Stemt A. VAN DIJK No. I invoering Leifa Mnleniziekgezettppen STENO Kiescomité A. van Dijk Res.-orkest o.l.v. W. v. Otterloo Scherp SCHUDEI* CITROEN Relletje op de Oude Rijn ZATERDAG 29 MAART 1958 DE LETDSE COURANT PAGINA 2 KABO LEIDEN HULDIGDE JUBILEREND LID. In de bestuursvergadering van de KABO, Katholieke Bond van Over heidspersoneel, afdeling Leiden, werd donderdag, 27 maart j.L bet feit her dacht, dat de heer W. Lagerberg die op 18 februari zijn 40-jarige ambtsjubileum vierde in dienst van de gemeente Lelden op vrijdag, 28 maart, 40 jaar lid was van de K.A.B.O. De geestelijk adviseur, pastoor Van Schalen, memoreerde dat Lagerberg 29 jaar lid van het bestuur was ge weest, waarvan 2 jaar als secreta ris, 3 jaar penningmeester en 1 jaar voorzitter. Spr. vertelde verder dat hem door het hoofdbestuur verzocht was om het insigne op te spelden voor 40-ja rig lidmaatschap, welke door de g.a. op zijn beurt weer aan mevr. Lager berg overhandigde om het haar man op te spelden. De heer Lagerberg gaf in zijn dank woord te kennen dat de samenwer king prima was en hij hoopte dat dit zo bleven zou en dat problemen er waren om opgelost te worden door sa menwerking. Taveerne. Hotel Nieuw Minerva" te Leiden, dat om zijn oud-Hollandse stijl bij de toeristen vooral bekendheid ge niet, heeft naast het restaurant een oud-Hollandse taveerne ingericht. Achter de hal heeft men enige ka mers bij de bedrijfsruimte getrokken met het resultaat dat de oude behui zing nog sterker aan de tijd van wel eer doet denken. Velen bezochten gistermiddag de receptie, tientallen bloemstukken werden bezorgd. TYPEN 10 vin',r s*st. blind ritme 4 talen (130 letter grepen p. minuut GEG. 2—3 MAANDEN KLAAR Kon. fcrk. PITMANSCHOOL Plantsoen £5 tel. 26558 (Advertentie) GEM. AANKONDIGIHG VERKEERSMAATREGELEN. Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Raad dier gemeente in zijn vergadering van 24 maart 1958, heeft besloten: a. de Markt6teeg in beide richtin gen gesloten te verklaren voor voer tuigen, welke met inbegrip van de lading, een hoogte van 3 m. te boven gaan; b. de geslotenverklaring van de Kooilaan, voorzover gelegen tussen de Atjehstraat en de Ringkade (voorheen Kooistraat geheten) voor motorrijtuigen op meer dan twee wie len'en bespannen wagens in de rich ting Ringkade in te trekken. 9327 BIOSCOPEN De films in de week van 28 maart tot 4 april zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Het Bolsjoi Ballet", alle leef tij don. Lido: „Jenny", 18 jaar. Luxor: „Duel op de Atlantic", 14 j. Trianon: Afgekeurd. Rex: „De vleugels van de vloot", 14 jaar. Katholieken van Leiden. Leden van de Katholieke Volkspartij. Gaat morgen ALLEN naar de groslijststemming. Let niet op 4e pijl op uw stembiljet en volgt dus niet het politiek advies. Maar geeft de 19 candidaten ieder een nummer. Het katholieke onderwijs en het grote gezin zullen U dankbaar zijn. De strijder Van Dijk staat weer 4 jaar voor U katho lieken van Leiden in de Raad op de bres, en gij kie zer en kiezeres laat met uw stem het onrechtvaardige voor het rechtvaardige wijken. Namens het kiescomité: C. J. A. ZANDVLIET W. J. M. ZANDVLIET A. C. H. SPEEL OFSCHOON het gisteravond op het gebied van musiceren in Leiden overbezet was, was er grote belang stelling voor het Residentie-orkest, door een gans volle Gehoorzaal. Het in uitstekende conditie spelend or kest, begon met het eigentijdse or kestwerk „Caleidoscopia" van