van Diocesane Weduwen en wezen ering Federatie Muziekbonden Mr N. Cebrot staatsraad RECHTZAKEN Hij stak er de fik maar in Landverrader ziet zijn vonnis gerevideerd DINSDAG 1 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Buma-kwestie nog niet opgelost In Utrecht kwamen zaterdag de af gevaardigden van de r.-k. Federatie van Diocesane Muziekbonden in Ne derland bijeen voor het houden van de ALgemene Bestuursvergadering Er was een overvolle agenda te be handelen, en dit was voor de voor zitter dr. J. C. M. Sweens uit Hel mond, aanleiding om ziah in het ope ningswoord zeer te bekorten. Gaarne wilae hij echter uiting geven aan vol doening over de goede opkomst, want alle bonden waren vertegenwoordigd. Ook wenste hij even de aandacht te vestigen op het overlijden in de loop van 1957 van de heer Bouwman uit Haarlem, die de functie van voorzit ter der landelijke adviescommissie be kleedde. Met een enkele opmerking sprak de voorzitter over de nog steeds han gende kwestie der Buma-rechten, en ad financiële positie van het maand blad St. Cecilia. Tijdens de vergade ring kwam ook nog een ernstige klacht tot uiting over de geringe me dewerking van de grote katholieke pers aan de katholieke muziekorga nisaties. En dat terwijl de katholieke federa tie sterk op weg is de grootste mu ziekorganisatie in Nederland te wor den. Het financiële verslag van de penningmeester de heer Landsdaal uit Purmerend omvatte een overzicht van de inkomsten en uitgaven 1957, een overzicht van de financiële toe stand van het maandblad St. Cecilia, de begroting voor 1958, en het con tract met Buma. Het meeste aandacht moest er geschonken worden aan de financiële positie van het maandblad. Ondanks de sterke aanwas van het aantal abonnementen moet er nog een tekort verwacht worden. Ook nog al ging men er node toe over de collectieve abonnementsprijs te ver hogen tot 2.25 per jaar, dan nog zal er uit de federatiekas een belang rijk bedrag moeten worden bijgepast. Een tekort zoals dit jaar van ruim zes duizend gulden vraagt echter de maatregel tot verhoging. Het tekort is hoofdzakelijk veroorzaakt door meerdere kosten aan de drukkerij in verband met loonsverhogingen en hogere porto-kosten. Het blad zal zes maal uitkomen met 24 en zes maal met 38 pagina's. Ook de Buma-kwestie vroeg nog veel bespreking. Het contract werd verleden jaar door* Buma opgezegd en nog steeds is er geen overeenstem ming bereikt over de voorwaarden te vervatten in een nieuw contract. Het bestuur heeft de mening hierover ver nomen van de vergadering en zal ver der onderhandelen. Het jaarverslag was samengesteld door de secretaris de heer C. A. v. Dongen te Rijen N.B. Hij noemde dit verslag een exposé of een schildering van een jaarge- beuren. Als enkele der voornaamste feiten memoreren we, dat de samen werking met andere organisaties in de Commissie van samenwerking zeer bevredigend was. Onderwerpen als amateuristische muziekbeoefening, auteursrechten, leerlingenopleiding, wereldmuziekconcours te Kerkrade vormden er punten van bespreking. Over het maandblad moest de sec retaris blijde en sombere klanken la ten horen. Verder werd er melding gemaakt van de federatieve bonds- concoursen en de Kampioenswedstrij den. Examens, leerlingenopleiding, dirigentenopleiding, subsidies, en KRO vroegen voorts de aandacht. Het aantal bij de federatie aangesloten corpsen was bij het begin van 1958 gegroeid tot 572. Een aantal punten werd vervolgens ter discussie gesteld. De kampioens wedstrijden zouden volgens beurt dit jaar georganiseerd worden door de bond Breda. Deze bleek bezwaren te hebben, zodat een