Produktieverltoging en culturele raMing zijn Mende problemen voor NIK! K 0: Land en volk van Israël Uitslag diplomazwemmen in „Overdekte" te Leiden WOENSDAG26_MAART1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 „Groot regionaal middenstandsappèl-1958" Grootscheepse actie te Leiden gestart De behandeling van enkele bran dende problemen heeft de Interdio cesane Katholieke Middenstandsbond in de bisdommen Haarlem en Rotter dam grootscheps aangevat. In de ko mende drie maanden zal het dioce sane bestuur van de N.R.KJVI. een achttal bijeenkomsten houden in het kader van een „Groot regionaal Mid denstands-appèl 1958". Leiden beet hiervoor gisteravond de spits af. In het Sint Antoniusclubhuis waren de leden van 25 plaatselijke afdelingen de gast van de Leidse katholieke middenstanders. Voor deze avond had men de medewerking van de he ren J. B. W. Meerbach van het Eco nomisch Instituut voor de Midden stand en van de heer Jan Bakker, di recteur van het bureau der N.R.K.M. en secretaris van de Culturele Raad. De heer Meerbach bezag na een be groetingswoord door de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer F. C. de Hosson, „Het midden- en kleinbe drijf in verband met bestedingsbe perking en produktiviteitsverhoging". Door de invloeden, anders dan alleen die van de bestedingsbeperking, is de situatie van het midden- en kleinbe- drijf de laatste maanden meer ge compliceerd geworden. Voor echter tot minder vrolijke prognoses te ko men, wilde spr. eerst de opbouw rele veren van het door de oorlog totaal verwoeste Nederland. De gezondheid en de veerkracht, die het Nederlandse volk daarbij heeft getoond, zal hei, ze ker weer nodig hebben om toekom stige calamiteiten te kunnen verwer ken. De werkloosheid, die boven de 3 pct.-„gevarenzöne" gestegen is, daling van de nationale produktie met 2Vï pet., vermindering van het nationale inkomen met 2 pet. en sterke verho ging van de overheidsuitgaven zijn factoren, die de verwachtingen niet zeer rooskleurig maken. Het zijn evenwel geen tijdelijke of toevallige cijfers in de rapporten van het Cen traal Planbureau. Ook het economi sche wereldaspect is allerminst op wekkend. Waar 'niet voldoende is, daar wordt minder gekocht en dies kan men ver wachten, dat de invloeden van de te verwachten conjunctuur-recessie de middenstand zeker niet ongemoeid zullen laten. Voor de verminderde inkomsten ten behoeve van gezin en zaak zal de middenstander derhalve compensaties moeten vinden. „Produktieverhoging" is hier het toverwoord. Niet produktieverhoging, door har der en langer te werken maar door met dezelfde kosten beter resulta ten te bereiken of met minder kosten tot dezelfde uitkomsten te komen. Dat er op dit gebied nog een groot terrein braak ligt toonde spr. aan met de statistieken en gegevens over het omzetverloop in verschillende branches, verzameld door het Eco nomisch Instituut voor de Midden stand. Als er niet in vele gevallen sprake was van toevallige omstandigheden, dan zou spr. een in het algemeen on voldoend bedrijfsbeheer moeten sig naleren, die de bruto-winst achter doet blijven. De middenstander blijkt niet alle mogelijkheden te kennen, die er in zijn bedrijf verborgen lig gen. De ervaring heeft geleerd, al dus spreker, dat de oorzaak hiervan is, dat de middenstander een gemis toont aan begrip voor de waarde van een goede boekhouding. Zo gauw men beschikt over gespe cificeerde feiten en cijfers, doet men ging in het eigen bedrijf. Eerst dan is het ook mogelijk, met behulp van het S.I.M. de eigen inkomsten te ver gelijken met de resultaten van col lega's. Zo zal men een compensatie vinden voor de moeilijkheden van het ogenblik van de toekomst. Door het op deze wijze gezond en krach tig maken