Guil- laume Landré. Zoals door een optisch instrument, kleine glinsterende voor werpjes in een zwartgemaakte buis, door spiegeltjes in bepaalde stand, door draaien van plaats verwisselen en telkens andere figuurtjes te zien geven, zo heeft de componist door middel van zijn apparaat, het thema, telkens weer anders belicht, omge draaid, verwerkt tot vele kleuren en patronen, door expressie, melodie' vorming, door polytonale harmoniek gesteund. De virtuose kwaliteiten van Van Otterloo's dirigeertalent en de artis tieke mérites van het orkest, deden de toehoorders warmlopen en brach ten hen in geestdrift voor het weten schappelijk werk van de Nederlandse kunstenaar. Wanneer op een programma een pianoconcert van Liszt wordt aange kondigd, dan weet men uit welke hoek de wind waait. De Franse pia nist Jean Casadesus hoorden wij in het Concert in Es van bovengenoem- rvE BEIDE studentenmuziekgezel- schappen het Leids Stud. Zang koor en het Studenten Kamerorkest Collegium Musicum hebben gister avond onder de bekwame, ervaren leiding van de dirigent Hans van den Hombergh een mooi concert gegeven met een programma van vocaal en in strumentaal hoogstaande werken. Een uitvoering hiervan te geven, met telkens wisselend ensemble van koor en orkestleden, is heel moeilijk, te meer, waar door studie-bezigheden een geregeld oefenen voor sommigen haast uitgesloten is. Dank zij de be drevenheid van Ie dirigent en veel lust tot musiceren, is dit concert bij zonder geslaagd. Van de vier Litanieën, die Mozart in z'n jongere jaren componeerde, werd die in F. uitmuntend gezongen. Beschaafde stemmen, jeugdig en fris, en een zeer actief en slagvaardig or kest van amateurs zijn 't materiaal, waarmede gewerkt werd. Ernstig ge ïnspireerd, zo uitte Mozart zijn muzi kale gedachten. Het vocaal solisten ensemble be stond uit de dames Ank Reinders en Mies Wemelsfelder, resp. sopraan en alt; de bas Otto Ottens werd wegens ziekte vervangen door één der heren van het koor. Koor en orkest hebben vaardig, maar ook met innige expres- sie, de ieligieuse muziek van de jon ge Mozart vertokt. Een mooi geheel. Goed hierop aansluitend was de keuze van het Requeim van Gabriël Fauré, wiens expressie verwant is aan César Franck, en die eervolle plaats naast Mozart inneemt. Het lag niet in Fauré's aard, de dra matiek van de Diës Irae te verklan ken. Naast ernst en droefheid legt Fauré in z'n Requiem (naar aanlei ding van de dood van zijn moeder geschreven) de nadruk op de ver troosting. Jules Combarieu, Frans musicoloog (1859—1916) karakteri seert het Requiem als een Berceuse de la mort. Inderdaad: het Requeim aeternam, wordt in ontroerend p.p. gehouden. Het Offertorium is meer strak, maar niet somber. De Sanctus is in tere tint gehouden. Nobel klinkt hfct Pië Jesu door de soliste en gedra gen de Agnus Deï, met het suggestief rhythme in de bas, met ondersteu ning van accoorden in het koor. De superieure ernst van het Libera me. POTLOOD en GEEST Oplossing No. 530. Horizontaal: 1. skate, 6. lev, 7. roe, 8. ara, 9. ami, 10. preek. Vertical: 2. kaviaar, 3. Ternate, 4. slaap, 5. lenig. voert naar de tot in hoogste hemelen reikende vertroosting vaii het „In Pa- radisum". Door expressieve eenvoudige voor dracht, opbloeiende koorklank en devote, welluidende sopraan solo van Ank Reidero, concentreerde de gedachte zich op het heden, op het hiernamaals en op het zo bewogen afgebeden „In Paradisum", geïnspi