Beruchte bocht in t Singeiverkeer Looncommissie en Rijksbemiddelaars zijn het al eens De bloembollen Ontploffing en brand in een stijfselfabriek 'n TIP VAN BOOTZ Postbode te Monster brengt zijn vrouw om het leven Knecht sprong brandend door een raam VRIJDAG 4 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Op dezelfde plaats waar onlangs een noodlottige aanrijding tussen een militaire vrachtauto en een moeder met kind op de fiets plaats vond, nl. op de Maresingel te Leiden in de bocht bij het slachthuis, reden vanmorgen een tankwagen van de Shell en een melk-vrachtauto tegen elkaar. De melkauto raakte het spatbord van de tankwagen met het gevolg, dat deze auto niet meer op eigen kracht verder kon rijden. De brandweer moest er met de kraanwagen aan te pas komen om de tankauto weg te slepen. Het verkeer over de singels ondervond hierdoor enige vertraging. (Marathon: v. d. Z., Leiden) (Foto: De Leidse Courant) Hoopvol voor spoormannen Wat doet de regering? Het college van Rijksbemiddelaars is accoord gegaan met het advies dat gegeven is door de looncommissie van de Stichting van de Arbeid over de herziening van het reglement dienstvoorwaarden van de Neder landse Spoorwegen. Het gevolg zal zijn, dat de ontevreden spoorweglie- den hun looneisen voor een goed ge deelte ingewilligd krijgen. Evenwel moet nog blijken of de overeenstem ming tussen looncomm. en Rijksbemid delaars aanvaardbaar is voor de re gering. Waarschijnlijk komt de loon- herziening vandaag over een week in de ministerraad ter sprake. In een gemeenschappelijke brief hebben de vakbonden hun leden la ten weten, dat het advies van de looncommissie van de Stichting van de Arbeid de basis legt voor een aan vaardbare oplossing van het heersen de loonconflict. De werkclassificatie, voorgesteld door de spoorweg-directie en vak bonden, is aanvaard. Omtrent een uitbreiding van deze werkclassifica tie en een eventuele invoering van een merit-rating kunnen op 1 ja nuari van het volgende jaar reeds voorstellen worden ingediend. Reeds is in de loonherziening een verhoging van de zogenaamde „waar deringstoeslag" met 3 procent ver disconteerd. Dit is weliswaar 2 per cent minder, dan door de directie van de Nederlandse Spoorwegen en de Spoorwegvakbonden was voorge steld, doch het advies van de loon commissie van de stichting houdt de mogelijkheid open om het restant met ingang van het volgend jaar als nog aan te zuiveren. Over het algemeen hebben de autoriteiten bij het loonbeleid be zwaar tegen de invoering van het nieuwe reglement Dienstvoorwaarden met terugwerkende kracht. De voor gestelde verbeteringen zullen, naar wordt aangenomen, niet eerder dan DE KAMER VRAAGT OVER SALARISSEN SPOORWEGPERSONEEL Het Tweede Kamerlid, de heer Maenen, heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Kan de minister mededelen, om welke redenen het college van rijks bemiddelaars het oordeel met betrek king tot de loon- en salarisregelingen van het spoorwegpersoneel nog niet ter kennis van de minister heeft ge bracht? 2. Is de minister bereid, mede gelet op de discussies in de Tweede Kamer, ter gelegenheid van de behandeling van de begroting 1958 van zijn depar tement, aan een snelle beslissing me de te werken door bij de betrokken adviesinstanties op het betrachten van meer spoed in dezen aan te dringen? UIT TREIN GEVALLEN EN GEDOOD Woensdagavond omstreeks kwiart over tien is een elfjarige jongen uit Oakleigh (Victoria) in Australië bij Tiliburg uit de daar passerende „llheingold"-expressetrein gevallen en op slag gedood. De jongen, die maandag as. twaalf jaar zou zijn ge worden, was met zijn moeder op weg naar zijn geboorteplaats 's-Graven- hage, teneinde daar een bezoek te brengen aan zijn grootvader, die ziek ligt. Bij het onderzoek is gebleken dat de knaap van plan was naar het toilet te gaan, hij heeft de verkeerde deur geopend sloeg uit de trein en kwam zo ongelukkig terecht dat hij direct overleed. 