De SI. Petrusparochie loonde zijn sympathie aan jubilerende kapelaan I. W. de loog Scherp Tentoonstelling „Friese literatuur" geopend -Tïniit iM$LM£LGAT J^ojmmrAD RIJNSTREEK MAANDAG 24 MAART 1958 DE LEJDSE COURANT PAGINA 2 Overstelpende belangstelling „Ik vraag me af, of ik wel genoeg geuaan Heb maar, terugziend op deze twaalf en een half jaar, nu ik een eer ste deel van mijn loopbaan heb afge legd, kan ik met dankbaarheid aan God, zeggen dat ik indien ik op nieuw moest beginnen weer pries ter zou worden", aldus kapelaan J. W. de Jong van de St. Petrusparochie in zijn toespraakje tijdens het lof, dat gisteravond werd gecelebreerd aan het eind van de viering van zijn ko peren priesterjubileum. Het feest, dat een diepe weerklank had gevonden onder alle parochianen, werd des morgens om kwart over ne gen begonnen met een plechtige hoog- mis, opgedragen door de jubilaris met presbijterale assistentie van pastoor W. E. Blok. Diaken was kapelaan C. W. Thomas, subdiaken kapelaan B. Truyens. In de preek belichtte de pastoor vooral het geestelijk aspect van het priesterschap. Later, tijdens de receptie, die om een uur begon in het gebouw van het Wit-Gele Kruis aan de Kamerlingh Onneslaan, bracht de pastoor ook de huishoudelijke ge- zichespunten in het geding. Dat was, toen hij als eerste spreker onder ae honderaen belangstellenden, die daar bij kapelaan De Jong hun opwachting kwamen maken, de opbrengst over maakte van de „bliksemactie", die ge houden werd onder de parochianen. Het resultaat van deze actie zo meen de de pastoor, is het duidelijkste be wijs van de sympathie, die de jubila ris in de parochie geniet. Terwijl spr. hem het bedrag onder couvert over handigde, sprak hij de wens uit, dat de kapelaan nog lang in zijn parochie mocht blijven werken en dat de ju bilaris het hem geschonken bedrag niet zou gebruiken om het in af wijking tot alle andere geschenken weg te geven daar een toekomstige pastoor ook aan zijn toekomstige pa rochiële lasten moet denken. Behalve de pastoor waren op de receptie aanwezig het voltallige kerk bestuur en de oud-pastoor van de St. Petrusparochie, mgr. Th. M. Beukers, kanunnik W. P. M. Haring, deken van Leiden, alsmede de pastoors A. Berichten opgenomen na tips van lezers aan onze redactie, worden gel delijk beloond. De tipgevers dingen bovendien mee in onze niéuws-marathon, waar voor elke maand (de komende drie jmaanden) een prijs van 25, van 10 en van 5 gulden beschikbaar wordt gesteld. HOUTDUIF BOMBARDEERT VOETGANGER. Toen vanmiddag omstreeks half twee een bejaarde heer de Nieuwe Marebrug te Leiden passeerde meen de hij, dat iemand hem op zijn schou der tikte. Toen hij omkeek bespeur de hij echter geen levend wezen, maar bemerkte tot zijn schrik, dat zijn overjas op zijn schouder een vuile, gele plek vertoonde en dat een dik vocht langs zijn jas omlaag liep. Bovendien kleefde er naast zijn kraag een gedeelte van een eidop. Bij nader onderzoek door de brug wachter bleek, dat in de balans van de brug een compleet nest van een houtduif was gebouwd. Er zijn boze vermoedens, dat de duif heeft ge wacht met gooien tot het betrokken heertje gerede kans van raken bood. Ingez. door R. G. van Dam, Irenestraat 14, Leiden. POTLOOD en GEEST No. 525 Horizontaal: 1 voorzit ter, 8. achting, 9. gesloten, 10. gods dienst afk.11. zware zoete wijn, 13 .landbouwwerktuig, 14. punthoed, 16. lelieachtig gewas, 17. telwoord, 18. gem. in N. Brab., 20. afnemend getij, 22. deel van het oor, 23. meer voud (afk. Lat.), 24. ontkenning (spreektaal), 26. vrouw van Jacob, 27. jonge vogel, die nog maar van tak tot tak kan vliegen. Verticaal: 1. voortdurend, 2. lat werk, 3. bijwoord, 4. denkbeeld, 5. voegwoord (Fr.), 6. bijb. figuur, 7. tegenspoed, 11. stengel, 12. metalen vaatwerk, 14. optelling, 