van de middenstand, be reikt de middenstander niet alleen een materieel doel maar ook smeedt hij een wapen tegen vervlakking en socialisatie. Culturele verheffing. Naar aanleiding van vragen uit de zaal gaf de heer Meerbach enkele toelichtingen en verduidelijkingen op zijn betoog, waarna de heer Jan Bakker sprak over het waarom van culturele verheffing van de midden stand. De middenstand moet niet al leen denken aan rekenen en eten. Ook hij leeft niet van brood alleen en er zijn andere dan materiële on derwerpen, die ook de middenstander ten zeerste betreffen en die minstens van gelijke waarde zijn als zijn socia le en economische ontwikkeling. Daarom is er onlangs in de N.R. K.M. een Culutrele Raad opgericht, die zich ten doel stelt de bevordering van de culturele verheffing van de middenstand, die door de behartiging van de te eenzijdig-gerichte materiële interesse zozeer in de knel is geko men. De middenstand liep allengs gevaar dat hij het doel van het le ven uit het oog verloor. Spr. constateerde na de oorlog in dit opzicht een grote geestelijke ver arming. Men wil nu in de middenstander de Mens tot ontwikkeling brengen in zijn christelijk milieu; hem als persoonlijkheid bewust leren gebruik maken van het natuurlijk goed, vol gens het doel dat God er door zijn schepping aan gegeven heeft. De middenstander heeft dringend behoefte aan gezonde ontspanning om als mens evenwichtig en harmonieus te blijven. Hij kan die vinden in het luiste ren naar goede muziek, het genieten van toneel, litteratuur, sculptuur of schilderkunst. Het „cultureel hande len" vraagt een persoonlijk standpunt t.o.v. de schepping. Cultuur vraagt derhalve persoonlijke en crea tieve inspanning. Men kan zich die getroosten in de beoefening van huis muziek, schilderkunst of declamatie maar ook in de inrichting van zijn kamer en in het etaleren. De moderne middelen daartoe zijn legio. De punten waarop de Culturele Raad in zijn poging tot estheti sche vorming de middenstander meent te kunnen aangrijpen, liggen in het economisch-sociale vlak, in het gezin, de organisatie en op vele ter reinen daarbuiten. Spr. deed ver schillende suggesties waardoor hij o.a. ook meer richting zou willen ge ven aan het zedelij k-godsdienstige element. Deze idealen zijn echter niet te verwezenlijken zonder medewerking van de individuele leden in de afde lingen. Door de pogingen van de Cul turele Raad te steunen, zal men zich de dankbaarheid verwerven van zijn kinderen, die men dichter brengt tot God, die Schoonheid is. Nadat de heer Bakker een ant woord had gegeven op enkele vra gen, die rezen naar aanleiding van zijn causerie, sloot de voorzitter, de heer F. C. de Hosson de bijeenkomst met dank aan de beide sprekers. Op 24 april zal het 10 jaar geleden zijn, dat de Staat Israël werd ge sticht. Naar aanleiding van dit zo belangrijk historische feit sprak gis teravond. in de met leden van K. en O. gevulde foyer van de Stadsge hoorzaal, de directeur van de Stich ting „Collectieve Israël Actie", de heer J. L. Palache, over het onder werp Een volk keert terug". Aangezien het totale beeld van land en volk van Israël, geprojec teerd tegen de historische achter grond en tegen de veel vagere ach tergrond die toekomst heet, zich niet in één avond in woorden laat vast leggen, behandelde spreker slechts enkele aspecten. Israël is een aan de Middellandse Zee gelegen land en heeft een heerlijk subtropisch kli maat. Zijn grondgebied is iets klei ner dan dat van Nederland, doch men vindt er een verscheidenheid aan natuurschoon, die in één woord verbluffend is. De ontginning van de Negebwoestijn wordt, aldus spr., krachtig ter hand genomen. De nieu we staat werd in het leven geroepen om een rustig en vredig thuis