Tweede lustrum van Surinaamse studenten in Delft en Leiden Scherp Bach's Matthaus-Passion door Ex Animo Geslaagde reisDwars door Europa' VRUDAG 28 MAART 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De afdelingen Delft en Leiden van de Surinaamse Studenten Vereniging bestaan tien jaar. Dit feit werd in I het Prytaneum aan het Rapenburg j gistermiddag gevierd. De twee jübi-1 lerende afdelingen hielden n.I. een i buitengewone gecombineerde verga-1 dering, die werd geleid dor de presi-1 dent van de S.S.V., de heer F. Lim Apo, en bijgewoond o.m. door de Ge volmachtigde Minister van Suriname, mr. dr. R. H. Pos. Er waren ook ver tegenwoordigers van „Sticusa" en „Foreighn Student Service". De ver gadering zond telegrammen van aan hankelijkheid aan Koningin Juliana, Prinses Beatrix en de Surinaamse regering. Als voornaamste spreker voerde op deze bijeenkomst het woord prof. dr. R. A. J. van Lier, hoogleraar (aan de Leidse Universi teit) in de Sociologie en Cultuurkun de van Suriname en de Nederlandse Antillen. De heer Lim Apo sprak een inlei dend woord. Hij wees er op, dat de Surinaamse Studenten Vereniging in mei 1947 werd opgericht. Zij had aanvankelijk zeer weinig levensvat baarheid, doch daar kwam verande ring in toen de vereniging in 1948 or ganisatorisch uiteen viel in dre afde lingen. De praeses van de Leidse afdeling, de heer R. R. Venetiaan, voerde hier na het woord. Hij wees o.m. op de goede verstandhouding, die er tussen de beide jubilerende afdelingen be staat en noemde de S.S.V. een uit stekend opvangcentrum voor hen, die uit Suriname in Nederland aankomen. Op dinsdagavond 8 april aanvang 8 uur speelt de operetteclub St. Ou- nera onder auspiciën van OKO in de Schouwburg het beroemde sprookje van Andersen „De Sneeuwkoningin". Regie: Joop Koevoets. Kaarten' zijn verkrijgbaar aan de volgende adres1 sen: Mevr. Cornelissen Jacop v. Len- nepstraat la, mevr. Kien jet, Hoige Morsweg 88a, de heer Molken-boer, Boshuizerkade 4. STICHTING ORGELCENTRUM 15 April a.s. wordt een kerkcon- cert en samenzangavond in de Pie terskerk te Leiden gehouden. Mede werking verlenen: Feike Asma, orgel; Jan v. d. Waart, leiding samenzang; Hans Boelee met massale koorzang (plnu 300 zangers (essen). Aanvang 8 uur n.m. Kerk open 7.30 uur n.m. Het programma vermeld o.a. werken van Asma, Bach, Handel, Zwart. Burgerlijke Stand Geboren: Alfred Gerardus Maria zn van G. P. van der Holst en S. A. M. Arissen; Elizabeth dr van J. H. Riemens en J. M. van Heusden; Ni- colaas Martinus zn van M. J. van den Eijkel en A. C. Roodzant; Jaap zn van T. Boere en G. H. ten Broeke; Hendrika dr van H. Klein en A. Glas bergen; Elisabeth Margaretha Maria at van J. P. van der Zwet en M. E. J. van der Geest; Theodorus Richar- dus Alida zn van W. J. Perk en G. T. H. Scholte. Gehuwd: A. Constandse en S. H. Nieuwveen; J. B. Diersman en M. M. van Soest; J. H. Leuering en W. Of- ferman; C. Hartevelt en J. van Duu- ren; J. F. van Veen en P. S. Brede- wold; W. van Weerlee en J. T. Heruer D. Boon en H. Rozier; P. J. Bruné en A. de Moed; N. Ie Mair en H. de Rid der. Overleden: J. H. M. Huigsloot, zoon 3 weken; A. W. de Groot, man, 69 j. POTLOOD en GEEST Het Caraibische gebied. Prof. dr. van Lier, die hierna het woord verkreeg, vertelde op duide lijke en zeer geestige wijze het een en ander over de problemen in het Caraibische gebied. Problemen, wel ke zowel op poljtiek als op sociaal, economisch en cultureel terrein lig- aandacht op, dat alle