WAT Vorstelijk diner en galaconcert van het staatsiebezoek HOE wordt het weer? Zachte lucht in aantocht De verkiezings uitslag Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. WOENSDAG 26 MAART 1958 49ste JAARGANG No. 14369 BUREAUX: PAPENGRACHT 32 komt er uit de bus Telefoon: Directie, Abotmem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594: Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd, f 7.50 p. kwart Franco p.p. 8.—. Advert: 17 ct p. mjn. Telefoontjes 11.50 Qwte tleiuandeting. aaat ffiifk&muAeum en diamanten Het Britse koninklijk paar heeft in gezelschap van H.M. de Koningin en de prinsessen Beatrix en Irene gistermiddag een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum, waar een talrijk publiek zich achter de afzettingshekken had opgesteld. Koningin Elizabeth werd rondgeleid door de hoofddirecteur van het Rijksmuseum jhr D. C. Röell en de directeur der afdeling schilde rijen, dr A. F. E. van Schendel. Prins Philip werd op zijn rondwandeling begeleid door de heer Th. F. Lunsing Scheurleer. in de nauwe Tolstraat, waarvan de westzijde van begin tot einde door dichte rijen mensen was bezet Bij de ingang begroette burgemees ter Van Hall het Britse paar en be geleidde het naar de ontvangstzaal van het gebouw, waar de commis sarissen der maatschappij en hun echtgenoten aan de vorstelijke gasten werden voorgesteld. De heer J. Asscher, een van de beide directieleden, introduceerde de 83-jarige Louis Asscher, die met zijn broer Josef óp 21 novembeT 1908 in Windsor Castle de kroon juwelen van de gekloofde Cullinan diamant aan koning Edward VII aan bood. Louis Asscher, die koningin Elisa beth in de ontvangstzaal iets vertelde over het kloven van de beroemde Cullinan diamant, is zo slecht van gezicht, dat hij niet meer kan lezen. De korte rede, die hij in het Engels uitsprak had hij daarom uit zijn hoofd geleerd. Rij'toer door de feestelijke stad De Engelse koningin, geïnteres seerd en geboeid, stelde gedurig vra gen. Zij bezit zelf in Buckingham Palace en Windsor Castle een der mooiste collecties schilderijen ter wereld. Vandaar, dat zij herhaaldelijk op schilderijen wees van Meesters, waarvan zij zelf werken bezit. Het hoge gezelschap bezocht achter eenvolgens de Haarlemse, de Ruys- dael-, de Van de Velde en de Jan Steenzaal. Daarna werd de zaal vah de Nederlandse Meesters, die in Italië hebben geschilderd, bezichtigd. Met de Rembrandt- en de Nachtwachtzaal werd de rondgang afgesloten. In de Nachtwachtzaal had men ter ere van dit bezoek een gravure uit 1642 gemaakt door P. Potter neer gelegd, waarop afgebeeld staat de Amsterdamse ruiterij, optrekkend naar Sloterdijk, ter verwelkoming van de Engelse koningin Henrietta Maria, vrouw van koning Karei I, voor haar bezoek aan Amsterdam. Prins Philip toonde zich zeer ge ïnteresseerd in schilderijen van sche pen en ook in de inrichting en de verlichting van de expositieruimten, vooral in de Nachtwachtzaal. Bij Asscher. In een vrolijk lentezonnetje arri veerde de stoet auto's van het rijks museum om kwart over vier bij de N. V. Asschers Diamantmaatschappij (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt te 11.15 uur). ENIGE REGEN Over het algemeen veel be wolking met tijdelijk enige re gen. Zwakke tot matige, later matige tot krachtige wind tussen zuidoost en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. 