reerd was het spel van het begelei dend orkest. Na de korte rustpoos was de ver tolking van het 4e Brandenburgse concert (uit Six concerts avec plu- sieurs instruments) van Bach aan de orde, waabbij het volledig strijk orkest medewerkt en de solo-groep voor viool en twee fluiten is. De so- litisohe partijen werden gespeeld door de violist. F. K. Adriaanse en de beide fluiten door mejuffrouw C. van Regleren Altena en de heer J. R. Floor. De mogelijkheden van het concerto grosso zijn fraai uit gebuit. Een gespannen, geconcen treerd werk, dat de hoogste eisen stelt. Hulde aan de violisten en de beide fluitisten, die verrassend mooi speelden. Leiden mag trots zijn op deze beide studentenmuziekensembles, die innerlijk muziekverlangen in zich dragen en met gloed en warmte de partituur ten leven hebben gewekt. De finale van het Bach-concert, werd op aller aandringen herhaald. s. EXPOGé, LEIDEN, NAAR AFRIKAANS WILDRESERVAAT. Gisteravond hield het district Lei den van de Ned. Vereniging van Ex- politieke gevangenen uit de bezet tingstijd in „De Harmonie" een bij eenkomst Na een inleidend woord van de heer J. Th. Witte, vertelde mevr O. C. D. IdenburgSiegenbeek van Heukelom over haar bezoek, dat zij, in gezelschap van haar echtge noot, bracht aan het Krüger Wild park, een Afrikaans Wilreservaat van ongerepte schonheid en boeiende af wisseling. Mr. dr. P. G. Knibbe, die eerst onlangs van een bezoek aan Zuid-Afrika terugkeerde en mede aanwezig was, werd door spreekster in haar causerie betrokken. Op zijn beurt gaf ook mr. Knibbe interes sante aanvullingen. Prachtige dia's en een film vormden een waardevolle toelichting op het gesprokene. GEVEILDE PERCELEN Ten overstaan van notaris W. S. Jongsma te Leiden is heden te Leiden geveild het flatgebouw aan de Rijn kade la tot en met lf na afmijning bij afzonderlijke afslag totaal in bod: ƒ41.301; koper F. Brands te Leiden q.q. voor ƒ41.601. Woonhuizen en erven Waardgracht 158 en 160 resp. in bod ƒ2500 en ƒ2.000 zijn niet verkocht. de componist. Zijn prestatie beschóu- wende, mag men concluderen, dat hij in het bezit van de grootst mogelijke virtuositeit, niet minder begaafd is om een doorleefde interpretatie van deze muziek te geven. Dit werk ken merkt zich door het karakter van de orkest-inzet, al gauw verwerkt tot, een Cadenza. Fraai is de inzet van het langzame deel, door het klavier ontwikkeld tot een wijdse melodie. Een puntige dialoog wordt gegeven tussen piano en orkest. Dan het Al legro marziale niet het meest ge distingeerde deel van het werk en een groots einde. Casadesus, al ver keerde hij in het domein van de vir tuositeit, heeft een spontane, robuste, overrompelende muzikaliteit aan de dag gelegd en eerlijke voordracht. Met verbluffend gemak voorgedra gen, maakte de brillant geschreven muziek blijkbaar veel indruk. Te recht verwierf Casadesus grote bijval om z'n bijdrage aan dit fraaie con cert. Evenals in Tschaikowsky's andere symphonieën is het welhaast zeker, dat de componist vervuld was van een zekere stemming. In diens Vijfde Symphonie is deze stemming reli gieus. De inzet van de Introductie wijst erop, dat deze de kerngedachte gaat vormen. De doorwerking gaat na een grote climax terug naar de reprise en volgt een mysterieus coda. Lyrisch is het Andante Cantabile met bloeiende melodiek; de hoorn so- liërend wijst het hoofdthema aan. Een clarinet-inzet en dan het kern thema van de