Geeft A. VAN DIJK Leidse Universiteit VR^DAG28MAARTM958 HF r.EIDSE COURANT PAGINA 1 „Sanctus Augustinus" ontving nieuwe moderator Met een geel-zwarte koets zijn het bestuur van „Sanctus Augustinus", de commissie die het dertiende lustrum van de vereniging in voorbereiding heeft en de assistent-moderator, ka pelaan J. A. A. van Well, naar het station getrokken om hun nieuwe mo derator, de nieuwe studentenpas toor, dr. L. A. van Noort, van de trein te halen. Zeer protocollaiar was niet alleen de koetsier gestoken in het livrei van een studentenlakei, maar was het bestuur in deftig-zwart met para- pluie en de lustrumcommissie in groot-gala: er was een hofnar en een gewone clown, een middeleeuwse jonkvrouw, een schout en een van diens schepenen. Nog voor de commissie van ont vangst in zijn geheel ter plaatse REDUCTIEBON No.2 Graslinnen n 2 pert, laken». De I kwaliteit li te vergelijken met die fi i de betere merklakens E 180 c/n. br. norm. pr. 3.50 p. m,K Tegen Inlevering van bon2a90p'm< 1 50 cm. br. norm. pr. 2.95 p.m. Ij Tegen Inlevering van bon 2.40p,m* (max. per bon voor 6 laken») MAART 195S (Advertentie) VERGADERING LEID SE HUIS- EN GRONDEIGENAREN De Leidse Bond van Huis- en Grondeigenaren voor Leiden en om streken hield gisteravond in „Het Gulden Vlies", haar Voorjaarsleden- vergadering. De voorzitter de heer J. van Iterson begon met er op te wijzen, dat het slechte bezoek van deze avond op weinig gevoel voor or ganisatie wees. De economische be langen eisen van het bestuur zowel als van de leden de volledige inzet van hun krachten. „Wanneer wij niet voor onze zaak zorgen, zei spre ker, dan neemt de regering nog meer dan tot nu toe, uit handen. Een op voering van het ledental is dan ook voor goede werkzaamheden van de bond een der eerste vereiste." Bij de ingekomen stukken was ook een afschrift van de Ned. Bond aan min. Witte inzake het op eigen gezag belasten door waterschappen van gebouwde onroerende goederen, waardoor de lasten hiervan met 10 tot 12% worden opgevoerd. De mi nister heeft de zaak nu in onderzoek. Uit het jaarverslag van de secre taris bleek wel hoeveel werk door het bestuur en de medewerkers op kantoor is verzet in 1957. Gememo reerd werd hierin de 25% huurver hoging, welke dan wel voor de helft is geblokkeerd en het feit, dat de voorgestelde huurbelasting niet was doorgegaan. In het jaarverslag werd ook de samenwerking bespro ken met Gem. Bureau voor Huis vesting, huuradviescommissie en de gem. sociale bureaux. Alleen al de inning van 23.500 aan achterstal lige huurpenningen rechtvaardigde het bestaan van de bond met haar kantoor, waarbij dan nog de talrijke adviezen en gerechtelijke bijstand, waarop de leden een beroep kunnen doen. Ook het financieel verslag gaf het bewijs van een gezonde basis. Geen wonder dan ook dat secreta ris en penningmeester een dankbaar applaus ontvingen voor het vele en belangrijke werk in het afgelopen jaar verricht. De bestuursverkiezingen verlie pen zeer vlot daar de afgetreden be stuursleden G. Vogelaar en L. C. Snel bij acclamatie werden herkozen en ook de voorzitter weer met de leiding werd belast. Tijdens de rondvraag werd een uitgebreide discussie gevoerd over het bondswerk en het bestuur met lof overladen voor zijn werk. Nadat nog enkele vragen waren gesteld over huurexploitatie en enkele per soonlijke adviezen waren gegeven, sloot de voorzitter onder dank aan do aanwezigen de vergadering. was, stond pastoor Van Noort al op het perron. Daar werd hem door de