philips portable radio ...eri tRns hebt u er ook zo veel plezier van! Leden van de „KASTELENSTICHTING" hielden congres in Leiden 40-jarig jubileum bij de Fa* G. Lubbe, Oegstgeest Gemeenteraad van Voorschoten Niepoth's ir. DINSDAG 1 APRIL 1958 DP LEIDSF COURANT PAGINA 5 Bezoeken aan Gravensteen, Burcht en Gemeeniandshuis De Nederlandse Kastelenstichting, gevormd door liefhebbers van kaste len en mooie huizen in Nederland, die het kastelenbezit van Nederland willen beschermen waren zaterdag in Leiden bijeen op Tweede Kaste lendag; het vorig jaar is deze in Den Haag gehouden. De dag begon 's mor gens om kwart voor tien in de film zaal van de Leidse universiteit, waar de directeur van de stichting baron J. H. E. van Nagel, de leden, die uit alle delen van ons land waren geko men, welkom heette. De bedoeling van deze kastelendag, zo zette hij uiteen is, naast de vele excursies die gehouden worden de le den de kans te bieden zich in vraag stukken, die met kastelen te maken hebben, te verdiepen. Het gaat er om de wetenschappelijke kant van de „kastelenkunde" onder de aandacht van de begunstigers te brengen. Hij leidde vervolgens de rector- magnifious van de Leidse universi teit, prof. dr. S. E. de Jong in die een geestig speeohje hield over het wel en wee van kastelenzorg. Zijn persoonlijke wens is, dat de kastelen en hun dikwijls schone omgeving voor liefhebbers toegankelijk zouden wor den, opdat zij als eohte „amateur speurders" nieuwe wetenswaardighe den zouden kunnen ontdekken. De directeur van de stichting, die overi gens veel waardering had voor de op wekkende woorden van de rector magnificus, merkte op, dat het voor de kasteelheer niet zo prettig is zoals hij zelf ondervonden heeft als nieuwsgierigen trachter. te ontdekken, wat de kasteelbewoners op de boter ham eten. Kastelen in beeld. Vervolgens leidde de directeur, de heer E. Pelinck in, md-directeur van „De Lakenhal" te Leiden, die een se rie zeer interessante lichtbeelden liet zién van oude afbeeldingen van kas telen in Nederland. Daarbij gaf 'hij een bèlangwekkend overzicht van de wijze, waarop kastelen in de loop der- eeuwen werden afgebeeld: als ach tergrond voor idyllische taferelen in verschillende jaargetijden, als kant tekening van landkaarten en platte gronden, als „pièce de millie-u" in ro mantische schilderstukken, en ook in fotografisch-nauwkeurige prenten. Dikwijls werden zeer schone pren- teh en gravures gemaakt in opdracht van kastelenliefhebbers. Dr. E. van Lutterveld sprak over de „Adellijke huizinge in de stad" en hij kwam tot de conclusie, dat de ar chitectuur van kastelen en huizen 1 de stad van invloed was op de kas telen, die op het platteland werden geplaatst. De kastelen oefenden ook invloed uit op de architecteuur van grote gebouwen (stadhuis) in ver schillende steden. Interessante beel den liet hij zien van de adelstorens in Italiaanse steden in vroegere eeuwen die als een woud boven de daken uitrezen. Ontvangsten. Na deze lezingen werden de con gressisten in de burgerzaal van het Leids stadhuis ontvangen, waar wet houder J. C. van Schaik, als loco burgemeester (de burgemeester be vindt zich in Istamboel) hen namens het gemeentebestuur welkom heette. Hij wees op het belang van het be houd van kastelen en releveerde in het kort ie geschiedenis van de Leid se Burcht. 