eerste inleiding. Na gevarieerde herhaling het thema in de bazuinen. Het derde deel is een wals met verre herinnering aan het kern thema. Uit de Finale spreken her wonnen kracht en zelfbewustheid, hoewel het kernthema toch de domi nerende gedachte is en eindigt met een Coda in karakter van een hymne als triomfantelijk slot. Fascinerend was het zoals Van Ot terloo zijn fraai ensemble dirigeer de. Het orkest speelde gretig, levend en met prachtig klankkleur. De diri gent hield de voordracht strak, maar gaf tevens ruimte aan de musische vervoering, waartoe deze Symphonie aanleiding geeft. Een felle uitvoering, niettemin zeer geacheveerd, boeide om haar schoonheid. Een opgetogen applaus ging na afloop uit de zaal op. J. KORTMANN. Burgerlijke Stand Geboren: Karei zn van H. van der Weyden en P. Moerland; Ilse dr van M. B. Altena en A. J. A. Gerritsen; Maria dr van P. Aben en J. van Rossen; Joanna Maria Petronella dr van J. J. Vogelaar en C. S. van Deursen; Frits zn van A. van Leeu wen en A. de Bruin; Joannes Cor- nelis zn van C. N. Blase en D. K. de Mooy; Cornelis zn van C. Minder- man en J. G. Azier'; Peter Willem zn van W. van Tussenbroek en P. M. A. van der Wansem. Ondertrouwd: A. Bizzoni en S. Brouwer; L. Kroesemeijer en E van Tongeren; K. Ouwerkerk en J. van Beelen; G. Nagtegaal en S. Baart; W. F. Crania en J. Nieuwenburg; C. van der Meet en C. van Haastrecht; D. M. Visser en P. van der Meij; A. C. van Loo en S. Rensink; B. Strij- bos en H. W. Rol; H. R. Roman en G. T. Bauer; W. J. Brakel en G. van Rijn; H. Schilder en C. Lensveldt; L. Keiman en C. J. Arnoldus; P. G. Buren en S. J. van den Bos; A. K. Erades en J. M. van Benten; G. de Smeth en H. L. Antheunisse; G. L. G. Stalpaert en G. C. Fles; P. Jè L. van der Klugt en G. P. Stuifzand; J. L. Smit en W. B. G. van Dijk; J. T. Riedel en C. P. M. van Cleef; J. van Vliet en D. Hereur; J. H. M. Ploegmakers en J. Ouwerkerk; P. H. Rechsteiner en A. M. Bousie; J. J. van Egmond en H. J. Meere. Overleden: W. J. Zwaan 70 jr man C. M. A. Bentz 60 jr vrouw; G. Gressie 85 jr man; D. M. Ages 42 jr man; J. van der Zwan 53 jr weduwe van P. Paap; W. Duiverman 85 jr weduwe van E. Wasenaar; C. van der Ham 48 jr vrouwj P. H. Bijl 8 weken zoon; G. Kraaijenoord 69 jr echtgenote van D. van der Plas. Inlichtingenbureau V.V.V.-Leiden Langer open In tegenstelling tot andere jaren zal het VVV-kantoor aan de Steen straat gedurende het gehele sei zoen (van 1 april tot en met 31 augustus) langer geopend blijven dan tot nog toe gebruikelijk was. De openingstijden zijn: op werk dagen van: 9.0021.00 uur; op zon en feestdagen van: 14.0021.00 uur. Vooral voor de duizenden vreem delingen, die onze stad jaarlijks be zoeken zal dit een grote uitkomst betekenen bij het vinden van onder dak en het verkrijgen van inlich tingen omtrent de betzienswaardig- heden, die onze stad te bieden heeft. Degenen, die, hetzij voor kortere of langere tijd, hetzij alleen tijdens de z.g. hoogtijdagen als Pasen, Pink steren, bloeitijd der bollen enz., lo- giesruimte ter beschikking willen stellen, verwijzen wij naar de elders in dit blad voorkomende advertentie. JAARVERGDERING VAN „DE STALEN BAND". Gisteravond werd de jaarvergade ring van „De Stalen Band", de perso neelsvereniging van de H.C.W.