bestuursleden, onder een vloed van welkomstwoorden en toekomstwen sen en geschud van handen, een glas sherry aangeboden. Buiten het station steeg de pastoor in de wachtende koets, vergezeld van zijn kapelaan en de dames-be stuursleden. Alle anderen vonden een plaatsje op en aan de karos, die de nieuwe herder met veel bekijks via het Rapenburg en langs de Al ma Mater naar het „Eigen Huis" van de studenten voerde. Des avonds vond voor het forum van de gehele vereniging de inaugu ratie plaats van pastoor Van Noort. Rector van Leids gymnasium benoemd tot hoogleraar Tot gewoon hoogleraar in de wijs begeerte van de klassieke oudheid en inleiding in de wijsbegeerte aan de gemeente-universiteit te Amsterdam benoemde de gemeenteraad van Am sterdam dr W. Wiersma, rector aan het stedelijk gymnasium te Leiden. De heer Wiersma, die op 26 april 1904 in Britswerd (Fr.) is geboren, studeerde klassieke letteren aan de universiteit te Groningen. Hij ver toefde enige tijd in Griekenland en studeerde ook te Oxford. In 1937 promoveerde hij in Groningen op een proefschrift getiteld „Peri Telous, een studie over de leer van het volmaak te leven in de ethiek van de oude stoa". Sedert 1931 is de heer Wiersma verbonden aan het stedelijk gymna- sium te Leiden, eerst als leraar, la- j ter als conrector en rector. HOOGLERAARSBENOEMING AAN I UNIVERSITEIT VAN AMSTERDAM j De gemeenteraad van Amsterdam heeft gistermiddag met algemene stemmen benoemd tot gewoon hoog leraar in de algemene inleiding tot de rechtswetenschap, het Nederlands en vergelijkend Staats- en Adminis tratief recht mr F. R. Böhtlingk te Oegstgeest, thans wetenschappelijk hoofdambtenaar in het Nederlandse staats- en administratief recht en vergelijkend staatsrecht aan de Leid se universiteit. De heer Böthlingk werd op 23 september 1925 te Arn hem geboren en studeerde in Leiden Indisch recht. Hij promoveerde daar op een proefschrift getiteld „Het leerstuk der vertegenwoordiging". Hij was geruime tijd assistent van prof. dr J. H A Logemann voor het Indisch staatsrecht; daarna werd hij ambtenaar, later hoofdambtenaar aan deze universiteit DE EERSTE KAS-SNIJBONEN Aan de Leidse groentenveiling zijn heden de eerste kassnij bonen geveild. Het betrof een partijtje van 6 kg, welke voor ƒ.5,50 per kilo van de hand ging. De aanvoerder was de heer H. Janssen uit Zoetermeer; de koper de heer A. den Heyer uit Rijnsburg. JEUGDPARLEMENT Vanavond spreekt wethouder J. Jongeleen voor het Leids Jeugdpar- lement over de woningproblemen en het structuurplan van Leiden. Half acht trouwzaal Stadhuis. Leden van de K.V.P. Komt zondag a.s. naar de gros lijststemming en geeft in afwij king van het politiek advies alle 19 candidaten een nummer. no. I De candidaat die getoond heeft te willen vechten voor de belan gen van onze gemeente. Voor de belangen dus van grote en klei ne zelfstandigen, grote en kleine werknemers. Namens het Kiescomité: C. J. A. ZANDVLIET W. J M. ZANDVLIET A. C H SPEEL Gepromoveerd tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte op proef schrift getiteld „Het epos van Hera- klios (een proeve van Swahili poë zie)", de heer J. Knappert, geboren te Heemstede en thans wonende te Oegstgeest. Gepromoveerd tot doctor in de Geneeskunde op proefschrift getiteld „Over de gevoeligheid van phagocy- terende granulocyten voor geslachts hormonen", de heer W. A. de Voogd van der Straaten, geboren te Nieu- wenhoorn en thans wonende te Lei den. De promotie geschiedde cum laude. Gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde op proefschrift getiteld „Kwantitatieve benadering van het verzuim door neurosen by Neder landse fabrieksarbeiders'de heer M. J. W. de Groot, geboren te Velsen en thans wonende te Leiden. Geslaagd voor het kerk. voorber. ex. de heer A. de Vos te Leiden. Geslaagd voor het doct.ex. psycho logie de heer W. L. L. Hulsman te Leiden; voor het doct.ex. klassieke taal- en letterkunde de heer E. D. Vermeulen te Schiedam; voor het doct.ex. Ned. recht mej. J. C. de Rid der te Alphen a. d. Rijn en de heer M. P. van Soest te Den Haag. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „Natuurlijke en magneto-op- tische activiteit van homogene me dia", de heer W. J. A. Goossens, ge boren te Emmen en thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proef schrift getiteld „Solution properties of deoxyribonucleic acid", de heer J. Hermans, geboren te Den Haag en thans wonende te Leiden. Geslaagd voor het doct.ex. Ned. recht de heren Tjio Liang Hoat te Leiden, J. L. van Schaijk te Leiden, W. C. van Manen te Wassenaar en L. N. Marlet te Leiden. Geslaagd voor het cand.ex. Semie- tische taal- en letterkunde de heer N. H. Biegman te Utrecht. BIOSCOPEN De films in de week van 28 maart tot 4 april zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Het Bolsjoi Ballet", alle leeftijden. Lido: „Jenny", 18 jaar. Luxor: „Duel op de Atlantic", 14 j. Trianon: Afgekeurd. Rex: „De vleugels van de vloot", 14 jaar. Berichten opgenomen na tips van lezers aan onze redactie, worden gel delijk beloond. De tipgevers dingen bovendien mee in onze niéuws-marathon, waar voor elke maand (de komende drie .maanden) een prijs van 25, van 101 en van 5 gulden beschikbaar wordt gesteld. PAARD IN DE SLOOT. Gisteren omstreeks half vijf reed de heer K. uit Hazerswoude met paard en wagen naar de hoeve van zijn werkgever. Halverwege brak het paard dat achter de wagen liep los en draafde regelrecht naar de wei terug. De heer K. haastte zich er ach ter aan. Alles zou goed verlopen zijn als het paard, dat voor de wagen stond niet op hol geslagen was en pardoes in 'n blubberslootje aan de kant van de laan terecht kwam. Het paard heeft er pl.m. 90 min. vastge zeten, maar met goede burenhulp kwam het er toch nog levend uit. Ingez. door: J. A. S., te H. SCHOONMAAKTIJD Men beweert altijd dat de „schoon maakwoede" bij de vrouwen zo hoog zit, doch bij de schoonmaker van de schoorsteen der Lichtfabrieken zit het wel „iets" hoger en welop 85 m. hoogte. Ook de Lichtfabrieken houden nl. hun schoonmaak en zij laten de korst roet, op de rand van de schoorsteen, door de heer Link van de firma Hot- ze, verwijderen. Moge deze man, die op 85 m. hoogte doodbedaard z'n sigaretje staat te draaien, 'n rustige invloed hebben op alle huisvrouwen in de schoon maaktijd. Ingezonden door: C. H. H. STAATS Lammenschansweg 69, Leiden LEIDSE VERENIGING VAN POSTZEGELVERZAMELAARS. Door de verkiezingsdrukte lieten de filatelisten zich niet van de wijs brengen, hetgeen aan de opkomst der leden, die woensdagavond „De Kleine Burcht" vulden te merken was. De voorzitter, de heer D. J. Mei boom, riep allen het welkom toe, op de eerste plaats tot de heer G. M. Minnema, die gelukkig van een lang durige ziekte hersteld is en weer ach ter de bestuurstafel had plaats ge nomen en tot de spreker van de avond de heer Van Lens van het Fi latelistisch Centrum, die een lezing zou houden over: „Sport op postze gels". Na de notulen volgde een jaar verslag over het wel en wee van de ruilbeurs, welke