Akkoord over premies sparende ambtenaren Nederlandse boiienexporteurs openden hun showroom OVERPEINZING Gemeenteraad van tot afgelegen Voorschoten besloot waterlevering weekelykse CRonycke ZATERDAG 29 MAART 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Huurcompensatie gepensioneerden De centrale commissie voor georga niseerd overleg in ambtenarenzaken heeft in haar gisteren gehouden ver- j ten bedrage van ƒ2.60 per maand per kind aan de gepensioneerden, die over 1958 aanspraak op kindertoelage hadden. voorstellen ten aanzien van de kin dertoelage voor gepensioneerden. Het eerste voorstel betreft een verhoging in verband met de huurverhoging van drie procent van de kindertoe lage; het tweede voorstel betreft de toekenning van een duurtetoeslag gadering, mede in aanwezigheid van de staatssecretaris Schmelzer, over eenstemming bereikt over de grond slagen van een gepremieerde ambte- narenspaarregeling. Deze spaarregeling houdt onder meer in, dat op spaargelden tot ten hoogste vijf procent van de wedde met een maximum van 585.per jaar, een premie zal worden verleend van 2i5 procent van het gespaarde be drag voor hen wier wedde 7000. of minder bedraagt en van 15 pro cent voor hen wier wedde boven dit bedrag uitgaat. De maximale premie zal 87,75 per jaar bedragen. De pre mie wordt verleend onder voorwaar de, dat het spaarbedrag wordt benut voor 'n aantal in onderling overleg vastgestelde objecten. Deze voorwaar de geldt evenwel niet voor de even eens onder de premieregeling val lende sparagelden, die vijf jaar on afgebroken op een bijzondere spaar rekening hebben uitgestaan. Voorts Is overeenstemming bereikt over een voorstel van de regering tot het verlenen van een huurcompensa tie aan gepensioneerden, te rekenen van 1 augustus 1957 van drie pro cent van het pensioeninkomen tot een maximum van 120.voor ge huwden in de zin van de algemene ouderdomswet en 90.— voor de overigen. Deze regeling zal gelden voor de duur van de tijd, dat de huur compensatie voor de actieve ambte naren niet in de bezoldiging is geïn corporeerd. Daarna zal de regering zich beraden, welke definitieve rege ling voor de gepensioneerden in het leven zal worden geroepen. De tijdelijke regeling zal gelden voor degenen, die de leeftijd van 65 jaar nog niet hebben bereikt. Zij, die 65 jaar en ouder zyn, ontvangen een verhoging van het algemeen ouder domspensioen ten bedrage van 120.- voor gehuwden en 90.voor onge- huwden, waarin de hurrcompensatie is verwerkt. De commissie heeft zich ook ak koord verklaard met een" tweetal Spoorwegbonden spreken hun ongerustheid uit In verband met de ernstige span ningen onder het spoorwegpersoneel wegens het uitblijven van een be slissing over de voorstellen tot wij ziging en verbetering van de loon- en arbeidsvoorwaarden zijn r''teren de hoofdbesturen van de vakvereni gingen van spoorwegpersoneel in een gecombineerde spoedvergadering bij een gekomen. Deze vergadering besloot een tele gram te zenden aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid. In dit telegram hebben de hoofdbesturen uiting gegeven aan hun ongerustheid over de ontwikkeling van de situatie onder spoorwegpersoneel, indien een redelijke beslissing langer uitblijft. Zij vrezen, voor de consequenties van deze ontwikkeling in de gezind heid van het personeel geen verant» woordelijkheid meer te kunnen dra gen. Zij spreken in het telegram de verwachting uit, dat nu onverwijld een voldoeninggevende beslissing zal worden genomen. Een afschrift van dit telegram werd, eveneens telegrafisch, aan de minister van verkeer en waterstaat gezonden. De directie van de N.V. Neder- landsche Spoorwegen, de Stichting van de Arbeid, het college van rijks- bemiddelaars en de drie vakcentrales werden van e.e.a. eveneens op de hoogte gesteld door