$LM£LGAT SfajlMOSTAD Scherp RiooJmoeilijkheden rond Pappiigracht cn Langebrug 5 6 20 26 Agenda Leiden Burgerlijke Stand UIT DE OMGEVING DINSDAG 1 APRIL 1958 PAGINA 2 Dööj f\ef~ p 1)G4\j(L Sancta Veronica Donderdag a.s., Witte Donderdag, van half 3 tot half 5 houdt „Sancta Veronica" weer een bijeenkomst in de Vrolijcke Arke, boven, Pieters- kerkkoorsteeg 15. Er ligt voldoende materiaal ge reed dus het bestuur rekent er op dat er veel dames die middag ko men, om wol of katoen te halen en de gereedgekomen artikelen te bren gen. Er is nog steeds gebrek aan kin- der-ondergoed en nachtgoed. Vraag Overal is de schoonmaak in volle gang.' Misschien bent u hier of daar een linnenkast tegengekomen, 't zij groot of klein, die danig in de weg staatt In een groot gezin is er ernstig ge brek aan. Wilt u deze dus kwijt? Gaarne wordt deze bij u weggehaald Dan s.v.p. even opbellen heden of morgenavond tussen 78 uur, telef. 24727 of schriftelijk aan de Ver. Sancta Veronica, Mare 25. Alma Materkoor De leden van het Alma Materkoor worden er hiermede aan herinnerd, dat 't morgen woensdag 2 april géén repetitie is. Afscheid bij belastingen In het gebouw der Invoerrechten cn Accijnzen aan de Langebrug werd gistermiddag, in tegenwoordigheid van vrijwel het gehele personeel, af scheid genomen van de heer J. Ver wijs, controleur A, en van de heer F. W. Pont, commies tit., die wegens overplaatsing Leiden gaan verlaten. Namens de jubileumcommissie wer den zij welkom geheten door de heer J. Benjamin, waarna het hoofd van de inspectie, de heer L. H. Bod- de-Bouman, als eerste het woord voerde. Verder werd nog gesproken door de heren Bouma, ontvanger, G. Warnar, hoofdcontroleur en commies Valentgoed. Namens het personeel kreeg de heer Verwijs 'n vulpen en de heer Pont een belichtingsmeter. Ten slotte dankten de scheidenden alle sprekers voor de tot hun gerichte toespraken en aangeboden cadeaus. Eltaxbus via 5 Meilaan naar Garenmarkt Met ingang van donderdag a.s. zal de stadslijn S van de Eltax van de Willem Klooslaan doorgetrokken worden naar de 5 Meilaan. De route is dan: Station, Willem Klooslaan. 5 Meilaan, Herenstraat, Doezastraat, Garenmarkt (bindpunt). Deze route wordt ook omgekeerd gereden. De eerste bus vertrek om zeven uur van de Garenmarkt. Elke twintig minuten vertrekken daarna van beide punten bussen. Deze verbinding is mogelijk omdat de bestrating in de 5 Meibuurt ver beterd is. De haltes in de 5 Meilaan komen t.o. de nummers 923, 4147 en 89103. Ook op de hoek van 5 Mei laan en Boshuizerlaan wordt een halte geplaatst. POTLOOD en GEEST Goederenlift Pathologisch Laboratorium De rijksgebouwendienst te 's Gra- venhage, heeft het aanbrengen vpn een elektrische goedeienlift ten be hoeve van 't Pathologisch Laborat»> rium gegund aan de firma J. Harier en Co te Amsterdam voor 13.954» Experimentele Chirurgie De Rijksgebouwendienst te 's-Gra- venhage heeft het aanbrengen van een electrische installatie ten behoeve van het gebouw voor experimentele chirurgie van het Academisch Zie ken aan de Wassenaarseweg te Lei den, gegund aan de N.V. Croon en Co te Rotterdam vcor f 11.350. AFSCHEID BU DE LE1DSCHE DUINWATER MAATSCHAPPIJ Wegens het bereiken van zijn pen sioengerechtigde leeftijd heeft de