oplossing te dezer zake in handen van het federalebe- stuur werd gesteld. Over de vraag van de wenselijkheid om een klein vast college van jury-leden te vormen liepen de meningen uiteen. Besluit was om op de gebruikelijke wijze voort te gaan. Ook werd gesproken over een voor-controle van de z.g. keuzewerken. Hiervoor wil men ge- Minister Suurhoff deelt in zijn memorie mede. dat hij hoopt nog dit jaar een wetsontwerp voor een al gemene weduwen- en wezenvoorzie ning aan de Tweede Kamer te kun nen voorleggen. Eerst wanneer de wetten op een algemene weduwen- en wezenverzekering en een alge mene kinderbijslagverzering tech nisch kunnen worden ingevoerd, kan de beslissing vallen, welke van beide voorrang verdient. Daarbij zal men rekening moeten houden met de sociaal-economische toestand van dat moment. BURGEMEESTER VAN ENSCHEDE BENOEMD Bij K.B. is met ingang van 1 mei tot bui-gemeester van Enschede be noemd de heer W. Thomassen, thans burgemeester van Zaandam. De heer Thomassen (58 jaar) is te Amsterdam geboren. Hij was gedu rende vijf jaar werkzaam bij het on derwijs. Van 1936 tot 1940 was h« secretaris van de AJC. Na de bevrijding was hij als mili tair commissaris verbonden aan het Militair Gezag in de Zaanstreek. In aug. '45 werd hij secretaris van de P. v. d. A. De heer Thomassen was van 1946 tot 1948 lid van de Tweede Kamer. leidelijk komen tot samenstelling van een waarderingslijst dezer werken. Het punt bestuursvoorstellen over concoursreglementen zorgde voor een bewogen slot. De voorzitter van de Zuid Hollandse bond verklaarde dat de vorige jaar toegepaste bepalingen voor deze bond niet hadden voldaan en wilde liever terug naar het vroe gere concoursreglement. Limburg steunde deze mening en wilde ver andering ook in de promotie. Deze bond was ook niet bereid het regle ment zoals het nu luidde weer toe te passen. De vergadering kwam hier mede in een impasse. Ten slotte werd een voorlopig reglement voor dit jaar aangenomen om dan voor het vol gende jaar dit punt ter studie te ne men en definitief te regelen. Er was geen tijd voldoende om alles wat nog om behandeling vroeg af te doen. C.P.N.-tweespalt ook in 2e Kamer-fractie De strijd tussen de leiders van de E.V.C. en Paul de Groot zal binnen kort waarschijnlijk verplaatst wor den naar het Tweede-Kamergebouw. Aangenomen mag n.L worden, dat de meerderheid van de communis tische Tweede-Kamerfractie zich met hand en tand tegen Paul de Groot zal gaan verzetten. Momenteel bestaat de oppositie in de fractie uit de heren Wagenaar en Gortzak en mevrouw R. Lips-Odinot. Maar door het bedanken van de heer Reuter is er een vacature gekomen. Voor deze vacature komt in de eer ste plaats in aanmerking de heer B. Brandsen. De heer Brandsen zal zijn benoeming aannemen, waardoor de meerderheid van de fractie dan uit oppositiemensen zal bestaan. Mr. N. Debrot, directeur van het kabinet van de gevolmachtigde mi nister der Nederlandse Antillen in Nederland is met ingang van 1 april benoemd tot lid in buitengewone dienst van de Raad van State. Op grond van artikel 4 van de wet op de Raad van State kan in de raad voor een bepaalde tijd, een lid in buitengewone dienst worden be noemd. Dat geschiedt wanneer de Nederlandse regering dat wenselijk acht. In verband met verschillende hangende vraagstukken, waarbij de Nederlandse Antillen betrokken zijn, achtte de Nederlandse regering het nodig in de Raad van State iemand te benoemen die haar daarover van advies kan dienen. Goede levensgewoonten? In Nederland kan men oud worden In Nederland worden de mensen gemiddeld onder dan in enig ander land van de wereld. De