Aantal faillissementen blijft belangrijk boven peil van 1957 De afgekeurde gasmaskers NOG NIETS ZEKER, ZEST VEROLME 5)e VwCiefde Spewcd&t 20 mille verdween bij de Hoogovens Schip aan de ketting Visie op televisie MAANDAG 24 MAART 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Het aantal faillissements in ons land heeft in februari vrijwel geen verandering te *ien gegeven in verge lijking met januari van dit jaar. Ten opzichte van februari 1957 was er evenwel sprake van een belangrijke toeneming van het aantal faillisse menten. Uitgesproken werden in februari in totaal 147 faillissementen, tegen 149 in januari en 113 in februari van het vorige jaar. Het totaalaantal uitge sproken faillissementen over de eer ste twee maanden van dit jaar kwam daarmede uit op 296, tegen 218 in de overeenkomstige periode van 1957. Volgens een opgave van Van der Graaf Co. bedroeg het aantal fail lissementen in de provincie Noord- Holland (excl. Amsterdam) in fe bruari 18 (v.m. 15; v.j. 13), in Am sterdam 20 (21; 19), Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 10 (19; 10), Den Haag 7 (9; 7), Rotter dam 13 (11; 11), Utrecht 9 (5; 8), Gel derland 11 (9; 5), Noord-Brabant 22 (20; 14), Limburg 13 (11; 11), Zee land 2 (2; 3), Friesland 3 (6; 6.), Gro ningen 6 (6; 1), Drente 5 (3; 1) en Overrijsel 8 (12; 4). Het aantal definitief verleende sur séances van betaling bedroeg in fe bruari jl. 5, tegen 10 in januari en 3 in februari 1957. In de eerste twee maanden van dit jaar kwam het aan tal definitieve surséances van beta ling uit op 15 (v.j. 11). Het aantal voorlopig verleende sur- Aetherklanken DINSDAG TELEVISIE NTS: 10.3012.15 Staatsiebezoek v. Koningin Elizabeth en Prins Phi lip. 20.00 Journ. en weeroverz. 20.15 Staatsiebezoek v. Koningin Elizabeth Prins Philip (Film). 22.10—23 10 Staatsiebezoek v. Koningin Elizabeth en Prins Philip (Concertgebouwork.) HILVERSUM I, 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym v. d. vrouw. 9.10 De groente man. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.40 Staatsiebezoek v. Kon. Elizabeth en Prins Philip. 11.30 Kamermuz. 11.50 Gram. 12.00 Accordeonspel. 12.20 Re geringsuitz.: Landb.rubr. Melkcon- tróle-verenigingen. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Metropole-ork. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.25 Dansmuz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Sopr. en piano. 15.30 V. d. zieken 16 30 V. d jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, caus. 17.30 Gram. 17.50 Staats e- bezoek van Koningin Elizabeth en Prins Philip. 18.00 Nws. 18 15 Act 18.30 Amateursprogr. 18.55 Paris vouc parle. 19 00 V. d. kind. 19.05 Gram 19.30 Staatsiebezoek v. Koningin Eli zabeth en Prins Philip. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progi 22.15 Piano-im provisaties. 22.35 Muzikale caus. over experimentele muziek. 22.55 ïk ge loof, datcaus. 23.00 Nws. 23.15 Koersen te New York. 23.16 New York calling. 23.2124.00 Gram. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 7.35 Staatsiebezoek van Koningin Elizabeth en Prins Philip). 7.45 Nws. en weerber. 8.00 Gram. 8.10 Staat siebezoek v. Koningin Elizabeth en Prins Philip. 8.20 Gram. 8.25 Hoog mis. 9.30 Gram. 10.00 V. d. vrouw 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 V. d. kind. 11.15 Gram. 11.30 School radio. 11.50 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.45 Staatsiebezoek v. Koningin Elizabeth en Prins Philip. 13.00 Nws. en Kath nws. 13.20 Gram. 13.25 Lichte muz 14.00 Schoolradio. 14.30 V. d. vrou wen v. h. platteland. 