de tweede vrijdag in de maand steeds wordt gehouden. Het verslag getuigde dat door het invoeren daarvan een verbetering ten goede was opgetreden, waardoor het bezoek verdubbeld was. De voorz. dankt voor hetgeen door de secr. van de ruilbeurs was gedaan. Hierna kreeg de heer v. Lens van het Filatelistisch Centrum de gelegen heid zijn lezing te houden over „Sport op postzegels". Het is een verzamel- terrein dat nog niet ontdekt is, doch het zal zeker het terrein worden voor de jeugdige filatelisten. Met lichtbeelden werden de zegels en de sporten nader toegelicht. Een woord van dank van de voorz. volgde aan de spreker, hetgeen door applaus der aanwezigen werd onderstreept. De veiling had een vlot verloop en nadat de voorz. nog eens de aan dacht had gevestigd op de 2e vrijdag van de maand, wanneer de ruilbeurs wordt gehouden, werd de volgende ledenvergadering vastgesteld op woensdag 23 april a.s. Hierna volgde sluiting. UIT DE OMGEVING WARMOND Jeugdbeweging. De trekking van de grote Paasloterij t.b.v. de r.k. Jeugdbeweging afdeling jongensclub waarvan de opbrengst bestemd is voor het aanschaffen van materialen moderne handenarbeid zal plaats vinden zaterdag a.s. in de Burcht. Voor deze trekking zijn nog loten verkrijgbaar bij de bekende adres sen. N00RDWIJK AAN ZEE H. CREMERS WINT DE ROME-REIS In een vrij druk bezochte algemene ledenvergadering van de K.A.B.O. groep St. Bavo heeft 't onder politie toezicht getrokken lot, de heer H. Cremers, -bakker van de St. Bavo- stichting, aangewezen als de geluk kige, die met de K.A.B.O.-bedevaart in het voorjaar van 1959 naar Rome zal gaan. Vele leden van de groep St. Bavo hadden deelgenomen aan een spaar- aktie om het een hunner mogelijk te maken htm groep, op de grote bede vaart te vertegenwoordigen. Vrouwe Fortuna heeft het zelfs mogelijk gemaakt, dat de heer Cre mers vergezeld wordt door een mede lid, de heer C. v. d. Togt, die op een lot, buiten de spaaraktie om, even eens een gratis reis naar Rome heeft gewonnen. In een geanimeerde stemming wer den de op een jaarvergadering ge bruikelijke punten afgewerkt De g.a. der groep, pater E. Horck O. Carm., heeft na de zegening der K-A.B.-insignes de heren P. van den Berg, M. Marneth, E. Slingerland Sr. en E. Slingerland Jr. als nieuwe leden der afdeling geïnstalleerd. Na de jaarverslagen van secr. en penningm. werden de zitting hebben de bestuursleden G. van Dam en J. Braat bij acclamatie herkozen, resp. als voorzitter en penningmeester der afdeling. Na een uitvoerige discussie, waar bij de voorwaarden aan het winnen van de reis verbonden, werden vast gesteld, volgde in grote spanning de trekking. Een hartelijk applaus beklem toonde de voldoening der leden, dat de secretaris der groep uit de loterij als de gelukkige te voorschijn kwam. Bij de rondvraag bracht de heer Jac. Peters zijn dank uit voor de tij dens zijn ziekte van bestuur en leden ondervonden belangstelling. Op een vraag van een der leden omtrent de vaststelling van de rechts positieregeling voor het personeel der St. Bavostichting moest het bestuur tot zijn spijt een onbevredigend ant woord geven. Uitbreiding Chr. Mulo aanbesteed. Door de architecten ir J. P. van Brugge, G. Drexhage, ir J. J. Ster- kenburg en A. Bodon te Rotterdam is gistermiddag namens het bestuur van de Vereniging tot oprichting en instandhouding van een Chr. school voor meer uitgebreid lager onderwijs, in het restaurant Seinpost openbaar aanbesteed: het bouwen van een uit breiding aan de Chr. Mulo-school