Prins Bernhard opende instituut te Istanbul Datum was zeer slecht gekozen i s Burgemeester van Leiden hield toespraak Torenflat aan de Kanaalweg te Leiden bewoond t r t I f f <r r 2 r »i" DINSDAG 1 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Door een vriendelijk zonnetje be schenen regelden de drie vrouwelijke agenten, waarover wij gisteren schre ven hedenmorgen het verkeer van het kruispunt bij de Gijselaarsbank te Leiden. De allerhoogste notabelen, voor deze gelegenheid in stemmig zwart gestoken, namen glimlachend achter de ramen van de huizen rond dit kruispunt hun plaatsen in. Hon derden keken reikhalzend naar het sierlijke optreden van de drie man nequin-agenten, die de weggebrui kers in de goede banen leidden, ter wijl zij een soort verkeersballet op voerden. Eén ding slechts is betreu renswaardig. Dit gehele evenement werd aanzienlijk, zo niet geheel, over schaduwd door het ongelukkige tijd stip, waarop hgt was gekozen. (Foto: „De Leidse Courant"). In tegenwoordigheid van de Turkse premier Adnan Menderes heeft Prins Bernhard maandag het Nederlandse Historische en Archeologische instituut in Istanbul geopend. De inrichting van dit nieuwe Nederlandse wetenschappelijke en culturele centrum is voorbereid door het te Leiden gevestigde Nederlands Instituut voor het Nabije Oosten. Op initiatief van het curatorium van dit laatste instituut kwam enige tijd geleden een nieuwe stichting tot stand, die dit Nederlandse Centrum te Istanbul zal exploiteren. De oprichting en inrich ting van het instituut is mogelijk gemaakt door een subsidie van het minis terie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, donaties van het Neder landse bedrijfsleven met belangen in Turkije en het Nabije Oosten en de steun van het ministerie van buitenlandse zaken, dat de eerste étage in het Palais de Hollande daartoe ter beschikking stelde. De door het curatorium benoemde directeur, prof dr. A. E. Cense, oud- rector van de universiteit te Batavia en van 1951 tot 1957 algemeen secre taris van het koninklijk instituut voor taal-, land- en volkenkunde, arri veerde op 15 februari j.L te Istanbul ter voorbereiding van de inrichting en de officiële opening. De plechtige bijeenkomst werd ge opend door jhr. mr. F. H. van Kin schot, president-curator van de stich ting Nederlands Historisch Archaeo- logisch Instituut te Istanbul, burge- $f «t m m i m l 9. 9 9 9 9 9 V 9 9 r 9 9 Enige gezinnen hebben de toren flat aan de Kanaalweg te Leiden be trokken en nu dit enorme gebouw bewoond is, brandt des avonds ook de verlichting van de galerijen aan de achterzijde. Het verlichte ge bouw beheerst het beeld van Leiden aan de zuidelijke kant van de stad. Het flatgebouw bestaat uit 70 drie kamerwoningen en 19 vierkamer- woningen. Het is naar de eisen van deze tijd ingericht; de huurprijzen ook. De prijs voor de drie-kamerwonin gen bedraagt ƒ167.25 per maand, voor de vier-kamerwoningen 187.50 De afmetingen der kamers van de woningen op de bovenste verdieping zijn kleiner, zodat de huur voor een drie kamerwoning op de 10e verdie ping 151.75 en voor de éne vierka merwoning 156.per maand be draagt. Hierbij komen de service kosten die zijn begroot op 43.per maand. Deze service omvat het leve ren van water, verwarming, stroom verbruik voor de algemene verlich ting, stroomverbruik en ondérhoud der liften, onderhoud huistelefoon, radio- en televisie-antenne, schoon houden gemeenschappelijke ruimten vervoer en schoonhouden vuilnis emmer, kosten huismeester enz. Bovenstaande foto werd gemaakt van de