's Middags bracht men een bezoek aan het Gravensteen, waar ir. H. A. van Oerle een uiteenzetting gaf over de geschiedenis en de restauratie van dit gebouw. In verband met de groot te van het gezelschap was het nood zakelijk het in twee groepen te ver- delèn. De wachtenden hebben zich in tussen niet verveeld; zy konden een kleine tentoonstelling van bekende en minder bekende boeken met afbeel dingen van Nederlandse kastelen be zichtigen. In de middaguren ook be klommen de meeste deelnemers de Burcht waar de heer J. G. N. Renoud een uiteenzetting gaf over deze merk waardige Leidse bezienswaardigheid. Omstreeks vier uur waren de bezoe kers de gasten van het Hoogheem raadschap in het Gemeenlandshuis van Rijnland aan de Breestraat, waar de secretaris, mr. S. J. Fockema An- dreae, hen door dit uit 1600 stammen de huis rondleidde. fryske akademy-dag in leiden. In de filmzaal van de Leidse Uni versiteit werd zaterdagmorgen de Fryske Akademy-dag geopend door prof dr. K. Fokkema, die de bedoe ling van deze dag het onderhou den van contact tussen de Akademy en haar leden uiteenzette. Pr.of. dr. J. P. Bakker uit Amster dam gaf vervolgens by lichtbeelden een college over bodemontwikkeling vroegtijdse bewoning in Fries land, waarin hij met name aandacht besteedde aan de bodemstructuur rond de voormalige Middelzee. In de middagvergadering, welke ge houden werd in het klein audito rium, heeft dr. W. Kok, directeur der Akademy over het wezen en het werk van deze werkgemeenschap ge sproken. Hij legde er de nadruk op, dat in Friesland een grote belangstel ling voor de wetenschap bestaat en ook van ouds bestaan heeft, getuige het aantal vroegere kloosterscholen en de vele lenen, waaruit studiebeur zen verleend worden. JAARVERGADERING COöP BOERENLEENBANK „LEIDEN—OEGSTGEEST" De Coöp. Boerenleenbank „Leiden Oegstgeest" hield haar 69ste alge mene ledenvergadering, onder leiding van de heer P. J. Kolderman. In zijn openingswoord verwelkomde de voor zitter speciaal de heer B. v. Vliet, voorzitter van de Coöp. Groentevei ling te Leiden. In het afgelopen jaar werd regel matig een beroep op de Bank gedaan tot voorschot -of credietverstrekking, ofschoon in de 2e helft van dat jaar hierin enige vermindering merkbaar was. De stijging der spaargelden hield met deze verstrekkingen onge veer gelijke tred. De uitgifte van de woningbouwleningen deden echter in de maanden november en decem ber de stijging der spaargelden arne- men. De discontoverhogingen van de Ne derlandse Bank hadden een algemene renteverhoging tot gevolg. Mede door maatregelen in verband met de be perking der bestedingen en door ver hoging van de rente voor spaargel den tot 3,12 kon renteverhoging voor onze kredietnemers niet uitblij ven. Een gelukkige omstandigheid is het te nonnen, dat het te berekenen rente-percentage nog beneden de al gemene rentetarieven is gebleven.. De voorzitter besprak tevens de re sultaten van de zuivelindustrie en tuindersbedrijven in het afgelopen jaar, daarbij constaterend, dat de be drijfsresultaten wel bevredigend kon den worden genoemd, al zullen, wat betreft de differentie der bedrijven, de uitkomsten ook wel uit elkaar lopen. Gewezen hebbend op de noodzake lijkheid tot uitbreiding van het kan- toorgebouw en de dienaangaande bestaande plannen toelichtend, ver klaarde hij de vergadering voor ge opend. Bij de gehouden verkiezing voor een lid van het bestuur en een lid van de Raad van Toezicht werden de heren L. Snoeker en J. v. Vliet, die reglementair aftredend waren, herkozen. Het door de kassier, de heer A. Jansen, uitgebrachte financiële ver slag deed de toename der uitzettingen uitkomen. Het balanstotaal bedraagt C% miljoen gulden, terwijl voor een bedrag van 83 miljoen gulden is om gezet. Het reservefonds is gegroeid tot 230.000 gulden. De likwiditeitspositie blijkt ook na de meerdere uitzettingen gunstig. Een bedrag van 3,3 miljoen gulden aan beschikbare middelen zal de bank in staat blijven stellen an de financie ring van de agrarische bedrijven te blijven voldoen. Gewezen werd op het onderscheid tussen grondkapitaal en werkkapitaal. Aan verstrekking van leningen voor korte of middel bare termijn zal de bank wel kunnen voldoen; leningen met een langere looptijd zullen verleend