te Noordwijk. Er waren 15 gegadigden die van hoog naar laag als volgt inschreven: firma Braco, Amsterdam S 75.287; F. L. Pennings, Den Haag 75.000; J. Vink en z,n, Noordwijk 72.713; fir ma Melohers, Amsterdam 69.990; C. Meyers, Haarlem 69.900; A. v. d. Marei, Katwijk _a. Zee 68.900; firma Bekkers, Hilversum f 68.900; W. Hennipman, Leiderdorp 68.000; B. v. d. Wiel, Noordwijk 62.800; N.V. Erica Den Haag-Noordwijk 62.000; V. de Vries, Haarlem ƒ61.500; M. v. d. Bent en Zn, Wasse naar ƒ59.700; C. v. d. Wiel Gzn, Noordwijk 58.668; Verdoes en Vooys Katwijk a. Zee ƒ58.500; Jac. Sloot weg en Zn. Valkenburg Z.H. f 57.900. De gunning is aangehouden. De ouden van dagen klaverjassen om paaseieren. Woensdagmiddag, 2 april a.s. wordt voor de ouden van dagen in hun sociëteit in het Jeugd huis aan de Langevelderweg een kla- verjasdrive met als prijzen een aan tal paaseieren gehouden. Alle oude ren van Noordwijkerhout zijn die middag hartelijk welkom. LEIDERDORP Zwemvereniging De Does. De voorzitter van de Leiderdorpse zwem en poioveremging De Does, de heer v. d. Horst, was zeer verheugd de ruime opkomst van leden te mogen begroeten. HU herinnerde aan de opening van het bad, verleden jaar, dat ae toets der critiek kon door staan. Hoewel een goed begin zijn er ook moeilijkheden geweest door ge- Dreken van het zwembad en ook om dat het bes juut merendeels uit per sonen bestond die nooit eerder een zwembad exploiteerden. Uit het jaar verslag oleek, dat er grote belang stelling was voor het zwembad. Er waren dagen van ItoOO bezoekers. Het ledental o^aroeg per 1 jan. 1958, 313 en 117 adsp. leden. 150 leskaarten weraen aangevraagd. Naast ae aoon- nementen werden 15 16.000 losse kaartjes verkocht. BU monde van de kascommissie de heren de Koning en Brinksma werd de penningmeester, de heer Rens, decharge verleend. Het zwembad zelf blijkt niet ge heel foutloos te zyn de tilter van de pomp verdient een andere opstelling en in het bad zeli is een z.g. dode hoek waarvan het water niet ver verst wordt. Een verandering hiervan brengt aan kosten *OO0.met zich. De Ned. Heide Mij. die bet bad heeft aangelegd zal aansprakelijk gesteld worden. Het ligt in de bedoeling een nieuw badmeestershuisje te bouwen en een zonne terras met een glazen wand. De voorzitter de heer v. d. Horst, werd by acclamatie herkozen. De nieuwe badmeester, de heer Lans werd hierop aan de vergadering voorgesteld. Mej. Heykoop zal weder toezicht houden by de kinderen. De openingsuren blyven vrijwel onge- wyzigd. Er bestaan plannen om zwemwedstrijden te organiseren voor de schooljeugd en ook om contact op te nemen met de Oranje vereniging. De heer v. Hou welingen is erken telijk voor het vele werk door het be stuur in het eerste jaar verricht. Er is zeer veel tot stand gekomen, maar wat betreft het verzoek van het be stuur aan de gemeenteraad om toe stemming het zwembad op zondag middag open te mogen stellen vond hy dat dit eerst in de vergadering had moeten worden behandeld. Nu werden de leden voor een vol dongen feit gesteld. Daar komt by al dus de heer van Houwelingen, dat 't werktydenbesluit dat hij een aldus voorgestelde regeling, een badmees ter eens per 14 dagen een vrije zon dag moet hebben hetgeen dus inhoudt dat er dan een tweede badmeester moet zyn. De voorzitter vond dit een kwestie van bestuursbeleid en het aantal le den kennende meende hy dat by een e.v. stemming de uitslag zeker vóór opening zal zyn. Het bestuur heeft Verpakking ven 454 grem AUUSTINE HOLLAND