1 juli kunnen ingaan. Als tegemoet koming aan de verlangens van het spoorwegpersoneel zijn de looncom missie van de Stichting en het col lege van Rijksbemiddelaars wel be reid te adviseren, een uitkering in eens, "ten bedrage van 2 a 3 procent van het jaarloon, te verstrekken. Een en ander zal niet leiden tot een tariefsverhoging voor het reizi gers- en goederenvervoer. De Spoor wegen kunnen de hogere kosten bij de toekomstige sociale verbeteringen voor het spoorwegpersoneel bestrij den uit reeds aanwezige middelen. De provinciale VW Zuid-Holland deelt ons o.a. mee, dat door het koude weer in de afgelopen dagen de bloei langzamer verloopt dan verwacht werd. De crooussen bloeien volop maar de bloei van de narcissen be perkt zich tot de allervroegste soor ten. Vele bolgewassen staan reeds op uitkomen en als het weer even mee werkt, zal de bollenstreek tijdens het Paasweekeinde toch opgevrolijkt worden met het felle geel van de nar cissen. Op De Keukenhof, waar de gewas sen beschut worden door bomen en struiken, bloeien nu reeds op vele plaatsen crocus sen, narcissen en tuli- pa's. Het bestuur van de Nederlandse Rooms-Katholieke Middenstandsbond zal op het achttiende tweejaarlijkse congres, dat op woensdag 16 en don derdag 17 april in hotel „Mastbos" te Breda gehouden wordt, de bezitsvor ming als onderwerp aan de orde stel len. Dit onderwerp zal op de middag van de eerste congresdag, na de rede van de voorzitter, de heer J. A. Koops, ingeleid worden door mr C. van Kampen, lid van de Eerste Ka mer, onder de titel: „Fiscale en eco nomische facetten in verband met de bezitsvorming in het midden- en kleinbedrijf". De ochtend van de tweede congres dag zal besteed worden aan een drie tal sectievergaderingen ter behande ling van de onderwerpen „De juiste rechtsvorm voor het groeiende mid- denstandsbedrijf" door de heer A. C. J. M. Ploegmaekers, kandidaat-nota ris te Oss en lid van de commissie „Patroon en Zoon" van de N.R.K.M., „Parallellisatie" door mr M. van Oers, plaatsvervangend directeur-ge neraal voor de middenstand; en „Op voering van de produktiviteit in het midden- en kleinbdrijf" door de heer G. S. Scheltema, directeur van het produktiviteitscentrum voor het mid den- en kleinbedrijf. Tijdens de slotzitting van het con gres zal dr G. M. J. Veldkamp, staats secretaris van economische zaken spreken over de Euromarkt. JONGEN DOODDE ZIJN VADER Naar wij vernemen is de 17-jarige jongeman uit Waddingxveen, die za terdagavond zijn dronken vader zo stevig aanpakte, dat deze aan de ge volgen is overleden, gistermorgen naar Rotterdam overgebracht. Ook zijn vriend, de 22-jarige motorrijder is naar Rotterdam overgebracht. Bei den zijn daar vandaag voor de Offi cier van. Justitie geleid. ffieCyi&cfte fkoningin-maedet in Maóüau 16 Gewonden Gistermiddag om kwart voor drie heeft zich in de N.V. Cellulose en Stijfselfabriek te Sas van Gent een ontploffing voorgedaan die tot ver in de omtrek te horen was. Een arbei der werd hierbij levensgevaarlijk, twee gevaarlijk en dertien licht ge wond. De explosie ontstond, toen een ge deelte van de van mais-zetmeel ver zadigde lucht uit een opslagplaats doordrong tot een afdeling waarin men aan het lassen was. De ketting reactie welke ontstond zette een hal, waarin ^xportstijfsel opgeslagen was in lichterlaaie. Een gedeelte van het dak van de fabriek werd meters weg geslingerd. De muren werden ontzet. Rondvliegend puin en scherven verwondden enkele arbeiders. An deren werden gewond bij reddings- en blussingswerk. De bedrijfsbrand weer en de brandweer van de coöpe ratieve suikerfabriek te Sas van Gent bestreden het vuur, geholpen door de in allerijl gewaarschuwde brand weren uit Westdorpe, Terneuzen en Sas van Gent. Na anderhalf uur was men de brand meester en kon men de schade opnemen. De zwaargewonde arbeiders waren naar het ziekenhuis in Sluis kil vervoerd. De 51-jarige L. de Vries was er het ergste aan toe, voor zijn leven wordt gevreesd. Zwaargewond zijn de 43-jarige vrijgezel F. de Bak ker uit Westdorpe en de eveneens ongehuwde 34-jarige L. Davids uit Wachtenbeke in België. Lichtgewond, zijn nog twee arbeiders in het zie kenhuis opgenomen. De overige elf gewonde arbeiders zijn door de bedrijfs-E.H.B.O. ver bonden en na doktersbehandeling naar huis gestuurd. Verschillende af delingen van de fabriek konden gis teravond de productie weer hervat ten. De verzekering dekt de schade, welke moeilijk te schatten is. Men vermoedt, dat die in