HOOGTIIDAG VOOR DEN HAAG Sleóidentie ut fieeóttaai aetiaet&amde ffivitóe koning^ p,aa% Noenmaal op Huis ten Bosch] Prins Philip en bezochten Koninklijk bezoek aan de Aaismeerse veiling prins Bernhard jaarbeurs Kon. onderscheidingen op Dampaleis uitgereikt WOENSDAG 26 MAART 1958 DE LK1DSE COURAN 1 EAU De residentie had zich voor het bezoek vandaag gehuld in haar schoonste feestgewaad. Overal in de stad hebben de inwoners gehoor gegeven aan de oproep van het gemeentebestuur en de vlaggen uitgestoken waaronder hier en daar ook Engelse. In vrijwel alle etalages van de winkels en magazijnen van de binnenstad zijn foto's van koningin Elizabeth van prins Philip en van het gehele koninklijke gezin uitgesteld. Rondom het Binnenhof waar zich de voornaamste plechtigheden van het bezoek concentreren zijn de bomen versierd met de traditionele oranje-appels en zelfs de oranje knip- perbollen schijnen te willen bijdragen tot de algemene feeststemming. Op de Hofvijver drijft een bloemenschip rond vervaardigd naar een model uit de 17e eeuw, dat versierd met duizenden voorjaarsbloemen zo uit een sprookje weggerukt kon zijn. Ook het op het Buitenhof opgerichte ,Tribo- lium" met de lichtende letters „E.R" (Elizabeth Regina) alsmede de op de Vijverdam aangebrachte oranje wimpels en de dundoeken van Nederland, Engeland en de landen van het Gemenebest, vormen op deze hoogtijdag een bijzonder fraai detail in de Haagse feesttooi. den Oever, de wethouder van onder wijs en kunstzaken, de heer J. van Zwijndrecht, en de hoofdcommissaris der gemeentepolitie de heer J. H. A. K. Gualtherie van Weezel. In de per gola begroetten de commissaris der koningin in de provincie Zuid-Hol land mr. J. Klaasesz en de gouver neur der residentie luit.-gen. C. J. Valk de hoge gasten. Dinsdagmiddag bracht het koninklijk gezelschap een bezoek aan de N.V. Asscher's diamantmaatschappij Amsterdam. H.H. K.K. H.H. Prinses Beatrix en prinses Irene in de slijperij van het bedrijf. Aankomst te Scheveningen De autocolonne kwam Schevenin gen binnen langs de vrolijk met vlaggen versierde watertoren. Via het Gevers Deynootplein, waar een 16 meter hoog versieringsornament was opgericht ter verwelkoming van het koninklijk gezelschap in de gemeente 's-Gravenhage, ging het hierop naar de tweede binnehaven waar de stoet door de erepoort van netten en ton nen reed, die hier door de Scheve- ningse vissers ter gelegenheid van het hoge bezoek was opgericht. Hier had zich ook de feestelijk gepavoiseerde vissersvloot verzameld. De Scheveningse bevolking, waar van vele vrouwen zich gekleed had den in de traditionele dracht met de zwarte-rode schoudermantel en het fraaie witte mutsje met de gouden oorijzers en de met parels versierde spelden, juichte de vorstinnen harte lijk toe. Via de Scheveningseweg, Java- straat en Leidsestraatweg bereikten de vorstinnen rond half een het Huis ten Bosch. Zij werden hier verwel komd door prins Bernhard en prins Philip die 's ochtends een bezoek hadden gebracht aan de Utrechtse Jaarbeurs. Bij de aankomst van ko ningin Elizabeth en koningin Juliana speelde de Luchtmachtkapel onder leiding van kapitein H. F. W. van Diepenbeek het Engelse volkslied. By aankomst op het Huis ten Bosch was men geruime tijd op het tijd schema achtergeraakt. Voor het „Huis ten Bosch" stond eveneens een ere-squadron van de Kon. Luchtmacht onder commando van kapitein W. L. Mallinckrodt op gesteld. Op verzoek van prins Bern hard inspecteerde prins Philip hier op deze erewacht. Aan het noenmaal dat hierna in huiselijke sfeer op het Huis ten Bosch werd gebruikt zaten naast de beide vorstinnen en de prin sen ook de prinsessen Beatrix, Irene, Margriet en Marijke