toezending van een afschrift van dit telegram. Valse dollarbiljetten in omloop Een man, die Engels spreekt met een Amerikaans accent, heeft in twee sigarenwinkels in Amsterdam valse bankbiljetten van 20 dollar in beta ling gegeven. De valse biljetten dra gen aan de voorzijde de beeltenis van president Jackson, aan de achterzij de die van het Witte Huis. De in be slag genomen biljetten hebben het nummer G 75752465 A. De politie acht het niet uitgesloten, dat alle valse biljetten van deze soort hetzelfde nummer dragen. De beel tenis van Jackson is grof uitgevoerd. In de valse biljetten ontbreken de blauwe en rode vezels, die in het pa pier van de echte biljetten wel voor komen. Het signalement van de man luidt: Ongeveer veertig jaar, 1.90 meter lang, blond achterovergekamd haar, flink postuur. Hij droeg^ een licht grijs-beige "kostuum en éen crème kleurig shirt. BEJAARDE IN VIJVER VERDRONKEN. De 75-jarige mevrouw Geertsma, een der bewoonsters van het bejaar den centrum „Voor Anker" te Hui zen, is gisteravond levenloos uit de vijver van het centrum opgehaald. De vrouw was reeds enige dagen af wezig, maar men had zich daarover geen zorgen gemaakt omdat zij meer malen op bezoek ging bij familie. Gis teravond ontdekte een der personeels leden van het tehuis het lichaam in de vijver. Men neemt aan dat mevr. Geertsma door de duisternis misleid, in de vijver is gevallen. Matthaus Passion Lezing met lichtbeelden en gedeel ten met toelichting uit de Telefun- ken opname van de uitvoering in 1957 te Naarden o.l.v. Dr. Anton v. d. Horst. Spreker: TON v. d. HORST (zoon v. d. dirigent). Deze 6e muziekavond wordt U aangeboden op 2 april a.s. om 8 uur in de Stadsgehoorzaal, door: RADIO WESTRIK Leiden, Diefsteeg 17; Oegstgeest, Geversstraat 39. Kaarten GRATIS in onze zaken. (Advertentie) PRINS BERNHARD LN TURKIJE. Prins Bernhard die, zoals gister morgen gemeld, te Instanbul het Ne derlands historisch en archeologisch instituut zal openen, zal vandaag een bezoek brengen aan de president van de Turkse republiek. Juwelendiefstal te Roermond In de afgelopen nacht hebben die ven hun slag geslagen in de juwe lierszaak van de heer Stassar, aan de Markt te Roermond. Door het insto- ten van de spiegelruit met een hard voorwerp hebben zij zich toegang verschaft tot de etalage. De ruit was tevoren beplakt met pleisters om het rinkelen van glas te vorkomen. Uit de etalage werd o.a. meegeno men een kostbare armband van rond 1500.diverse kostbare met dia manten bezette ringen eri verschil lende slavenarmbanden van goud. Tezamen naar schatting een waarde van 8 a 10 mille. De diefstal werJ eerst in de morgenuren bemerkt. De heer S. was niet tegen diefstal ver zekerd. Lijk van vermiste scholier gevonden Een 13-jarige scholier, die gister middag met zijn kano op de Loos- drechtse plassen aan het varen was, heeft het lijk gevonden van de 17- jarige Olaf Aalfs uit Hilversum. Deze jongeman en zijn 16-jarige vriend hadden met hun klasgenoten van de H.B.S. gewed, dat zij in dit koude jaargetijde toch minstens drie kilo meter zouden kunnen zwemmen. Op zondag 16 februari in de vroegte gingen beide jongens te water. Na 2 kilometer te heben gezwommen werd Olaf echter door de koude bevangen en verdween hij in het diepe water van de plas. Men was er tot gister middag niet in geslaagd het lichaam te vinden. Lente begenadigde „De Keukenhof Voor de negende maal De Keukenhof is, ondanks sombere verwachtingen, dank zij de kortdaat ingevallen lente, geopend. Zonder officieel vertoon heeft de voorzitter, de heer T. van Waveren, de nationale bloemententoonstelling voor de ne gende maal geopend verklaard. Reeds bloeien volop krokussen en wat narcissen. Als de temperaturen en de lichte regenval nog enkele da gen aanhouden, dan zal reeds met de paasdagen een