te vor men voor die honderdduizenden, die, om welke reden dan ook, zich in Israël willen vestigen. Burgers uit niet minder dan 72 landen zijn in de afgelopen jaren naar Israël ver voerd. Deze immigratie schept van zelfsprekend vele problemen. Deze worden echter zoveel mogelijk, me de dank zij het werk van vele offi ciële instanties, opgelost. De jeugd wordt in militaire dienst weliswaar opgeleid tot de wapenhandel, doch zij wordt tevens voortreffelijk op gevoed. Voor vele ouderen kost het zich aanpassen aan de nieuwe levens techniek eveneens weinig moeite. De heer Palache vertelde als bijzonder heid, dat vier jaar geleden niet min der dan 20.000 Joden uit Jemen in Israël aankwamen. Deze mensen, die in beschaving 2000 jaar ten achter waren waren te voet naar Aden gereisd en werden vandaar met vliegtuigen naar de nieuwe staat Is raël gebracht. De Joodse Jemeniten rijden nu op tractoren en in auto's en hebben de enorme ontwikkelings achterstand in drie jaar weten te overbruggen. Met nadruk wees spreker er op, dat Israël zoveel mogelijk mensen wil ontvangen, land in cultuur wil brengen en cultuur en wetenschap ontwikkelen. In de oprichtingsacte staat o.m. duidelijk vermeld, dat iedere Jood het recht heeft zich in Israël als vrij burger te vestigen. Het land heeft het in economisch opzicht echter zeer moeilijk, omdat het een geïsoleerde positie inneemt tussen de verschillende Arabische volkeren. Het aantal inwoners bedraagt thans twee miljoen. Aan de hand van een aantal kleurendia's zette de heer Pa lache de puntjes nog eens extra op de i. Na de pauze werden enkele bijzonder interessante en leerzame films vertoond. Voor het candidaatsexamen physi- sche geografie is geslaagd mej. G. M. Zeelen. Agenda Leiden WOENSDAG 26 MAART Matteüspassion. Generale repetitie Ex Animo Stadsgehoorzaal, 7.15 uur nam. Leidse Ver. v. Postzegelverzame laars. Vergadering. De Kleine Burcht 3 uur nam. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, kwart voor zeven nam. Mattheuspassion, door Ex Animo Stadsgehoorzaal, 7.15 uur nam. Stedelijke K.A.V. Passie-avond Parochiehuius Haagweg, 8 uur nam DONDERDAG 27 MAART Matteüspassion. Ex Animo. Stads gehoorzaal, 7.15 uur nam. Surinaamse Studentenvereniging. Lustrumviering, aanvang buitenge wone vergadering Prytaneum, 15 uur nam. Wit-Gele Kruis. Ledenvergadering. Kamerlingh Onneslaan 22, 8 uur nam. Kon. Ned. Nat. Hist.-Ver. Bijeen komst in Rijksherbarium. Nonnen steeg 1, 8 uur nam. Huishoudelijke, en Gezinsvoorlich ting. Kookwedstrijd Zuivelbureau. Levendaal 1. 2 uur nam. Maken van Paasversieringen voor kinderen 25 uur nam. VRIJDAG 28 MAART Passiespel „De Veertien Stonden". St. Petruskerk, 8 uur nam. Jeugdparlement. Wethouder Jonge- leen over Openbare Werken. Trouw zaal, Stadhuis. 7.30 uur nam. Expogé. Afrikaans Wildreservaat, De Harmonie, 8 uur nam. Coöp. Boerenleenbank Leiden en Oegstgeest. Ledenvergadering In den Vergulden Turk. 7.30 uur nam. Studentenzangkoor Collegium Mu sicus. Concert. Zuiderkerk, 8 u. nam. ZATERDAG 29 MAART Werkmans Wilskracht, Feestavond Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Eerste Leidse Drum- en Jeugd orkest. Feestavond. Ontspannings zaal H.C.W., kwart voor acht. Kastelendag. Universiteit, kwart voor tien. St. Augustinusvereniging. Bijeen komst, Het Gulden Vlies, half drie nam. VEGLO. Toneelvoorstelling „Huize Klimroos", St. Antonius Clubhuis, 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN j Lakenhal. Tentoonstellingen van werk van Kees Verwey en Chris le Roy (tot 14 april). Rijksmuseum Geologie en Minera logie, v. d. Werffpark 1. Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Fototentoonstelling (t.m. 12 april). Universiteitsbibliotheek. Tentoon stelling van Friese boeken (t.m. 12 april). Voor het schooldiploma-zwemmen op maandag j.l. zijn geslaagd: Middelstegracht (v. Putten). Jongens: diploma A: Gé Harteveld. Zuidsingel (v. d. Neut): Bart v. d. Burg, Piet Wansink, Jan v. d. Blom. Lusthoflaan (de Vries): Wim de Jong, Piet Siera, Tonny Zeilstra. Diploma B: Gerry van Polanen. Potgierterlaan (v. Oudenhoven): Jaap Langezaal, Leo Gussenhoven, Rina Paridon, Jan Slegtenhorst, An- dré Kortekaas. Breestraat (Hettinga): Leo v. d. Werf, Tonny v. d. Veer, Hans Mulder, Sjaak v. d. Poel. Dipl. B: Henny Levahrt, Maarten de Klein, Wim Vinkestijn. Boommarkt (v. Eisen): Leo van Noort, Leo van Santen, Wim Ravens- bergen, Sjaak Jacobs, Jan Lange, Jan Zandvliet, Theo van Wetten, Henk Sloos, Loek van Kins, Jan Baak, Jan Verijn, Leo Witteman, Bert van Leeu wen, Theo Vergeer, Klaas Jansen, Frits Huigsloot. Idem B: Kees Verver, Hans Noordover, Coen Visser. Franchimontlaan (Kapteijn): Benny Ramakers, Gerard v. Noort, Ben Vol- water, Lex Montanus, Eddy van Es trik, Peter v. d. Steen. Rapenburg (Zandvliet): Paul Bik, Joop Bik, Loek van Deventer. Idem B: Kees Duindam. Langebrug (van Sluys): Richard Blansjaar, Johnny Fakkel, Bernard Huisman, Hans van Leeuwen. Caeciliastraat (Vreeburg): Hans Walekamp, Robby Goddijn, Hans van Zijp, Wim Bergers. Hooglandse Kerkgracht (Noorduin) Nico Oudshoorn, Cor van Leeuwen, Wim Verschoor, Pie ter Sluys, Albert Filippo, Frans Scheygrond, Maarten van Manen. Idem B: Robby Aker boom. W. de Zwijgerlaan (Schuurman): Piet Pijnaker. Noordeinde 40 (van Leeuwen): Koos Tetteroo, André Kooreman, Jan v. d. Wal, Gerrit Marchand, Rob Mul der, Ko van Leeuwen, Leo Laman, Rob de Vries, Piet Rozendaal, Theo Budding, Alfred v. d. Wal. Idem B: Gerrit Hoogstad, Maria Borgerding. Os- en Paardenlaan (v. d. Ploeg): Benny Juffermans, Frans Dickhof, Anton Zierikzee. Oosterstraat (de Jonge): Bert Era dus, Piet de Vet, Willem Nieuwendijk. Idem B: Wout de Vet. Adr. Pauwstraat (Berg): Kees v. d. Vijver, Jan van Werkum. Leliestraat (van Raay): Joop De gen, Frans v. d. Wetering, Koos van Schie, Frits v .d. Bos. Meisjes, diploma A: Pelikaanstraat (De Bruin): Nel Vaneman, Tony Toussaint, Joke Tey- lingen, Cony v. d. Salm, Bep Raap horst, Trudy v. d. Weyden, Magda Zwetsloot en José Kosters. Levendaal (Raaphorst): Saskia Uppenkamp, Anneke Alberts, Ina Witsenburg, Nelleke v. d. Heide, Ma rian Berends, Mary Cattin, Toos Ka merlingh, Marie Hoogeveen, Janny Houps, Joke van Berge Henegouwen, Henny Laken en Els Frielink. Haarlemmerstraat (Van Poelje): Veronica Stolwijk, Truy Lustlage, Thea Vermond, Marian v; d. Linde, Marian de Hollander, Marian Staats, Joke Lansdaal, Nelly Raaphorst, Le- ny Maaskant, Marjolein Pienot, Le- ny Steward, El Zandvliet, Cieleke v. d. Stel, Ineke Pauw, Maria Meyer. Potgieterlaan (Van Oudenhoven): Annemieke Schrama. Damlaan (Flyut): Trudy Lepelaar. Lusthoflaan (Umans): Netty Ho- gendorp, Ria Blij leven, Car la Oude Elferink, Tineke Klein. Lusthof laan (Geref. De Vries): Marty Jansen, Josje Brandt. R.K. Damlaan (Adrichem): Yvon ne Zandbergen, Kitty Pot, Jopie de Heide. Oude Vest (Wilterdink)Mientje Dubbelaar, Ria Moenen, Rie Karei, Ria Ravensbergen en Tiny Regeer. Diploma B: Willy Reyken. Zoeterw. Singel (A. M. Smits): Annie van Egmond. Langebrug (Versluys): Willy Lu nenburg. Krauwelsteeg (Broerse): Tiny Vis ser, Agnes Langezaal, Joke van der Steen, Ria Möllers, Eefje Ouwerkerk. Diploma B: Thea Kamerlingh, Els Goddijn. St. Jansschool: Agnes v. d. Brink. R.K. Timorstraat: Lyda Sassen én Hanneke Uitenhout. Hoogl. Kerkgracht (Noordduin): Netty Gijzenij, Sylvia van Vliet, Til ly Houwing. Willem de Zwijgerlaan (Schuur man): Bea Schoof, Ineke Chouffour, Ria Holt, Marianne Oppelaar, Cor nelia v. d. Hoogt, Elly Baart, Willy