Caraibische landen thans begonnen zijn met zich zelf te ontvoogden en dat er een ze kere tendens tót samepgroei valt waar te nemen. Het tempo wisselt weliswaar, maar het proces van de politieke ontvoogding is er in ieder geval. Prof. van Lier merkte op, dat de Nederlandse Rijksdelen in het ontvoogdingsproces een voorsprong hebben op de andere. Vervolgens trachtte prof. Van Lier iets van de economische problema tiek in het Caraibische gebied duide lijk te maken. De bevolkingsaanwas neemt er thans èen ontstellende vorm aan. Over ongeveer. 15 jaar zal het inwo nertal van de Caraibische landen ver dubbeld zijn, zo deelde spreker me de. Be gebieden moeten economisch ontwikkeld worden en dan met geld van het moederlandè Maar dan nog zullen de problemen niet geheel zijn opgelost. Vandaag wordt de viering voortge zet met een lezing dor dr. C. F. A. Bruyning, bioloog te Leiden, en de opening van een Surinaamse' tentoon stelling in het Prinsenhof in Delft, morgen wordt ze in Delft besloten met een voetbalwedstrijd en een lus trumbal. Wit Gele Kruis vergaderde Gisteravond heeft het Wit-Gele Kruis te Leiden vergaderd in het nieuwe wijkgebouw aan de Kamer- lingh Onneslaan. De belangstelling der leden was, zoals gewoonlijk, mi nimaal. De waarnemend voorzitter, de heer F. Wjjdicks, sprak een ope ningswoord, waarin hij wees op het belang van een grote winst aan leden. Het getal leden kan beduidend gro ter zijn. Tevens legde hij er de na druk op, dat ook de bemoeiing met de geestelijke volksgezondheid be hoort tot de taak van het Wit-Gele Kruis. Plannen zijn in dit verband in voorbereiding. Het jaarverslag van de secreta resse, mevr. H. J. Lindenhoff-Hop, gaf weer een helder beeld van het werk van de wijkverpleegsters, die tallozen bezoeken brachten en on vermoeid werkten. De waarnemend voorzitter sloot hierop aan, met een woord van dank aan de medewerk sters te richten, die voor het Wit- Gele Kruis het „frontale werk" de den. De penningmeester maakte melding van een nadelig saldo, dat dit jaar voor het eerst niet door de gemeente tot delging van deze schuld te bewegen. Voor de verkiezing in de vacature waren geen tegencandidaten inge diend. De heer W. H. M. van Om meren werd vervolgens tot voorzit ter gekozen. Dokter Wijdicks ver welkomde hem met een hartelijk woord. Hij sprak van een moeilijke omvangrijke taak, waarna de heer Van Ommeren dankte voor het in hem gestelde vertrouwen. Aanwezig op deze vergadering was de nieuwe geestelijk adviseur kape laan A. A. M. Wentholt, die kape laan Schrama opvolgde. LJERMAN DE WOLFF, die met zijn gemengd Christelijk koor „Ex Animo" elk jaar zijn steentje bij draagt tot de traditionele Passieher denking, heeft een zeer toegewijde uitvoering van Bach's meesterwerk de Matthaus Passion gegeven in sa menwerking met het Rotterdams Philharmonisch orkest en met steun van het vereiste aantal vocalisten en instrumentalisten. In 1870 gaf Walde- mar Bargiël met het Rotterdams Toonkunstkoor de Nederlandse pre mière, een daad, die vruchtbaar was, om tot op heden tot muzikale en re- ligieuse gevoelens te inspireren, ten einde dit ontzaggelijk werk te inter preteren. De jaarlijkse uitvoering door „Ex Animo" werd gisteravond gegeven. De koren, dubbel Jaezet, hebben slag vaardig, goed en met beschaafde toon gezorfgen, vooral de choralen Waren zeer mooi. Aan de koortech niek is elke keer weer met veel ijver geschaafd en verbeterd, met bevre digend succes, de gewijde sfeer was er, zonder