kunnen wor den zo de likwiditeitspositie daartoe nog voldoende ruimte geeft. Na een behandeling der posten werd de rekening en balans door de vergadering goedgekeurd. Een bespreking over enige interne aangelegenheden besloot deze wei- bezochte vergadering. Kon. Onderscheiding voor H. Philippo Heden herdacht de heer H. Phi lippo de dag, dat hij veertig jaar ge leden bij de firma G. Lubbe Thz. al hier in dienst kwam. In de woning van de familie Lubbe kwamen vele genodigden en perso neel bijeen. Burgemeester en mevr. Du Boeuff waren eveneens aanwezig. De bur gemeester, die aanvankelijk had ge dacht aan een 1 april-grap, schetste de jubilaris als een man van nauw gezette plichtsbetrachting, die als chef van de afdeling bloembollen mede heeft geholpen de firma Lubbe een goed figuur te doen slaan in het bloembollenbedrijf. Speciaal wees de burgemeester op de tentoonstellingen, die met opoffe ring van nachtrust door Philippo werden verzorgd en dat hij, mede daardoor, de firma Lubbe talrijke onderscheidingen heeft doen verwer ven. Deze jubilea zullen in de toe komst veel zeldzamer worden, daar men tegenwoordig als regel niet zo lang bij één patroon blijft. Daar de heer Philippo in Leiden woont, heeft spreker, in overleg met zijn ambtgenoot, de aandacht van onze koningin op het jubileum ge vestigd en het was hem een genoe- PECII OP MAANDAGMORGEN Omstreeks half acht gistermorgen werd ons Zuideinde van de Veen op geschrikt door een wild geraas. Van de melkwagen van de „Holland"-fa- brieken uit Leimuiden, die, zoals ge bruikelijk, iedere morgen langs komt, schoot door onbekende oorzaak een klep los aan de zijkant van de auto Het gevolg was, dat er eerst één bus met melk afkantelde en al rollende leeg liep. Tien meter verder kwamen er twee kratten met volle melkfles sen van de wagen afduiken, hetgeen t ook nog een heel lawaai gaf en een delingen! gen dat hij de heer Philippo, namens Hare Majesteit, mag uitreiken de ere medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. De heer Philippo dankte bewogen voor de onderscheiding en verzocht de burgemeester zijn dank aan Hare Majesteit te willen overbrengen. De burgemeester zal gaarne aan dit ver zoek voldoen. De heer Th. Lubbe sprak als pa troon daarna de jubilaris en mevr. Philippo toe. Spreker wees op de trouw waarmede de jubilaris zijn werk verricht. Niet vaak komt het voor, dat men op slechts 52-jarige leeftijd op zo'n belangrijke staat van dienst kan bogen. Spr. schetste de ijver, de volle toewijding en plichts betrachting die het zijn geweest, welke de stenen aandroegen om de zaak groot te maken. Deze ijver ging gepaard aan een gedegen vakkennis. Spr. feliciteerde yoorts de heer Phi lippo met de koninklijke onderschei ding en bood hem als blijk van waar dering een enveloppe met inhoud aan. Verder dankte de heer Lubbe burgemeester en mevr. Du Boeuff voor hun aanwezigheid. Hierna bleef men nog even gezel lig bijeen. Een leuke attentie was het dat aan alle persvertegenwoordigers en persfotografen een bouquet bloe men bij hun vertrek werd aange boden. Levering van drinkwater VERVOLG B. en W. hadden een soort werk plan opgezet voor onrendabele water, aansluitingen. Het betreft een 42 per celen, die nogal achteraf liggen en waarvan aansluiting op de water leiding veel kosten meebrengt. Op Rijkssubsidie kan niet worden ge rekend. De aansluitkosten zullen met de eigenaren op fifty-fifty basis die nen te geschieden. Het betrof hier nog maar een principe besluit van de raad. Want de werkelijke kosten zijn nog niet te overzien. Bovendien is het lang niet zeker hoeveel eigena ren van de percelen mee willen wer ken. Aanvaarding van dit principe- ontwerp geeft het college de moge lijkheid verdere stappen te onder nemen. De heer Eysink Smeets ging op dit onderwerp