van Staden, Annie van Stappen. Oosterstraat (De Jonge): Willy v. Nieuwendijk. Adriaan Pauwstraat (Berg): Toos v. d. Gugten, Kitty Gordijn, Mar griet v. d. Lelie, Leny Stouten, An nie Sonneville, Lya Verlinde, Lies- beth de Koning, Anneke Fransen. Diploma B: Marry v. d. Gugten, Ineke v. d. Broek. Burggravenlaan (Iterson): Piet Hiestand, Gonda Lijbers, Olga Lij- bers, Saskia Piena, Ingrid Serdijn, Paulien Fontein, Hilde Zwolle, Lydia Schouten, Piet Wilschut, Gooitsen Zitman, Joke du Prie. Lorentzkade (Berkenbosch): Joke Groenewold, Yvonne Hertog, Dick van Kuipers, Willem Harms, Peter Swanenburg. Du Rieustraat (Memelink): Janet van Weizen, Marian Meieen, Marjo lein Klapwijk, Gerbrig Ouwehand, Timmeke May, Jos v. d. Berg, Evert Alting, Hans Teeuw, Piet Vancourt, Aart Beyst, Tonny van Norden, Cor nells Jansen. Asserstraat (Kruithof): Addy de Greef, Ronny van Egmond, Peter de Bruin, Hanco Vermeulen, Vera Kwist, Rionne Neuteboom, Ria van Vliet, Marianne Ceelen, Hanny van Dijk. Munnikenstraat (Brittijn): Joke Segaar, David Piket. Diploma B: David Lefeber. Stadhouderslaan (Streefkerk): Yvonne Bogaards, Leny Monteba en Elly Meyer. Diploma B: Hans van Vliet Theo v. d. Zeeuw. Ds. De Wolffschool (Huigens): Ria van Dam, Willy Teske, Rijnie Vlas veld. Diploma B: Herman Nieuwenburg en Tony Oudshoorn. Drie Oktoberstraat: Judy Mollen- vanger, Henny Hagendijk, Karle Dorrepaal. Noordeinde E.L.S. (Voorwinden) Annetje Groen, Ansje Bink, Elly v d. Heide, Marjan Rotteveel, Janet Tjerkstra, Mientje Bink, Trudy Mul der, Etty Huy, Marius Otto, Thijs Kok, Hans Huisman, Tjeerd van Rij. Mont. Roodenburgerstraat (Van Weizen): Ria Mulder, Joke Erades, Ree Troost, Gitty Laven, Margreet Tasel, Joke Leuering, Trudy de Wolf, Robby Zandvoort, Robby Krol, Pieter Sloos, Hans Delfos. Duivenbodestraat (Van Weelee): Wilam v. d. Zijden, Yvonne Nieuw- kerk. Diploma B: Bep van Beek. Marseingel (Van Zonneveld): Joke Pardon, Lydia van Baaren, Ineke Blom, Thea Flaman, Mieke Petit, Jan v. d. Meer, Piet Pracht, Wim v. d. Velden, Rinus Broers, Hans Laman, Peter Zaalberg. Hoge Morsweg (Tynstra): Meisjes A: Janny Zandvliet, Mies Soet, Ma rianne de Roode. Meisjes Bo Eva Kloots. Jongens A: Rudy de Groot, Frans Kalthof, Adrie Nekerftan, Leo van Veen. Montessorischool Rijnsburgersingel (Brouwer): Meisjes A: Ineke Keere- weer, Jannetje Diseraad, Lydia van Loef, Eb. Haneveld, Joke v. Wouden berg, Nelleke Brugmans. Jongens A: Kees Arbouw en Kees Tegelaar. R.K. B.L.O. Rapenburg 48 (Van Braak): Jongens A: Kees Bakker, Wil Mensen, Peter Luyben, Michael Hoging, Bram Rodenburg, Hans v. d. Blom. Jongens B: Gerard Thyssen, Theo Nijssen. Marnixstraat (De Haan): Janny Rijsbergen, Henny de Tombe, Edith Snelders, Abraham Filippo, Harry Wijsman, Dick v. Reek, Piet v. Soest, Henny Schild, Wim Vermond, Frans Kleyn Piet Rabijn, Herman Koet, Ma rian Bergman, Peter Harteveld, Maarten Hoek. Boshuizerkade (Van Dalfsen): Ja- nette Boom, Ria v. d. Berg, Cora de Ligny, Peter Prins. Diploma B: Hendrik v. Tuyn. Noordeinde 40 (Huibregtse): diplo ma B: Yvonne Wijntjes, Thijs Jansen, Hans v. d. Zeeuw. Driftstraat 77 (Riks): Annie de Cler, Mary de Jong, Janneke de Wa ter, Joke v. d. Wilk, Lia v. d. Kaai, Janny v. d. Dop, Rie Heus, Marianne Visser, Conny Penseel, Jacqueline de Tombe, Nelleke Baart, Janny Halve maan, Hans Onderwater Bert Assië, Ton Rijnsburger, Jonny v. d. Kaai, Jan Schoneveld, Piet Kluivers. Diploma B: Daan Verhoeven. Kernstraat (Jansen): Inge Hey- koop, Marion Jasperse, Anny Grif fioen, Dini Oosterom, Yvonne Jonk, Hanna Gorter, Sjaak v. Bemmelen, Marius Schuurman. Diploma B: Wim v. d. Akker, Jack Heymans, Rita Dreeuws. Driftstraat 49 (De Vries): Greetje v. d. Heiden, Gerde Gijsenij, André Piket., An toon Friessema, W:im