Hef sprekende testament SMctape Settctope Actieve spaarvorming bij boerenleenbanken Helmond zet grote actie in tot herkerstening DINSDAG 1 APRIL 1958 CF LEIDSF COURANT PAGINA 9 WERKLOOS HEIDS- VRAAGSTUK Een nabeschouwing over het werkloosheidsdebat kan plotse ling een actuele politieke waarde krijgen, indien als antwoord daarop een politieke partij in het openbaar zich zelf de pluim voor de genomen maatregelen op de hoed steekt. Dit is in Assen gebeurd in een con gres over de werkloosheidsproblema- tiek in de noordelijke provinciën. Door een secretaris van het n.v.v. werd daar o.a. dit gezegd: „hoewel de P.v.d.A. talrijke malen getracht heeft de werkgelegenheid te verruimen, heeft zij altijd moeten kampen met een meerderheid in de regering, die het noorden kennelijk niet zo belang rijk acht". En mr Burger zou daar volgens de socialistische pers duidelijk hebben gemaakt, „dat de P.v.d.A. de laatste jaren herhaalde malen is gestruikeld over een onwillige conservatieve meerderheid in de Kamer." Maar dan moeten wij er toch even aan herinneren, dat het juist de K.V. P. is geweest, die tevergeefs heeft ge pleit voor terugkeer van de investe ringsaftrek met de bedoeling zo de werkgelegenheid weer een stoot te geven in opwaartse richting. Wij mogen dan ook wel even her inneren aan het Soda-project te Delf zijl, een groots plan, dat afkomstig was van minister Zijlstra en dat door de socialisten in de Tweede Kamer nogal werd bestreden, al betrof die bestrijding dan ook grotendeels de opzet van het plan. De socialisten hadden er namelijk liever een vol ledig staatsbedrijf van gemaakt. En wij moeten dan toch ook nog Voor 1001 plak werkjes kleefband kleefband bij uw kantoorboekhandelaar (Advertentie) Na jarenlange voorbereiding Het jarenlang voorbereide plan van op de basis van deze kennis opge- pater H. Borgert C.SS.R. tot herker-bouwd. De eerste week was voorna- stening van persoon en milieu in Ne- j melijk gewijd aan de versterking derland is deze maand bij wijze van van het persoonlijke geloofsbewust- experiment tot uitvoering gebracht I zijn. Dit geschiedde in parochiële in de zich snel tot industriecentrum j avondbijeenkomst in de kerk. ontwikkelende stad Helmond. Op 30 i De tweede week was inter-paro- maart hebben 40 paters van 11 orden j chieel en gericht op de verschil- en congregaties de parochiële en in- lende maatschappelijke groeperin- ter-parochiële missie afgesloten. Op 15 j gen. maart is deze missie begonnen. Per De missie zelf werd voorafgegaan avond namen er 13 tot 14 duizend be-door speciale bijeenkomsten voor de woners van Helmond aan deel. Zo- i jongeren, maar ook door een recollec- wel in de missie zelf als in de nog ko tie, gegeven voor de 40 medewerken- mende uitwerking bezetten de leken de missionarissen en voor de geeste een belangrijke plaats. lijkheid van Helmond. Deze recolleq- j tic werd gegeven door mgr. F. J. In een persconferentie hebben pa-|Feron, vica.is-generaal van Roer ter Borgert en enige zijner medewer-1 mond. kers mededelingen over deze nieu-Zo goed als in de voorbereidin- we vorm van missie gedaan. gen, zo heeft ook in de verdere uit- Deze missie, aldus pater Borgert, j werking van de missie de leek een is na een technische voorbereiding be^n8rl,ke 'f*11 'e vervollen Het geld- en kredietverkeer bij de aangesloten boerenleenbanken en bij de centrale bank, aldus mr. van Cam- pen, stond in het jaar 1957 in het te ken van de belangrijke aanpassing aan de acute geld- en kapitaalschaars- Als ons land door een ramp