overzijde van het Kanaal. (Foto: De Leidse Courant) meester van Leiden. Vervolgens hield de curator-secretaris der stichting dr. A. A. Kampman een rede over „Les Hollandais dans l'Empire Ottoman", gevolg door een toespraak van de Turkse minister van onderwijs, de heer Celal Yardimci. Hierna was het woprd aan de directeur van het insti tuut, prof. dr. A. E. Cense, die het doel en de taak dezer instelling be lichtte, waarna Prins Bernhard de opening verrichtte. Receptie. Na afloop van de opening werd voor genodigden een receptie gehou den in de balzaal van het Paleis de Hollande, Des avonds was er in het Hilton Hotel een diner op uitnodiging van H.M.'s Ambassadeur de heer H. Hagenaar, met Turkse regerings- en Universitaire autoriteiten en verte genwoordigers van de Nederlandse vereniging te Istanbul en van het Ne derlandse bedrijfsleven. REDEVOERINGEN In zijn openingsrede noemde Prins Bernhard het, gezien de eeuwenoude Nederlandse traditie op oriëntalistisch gebied vanaf het midden der zestien de eeuw, waarbij men slechts de na men van Erpennius, Golius, Adriaan Reland, Schultens, Dozy, de Goeje, Snouck Hiungronje, Wensinck en Kra mers behoeft te noemen om te be seffen welk een baanbrekend vak manschap de Nederlandse Oriëntalis ten steeds hebben betoond, haast on begrijpelijk, dat ons land tot op heden geen wetenschappelijk centrum in een der landen rondom het oostelijk bekken van de Middellandse Zee heeft gehad. „De Nederlandse regering, Neder landse wetenschappelijke instellingen en genootschappen, Nederlandse in dustrieën met grote belangen in Tur- kijë en het Nabije Oosten hebben hun morele en financiële steun verstrekt ten einde de oprichting van dit nieu we Nederlandse instituut te verzeke ren. Ik ben zeer verheugd, dat, na dat andere landen met orientalistis .he traditie ons daarin zijn voorgegaan. Nu ook de Nederlandse beoefenaren der wetenschap de beschikking krij- ken over een instituut met biblio theek, gevestigd in het oude, histori sche Paleis de Hollande te Istanbul, dat vanaf het midden der 17de eeuw de zetel der Nederlandse ambassa deurs bij de sublieme porte is ge weest. Het komt my voor, dat uit oude paleis in het centrum van het oude Pera gelegen, vanouds 't „Quar ter der ambassadeurs", omgeven door een rustige tuin, wel by uitstek ge schikt is de behuizing te gaan vormen van het Nieuwe Nederlandse Cultu rele Centrum. REDE BURGEMEESTER VAN KINSCHOT Jhr. mr. Van Kinschot (burge meester van Leiden) herinnerde er aan dat de stichting van het .Instituut Neerlandais de Stam- boul" terug gaat op de oude roemrijke traditie van de econo mische en culturele betrekkingen tussen de „Republique der Pro- vinces Neerlan daises Unies et ('Empire Ottoman". Het is ten on zent en ook daarbuiten in wijde kring bekend, dat de wetenschap van het Oriëntalisme in Neder land zich in de conglomeratie van de landen rondom het oostelijke bekken van de Middellandse Zee steeds meer heeft ontwikkeld en In de loop van vier eeuwen, van de reis van Ogier Ghislain de Busbecq en zijn diplomatieke missie bij het hof van sultan So- liman de prachtlievende, af een traditie op hechte grondslag heeft opgebouwd. Matthaus Passion Lezing met lichtbeelden en gedeel ten met toelichting uit de Telefun- ken opname van de uitvoering in 1957 te Naarden o.l.v. Dr. Anton v. d. Horst. Spreker: TON v. d. HORST (zoon v. d. dirigent). Deze 6e muziekavond wordt U aangeboden op 2 april a.s. om 8 uur in de Stadsgehoorzaal, door: RADIO WES f RIK Leiden, Diefsteeg 17; Oegstgeest, Geversstraat 39. Kaarten