vrij diep in. Watervoorzie ning is stellig zeer belangrijk, maar daar het hier veel boerenbedrijven betreft is aansluiting op het electrici- teitsnet net zo belangrijk of mis- schien nog wel belangrijker. Spr.1 rktdag We"wichten" maar al. suggereerde het college bij de onder handelingen over de aansluitkosten van watervoorziening ook de aan sluitkosten voor electriciteit te be spreken. Tariefsverhoging van het water was niet erg gewild, doch dit was hedenavond niet aan de orde. Het principe-ontwerp werd daarop z.h.st. aangenomen en dit geeft B. en W. nu een basis voor de onderhan- berging tot rond 5000 m3 kan worden opgevoerd voteerde de raad een be drag van 1400.Voor de verbete ring van het drinkwater moet een ge heel nieuwe filterinstallatie gebouwd worden, waarvan de kosten worden geraamd op ƒ150.000.De voor- bereidingiskosten vergen bovendien nog een bedrag van ƒ14.000.—; en een onderzoek inzake de ontkleuring van het water kost nog eens f 3000.—. Het nieuwe systeem is een droog- filterinstallatie. Z.h.st. werd dit voor stel aangenomen. Rondvraag. De heer De Groot informeerde naar de stand van zaken met betrekking tot de reclame op de watertoren. In een volgende vergadering zal daar meer over te vernemen zijn. De heer Van Eist zocht het op hoog niveau. Hij wilde ook de Voorschotenaren een kijkje laten nemen van Voor schoten, maar dan vanaf de nieuw gerestaureerde gemeentetoren. Hij suggereerde de toren b.v. voor het publiek toegankelijk te stellen op Koninginnedag. Er bleek echter dat de vereniging Oud Voorschoten be paalde plannen had voor de paarden. ravage van jewelste. Scherven een dikke massa vormden het slot van dit voorval op deze vroege maan dagmorgen. Ingezonden door: Mej. N. v. d. MEER, Zuideinde 74, Roelofarendsveen Voor de verbreding van de Pape laan aanleg van een trottoir wil de gemeente overgaan tot overneming om niet van bepaalde stroken grond. Met vrijwel alle betrokken eigenaren is overeenstemming bereikt. Voor de uitbreiding van de gasberging twee hogedrukvatten waardoor de gas- Knipperbollen werkten met succes. Bij de verkeersmaatregelen, die in de raad werden aangenomen, maakte de heer De Groot (V.V.D.) bezwaren tegen de knipperbollen en het over- steekpad (zebrapad) nabij de Eist. laan. Een te drukke voorrangsweg. Bovendien zal de tram ook steeds moeten inhouden enz. De heer Pels (P.v.d.A.) liet een geheel ander ge luid horen en deelde mede dat de knipperbollen tegenwoordig veel in zwang zijn. Zij werden zelfs gebruikt by bepaalde politieke propaganda, waarop de heer Fortanier (K.V.P.) zeer adrem antwoordde: en met suc ces! Marktberichten LEIDEN, 1 april. Vette Varkens. Aangevoerd 188 vette varkens. Prijs per kg lev. gew.: zware varkens geen notering, lichte varkens 1.821.86, zeugen 1.541.58. Handel goed, af loop minder. 8 Nuchtere kalveren, waarvan geen notering. ROTTERDAM, 1 april. Vee. Aan voer 5338 stuks vee. Weektotaal 7167. 400 vette koeien; 1381 gebruiksvee; 320 vette kalveren; 194 graskalveren; 2365 nuchtere kalveren; 127 varkens; 107 biggen; 90 paarden; veulens; 177 schapen; 54 lammeren; 18 bokken en geiten. Prijzen: vette koeien le lew. 3.00 —3.35; 2e kw. 2.70—3.00; 3e kw. 2.00—2.70; vette kalveren 2.30 2.40; 2.20—2.30; f 2.00—2.20; gras- kalveren 425—300250; nuchtere kalveren 60045; biggen 5038 32; slachtpaarden 2.602.402.20; schapen 1109080; lammeren 10090—80; kalfkoeien 1275 1000—850; melkkoeien 1275—1000— 850; varekoeien 885725—600; vaarzen 880780580; pinken 575 —475—375. Handel: vette koeden aanvoer ge woon, handel kalm, prijzen als giste ren; vette kalveren aanvoer ruim, handel levendig, niet geheel prijshou dend; graskalveren aanvoer iets rui mer, handel stroef, prijzen onveran derd; nuchtere kalveren aanvoer iets minder, handel tamelijk, prijzen voor al niet hoger; biggen aanvoer korter, handel lui, goed prijshoudend; slacht paarden aanvoer gewoon, handel stug, prijshoudend; schapen en lam meren aanvoer matig, handel traag, prijzen iets lager, melk- en kalf koeien aanvoer ruimer, handel rede lijk, prijshoudend; varekoeien aan voer ruim, handel flauw, prijzen als vorige week; vaarzen en pinker aan voer als vorige week, handel traag, prijzen ongewijzigd. BODEGRAVEN, 1 april Kaas. Aanvoer: 14 partyen. Prijs 2.05 2.20. Handel kalm. TER AAR, 31 maart Groente. Witlof 1, 1.07—1.14, idem 2. 