wordt te, die zich in het najaar van 1956 getroffen, is het leven van militaire scherp deed gevoelen en die gepaard en burgers afhankelijk van een zo goed mogelijk voorbereide samenwer king tussen deskundigen bij de ver zorging van gewonden. Daarbij kun nen de tandartsen naast de arts be langrijke taken vervullen". Aldus de heer Gude, luitenant-kolonel-tand arts, in een causerie tijdens de zater dag in Utrecht gehouden algemene vergadering van de Nederlandse maatschappij tot bevordering der Deze aanpassingen, bestaande in 'n inperking van de looptijden van door boerenleenbanken verleende voor schot ien tot ten hoogste twintig jaar en een beperking daarvan tot leden van de boerenleenbanken, waarbij voor uitleningen buiten de landbouw v„v HHMHIIPI een max'mum grens werd gesteld van tandheelkunde. 'Öp mte'rnatiënaU bij- A50'000 P?sl- alsmede een verho- eenkomsten is hem gebleken dat in6mg van credit- en debetrentetarie- andere landen, met name in de Ver-1 leidden tot het beoogde resultaat, enigde Staten, aap het intrueren van krediet- en voorschotverlening de tandarts voor deze ongeuone 1a- er boerenleenbanken, die zich op ken reeds veel aandacht wordt be-1 een nooS P«1 bleef bewegen, kon we- van jaren in Helmond bij wijze van experiment begonnen na een inlei- dings-actie, welke anderhalf jaar heeft geduurd. In november 1957 kondigde de geestelijkheid van Hel mond aan, dat een missie zou worden gegeven. Onmiddellijk daarna be gonnen de directe voorbereidingen. herinneren aan de behandeling j I" talrijke bijeenkomsten werden tel van de begroting van Sociale Zaken I kens bepaalde groepen der be vol- in November van het vorig jaar, toen 1 1 ÉT*"4 minister Suurhoff. in zijn memorie van antwoord slechts enkele algeme ne zinnen aan de werkloosheidsbe strijding had gewijd en er vanuit de Kamer werd aangedrongen op nadere concretisering. Die nadere concretise ring kwam toen niet. Ook de behan deling van de begroting van Econo mische Zaken werd een pleidooi ge voerd voor de zo noodzakelijke in dustriële ontwikkeling van het Noor den en wel door de heer Smallen- broek en minister Zijlstra heeft zich daarbij niet onbetuigd gelaten. Men moet zich dan toch wel afvra gen waar die onwillige meerderheid dan toch eigelijk zit. king bewerkt. Er waren b.v. bijeen komsten voor onderwijzers en lera ren, voor de politie, voor de kaste leins enz. Onder leiding van deskun dige leken en soms priesters werd nagegaan wat de oorzaak van ontker stening kon zijn. Elke groep werd zo doende geconfronteerd met zijn eigen speciale moeilijkheden. De oorzaken van de ontkerstening zijn tweeërlei, aldus pater Borgert" 1. De verzwakking van het per soonlijke geloofsbewustzijn, en 2. de gehele of gedeeltelijke ont kerstening van het milieu door publi catiemiddelen als radio, televisie, film en andere oorzaken. De eigenlijke missie, welke iets meer dan twee weken duurde, werd gen wat het resultaat is geweest van dit werkloosheidsdebat. Men kan niet zeggen, dat het een mislukking is geworden, maar ook niet dat het volledig i" geslaagd. De minister is niet in gebreke gebleven maatregelen op te sommen, welke de regering in voorbereiding heeft om de werkgelegenheid uit te breiden. Maar er werd door de regering niets ge zegd over de bevordering van de ex port en het bevorderen van het spa ren. De regering heeft zelf uitdruk kelijk gesteld, dat kapitaalschaarste de bron der werkloosheid is. Als dat zo is, mag men toch geen middel on beproefd laten om het sparen te be- waa AUC11 UCAC