta. Hij is militair gouverneur van Sumatra geweest gedurende de strijd van Indonesië voor zijn onafhankelijkheid. Nog altijd felle strijd in Algerië Volgens in Algiers ontvangen be richten hebben Franse troepen ir drie veldslagen in het oosten van Al gerië dinsdag 248 verzetsstrijders ge dood. Een troep rebellen, 150 man sterk, die maandagavond over de Tunesi. sche grens was gekomen, werd ver nietigd in het woeste bergland van Zuidoost-Algerië, ten noorden van Negrine. Een andere groep verzetsstrijders verloor de vorige week bij gevechten met de Fransen 150 man. De bewegingen van beide groepen werden met behulp van radar opge spoord. De kernwapen proeven President Eisenhower heeft woens dag op zijn persconferentie verklaard, dat hij het staken van de kernwapen, proeven ernstig zal overwegen, als de geleerden hem na de komende proeven op Eniwetok, zouden vertel len, dat zij de dingen te weten zijn gekomen, die zij wilden weten. Het eenzijdig staken van de kern wapenproeven door de V. S. zou dan volkomen juist zijn, aldus Eisen hower. De verklaring van de president gaat, volgens waarnemers in de V. S., een flinke stap verder, dan de voor- NOG EENMAAL DE SPOETNIK. De tweede Russische kunstmaan, die thans zijn laatste rondjes om de aarde draait, zal volgens de sterren wacht te Utrecht heden 10 april des avonds en morgen vrijdag 11 april, eveneens 's avonds, vrijwel recht over Nederland koersen. Vanavond is hij te zien om 21.35 uur iets ten N.O. van het zenit. Mor gen verschijnt hij om 21.28 uur, iets ten Z.W. van het zenit. Hij beweegt zich van N.W. naar Z.O. zichtige termen, waarin de Amerl kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, zich dinsdag uitdrukte. Deze zei, dat verdere kern. proeven noodzakelijk zouden zijn op nog vrijwel onbekend terrein, zoals anti-raketwapenen. Over de topconferentie zei presi dent Eisenhower, dat hij het geen noodzakelijke voorwaarde achtte voor een dergelijke conferentie, dat er een begin wordt gemaakt met zijn plan, technici te belasten met het onder zoek van methoden voor een doel treffend toezicht op de ontwapening. Dit plan had hij in een brief aan de Russische premier, Kroestsjef dins, dag ontvouwd. Kroestsjef had geen belangstelling Premier Kroestsjef heeft woensdag in een rede tot de arbeiders van de ijzer- en staalfabrieken op het eiland Csepel de industriewijk van Boe- Prinses Maria tekent haar huwelijksacte In het hertogelijk paleis te Luxemburg hebben prinses Maria Adelaide van Luxemburg en haar verloofde, graaf Charles Josef Henckel van Don- nersmark, woensdag in verband met hun huwelijk van vandaag, de huwe lijksakten ondertekend. Deze telefoto laat zien hoe de prinses tekende, ter wijl de graaf ioekeek. Prinselijk huwelijk in Luxemburg Een tachtigtal leden van Europese vorstenhuizen en aristocratische families is vandaag in Luxemburg aanwezig in verband met 't huwelijk van prinses Marie Adelaide van Lu xemburg met graaf Charles Jozeph Henckel de Donnersmarck, een der tigjarige Duitse aristocraat. Ook de prinsessen Beatrix en Irene zijn on der de gasten. Het burgerlijk huwelijk is te 10 uur op het groothertogelijk paleis geslo ten en het kerkelijke is te 11 uur in de kathedraal door de bisschop van Luxemburg, mgr. Leon Lommei, in gezegend. Prinses Marie Adelaide van Luxem burg is de oudste dochter van groot hertogin Charlotte en prins Felix. Graaf Karei Jozef Henckel van dapest waar tijdens de opstand in het Do^ersmarck is 7 november 1928 te Romolkwitz m Polen geboren, als verband hiermede zelfs tot het groot ste deel van de Britse eilanden niet doordringen. In ons land zal het koude weer dan ook aanhouden met 's nachts op de meeste plaatsen lichte vorst. De buiïgheid gaat afnemen. Oil nummer bestaat uit 10 pagina's Djakarta legt Hussein het vuur na aan de schenen najaar van 1956 hard gevochten is verklaard, dat de Hongaarse arbei ders trouw blijven aan het socialisme. Duizenden arbeiders van de fa briek, die kennelijk van dienst kwa men, toonden geen belangstelling voor de rede, maar verlieten het zwaarbewaakte terrein. Kroestsjef heeft zijn bezoek aan