14.40 Pleidooi voor een non, hoorsp. 15.35 Gram. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Het tienjarenplan en de landbouw in Suriname, door ir J. v As. 18.00 Lichte muz. 18.20 Chansons. 18.45 Jazzmuz. 19.00 Nws. 19.10 Com mentaar op het nieuws. 19.15 Lichte muz. 19.35 Gram. 19.45 Act. 20.00 Lijdensmeditatie. 21.00 Strijkkwart. 21.35 Gram. 22.05 Staatsiebezoek v. Koningin Elizabeth en Prins Philip: Concertgebouwork. 23.00 Nws, 23.1524.00 Gram. séances van betaling beliep in de af gelopen maand 8 (v.m. 21; v.j. 14) en in de periode jan -febr. van dit jaar 29 (v.j. 19). Het aantal verlengingen van surséance van betaling bedroeg in februari 1 (1; 2) en in de eerste twee maanden van dit jaar (2 (3). EEN KATH. BIBLIOTHEEK ORGANISATIE VOORGESTELD Onder voorzitterschap van mr M. G. J. Bevers is zaterdag in Krasna- polsky in Amsterdam de jaarverga dering gehouden van de bond van katholieke openbare leeszalen en boekerijen in Nederland. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het katholiek lectuurcentrum een interim-rapport heeft uitgebracht, waarin het één katholieke biblio theek-organisatie voor Nederland aanbeveelt. Het verzet zich voorts te gen gemeentelijke plannen voor een algemene bibliotheek met een katho lieke afdeling. Men acht aldus de ka tholieke belangen niet afdoende be hartigd. EINDE PARKEERMISERE OP RIJKSWEG UTRECHT— 's-HERTOGENBOSCH. De ANWB verneemt dat de rijks waterstaat op 8 april a.s. de aanleg van een voetgangerstunnel onder de rijksweg Utrecht's-Hertogenbosch, nabij de pleisterplaats „De Lucht", zal aanbesteden. Bovendien zal aan de oostzijde van de weg een parkeer ferrein worden aangelegd. Hierdoor zal een einde komen aan een toestand die reeds sinds jaren on houdbaar was. Nog in juli van het vo rig jaar wendde de ANWB zich tot de minister van Verkeer en Waterstaat met het verzoek maatregelen te ne men waardoor de oostelijke rijbaan van dit weggedeelte weer opengesteld zou kunnen worden. Deze rijbaan was namelijk over een afstand van enige honderden meters gesloten voor het verkeer om parkeergelegenheid te scheppen .voor café „De Lucht". Het bijzonder drukke rij verkeer op deze autosnelweg moest zich daar dus in beide richtingen over één enkele rij baan wringen waarbij het bovendien dikwijls gehinderd werd door parke rende of wegrijdende bezoekers van het café. Met betrekking tot de afkeuring van een grote partij gasmaskers wegens lekke ventielen wordt van welinge lichte zijde het volgende vernomen. De eerste order voor de betreffen de gasmaskers dateert van 1950, en de totale aanmaak nam enige jaren in beslag. Het plaatsen van de order was voorafgegaan door allerlei proe ven met de onderdelen ervan, zoals de filterbussen en de ventielhulzen, in het chemisch laboratorium van de rijksverdedigingsorganisatie toege past natuurwetenschappelijk onder zoek. Bij deze proefnemingen bleken de onderdelen van het gasmasker te beantwoorden aan de daaraan ge stelde eisen. In de periode dat de produktie liep nam de rijksverdedigingsorganisatie TNO proeven teneinde na te gaan of de oorspronkelijke gasmaskers nog wel bestand waren tegen de nieuwe re strijdgassen. Dit geschiedde op basis van de ken nis van deze pas ontwikkelde gas sen en met een modernere keurings- apparatuur. Als resultaat daarvan kwam men tot de conclusie dat het ventiel van de oorspronkelijke par tij een groter percentage lekken had dan bij de nieuwe gassen toelaatbaar kon worden geacht. Bij de eerste or der was namelijk rekening gehouden met een lekpercentage