alsmede H.K.H. prinses Wilhelmina aan. BEZOEK AAN GEMEENTE MUSEUM. Na de lunch begaven het Engelse vorstenpaar, koningin Juliana en de prinsessen Beatrix en Irene, zich naar het Gemeentemuseum waar de ten toonstelling „Toen Elizabeth regeer dewerd bezocht. De in lang zaam tempo gemaakte tocht werd on derbroken voor een kort bezoek aan de Engelse kerk in de Riouwstraat, waar zich kinderen van de Engelse school met vlaggetjes zwaaiend de vorstinnen geestdriftig begroetten. De koninklijke stoet arriveerde om kwart over drie voor het met En gelse en Haagse vlaggen getooide Gemeentemuseum. Onder het balda kijn, dat aan het begin van de toe gangspergola van het museum was gebouwd, wachtte de burgemeester van Den Haag mr. H. A. M. T. Kolf schoten de hoge bezoekers op. Hij was vergezeld van de wethouder van so ciale zaken, de heer C. H. P. W. van Na de begroeting en presentatie geleidde burgemeester Kolfschoten 't hoge gezelschap door de voor deze gelegenheid met rede lopers belegde en met bloemen versierde pergola naar de hoofdingang van het mu seum. Hier stelde de burgemeester de directeur van het gemeentemu- Koningin Juliana hield commentator aan de praat De radiocommentator had gis teren kennelijk moeite om de tijd met praten te doden toen men bij de landingssteiger aan de Prins Hendrikkade te Am sterdam de aankomst van het Engelse koningspaar stond af te wachten. Koningin Juliana kreeg dit in de gaten en vond meteen een op lossing voor de radioman om een onderwerp aan te snijden dat in teressant genoeg was om we reldkundig gemankt te worden. Zij riep een functionaris van de Rijksvoorlichtingsdienst bij zich en fluisterde hem toe: „Gaat u die meneer eens wat stof geven Vertelt u hem maar, dat onze eigen koningssloep niet onder de brug door kon om de Engelse koningin op te halen. We hebben van alles geprobeerd, met de roeispanen en zo. Vertelt u hem dat maar, dan weet hij waar hij het over hebben moet". De man van Rijksvoorlichtings dienst bracht de koninklijke woorden over en een opgeluchte commentator kon even later mil joenen in den lande vertellen waarom de Nederlandse konings sloep verstek had moeten laten gaan. seum mr. L. J. F. Wij sen beek aan de vorstelijke bezoekers voor. Hierop bezichtigde het hoge gezel- schap de tentoonstelling. Het toonde j in het bijzonder belangstelling voor de „first folio" met op de titelpagina het gegraveerde portret van Sha kespeare door Martin Droeshout, het model van Shakespeare's schouw burg „the Globe", het fraaie portret van koningin Elizabeth I, het x.g. Armadaportret geschilderd toen de koningin 55 jaar oud was en de vol ledige wapenuitrusting van William Somerset, de derde graaf van Wor cester. Na de bezichtiging van de tentoon stelling werd in de Van Ravesteyn- zaal de officiële ontvangst van het gemeentebestuur gehouden. Haags geschenk. Hier hield burgemeester Kolfscho ten een korte toespraak waarin hij de gementeraad voorstelde en na mens de gemeente een viertal zeld zame legpenningen in lederen cas sette aan koningin Elizabeth aan bood, o.a. voorstellende koning Willem IH de aankomst in Holland van prinses Maria Stuart, de bruid van de latere stadhouder Willem H, een afbeelding van de prinses van Oranje Maria met haar zoon en de ontscheping van Karei II by Scheve ningen in 1660. De cassette Is gemaakt «At groen Marokijnleer en draagt het wapen van de gemeente Den Haag in goud op het deksel. Het wapen is met de hand verguld en de cassette rust op vier massieve koperen voetjes. Van binnen is de cassette met zachtgroen gevoerd. Na afloop van de pfficiële ont vangst door het gemeentebestuur in de Van Ravesteynstraat tekenden de vorstelijke personen nog het