Viaa UiiVJVC14. vorderen. Uit een onlangs gepubli-1 nendö Werd beantwoord verklaarde ceerde enquete van de P.v.d.A. is ge- Wii van Hp nnlitip „Rechercheurs" overvielen oud echtpaar Twee onbekend gebleven mannen, wier leeftijd geschat wordt tussen 30 en 40 jaar, hebben, naar thans be kend wordt, in de avond van zater dag, een overval gepleegd op het be jaarde echtpaar V. te Voerendaal bij Heerlen. Tegen negen uur vervoegden de twee mannen zich aan de deur van het echtpaar; een van hen infor meerde of de knecht misschien aan wezig was. Toen deze vraag ontken- bleken, dat 50 van ons volk voor bezitsvorming is. Waarom was men in P.vd.A.-kringen daar dan altijd zo huiverig van? Men mag dan nu óók wel vragen hoe het nu staat met de studie der regering inzake de wijze, waarop de bezitsvorming moet wor den bevorderd. Het debat over het werkloosheids vraagstuk is echter daarom ook niet geheel geslaagd, omdat het niet mo gelijk was allerlei onvervulde verlan gens in een motie om te zetten; men zit immers nog midden in de beste dingsbeperking en bovendien blijft zonder de inhoud te kennen van de binnenkort te verwachten industriali satienota elk debat hierover zonder vast fundament. Men zal dus de industrialisatienota dienen af te wachten, voordat hier over meer kan worden gezegd. Ook het antwoord op de vraag hoe de voorgestelde miljoenenprojecten moeten worden gefinancieerd is tot later verschoven. Dat is begrijpelijk, ook al herin nert men zich nog levendig, dat er tot dusver geen miljoen in de Kamer kon worden gevraagd, voor welk pro ject dan ook, of men dwong de Ka mer dan maar aan te geven waar dat miljoen moest worden gehaald. An ders kon er geen sprake van zijn. Men kan een zo belangrijke zaak niet af doen met de opmerking, dat het geld er nu eenmaal niet is. Maar in P.v. d.A.-kringen met name door de par tij-voorzitter Evert Vermeer zelf en door de topfunctionari' van het N.V. V., van Wingerden, waren in Zwolle reeds verklaring afgelegd, die voor een belastingverhoging hadden ge pleit. Zij hadden waarschijnlijk het oude socialistische adagium van hoge belastingen in goede tijden en mati ging der belastingen in slechte tijden reeds vergeten, want nu bij de eerste tegenwind begon men om belasting verhoging te roepen. De heer Roemers, partijgenoot van de heer Vermeer, heeft deze echter blijkbaar aan het verstand gebracht, dat op het ogenblik de belastingver hoging maar liever niet als hét red middel moet worden aangegrepen. Wij zullen maar in het midden laten waarom deze plotselinge ommezwaai plaats greep. Wel willen wij ten besluite nog even herinneren aan wat de heer An- driessen (K.V.P.) in de Tweede Ka mer zeide namelijk, dat de werkloos- heidspolitiek niet in de eerste plaats bezien n oet worden vanuit de actuele situatie. Primair moet ze beschouwd worden uit de gezichtshoek blijvende werkgelegenheid te verschaffen aan onze groeiende bevolking en dat ver eist in de eerste plaats structurele maatregelen, de-ander: „Wij komen van de politie en moeten huiszoeking doen". Hierop begaven zij zich in de woning, waar zij alle laden en kasten intensief on derzochten. Aanvankelijk koesterde het echtpaar, dat volkomen overbluft was door de brutaliteit waarmede de politiemannen te werk gingen, geen argwaan. Pas toen een van de ban dieten het echtpaar V. sommeerde hen voor te gaan naar de bovenver dieping, vatten zij verdenking op tegen hen. Nadat de twee mannen het gehele bovenhuis overhoop hadden gehaaid, verdwenen zij met medeneming van enkele