27 Maart zon op 6.28; onder 19.04; maan op 10.10; onder 1.21. Hoogwaterstanden 27 Maart v.m. 7.20; n.m. 7.45. Terwijl zich op de oceaan een groot depressiegebied handhaafde, drongen randstoringen over de Golf van Bis- caje en Frankrijk langzaam verder in noordoostelijke richting door. Tenge volge hiervan nam de bewolking in ons land verder toe, waardoor de mi nimumtemperaturen weer hoger wa ren dan de vorige nacht. Hier en daar viel uit het wolkendek wat lich te regen. De vochtigheidsgroad van de lucht nam geleidelijk toe, zodat aan het schrale weer een einde is ge komen. In Oost-Europa en Scandina vië hield de vorst echter nog aan. Bij de Azoren ontwikkelde zich in de afgelopen nacht een nieuwe actie ve randstoring, die naar de Golf van Biscaje en Ierland zal koersen. Hier door zal de wind in onze omgeving gaan toenemen uit zuidelijke richtin gen, hetgeen een versterkte aanvoer van zachte lucht tot gevolg zal heb ben. Korreltje Koninklijk wapen. In de directiekamer stond even later het gezelschap vol ontzag te kijken naar het op tafel liggende ko ninklijke wapen van de bezoekende vorstin, vervaardigd van een soort plastic. De ingegroefde randen van het koninklijk wapen waren belegd met een schat van veelsoortige ge slepen diamanten, in totaal 3537 stuks, die samen 875,50 karaat wegen en die varieerden van 50 karaat tot 10 karaat per steen. De waarde van van dit koninklijk wapen bedraagt 1.100.000 gulden. Om kwart voor vijf reden de auto's weer door de Tolstraat langs de juL chende hagen van vele kinderen en volwassenen naar het paleis terug. Koninklijke dis met koninklijk menu. Zoals gisteren ook voelbaar de reeds- officieel ingezette lente een aanvang had genomen, was deze voorjaarsstemming in de vroege avonduren eveneens merkbaar in de Burgerzaal van 't koninklijk paleis op de Dam, waar de zoete bedwelmende geuren van 4000 gesorteerde voor jaarsbloemen tot buiten de toegangs deuren van de zaal doordrongen. Deze in hoge gouden tafelstukken en gouden vazen gerangschikte en in zachte pasteltinten uitgekozen tulpen, narcissen, hyacinten, sneeuwballen, seringen en Japanse kers waren ge plaatst op de vijf lange zijtafels en op de hoofdtafel, waaraan de hoge gasten plaats namen voor het gala diner, dat om kwart voor acht een aanvang nam. Het menu voor de koninklijke dis was een samenstel van de meest uit gezochte delicatessen. Het zag er als volgt uit: „Medaillons d'Alsacienne, Cham pagne Moet Dom Perignon 1947, Con sommé cordialité, Suprèmes de sole du chateau, Meursault 1953, Jambon braisé au Xérès e la Monselet, Cha teau l'Enclos 1947, Biscuit glacé Prin- sesse Anne, Friandises, Fruits". Hetgeen neerkomt op een Elzasser gerecht .waarin een schijfje truffel zat. De champagne spreekt voor zich zelf. Vervolgens genoot men van een hartelijkheidssoepje en de allerfijn ste filets van de allerfijnste viston- getjes gevuld met verse zalm. Hierbij werd de passende Meursault geser veerd. Gebraiseerde ham gedrenkt in Sherrysaus was de volgende schotel, gegarneerd met artisjokken. Prinse lijk ijs en een keur van kleine gebak jes en pralines, friandises (ook kof fie en likeurtjes zullen niet hebben ontbroken) besloten dit kostelijke diner. Er waren 211 gasten aan deze dis, waarbij zowel koningin Juliana als koningin Elizabeth een rede uitspra ken, verzameld. Voor geen van hen, zo werd meegedeeld, had de chef-kok een bijzonder gerecht of diëet behoe ven te bereiden. Voor de bediening werd door 48 lakeien zorggedragen. Galaconcert Beproeft uw schouders eer ge In Nederlands eerste muziektem- draagt. pel» het Concertgebouw te Amster dam, arriveerden om