ftzidóeSou Amerika wil geen wapens leveren Kroestsjef slikte zijn woorden schielijk in Eisenhower IN BRUSSEL NEDERLANDS SCHRIJVEN I EN PRATEN Ket kiest geen partij in de burgernnrlog Wapenleverantie thans in strijd met internationale zeden Waarom de produktie van kernwapens niet staken WOENSDAG 9 APRIL 1958 49ste JAARGANG No. 14380 Directeur: C. M v HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN - U had zijn Q) antwoord T BUREAUX: PAPENGRACBT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p kwart. Franco p.p. f 8.Advert.; 17 ct p. nun. Telefoontjes f 1.50 Duits, Spaans en Portugees de reusachtige menigte op het St. Pie tersplein te Rome te hebben toege sproken, heeft de Paus zich ook van ónze landstaal bediend. Het was niet de eerste maal, maar het was opnieuw ontroerend onze moedertaal te horen spreken door de Herder der wereld. Onze nationale eigenwaarde die gerust wat hoger kan zijn werd er door gestreeld, en wij vermoeden, dat ook het Nederlands-sprekende deel van België de méérderheid in het belendend koninkrijk zich een hart onder de riem gestoken voelde. Wettelijk is België een twee-talig land, maar feitelijk wordt het Neder lands er achtergesteld, met name in het bedrijfsleven, en dat is een be langrijke sector van het openbare leven. Binnenkort zullen weer drommen Nederlanders de wereldtentoonstel ling te Brussel gaan bezoeken. Terg dan onze taalgenoten niet met Frans te brabbelen in een over wegend Nederlands land, waar men met beschaafd gesproken Nederlands bijna overal terecht kan zeker tot en met Brussel. Wanneer de Paus de moeite doet in zijn Paasboodschap Nederlands te spreken, wees dan zo fier onze moe dertaal „de schoonste taal" hoog te houden in het graag een beetje Frans doenerige Brussel. Laat men er zich ook gedragen als vertegenwoordigers van de Groot-Nederlandse bescha ving, die waarlijk niet de mindere is van de Franse. Wij zouden niet we ten waarom. Wij kennen Frankrijk en de Fransen veel te goed om dat niet te weten! De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken John Foster Dulles heeft gisteren te kennen gegeven, dat Amerika geen Amerikaanse wapens zal leveren aan Djakarta. Dulles leverde tijdens zijn persconferentie scherpe kritiek op de landen van het Sowjetblok omdat deze voorbereidingen zouden treffen naar Indo nesië wapens te zenden. Dit stemt niet overeen met de goede internationale zeden, zei Dulles. De Ver. Staten zenden geen wapens naar een land waar een burgeroorlog woedt. De minister herinnerde eraan dat Amerika op het ogenblik ook aan Cuba geen wapens levert. Tot op heden heeft de opstandige beweging op Sumatra de Ver. Staten niet om wapens verzocht verklaarde minister Dulles uitdrukkelijk. ONPARTIJDIG Dulles ontkende dat de Ver. Staten partij kiezen in het Indonesische con flict. De Amerikaanse regering be schouwt de strijd als een binnenland se aangelegenheid, die door de Indo nesiërs zelf zonder buitenlandse in menging moet worden opgelost. In antwoord op vragen zei de mi nister van oordeel te zijn dat de ver klaring die de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken maandag aflegde, niet strijdig was met het Amerikaanse standpunt „een volkomen correcte houding te handihaven". Zoals bekend is, zei de woordvoer der het te betreuren, dat de regering te Djakarta zich tot het communisti sche blok heeft gewend om wapens te Kopen „ten einde deze mogelijk te ge bruiken om Indonesiërs te doden, die zioh openlijk verzetten tegen de T\E POLITIEK PER BRIEF is met U Boelganin niet verdwenen.. De westerse eerste ministers hebben thans allen een schrijven gekre^, f uit Moskou^ ditmaal ondertekend door collega Kroestsjef, waarin deze offi cieel mededeelt, dat de Sowj et-Unie de proeven met kernwapens heeft stopgezet en dat hij nu verwacht, dat de westerse regeringen dat voorbeeld zullen volgen. Gebeurt dat niet dan zal de Sowj et-Unie helaas op haar besluit moeten terugkomen. Men weet, hoe het Westen 0 daarover denkt. Met name Amerika is niet van zins zich door een propaganda-stunt in de lu ren te laten leggen, want het vindt de stopzetting van de proeven niets meer dan een „slimmigheidje", zoals Eisenhower zich uitdrukte. Andere