heer A. de la Rie, te Leiden, zijn functie bij de Leidsche Duinwater Maatschappij met ingang van heden neergelegd. De heer De la Rie, die een dienst tijd van ruim 38 jaar er op heeft zit ten, werd indertijd als stoker bij de machinedienst aangesteld, toen de „stoommachine" nog in ere was. La ter, toen de stoom verdreven werd door electriciteit is hij werkzaam ge weest in verschillende functies o.a. als terrein werker en filterwerker. Op 1 september 1936 werd hij uit gekozen, dank zij zijn plichtsbetrach ting. opvolger te worden van de toen malige magazijnmeester, die de dienst met pensioen verliet. Tot op heden GEEN VRIJ OP GOEDE VRIJDAG Een abonnee schreef ons een waarin hij het onbegrijpelijk ry^nt, dat de kinderen vai de katholieke lagere scholen in Leiden vrij hebben op Goede Vrijda.c De Paas- vacantie gaat dit jaar fWL pas in op Paaszaterdag. Wij verkamen, dat de schoolbesturen de \ücantie' hebben verplaatst, omdat dé. nieuwe vakan- tiewet stelt, dat ook een gedeelte van een week.jfts een gehele w .ek gerekend moot worden. Indi?.i de vacantie zou duren van bijv. donder dag tot l^&nsdag d.a.v. wordt dit voor twèf weken geteld. Omdat de vacantie .gerantsoeneerd" is zou men met de g/ote vacantie in gedrang komen. Een andere overweging is, dat de plechtigheden van Goede Vrijdag naar de avonduren zijn verplaatst. Kinderen kunnen dus in gezinsver band deze plechtigheden bijwonen. De Kruisweg-oefeningen worden in schoolverband bezocht en mochten ouders van leerlingen er prijs op stellen, deze oefeningen met de kin deren bij te wonen, dan is een briefje aar de onderwijzer voldoende. De „Club de Limetz" beluisterde Mozart Op de bijeenkomst van de „Club de Limetz" is gisteravond het bekende gezegde bewaarheid, dat zich in de beperking de meester openbaart. Door drukke werkzaamheden niet in staat zich voor te bereiden op de lezing, die ze over het leven van Mo zart en zijn muziek zou houden, heeft mej. Greet Walter een beknopt beeld gegeven van het leven van de beken de componist en heeft ze met „mees terlijke „keus, haar betoog geïllu streerd met een aantal platen. Wolfgang Amadeus Mozart werd in 1756 te Salzburg in Oostenrijk gebo ren als zoon van de muzikant Leopold Mozart. Het kind bleek al spoedig een bijzondere muzikale begaafdheid te bezitten. Als vader Mozart zijn doch tertje muziekles gaf, aanhoorde het wonderkind de les m speelde hem enige tijd later feilloos na. Reeds heeft de heer De la Rie deze vertrou- f vroeg begon hij daarnaast zelf te im- wenspost naar volle tevredenheid en proviseren en te componeren. Vader op uitnemende wijze verricht. Mozart was onvoorstelbaar trots op J.l. zaterdag werd in het privé-kan-1 de kleine Wolfgang en met graagte toor van de directie in kleine kring maakte hij met zijn kinderen vele afscheid genomen. Het ligt in de be- reizen naar de grote steden van Euro- doeling in de loop van het jaar op P® ei een personeelsbijeenkomst nog eens 2 3 1 7 8 9 10 12 14 15 17 18 19 7\ 23 24 25 28 29 10 31 32 No. 532. Horizontaal: 1. muzieknoot, 4. zandaal, 9. zangwijs, 11. meer op de grens van de Ver. Staten en Ca nada, 12. brede, grove lat, 13. dat is (afk.), 14. hoekpjjler, 15. lengtemaat (afk.), 17. muzieknoot, 18. boom, 21. gebod, 