15. deel van het gelaat, 19. gindse, 21. meisjes naam, 23. puntig voorwerp, 25. maan stand, 26. munt in China. Oplossing morgenavond. M. Kok, te Bennebroek, J. Duyves en A. Cleophas, beiden te Amsterdam en J. Schoots te Wateringen, allen pastoors van vroegere standplaatsen van de jubilaris. Pastoor Vollaerts moest zich laten verontschuldigen. Voorts waren aanwezig de rectoren Van Ingen, Vester, Sondaal en Drost, de moeder-overs>te en de directrice van het St. Liduinagesticht en een de putatie van de dames van „Verbum Dei". Namens de Catholicagroepen sprak mej. dr. E. Gans enkele geestige woorden tot de jubilerende kapelaan. Van hun belangstelling getuigden voorts de heren van het collectanten college en de Nederlandse reisvereni- vijf-minuten preek gaf pater Maar- sohalkerwaard de vergadering ge dachten mee voor de vastentijd. Hij benadrukte 't vertrouwen dat Chris tus steeds weer in de mensen stelt en haalde hiervan enige voorbeelden uit het Evangelie aan. Vervolgens nam de landelijk-voorzitter, de heer P. de Graaf, het woord. Spreker begon mede te delen dat hij eigenlijk weer op een oud thema ging verder bor duren, nl. de rechtspositie van de ver tegenwoordigers etc. Uit de praktijk is nl. gebleken dat dit niet genoeg herhaald kan worden, vooral nu de tijden wat minder goed worden en de verkoop over het '.gemeen stroe ver gaat. Ook voor de vele nieuwe leden is het nodig dat zij terdege met deze materie geconfronteerd worden. Hoewel de rechtspositie nog wel niet helemaal ideaal is, is er de laatste jaren, dank zij de bond, reeds zeer veel bereikt. Op de eerste plaats is er een regeling van het minimum inko men. Dit is nog wel niet hoog maar ging voor Katholieken. Namens de I praktijk leert, dat leden hier r.-k. bond van hotel- café- en restau- rantgeënvployeerdenSt. Antonius waren aanwezig de nationaal-voor- zitber, J. v. d. Veer en secretaris Jo- han M. van Asperdt en de heer Frans Goddijn, voorzitter van de afdeling Leiden. Er kwamen afvaardigingen en le den van de „Club de Limetz" van de r.-k. gymnastiekvereniging „Groen wit" en van de volksdansgroep „Nieuw Holland". De r.-k. Invaliden- bond „St Lidiuina" bleef niet achter evenmin als de katholieke kinderuit zending en de r.-k. vakantiebezighe den. Uit Wateringen, waar men zijn oud-kapelaan nog immer niet verge ten kan, was eveneens een afvaardi ging aanwezig. Met de beste wensen voor „hun kapelaan" kwamen de misdienaars en acotythen van de St. Petruspa rochie een groepsfoto van alle mis dienaars en een boekenbon aanbie den die vergezeld gingen van hun beste wensen. Naast de vele afvaardigingen van verenigingen kwamen voorts enkele honderden parochianen die indivi dueel hun beste wensen aanboden. Vele wensen gingen van een ge schenk vergezeld. Na het lof. waarin kapelaan De Jong zijn dankbaarheid aan God, zijn ouders en aan de paro chie onder woorden bracht, bracht hij de avond door in intieme kring in de pastorie. ,De rechtspositie van de vertegenwoordiger causerie voor „St. Christoffei", Leiden Landelijk voorzitter P. de Graaf heeft vrijdagavond op de maande lijkse vergadering van de R. K. bond van handelsreizigers en vertegen woordigers gesproken over de rechts positie van de vertegenwoordiger. Bij de mededelingen, die de causerie voorafgingen werd medegedeeld dat de heer Versteegen op de aprilver- gadering zal komen spreken over het credietwezen. Diverse heren gaven zich op voor een autoplaquette of sleutelring van St. Christoffei. In zijn nog niet aan toe komen door manu- pulaties van hun werkgever. Be. paalde bedrijfstakken hebben reeds een betere regeling wat salaris en vacantie betreft, o.a. de groothandel in levensmiddelen en de groothandel textiel. De wet kent het recht van vacantie niet. De sociale wetten gel den voor de loongrens tot 6900. -aan „vast" salaris. Provisie wordt dus niet medegeteld. Indien men bij een' nieuwe betrekking een proeftijd van 2 maanden accepteert, houdt dit in, aldus spreker, dat men per dag op gezegd kan worden, en door het nemen van dit risico niet in aanmer king komt voor de W. W.