weelde van narcissen en wellicht ook reeds van hyacinten en vroege tulpen langs de vijver on der het eeuwenoude geboomte en in dc moderne tuinen bloeien. Reeds zijn, hoewel het eigenlijk nog te vroeg was, twee groepen Duitse toeristen per autobus naar Lisse ge reisd om Keukenhof te bezoeken. Zij zijn niet geheel teleurgesteld, want in de grote kas bloeien reeds honder den tulpen van soorten, die anders pas eind april de kelken openen. Er zijn weer verschillende nieuwe dingen te zien en te ervaren in het schone, oude park. Het .Smalle Bos" heeft een metamorphose ondergaan, aan de permanente beeldententoon- stelling is een brons van Henri Du- rand toegevoegd, „le Grand Musi- cien", en het parkeerterrein is uitge breid tot een oppervlakte van 10 ha. (Bij een totale expositieruimte van 24 ha.!) Plannen. De burgemeesters der zeven bollen- gemeenten, Hillegom, Lisse, Noord- wijk, Noordwijkerhout, Sassenheim, Voorhout en Warmond hebben weer lal van plannen aangekondigd om, in samenwerking met de plaatselijke en de provinciale VW 't bollenseizoen aantrekkelijk te maken. Langs de grote routes zullen weer vele mozaïeken gelegd worden. Hille gom organiseert tussen 12 april en 10 mei op „Treslong" bloemenkeurin- gen voor door amateurs in hun tui nen gekweekte tulpen en hyacinten. Voorts vinden de traditionele bloe- men-wandeltochten op 12 en 13 april plaats. Op 20 april wordt de Keuken- hof-sterrit gehouden voor auto's, motoren, scooters en bromfietsen. In het hart van het versierde Lisse zullen tijdens de weekends bloemen meisjes bloemen uitreiken. Naast het op 26 april vastgestelde grote corso zal op 3 mei in Lisse een kindercorso rijden. De Noordwijkse tulpenrallaye duurt van 26 april tot 2 mei. Op het cir cuit van Zandvoort worden op 30 april de tulpenraces verreden. Noord wijkerhout organiseert op 20 april een scooterbollenrallye, voorts op 30 april een bloemen-bridgedrive en op 19 april een wandeltocht. Sassenheim Voorhout en Warmond zullen met mozaïeken pronken. Warmond brengt op 30 april een kindercorso. Dit jaar zullen geen treinen in Lisse kunnen stoppen. Speciale bus diensten zullen van Leiden en Haar lem af de verbindingen met de bol lenstreek verzekeren. De drukte groeit. Voorts zullen van Leiden, Haarlem en Den Haag en by grote drukte van AmsterdamMarnixstraat speciale busdiensten op Keukenhof rijden. De ANWB heeft weer speciale bol- lenroutes uitgezet. Op 26 en 27 april zullen de spoorwegen bij wijze van uitzondering extra treinen op het baanvak AmsterdamRotterdam in leggen met stopplaatsen te Lisse en Hillegom. Wat de bloei van de bollen betreft kan men aannemen, dat een paar da gen van zacht en vochtig weer, zoals we thans doormaken, aan het groei1- proces van de planten wonderen zal verrichten. Men kan er onder deze omstandigheden op rekenen, dat het park „De Keukenhof in de derde week van april zijn schoonste gestal te heeft aangenomen. Deze weten schap zal ongetwijfeld duizenden en duizenden naar Lisse trekken. Van de zijde van de rijkspolitie bereikte ons in dit verband het verzoek, het publiek aan te raden, De Keukenhof in de ochtenduren te bezoeken. Dit in verband met het feit, dat de aan- en afvoerwegen rond Lisse zeer ze ker niet berekend zijn op een toene men van het toeristisch verkeer in die mate, als waartoe in de afgelopen jaren de tendenz bestaat. Een van de hoogtepunten in het bollenseizoen, dat gerekend wordt te beginnen met de opening van de Keukenhof, is weer het jaarlijks terugkerend bloem bollencorso. Dit jaar streeft mei} er naar, het op 26 april te houder* Er lijden dan 35 praalwiagens in mee, dat is meer dan het vorig jaar. Daar tegenover staat echter, dat het aantal deelnemende luxe auto's wat beperkt is. Ok het aantal muziekcorpsen is toe genomen. Er is zelfs een buitenlands