23. metaalhoudende delóstof, 25. voorzetsel, 27. gem. in N.H., 28. plaats in de schouwburg, 30. zwakke, 31. pasgang van een paard, 32, deel van het oor. Verticaal: 1. vrouw van Abraham, 2. staande vrouwenfiguur met opge heven armen biddende, 3. sluw. 5. kenteken, 6. bijwoord, 7. deel van het oog, 8. keukengerei, 10. onheil aanbrengende godin, 16. kalkgrond, 19. kubieke meter, 20. inwendig li chaamsdeel, 22. bijb. figuur, 23. bol rond vruchtje (spreektaal) 24. vlug, 26. bijb. figuur, 29 munt In Nederland (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing no. 531. Horizontaal: 1. hes, 3. bok, 5. eva, 7. mi, 9. Ot, 10. Eerde, 11. op, 12. r.k., 14. kat, 16. kap, 17. erf. Verticaal: 1. ham, 2. Se, 3. ba, 4. kot, 6. varia, 8. iep, 9. oer, 11. ook, 13. kaf, 14. Kp, 15. te. op dit afscheid terug te komen. Ove rigens zullen zijn collega's dezer da gen van de gelegenheid gebruik ma ken de scheidende de hand te druk ken voor het vele wat hij voor maat schappij en personeel heeft gedaan. DINSDAG 1 APRIL R.K. E.H.B.O. afd. Leiden, aan- vangscursus r.k. Lyceum, Mariën poelstraat, 8 uur nam. Diploma-uitreiking. Leerlingen avondschool „Don Bosco", Boerhaa- velaan, 8 uur nam. Diploma-uitreikirg. Vakavond school Ambachtsschool Leiden, Haag- weg 4. 8 uur nam. Veteranen Legioen Nederland „Westerse Eenheid", door de heer H A Korthals, Tweede Kamer-lid. De Harmonie, 8 uur narr. VEGLO. Paasgedachten in woord, muziek en dans. Vliet 1. 8 uur nam. N.V. Zaalberg Wollen Dekens. Hul diging van 5 jubilarissen. Koffieka mer „De Burcht" 6 uur nam. WOENSDAG Z AFRIL Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk. 7 uur nam. Ned. Genealogische Ver. „Het hand schrift van onze ouders genealogen". De Kleine Burcht, Nieuwe Rijn. 8 u. nam. .Mattheus Passion", lezing met lichtbeelden en toelichting. Stadsge hoorzaal, 8 uur nam. DONDERDAG, 3 APRIL WITTE DONDERDAG Leldse Filmliga. Bijeenkomst. Smit Röntgen, Herengracht. 8 uur nam. VRIJDAG, 4 APRIL GOEDE VRIJDAG ZATERDAG, 5 APRIL PAASZATERDAG TENTOONSTELLINGEN Lakenhal. Tentoonstellingen van werk van Kees Verwey en Chris le Roy (tot 14 april). Rijksmuseum Geologie en Minera logie, v. d. Werffpark 1. Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10— 12 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Fototentoonstelling (t.m. 12 april). Universiteitsbibliotheek. Tentoon stelling van Friese boeken (t.m. 12 april). De avond- en nachtdienst der apo theken te Leiden wordt waargenomen door: Zuider Apotheek, Lammen- schansweg 4, tel. 23553. Te Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest Wilhelminapark 8, tel. 26274. De films in de week van 28 maart tot 4 april zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Het Bolsjoi Ballet", alle leeftijden. Lido: „Jenny", 18 jaar. Luxor; „Duel op de Atlantic", 14 j. Trianon: Afgekeurd. Hex: „De vleugels van de vloot", 14 jaar. sten. Men zou haast kunnen zeggen, dat Leopold Mozart de kleine Wolf gang heeft uitgebuit. Zeker is, dat de vele en verre reizen de krachten van het jonge genie hebben ondermijnd. Op 33-jarige leeftijd stierf het won derkind Mozart, volkomen uitgeleefd. Men mag Johann Sebastian Bach noemen als de grootse componist Mo zart is zeker de musicus die 't meest