Hoo- gendijk, Jan Sierre, Co v. d. Tuyn, Kees Pont. Diploma B: Tineke v. Dalen. Stadhouderslaan (Streefkerk): Jane Heemskerk, Inge de Haan, Siske Re geer, Beppy Arentsen, Karei Arbouw. Sjaak Kolderman, Robby v. Duuren, Gerard Stapper. Yvonne Bogaard, Leny Monteba, Elly Megers. Diploma B: André Roseleur, Jan Rietveld. Rudi de Vos, Hans Marijt, Marian Matters, Herman Gijsman, Theo v. d, Zeeuw, Hans v. Vliet. Timorstraat (Bartelsman): Fransica Kruyt, Sjaantje de Tombe, Dick v. d. Bos, Joop Schrijer, Theo Welling, Juul v. d. Leek. Diploma B: Ben Collé. Rijnsburgersingel (Entrop): Elly Westerhoven, Ineke v. Dijk, Willy Bekooi, Ineke Thijssen, Hans v. Ros sen, Jaap v. Wezel. Aalmarkt (Wisse): Tineke Nieu- wenhuis, Ankie Heymans, Fieke Kukler, Daan Bavelaar, Wim Tielen- burg, Gerard Brinks, Jack v. d. Berg. Van Vollenhovenki.de (Koster): Amandi Teeuw, Josje Ringers, Yvon ne Staff leu, Tine Asselman, Marian v. Varick, Loesje Martijn, Annelies Heymans, Dick Houthoff, Jan Leus, Bram Brandenburg, Harry v. d. Berg. VOORSCHOTEN L.T.M. In het Bondsgebouw te Voorschoten hield de L.T.M. een zeer goed bezochte jaarvergadering. Na de voorlezing van het jaarverslag en een overzicht van de kaspositie, welke beide ondanks bestedingsbe perking zeer goed waren, werden de toekomstplannen besproken. Het ko mende jaar zullen de dames zich nog meer gaan toeleggen op het „Volley balspel", spreekbeurten door eigen leden werden vastgesteld, ter ver hoging van de verkeersveiligheid zal massaal deelgenomen worden aan een verkeerstocht, terwijl ook nog een strandwandeling in het vooruit zicht gesteld werd. Na de bestuurs verkiezingen werden de taken als volgt verdeeld: Alie Warmerdam, voorzitster, mej. Annie Goot, secre- taresse/penningm.esse, leden van het bestuur werden de dames Lidy van Bohemen, Annie van der Hilst en Jeanne van Vliet. Het bestuur deelde mede, dat de afdeling „Vol ley" districtskampioene is geworden na de eerste prijs behaald te hebben in Roelofarendsveen, de prijs een zilveren „Evert Castelein"-wisselbe- ker werd de leden getoond. Hierna voerde een groepje meisjes op zeer goede wijze een pantomime op over het jaar „2000". Forum-avond. De door de ka tholieke standsorganisaties georgani seerde forumavond in het Bondsge-Ï bouw te Voorschoten mocht zich niet verheugen in een grote belangstel ling. De oorzaak hiervan moet gro tendeels gezocht worden in de grote keus, welke de uitgaande bezoekers gisteravond konden maken en voor al de sportavond heeft heel wat ge regelde bezoekers weggetrokken. Het forum onder leiding van drs. J. R. Eysink-Smeets kreeg een groot aan tal vragen te beantwoorden op het gebied van politiek, woningbouw, sociale vraagstukken en bezitsvor ming. De vragenstellers van de po- lieke vragen zijn beslist onbevre digd naar huis gegaan. Het forum was zeer verdeeld en gaf geen con crete beantwoording op de vraag of het „zwaaien met portefeuilles" door ministers de democratie in gevaar brengt en waar de grens moet zijn van de samenwerking met de Partij v. d. Arbeid door de KVP. Natuurlijk werden er deze avond vragen ge steld over grondonteigening in ver band met de woningbouw. De heer Th. van Son sprak in de geest der agrariërs, toen hij sprak over de „koehandel" welke gebezigd wordt bij vaststelling der grondprijzen, welke vergoed worden aan de ge dupeerde boeren en tuinders. Het fo rum werd fel, toen een der leden opmerkte: „Wanneer de overheid koopman gaat spelen, boer pas op je centen?" De heer Van der Hulst (KVP-raadslid), die zich onder de toehoorders bevond, legde er de na druk op, dat de gemeente Voorscho ten een eerlijk spel speelt met de agrariërs bij het vaststellen der grondprijzen en dat het voor beide partijen wel eens