Nederland se vrouwen worden gemiddeld 73,9 jaar, de mannen gemiddeld 71. Hierop volgen wat de vrouwen be treft Amerika (de blanke) met 73,6 jaar en Zweden met 73,43 jaar en ••vat de mannen betreft Zweden met 70,49 jaar en Noorwegen met 69,25 jaar. Deze gegevens worden vermeld in het laatste statistische jaarboek van de V. N. De wereldbevolking is van 1920 tot medio 1956 toegeno men van 1810 tot 2737 miljoen zielen. Gedagvaart, maar niet verschenen voor de Haagse politierechter, was de koopman in oude voorwerpen S. M., die op 30 juni 1957 te Alphen a. d. RijnBoskoop, juist op de grens, brandstichting had gepleegd in zijn woonschuit. Wel was als getuige aanwezig de 53-jarige scharenslijper J. F. V., die op veertien meter afstand tegenover het brandende schip „De Vrijheid" in de Otwetering had gelegen met zijn woonschip. Hij vertelde dat aan de ene kant van het water Alphen a. d. Rijn is en aan de andere zijde Boskoop. De getuige kende de koop man niet, maar zijn aandacht was ge trokken door een hevige ruzie tussen verdachte en diens echtgenote. Alles werd kapot geslagen en de getuige hoorde gerinkel van serviesgoed. Even later was de vrouw de deur van de woonschuit uitgerend. De verdachte had toen een blik benzine gehaald en dit binnen in de schuit leeggeschud. Mijn vrouw zei nog: „nu steekt hij de fik erin", zo vertelde de getuige. Inderdaad was dit gebeurd. De verdachte had iets brandends, waarschijnlijk papier, in de schuit gegooid. Op dat moment was de vrouw van verdachte terug gekomen en de schuit binnengegaan. De verdachte had de deur achter haar dichtgedaan en toen had de vrouw in een inferno van vlammen gezeten. Hierop was verdachte op zijn fiets gestapt en was weggereden. Omstan ders hadden echter zijn bagagedrager gegrepen en verdachte was hierdoor in het water gevallen. De vrouw van verdachte wist, zij het ook met enige brandwonden en met verbrande kle ren, weer door de deur die niet op slot was naar buiten te komen. Van omwonenden had zij kleren ge. kregen. Ondertussen woedde er aan boord van „De Vrijheid" een ontzettende brand en de inmiddels ter plaatse ge komen brandweer had niet kunnen „Zoveel vuil na zoveel jaar.».', verhinderen dat het schip totaal werd vernield. De politierechter vond dit een te ernstige zaak om deze bij afwezig heid van de verdachte af te handelen en daarom stelde hij de verdere be handeling uit tot 21 mei en beval hij opsporing en medebrenging van de koopman. VRIJHEIDSBEROVING De officier van justitie bij de Haagse politierechter vorderde f 66 boete of 12 dagen en 'n maand voor. waardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd tegen de 31-jarige taxi chauffeur uit Leiden. Deze zou en kele meisjes wederrechtelijk van hun vrijheid hebben beroofd omdat hij niet was gestopt toen de meisjes zijn taxi wilden verlaten. Hij was met een klant naar Den Haag gereden, waar zij in een nacht gelegenheid kennis hadden gemaakt met twee meisjes. Na sluiting zouden zij de meisjes wel even thuis bren gen. De klant had echter gezegd, dat- verd. direct naar Oegstgeest moest rijden, hetgeen verd. gedaan had on danks het protest van de meisjes. „Als ik gestopt had, zou hij (de klant) niet betaald hebben", zei verd. „en er stond al een dikke 50 op mijn meter". De rechter veroordeelde verdachte tot 50 boete of 10 dagen en een maand voorwaardelijke gevangenis straf. Bevestiging van vonnis geëist „Het is niet prettig om na zoveel jaar nog met zoveel vuil te worden geconfronteerd" meende de Officier van Justitie gisteren tijdens een zit ting van de Haarlemse Rechtbank, waarin in revisie de zaak be handeld werd