vruchtbare leven heeft gehad. ,Hij was een zeer verdienstelijk gelegen heidscomponist, die tal van quintet- ten, quartetten en dlvertissementl ge schreven heeft en van wiens hand een groot aantal opera's en sympho- nieën is verschenen. Tegen het eind van de voordracht van mej. Walter, die met een dank baar applaus werd bedankt, kwam pastoor Van Velzen met een van zijn Franse vrienden het gezelschap ver groten. Dat gaf de clubleden tenmin ste het idee, dat het jaar weer lang zaam naar de zomervakantie toe groeit. Na Pasen worden in Frankrijk reeds de eerste voorbereidingen ge troffen voor de komst van de Leide- naars (en Leidenaressen) op 11 aug. a.s. Maar voor het zover is, gaan die eerst het koperen priesterjubileum van kapelaan De Jong vieren met een „middeleeuws" slotbal op Vijverduin en zullen ze een gezelschap Franse meisjes gastvrijheid verlenen in Lei den. ^eidse jeugd.jour ZITVOETBALLEN Men schrijft ons: Woensdagavond om kwart voor 7 worden al de jongelui, die zich op gaven voor het zitvoetbaltournooi van de Leidse Jeugd Tour verwacht in het gymnastieklokaal van de open bare school aan de Maresingel-Mar- nixstraat. Het maximum aantal ploe gen (12 stuks) is royaal volgeboekt. Er zijn zelfs ploegen geweigerd we gens te laat en overcompleet. De animo is er dus wel. Er is een ploeg van zes schoenmakersleerlingen, die men de niet geheel Juiste naam van „Leerlooiers" heeft aangemeten. Van de Maredijk komen drie ploegen a b en c in het krijt. De Leidse Hout en omgeving deed het nog beter en kwam onder de naam D.O.S. met V'T ploegen aan de start. De Oran- jebuuri leverde twee ploegen op, die als „Oranjeploeg" en „Sophiastraaf van start gaan. Uck uit de voetbal wereld schreven twee ploegen in nl. Rijpwetering en Leidse Boys. Er wordt zes weken lang, iedere woensdagavond gespeeld. Er is geloot tegen wie men op iedere avond moet spelen. De vier ploegen, die na deze zes avonden de meeste punten heb ben, komen in de finale, dié op de volgende twee avonden wordt ver speeld. Men ontmoet dus niet alle ploegen, wegens het groot aantal deelnemers. Men kan het met loten dus getroffen hebben of niet. Het leuke is echter, dat we hier over geen enkele beschouwing kun nen geven, daar we nog nooit een van de ploegen ln aktie gezien heb ben. Als we echter de plannen ho ren, die verschillende spelers heb ben, dan krijgen de keepers wel warme handen. Rolhockey -toernooi Voor het rolhockey-toernooi aan het eind van de maand kunnen nog enkele ploegen aangenomen worden. Opgeven bij de bekende adressen. Voor het gewone rolschaatsen (hardrijden en kunstrijden) is de leeftijdsgrens van 811 ;aar en van 12 tot en met 16 jaar. Deze wed strijden komen weer in mei. De gemeente Leiden heeft tussen twee kwaden moeten kiezen toen zij de overkluisde grachten van Papen- grarht en Langebrug dempte. Ener zijds waren de onderaardse grachten kweekplaatsen van ratten, ander zijds is het peil van de nieuwe rio lering hoger gelegen dan voorheen, «dat bij sterke regenval de ver ouderd^ rioleringen in de oude hui zen rond Papen gracht en Langebrug overlopen. Bij stortbuien komt het voor, dat fonteinen rioolwater opspuiten uit closet, gootsteen of rioolput. Een middenstander in de Diefsteeg zo meldt de