welke de Matthaus Pas sion (hoe imposant ook blijvend) niet te stelpen verliezen zou lijden. De onderdelen, zo bleek het, waren opnieuw en extra gestudeerd. Men zong met algehele overgave en be grip, en al moge dan niet alles even brillant geweest zijn, of nog niet heel en al hebben voldaan aan de strenge eisen van de concertzaal, de weder gave stond vocaal en ter zake kun dig op respectabel peil. Aan door schijnendheid van stemvoering in de polyphonie wordt elke keer gewon nen. Een vloeiend tempo wordt door de dirigent aangehouden; wat z'n voordeel heeft bij zo n langdurig, zwaar werk, als deze Passion is, in onverkorte vorm. De grote lijn wordt gehouden, en in de mooi gezongen koralen wint hef melodisch element aar. zeggingskracht en spanning. De grote koren werden, over het geheel genomen, knap en zelfs suggestief gezongen in voortvarend tempo en gaven een massale indruk. Zekerheid en durf getuigen van rijping; het koor komt meer en meer in het gees telijk bezit van structuur en inhoud I AURENS BOGTMAN was de in- drukwekkende vertolker van de Christus-partij, waarin hij zich steeds weet te onderscheiden. De alt, Aafje Heynis, bleek haar plaats ten volle waard en zong weer ingetogen. De Evangelist, Jan Waayer, een be kwaam vocalist, zong eenvoudig maar met voldoende accenter en mcoi van timbre. De sopraan Heieen Verkley verdiende reeds haar sporen op het gebied van Passion-zingen. De voordracht is muzikaal; jammer, dat zij de middenstem niet krachtiger kan gebruiken. Chris van Woerkom, No. 530 Horizontaal: 1. zeker kaartspel, 6. vreemde munt. 7. stok, 8. vogel, 9. vriend (Fr), 10. leer rede. Verticaal: 2. gezouten steurkuit, 3. eilandje van de Molukken. 4. zij de van het voorhoofd. 5. buigzaam. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 528 Horizontaal: 1. fret, 5. imme, 8. merinos. 11. Leens 18. sater. 15. tor. 17. Ta, 18. sla, 20. ra 21. elk, 23. alsem. 25. renet, 27. kandeel, 29. mest. 30. reep. Verticaal: 2. R.M., 3. eelt, 4. Trees 5. Inn, 6. most, 7. m.s., 9. Ierland. 10. acter, 12. drama, 14. aal, 16. ore. 19. aleer, 22. kras, 24. stee, 26. ent, 27. K.E., 28. Ie. ALGEM. BOND BEJAARDEN VERGADERDE De afdeling Leiden van de Alge mene Bond van Ouden van'Dagen hield haar jaarvergadering in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal. De voorzitter, de heer J. G. v. d. Zeeuw, opende deze vergadering met een woord van welkom en memoreer de dat het afgelopen jaar voor de bejaarden een jaar van grote bete kenis is geweest, doordat met de in werkingtreden van de A.O.W. de grondslag is gelegd voor een pen sioenregeling, die hoewel nog niet voldoende is, wanneer men hier al leen van rond moet komen, toch een grondslag is waarop voortgebouwd kan worden. Ook is het afgelopen jaar een goed jaar geweest voor onze organisatie; het ledental Is steeds stijgende, het sociëteitsgebouw heeft een aanmer kelijke restauratie ondergaan met medewerking van het gemeentebe stuur. De uitgebreide jaarverslagen wer den onder applaus goedgekeurd, de aftredende bestuurders werden bij acclamatie herkozen en in de vaca ture van penningmeester werd voor zien. De voorzitter deelde mede, dat men 4 juni het 10-jarig bestaan zal her denken. van wien de voortreffelijk voorge dragen E vang elistpar tij in de Johan nes Passion ons nog levendig in het geheugen ligt, stelde ons eerlijk ge zegd, teleur in de vertolking van de aria met recitatief „Ich will bei mei- nem Jesu wachen". Meine Pot ken nen