kwart over tien koningin Elizabeth, prins Philip, ko ningin Juliana, prinses Beatrix en prinses Irene en de leden van het gevolg. De beide koninginnen waren gekleed in opvallend fraaie avond toiletten en droegen een diadeem in het haar. Prins Philip was ln gala marine-uniform. De hoge gasten waren bij de in gang van het gebouw verwelkomd door de gastheren mr G. van Hall en de oudste wethouder mr A. de Rooe namens de gemeente Amsterdam, die de koninklijke bezoekers binnen haar veste, dit galaconcert aanbood. Het middengedeelte van het bal kon, recht tegenover het muziekpo- dium, was ingericht tot loge: fraaie bloempartijen versierden de ballu- straden en een baldakijn overkoepel de het geheel. Alle aanwezigen, tot wie behoorden de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, Kamerle den, alle ministers en staatssecreta rissen, ministers van Staat, leden van de Raad van State, leden van het Corps Diplomatique en talrijke voor aanstaande persoonlijkheden uit de hoofdstad, rezen van hun zetels, toen de vorstelijke gasten de loge betra den, waarna het Engelse en Neder landse volkslied door het Concert gebouworkest onder leiding van Eduard van Beinum ten gehore werd gebracht. Daarna beluisterde het uitgelezen gezelschap aandachtig de uitvoering van Johan Wagenaars ouverture „Cy rano de Bergerac" en „Variations on an original theme opus 36" van Ed- war Elgar. Toen het langdurige ap plaus na de uitvoering verklonken was. begaven de hoge gasten zich naar de achter de loge gelegen *.g. Blauwe Zaal, waar Eduard van Bei num en de concertmeester Jan Bres- ser alsmede bestuursleden van de stichting en de vereniging het Con certgebouworkest werden voorge steld. Koningin Elizabeth was zeer ver rast toen de heer Van Beinum haar namens het orkest twee grammofoon platen aanbood van enige door het orkest gegeven concerten. Tegen half twaalf vertrok het ge zelschap naar het koninklijk paleis, toegejuicht door de talrijken die zich rondom het Concertgebouw hadden verzameld. (Zie vervolg op pag. 5). BIJ DE FOTO'S: 1. Voor het staatsiediner in het ko ninklijk paleis gefotografeerd: v.l. mr. H.K.H. prinses Beatrix, Z.KJI. prins Philip, H.M. koningin Eliza beth, H.M. koningin Juliana, Z.K.H. prins Bernhard en HJLH. prinses Irene. 2. De koninklijke families, gezien bij het betreden van het Concert gebouw in Amsterdam, waar een galaconcert werd bijgewoond als besluit van de eerste dag van het Britse bezoek. 3. De koninklijke familie met haar Britse gasten, gefotografeerd tijdens het spelen van de volksliederen aan het begin van het galaconcert in het Amsterdamse Concertgebouw: een luisterrijk slot van de eerste dag jran het Britse koninklijke bezoek. 4. H.M. koningin Elizabeth en H.M. koningin Juliana bekijken vol inte resse het koninklijke monogram, dat geheel uit diamanten vervaardigd tijdens het bezoek aan Asscher's diamantmaatschappij aan de hoge gasten getoond werd. Tot 7 uur vanavond blijven de stem-bureaux open om gelegenheid te geven de kiesplicht te vervullen. In vergelijking met vroegere jaren zullen de uitslagen van de verkiezin gen in stad en omgeving dus veel la ter binnenkomen. Zodra de uitslag van de stemming in de stad Leiden bekend is, zullen aan onze bureaux en ln de stad bul letins worden uitgegeven. Deze be kendmaking zal niet éérder dan te 9 uur kunnen worden verwacht. De totale landelijke uitslag kan niet eerder tegemoet worden gezien dan na middernacht

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1