Telegraaf heeft sinds de vernieuwing van het riool 1500 aan verbetering van de riole ring uitgegeven. Niets hielp. Bij de vijftiende maal dat hij zijn kelders met de bezem van afval zuiverde liep hij een rioolinfectie op, die hem met zware koortsen drie maanden aan bed kluisterde. Een caféhouder vond bij een stort bui zijn biervoorraad terug in het rioolwater. Een wijnhandelaar kwam tot de ontdekking, dat de etiketten van de wijnflessen waren afgeweekt, zodat hij in het duister tastte over de herkomst van de inhoud. Een der bezwaren is, dat de be woners voor eigen rekening de riole- rnigen moeten aanpassen aan de cen trale riolering. Dit brengt hoge kos ten met zich mede, terwijl er geen zekerheid bestaat, dat de moeilijk heden daarna niet meer zullen op treden. GEM. AANKONDIGING VERKEERSMAATREGEL. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Rembrandtstraat met ingang van heden voor de duur der bestra- tingswerken aldaar, is afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee, in beide richtingen. Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Dingsdag 1 April 1858. Brussel. Het berigi, dat de heer Vieuxtemps een oog zou hebben verloren is onwaar. Hij bevindt zich thans te New-Or leans, alwaar hij met Thalberg concerten geeft. Advertentie: De Weduwe Steen bergen, geb. Nicolaï, overleden den 27sten Maart 11. heeft mij op haar sterfbed verzocht allen dank te zeggen, die haar gedu rende haar langdurig en smarte lijk ziekbed hebben wel gedaan, en de verzekering te geven, dat zij naast aan God, aan de liefde van zoo velen heeft te danken gehad, dat haar het geloof be waard is gebleven. Langs dezen weg wordt aan het verzoek der afgestorvene, en aan nijne haar gegevene belofte, voldaan. Leyden, 29 Maart. J. E. INCKEL. Geb.: Elisabeth dr. v. J. van Sons- beek en J. Bousie; Eugenie Alexandra dr v. Z. I. J. van der Hoff en S. A. Wielandt; Johannes Hendricus Pie- ter zn v. J. Leef lang en M. Ciere; Johanna Jacoba dr v. E. Bavelaar en J de Zwijger; Ivonne Jansje dr v. P. C. Lacourt en J. van Houten; Petrus Leonardus zn v. M. L. van der Meij en M. A. M. van der Geer; Aart Mar tin zn v. B. C. de Jong en H. Beij; Willem Cornelis zn v. C. Ligtvoet en P. D. van der Laan- Adriana dr. v. T van der Biezen en J. de Vogel. Emma Christina dr. v. H. van der Tuin en E. G. van der Hart; Robert Alexander zn v. H. F. van Leeuwen en E. Lepelaar; Sjoerd Vincent zn v. L. P. de Beer en F. E. Mully; Jaco bus zn v. F. van der Vliet en A. J Sitée; Marieke Saskia dr v. J. W. Walta en A. C. Marico; Donatus Nico- laas Maria zn v. H. van Akkeren en M. C. Straathof; CaUharina dr. v. G. Ros en T. de Jong; Johannes Wilhel mus zn v. A. van Eijgen en J. Harte- velt; Johan Pieter zn v. K J. Go- vers en B. J. Zwartendijk; Sylvanna Catharine dr. v. M. W. van Loon en J Blikman. Getr.: W. van den.'Eeikhof en G. van Eijk; W. van den Berg en C. Tuinhof de Moed; F Gijsman en M M. Beekman; C. van Helden en J. Fallaux. 