77—99, idem stek 2066; spinazie 40—54, id. B. 3439, glasandijvie 6579; stoof- sla 10 ct. alles per kg., sla A 1923, idem B. 1219, idem C 411; kom kommers C. 49 ct. alles per stuk, ra dijs 1016, idem afw. 37, selderij 9 ct. per bos; stoofsla 80—2.20 p. kist. VINKEVEEN, 31 maart Groente. Spinazie 4758, witlof B II 9798, idem B H afwijkend 8688 ct. p. kg. raapstelen 12, radijs 1517 ct. p. bos. RYEEN, 31 maart Bloemen. Anemonen 4464; Freesia's 4773; Irissen 1.401.45. Tulpen: Reforma 1.181.32, Lord Carnavon 1.101.16, Rose of Lima 1.231.50, Early Queen 91—1.01. All Bright 1.00—1.18, Hille- garde 891.08, Rose Copland 1.02 1.41, Alberio 1.051.15, Snowdon 1.10 1.23, E. Eddy 98—1.17, Bandoeng 1.06—1.20, White Virgine 1.40—1.55, Weber 911.04, Bartigon 951.22. White Sail 981.37, v. d. Eerden 1.05 1.33, Golden Harvest 1.091.60, Scarlet Admiraal 81—88, Zenober 82 —97, Bonanza 1.04—1.18, Br. Star 54 —89, Cordel Hull 1.08—1.23. Moeder dag 1.281.35, Lustige Witwe 1.02 1.12, Carara 1.201.36, Aristocrate 1.41—1.50, Wintergold 98—1.21, W. Pitt 1.061.29, Piccadilly 1.03—1.18, Queen Elisabeth 1.08IJl, Elmus 1.121.40, Golden Measure 1.241.44. Parkiettulpen 1.301.50, Dubbele 71—1.11, Glasnarcissen 4989, Nar cissen Red. Champ. 4567, Narcissen volle grond 3149 ct per bos. Am. Anjers 2055 ct per stuk. Alléén WIJNHANDEL Alléén DOEZASTRAAT 9 Telefoon 31494 Telefoon 31494 (Geen filialen) SPECIALE PA AS-A AN BIEDING Advocaat van 4.10 voor ƒ3.60 p. fl. Frambozen bessenwijn van 2.25 voor 1.95 p. fl. Zoete Spaanse wijn Sevilla van 3.voor 2.75 p. fl. Witte landwijn van 1.85 voor 1.60 p. fl. Limonadesiroop grete fles, le kwal. van 1.40 voor 1.20 Org. Pale Dry Sherry ƒ4.40 p. fl. Org. Nixon Douce Port ƒ4.55 p. fl. Niepoth's Jr Wijnhandel, Doezastraat, reeds jaren het ver trouwde adres voor al Uw wijnen en gedistilleerd, enz. Sharpie - 1 198^* Verbluffend .zuinige ..vedergewleht" transistor- portable met krachtige weergave en gevoelige ontvangst op midden- en langegolf. Breedte 36 cm. Ja, alsof een Philips Portable alleen maar voor buiten zou zi jn 't Is immers een volwaardigt radio, die precies even goed (en evenveel stationsontvangt als zijn grotere broers. Daarom gaat dat lichte toestel niet alleen van strand naar jachthaven, maar ook van keuken naar slaapkamer. Hen Philips draagbaar radio toestel verdubbelt de gezellig heid als u ontspanning - hoe en waar dan ook -buitenshuis zoekt. Maar... vakanties en uitstapjes worden herinneringen. Uw por- i philips j table echter blijft u [feSsgj trouw, jarenlang L.rk - I M.JO- IchoudertM.model: fante portable tegen e rAasend lage prijs. Breedte Kajak - f 178.-' Transistor-portable ln tak- formaat. Battertjkosten ra. 1 cent per uur. Breedta 16 cm. Plying Dutchman - t 218.-* Vier golfgebleden. Iets spe ciaals voor hen die ook ont- vangat op de visserijband verlangen. Breedte 34 cm. Regenbeeg - 298.-* AM/FM-portable. Door lleht- net aansluiting thuis gaan batterUkonten. Breedte 33 cm. Valk - 298-* Vier golfgebleden. w.o. de FII-band.Traneletor-balans- eind trap. Lage batterij kosten. KrachUge weergave. Breedte Klipper-f 398.-* Voeding uit batterijen en ul. het Itcntnet. Aansluitingen *P rijten exclusiebatterijen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3