duizenden guldens. „Jullie blijft hier zitten", voegden zij het echtpaar nog toe, aleer zij op de vlucht sloegen. Verlamd van schrik trof de knecht de beide echte lieden enkele uren later aan. Nadat hij het verhaal gehoord had, .waar schuwde hij de politie. Dit gebeurde 's nachts om half een. Het echtpaar V. kon slechts een vaag signalement opgeven. Het is de politie van Voe. rendaal nog niet gelukt de overval lers te arresteren. Voor een sluwer Haags Postmuseum komt tot leven Een veertiental demonstraties in het Postmuseum te Den Haag wordt geautomatiseerd. Na inworp van een stuiver in de contaktdoos zullen di verse apparaturen in werking treden. Deze idee beoogt enerzijds het te kort aan deskundigen voor rondlei dingen op te heffen, anderzijds schuchtere bezoekers, die niet om uit leg durven vragen, in staat te stellen veel wederwaardigs te beleven. Met behulp van eindeloze magnetische banden, die zowel gesproken tekst en licht-aan wij zing voor uitleg bevatten, als impulsen orn bepaalde machines te laten werken, worden deze auto matische demonstraties bewerkstel ligd. Door ingenieuse constructie is het gelukt een combinatie van veer tien magnetofoons met versterkers in een flinke kast op V bergen. Het begin van het „vruchtbaar ma ken van de collectie", zoals museum directeur dr R. Weber het noemt, werd gevierd met een kleine bijeen komst in het museum, waar de oud- directeurgeneraal van PTT dr L. Ne- her de eerste automatische installatie in dienst stelde. Het is een „transorn-a", een kleine automatische sorteerautomaat voor briefpost. Geleidelijk zullen andere demonstraties geautomatiseerd wor den. Het is de bedoeling, dat deze nieuwe vorm van missie, al dan niet gewijzigd of aangepast op grond van opgedane ervaringen, over het ge hele land wordt uitgebreid. I'ootl hoog gestegen N.S.-Loon voorstellen opn euw in beraad De Stichting van de rbeid zal zich in haar vergadering van woensdag 2 april a.s. opnieuw beraden over de loonvoorstellen, zoals die zijn neer gelegd in het ontwerp van het nieu we reglement dienstvoorwaarden van het personeel der Nederlandse Spoor wegen. Dit is gisteravond medegedeeld op een protestvergadering van de afde ling Utrecht van de bond van Neder lands Vervoerspersoneel. De secreta ris van het hoofdbestuur van deze bond, de heer W. Kieboom, heeft er tijdens deze vergadering op gewezen, dat het spoorwegpersoneel het moe is steeds maar schouderklopjes te ont vangen voor zijn goede daden en praktisch niets merkt. De vergadering, die door enkeïe honderden Utrechtse spoorwegmen sen werd bijgewoond, nam aan het slot van deze bijeenkomst een resolu tie aan. In deze resolutie spreekt het ontevreden spoorwegpersoneel er zijn misnoegen over uit, dat gezien de lan ge duur van de procedure ter beoor deling van de voorgelegde voorstel len, blijkbaar door velen niet wordt ingezien hoe hoog de nood in vele N.S.-gezinnen is gestegep. De leden van de Utrechtsebond be vestigen het oordeel van de hoofdbe sturen der drie spoorwegbonden, dat alleen de noodzakelijke rust in het spoorwegbedrijf kan worden gebracht door een onverwijlde beslissing over de ingediende voorstellen, die het op heffen van de achterstand van het N.S.