Hongarije besloten met te verklaren, dat de status van de communistische satellietlanden niet besproken kan worden op een topconferentie tussen Oost en West. De verklaring werd afgelegd in een gezamenlijk communiqué van Kroest sjef en de Hongaarse partijleider Janos Kadar. zoon van graaf Lazare Henckel van Donnersmarck en gravin iSrancoise d' Eltz. UITZENDING DESKUNDIGEN NAAR HET BUITENLAND Door bemiddeling van het bureau voor internationale technische hulp van het ministerie van buitenlandse zaken kwam o.a. de volgende uit zending tot stand; De heer W. Illuft te Katwijk aan Zee is als assistent-deskundige door de „technical assistance administra tion" der Verenigde Naties uitgezon den naar de Soedan om behulpzaam te zijn bij het opstellen van een plan voor economische ontwikkeling. De heer Kluft is 8 april naar de Soedan vertrokken. De duur van de uitzending is gesteld op zes maanden. De heer F. J. A. Bouman te 's-Gra venhage zal als assistent-deskundige door de Unesco worden uitgezonden naar Ethiopië, waar hij verbonden zal worden aan een centrum voor ba- I sisonderwijs. One Man Show H. Gortzak blijft toch raadslid „De heer H. Gortzak vormt dus in het vervolg een eenlingfractie in de Amsterdamse gemeenteraad". Dit constateerde burgemeester Van Hall gistermiddag aan het begin van een raadsvergadering na een kort debat over een verklaring, die de commu- nistische fractievoorzitter, de heer i was vanmorgen in de buurt van L. Seegers, had afgelegd. In deze ver klaring werd de raad te kennen ge geven, dat het bestuur van de Com munistische Partij Nederland na „eni ge gebeurtenissen van de laatste we ken in de partij" had besloten het lid de heer Gortzak te royeren en dat dit lid derhalve geen deel meer uitmaakt van de communistische Minder buiïg maar even koud Een depressie, die gisteren over Scandinavië naar het zuiden trok, Hamburg aangekomen. Deze depres sie is tot op grote hoogte gevuld met zeer koude lucht, zodat in de gehele omgeving ervan sneeuw en hagel buien vallen. Deze kwamen vanmoi- gen ook in ons land op uitgebreide schaal voor. Boven Scandinavië heeft zich na het wegtrekken van de sto ring een gebied van hoge luchtdruk raadsfractie. „Nu volgens berichten ontwikkeld, waardoor de wind in de ons vijandige pers blykt, dat ons land naar het noordoosten draait Het hoofdkwartier van de militaire leider van de tegenregering in Padang, kolonel Hoessein, ha de beschie ting door een korvet van de centrale regering. De kolonel en zijn staf waren tijdens de beschieting echter op hun stafkwartier buiten de stad. de heer Gortzak zijn zetel in de raad zal blijven bezetten, verklaar ik uit drukkelijk, dat we hem zullen be schouwen geen lid meer van onze fractie uitmakende", aldus de heer Seegers. en de aanvoer van koude lucht voort gaat. Een van de storingen die gister in de omgeving v. IJsland lag, zwenkte naar het zuid-oosten af en trok van morgen met regen over Ierland. De zachtere Oceaanlucht kan in weer (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MINDER BUIIG. Opklaringen en nog slechts en kele verspreid voorkomende buien Matige tot .vrij krachtige noordoostelijke wind. Aanhou dend koud met vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst. 11 April zon op 05.54; onder 19.29; maan op 02.25; onder 11.49. Laatste kwartier 00.50. Hoogwaterstanden 11 April v.m. 8.45- n.m. 9.20. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI onbew. —1 C. STOCKHOLM zw. bew. 0 99 OSLO licht bew. —1 .9 KOPENHAGEN sneeuw 0 9, ABERDEEN licht bew. —3 LONDEN zw. bew. 3 AMSTERDAM hagelbui 2 9, BRUSSEL zw. bew. 1 9. LUXEMBURG sneeuwbui —2 99 PARIJS geh. bew. 4 9, BORDEAUX geh. bew. 6 GRENOBLE licht bew. 3 ,9 NICE onbew. 8 BERLIJN licht bew. —2 FRANKFORT licht bew. —2 99 MüNCHEN sneeuw —2 ZüRICH sneeuw 0 .9 GENèVE zw. bew. 1 9, LOCARNO onbew. 0 ROME onbew. 3 AJACCIO onbew. 3 ,9 ALGIERS onbew. 7 ,9 WENEN geh. bew. 1 9. INNSBRUCK zw. bew. 1 .9 MADRID onbew. 1 9. MALLORCA zw. bew. 5 9, Korreltje Twee gevaarlijke, veel misbruikte woorden zijn: prestige en precedent

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1