ongunstig uitvalt. Op een gestelde vraag antwoord de de heer A. Maas, dat de KAB het initiatief naar voren heeft ge bracht om te komen tot stichting van een woningbouwvereniging en dat de KVP reeds een commissie heeft be noemd om de diverse mogelijkheden te onderzoeken. Op de vraag of men wel zoveel rente lu-ijgt op de rente- spaarbrieflening, zodat men bij af lossing het bedrag verdubbeld heeft, deelde het forum mede, dat er een addertje in het gras zit. By de voor waarden gesteld bij de uitgifte van de spaarbrieven staat een onjuist heid. Er staat dat er voorzieningen getroffen zullen worden bij de uit kering, zodat de winst niet door de vermogensaanhefbelasting opgeslikt wordt; deze voorzieningen zijn nog steeds niet getroffen. Nog tal van vragen kreeg het forum te beant woorden. Sportraad. Gisteravond organi seerde de Voorschotense Sportraad een causerie en filmavond in het Cul tureel Centrum. De voorzitter, de heer P. J. van Lookeren Campagne opende deze bijeenkomst met een voord van welkom, inzonderheid tot de wethouder van onderwijs, de heer Schrama. Door allerlei onstandighe- den kreeg deze avond niet dat bezoek, wat het interessante programma eigenlijk wel verdiende. 3 takken van sport werden naar voren gebracht. Het hoofdbestuurslid van de Ned. Volleybalbond de heer F. v. d. Heu vel Rijnders belichtte de geweldige groei van deze sport over de gehele wereld en in het bijzonder in Neder land. De heer J. P. Stroombeek, be stuurslid van de KNSB, behandelde in een zeer vlotte causerie De Schaatssport", de oudste sport in ons land. Spr. wees in dit verband op het ontstellend tekort aan ijsbanen, voor al in de randstad Holland. In een vraaggesprek met de bekende hard rijder C. van der Eist, werd het trai nen van de kernploeg in Hamar in Noorwegen onder de loupe genomen. Ook kwam ter sprake het nut van jeugdtraining in clubverband om zo doende jeugdig schaatstalent te ont dekken. Aansluitend hieraan vertoon de de heer Milo uit Lisse een aardige kleurenfilm van langebaan wedstrij den waar de prestaties van enkeie prominente rijders als Egbert van 't Oever en Jeen v. d. Berg te bewonde ren waren. Mr. J. van Vollenhoven, secretaris van de Koninklijke Ver bonden Nederlandse Watersportver enigingen besprak ten slotte „De Zeilsport." Met het vertonen van een zeer in stinctieve zeilfilm en een interres- sante kanosportfilm werd deze zeer leerrijke avond besloten. Lustrum-viering stichting Gezond heidscentrum. In feestelijke stem ming werd in het Gezondsheidscen- trurn van de „Stichting Gezondheids zorg Voorschoten" gevierd. Behalve de besturen van de ver schillende kruisverenigingen waren hierbij aanwezig-uiteraard-het dage lijks bestuur bestaande uit dr. M. v. d. Stoel, ds. H. P. Fortgens cn pastoor Van Bemmelen en verschillende ere leden. Ook burgemeester en mevr. van der Hoeven en baronesse Schim- melpenninck van der Oye gaven van hun belangstelling blijk. Dr. v. d. Stoel meroreerde het ont staan en de ontwikkeling van de ge zondheidszorg in Voorschoten. De eerste activiteit op dit gebied dateert reeds van het jaar 1909 toen o.l.v. burgemeester Vernède een kruisvereniging werd opgericht. Ds. Fortgens bracht hulde aan de ononderbroken activiteit van dr. v. d. Stoel voor de gezondheidszorg van Voorschoten. Een bijzonder aardig intermezzo was een door zuster Dammers voor gedragen felicitatie op rijm. „Elk huis moge zijn eigen kruis hebben, in Voorschoten hebben alle kruisver enigingen één huis'" (een fragment uit het dichtwerk). Veel bijval ont ving mevr. van der Stoel die de be levenissen van een wijkzuster voor droeg. De bijzonder gezellige avond werd besloten met het vertonen van enkele filmpjes o.m. over Bali. Geslaagden 19-jarigen cursus. De