corps en wel een van het Britse be zettingsleger in Duitsland Ook voor het corso verwacht men weer een toename van het bezoek en reeds nu heeft de rijkspolitie haar maatregelen getroffen om alles een ordelijk verloop te doen hebben, i Gemeenteraad Leiderdorp Deze zomer zwemmen op zondag? De raad van Leiderdorp kwam gisteravond in openbare vergadering bijeen onder leiding van burgemees ter K. v. Diepeningen. Afwezig we gens ziekte de heer G. Schoppen (Gem. Belang). De afwezigheid van de heer Schoppen was oorzaak, dat een verzoek van de zwem- en polo vereniging De Does, om toestemming van de raad voor het openstellen van het zwembad op zondag, er net niet door kwam. Met 5 tegen 5 staakten de stemmen, zodat het voorstel in een volgende raadszitting opnieuw in behandeling komt. Voor het evenwel zover was is er eerst nog het nodige over gezegd. Het verzoek stond op de lijst van in gekomen stukken die voorgesteld werden voor kennisgeving te worden aangenomen. Het was de heer Brox terman (K.V.P.) die de hamer tegen hield en zyn verwondering uitsprak dat van dit verzoek geen voorstel was gemaakt, zoals met alle tot de raad gerichte stukken het geval is. De heer Broxterman zeide, dat de kwestie sport op zondag nog wel eens ter sprake is gekomen, waarbij de voorzitter dan opmerkte, dat van de zijde van b. en w. geen voorstel in die geest was te ver wachten, omdat de raad zich hier over had uitgesproken. Zo had de heer Broxterman dit ook opgevat, maar dit was een verzoek van bui tenaf en z.i. was het onjuist om een dergelijk verzoek af te doen met het simpele „voor kennisgeving aange nomen". Hij kan hier niet mee ak koord gaan en vraagt het verzoek in behandeling te willen nemen, zo dat de zwemvereniging een positief antwoord krijgt op haar verzoek. De voorzitter weerlegt de bewe ring van de heer Broxterman dat in deze kwestie onjuist zou zijn gehan deld. Het is de raad die beslist, al dus de voorzitter en b. en w. berei den voor. De raad heeft zich uitge sproken tegen sport op zondag en daarom heeft het college dit verzoek niet in de raad gebracht. Wil de raad het verzoek behandelen, dan is hij er niet tegen. De heer Nievaart (P.v.d.A.) is van mening, dat nu een dergelijk ver zoek uit de burgerij zelf komt, dit in behandeling dient te worden ge nomen. Hij maakt een vergelijking van zwemsport en zwemontspnaning. Hij is voor een openstelling voor de leden der zwemvereniging en zal een eventueel voorstel hiertoe onder steunen. De heer Kuilenberg (K.V.P.) on dersteunt ten volle de voorgaande sprekers en stelt voor het verzoek in stemming te brengen. De heer Los (A.R.) merkt op dat meerdere leden verwonderd waren, dat dit verzoek niet in de raad kwam. Zijn verwondering begon reeds eer der nl. zodra hij van het verzoek kennis nam. De zwemvereniging wist het standpunt van de raad en dit voorstel is in strijd met het destijds genomen besluit. Hij is van mening dat de overheid tot taak heeft alle arbeid op zondag zoveel mogelijk te beperken. De heer Boot (A.R.) is het met deze zienswijze volkomen eens. Het personeel van de zwemvereniging is in gemeentedienst. Wij zijn nu een maal A.R. en houden ons aan God en gebod. Wanneer wy onze stem (VOOR ÜE ZONDAG De stomme verbazing Wy zakken weer in de put van menselijke ellende en menselijke trouweloosheid. Er zijn veel mensen, die zich daar niets van behoeven aan te trek ken, en alleen maar plannen maken, waar zij met Pasen heen zul len gaan. Gelukkige mensen zult ge denken. Maar wij, katholieken, zakken met ingang van morgen weer in de zwarte put van grauwe ellende. Niemand van ons vindt de Goe de Week een prettige tijd. Dat is ook de bedoeling niet. Hoe ouder een mens wordt en hoe langer hij 's werelds beloop aanschouwt, des te meer gaat voor hem spreken als iets ongehoord