politici zijn het in de grond van hun hart daarmee eens, maar zij willen Moskou toch niet het volle profijt van dat „slimmigheidje" laten; zij wil len bijv. stopzetting toezeggen, zo dra men klaar is met de thans in voorbereiding zijnde serie proefne mingen. Wanneer het Kroestsjef wer kelijk te doen is om de weg naar de vrede vrij te maken, dan zal hij even rustig afwachten; zo niet, dan zal hij onmiddellijk de eenzijdige stopzet ting weer intrekken. Let 'eens op, wat hij doet. Hij weet het zo aardig te versie ren, die Kroestsjef. Op het ogenblik is hij op visite bij vriend Kadar in j Hongarije en daar speelt hij de vader- J lijke vriend. In Moskou heeft men het van te voren wel geweten, zo zei hij, dat het Westen van interventie zou spreken, maar desalniettemin kon men het niet met droge ogen aanzien, dat er rode broeders in Hon garije werden vermoord en daarom hebben de Russen belangeloos gehol pen, zodra hun dat gevraagd werd. Maar als de Hongaren nu zo dom zijn zich voor een tweede keer te laten verrassen, dan moeten zij maar niet op Russische steun rekenen. Dat was weer eens één van die beroemde gevallen, waarin Kroestsjef zijn mondje voorbij praatte. In Boe dapest zat men er mee in z'n maag; stel je voor, dat de Hongaren de proef eens op de som gingen nemen! Vandaar, dat Kroestsjef zich ge haast heeft, zijn woorden weer in te slikken. De westerse journalisten hadden hem dat laten zeggen, maar dat was niet juist. Hij bedoelde inte gendeel te zeggen, dat de Russen overal opnieuw zullen ingrijpen, waar het socialisme door de imperia listen wordt belaagd. Maar in Hon garije komt dat nooit meer voor; dat wist hij zeker. Als hij dat zo zeker weet, kan hij de Russische troepen best uit Hongarije terugtrekken, r Maar dat doet hij niet, omdat de Ame rikanen hun bases in Europa hebben. Omgekeerd zitten de Amerikanen hier in Europa juist omdat de Russen in Hongarije zitten. 'Ij Men voelt hoe hier de situatie in de knoop is geraakt. Juist als met de ,e ontwapening en de A- en H-bom- men. De Russen verwijten het Wes- - ten, dat dit met de Russische voor- ?r stellen niet wil meegaan en het it Westen verwijt de Russen, dat deze e niet ingaan op de westerse voorstel- len. Zo blijven wij aan de gang; wij draaien lustig rond in vicieuse cir kels en praten langs elkaar heen. De totstandkoming van ae Verenig de Arabische Republiek is aanleiding geweest tot de uitgifte van een nieu we Egyptische postzegel van 15 mils^ De zegel toont de reliëfkaarten van Egypte en Syrië, verbonden door een boog, waarop „Verenigde Arabische Republiek" te lezen staat. Er is ook nog een uitvoering van 10 mils, waar op echter de afbeelding van het vlieg tuig ontbreekt. groeiende invloed van het communis me in Indonesië". De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken Soebandrio, heeft gis teren de Amerikaanse ambassadeur Jones om opheldering verzocht ten aanzien van deze verklaring. Na een onderhoud van anderhalf uiui met Jones deelde minister Soe bandrio aan journalisten mee: „Wij kunnen niet wachten totdat de Ver. Staten gunstig hebben beschikt op ons verzoet tot wapenaankopen, omdat deze kwestie voor Indonesië dringend is'De minister betoogde, dat het ver zoek om wapenlevering „in het ge heel niets te maken heeft" met de actie van Indonesië voor de bevrij ding van Nederlands Nieuw-Guinea. Het is voor een onafhankelijk land echter noodzakelijk zijn strijdkrach ten uit te rusten. Aanslag op rebellenminister Boerhanoedin Harahap, de minister van Defensie van de Indonesisch^ te genregering, is maandagavond aan de dood ontsnapt, toen met een hand granaat een moordaanslag op hem werd gepleegd, meldt radio-Padang. En onbekende wierp uit een auto een handgranaat in het kantoor van Harahap. De minister was echter niet communisten, aldus radio-Padang. De dader is nog op vrije voeten. Bij de aanslag werden vele ramen verbrijzeld in het gebouw, dat nor maal dienst doet als raadhuis van Padang Pandjang. Deze plaats, 20 km ten zuiden van Boekittinggi wordt door de tegenregering als bestuurs centrum gebruik, omdat er in Boe kittinggi niet voldoende ruimte is. KoL Djaihlan Djamibek heeft ge zegd te menen, dat „communisten, die