tegen het vroegere hoofd van de Velser luchtbescher ming F.W.R., die in 1948 als een van de ernstigste gevallen van de bij zondere rechtpleging ter dood ver oordeeld werd. Na een jaar was het vonnis in cas satie gewijzigd in twintig jaar gevan genisstraf. R. was op grond van zes feiten, ten laste gelegd dat hij door verraad een groot aantal verzetslieden en stakers de dood had ingedreven. Na zijn uiteindelijke veroordeling had R. verscheidene malen revisie pogingen in het werk gesteld. Een laatste verzoek had succes en de Hoge Raad beval, dat een onderdeel van de bewijsvoering tegen R. op nieuw moest worden bekeken. Na een urenlange zitting heeft de Officier van Justitie tot bevestiging van het oorspronkelijke vonnis ge concludeerd. Het onderdeel van het bewijs, dat gerevideerd werd, greep terug naar de woelige geschiedenis van 1 mei 1943, toen arbeiders van verschillende bedrijven te Velsen in staking waren gegaan. Velen van hen werden door de Duitsers gearresteerd en op het politiebureau zorgvuldig geselecteerd. Veertien van de weige raars waren later naar Amsterdam getransporteerd van wie er zes wer den doodgeschoten. De vraag, die de Rechtbank werd voorgelegd, luidde: „Heeft R. in deze politieke selectie een werkzaam aan deel gehad?" Een hoofdagent van politie, was de enige getuige, die ter zake duidelijke inlichtingen gaf. Hij verklaarde: „Ik heb op het politie bureau van politie op de bewuste dag R. tegen mijn chef horen zeggen dat een van de arrestanten, hoewél deze eigenlijk part noch deel aan de sta. king had gehad, toch maar mee moest omdat hij een felle anti was". Het was deze verklaring en de be kentenis die beklaagde tegen de Po. litieke Opsporingsdienst heeft afge legd en die hij later weer introk die voor het Bijzonder Gerechtshof aanleiding zijn geweest, R. schuldig te bevinden aan verraad jegens de stakers. Een andere getuige heefl nog verklaard, dat het hoofd van de luchtbescherming zich op de dag van de arrestaties bijzonder verheugd had etoond met het gebeuren. Uit een ijna twee decimeter-dik dossier werd bovendien een brief tevoor schijn gehaald, waarin R. zich dis criminerend uitlaat over een hoge ambtenaar van het provinciaal be stuur. De verdediger meende, dat men vooringenomen was tegen zijn cliënt en dat men hem dingen heeft willen aanwrijven, die hij zeker niet gedaan heeft. Derhalve vroeg hij vrijspraak op dit alleszins zo onduidelijke punt. Hij verzocht de rechtbank aan R. een straf op te leggen, gelijk aan de tijd, die hij tot voor kort in de gevangenis heeft doorgebracht. R. is namelijk, toen de Hoge Raad revisie gelastte, onmiddellijk in vrij heid gesteld. Hij had toen elf en een half jaar uitgezeten. In zijn laatste woord merkte «e beklaagde op: „Ik besef, dat ik op vele punten verkeerd heb gehandeld, maar ach, meneer de president, wij werden allen meegesleept". Uitspraak over veertien dagen. ga maar kijken bij Echt meisjesachtig, modieus en voordelig. 1 Pittige overgooier van fijne en zéér sterke tinneroy. Met ceintuur en apart bedeltje. 12.50* 2 Ook voor de kleinsten 'n no-iron popeline blouse. Met 3/4 mouw. 6.50* 3 No-iron popeline bovenstuk, no-stain rok (vlekafstotend!) in leuke kleuren 't leukste jurkje! 13.50* LEIDEN Breestraat 161 (AMSTERDAM ROTTERDAM UTRECHT EINDHOVEN HILVERSUM ARNHEM HAARLEM MET PASEN IETS NIEUWS! 4 De keus van uw dochter Italiaanse katoen, nieuw doorgeweven streepdessin. 13.90 5 'n Blazer! Van Feltine geheel met satijn gevoerd. In bleu, rood, geel en royal. 23.75 Leeftijd 5 jaar. Kleine stijging in prijs per maat.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6