-personeel ten opzichte van het overige bedrijfsleven beogen. VERKEERSONGEVAL MET DODELIJKE AFLOOP. De bestuurder van een personen auto uit Amsterdam, is gistermiddag omstreeks vijf uur om het leven ge komen, toen hij met grote snelheid een bocht nam in de provinciale weg AmsterdamWeespBussum tussen Hollands Ankeveen en fort Uiter- meer nabij de molen. Zijn wagen slipte en draaide naar het midden van de rijbaan. Op dat ogenblik na derde uit de -richting Bussum een met 65.000 eieren geladen vrachtauto, bestuurd door een heer uit Oost- zaan. De rechterachterzijde van de personenauto botste tegen de voor kant van de vrachtwagen en werd geheel ingedrukt. De heer uit Am sterdam was vrijwel op slag doody.. teed. Mei maakt hierbij geh-.iuk van foto's, films en plastic oefenpoppen, teneinde de cursisten vooral in de praktijk te kunnen oefenen. De organisatie van tandartsen zal er zich thans over beraden, of ook in Nederland een dergelijke 'iple.ding ter hand genomen kan worden. Geen vergoeding voor behandeling tijdens tandartsencontlict De fondspatiënten, die zich tijdens het tandartsenconflict lieten behande len, zullen geen vergoeding krijgen. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer deelt minister Suurhoff mee, dat de Ziekenfondsraad over de ze kwestie niet tot overeenstemming kon komen, maar dat hij zelf vergoe ding onjuist acht Een incidentele vervanging van de verstrekkingen in natura door ver goedingen in geld zou volgens de mi nister een gevaarlijk precendent zijn en zou de grondslagen van ons zie kenfondssysteem aantasten. Verder is de minister van oordeel, dat de ziekenfondsen optreden na mens de verzekerden en dat het con flict dus mede namens de verzeker den is veroorzaakt. Daarom acht hij het onjuist, dat zij, die mede aanspra kelijk zijn voor de moeilijkheden, achteraf beschermd zouden worden tegen de gevolgen. Zou men de gevol gen wel wegnemen of verzachten, dan ontstaat bovendien het risico, dat men het ontstaan van moeilijkheden minder ernstig gaat nemen, aldus de minister. Steeds weer nieuwigheden Madurodam gaat weer open Voor de zevende keer in haar be staan zal morgen de Haagse minia tuurstad „Madurodam" haar poorten openen voor de zoekers, waarvan het vorige seizoen het aantal 725.000 heeft belopen; een der vorige jaren was een „topjaar" met bijna 800.000 be zoekers. Het aantal bezoekers in 1957 heeft het stichtingsbestuur in staat gesteld, aan het studentensanatorium 100.000 af te dragen. Men heeft in de stille tijd van de afgelopen winter niet stilgezeten. Tal van kleine nieu wigheid j es zijn aan de mobiele en im mobiele have toegevoegd, zoals twee veerponten voor auto's in de haven en het jacht van prinses Beatrix „de Groene Draeck"; een model van het ruwe olie-verlaadstation van de B.P. m. nabij Wassenaar; de luchthaven werd verrijkt met het nieuwste mo del tankwagens, een ronddeidings- treintje enz. en een groot model van een Pan-American Boeing 707, een passagiersstraalvliegtuig en een DC- 7 b van de Suid-Afrikaanse Lugdiens, enz. H. M. de Koningin en de prinsessen Beatrix en Irene zijn gisteravond te 18.13 uur vanuit Utrecht per trein vertrokken naar Sankt Anton voor 'n vacantie van twaalf dagen. Z.K.H. de Prins der Nederlanden zal zich 5 april daar bij hen voegen. derom geheel anders dan in 1956 het geval was met de uit nieuwe spaarvorming verkregen middelen worden gefinancierd. De Onmiddellijk met ingang van het jaar 1957 toege paste renteverhoging tot drie pro cent voor dadelijk opvraagbare spaar gelden leverde bij de aangesloten boe- Mr. Pb. C. M. van Campen, directeur van de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank, heeft een uiteenzetting gegeven van de gang van zaken bij deze bank en de daarbij aangesloten banken, zulks ter inleiding van het in de tweede helft van april te ver wachten