verbazingwekkends dat God zich als mens heeft prijsgegeven aan de willekeur der mensen. Iedereen die zich verguids of achteruitgezet of verraden en ver kocht voelt. Iedereen, die gekweld wordt in lichaam of ziel hoe verschrik kelijk dit lijden ook is Iedereen, die zich eenzaam of verlaten gevoelt Iedereen, die om welke oorzaak ook, geen raad weet Iedereen, die gelukkig en tevreden is, omdat het leven juist palm takken en feestgewaden voor hem spreidt. Van al die mensen heeft God hun menselijkheid gedeeld en d« kelk van het lijden uitgedronken tot de laatste bittere druppel. Zijn het gelukkige mensen, die niet weten, dat er zonder Goede Vrijdag geen Pasen kon zijn of zijn zal? Dat kan alleen maar iemand denken, die niet stom van verbazinf het kruis in zijn kamer ziet hangen. Zó is God. Zonder Goede Vrijdag van Christus geen verrijzenis van Christus.' Zonder Goede Vrijdag voor ons, geen Pasen voor ons. hieraan zouden geven, dan handelen wij lijnrecht tegen onze principes en daarom zijn wij tegen openstellen op zondag. De heer v. Winkel (C.H.) is even eens tegen het verzoek. De heer Broxterman verklaart dat het bestuur win de zwemvereniging zeker wel geweten heeft hoe het standpunt van de raad was en des tijds met de voorwaarden akkoord konden gaan, maar misschien zijn ze van gedachten veranderd, misschien ook is het verzoek uit de leden ge komen. Wethouder Snel (A.R.) sluit zich aan bij de woorden van de heren Los en Boot en zegt dat hij over tuigd is dat Nederland een christe lijke natie is en het de plicht is van de overheid dit zoveel mogelijk in stand te houden. Het laten werken door mensen in overheidsdienst voor andermans plezier vindt hij zo fu nest, dat dit met alle mogelijke mid delen moet worden tegengegaan. Het verzoek van de zwemvereni ging om het zwembad gedurende de maanden juni, juli en augustus 1958 en de daarop volgende jaren uitslui tend 's zondagsmiddags van 2 tot half zes voor het publiek open te mogen stellen onder beding dat op deze zon dagmiddagen zwemwedstrijden en training verboden zal zijn, wordt dan door de voorzitter in stemming ge bracht. Vóór stemden de heren Brox terman en Kuilenberg (K.V.P.), Boon en Nievaart (P.v.d.A.) en de heer Veldhuyzen (C.H.). Tegen waren de heren Los, Snel, Boot, Peerenboom (allen A.R.) en de heer v. Winkel (C.H.). Door de verdeeldheid van de C.H.-fractie en afwezigheid staakten dus de stemmen. Was de heer Schop pen eveneens voorstander van sport op zondag, aanwezig geweest, dan was het zwemmen op zondag een feit geweest. Nu komt het voorstel in de volgende zitting opnieuw aan de orde. Indien de heer Schoppen dan nog niet in de raad terug is en de stemmen opnieuw staken, is het voor stel verworpen. De agenda Deze bevatte geen belangrijke pun ten meer en kon vlot worden afge werkt en werden alle z.h.st. aange nomen. Punt 8, het verlenen van een tegemoetkoming in de kosten van uitzending van een kind naar de Leidse Buitenschool, werd aangehou den voor nader onderzoek. De reke ning van de zwemvereniging werd, na een toelichting door de voorzitter goedgekeurd. De voorzitter sprak daarbij zijn erkentelijkheid uit voor het werk door de bestuursleden ver richt. In de verordening van de hypo theek- en garantieregeling voor de particuliere woningbouw, wordt een aanvulling opgenomen, waarbij het mogelijk wordt dat iemand een levensverzekering afsluit onder be paalde voorwaarden, waardoor hij de koopprijs van zijn woning in gedeel ten betaald, nl. in de vorm van een (verhoogde) premie. Tenslotte stellen b. en w. voor in verband met de invoering van „Toe- ristenkaarten" de uitgaven van Be wijzen van Nederlandschap te staken en de legesgelden voor een toeristen- kaart te stellen op 1. En hiermede kwam het einde, VOORHOUT Zondagsdienst. Zondag 30 maart a.s. wordt de medische dienst waar genomen door: dr. A. W. Bots, Voor hout telef. 