-uitkering. Het is ook van belang om bij de solli citatie de waarheid te spreken, daar onjuiste gegeven aanleiding kan zijn tot ontslag „op staande voet" met alle gevolgen van dien. Ook een mon delinge overeenkomst heeft rechts kracht aldus de heer De Graaf, maar is vanzelfsprekend meer aanvecht baar. Dan ging spreker nog in op de samenstelling van diverse autocon tracten waaruit ook bleek dat de ver tegenwoordiger wel eens in de ver keerde hoek zit. Van groot belang is het tekenen van een concurrentie beding. Men moet dit nooit doen, aldus spreker, alvorens het hoofd bestuur erin gekend te hebben. De praktijk leert ook hier, dat dergelijke contracten vol voetangels en klem men zitten voor de vertegenwoordi ger. Bij ontslag „direct" protest aan tekenen aldus spreker, en een ont slagvergunning eisen. Voor handels reizigers is de minimum termijn van opzegging 6 weken en naarmate men langer bij een werkgever is, kan dit lopen tot uiterlijk 3 maanden. De verzorging van „wieg tot graf" laat bij de handelsreizigers nog wel iets over, getuige de ervaring op 't hoofd bureau te Utrecht. Na zijn causerie kwamen er bij de leden nog vele vragen los? die de heer De Graaf met grote kennis van zaken wist te beantwoorden. Na de verga dering kwamen nog enkele leden met hun problemen bij de heer De Graaf en ook deze leden zullen zeker rijker aan kennis afscheid hebben genomen. De Leidse afdeling kon op een zeer vruchtbare avond terugzien. In de a.s. april-vergadering komt ook een zeer belangrijk onderwerp ter sprake nl. het crediet-wezen. In bibliotheek van universiteit De Fryske Akademy, de bloeiende wetenschappelijke instelling te Leeu warden, met haar honderden over het gehele land verspreide leden en do nateurs, die intensieve bemoeienis heeft met welhaast alle verschijnings vormen der Friese cultuur, gaat elk jaar een Akademy-dag buiten Fries land houden. Leiden heeft daarvan de primeur. Deze zal plaats vinden op 29 maart in de Leidse Universieit, waar prof. dr. J. P. Bakker van Amsterdam en mr. dr. K. de Vries te Leiden ieder een wetenschappelijk onderwerp zullen behandelen. Op de avond van die dag is een grote vergadering belegd in „Den Burcht" voor alle Friezen en belang stellenden in de Friese literatuur. Als inleiding op deze dag vond zaterdagmiddag in de bibliotheek van de rijksuniversiteit de opening plaats van een tentoonstelling van boeken, die de laatste twintig jaar in Fries land verschenen zijn. Als gastheer heette dr. A. Kessen, dirtcteur-bibliothecaris der Rijksuni versiteit een groot aantal genodigden welkom. Onder hen bevonden zich mr. J. Klaasesz, Commissaris der Ko- Burgerlijke Stand Geboren: Mariëtte Suzanne d. v. J. H. M. de Cock en J. E. Landman. Franciska Poulia d. v. J. Sloot en Langezaal. Catharina d. v. T. dering nam hij kennis van de hier ningin in Zuid-Holland, dr. J. E. ba ron de Vos van Steenwijk, president curator, prof. dr. S. E. de Tongh, rec tor magnificus, mr. dr. N. F. Hofstee, secretaris van curatoren der univer siteit, dr. T. P. Sevensma, oud-biblio thecaris der Universiteitsbibliotheek, dr. S. Douma, bibliothecaris der Pro vinciale bibliotheek te Leeuwarden, mevr. mr. A. A. VondelingVan 't Hoff, bestuurslid en dr. W. Kok, di recteur der Fryske Akademy. Dr. Kessen verklaarde met enthou siasme aan de totstandkoming dezer tentoonstelling te hebben medege werkt, omdat het hem belangwek kend leek op de Friese literatuur der laatste twintig jaren, ook op weten schappelijk