-N.E.M. te Leiden gehouden. In zijn openings woord zeide voorzitter H. Laman het te betreuren, dat de heer H. de Graaf door ziekte verhinderd was te ko men. De heer De Graaf had namelijk door het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd moeten bedan ken voor zijn functie en was niet meer herkiesbaar. Het verslag van de vorige jaarver gadering, voorgelezen door de secre taris, de heer A. van Heusden, werd zonder op- of aanmerkingen goedge keurd. Ook het jaarverslag werd in orde bevonden en met een daverend applaus beloond. Daarna kwam de heer Hensing, penningmeester, aan het woord. Zijn verslag vond aller waardering en ook de kascommissie had niets dan lof. Reglementair aftredend waren de heren Hensing, penningmeester, en Goud, commissaris. Beiden werden herkozen. In de vacature van de heer De Graaf werd voorzien door de ver kiezing van de heer A. Nieuwenburg. Voorzitter Laman memoreerde ver volgens met dankbaarheid, de stu wende kracht van de scheidende voorzitter, die van de oprichting van D.S.B. af, lid en bestuurder was ge weest. Hij stelde voor hem, als blijk van waardering voor zijn verdiensten, te benoemen tot ere-lid, een benoe ming, die tot dusverre in de vereni ging nog niet had plaats gehad. Het programma „Kinderfeesten" werd met enige wijzigingen aange nomen. Voorts werd bekend gemaakt, dat dank zij de voortreffelijke steun van de directie plannen uit gewerkt konden worden om per bus of trein een uitstapje te maken naar de Wereldtentoonstelling te Brussel. Deze mededeling ontlokte aan de vergaderden eën daverend applaus. Aan het uitstapje kan door iedereen, lid of geen lid, worden deelgenomen. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden Oeboorteaankondigingen (Advertentie) Zondagsdienst Oegstgeest. De doktersdienst zal zondag worden waargenomen door dr D. Held en J. J. LanenBaron. DUB8EI - GCSTOOKTf Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Zaterdag 29 Maart 1858. Advertentie: Met Mei aanstaan de wordt bij een eenig Heer, te gen goed loon, gevraagd eene knappe Werkmeid, die ook met de Wasch kan omgaan, van de P.G. en middelbaren leeftijd. Advertentie: „Openbare verkoop van honden", ingevolge art. 279 der Wet van 29 Junij 1851, aan gehaald ter zake van ontduiking der plaatselijke belasting op de honden, op Zaterdag a.s., des middags ten 12 ure, aan het Bu reau van de Politie, op de Bree- destraat. NV DE CONDOR DISTILLEERDERIJ LEIDEN (Advertentie). Berichten opgenomen na tips van lezers aan onze redactie, worden gel delijk beloond. De tipgevers dingen' bovendien mee in onze nieuws-marathon, waar voor elke maand (de komende drie jmaanden) een prijs van 25, van 10 en van 5 gulden beschikbaar wordt gesteld. Op de Haarlemmerstraat werd gis teravond een meisje door een dron keman aangereden. Een grote vr'end van deze „heer" wilde hem meene men, maar een agent, die ooggetuige was, nam hiermee geen genoegen. Het kwam tot handgeeen, waarbij de agent enige flinke klappen op liep. Hij wist echter met bewonderens waardige kalmte te verhinderen, dat ze via de Oude Rijn konden ontsnap pen. Even later arriveerde er gelijktij dig twee politie-atuo's. Na enige te genstand, waarbij het „bekende knup peltje" er nog aan te pas moest ko men, werden de „heren" ingerekend. Zelfs in de auto moest het knuppel tje weer verschijnen, het was laar- na echter zeer rustig. Ingezonden door: W.S., Leiden. GELUK BIJ ONGELUK. Gistermiddag, omstreeks 5 uur, wil de een vrachtwagen, die op de He rensingel reed, links afslaan de Prin senstraat in. Daar echter een fietser uit de tegenovergestelde richting kwam, moest de chalffeur remmen. De bestuurder van een Volkswa gen, -die achter de vrachtauto reed, was hier niet op berekend. H(j pro beerde nog een botsing te voorkomen door krachtig remmen, maar dit luk te hem niet. 