N.V. UlDUCUOflWOTIISM (Advertentie) gemeend te handelen in het belang van de Leiderdorpse jeugd en wie niet zwemmen wil op zondag deze blyft weg. Er wordt voorts nog gewezen op de Zondagsrust en verzocht voor defini tieve beslissing eerst convocaten rond te zenden voor een stemming onder de leden. De heer v. d. Horst meent dat, by inwilliging door het gemeen tebestuur, het bestuur het bad zal openstellen. De heer Groeneveld is hier tegen en wenst da eerst een le dend en vergadering wordt gehouden. Tenslotte wordt medegedeeld, dat de tarieven ongewyzigd zyn geble ven. Voor logé's kan een vacantie- kaart worden verkregen. De kosten bedragen voor een volwassene 2.50, voor een kind 1.50. Het lidmaat schap is van 2.50 gebracht op 3. VOORHOUT Gemeenteraadsverkiezing. De candidatenlyst voorde gemeenteraad reeds vermeld in dit blad, is de lyst zoals deze door de adviescommissie is vastgesteld. Achter de naam W. Borst moet vermeld worden A. de Groot. Schooltandverzorging „Bollen streek". Ten gemeentehuize van Noordwyk vond de oprichting plaats van een Stichting tot bevordering van schooltandverzorging in de ge meenten Noordwyk, Voorhout en Noordwykerhout. Aangesloten zyn hierbij eerstens alle lagere scholen in die gemeenten. By deze oprich ting zat voor de heer dr. Niemeyer van Noordwyk. Deze deelde mede, nadat hy meerdere vertegenwoordigers-afgevaardigden der drie gemeenten, idem van kruis verenigingen en de lagere scholen, benevens meerdere artsen en tand artsen, had verwelkomd, dat het hem en zyn medewerkers een groot genoe gen was, uiteindelyk na meerdere jaren van moeizame organisatorische arbeid, als slot deze avond te mogen hebben bereikt en tot oprichting van een stichting te komen. Nadat de statuten voor de nieuwe stichting waren vastgesteld, werd een dagelyks bestuur gekozen uit de diverse vertegenwoordigers, met als uitslag: burgemeester v. d. Weiden van Noordwijkerhout, voorzitter, de heer De Jong van Noordwijkerhout, secretaris en dr. Disselkeon van Noordwyk, penningmeester. Als le den hebben als volgt zitting in dit dagelyks bestuur, namens Groene Kruis Noordwyk, dr. Kruyt van Noordwyk, namens Wit-Gele Kruis, H. H. v. d. Weiden, hoofd VGLO- school Noordwyk; namens Chr. school. Voorhout, J. v. d. Blom, ter- wyl de secr. de heer De Jong de R.K. scholen te Noordwykerhout vertegen woordigd. Als administrateur was reeds be noemd de heer Boe tens van Noord wyk. Bij deze benoemingen waren mede vertegenwoordigd de artsen dr. In 't Veld en dr. Oerlemans, de ge- meenteseertarissen B. Ike van Noord wyk en J. W. v. d. Aardweg van Voorhout, de heer Arentshorst na mens de Geref. School Noordwyk e.a. Hierna werd de akte van op richting dezer nieuwe Stichting in by zyn en na voorlezing van notaris Punt van Noordwyk getekend. Burgemeester v. d. Weiden van Noordwykerhout nam nu de voorzit tershamer ter hand en dankte aller eerst. dr. Niemeyer en zyn medewer kers, voor het bereiken van dit hoog tepunt op het gebied van de school tandverzorging, waarna als eerste be zigheid de begroting 19571958, op gesteld door de administrateur, de heer Boetens, werd vastgesteld. Hier na volgde sluiting. JltinicatóX)i kan weet uiaiden keutandeid Donderdagmiddag heeft het Aalsmeerse „Minicorso" voor de vierde maal de poorten voor het publiek geopend Tot eind september zullen de fraaie miniatuurpraalwa gens hun rondjes draaien in de kas; de opbrengst komt geheel ten goede aan het Nederlandsche Roode Kruis.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 9