navolgende 18-jarige jongeren van St. Laurentiusparochie slaagden voor het diploma van de 18-jarigen cur sus: Nel van der Berg (met eervolle vermelding), Gré Duynisveld (met lof), Piet Duivenvoorde, Toos Kney- ber; Kok Leaue, Janne Speeken, Corrie Spiegeler, Annie van Veen. Joop van der Voort, Theo Bakker. Jan Kokshoorn, Aad Moerkerk, Ja cob van Os en Kees van Veen. WARMOND Openbare aanbesteding. Door het architectenbureau J. J M. van Halteren en Zn werd in Huize St. Agnes openbaar aanbesteed de ver bouwing der R.K. kleuterschool te Voorhout. De uitslag was: Jac. Uljee ƒ9.590; A. J. Uljee 9.214; L. P. H. Vester 3.933; H. G. Warmenhoven 8.550; fa. Overdevest en Zn 8.475. Marktberichten WOERDEN, 26 maart kaas. Aan gevoerd 2 partijen, geen notering. s-HERTOGENBOSCH, 26 maart. Vee Op de markt van heden werden aangevoerd 7519 stuks vee, zijnde: 2771 runderen, 236 graskalveren, 882 vette kalveren, 1110 nuchtere kalve ren, 372 schapen, 17 geiten, 74 fok- zeugen, 435 slachtvarkens, 24 lopers, 1605 biggen cn 93 lammeren. De prij zen waren, behoudens uitzonderingen voor de dieren van buitengewone kwaliteit, als volgt: Melk- en kalf- koeien van 730 tot f 1270 per stuk. Guiste koeien ƒ640—925 per stuk. Kalfvaarzen 7501200, klamvaar- zen 700925, guiste vaarzen 1 650 850, pinken 425665, graskalve ren 275400, nuchtere kalveren voor fok- of mesterij ƒ60—210, wei- deschapen 6085, ooi met lamme ren .f 120155, drachtige ooien ƒ115 —140, drachtige zeugen f 275—345, lopers ƒ6071, biggen ƒ4057, al les per stuk. Slachtrunderen: aan voer 719 stuks, extra kwaliteit ƒ3.25 —3.45, le kwaliteit ƒ3.15—3.25, 2e kwaliteit ƒ2.80—3,—, 3e kwal. ƒ2.65 2.75, aller per kg. gesl. gew. Vette stieren f 2.803.15, per kg. gesl. gew., worstkoeien 2.50—2.65 per kg gesl. gew. Vette kalveren le kw. 2.302.60, vette kalveren 2e kw. 2.052.25, vette kalveren 3e kw. 1.751.95 per kg. levend gew. Nuchtere slachtkalveren 1.15—1.30, slachtvarkens 1 621.74, slachtzeu- gen le kw. 1 481.55, slachtzeugen 2e kw. 1.40—1.46, alles per kg. le vend gew. Vette schapen 1 1.20, per kg. Vette lammeren f 0.901.10 per kg. Nuchtere slachtkalveren 35 —50 per stuk. Verdere mededelingen: melk- cn kalf koeien: aanvoer gewoon, handel stroef, prijzen weinig verandering: guiste koeien: aanvoer groot, handel langzaam, prijzen moeilijk te hand haven; jongvee: aanvoer normaal, handel matig, prijzen met goedkoper; vette kalveren: aanvopr groter, han del rustig, prijzen moeilijk te hand haven; nuchtere slachtkalveren: aan voer ruimer, handel redelijk, prijzen vast; schapen en lammeren: aanvoer groter, handel williger, prijzen trok ken iets aan; fokzeugen: aanvoer groter, handel gedrukt, prijzen op gelijk niveau; lopers en biggen: aan voer normaal, handel vlot, prijzen ruim prijshoudend; slachtvee: aan voer groter, handel redelijk, prijzen stabiel, slachtzeugen: aanvoer nor maal. handel willig, prijzen vast. RIJNSBURG. 25 maart Bloemen. Anemonen 6.008.70 per 100. Hya cinthen 10—19 ct. per stuk. Narcissen: Carlton 1.101.25, Golden Harvest 1.00—1.20, Fortuna 1.05—1.15, Actea 6875, L'Innocence 6078, Laur. Koster 50—66. Tulpen: Apeldoorn Tulpen: Apeldoorn 2.20—2.71, Oriënt Express 1.70—1.90, Campfire 120— 1.50, Montgommery 1.30—1.50, Albino 1.50—1.80, Carara 1.40—1 70, v d. Eerden, 1.251.55, Zenober 1.201.35 Copland 1.25—1.55. Cordell Hul', 1.20 1.45, Red Champion 1 40—1.70, At traction 1.251.50, Golden Harvest 1.201.70, Prunus 1.101.40 Pac. Blosom 1.10—1.40, Komforis 1.10 1.25 Admiraal 1.101.20 Parkiet 1.20 1.30, Red Giant 1.101.25, Ossie v. Walde 1.20—1.40, Yellow Gem. 1.20— 1.35, Zenober 1.201.35, Edith Eddy 1.00—1.20, Picadilly 1.00, Hergraze 11.001.10, Oranje Nassau 801.10

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3