250.000 STE SCHRIJFMACHINE ROYAL MC BEE LEIDEN Met enige statie is vanmorgen de 250.000ste schrijfmachine van de Royal McBee te Leiden en Cuyk in de fabriek aan de Oosterkerkstraat te Leiden door de president-commis saris van de maatschappij ,mr. A. H. Ryan, overhandigd aan dr E. I. L. Kramer, directeur-generaal voor in dustrialisatie en energievoorziening met de bedoeling dat deze machine een plaats zal krijgen op het minis terie voor economische zaken. Hierbij is het de moeite waard op te merken, dat de Royal Typewriters sinds enige ijd de naam „Royal Mc Bee" voert, omdat er in Amerika een fusie heeft plaats gevonden. In het bedrijf in Nederland werken thans ruim 1300 arbeiders; men maakt een standaard machine en een lichte en zware portable. De groei van het bedrijf is van dien aard, dat men uitbreiding door nieuwbouw in Leiden overweegt. Het staat nog niet vast waar de nieuwe fabrieken ge bouwd zullen worden, waarschijn lijk aansluitend op het oude com plex aan de Oosterkerkstraat. Eregast bij de plechtigheid heden morgen was de Amerikaanse ambas sadeur mr Philip Young, terwijl ook de raad der commissarissen de di recteur van de Leidse fabriek mister J. F. Ballard, opvolger van mr. Rijn- ders, de vice-president van de maat schappij en de burgemeester van Cuyk niet ontbraken. HILLEG0M Groslijststemming K.V.P. Na de stemming voor de groslijst van de KVP is de volgorde der kandidaten als volgt: 1. W. F. v. Dam 708 st.; 2 Th. Bakker 667 st.; 3. C. P. A. Beijers- bergen 634 st.; 4. P. A. Turkenburg 631 st.; 5. J. G. Stokman 604 st.; 6. J. H. Versteege 580 st.: 7. C. G. M. Mes kers 546 st.; 8. F. C. van Lierop 491 st.; 9. J. A. Topper 449 st.; 10. J. J. Kok 106 st.; 11. P. M. van Horlck 99 st.; 12. mej. J. Duinhoven 96 st.; 13. C. L. M. Manshande 64 st. Aanrijding. Zaterdag j.l. werd de 7-jarige C. Kampman lopende langs de Hoofdstraat, door een bakfiets, komende uit de van Meerbeekstraat aangereden. Dr Versluys die de eer ste hulp verleende, achtte overbren ging naar de Mariastichting nodig voor nader onderzoek, omdat het meisje over pijn in haar knie klaag de. De politie maakte proces-verbaal. KATWIJK Ergerlijk. Een inwoner van Voorschoten parkeerde zijn auto op het Duinrustplein te Katwijk a. Zee en kwam bij zijn terugkomst tot de minder aangename ontdekking, dat kinderen zijn auto bekrast hadden met strepen, poppetjes enz. De aan sprakelijke vaders zullen met het geval in kennis worden gesteld. Op stap. Van een bewoner van een woonschip, dat ligplaats heeft aan de Noordwijkerweg, zijn 2 drie jarige witte zwanen met zwarte hals verdwenen. De politie is nog in twijfel of ze gestolen zijn of dat ze ergens anders een broedplaats heb ben gezocht. Baldadigheid. Leerlingen van de Visserij school hadden tijdens de les-uren hun scooters bij de school geplaatst. Na de lessen bleken de scooters danig toegetakeld door o.m. het slot te forceren en wat nog erger was, zand in de benzinetank. VOORHOUT Opening Postkantoor Doordat enkele autoriteiten woensdagmorgen niet bij de opening van het gemo derniseerde postkantoor aanwezig kunnen zijn, wordt het kantoor wél des morgens om 9 uur in gebruik genomen, maar zullen de directie leden en de burgemeester eerSt woensdag 3 april komen om het te bezichtigen. LISSE Sterrit „De Bollenstreek". Twee de Paasdag organiseert de ren. cn toervereniging „De Bollenstreek" een sterrit over plm. 20 km voor 1216- jarigen on over plm. 30 km. voor ouderen. Start en finish zjjn bij café „De Ruigenhoek" aan de Delftweg. De start