dat toelaat baar werd geacht voor de toenmaals bekende gassen. Het resultaat van deze vaststelling was dat men begon met de ontwikkeling van een nieuw ventiel. Toen deze ontwikkeling voltooid was is een proeforder geplaatst en de nieuwe gasmaskers worden thans bij de onderdelen beproefd. Verwacht wordt dat binnenkort een beslissing genomen kan worden over een aan maak op grotere schaal van het nieu we ventiel. Voor de produktie van deze ventielen zyn evenwel allereerst enige technische aanpassingen nodig. Koude laatste Stille Omgang Bijna 30.000 mannen hebben in de koude nacht van zaterdag op zondag deelgenomen aan de laatste Stille Omgang. Onder hen bevond zioh de bejaarde bisschop van Haarlem, mgr J. P. Huibers. die zondagochtend in de vroegte een pontificale H. Mis op droeg in de Begijnhofkerk. Twintig extra-treinen en 185 auto bussen voerden 18.000 deelnemers uit het gehele land aan, die zich voeg den bij de ruim tienduizend Amster dammers. Kleine groepjes Amster dammers, die op eigen gelegenheid de Stillle Omgang maakten, veroor zaakten vooral in het begin ernstige opstoppingen doordat zij veel te vroeg op het Spui aankwamen. Het aantal deelnemers dat per scoo ter komt, is zo toegenomen, dat de Amsterdamse politie, welke met hón derd man het verkeer leidde, over weegt voor de scooterrijders een aparte parkeerplaats in te richten. De E.H.B.O, heeft verschillende malen hulp moeten verlenen aan deelne mers, die door de kou werden be vangen. Bouw oceaanreuzen Naar de heer C. Verolme, directeur van Verolme's Verenigde Scheeps werven N.V. desgevraagd heeft mede gedeeld, heeft de heer L. E. Detwi- ler, president van het American-Euro pean Travelling Project nog geen op dracht gegeven tot de bouw van vier passagiersschepen van ieder 108.000 ton. Hij heeft bij de scheepswerf een aanvraag ingediend over de bouw van deze schepen en deze aanvraag wordt thans onderzocht. De heer Ve rolme zei de hoop te koesteren dat deze zaak binnen enkele weken zal kunnen worden gerealiseerd. Vrijdagavond heeft de heer Det- wiler op een personeelsavond van Verolme in Rotterdam met journa listen gesproken. Er werden foto's ge nomen van de heren Detwiler en Ve rolme met een model van één van de super-passagiersschepen en Det wiler verklaarde erop te vertrouwen dat de ondertekening van een contact met Verolme niet lang meer op zich zal laten wachten. Waarop de heer Verolme zei: „Voor my bestaan er geen orders zolang de eerste termijn niet is betaald". Over de onderneming van de heer Detwiler wilde hij zich niet uitlaten zolang er geen contract is ondertekend. De heer Detwiler verklaarde dat de schepen alle onder Europese vlag zullen varen; de eerste twee die ge reedkomen met name onder Portuge se vlag. A.P. meldt echter uit Lissa bon, dat scheepvaartkringen in Por tugal wel contact hebben gehad met de heer Detwiler, maar dat geen vor deringen werden gemaakt en dat in elk geval niets was besloten. Men legt er in Lissabon verder de nadruk op, dat de Portugese wet verbiedt dat schepen in buitenlands bezit onder Portugese vlag varen. De directie van de Portugese rederij Combanhia Co lonial de Navegacao geeft alleen toe Detwiler ontmoet te hebben maar heeft daar aan toegevoegd dat dit niet betekent dat de maatschappij mei hem samenwerkt en betrokken is bij het bestellen van nieuwe schepen". EERSTE JAVAANSE TRAPPIST. Mgr. Mutsaers, bisschop van 's-Her togenbosch, zal op dinsdag 25 maart a.s. in de kloosterkerk van de Cis- tercienserabdij O.L. Vrouw van Ko ningshoeven te Tilburg de H. Pries