wij, als voor zijn partij staand. De instrumentalisten mogen met ere vermeld worden. Het jongens koor ingestudeerd door A. van Kapel mag gewaardeerd worden om het welluidend, draagkrachtig zingen van de cantus firmas van het impo sante inleidingskoor, dat hiermede luisterrijk werd opgesierd, ep de vermaning „O Mensch bewein dein Sünden grosz". Hans Schouwman clavecimbel, mevrouw Blankenstein, orgel en alle speciaal instrumentaal solisten deden in hun obligaten mooi werk, evenals de Rotterdamse Phil- harrnonie, bij wie de begeleiding in de beste handen was J. KORTMANN Agenda Leiden VRIJDAG 28 MAART Passiespel „De Veertien Stonden". St. Petruskerk, 8 uur nam. Jeugdparlement. Wethouder Jonge- leen over Openbare Werken. Trouw zaal, Stadhuis. 7.30 uur nam. Expogé. Afrikaans Wildreservaat, De Harmonie, 8 uur nam. Coöp. Boerenleenbank Leiden en Oegstgeest. Ledenvergadering In den Vergulden Turk. 7.30 uur nam. Studentenzangkoor Collegium Mu sicus. Concert. Zuiderkerk, 8 u. nam. ZATERDAG 29 MAART Werkmans Wilskracht, Feestavond Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Eerste Leidse Drum- en Jeugd orkest. Feestavond. Ontspannings- zaa'. H.C.W., kwart voor -cht. Kastelendag. Universiteit, kwart voor tien. St. Augustinusvereniging. Bijeen komst, Het Gulden Vlies, half drie nam. VEGLO. Toneelvoorstelling „Huize Klimroos", St. Antonius Clubhuis, 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal. Tentoonstellingen van werk van Kees Verwey en Chris le Roy (tot 14 april). Rijksmuseum Geologie en Minera logie, v. d. Werffpark 1. Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Fototentoonstelling (t.m. 12 april). Universiteitsbibliotheek. Tentoon stelling van Friese boeken (t.m. 12 april). APOTHEKEN. De avond en nachtdienst der apo theken wordt waargenomen door: Leiden: Apotheek Berdingh Blan ken, Hogewoerd 171, tel. 20502. Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8 tel. 26274. „Met ons op reis", is het devies van de Nederlandse Reisvereniging voor Katholieken. Deze vereniging, welke zich de laatste jaren in. een groeiende belangstelling mag ver heugen, heeft een dezer dagen haar reisprogramma voor de komende zo mer in een aantrekkelijk reisblad bekendgemaakt. Ter afsluiting van het wintersei zoen werd gisteravond in de boven zaal van café-restaurant De Harmo nie voor leden en belangstellenden aan de hand van kleurendia's een kort resumé gegeven van de reismo gelijkheden voor het a.s. seizoen. De voorzitter van de afdeling Leiden, de heer C. W. P. Schinck, opende de avond met een kort woord, waarin hij de hoop uitsprak, dat het ge- bodene het maken van een reiskeuze zou vergemakkelijken. Daarna gaf hij zijn taak over aan de heer F. P. Smulders, die het verdere gedeelte van de avond op een uitstekende wijze verzorgde. De reisleider is .een thousiast fotograaf en hij nam de aanwezigen mede op een kleurige tocht „dwars door Europa". Dank zij de door hemzelf op zijn vele reizen vervaardigde kleuren dia's kon men in korte tijd een reis Scheepsberichten HERMES 27 maart te Amsterdam; HISPANIA 27 maart v. Rotterdam naar Onton; SLOTERDUK 27 maart te Rot terdam; STAD ALKMAAR 27 maart te Rotterdam; WITMARSUM 27 maart v. Amsterdam n. Bremen; ALWAKI pass. 27 maart Dover n. Rotterdam; ALHENA 27 maart v. Las Palm as n. Antwerpen; ARENDSKERK pass. 27 maart Gibral tar n. Duinkerken; CALTEX LEIDEN (t.) pass. 27 maart Gotland n. Stock holm; CASAMANCE 27 maart van Zi- guinchor n. Kaolack; CONGOKUST