gebied. Wat in Friesland in letterkundig en wetenschappelijk opzicht gepresteerd wordt, ligt hier doorgaans aan de peripherie der belangstelling, hoewel de belangrijk ste uitgaven over Friesland wel in de Universiteitsbiblotheek voorhanden zijn. Tijdens de verzorging dezer ex positie, waarvoor het materiaal in hoofdzaak door de Provinciale bi bliotheek te Leeuwarden werd rfge- staan. had spreker zich gerealiseerd, dat de talrijke Friese publikaties een uitgestrekt terrein bestrijken. Na een uitgebreid overzicht van de ontwikkeling der Friese litteratuur ging de commissaris der Koningin mr. Klaasesz geboren en getogen Fries rechtstreekse afstammeling van de bekendste volksdichter dr. Eeltje Halbertsma over tot de officiële opening met een rede, waarin hij zijn grote waardering voor het hier getoonde initiatief uitte. Hij zeide lange tijd de opmerkelijke ontwikke ling der Friese cultuur niet voldoen de te hebben gevolgd. Met verwon- Bloemzaad en C. van der Steen. Jo- han Willem z. van J. W. Stoffers en A. C. van den Ham. Peter Jan z. v. J. Bomhof en J. van Grieken. Wil lem z. van L. D. Barnhoorn en J. den Hollander. Margje Anny d. v. P. Overvliet en A. Star. Johannes Theodorus Antonius z. v. T. van der Voort' en M. G. Wijfje. Wilhelmina Maria d. v. W. Hartevelt en M. Ka- rel. Willem Herman z. van G. J. de Weerd en G. Groenevelt. Gehuwd: J. van Dam en L. Boon. Overleden: A. H. van der Meij 66 j. echtgenote van J. T. van Tongeren. J. M. van Latum 48 j. echtgenote van W. H. van Steijn. D. Nieuwenhuizen 78 j. man. H. Bruines 76 j. echtgenote van L. van den Berg. A. de Boer 70 j. echtgenote van A. Piket. H. de Bruin 81 j. man. uitgestalde rijke verzameling van belangrijke publikaties als toonbeeld van de culturele arbeid ener kleine volksgemeenschap. Een gevoel van beschaamdheid kwam over hem als hij bedacht, dat de randstand Holland ook het plat teland van Friesland naar het heet leeg zuigt, althans mede ontvolkt en dat nu Friesland hier deze bewijzen van zijn geestelijke spankracht komt aanbieden. Met bewondering dacht hij met name aan de veelzijdige arbeid van de Fryske Akademy maar het was bovenal met een gevoel van blijd schap, dat hij deze belangrijke ten toonstelling voor geopend verkaarde. De expositie blijft tot en met een april voor het publiek toegankelijk. M W p itof], de, HET KONINKLIJK BEZOEK. De bewoners van huizen langs de route, waar langs de Engelse konin gin, vergezeld van koningin Juliana a.s. woensdagmorgen (tussen kwart over elf en half twaalf) hun weg door Leiden zullen kiezen op hun reis naar Den Haag, worden verzocht, de vlag uit te hangen. Voorts wordt het publiek aangeraden om, indien men zijn belangstelling wil tonen, zich op te stellen nabij de Wilhelmina- brug. Daarbij dient te worden aan getekend, dat de brug-zelf door de politie vrij gehouden wordt en dat men verzocht wordt, zich aan de aan wijzingen van de politie te houden. Ook wordt verzocht er het oog op te houden, dat geen loslopende honden of katten op de betreffende rijwegen lopen. Inbrekers I. Hedennacht tegen half ,vijf ontdek te een nachtwaker dat van het ge bouw van de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken aan de zijde van het Steenschuur een ruit was ge forceerd. Bloempotten waren omge rold en alles wees er op, dat er iemand op een ongebruikelijke ma nier baar binnen of naar buiten was gestapt. De waker waar schuwde ogenblikkelijk twee agen ten, die juist langs kwamen fietsen en gezamenlijk trok men het gebouw in. Men bevond dat kasten en laden waren geopend maar voorlopig werd niets vermist. Eerst vanmorgen, toen het personeel weer aan de arbeid toog, kon men een nauwkeurige op gaaf van de schade doen. Die bestond uit drie pakjes sigaretten, twee pak jes shag en twee gulden. De dief