terwijding toedienen aan frater Jo hannes Saparadi, monnik van deze abdij. Pater Saparadi is de eerste Javaanse priestermonnik in de Cis- tercienser orde. Hij vertrekt over en kele maanden naar Java, waar de Tilburgse monniken een klooster, S. H. Rawa Seneng, hebben gesticht. Bij de demonteren van een gra naat, tke hij had gevonden in een af gesloten landgoed, te Driebergen, waar vroeger een munitiedepot is ge weest, is zondagmiddag te Drieber gen een 15-jarige jongen zo ernstig gewond, dat hij een hand zal moe ten missen. Een paar vriendjes, die bij hem waren, bleven ongedeerd. De lente bracht een verrassing Informele geboorteaankondiging De lente van 1958 heeft voor een 32-jarige koopman te Amsterdam de leuze „Een nieuwe lente een nieuw geluid" letterlyk in de praktijk ge bracht. Toen hij zaterdagochtend vroeg in zijn woning aan de Archi- medesweg van éénhoog de trap af daalde om bij de voordeur het och tendblad te gaan halen, hoorde hij het klagelijk schreien van een baby en ontwaarde tot zijn stomme verbazing helemaal onder aan de trap, zo vei lig mogelijk tegen de onderste tree genesteld, een baby, die warm weg gewikkeld was in enige lakentjes en dekens. Het ochtendblad lag als ge woonlijk vlak achter de deur, maar de koopman vergat zijn krantje en snelde met in zijn armen de groot ste primeur die hem ooit thuisbe zorgd was, ijlings de trap op naar zijn vrouw. Het echtpaar zelf bezit geen kinderen. Boven pakte men de baby uit. Het bleek een pasgeboren jongetje te zijn en tussen de dekens zat een ver moedelijk uit een zakagenda ge scheurd blaadje waarop in groene letters gedrukt stond: „Vrijdag 21 maart". Weinig kinderen hebben het met zo'n informele geboorteaankondi ging moeten doen. De politie is er nog niet achter ge komen, wie de moeder is en waarom de baby juist op dit adres te vonde ling werd gelegd. Vermoedelijk is dat alleen het gevolg van het zeer slecht werkend slot van de toegangsdeur, „dat door een kind geopend kan wor den", aldus de rechercheur van het bureau Linaeusstraat. Vast staat, dat de moeder niet uit hetzelfde perceel afkomstig is. De recherche houdt zich aanbevolen voor inlichtingen. Intussen is de vondeling op last van de justitie ter verzorging overge bracht naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis. Jonge boer toonde zijn goede wil en nam de benen Een jonge boer, die in de buurt van Harlingen met paard en wagen langs de weg reed, kon zijn ogen niet gelo ven, toen hij ergens i de berm van de weg een auto zag staan, waaronder vandaan twee mensenbenen staken. De man dacht onmiddellijk aan een ongeluk waarbij een dode gevallen was. Hij stopte resoluut en wilde bij stand verlenen. Daarto trok hij „het lijk" met kracht onder de wagen van daan. De heer Scholtens uit Frane- ker, die daar onder de auto lag om een mankement te repareren was niet op zulk medelevend bezoek bedacht en, schrikkend, richtte hij zich op. Hij vergat daarbij, dat hij nog half onder df auto lag, stotte zijn hoofd tegen de bumper en was daardoor bijna echt een lijk geweest. Met een grote hoofd wonde zakte hij bewusteloos onder, zijn wagen terug. De dappere boer, die plotseling bang bleek van bloed, sprong op zijn paard en wagen en reed weg alsof hij door Joost achtervolgd werd. Toen de heer Scholtens weer tot het be wustzijn kwam, was zijn redder in geen velden of wegen meer te beken nen. Nadat hij zich had laten verbin den heeft de onfortuinlijke chauffeur echter alle pogingen in het werk ge steld om de boer zijn doktersrekening te kunnen aanbieden. FIETSER