pass. 27 maart Dover v. Amsterdam n. Freetown; KENNEMERLAND 27 maart v. Las Palmas n. Amsterdam; MAPIA 27 maart v. Aden n. Kandia; PUR- MEREND (t.) 27 maart v. Curagao n. Punta Cardon; RIDDERKERK 27 maart te Barcelona; ROGGEVEEN 28 maart te Lyttleton; SIBAJAK 28 maart te Soerabaja; STAD HAARLEM pass. 27 maart Algiers n. Rotterdam; SUMATRA pass. 27 maart Lissabon n. Amsterdam; Vergadering van de Leidse veiling De Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloemenveilingvereniging Leiden en Omstreken G.A. hield gisteren haar voorjaarsvergadering in Den Burcht. De voorzitter, de heer B. v. Vliet, heette de aanwezige leden en ere leden welkom en deelde mede, dat de ere-voorzitter, de heer C. v. Vliet, door ongesteldheid verhinderd was; hij wenste hem van harte beterschap. Hierna gaf hij een overzicht over het afgelopen jaar, waaruit bleek dat, na een goede inzet van het jaar, de to tale uitkomsten toch ietwat teleur stellend geweest waren. Wel hadden de glasteelten, zoals tomaten en komkommers, goede re sultaten gegeven, maar de volle- grondprodukten waren beneden de verwachting gebleven. Hier waren reeds de gevolgen merkbaar van het streven om de grovere produkten uit handen van de tuinbouw te nemen en over te schakelen naar de land- bouwsektor, waardoor de teelt van de?e produkten voor de tuinders niet lonend meer is. Met de doperwten is dit reeds enige tijd het geval en ook de teelt van bonen, spruiten, uien en witlof wordt hierdoor ern stig bedreigd. Door intensivering van de glasteelt zullen de tuinders moe ten trachten in de toekomst een re delijke bestaan te behouden. Hierna besprak hij de vooruitzichten voor 1958, waarbij bleek dat althans voor het voorjaar de verwachtingen rede lijk zijn, hoewel verschillende landen door protektionistische maatregelen onze export belemmeren; alleen door levering van de beste kwali teiten kunnen wij de markt behou den. De heer Cebol gaf hierna het jaarverslag over 1957, onder het mot to: „De voerman houdt de teugels", waarin hij de lotgevallen van het grote veilinggezin de revue deed pas seren. Dit als altijd zeer geestige overzicht werd met grote aandacht gevolgd en met hartelijk applaus be loond. Namens de raad van toezicht bracht vervolgens de heer L. v. d. Eyk rapport uit over de controle van de jaarstukken over 1957, waarna de balans en de verlies- en winstreke ning over 1957 zonder stemming goedgekeurd werden. De voorzitter deed nog enige me dedelingen over de komende spiha- ziecampagne, welke oök reeds last blijkt te ondervinden van de land bouw; toch konden met de conser- venfabrieken nog bevredigende over eenkomsten getrc'fen worden, het geen vooral te danken is aan de goede naam van de Leidse veiling. De heer L. J. v. d. Post dankte namens de studieclub het bestuur voor de krachtige steun die deze club steeds had mogen ontvangen, waar op de voorzitter opmerkte, dat het bestuur verheugd is deze steun te kunnen verlenen, daar het werk van de studiecommissie, vooral in een tijd waarin de tuinders een nieuwe koers moeten gaan varen, absoluut onmisbaar is. Na rondvraag werd vervolgens de vergadering gesloten met een woord van dank van de voorzitter voor de prettige besprekingen. INENTING TEGEN KINDER VERLAMMING TE LEIDEN. Sinds 11 maart j.l. is de Genees kundige Dienst te Leiden bezig met de inenting tegen kinderverlam ming, waarvoor nu de eerste inspui ting wordt gegeven. Zoals bekend omvat de thans in aanmerking ko mende groep alle