is vermoedelijk in het gebouw binnen geklommen nadat hij een raam heeft opgeschoven. Men neemt aan, dat hij tijdens zijn werk gestoord, de kortste weg naar buiten heeft genomen. Inbrekers II. In de nacht van vrijdag op zater dag zijn twee inbraakjes gepleegd, waarbij geldbedragen rond de twin tig gulden zijn verdwenen. De eer ste vond plaats in een koffietent aan Agenda Leiden MAANDAG 24 MAART Markt- en Rivlerhandel. Feest avond „De Grote Burcht", 8 uur nam. Leidse Filmliga Bijeenkomst. Smit Röntgen, 8 uur nam. Huish. en gezinsvoorlichting. Kook- en bakdemonstratie. Levendaal 1, 2 uur nam. VOLA-filmlezing. Talens. Over fotografie. Stadsgehoorzaal, 8 u. n.m. Gemeentraad. Raadszaal Stadhuis, 2 uur nam. K. O-cursus. Kinderverlamming Praeventieve Geneeskunde. (Wasse- naarseweg), 8 uur nam. Abonnementsvoorstelling. Ned. Co- medie. „Wie is Janus?", Schouwburg, 8 uur nam. DINSDAG 25 MAART. N.R.K.M. Regionaal Middenstands appèl. St. Antonius Clubhuis, kwart voor acht nam. Don Boscoschool. Oudercomité. Ouderavond, In den Vergulden Turk, 8 uur nam. St. Eloy. Adviesavond. Gebouw v. Chr. Sociale Belaneen, Oude Singel 236', 7.308 uur nam. K.A.V.-Herensingel. Jaarlijkse Bid- en Boetedag. Parochiekerk, 7.30 uur nam. Kath. Vrouwengilde, afd. Leiden. Bid- en Boetedag. Avondmis om half negen in de kapel van de zusters Carmelitessen, opgedragen door de geest, adviseur, pater P. H. I. Nieu- wenhuijsen OFM. Stedelijke K.A.V. Jaarlijkse Bid- en boetedag. Kruisweg bidden. Harte- brugkerk, 3 uur nam. Huish.- en gezinsvoorlichting. Le zing en de. onstratie paasversierin- gen tevens expositie. Levendaal 1. 2.30 en 8 uur nam. K. O.-lezing. I. L. Palacke over „Collectieve Israël-actie", Stadsge hoorzaal, 8 uur nam. Jeuedconcert. Residentie-orkest o. 1. v. Willem v. Otterlo. Stadsgehoor zaal. 3 uur nam. Abonnementsvoorstelling. Ned. Co- medie. „Wie is Janus?". Schouwburg. 8 uur nam. Oudheidkundige lezingen. „De stuwdam van As waan", door dr B. H Stricher, Rijksmuseum v. Oudheden, 8 uur nam. WOENSDAG 26 MAART Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, kwart voor zeven nam. Mattheuspassion, door Ex Animo Stadsgehoorzaal, 7.15 uur nam. Stedelijke K.A.V. Passie-avond Parochiehuius Haagweg, 8 uur nam Huish.- en gezinsvoorlichting. Paas versieringen voor kinderen, tevens expositie, Levendaal 1, 25 uur nam. APOTHEKEN. De avond en nachtdienst der apo theken wordt waargenomen door: Leiden: Apotheek Ferdingh Blan ken, Hogewoerd 171, tel. 20502. Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8 tel. 26274. de Rijnsburgersingel, waarvan een hangslot werd verbroken. Uit een kantoor van de opslag plaats van een lompenhandel aan de Langestraat werd eveneens door for cering van een hangslot een be drag van 25 gulden gestolen. Inbrekers III. Groter was de buit, die inbrekers in handen kregen bij een inbraak in galvanische inrichting aan de Van der Werffstraat. Door het ontzetten van de toegangsdeur naar het bedrijf drongen in de nacht van zaterdag op zondag onbekenden door in het kan toor van het bedrijf. Kasten en la den werden geopend en vermoede lijk met behulp van een valse sleutel, deelde de brandkast hetzelfde lot. 120 en twee kistjes goede sigaren worden vermist. Buitenlandse eer. Dr. Maria Rooseboom, qurator van het natuurwetenschappelijk histo risch museum te Leiden, is tot erelid van het Brits Koninklijk Genoot schap voor miscroscopie gekozen, al dus meldt de Times. Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Maandag 24 Maart 1858. Advertentie: Leeuwenhorster Zanderij. Heropening van dezel ve; zeer gemakkelijke afzanding door verlenging der Vaart. Zegt het voort. Noordwijkerhout. Advertentie: Bij een Grutter te dezer stede, bestaat gelegenheid voor een Burger Jongeling, niet beneden de 16 jaar, tot het kos teloos leeren der Gr utter ij. Adres bij den boekhandelaar J. Engels. Advertentie: Met primo Mei a.s. te Huur voor een Heer of Dame der Prot. Godsdienst, een Ge- meubeleerde Koepel, hebbende een fraai uitzigt over Landerijen en Spoorweg, vrije wandeling in den tuin en desverkiezende met Kost en Bediening. Te bevragen bij N. v. d. Eykel, in de Aloë- laan tusschen de Rhijnsburger en Mare Poorten. BIOSCOPEN De films in de week van 21-28 maart zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd. Casino: „Het Bolsjoi Ballet", alle leeftijden. Lido: „Jenny", 18 jaar. Luxor: „Groot alarm bij de gehei me dienst", 14 jaar. Trianon: „Sénéchal, de geweldige", volwassenen. Rex: „Tot de laatste man", 18 jaar. ALPHEN AAN DEN RIJN DISTRICTS-TENTOONSTELLING VAN VOLIèRE-VOGELS Een groot aantal vertegenwoordi- fers van een twaalftal afdelingen van e Nederlandse Bond van Vogellief hebbers, omvattende ca. 400 leden in de Kust-, Bollen- en Rijnstreek heb ben zaterdagmiddag in hotel „Cen traal" te Alphen a. d. Rijn op initia tief en onder leiding van de heer W. Langenberg te Boskoop, districts commissaris van genoemde bond, een informele bespreking gehouden over een plan om te komen tot het ge zamenlijk organiseren van een dis trictstentoonstelling van kleurkana- ries, zangkanaries, tropische vogels in al zijn totaliteit van het soort als mede van grote en kleine soorten parkieten. Hoewel de bespreking als opzet een informeel karakter droeg bleek men aan het einde van de bijeenkomst het met elkaar eens te zijn geworden over enkele zeer belangrijke voor waarden tot het welslagen van de opzet. Men is het o.a. in principe eens geworden over de vraag of men al of niet hieraan kon meewerken, wel ke vraag in overgrote meerderheid door de aanwezigen gunstig is be antwoord, en kon mer zich in prin cipe hiertoe bereid verklaren. Ook kon men zich vrijwel unaniem verenigen met de financiële opzet van het plan, hetgeen neerkomt óp een bijdrage van ƒ1.per lid van de afdelingen, inleggeld-heffing voor degenen die vogels inzenden, terwijl men zich verbond in elke deelnemen de vereniging en onder de belang stellenden van elke afdeling indivi dueel, een aantal lcten voor dit doel te verkopen. Globaal genomen wordt gerekend op een inzending van ca. 500 vogels. Zodra deze plannen, na besproken te zijn in alle afdelingen, vaste vorm gaan krijgen, zal een commissie ter regeling van de zaken, samen met de organiserende afdeling, worden be noemd. De inleider van de besprekin gen, de heer Langenberg, die zelf lid is van de vereniging ie Boskoop, stelde voor, dat dit plan, indien het de eerste keer slaagt, herhaald zal kunnen worden in de komende jaren en dat de organisatie ervan zo mo gelijk bij tourbeurten door de deel- nen ende afdelingen wordt behartigd. De voorzitter van de Alphense af deling „De eerste Alphense kanarie" en de voorzitter van de volière- houders vereniging „De vogelvrien den", de heer P. H. S. Meereboer, verklaarden zich, mede namens 't be stuur van hun vereniging in principe bereid de organisatie van de eerste districtstentoonstelling, die men zich voorstelde in 't vogelpark „Avifauna" te Alphen a. d. Rijn te houden op Zich te nemen, mits de overige ver enigingen, hiermede instemmen. De afgevaardigden hebben hiertegen geen bedenkingen geopperd en zullen het een en ander in hun afdelingen bespreken. Verrassend en nieuw ook voor de districts-commissaris was de mede deling van de heer P. Verkade, een van ae succesvolle vogelhouders en -kwekers in de Rijnstreek en secre taris van „De Vogelvrienden", dat plannen in studie zijn en met be. trekking daartoe besprekingen wor den gevoerd om ook de eerstvolgen de bondstentoonstelling waarop het landelijk kampioenschap van de Ne derlandse Bond van Vogelliefhebbers