jaarverslag, dat daarna behandeld zal worden in de al gemene vergadering op 8 mei. renleenbanken een spaarsaldo van 85 miljoen gulden (vorig jaar 57 mil joen), waarmee in de groep der spaar bankinstellingen het hoogste spaar saldo werd bereikt. De vermogenspositie van de cen trale bank kon in 1957 aanzienlijk worden verbeterd. Spaarvorming. Als de meest belangrijke factor in de bedrijvigheid bij onze boerenleen bankorganisatie komt volgens mr. van Campen ongetwijfeld naar voren de aanzienlijke spaarvorming, die sterk afsteekt tegenover de ontsparing bij sommige spaarbankinstellingen. Ter verklaring daarvan kan, behalve op de renteverhoging en de gevoerde campagnes, worden gewezen op de ontwikkeling ten plattelande en in de periferie van de provinciesteden, die doorgang vond tot in de tweede helft van 1957 en meebracht dat bui ten de agrarische sector een passende en veelal ook aantrekkelijke werk gelegenheid kon worden geboden aan hen, wier medewerking in land- en tuinbouw niet strikt nodig is. „Goed kamp" Nieuwtjes ont eend aan praktijkwensen Dc zesde „Goed Kamp"-tentoonstel- ling van de ANWB, die van 11 tot en met 14 april op „Houtrust" te Den Haag wordt gehouden, zal weer vele nieuwigheden op het gebied van tent en wagenkamperen bevatten. De nieuwste modellen tenten, zowel kleine tweepersoons- als familieten ten en „tentvilla's", zowel als rijden de tenten en luxe woonwagens (cara vans) zullen weer in groten getale in de hallen en op het buitenterrein te bewonderen zijn. Alen verwacht, zoals verleden jaar, weer minstens veertig duizend bezoekers. De toenemende vraag naar comfort bij vakantiereizen en vakantiever blijf weerspiegelt zich niet alleen in tenten en wagens. Op het gebied van kampmeubelen, stoelen, tafels, bed den, ijskastjes, kooktoestellen kle ding enz., grotendeels gericht op ver blijf in warmer streken, demonstreert zich hetzelfde aanbod, ontleend aan de wensen van kampeerders. In het woord kamp verders liggen diverse categoriën besloten, namelijk de sportkampeerders, de jeugdkam- peerders in organisatieverband en de toeristische kampeerders. Voor alle categoriën poogt „goed kamp" een antwoord te geven op allerlei vragen, die met deze manieren van vrije tijdsbesteding en vakantie-houden in verband staan. Voor trekkers zal een ultra-lichtgewicht kanstvezeltentje te zien zijn. Voorts vindt men op de ex positie een model van de zogenaamde „parasoltent", bestemd voor vergade ringen, tentoonstellingen etc. Deze tent op één zuil, kan in doorsneden van 20 tot 100 meter worden gemaakt. De laatste afmeting is geschikt voor 20.000 mensen. Tijdens een persconferentie over deze tentoonstelling verklaarde ir R. van de Waal, hoofd van het bureau recreatie en natuurbescherming van de rijksdienst voor het Nationale De amateur-cineast P. Fisser Plan o.m, dat naast de toeristische Klimmen ontdekte dezer dagen de In- kamp- en caravan terreinen in de vrije gang Van onderaardse grotten bij natuur ook bij de toeristisch belang- i Klimmen, in de buurtschap Crau- ryke plaatsen dergelyke accomodatie beek. Het wordt niet uitgesloten ge- behoort met goede verbindingen naaracht dat zich hier wellicht de verst die steden zelf. Belangrijk is ook het?eiegen uitgang van de onderaardse educatief kamperen op afzonderlij- vlucht_ en uitvalsgangen, waarvan ke terreinen by de woonplaatsen voor de heren van Valkenburg zich in de jeugdorganisaties. Dit b.v. in de buurt mlddeieeuwen hebben bediend, als van sportterreinen. hun kasteei belegerd werd. De heer