gasten boek van het museum. Het bezoek aan het gemeentemu seum werd opgeluisterd door gezang van het Haagse mannenkoor „Die Haghe Sangers" onder leiding van Jos Vranken. Na het verlaten van het museum boden Richard Kolfschoten, Cladys Dettmeyer, Mirjam Wijsenbeek en Wilna van Aartsen koningin Eliza beth, koningin Juliana, prinses Bea trix en prinses Irene bloemen aan. Receptie Engelse kolonie. Vervolgens begaf het hoge gezel schap zich naar de Dierentuin waar een receptie voor de Engelse kolonie werd gehouden. Ruim 2000 mensen waren hier aanwezig. Na afloop hier van ging de koninklijke stoet terug naar het Huis ten Bosch. Kolibrie" gedemonstreerd Prins Philip en prins Bernhard hebben vanmorgen de Voorjaar9beurs te Utrecht bezocht. Het was een klei ne stoet die omstreeks half elf aan de hoofdingang van de Jaar beurster reinen aan de Graadt van Roggenweg arriveerde. De commissaris der koningin in de provincie Utrecht, mr. S. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburg, Kostelijk geamuseerd Op de ochtend van de tweede dag van het Bridse koninklijke bezoek aan ons land scheidden zich de we gen van koningin Elizabeth en prins Philip: de Britse vorstin reed verge zeld door koningin Juliana naar de bloemenveiling in Aalsmeer, terwijl prins Philip zich samen met prins Bernhard naar de Jaarbeurs in Utrecht begaf. Om 10 u<ur vanochtend vertrokken eerst de beide vorstinnen. Tegen half elf arriveerden de auto's voor de centrale Aaismeerse veiling waar burgemeester G. C. Loggers het hoge gezelschap ontving. Juist als haar jongere zuster, prin ses Margareth, nu bijna 10 jaar ge leden, wandelde daarna koningin Eli zabeth vol ongeveinsde bewondering door de enorme hal met zijn onver getelijke schat van snijbloemen en planten. Zoals gebruikelijk namen de hoge gasten vervolgens met hun gevolg plaats in de oplopende veilingban- ken en amuseerden zich daarna bij het veilen van bloemen enkele minu ten kostelijk met het drukken op de knoppen, waarmee op de grote vei- lingklok de biedingen worden gere gistreerd. Tevoren lichtte de algemeen leider vreemdelingenbezoek de heer A. van Es, de deelnemers aan deze waarlijk koninklijke veiling over het veilingsysteem in. Voor het vertrek plaatsten de gas ten een handtekening in het gasten boek, waarna twee Aaismeerse ka bouters, de 10-jarige Hanneke Buis- ma en de 9-jarige Margret Driessen, de beide vorstinnen bloemen aanbo den. Het bezoek duurde bijna drie kwar tier. Kort na elf uur nam het gezel schap afscheid om de reis naar Den Haag per auto voort te zetten. Het opzet volgde men niet de grote Rijksweg, doch reed via Leimuiden, Alphen aan den Rijn. Hazerswoude en Zoeterwoude naar Leiden, opdat de Britse vorstin een betere indruk van Nederland zou kunnen krijgen. Van Leiden ging de route over Voor schoten naar Wassenaar en verder naar Scheveningen. alsmede de burgemeester van Utrecht jhr. mr. C. J. A. Ranitz begroetten vervolgens voor het gebouw de ko ninklijke gasten. Langs een weelde van voorjaarstul- pen begaf het gezelschap zich daar na te voet naar de Julianahal, waar in het restaurant een groot aantal personen zijn opwachting maakte. Vervolgens begaven de beide prin sen zich in gezelschap van het direc torium van de Jaarbeurs naar het Landenpavilj oen, waar een bezoek werd gebracht aan de Britse inzen ding. Hier bezichtigden zij een expo sitie van oude gravures dde betrek king hebben op Engelse en Neder landse koninklijke bezoeken en vor stelijke personen. De Britse inzending bestaat uit een grote verscheidenheid van moderne huishoudelijke artikelen, geselecteerd door de „Council of industial de sign". De Jaarbeurs voorzitter, dr. Van der Wal hield een korte