kinderen geboren in 1952, 1953, 1964, 1956 en 1957, Reeds meer dan 5.900 zijn behan deld. Vanzelfsprekend zijn er nog velen, die wegens ziekte en andere oorza ken op het aangegeven tijdstip niet konden verschijnen. Allen die tot heden hebben ver zuimd kunnen nog terecht op zater dag 29 maart 1958, tussen 9.00 én 12.00 uur in het Sint Antonius Club huis, Mare 43. In ieder geval moet de oproep worden meegebracht. Voor allen die ook van deze laat ste gelegenheid geen gebruik kunnen maken, zal er gelegenheid komen voor de 1ste inspuiting in de periode van 8 tot 26 april, wanneer de nu voor de eerste keer behandelde kin deren hun 2de inspuiting zullen krij gen. Het is echter van groot belang dat allen die niet verschenen zijn de in hun bezit zijnde oproepingskaart zo spoedig mogelijk, met vermelding van de reden van" verzuim, terug zen den aan de G.G. en GJD., Nieuwe Mare 13a. maken door zeven Europese landen. Er waren prachtige beelden van Brussel, Dinant en de Maasvallei. Heerlijke zonnige plekjes aan de Bo- densee en niet te vergeten het Gar- dameer in Italië. Hij nam de aan wezigen mee naar Salszburg, Milaan, Pisa en het zuidelijkste punt van deze reis was Rome. Aan deze stad besteedde de heer Smulders veel aandacht, waarbij op namen van de St. Pieter natuurlijk niet ontbraken. Op aardige wijze wist hij de enorme afmetingen van deze kerk in beeld te brengen. Al leen op de trappen van dit enorme bedehuis kunnen al 30.000 mensen plaats vinden, aldus de heer Smul ders. Naast de St. Pieter is een van de mooiste kerken van Rome onge twijfeld die van „St. Paulus buiten de muren", waarvan de wanden in gelegd zijn met schitterend mozaïek. Ook Frankrijk kwam aan de beurt en hier was het Lourdes, dat de volle aandacht vroeg. De heer Smulders liet van dit genade-oord vele opna men zien, o.a. van een Nederlandse bedevaart der Kajotters. Vervolgens werd hierop aansluitend de Sacré Coure van Parijs aan een gedetail leerde beschouwing onderworpen. Met nog een bezoek aan Dene marken was de reis ten einde. In de pauze maakte men gretig gebruik van de gelegenheid tot het stellen van vragen. Na de pauze werden er nog een tweetal films vertoond o.a. over het grote belang van het vliegwezen in Canada ten opzichte van het perso nenvervoer, het vrachtvervoer en het verlenen van snelle medische hulp. Leidse archeoloog keerde terug van opgravingen Dezer dagen is in ons land terug gekeerd dr H. J. Franken, weten schappelijk hoofdambtenaar in de fa culteit der godgeleerdheid aan de Leidse universiteit, die gedurende ze ven maanden voor onderzoek in Jor danië verbleef en onder meer deel nam aan de zevende opgravingscam pagne (4 maanden) te Jericho. Deze opgravingen werden verricht door expeditie van de „British Schopl of Archeology" te Jeruzalem en stond onder leiding van miss Kathleen Ke- nyon, directrice dezer school. Voor deze studiereis had de Nederlandse organisatie voor zuiver-wetenschap- pelijk onderzoek dr Franken een sub sidie verleend. Opzienbarende vondsten. In een onderhoud met het A.N.P. vertelde clr Franken dat de voor naamste vondsten, die bij deze opgra vingen veerden gedaan, betrekking hadden, op de nederzettingen van het late steentijdperk het neolithicum dat ongeveer van 8000 tot 5000 vóór Christus te dateren valt. Bij de opgravingen die het vorige jaar te Jericho werden verricht en waarbij dr Franken eveneens aanwezig was, had men reeds kunner constateren dat er in het late steentijdperk twee