G. Staalman Azn., adviseur j Beroep op de Kroon afgewezen Th. Smeets toch in de raad van Lith De heer Th. Smeets, die op formele gronden door de raad van Lith ge weigerd was aan de raadsvergaderin gen deel te nemen, hoewel hij door tien procent van het kiezersvolk ge kozen was, is thans door de Kroon in het gelijk gesteld en zal in het ver volg weer in de gemeenteraad zete len. Gedurende de tijd dat hij niet toe gelaten werd, heeft de heer Smeets de raadsvergaderingen op de publieke tribune gevolgd. Het college van ge deputeerde staten in Noord-Brabant had de heer Smeets reeds eerder in het gelijk gesteld, maar de raad ging in beroep bij de Kroon. Nu ontving het gemeentebestuur het bericht, dat de Kroon het verzoek had afgewe zen. Sinds januari zyn er vijf raads. vergaderingen geweest. Hierin wer den de wethouders gekozen en ook de begroting behandeld. De heer Smeets heeft de Kroon intussen ver zocht de besluiten van de raad, die buiten zijn zeggenschap genomen zijn, te vernietigen. Onderaardse grot ontdekt te Klimmen(L) van het ministerie van economische zaken, besprak de ontwikkeling van het kamperen als nieuwe logiesvorm. Hij constateert een steeds sterker overlapping met de traditionele va- kan tie-logiesbedrij ven, hotels en pen sions. Vele belangen lopen evenwij dig. Het heeft zijns inziens alle be lang, de op gang zijnde ontwikkeling zoveel mogelijk te bevorderen met opruiming van alle belemmeringen, teneinde de toenemende stroom va kantiegangers zo goed mogelijk van dienst te zijn, ook in internatioaal op zicht. 34) De heer Fisser, die de verhalen van de dorpsbewoners hoorde over een mergelrots in het weiland van de landbouwer Bude, besloot een on derzoek in te stellen omdat hij gege vens voor een nieuwe film zoekt, spe ciaal betrekking hebbende op het onderaardse gangenstelsel in Zuid- Limburg. Aanvankelijk was de heer Fisser van plan om opnamen te ma ken in de gangen van de St. Pieters berg. Nu heeft hij dicht bij huis een ontdekking gedaan, welke in de ko mende dagen wellicht tot verrassen de vondsten zal kunnen leiden. De burgemeester van Klimmen, drs. H. Schmedding, verleende by het on derzoek spontane medewerking. Op de plaats van de thans ont dekte toegang werd de begroeiing verwijderd, waarna de ontdekkers gingen graven. Men vond toen een diepe sleuf in de mergelrots, onge veer 80 cm breed en ruim een halve meter hoog, door welke sleuf men kruipend en glijdend kon binnendrin gen. Deze sleuf werd weldra breder en hoger en mondde tenslotte uit in een in de mergelrots uitgehouwen kamer, waarachter zich meerdere gangen en ruimten uitstrekten. Op de wanden van dit onderaard se gangenstelsel werden opschriften en primitieve tekeningen aangetrof fen, zoals men die ook in grotten van Valkenburg en van de St. Pietersberg aantreft. Zij zijn waarschijnlijk af komstig van mergelwerkers, bewa kers en gidsen uit vroeger tijden. Van deze opschriften en tekeningen zyn een aantal foto's gemaakt voor een nader studie onderzoek door des kundigen. Men is voornemens om dit oude gangenstelsel in kaart te brengen. Wanneer het waar is dat er ook een onderaardse gang onder de Maas doorloopt van Valkenburg naar de vroegere ondergrondse vestingwer ken van het fort St. Pieter bij Maas- trecht, aan is het niet denkbeeldig dat de gangen van Klimmen in verbin ding hebben gestaan met fortificaties van Maastricht. Men houdt echter re kening met eventuele instortingen op vroegere strategische punten.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5