DOODGEREDEN. In de nacht van zaterdag op zon dag is een 30-jarige heer uit Har- melen, toen hij met zijn echtgenote per fiets op weg was van Woerden naar Harmeien dodelijk verongelukt. Het slachtoffer werd geschept door een bestelauto, bestuurd door een 30- jarige chauffeur uit Kamerik, die de beide wielrijders met vrij grote snelheid passeerde. De wielrijder werd in de berm van de weg geslin gerd en is in de loop van de nacht in het R.K. ziekenhuis te Woerden aan zijn verwondingen overleden. De Woerdense politie onderzoekt in hoeverre drankmisbruik by de autobestuurder oorzaak van dit onge val kan zijn. Vast staat, dat beide wielrijders een brandend achterlicht hadden. De vrouw werd niet geraakt. Het slachtoffer was sinds enkele maanden gehuwd. door BART 11) Schoorvoetend ging Bob naar het hoofdbureau terug. Hy kon wel in de stad op zoek gaan, doch dit zou met recht zoeken zijn naar de vermaarde speld in de hooiberg. Zijn schreden richten naar de Vondelstraat, was eveneens malligheid, daar Phil Dene kamp overal zou zijn, behalve daar. De H. C. zat te telefoneren, toen Bob zijn kamer binnentrad. Hij durf de de heer van Dijk bijna niet aan te kijken en aarzelend bleef hij bij de deur staan. De H. C. had een gemoedelijk uiterlyk, zolang hy niet in een kwa de stemming was. Dan verbroeder den zich zyn borstelige wenkbrau wen en gingen de haren van zijn snor overeind staan als de stekels van een egel. De H?C. legde de hoorn op de haak en keek Bob vragend aan. „En....?" „Ikikzoustotterde IN 'T HOUT Bob, doch de H. C. viel hem in de rede. „O ja, dat is waar ook het juffertje van „Het Hof". Laat ze maar binnen komen." „Zeze is er niet!", bracht Bob er met moeite uit. „Was ze niet thuis?" „Ehehja, dat wel stamelde Bob, die niet uit zijn woor den kon komen. „Wat is er aan de hand?" vroeg de H. C., die zijn jongste pupil met verwondering aankeek Opeens glimpten er lichtjes van spot in zijn kleine, slimme oogjes en terwijl hij de punt van een sigaar afbeet, vroeg hij: „Ze heeft je toch niet bekeerd?" Bob stond met zijn hoofd te schud den als een marionet. Eindelijk kwam het hoge woord er uit: „Ze is me ontsnapt!" „Wat??" De H. C. verzuimde de lucifer af te strijken, die hij in de vingers had en de borstelige wenkbrauwen gin gen naar elkaar toe. „Heeft dat juffertje je in de luren gelegd? Sta daar niet met je mond vol tanden, maar vertel op, hoe ze dat klaar heeft gespeeld. Don Juan!" Met horten en stoten vertelde Bob van zoals hij het voor 2ichzelf dra matisch noemde, „het verraad van Leidseplein". Plotseling werd zijn verhaal on E broken door een vuist slag van de H. C. op zijn bureau, zo* dat de paperassen, die er op lagen, een luchtsprongetje maakten. „Heb jij, stommeling die je bent, tegen dat juffertje gezegd: blijft u maar achter me?", brulde de H. C. terwijl hij woedend overeind sprong. „Ja", zei Bob benauwd. „Datdat was natuurlijk verkeerd." „Verkeerd?", tierde de H. C.. „Noem je dat verkeerd? Man, dat is de grootste stommiteit, waarvan ik ooit in de laatste jaren heb gehoord. Maar je moest weer galant zijn, niet? „Nee", probeerde Bob zich te ver dedigen, „ikik heb er niet bij nagedacht. Ik...." „Hij heeft er niet bij nagedacht", schimpte de H. C., terwijl hij woe dend zijn sigaar aanzoog. „En dat moet over anderhalve maand examen doen voor inspecteur. Zakken zul je als een baksteen. Versta je?" „Ja meneer", zei Bob onderdanig.1 „Wat ja meneer?" „Eh.... ik bedoel: nee meneer...." zei Bob vlug. „Ik bedoel...." „Dat noemt zich een politieman. Bah. In de luiermand hoor je nog