GRATIS in onze zaken. (Advertentie) Het is dus geen toeval, dat Neder land zijn Instituut des Etudes Histori- qiues, Archeologiques et Orientalis ts" in deze oude stad die sinds on heugelijke tijden het kruispunt van economische, politieke en culturele ontwikkelingen is geweest, heeft ge vestigd. Sprekende over de voorgeschiede nis van het tot stand komen van het instituut, herinnerde jhr mr. V»an Kinschot er aan, hoe in 1936 van de hand van de tegenwoordige Neder landse ambassadeur in Italië, dr. H. N. Boon, een belangrijke dissertatie verscheen, waarin de wenselijkheid werd uitgesproken in het Nabije Oosten een Nederlands Historisch In stituut te vestigen met het oog op archaeologisohe studies. Het verheug de spreker dan ook zeer dat dr. Boon, die zich onder de aanwezigen bevond, thans de reolisatie van zijn indertijd uitgesproken wens mocht meemaken. Leiden. Naast dx Boon heeft dr. A. A. Kampman zich ten zeerste beijverd voor de oprichting van een dergelijk instituut. Dr. Kampman die even als dr. Boon een leerling van pro fessor De Liagre Böhl is geweest, vertrok na de beëindiging zijner stu dies naar Istanbul, waar hij in pro fessor Kurt Bittel een tweede leer meester vond. Tijdens zijn verblijf aldaar maakte hij ook kennis met het moderne Turkijë en werd hij voorge steld aan Kemal Ataturk. In Leiden terug, richtte hij het „In stituut voor het Nabije Oosten" op, dat zich in de loop der jaren tot een grote internationaal georienteerde instelling heeft ontwikkeld en waar van hij in 1955 tot directeur werd be noemd. Dr. Boon en dr. Kampman hebben in de jaren 19481958 steeds krachtig geijverd om hun ideaal ver wezenlijkt te zien, onder andere door het voeren van besprekingen en het maken varn „Goodwill-reizen". Dr. Kampman heeft ook de bibliotheek van het instituut bijeengebracht en een begin gemaakt met de uitgave van de serie „publications de l'Institut historique et archelogique de Stam- boul" Jhr. mr. Van Kinschot beëindigde zyn rede met een woord van dank tot allen die in een of ander opzicht, hadden bijgedragen oni de oprichting van het instituut mogelijk te maken. Dr. A. A. Kampman gaf een over zicht van de diplomatieke, economi sche en culturele betrekkingen tus sen de Republiek der Verenigde Ne derlanden en het Ottomaanse Rijk. Hy zei o.m. dat het in de bedoeling ligt het diplomatieke archief van de ambassadeur Calkoen onder auspiciën van het nieuwe instituut te publice ren. PRINS BERNHARD IN TURKIJE. Prins Bernhard heeft gistermorgen in Istanbul enige bezienswaardighe den bezocht. Na de opening van het archeologische instituut, die gevolgd werd door een ontvangst op de Ne derlandse ambassade, heeft de Prins aangezeten aan een diner. Dinsdag ochtend heeft hij 'n tochtetgemaakt op de Bosporus. In de middag vertrekt de prins naar Rome, waar hij de nacht zal doorbrengen. De heer H. Philippo vierde heden morgen het feit. dat hij 40 jaar in dienst is van de fiiTna G. Lubbe te Oegstgeest als chef van het bloem- bollenbedrijf. Bovenstaande foto Iaat zien het moment waarop de burge meester van Oegstgeest hem de zil veren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau opspelt. (Voor verslag zie elders in dit num mer). De laatste loodjes wegen het zwaarst Het atomium op de „Expo '58" nadert nu snel de voltooiing: men Is druk bezig met de constructie van de laatste bol. KONINGIN EN PRINSESSEN IN OOSTENRIJK. Koningin Juliana en de prinses sen Beatrix en Irene zijn vanmorgen te 10.18 u. met de „Albergexpress", waaraan twee koninklijke rijtuigen waren