beïnvloed zijn door de propagan da van de regering in Djakarta, ver antwoordelijk zijn voor de aanslag". Djambek zei, dat de aanval gepleegd was, toen de politiewacht bij het ge bouw werd afgelost. De politie heeft een kordon rond het gebouw gelegd en de wachtposten zijn overal ver dubbeld. Het manenrijk alleen De tweede Russische kunstmaan zal zaterdag a.s. neerstorten, zo heeft het Smithsonisch astrofysisch observato rium in Cambridge (V.S.) bekendge maakt. Deze Spoetnik werd op 3 november met de hond Laika aan boord gelan ceerd, de eerste Russische kunstmaan, die in oktober gelanceerd werd, is reeds verdwenen. Na zaterdag zullen dus de drie dit jaar gelanceerde Ame rikaanse kunstmanen „het rijk alleen hebben". ÜWitiAeCyke wmance in JEuxemGuig. Prinses Maria Adelhaide van Luxemburg en haar verloofde graaf Charles J. Henckel van Dormermmarck, die donderdag a.s. te Luxemburg in het huwelijk zullen treden. Eisenhower antwoordt Kroestsjef President Eisenhower heeft er gis teren bij premier Kroestsjef óp aan gedrongen de produktie van kern wapens te staken. De Amerikaanse president stelde voor, dat de V.S. en Rusland zich verplichten, splijtbaar materiaal al- aanwezig. Een Inspectenr van politie ju k vreedzame doel. werd ernstig gewond en twee agenten liepen lichte verwondingen op. De e"1den. aanslag was kennelijk het werk vanEisenhouwer deed zijn voorstel In Toch wel hulp voor een tweede keer Kroestsjef, die op het ogenblik ln Hongarije vertoeft, heeft zijn bewe ring, dat de Russen voor een tweede keer niet zouden ingrijpen in Honga rije, gisteren weer ingeslikt. In een toespraak in de Hongaarse stad Tatabanya zei Kroestsjef: „Wes terse jouranalisten hebben mij zater dag laten zeggen, dat de Sowjet-Unie niet meer zou in grijpen, wanneer er in Hongarije een nieuwe tegen-revo lutie zou plaats hebben. Ik verzeker hierbij dat de Russische strijdkrach ten, in geval van een herhaling van de gebeurtenissen, die zich in oktober 1956 in Hongarije hebben voorgedaan, Clyen ap xadioytafiAche &teeCtje& Dit is de SD-2 Drone een pilootloos verkenningsvliegtuigje van het Ame rikaanse leger dat op het ogenblik beproefd wordt. Het machientje is wei- Dig meer dan een vliegende motor met camera's en apparatuur voor de ra diografische besturing. Het is geschikt om in iedere weersomstandigheid te vliegen en wordt gelanceerd vanaf een mobiele startinstallatie waarbij men van raketten gebruik maakt. Verdere bijzonderheden zijn nog geheim. opnieuw ter beschikking zullen staan van alle landen uit het socialistische kamp". Kroestsjef vervolgde: „Zij, die zou den pogen in één der socialistische landen een tegenrevolutie te ontkete nen, zullen het antwoord krijgen, dat zij verdienen. En wat Hongarije betreft: Ik kan u met zekerheid zeggen, dat in dit land geen tegenrevolutie meer zal plaats grijpen." De veiligheidsmaatregelen, die voor Kroestsjefs bezoek aan Tatabanya waar tijdens de oktoberrevolutie van 1956 op grote schaal werd gestaakt, mijnen onder water werden gezet en hier en daar werd gevochten wa ren getroffen, waren strenger dan bij enige andere gelegenheid, dat hü zich in Hongarije in het openbaar ver toonde. De weg naar Tatabanya, die door een zestal met vlagg3n en portretten van Sowj et-leiders versierde dorpen voerde, was afgezet door politie en militairen. Bewapende arbeiderswachten pa trouilleerden op naburige heuveltop pen. Kroestsjef keert donderdag a.s. naar de Sowjet-Unie terug. Staking in Ruhrgebied afgewend Te elfder ure is vannacht een over eenkomst bereikt inzake de aange kondigde staking in het Ruhrgebied. Vertegenwoordigers van de metaal arbeidersvakbond hebben een com promisvoorstel van de werkgevers om de werkweek van 45 op 44 uur te brengen aangenomen. De looncommissie had het voorstel met 05 tegen 30 stemmen aanvaard. De nieuwe werkweek zal op 1 januari 1959 ingaan. De werkgevers wilden evenwel hun aanbod tot een loons verhoging tussen 4.3 en 5.3 procent niet tot de gevraagde tien procent verhogen. De staking is voorlopig op geschort totdat de uitslag van een vrijdag te houden stemming over de aanbeveling van de looncommissie om het aanbod van de werkgevers te aan vaarden bekend is. Indien