thuis. En toen, wat heb je toen ge daan? Ben je zo rustig doorgekuierd naar het bureau, in de veronderstel ling, dat ze als een hondje achter je zou blijven lopen?" Bob dacht er een ogenblik aan de rest van het drama te verzwijgen, doch daar dit niet strookte met zijn opvatting van eerlijkheid, haalde hij diep adem en begon aan de twee de helft van de bittere pil. Ditmaal sloeg de H. C. niet op zyn bureau, hij vloekte of schold ook niet, doch toen Bob zweeg, lachte hij, een korte brommerige lach. Het was geen lach van vrolijkheid, want zijn lippen waartussen de zwarte sigaar ben gelde, kwamen ternauwernood van elkaar en zijn wenkbrauwen bleven één zwarte streep. Hij nam Bob van het hoofd tot de voeten op cn gor gelde: „Hohohol!" Bob had maar één wens: op een onbewoond eiland te staan in de Stille Zuidzee. „Dat juffertje, hè", snauwde de H. C., die sigaar-kauwend en met de duimen in de armsgaten van zijn vest voor Bob heen en weer liep, Koningin danste quadrille Op koperen huwelijksfeest van Utrechts burgervader Op het Utrechtse stadhuis is het ko peren huwelijksfeest gevierd van burgemeester en mevrouw De Ranitz. Een bijzondere glans kreeg het feest door de aanwezigheid van H. M. de Koningin, die de wens te kennen had gegeven, persoonlijk aanwezig te zijn. Koningin Juliana heeft twee quadril les gedanst; de eerste met de Com missaris van de Koningin in de pro vincie Utrecht, mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg en de tweede met de bruidegom, burge meester De Ranitz. Op het feest, dat een intiem karak ter droeg, waren ongeveer 150 gas ten bijeen. Na het aanbieden van de gelukwensen aan het burgemeesters echtpaar vond een diner plaats ge volgd door het serveren van koffie in de rijk met bloemen versierde trouw kamers van het stadhuis. De dansmu ziek hier werd verzorgd door het Utrechtse studentenorkest „Tzigane". Het modehuis Dick Holthaus kwam als intermezzo met een Hollandse show waarbij de mannequins er ken nelijk een eer in stelde de vorstin de modellen te tonen. Prins Bernhard kon wegens een lichte griep niet op de partij aanwezig zyn. Het feest duurde tot bij drieën in de nacht met een bal, dat werd gege ven in de met kaarsen verlichte hall v^n het stadhuis. De koningin was een der laatsten, die vertrokken. en kwam weer terug De bedrijfspolitie van de Konink lijke Hoogovens te IJmuiden ziet zich voor een raadsel geplaatst, waarvan de oplossing voorlopig niet in zicht lijkt. Uit het kantoortje van een klok- controleur by de afdeling transport wezen werd in een onbewaakt ogen blik het bedrag van 20.000 gulden aan weeklonen ontvreemd, dat later in de cantine werd teruggevonden. Het geld bevond zich in een geslo ten geldkistje. Toen de controleur bij de bedrijfsleider geroepen werd," vergewiste hij er zich van tevoren terdege van, dat ook het kantoortje was afgesloten. Toen hij na zijn visite terugkwam, was het kantoortje nog gesloten en ook het geldkistje leek nog onaangeroerd. Het geld was evenwel verdwenen. Een diepgaand onderzoek bracht het geld weer op de proppen: het werd gevonden on der een stapel rommel in een der cailtines. Bemanning hongert Van 27 januari ligt in de Rotter damse haven het stoomschip „Panar Mitris", dat uit Nassau in Zuid-Afri- ka gekomen was en hier door schuld eisers van de eigenaar aan de ket ting werd gelegd. Het schip voert de Engelse vlag, maar behoort toe aan de te Londen wonende Griekse reder Marinos Prangos. die nu enkele da gen geleden failliet zou zijn ver klaard. De gehele bemanning van het schip bestaat uit