7393 cn dr. H. Kwint, Sas senheim, telef. 7253. WARMOND Geslaagd. Voor het arts-examen slaagde aan de Stichting Klinisch Ho ger Onderwijs te Rotterdam de heer A. H. v. Bolhuis te Warmond. Zondagsdienst. Zondag 30 maart a.s. wordt de medische dienst waar genomen door: dr. A. W. Bots. Voor hout telef. 7393 en dr. H. Kwint, Sas senheim, telef. 7253. De raad van Voorschoten heeft zich gisteravond nog vrij snel door een agenda van bijna 30 punten heengewerkt. De raad was geheel voltallig en ook op de publieke tri bune was deze avond vrij veel be langstelling. Bij de mededelingen zat de beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat, dat op de Rijksweg 4 nabij de Haagse Sahouvv een inhaalverbod is vast gesteld voor het verkeer komende uit de richting Amsterdam. De raad bad dit ook gaarne gezien voor het verkeer komende uit de richting Den Haag. Doch vaststelling hiervan behoort niet tot de competentie van de raad. De wijziging van het bouwplan van 8 winkels met 7 bovenwoningen in de Oranje wijk in een plan voor 3 diagwinkels met 4 eengezinswo ningen verkreeg de goedkeuring van de raad. De heren Eysink, Smeets en Mol vroegen bij deze geiegenn^io nog eens naar een rapport inzake de behoefte aan winkels. De brand weer vroeg voor de bestrijding van kleinere branden de beschikking over een viertal handblusapparaten van het bekende fabrikaat Mimimax. De aanschaffing vergt een bedrag van ƒ504.—, welk bedrag de raad vo teerde. In verband met de aanleg van de nieuwe verbindingsweg Vlietwijk Krimkade moet het gemeentebestuur nog enkele grondtransacties ver richten o.a. met het bestuur van het Kindertehuis Nieuw Voordorp en met de heer J. P. Hooymans. De raad machtigde het college te onder handelen op de voorgestelde basis. Op de nieuwe woningen in Vliet wijk zal een centrale ontvangstin stallatie van radio en televisie wor den geplaatst. De heer de Groot had gaarne nog enkele andere firma's ingeschakeld gezien. B. en W. hebben in deze zaak het advies gevolgd van de ar chitect. Deze wel nuttige voorzie ning zal de huurprijs verhogen met een bedrag van ƒ0,28 per week. De landbouwschool krijgt een subsidie bedrag naar het aantal leerlingen dat deze school bezoekt. De voorge stelde verkeersmaatregelen zoals knipperbollen met zebrapad bij de Elstlaan, de verschillende straten en de wacht verboden idem werden alle aanvaard. Alleen het stopverbod voor de Pr. Mauritslaan werd uit de voor stellen gelicht en zal nader worden voorzien, omdat de bewoners van deze straat zich met een adres tot de raad hadden gewend. De heer de Groot maakte bezwa ren tegen de oversteekplaats nabij de Elstlaan. Hij had hier liever een andere oplossing gezien. Volgens hem geeft deze verplichte oversteek plaats de kinderen een te groot vei ligheidsgevoel. Het meubilair van de neutrale kleuterschool behoeft uitbreiding. 30 Nieuwe tafeltjes en stoeltjes zijn nodig. De aanschaffing vergt een bedrag van 4025.Z.h.st. werd dit voorstel aangenomen. Het verze kerde bedrag van de gemeentegel den wordt nu gesteld op 65.000. Aan de daarvoor in aanmerking ko mende ambtenaren zal een duurte toeslag worden verleend overeen komstig de rijksregeling. In aanmer king komen die ambtenaren die niet meer dan 416.per maand of 96. per week verdienen. Weer bewoonbaar. Perceel 1 van de Elstlaan, dat is de gerestaureerde oude boerenwo ning, werd hedenavond in de raad niet meer onbewoonbaar verklaard. Deze woning is n.l geheel gerestau reerd. Deze woning dateert onge veer uit het jaar 1650. De gemeente kon nog een lening sluiten uit de opbrengst van de beide nationale woningibouwleningen en wel voor een bedrag van 251.000.