toespraak Aan het slot van zijn toespraak bood hij prins Philip een geschenk aan, bestemd voor de kinderkamer van prins Charles en prinses Anne, in de vorm van een miniatuur draaiorgel. Het was prins Philips zelf die ver volgens het kleine wiel van het or geltje in beweging bracht waarop het „Land of hope and glory" door de hal weerklonk. Het eveneens in het Landen-paviljoen opgestelde Utrecht se stadsorgel .,de lange GavioU" nam onmiddellijk de melodie over, waar na tenslotte nog de mars „Britlsch Grenadiers" ten gehore werd ge bracht. Grote belangstelling legden de beide prinsen aan de dag voor de ma chines en apparaten voor de wegen bouw die op het open terrein ston den opgesteld. Demonstratie Kolibrie. In de Margriethal werd de afde ling bouwmaterialen bezocht waarna het geselschap de nieuwe Nederland- Van het passeren der koninklijke stoet wonden we twee foto's maken, hoewel met behoorlijke snelheid ge reden werd: een foto werd gemaakt op de Wilhelminabrug, men ziet een zwaaiende burgemeester (achter hoed) en wethouder. De andere foto laat het moment zien waarop de Rolls Roys door de bocht gaat. Men ziet de koninklijke stan daard, achter het stuur een Engelse chauffeur en achter in de wagen de handschoen van de zwaaiende konin gin Elizabeth. (foto's De Leidse Courant) se helicopter „Kolibrie" bezichtigde. InvUeger René van der Harten van de Nederlandse Helikopter Industrie demonstreerde deze nieuwe stuw- straalhelikopter die onlangs zijn luchtwaardigheidscertificaat verwierf. Het bezoek van de beide prinsen werd besloten met de bezichtiging van een deel der expositie in de Bernhardhal, waar de afdeling scheepsbouw de aandacht van de ho ge bezoekers trok. Om twintig minuten voor twaalf vertrok het gezelschap vanuit de zij- ingang van de jaarbeursterreinen aan de Muntkade. Koningin Elizabeth heeft koningin Juliana onderscheiden met de „Or der of the Garter". Tijdens een korte plechtigheid in het paleis op de Dam werd voorts prins Bernhard benoemd tot ridder Grootkruis in de „Order of Bath" en werd prinses Beatrix on derscheiden met het Grootkruis van de „Royal Victorian order". Koningin Juliana heeft het Groot kruis van de Orde van de Nederland se Leeuw toegekend aan prins Phi lip. De Historische Vereniging „Oud Wassenaer" heeft H. M. Koningin Elizabeth n ter gelegenheid van haar bezoek aan ons land een blauw wand bord aangeboden, waarop de histori sche verbondenheid van het Huis Windsor met de naam en de plaats Wassenaar tot uitdrukking wordt ge bracht. Philip van Wassenaar, die om streeks 1200 Heer van Wassenaer was, is n.L een van de oudst bekende voorvaderen van de Engelse vorstin. Het geschenk van de Historische Vereniging is Koningir Elizabeth in Amsterdam ter hand gesteld, voordat zij woensdagmorgen, op weg van Aalsmeer naar Den Haag, een rit maakte over Wassenaars grondge bied. Het wandbord toont, behalve de Engelse en Nederlandse wapens het familiewapen van Philip van Wasse naer en het gemeentewapen van Wassenaar. Als tekst is aangebracht .Verleden en Heden groeten U". On deraan staat de naam van de vereni ging en achter op het bord is de da tum 26 maart 1958 vermeld met een herinnering aan de doortocht van Ko ningin Elizabeth door Wassenaar. ONTSNAPTE GEVANGENE AANGEHOUDEN. De Amsterdamse politie heeft in de afgelopen nacht in een woning aan de Tilanusstraat de 29-jarige W. den D. aangehouden, die op 24 januari j.l. uit het Huis van Bewaring 3 (het zo genaamde Lloydhotel) te Amsterdam met twee andere gevangenen was ontsnapt. De twee anderen, J. de H. en A. de J. zyn in de afgelopen maan den reeds door de politie teruggevon den.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5