totaal verschillende typen van stads culturen hadden bestaan. Revolutio nair was toen de ontdekking dat men in het neolithicum een stand vond, waarvan de vierkante huizen geken merkt werden door gepleisterde vloe ren. Aan dit type bleek een ander te zijn vooraf gegaan, namelijk een ne derzetting met ronde huizen. Bij de laatste opgravingen heeft men nu de omvang van deze oude cultuur gevon den, waarbij kon worden vastgesteld dat zij groter is gewerst dan die van alle steden welke later op haar ruïnes werden gebouwd en dus ook groter dan die van de stad welke daar inder tijd door Jozua zou zijn aangetroffen. Van de stad met de roride huizen zijn thans de muren aan de noord- en aan de zuidkant van Jericho gevonden. KLEUTERLEIDSTERS ST. AUGUSTINUSVER. LEIDEN BIJEEN Dezer dagen kwamen de Kleuter leidsters van de St, Augustinusver eniging, i kring Leiden, in vergade ring ijeen. De voorzitster van de kring mej. A. Righart van Gelder opende de vergadering met de Christelijke groet en herdacht mejuffrouw S. de Wit, die op 7 maart j.l. overleed. Mejuffr. De Wit was 'n zeer geziene figuur in de organisatie en heeft veel gedaan voor het kleuteronderwijs. Voor haar zielerust werd gebeden. Vervolgens werden alle leden har telijk welkom geheten op deze ver gadering. In het bijzonder mejuffr. H. S. Rogier, de voorzitster van het Groepsbestuur, die de vergadering, ondanks haar zeer drukke werk zaamheden, bijwoonde. Mejuffrouw Rogier besprak op deze vergadering verschillende belang rijke aangelegenheden van het kleu teronderwijs. Vele vragen werden door de leden gesteld. Er zijn nog veel moeilijkheden op het gebied van het kleuteronderwijs o.a. geen hulp in de school, salarissen, enz. Voor dit alles moet nog gewerkt worden. Tijdens deze vergadering sprak de heer C. G. v. d. Velde, spraakkun dige, over „Spraakklanken en kleu ter-oren". Spreker wees erop. dat overgenomen wordt wat het kind hoort. Vanaf het eerste ogenblik van het bestaan, worden spraak-indrukken verzameld. Dat het gehoor een zeer belangrijke plaats inneemt, bleek wel, toen verschillende kleuterleid sters, „doof" gemaakt werden, ter wijl zij een stukje voorlazen uit een boekje. De natuurlijke stem kwam dan zeer goed tot uiting. Deze practische lezing zal er zeker toe bijgedragen hebben, de kleuter leidsters weer bewust te doen zijn van de belangrijkheid van het goede voorbeeld, ook op het gebied van de spraak. Vóór honderd jaar Leyden. De Buitenplaats Boschhuizen is in bod gekomen op f 11.500. Parijs. Naar de berekening der regeering zal de voorgestel de belasting op het gebruik van slaghoedjes voor vuurwapenen jaarlijks 1.500.000 fr. opbrengen. Italië. Te Milaan hebben eenige gevangennemingen plaats gehad; vooral onder de personen aan wien door Keizer Frans Jo seph in Februarij van het vorige jaar kwijtschelding van straf is verleend. REDUCTIEBON No.3 Stalen divanbedden (sleemodel) voorzien van sterke laldraadmatras. Nu In nieuwe uitvoering. Geheel gemoffeld. 1 5 jaar garantie 2 pers. 1 20 x 1 90 norm. pr. 42,50 Tegen Inlevering van bon 38.75 1 pers. 80 x 1 90 norm. pr. 25 50 Tegen inlevering van bon 22.75 LEIDEN - ALPHEN MAAKT 1951 (Advertentie) AUDIëNTlE BISDOM ROTTERDAM De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, zal woensdag 2 april a.s. geen audiëntie verlenen. 