Grieken, met uit zondering van de marconist, die een Engelsman is. Doordat er sinds eni ge maanden geen gage is uitbetaald, verkeert de gehele bemanning in nood. Enige dagen lang is er reeds geen verwarming, drinkwater en zelfs geen eten aan boord. De eerste stuurman heeft toen, om aan geld voor eten voor de hele bemanning te komen, de demagnetiseringskabel van het schip aan een opkoper ver kocht. Maar de schuldeisers, die daar achter gekomen waren, lieten toen ook het hiervoor ontvangen geld in beslag nemen. Volgens de gezag voerder, kapitein Constantine Cody- lis, heeft de Griekse consul te Rot terdam geweigerd iets voor de be manning te doen, vermoedelijk om dat het schip onder Engelse vlag vaart. Men is nu van plan zich tot de Griekse ambassade in Den Haag te wenden, omdat de nood hoog ge stegen is. „heeft tien maal meer slimmigheid in d'r kleine pink, dan jy in je hele body." Bob zei niets, hij scheen iets heel bijzonders te zien aan het blokken- patroon van het tapyt, dat op de vloer lag. De H. C. mompelde nog wat na en nam toen weer plaats achter zijn bureau. „Wat ben je nu van plan te doen, don Juan?" Bob keek met een ruk van zijn tapijt-studie op. Hij meende een meer welwillende nuance in de stem van de heer van Dijk te hebben be speurd, doch zijn gezicht was nog een masker van norse kwaadheid. Plotseling deed hy een stap vooruit en begon hartstochtelijk: „Ik beloof u, meneer van Dijk, op m'n woord van eer, dat ik haar zal vinden, al moet ik er de wereld voor rondreizen!" „Bah, nonsens", gromde de H. C. terwijl hij een tabaksvezeltje uit spuwde. „Nee, meneer van Dijk", zei Bob vurig, „dat is geen nonsens. Dag en nacht zal ik zoeken. Ik zal geen rust meer hebben voor „Hou op!", viel de H. C. hem in de rede. .Ttet is dwaze boekentaal voor een verliefde dwaas. Je staat hier niet in een filmstudio!" Van onze t.v. medewerker). Dit jaaa méér Eurovisie. Nadat het journaal van zaterdag op verras send snelle wijze een indringende re portage van de jammerlijke brand m de Sacramentskerk had gegeven, kwam de N.T.S.-secretaris W. Ren- gelink op het scherm voor het doen van verblijdende mededelingen. Dit jaar komen er namelijk meer Eurovi sie-uitzendingen: sport-competities en andere wedstrijden, opera's en mani festaties van verschillende aard. Dat alles is bereikt op een pas gehouden congres van de Europese unie. Daar heeft men ook complimenteuse din gen over de Nederlandse televisie ge zegd; de buitenlanders hebben name lijk geconstateerd, dat Nederland op weg is, een van de grootste televisie landen te worden. Als dat waar is, hebben sommige Omroepen nog wel iets te doen, dunkt ons. Op het ge noemde congres is verder gebleken, dat de Engelse reclame-t.v. niet be paald met reële middelen werkt Voor meer dan zeven ton gulden heeft ze een aantal voetbalwedstrijden voor zich trachten te claimen en aldus de bona fide t.v.-zender willen droogleggen. Dat is geen stijl en we hopen oprecht, dat de sportorganisa ties in Engeland zich niet aan de re clame t.v. ophangen. Zaterdag bij de KRO. Het spijt ons te moeten zeggen, dat ook het jongste zaterdagse amusement bij de KRO niet bepaald een succes is ge weest. De quiz van Jan Willem Hof- stra moet nodig op de helling; ons be zwaar is niet alleen, dat de intelligen tie er in 't toevallige geluk dreigt ten onderte gaan, maar ze is te saai en niet spits genoeg: er kon méér wat men noemt worden uitgehaald. De do cumentaire milm „Caraibische raspo- die" paste niet in de zeterdagse sfeer; en het nieuwe t.v.