vindt plaats om 10 uur. Opgaven kunnen geschieden bij H. Slingerland, Hoekstraat 12, Sassen- heim; J. v. Kesteren, Julianastraat 89, Lisse en J. v. Eijk, Pr. Hendrik straat 11, Hillegom. Ook aan de start kan men zich nog aanmelden. LISSE (De Engel) Biljarten. Kampioenschappen 2e klasse district bollenstreek. Het kampioenschap van de tweede klasse waarom wordt gestreden in café van de wed. Juffermans is nog niet be vochten. Vorige week werden de vol gende partijen gespeeld. C. Donker Th. v. Beek Q. Zwetsloot Th. v. Beek G. v. Eijk G. Hof G. v. Eijk B. Duchateau P. Koek' G. v. Eijk P. Koek B. Duchateau J. Baak Q. Zwetsloot Th. v. Beek J. Baak Q. Zwetsloot C. Donker G. v. Eijk C. Hoek C. Hoek G. Hof P. Koek Q. Zwetsloot B. Duchateau Q. Zwetsloot Th. v. Beek P. Koek B. Duchateau Th. v. Beek ste wedstrijden gespeeld. De strijd gaat thans nog tussen C. Juffermans en Th. Duivenvoorden, die beiden 1 wedstrijd hebben verloren. WASSENAAR TENTOONSTELLING IN „EUROPESE WEEK". Een van de belangrijkste onderde len van iedere landenweek op het Rijnlands Lyceum is ieder jaar de tentoonstelling. Zo is het ook deze keer, nu geen land, maar het wereld deel Europa tot onderwerp is gekozen van een week met allerlei evenemen ten op het lyceum. Gisteren is deze tentoonstelling geopend en dinsdag avond en woensdagmiddag en -avond is zij voor ouders en andere belang stellenden nog te bezichtigen. De expositie is onderverdeeld in zes afdelingen, die elk door een werk groep van leerlingen werden ver zorgd. In de eerste afdeling is aan dacht gewijd aan een Verenigd Europa. Er wordt een overzicht ge geven van de verschillende Euro pese organisaties en hun doelstelling on met behulp van kaarten en sta tistieken wordt duidelijk gemaakt, welke voordelen het samengaan van Europese landen biedt en welke pro blemen daarbij te overwinnen zijn. Zoals op alle andere afdelingen is een grote collectie lectuur aanwezig. Het tweede lokaal toont Europa car. brt. h.s mov 125 31 25 4.Ó3 107 31 17 3.45 125 25 18 5.— 99 25 16 3.96 64 22 20 2.90 125 22 28 5.68 125 19 20 6.57 90 19 23 4.73 54 23 8 2.34 125 23 21 5.43 125 30 22 4.17 117 30 15 3.90 125 20 19 6.25 125 20 36 6.25 115 32 11 3.59 125 32 24 3.90 111 29 21 3.82 125 29 39 4.31 103 23 24 4.47 125 23 36 5.43 125 22 25 5.68 120 22 34 5.45 108 28 26 3.75 125 28 18 4.46 92 25 21 3.68 125 25 18 5.— 125 37 22 3.38 125 37 15 3.38 125 25 13 5.— 108 25 33 4.32 worden de laat- APRILGRAP GEEN GRAP MEER Een aprilgrapje van leerlingen van de Haagse Academie voor Beeldende Kunsten is vanmiddag geëindigd in een fors gevecht met de politie. De A.B.L.-ers legden plechtig een krans bij de „Scalamaaga", het beeld dat op het dak van het nu afgebroken Scala-theater heeft gestaan, maar sinds enige tijd een ereplaatsje heeft gekregen bij een groot warenhuis aan de Grote Marktstraat te 's-Graven- hage. De politie wilde een einde maken aan deze gebeurtenis en mamde de jonge mensen tot doorlopen. Dat de den ze niet. En daarop was hat strijd geblazen. Met blanke sabel en gum miknuppels trokken de politieman nen van leer. Enige raddraaiers wer den in de kraag gevat en raar het bureau op het Buitenhof gebracht. De strijd ging mee. Want de A.B.K.