de tienduizen den guldens zal lopen. Tijdens haar verblijf in Moskou heeft de Belgische koningin-moeder Elizabeth het eerste lid van een Euro pees vorstenhuis, dat na de revolutie van 1917 Rusland bezoekt een rondgang door de tentoonstellingszalen van het Kremlin gemaakt. Hier ziet men haar in de zaal waar de kroonjuwelen van de Tsarenfamilie Romanoff tentoongesteld worden. Een paashaas Is meest zeer bedreven In het scheppen van vreugd In het leven. Z'n advies luidt aldus: „Maak dit feest reuze knus Met TIP, beter is niet te geven!" Inz. Hr M. H., R'dam ontv. 1 fl. TIP 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. Nieuwe limericks inz. aan H. Bootz N.V., A'dam (Advertentie) MOORD OF DOODSLAG? Geënsceneerd ongeluk Naar gisteren bekend werd heeft de 45-jarige G. V. te Monster woens dagmorgen zijn 43-jarige echtgenote A. R. V.-S. tijdens een ruzie met een hamer op het hoofd geslagen en daar na vermoedelijk gewurgd. Dit is uit gekomen na 'n onderzoek van de po litie van monster onder leiding van de korpschef, inspecteur v. d. Wurf, ingesteld na een melding, die een arts gistermorgen op het politiebureau deed, dat de vrouw door een val bij haar huishoudelijke werkzaamheden om het leven was gekomen. De politie trof de vrouw inderdaad levenloos aan op de overloop, boven aan de trap in haar huis aan de Zee straat, maar kreeg reeds direct arg waan bij het zien van de verwondin gen aan haar hoofd en de houding en het uiterlijk van de vrouw. Dr. Zeldenrust 'it 's-Gravenhage stelde toen op verzoek van de politie een onderzoek in. De 45-jarige V. werd in arrest gesteld; 's middags verrichte dr Zeldenrust sectie op het lijk. Hieruit bleek dat de vrouw een gewelddadige dood was gestorven. De man heeft gistermorgen bekend de schuldige te zijn. Hij vertelde, dat Zij i& mei!niet ptin&et CLnastaaia Voor het civiele hof van Wiesbaden wordt op het ogenblik een proces gevoerd over de vraag of mevrouw Anna Anderson, thans woonachtig in het Zwarte Woud in Duitsland, de Poolse boerin Franziska Schanzkow- ski of prinses Anastasia uit het Russische vorstenhuis Romanoff is. Tot de weinigen die getuigen voor de prin ses behoort de ritmeester van de voormalige Tsaristische cavalerie de 68-jarige Felix von Dassel. De voor malige officier van het Russische leger leest in zijn woning te Wiesbaden het door „mevrouw Anderson" ge schreven boek „Ich, Anastasia erzahle". zijn vrouw aan het werk was en hem woensdagmorgen omstreeks half elf naar boven riep om een luik te repa reren. Om nog onbekende oorzaak is toen ruzie tussen de echtelieden ont staan, een twist die zo hoog liep, dat de man zich niet kon beheersen en zijn vrouw met een hamer enige sla gen op het hoofd gal. Zij was daarna niet dood, maar hij zou haar nog heb ben vastgegrepen, zodanig dat ze door verstikking om het leven kwam. Uit verklaringen van kennissen en buren werd wel duidelijk, dat het de laatste tijd niet meer erg goed liep tussen man en vrouw. De misdaad is gepleegd toen de drie kinderen van resp. 16, 13 en 10 jaar afwezig waren. De politie onderzoekt thans de mo gelijkheid van verband tussen deze moord, welke de postbode als ongeluk in elkaar had gezet, en het ongeluk, dat een buurvrouw, mevr. Van Galen, twee jaar geleden overkwam. Deze vrouw viel met het hoofd naar bene den voorover van de vliering en over leed enige ogenblikken later. Men had tot nu toe nog geen zekerheid of het hier moord met voorbedachte rade betreft of doodslag. Niemand van de buren heeft ;»ts van het voor gevallene gemerkt. De politie beschik te gisteravond nog over geen enkele getuige van de misdaad. OVERLEG OVER CAO BOUWBEDRIJF BEGONNEN. Het rechtstreeks overleg tussen de aannemers- en arbeidersorganisaties in het bouwbedrijf enerzijds en het college van rijksbemiddelaars ander zijds over het ontwerp-cao voor deze bedrijfstak is begonnen. Uiteraaird had het eerste overleg een overwegend oriënterend karak ter. Wegens het stireven van alle be trokkenen om tot een spoedig resul taat te komen, zal het overleg dins dag worden voortgezet. De gestegen noteringen op de var- kensmarkt zijn voor het produktschap voor vee en vlees aanleiding geweest de prijs voor baconvarkens waar van bij de berekening van de toeslag op uitgevoerde bacon wordt uitge gaan andermaal te verhogen, thans met 8 cent per kg. Met ingang van 7 april a.s. zal dien tengevolge de prijs voor baconvar kens van 63 t/72 kg in de kwaliteits klassen 1 t/m 4 resp. 2.32, 2.28, 2.24 en i 2.20 per kg koud geslacht gewicht bedragen. K.R.O.