't Volkswagentje was al tegen de vrachtauto aangereden. Verschrikt sprong de chauffeur van de vrachtwagen uit z'n auto om de schade op te nemen. Dit bleek nogal mee te vallen en niemand liep enig letsel op. C. O. Apotheken. De avond-, nacht en zondagsdienst van de apotheken te Leiden zal worden waargenomen door Zuider Apotheek, Lamenschans- weg 4 ,tel. 23553; bovendien geopend tot zaterdagmiddag 6 uur Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406. Te Oegstgeest: Apotheek Oegst geest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Agenda Leiden ZATERDAG 29 MAART Werkmans Wilskracht, Feestavond Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Eerste Leidse Drum- en Jeugd orkest. Feestavond. Ontspannings- zaa. H.C.W., kwart voor -cht. VEGLO. Toneelvoorstelling „Huize Klimroos", St. Antonius* Clubhuis, 8 uur nam. ZONDAG 30 MAART Orgelconcert door Abr. Martijn m.m.v. mevr. Van DongenTe Nijen- huis, alt en Koos Verheul, fluit. Har- tebrugskerk, 4 uur nam. R.K. Instuif Herensingel. Film avond. Maria Gijzensteeg, 8 uur nam. MAANDAG 31 MAART „Club de Limetz", lezing over het leven van Mozart door mej. G. Wal ter, Royal 8 uur nam. DINSDAG 1 APRIL Diploma-uitreiking. Leerlingen avondschool „Don Bosco", Boerhaa velaan, 8 uur nam. Diploma-uitreiking. Vakavond school Ambachtsschool Leiden, Haag- weg 4. 8 uur nam. Veteranen Legioen Nederland „Westerse Eenheid", door de heer H, A. Korthals, Tweede Kamer-lid. De Harmonie, 8 uur nam. VEGLO. Paasgedachten in woord, muziek en dans. Vliet 1. 8 uur nam. N.V. Zaalberg Wollen Dekens. Hul diging van 5 jubilarissen. Koffieka mer „De Burcht" 6 uur nam. WOENSDAG 2 APRIL Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk. 7 uur nam. Ned. Genealogische Ver. „Het hand schrift van onze ouders genealogen". De Kleine Burcht, Nieuwe Rijn. 8 u. nam. „Mattheus Passion", lezing met lichtbeelden en toelichting. Stadsge hoorzaal, 8 uur nam. DONDERDAG, 3 APRIL WITTE DONDERDAG Leidse Filmliga. Bijeenkomst. Smit Röntgen, Herengracht. 8 uur nam. VRIJDAG, 4 APRIL GOEDE VRIJDAG ZATERDAG, 5 APRIL PAASZATERDAG TENTOONSTELLINGEN Lakenhal. Tentoonstellingen van werk van Kees Verwey en Chris le Roy (tot 14 april). Rijksmuseum Geologie en Minera logie, v. d. Werffpark 1. Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Fototentoonstelling (t.m. 12 april). Universiteitsbibliotheek. Tentoon stelling van Friese boeken (t.m. 12 april) De proef op de som Tegen zessen komt men veelal op de koffie in onze restaurants Twee-en-vijftig Horecabedrijven zijn dezer dagen ongeweten het voor werp van onderzoek geworden naar de kwaliteit van het kopje koffie, dat in deze bedrijven wordt geschonken. Vier deskundigen van de grootste Nederlandse koffiebranderijen stel den zich beschikbaar dit onderzoek te doen op initiatief van een Voor- burgse ingezetene, die het lang niet altijd eens is met de eigenschappen van de vele kyeintjes koffie, die hem overal in den lande worden geser veerd. De vier deskundigen zijn geduren de acht dagen op diverse uren beur telings op de koffie gegaan in 52 be drijven van diverse prijsklassen in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Leiden. Deze café-restaurantsbedrij- ven