— Deze gelden zullen besteed worden voor de woningwetbouw. De rente voet 6% werd hoog bevonden. Om de achteringang van het politiebu reau aan de Leidseweg veilig te stel len moesten met de buren van de politie aldaar enige transacties ge schieden. De raad ging hiermede ac- coord. Voor nadere uitwerking van het nieuwe plan Adegeest moeten nood zakelijk enige grondboringen plaats vinden ter verkrijging van de nood zakelijke gegevens over de hoogte- liggimg, de bodemgesteldheid enz. Deze voorbereidingskosten vergen een bedrag van 4000.De raad gaf zijn goedkeuring. De raad verleen de het college eveneens een machti ging tot verpachting van gronden voor kortere duur. De heer Lobel had in koop ge vraagd de strook grond gelegen tus sen de J. W. Frisolaan en de Pr. Bernhardlaan. Voor de bebouwing van deze nog braak liggende grond heeft hij een schetsplan ingediend voor 34 galerijwoningen, aan de Pr. Bernhardlaan in 3 woonlagen en aan de J .W. Frisolaan in 4 woonlagen, U garages en de nodige bergruim ten. Deze grond zal verkocht worden tegen de prijs van ƒ22.— per m3. Met deze gTondverkoop achtten b. en w. het door de heer Lobel gele den verlies voor zijn medewerking aan de totstandkoming van de dien- weg tussen Wijngaarden laan en Pauwenstraat voldoende gecompen seerd. De heer Lobel is het hiermede eens. Daar deze grond in het uitbrei dingsplan bestemd was voor openba re of bijzondere bebouwing was het nodig dat het uitbreidingsplan in on derdelen werd gewyzigd. De heer Dekker had hiertegen bezwaren. Volgens hem moest deze grond be stemd blijven voor bijzondere be bouwing. Burgemeester verdedigde het plan volkomen. Dit plan is met de stedebouwkundige besproken en ook de schoonheidcommissie kan er mee accoord gaan. Er komen slechts 3 woonlagen en het is bepaald geen ontsiering. Het plan is zelfs volko men verantwoord. De heer Dekker maakte nog een voorstel om deze grond voor byzondere of openbare bebouwing te reserveren. Hy kreeg echter geen steun. Daarop werd het voorstel van het college in stemming gebracht dat werd aangenomen met de stemmen van de heer Dekker en Bakels tegen. Voorschoten krijgt er dus een flatgebouw bij. (Wordt vervolgd) Qns Ley den piekt' een graentjen mee van 't vorstelyck besoeek, al keecken in onse stad slechts eeven om dc hoeck. Se reeden hier zo ys'lyck snel dat niemand se haest sagh, maer 't was voor Leyden toch maer een uytsonaerlycke dagh. De burghemeester op de brugh, de wethouder er naest, die swaeyden met de hoed als gingh 't in groote haest. Een hondjen dat oock kyeken wou, die was daer altemael, selfs Hermandad te vlugghe af by 't soecken naer een pael. Ons' photograef die was present, hoe kan het anders oock. de Leydse Crant die raeckter niet so spoedigh van de koock. Al gingh het dan oock nogh so vlugh, hy was maer weer paraet; so quam van 't vorstelyck besoeek aen Leyden toch een plact. De stemmingh is oock weer gebeurd en onse K.V.P. die piekte van de groote ruyf oock heel wat graentjens mee. Dat is veel and'ren niet naer 't sin, maer dat gebeurt wel meer. Nou houden wat we hebben maer, en liefst een beetjen meer. So gaet het leeven alsmaer door, het staeter vast niet stil, en yeder rent en holt en draeft voor wie maer draeven wil in 't daeghelyckse draefgareel, waerheen. dat weet men niet en 't eynde van het liedjen is dat men geen eyndpunt siet Eén eyndpunt isser elcke weeck, dat is de saeterdagh waerop het ghantse weeckse werek een tydjen rusten magh. Wy stappen dan met beyde beenen weer de sondagh in: de eerste van een nieuwe weeck en weer een nieuw begin. De winter isser nau voorby, tenminste naer ick hoop. Het leeck of er de lente sat geduurigh in de cnoop. Nou komt de lieve lente tóch, en blyfter oock misschien; de Keuckenhoff is oopen weer, al isser nix te sien. WILLEM VAN HORSTENDAEL.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5