gekoppeld in Sankt Anton aangekomen. De koningin heeft in hotel „Post" dezelfde appartementen betrokken, die zij ook gedurende de laatste jaren heeft bewoond. De koningin en de beide prinses sen gingen, aangezien het heerlijk voorjaarsweer was, onmiddellijk na aankomst skieën. CHAUFFEUR VRIJGESPROKEN VAN POGING TOT MOORD Vanmorgen heeft de rechtbank te Maastricht een 28-jarige chauffeur uit Beek ontslagen van rechtsver volging van een hem ten laste ge legde poging tot moord door middel van een aanrijding. Verdachte had op 2 november van het vorige jaar een mijnwerker aan het begin van een voetpad, uitkomende op de Prins Mauritslaan te Beek, met een auto aangereden. De Officier van Justitie, had op 18 maart tegen beklaagde zes jaar ge vangenisstraf geëist, terzake poging tot moord, omdat hij van oordeel was, dat de verdachte de aanrijding opzettelijk had veroorzaakt met de bedoeling de aangeredene te doden; verdachte zou een verhouding heb ben met de vrouw van de mijnwer ker en deze zou herhaaldelijk ge dreigd hebben hem uit de weg te willen ruimen. De Officier van Jus titie was voorts van mening, dat verdachte uit wraakzucht had ge handeld, omdat de vrouw op aan drang van de politie enige dagen vóór de bewuste aanrijding aan de verhouding met de chauffeur een einde had gemaakt. Verdachte hield echter vol, dat de aanrijding een ongelukkig toeval was geweest: de voorruit van de door hem gehuurde auto was gesprongen, zodat hem elk uitzicht was benomen. De verdediger had vrijspraak be pleit van de ten laste gelegde poging tot moord of doodslag op grond van het feit, dat het bewijs hiervoor niet wettig en overtuigend geleverd was en had subsidiair aan de rechtbank verzocht eeri deskundig onderzoek te gelasten naar de mogelijkheid van het plotseling vergruizelen van de autovoorruit tengevolge van zoge naamde „ruitenkanker". Kandidaten voor Europa's hoofdstad Tien steden hebben zich kandidaat gesteld als zetel der Europese instel lingen, zo heeft een woordvoerder van de ministerraad der E.E.G. maan dag bekendgemaakt. Het zijn: Parijs, Brussel, Luxemburg, Milaan, Turijn, Stresa, Monza, Straatsburg, Nice en Chantilly (dept. Oise). Voorts heeft Den Haag zich kandidaat gesteld voor het Hof van Justitie. Bangkinang bezet Het hoofdkwartier van het Indone sische leger heeft dinsdag bekend ge maakt, dat regeringstroepen de plaats Bangkinang, dertig km. ten westen van Pakanbaroe en 150 km. ten oosten van Boekkittinggi, hebben bezet. Bangkinang ligt over de grens tussen het oostelijke en westelijke deel van Midden-Sumatra. Tien km oostelijker begint het Boekit Bari- sangebergte met toppen van 3000 meter hoogte, dat het gebied van Pa- dang en Boekkittinggi omgeeft. De legerwoordvoerder zeide, dat de regeringstroepen geen tegenstand hadden ondervonden, toen zij de plaats vier dagen geleden bezetten. De troepen waren nu op weg in z.-westelyke riching naar Pajakoem- boe, dat aan de andere zijde van het gebergte ligt op een afstand van slechts 25 km van Boekittinggi. In het zuiden hebben regerings troepen Soengailangsat bezet. Hier mede zijn alle wegen, die Padang en Boekittinggi verbinden met Pakan Baroe en het district Djambi voor de opstandelingen afgesneden. De woord voerder, overste Pirngadie, deelde voorts mede, dat kolenel Simbolon, minister van buitenlandse zaken in de tegenregering is gezien in Lirik, ten z. van Pakanbaroe, in een poging naar het buitenland te vluchten. Deze poging zou door leger en politie zijn verijdeld.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7