-CABARET „BENT U ZOVER?". De Ned. Katholieke Bond van Ad ministratief-, Verkopend- en Verze- keringspersoneel, de H.K.W., bestaat dit jaar 50 jaren. Dit jubileum zal ook voor de radio worden gevierd. Op vrijdag, 18 april, 's avonds om 9.00 uur, zal de K.R.O. een speciaal H.K. W.-cabaret-programma uitzenden on der de titel „Bent U zover?". De tekst van dit programma werd ge schreven door Jan Muller. Het wordt uitgevoerd onder regie van Jan de Cler, met muzikale composities van André de Raaf en Jacques Schutte, welke zij zelf aan hun vleugel zullen uitvoeren De uitvoerenden zijn Yda Andrea, Christel Adelaer, Bop Ver- straete, Jan van Ees, Guus Hermus. Op diezelfde avond, van 10.30 tot 10.40 uur, zal onder de titel „Micro foon-gesprek over actuele H.K.W.-be- langen" een interview worden uitge zonden over de activiteiten van deze jubilerende katholieke vakbond voor kantoor- en winkelpersoneel. Brand in rijwielherstelplaats In de werkplaats van rijwielhan delaar J. Kruizinga aan de Burcht- straat in Groningen heeft een korte doch felle brand gewoed. De 21-ja rige knecht J. Bierman werd hier bij levensgevaarlijk gewond in het Academisch Ziekenhuis opgenomen Eveneens werden naar dit zieken huis vervoerd, de 23-jarige soldaat F. J. Bootsma en een 3-jarig jonge tje Henkie Brinkema die zich ook in de werkplaats bevonden. De brand ontstond toen de knecht, J. Bierman, een aan de wand han gende tank wilde bijvullen met mengsmering voor bromfietsen Hij was hiervoor op een trapleer geklom men. Plotseling schoot de tank los van de muur, stortte zijn brandbare inhoud over de knecht uit en sleur de hem in zijn val mee de trap af. De jongeman, doordrenkt van de gevaarlijke vloeistof, kwam vlak bh de brandende kachel terecht en bin nen enkele seconden was de werk plaats een loeiende vlammenzee Bierman, die zich met Pasen zou gaan verloven, sprong brandend als een fakkel door een ruit de straat op, waar hij met een gebroken been bleef liggen. Een voorbijgangers, een Ame rikaan, trok bliksemsnel zijn jaus uit en trachtte hiermee de kleren te do ven. Buren voltooiden zyn werk met emmers water. Nog twee eewonden. De eigenaar van de rijwielhande', redde het driejarig jongetje, dat zich evenals de militair vlak bij net vuur bevonden had, door hem de winkel in te gooien. De twee werden met brand- en schaafwonden in het ziekenhuis opgenomen. De heer Krui zinga zelf mankeerde niets. De brandweer was binnen enkele minuten ter plaatse en doofde het vuur in een kwartier. De schade is aanzienlijk, een groot aantal fietsen en bromfietsen werd een proc* van de vlammen. Ook een bureautje waar in zich de kas bevond verging tot as. REIS NAAR ENGELAND VOOR „KLAPROOS-COLLECTEN". Een dag rondgaan met de collecte bus beloond met een gratis reis naar Engeland. Dit sprookje wordt op 10 april werkelijkheid voor twee en twintig Nederlandse collectanten, die op 9 november 1957 medewerken aan de klaprooscollecte van het Neder landse oorlogsgravencomité. Dank zij het geld, dat het Neder landse volk aan de klaprooscollecte schenkt, kon het Nederlands oorlogs graven-comité vanaf de bevrijding vele duizenden vaders en moeders, vrouwen en kinderen van geVlieer- de soldaten, die voor onze bevrijding sneuvelden een gratis bezoek aan ons land aanbieden. Om iets te kunnen te rugdoen, hebben de Britse nabestaan den der gevallenen, van wie velen dank zij de klaprooscollecte naar ons land konden komen, ook dit jaar weer twee en twintig Nederlandse collectanten uitgenodigd, hun gast te zyn. Deze collectanten (uit elke pro vincie twee) werden door het lot aangewezen. De leiding van deze va kantiereis berust bij The Britisch Le gion, de Britse vereniging van oud- strijders en nabestaanden. Enkele functionarissen van het Nederlands oorlogsgraven-comité maken de tocht als Nederlandse reisleiders mee.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5