dan meer dan een kwart van de stemmen vóór aanvaarding van het voorstel is, kan de staking geen doorgang vinden. een brief in antwoord op het schrij ven van 4 april, waarin Kroestsjef de V. S. en Engeland aanspoorde het Russische voorbeeld te volgen en th proeven met krenwapens te beëindi gen. Eisenhowers brief gaat niet met zo veel woorden op Kroestsjef voorste in. Wel wordt gezegd: „Het lijk vreemd, dat de Sowjet-Unie, die juiSi een reeks proeven van ongekende hevigheid heeft afgesloten, thans met grote koppen meeleelt geen proeven meer te zullen nemen, maar er in kleinere letters aan toevoegt, dat zij wel weer proeven zal kunnen gaan nemen, indien de Ver. Staten hun reeds lang tevoren aangekondigde reeks proeven zullen uitvoeren". „Het tijdstip, de bewoordingen en de wijze van bekendmaken kunnen slechts vragen oproepen over de werkelijke betekenis van de verkla ring", aldus de president. Eisenhower drong aan op aanvaar ding van zijn voorstel voor inspectie vanuit de lucht, en het plan van „atomen voor de vrede". Nog niet klaar. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft gisteren verklaard, dat Amerika wellicht nog meer kernproeven zal moeten nemen ook na de ontploffin gen in de Stille Oceaan van de lente en de zomer van dit jaar. AFWIJZING Waarnemers te Londen zijn van oordeel, dat uit Eisenhowers ant woord op Kroestsjefs brief blijkt, dat het Westen het Russische voorbeeld tot onmiddellijke beëindiging van de proeven met kernwapens niet zal volgen. Hoewel president Eisenhower het Russische verzoek tot navolging van het besluit van Moskou niet uit drukkelijk heeft afgewezen, wordt uit het ontbreken van een instem mend antwoord de conclusie getrok. NOG KOUD Nadat gisteren een uit het noorden komende storing met enkele buien ons land gepasseerd was, volgden in de afgelopen nacht opklaringen, tij dens welke de temperatuur in het binnenland tot enkele graden bene den het vriespunt daalde. Op het vliegveld Deelen werd zelfs een tem peratuur van 4 graden onder nul ge meten. Over Scandinavië bewoog intussen een volgende storing naar het zuiden. Het erbij behorende front naderde vanmorgen vergezeld van enkele buien ons land. Achter dit front stroomt een nieuwe hoeveelheid kou de lucht naar het zuiden. In de ko mende nacht kan daarom tijdens op klaringen in het binnenland opnieuw lichte vorst voorkomen. Intussen is de luchtdruk in de omgeving van IJsland flink gaan dalen, waardoor de barrière van hogedru.;, die zich daar in de afgelopen dagen had ge vormd, weer wordt afgebroken. Er ontstaat daar een depressie, die in oostelijke richting zal bewegen. Morgen zal deze depressie de koude lucht eerder nog niet uit ons land verdrijven. ken, dat men het verzoek afwijst De waarnemers in de Britse hoofd stad zijn van oordeel, dat de Sowjet- Unie de proeven zou kunnen hervat ten, waneer de Verenigde Staten en Groot-Brittannië besluiten, het Rus sische verzoek naast zich neer te leggen. Aiitoverhmirinr. „T1P-T0P" St. Aagfenstr. 14, tel. 25709, Lelden Mercedes 180 D 10.- 15 ct. per 1 in, inclusief brandstof. Volkswagens 6. per dag f 6 ct per km. Volkswagen-busjes 35.- per dag. (Advertentie). Dit nummer bestaat uit 10 pagina's (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond, Opgemaakt te 11.15 uur). NOG KOUD Plaatselijk enkele buien, maar ook opklaringen, voornamelijk in de nacht en ochtend. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen noord en west. Weinig verandering in tem peratuur. 10 April zon op 5.56; onder 19.28; maan op 01.45; onder 10.45. Hoogwaterstanden 10 April v.m. 7.45; n.m. 8.20. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENéVE LOCARNO WENEN INNSBRüCK ROME AJACCIO ALGIERS MADRID MALLORCA weer temp. licht bew. 5C. zwaar bew. —2 sneeuw —1 mist —2 geh. bew. 2 geh. bew. 3 zwaar bew 0 licht bew. 1 hagelbui 0 zwaar bew. 3 geh. bew. 6 half bew. 3 half bew. 8 zwaar bew. 2 zwaar bew. 2 sneeuw —0 sneeuw 0 zwaar bew. 1 9f onbew. 3 zwaar bew. 2 sneeuwbui —o licht bew 6 zwaar bew. 7 onbew. 1 n half bew. 6 Korreltje De plichten van het gewone leven op zich nemen, kan ook een heldendaad zijn. Koningin Julian^,

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1