- err gingen samenscholen voor dit po litiebureau. Ook daar kwam het tot een botsing. Een leerling raakte door een sabelslag aan het hoofd gewond. Brand verwoestte aulospuiterij Ie Aalsmeer Hedenmiddag om kwart Aoor twee is brand uitgebroken in de autospui- terij van de heer J. A. D. Pijnaker te Aalsmeer. Het gehele bedrijf, dat door de eigenaar in acht jaar vas op gebouwd werd binnen een hdf uur door het vuur verwoest. De brand ontstond toen een van de werknemers zijn penseel ui Spoelde met tinner. In een oogwenk aoeg het vuur over op de aanwezige verf en lak. Men zag kans de in de spuiterij staande wagens naar buiten te du wen met uitzondering van e;n nieu we Opel-rekord, die juist oider be handeling was. De wagen arandde evenals de grote werkplaat: geheel uit. De brandweer bestreed let vuur met vier stralen. De schade aan het gebouv wordt door de verzekering gedragei. Het is niet bekend of ook de autc die in het vuur gebleven is, verzelcrd was. als „wieg van recht en vrijleid". Er zijn portretten en levensbeshrijvin gen van grote Europese figuen, wier ideeën op het gebied van let recht en van de vrijheid in een goot deel van de wereld de basis vornen van de huidige rechts- en vrijhedsopvat tingen. „Europa en het Christeidom" is het onderwerp van de volgeide afde ling; de komst van het Chrstendom in Europa wordt er geïllusteerd. Er is een collectie oude bijbels er prij ken kerkelijke gewaden: eei kasui- fel van een katholiek prieser naast de toga van een predikant Op een maquette wordt duidelijk gemaakt, hoe het kerkgebouw, da' vroeger het dominerende centrum van een plaats was in de modern* stad de functie vervult van de stile plaats van rust, tussen „Europa t.'lt ln ge neraties" is het motto vari 2en afde ling, waarin de dynamisch ontwik keling van Europa wordt duidelijk gemaakt in een serie beeldn, die de snelle opeenvolging van d< culturen illustreert, de ontwikkelir* van de muziek van natuurvolkera tot het moderne orkest, en de «.vol tie in be huizing, bewapening, verkersmidde- len. Een indruk van de ontvikke'ing op het gebied van de modegeeft een groot aantal poppen. De vijfde afdeling van d' Europe se expositie draagt als moto „Euro pa en het rationele denken'. Er zijn modellen ondergebracht vai belang rijke uitvindingen het slngeruur- werk van Christiaan Huyjens bij voorbeeld de telefoon, a boek drukkunst, wetenswaardighden over universiteiten, „Europa en de zee" is het onderwerp van de latste af deling waarin de bezoeker t de zee kaarten vindt, modellen 'an oude schepen, voorstellingen vai beslis sende zeeslagen en allerlei slder ma teriaal, dat de rol, die de zegespeeld heeft in de economische en politieke ontwikkelng van Europa in het licht stelt. Gisteravond, toen de teiioons*'.l- ling voor ouders en ander» belang stellenden geopend was, wer en in de aula door leerlingen een 2-tal ta bleaux vivants opgevoerd net beel den uit de geschiedenis vai Europa door Zeus en werd toegel iht door Kronos en Europa in eigen persoon. Onder meer werden in beel gebracht de ontdekking van Amerika door Co lumbus, de Franse revolutie.de mode in de loop der eeuwen, de lolen- en staalgemeenschap en een prodie op het hedendaagse plastic-tij cüerk.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2