-spel „in vervlogen" van Ton Neelissen en Michel van der Plas „Een wereld als Wiever" was min of meer een dorre vertoning, ze ker voor hen die onbekend waren gebleven met de inleidende woorden in de gids. Met deze serie is kenne lijk een oppervlakkig programma be doeld en dus zagen en hoorden we prominente toneelspelers als Jan Ré- tel, Coba Celling, Mathieu van Eijs- den John Soer en de aankomende Winnifred Bosboom met gezamenlijke zang in cabaret-stijl. Jammer eigen lijk van dit talent. Brits koninklijk bezoek. Goofy, bedreven in vele takken van sport, toont vanavond bij de Vara zijn kun nen en niet-kunnen in een parodie van Walt Disney op de Olympische spelen. We kunnen dat zien als een preludium op hetgeen de NTS dins dag zal brengen over het Brits ko ninklijk bezoek aan Amsterdam. Wie niet kan kijken in de ochtend van half elf tot 12.15 uur, vindt een her haling in de avond, aangevuld met nieuwe reportages. Er komt eerst een filmoverzicht van de eerste dag van het bezoek, gevolgd door een directe uitzending van het Concertgebouw. In een uitzending van een uur, ook door vele andere landen uitgezonden, zal men de koninklijke gasten zien aiTiveren, waarna het Concertge bouworkest de volksliederen zal spe len, gevolgd door de ouverture Cyra no de Bergerac van Johan Wagenaar en de Enigma-variaties van Edward Elgar. Woensdag zal van 19.30 tot 19.45 een filmoverzicht worden uitgezon den van de tweede dag van het be zoek. Na het gewone TW-programma zal om 22 uur een directe reportage volgen uit de Ridderzaal in Den Haag, waar de Nederlandse regering een receptie aanbiedt. Tussen 22.30 en 1 uur 's nacht zullen verkiezingsuitsla gen worden uitgezonden in samen werking met de verkiezingsdienst van het A.N.P. Deze uitzending wordt om 23 uur onderbroken voor een extra filmoverzicht van de tweede dag. „Huwelijksloterij". De K.R.O. presenteert donderdag de Engelse film „Huwelijksloterij" (The love lot tery). Hoofdpersoon van deze film is een acteur die beu is van de populari teit, welke hij geniet, en die in een balorige bui erin toestemt als hoofd prijs te dienen voor een grote loterij. „Pension Hommeles". Sinds het najaar produceert het driemanschap Annie M. G. Schmidt, Wim lbo en Erik de Vries de vermakelijke serie „Pension Hommeles" als zaterdag avondprogramma. Ten tweedemale zal de V.P.R.O. dit Vara-programma onder zyn volledige verantwoorde lijkheid opnemen op zaterdag 26 april, uitgaande van het beginsel .dat de continuïteit van de reeks in het be lang van de Nederlandse kijker moet worden gehandhaafd. Bob zweeg, opnieuw beschaamd. „Wat ik van je verlang is. dat je althans een poging zult doen om van je onvergeeflijke stommiteit iets goed te maken. Begrepen?" Bob knikte en zei zacht: „Ja meneer van Dyk." „Dat juffertje is voor mij niet van zo'n groot belang" ging de H. C. ver der. „Maar toch sta ik er op, dat je haar terugvindt en wee je gebeente, als je haar dan nog eens laat ont snappen". t „Geboeid zal ik haar hier voor u brengen"; zei Bob grimmig. „H'mbromde de H. C. „dat is nu 'niet bepaald nodig. Als je ze maar hier brengt, dat is voor mij voldoende. En nou ingerukt!!" „Meneer van Dijk, ik beloof u, dat ik m'n best zal doen. Ik „Ingerukt!!" „Ja meneer." Bij de deur bleef Bob aarzelend staan. „Meneer van Dijk, ik. „Wat is er nu nog?" „Ik.... ik wilde u vragen," zei Bob schoorvoetend, „of dit.... dit een geheim kan blijven tussen u en my „Een geheim, wat bedoel je?" „Ik bedoel" ging Bob verlegen verder „of u het aan niemand wilt vertellen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6