werden uitgekozen door twee re dacteuren van Horeca-bladen, die met het doel van hun keuze niet op de hoogte waren, zodat zo willekeurig mogelijk te werk werd gegaan. De koffiekeurders zijn de voor de gezondheid uiterste grens van zestien kopjes koffie per dag ver te boven gegaan. Onafhankelijk van elkaar werkend hebben zij, ieder volgens een vast tijdschema en een punten- stelsel, rapporten ingediend, die in totaal ten hoogste per bedrijf 165 punten zouden kunnen opleveren. Het hoogste aantal punten was 147. Gebleken is, dat tussen 10 en 15 uur in de meeste bedrijven de beste kof fie werd geschonken. Daarna daalt de kwaliteit om tegen zessen 's middags in vele gevallen het absolute nul punt of weinig daarboven te bereiken. Gebleken is, dat de gemiddelde kwaliteit van de koffie in de wille- keurig gekozen café-restaurants, on geacht de gebruikte soorten en ge vraagde prijzen, soms steeds, soms op bepaalde uren, te wensen overlaat. Kamerlid stelt vragen Over minimum import- prijzen voor tomaten Het lid der Tweede Kamer de heer Biesheuvel heeft aan de minister van landbouw, visserij en voedsel voorziening de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Kan de minister mededelen om welke redenen de arbitragecommis sie inzake de Benelux-minimumprij- zen voor tomaten nog geen uitspraak heeft gedaan, zulks mede in het licht van de opmerking in de memorie van antwoord op de landbouwbegro ting 1958 aan de Tweede Kamer van 4 december 1957, waar te lezen staat: „De uitspraak van de arbitrage commissie inzake de tomatenkwes- tie kan, blijkens een door de arbiters opgesteld behandelingsschema bin nen afzienbare tijd, althans vóór het begin van het volgende tomatensei- zoen, tegemoet worden gezien"? 2. Is de minister niet van me ning, dat deze uitspraak te lang op zich laat wachten, gezien het feit, dat inmiddels de Belgische minimumim- portprijzen voor tomaten voor het tweede kwartaal 1958 reeds zijn vastgesteld, welke prijzen gelijk zijn aan die, welke België voor het tweede kwartaal 1957 vaststelde, over de hoogte waarvan de arbiters nog een uitspraak moeten doen? 3. Is de minister bereid, gezien het bovenstaande en gelet op het feit, dat het tomatenseizoen thans voor de deur staat, te bevorderen, dat de uitspraak inzake de tomatenkwestie door de arbiters zeer binnenkort wordt gedaan? 4. Is de minister voorts bereid te bevorderen, dat deze uitspraak onver kort wordt gepubliceerd? „Prelrijders" maakten er een bende van De gemeentepolitie van Hoogeveen heeft tegen zes jongens (15—19 jaar), onder wie drie scholieren, pro ces-verbaal opgemaakt wegens joy riding, diefstal, baldadigheid en he ling. Enige maanden lang hebben de jongens zich schuldig gemaakt aan joyriding met auto's en motoren. Ze gebruikten daarbij een nieuwe snel- verkeersweg* even ten noorden van Hoogeveen als racebaan, waar ze soms met snelheden van 160 km per uur voortraasden. Toen ze wegens deze joyriding verhoord werden, kwam tevens aan het licht, dat vier van hen regelmatig portemonnaies, zakmessen, sigaret tenaanstekers e.d. uit winkels ter plaatse hadden gestolen. Vier andere jongens werden aangehouden in ver band met heling van deze goederen. Tegen een scholier en een bakkers- bediende werd proces-verbaal op gemaakt omdat ze door middel van een valse sleutel hadden geprobeeri een autoweg te nemen uit 'n garage.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2