wordt toegekend, in het vogeloark „Avifauna" te Alphen a. d. Rijn te doen houden. Naar verder uit de gevoerde be sprekingen is komen vast te staan ligt het in de bedoeling om de dis- tricts-tentoonstelling te houden nadat alle afdelingen hun eigen exposities zullen hebben gegeven en vóór de bondstentoonstelling. Volgens deze gedachte komt er een zekere climax in de exposities. De heer Verkade bepleitte nu reed? om meer vogels dan gewoonlijk het geval is, in te zenden naar de bonds, tentoonstelling. Hij is van oordeel dat in dit district veel goed materiaal een onderzoek in. zit dat een plaatsje op de bonds t.t. ten volle waard is. Hij garandeerde de vogels een goede behandeling. Het zijn allemaal vogelliefhebbers die met de verzorging van de dieren belast worden. Aan de hier gereleveerde bespre kingen hebben o.m. deelgenomen de afdelingen uit Alphen ad. Rijn, Bos koop, Koudekerk a. d. Rijn, Katwijk Nieuwkoop, Noordwijk, Noordwijker hout, Roelofarendsveen, Waddinx- veen, Woerden, terwijl Leiden (af wezig met kennisgeving) zich van het plan niet heeft gedistancieerd. AARLANDERVEEN Op het kruispunt Nieuwkoopseweg en Dorpsstraat te Aarlanderveen vond een verkeersongeval plaats tus sen een wielrijdster, mevr. M. C. v. L.-v. D., inwoonster van Aarlander veen, en een motorrijder, de heer J. C. «S. uit Nieuwkoop, welk ongeval, gelet op de toedracht van de zaak, heel best is afgelopen. Mevr. v. L. liep daarbij vele ver wondingen op, over het algemeen niet van zeer ernstige aard. Dr. W. v. d. Wind verleende de eerste ge neeskundige hulp. Het bijna tweejarig kind, dat in een zitje achterop het rijwiel van mevr. v. L. had gezeten en door de botsing met de motorrijder, evenals de berijdster avn het rijwiel met een smak tegen de weg werd geslingerd, bekwam geen noemenswaardig letsel. Ook de motorrijder kwam er best van af. Beide voertuigen werden evenwel flink beschadigd. Mevr. v. L., komende uit de rich ting Alphen aan den Rijn over de Prov.weg naar Nieuwkoop, sloeg bij de kruising links af om de Dorps straat in te rijden, waarbij zij nóch richting aangaf, nóch lette op het verkeer. Ofschoon de heer S. alles in het werk stelde om een botsing te voor komen, slaagde hij er niet in de wiel rijdster te ontwijken. Door de botsing werden mevr. v. L. en het kind te gen het wegdek geslingerd. Behalve uit- en inwendige kwetsuren die de wielrijdster bekwam, heeft zij ver moedelijk ook haar linker pols ge kneusd. LEIML'TEH Aanbesteding Architect J. Hop man te Sloten, heeft namens het Autogaragebedrijf der firma Beuk alhier, onderhands aanbesteed: Het bouwen van een autogarage aan de Burgemeester Bakhuizenlaan. De raming was 41.000. De in schrijvingen waren van hoog naar laag als volgt: C. Aartman Nieuwveen ƒ46.667; C. Overdevest, Rijnsaterw. f 45.330; C. J. van Berkel Zn. Leimuiden 45.050; J. W. van Driel te Leimui den 44.757, firma Charlet te Lei muiden ƒ41.150; J. Kinkel en Zn te Leimuiden ƒ38.400; P. J. de Graaf te Leimuiden 34.900. De gunning is aangehouden. NOORDEN KAB voert vaandelactic Het vaandelcomité van de KAB afd. Noorden heeft een grootscheepse actie op touw gezet om de gelden bijeen te brengen voor de aankoop van een KAB-vaandel. Het ligt in de bedoeling door middel van het op halen van vodden, papier, ijzer en lood dit geval te financiëren DE KAAG MISLUKTE MANOEUVRE Zaterdag omstreeks 8 uur reed de heer Z. uit Sassenheim met zijn per sonenauto van de motorpont, hierbij drukte hij deze enigszins achteruit, waardoor hij met het cardan en voorbumper op de walkant sloeg. De auto werd zodanig beschadigd aan de stuurinrichting, dat hij niet op eigen kracht zijn weg kon ver volgen. Een kraanwagen moest uit komst brengen. De Rijkspolitie stelt

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2