0EGSTCEEST Oranjevereniging. Onder voor zitterschap van de heer N. v. Weizen werd deze vergadering onder matige belangstelling gehouden in hotel „Het Witte Huis". Na een kort wel-, komstwoord las de secr. zijn notulen en jaarverslag, waarop de penning meester financieel verslag deed. Hij had een batig saldo van f 140.71. De kascommissie had na onderzoek alles in orde bevonden en werd de pen ningmeester decharge verleend. De bestuursleden J. den Ouden en W. Steur werden bij acclamatie her kozen en in de vacature C. J. I. Koel man, die om gezondheidsrekenen terugtrad; is gekozen de heer G. Prin sen. De voorzitter wijdde waarderen de worden aan het adres van de heer Koelman die grote verdiensten heeft voor de vereniging. Hierna werdén de te houden feestelijkheden bespro ken. Aan de vooravond van de feeste lijkheden is er weer 'n kinderfakkel optocht. Koninginnedag begint mét een zangaubade en volkszang, ton4 knuppelen, 's Morgens is er ook nog een gecostumeerde kindéroptocht: Het middagfeest zal bestaan uit een puzzlerit voor auto's en het optredén van een Westfries gezelschap uit Schagen op het A.S.C.-terrein. Des avonds is er een concert. Deze voorstellen vondel algemene bijvaL Ook het gouden feest der ver eniging dat op 1 juni 1959 valt, nog ter sprake gekomen, wat er toe zal leiden dat een comité zal wor den ingesteld, dat alle richtingen in de gemeente omvat om het bestuur dan een passende hulde te brengen. De voorzitter had geen behoefte aan huldiging van het bestuur; wel zou het bestuur blij zijn met b.v. 500 nieuwe leden. Het ledental bedraagt momenteel 972. KATWIJK AAN ZEE ONGEVAL 'Twee paarden, gespannen voor een disselwagen, kregen het op de Sluis- weg, ter hoogte van de Frankenstraat, in hun hoofd de vrijheid te verkiezen en holden met de wagen achter zich aan richting Meerburgkade. De voer man viel van de wagen en bleef op straat liggen met een hersenschud ding en enige vleeswonden. De 62- jarige voerman moest direct naar het Academisch ziekenhuis te Leiden worden vervoerd. Toen de disselwa gen op de Meerburgkade tegen een lantaarnpaal opbotste waren de paar den gewdongen zich gewonnen te ge ven. Wonderlijk genoeg kwamen dé paarden er goed af, maai de wagen was flink beschadigd. In de slootDocr het springen van een voorband van een bus der N. Z.H.V.M., van de lijn Katwijk—Den Haag, kwam deze bus bij de grens Wassenaar--Katwijk in de sloot te recht. Met een kraanwagen is de bus wéér op de goede weg gebracht. Met een weinig schade kon de bus zijn weg weer voorzetten Er was alleen wat storing in de dienst. Marktberichten LEIDEN 28 maart Vee. 130 melkkoeien, 200 vette koeien. 120 vare koeien, 20 pinken. 101 vette kalveren, 408 nuchtere kalveren, 40 vette schapen, 40 fokschapen, 137 vette lammeren, 181 weidelammeren, 68 varkens (zeugen), 323 schrammen, 587 biggen, 1 paard, 12 geiten, totaal 3478. Notering: melkkoeien 8001050; vette koeien schoon gewicht f 2.70 3.15; vare koeien 600—825; pinken f 300500: vette kalveren levend ge wicht 1.802.40; nuchtere kalveren levend gewicht 1.101.30; extra 4060, vette schapen 80110; fok schapen 120145; vette lammeren 85—115; drachtige zeugen 275 350; schrammen f 75110; biggen 45—50; extra 52—58. Handel: melkkoeien kalm, vette koeien matig, vare koeien stil, pinken kalm, vette kalveren traag, nuchtere kalveren enigszins, vette schapen en vette lammeren stug, fokschapen kalm zeugen schrammen en biggen redelijk. Leiden 28 maart. kaas. Aanvoer: 10 Goudse partijen, notering: Goudse eerste kwaliteit 2.11— 2.23, tweede kwaliteit f 2.00 tot 2.10. Handel was kalm.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2