Het sprekende testament Bronnetje in Papendrecht nog actief Adjudant liet zieltjes vrijkopen |aarvergadering VVV-Warmond behandelde actuele onderwerpen Burgemeester de Loor vraagt indonesiërs vergiffenis DONDERDAG 20 MAART 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA 8 Olie-experts voor een raadsel Zeer brandbaar Het oliebronnetje, dat men ont dekt heeft onder de woning Bosch 66 te Papendrecht, is nog steeds ac tief en stelt degenen, die naar het ontstaan er van een onderzoek in stellen, voor een groot raadsel. Op het ogenblik zijn mannen van de dienst voor gemeentewerken van Papendrecht bezig putten te graven bij het huis om zodoende aan de weet te komen hoe het bronnetje, dat een mengsel van olie en benzine doet opborrelen, zijn toevoer krijgt. Aanvankelijk" achtte men de moge lijkheid niet uitgesloten, dat er spon taan een oliebron was ontstaan, maar de experts van de Nederlandse Aard oliemaatschappij, die bij het vreem de geval zijn geroepen, menen toch dat dit niet het geval kan zijn. Zij hebben uit de drie putten mon sters genomen om de samenstelling van het mengsel te onderzoeken. Ook de hoofdinspectie voor het brandweerwezen in Den Haag is bij het onderzoek betrokken. Proeven hebben uitgewezen, dat het mengsel zeer brandbaar is. Met het oog hier op hebben de bewoners van de wo ning, het echtpaar Buijtenhek-De Borst, maar geen risico genomen en hebben zij elders onderdak gezocht. De gehele affaire is begonnen met klachten over een „gaslucht". In verband hiermee werden nieuwe gas buizen langs de woning aangelegd en werd ook een nieuwe meter in Drs. Schmelzer: Eigen-woningbezit vatbaar voor uitbreiding Drs W. K. N. Schmelzer, staatsse cretaris van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en* Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, heeft in een rede, die hij gisteren hield ter gelegenheid van de ingebruikneming van de 200ste eigen woning voor het personeel van de N.V. Staalwerken „De Maas" te Maastricht, o.m. betoogd, dat het per centage van 28 van de Nederlandse ■yvoningvoorraad, dat door de eigenaar wordt bewoond, een percentage dat al gedurende vele jaren constant is gebleven, stellig nog voor verbete ring vatbaar is. Drs Schmelzer noemde de eigen woning een machtig wapen in de strijd tegen de vervlakking en uni- formisering van het leven. Over de bezwaren, die tegen het eigen-wo ningbezit zijn aangevoerd, zei hij, dat over het algemeen de onderhouds- toestand van het eigen huis, naar zijn indruk, de vergelijking met die van huurhuizen' glansrijk kan doorstaan. Voorts is de Nederlander vrij honk vast. Vóór de tweede wereldoorlog, toen er geen sprake was van woning, nood en het dus gemakkelijker was te verhuizen dan thans verhuisde per jaar ongeveer 3 procent van alle gezinnen naar een andere gemeente. Tegenwoordig is dat iets meer dan 2 procent. Geen uitje in Zwijndrecht Meubelhandelaar nog spoorloos De Zwijndrechtse recherche wacht in spanning op berichten omtrent de opsporing van de voortvluchtige meu belhandelaar K., die verdwenen is met waarschijnlijk een ton op zak. De schuld die hij heeft achtergelaten was eerst berekend op 362.000, maar loopt nu al tegen het halve miljoen. Na de berichten over de verdwij ning van K. is de politie nog door ver schillende mensen op de hoogte ge steld van financiële manipulaties van de 29-jarige meubelhandelaar, waar van zij het slachtoffer zijn gewor den. Daarbij hebben verscheidene schuldeisers zich met haar in ver binding gesteld. De politie moet aldus een splitsing maken tussen wat zij noemt de op- lichtingszaken en de normale zake- lijke transacties, waarmee zij overi gens verder geen bemoeienis heeft. Uit een en ander is komen vast te staan, dat ook nog een Dordtenaar aan k. een bedrag van 96.000, heeft geleend. Een Amsterdamse da me had, zo bleek verder, haar ge hele kapitaal ad f 40.000,aan K. toevertrouwd met het verzoek dit voor haar te beleggen. Bij zijn schuld eisers staat de voortvluchtige zaken man ook voor belangrijke bedragen in het krijt. Naar wij vernemen, heb. ben enkelen van hen zijn faillisse ment aangevraagd. De winkel in de Burgemeester de Bruinelaan en twee pakhuizen op de Ringdijk te Zwijn drecht zijn door de politie verzegeld, zodat het de schuldeisers vooralsnog onmogelijk is beslag op de daarin aanwezige goederen waarvan de waarde op f 80.000,— geschat wordt te leggen. Van K., die vrouw en kind in de steek heeft gelaten, is nog geen spoor gevonden. De Zwijndrechtse recher che heeft de hulp ingeroepen van Interpol, die al haar voelhorens heeft uitgezet, maar tot op heden nog niet achter de verblijfplaats va" de meu* belhandelaar is kunnen komen. Wel heeft men kunnen constateren waar K. in het buitenland heeft gelogeerd, doch over de resultaten, die de na sporingen tot dusver hebben gehad, bewaart de politie het stilzwijgen. De vraag is, waar en wanneer men hem zal kunnen grijpen. - - het huis aangebracht. Toen de klach ten bleven aanhouden en ook de be woners van de in de buurt van Het Bosch gelegen Boomgaardstraat daar last van kregen, dacht men aan een defect aan de riolering. Olieachtige substantie. Om de afvoer van de riolering te onderzoeken begon men een put te graven in een achter het tuintje van de familie Buijtenhek gelegen stuk grond. Daar ontdekte men de aan wezigheid van een olieachtige sub stantie. Toen men achter de woning ging graven kwam mén zoveel olie en benzine tegen, dat men wel een vat kon voltappen. Volgens de opzichter, die met de leiding van de graafwerkzaamheden is belast, bestaat het mengsel voor een kwart uit water. Men dacht aan vankelijk aan lekkage van de tanks van een tegenover de woning gele gen garagebedrijf, maar daar is geen sprake van. Kamerhuur mag verhoogd worden Kamerverhuurders hebben van mi nister Witte toestemming gekregen het „ondernemersloon" met vijftien procent te verhogen. Dat heeft de voorzitter van de Nederlandse vak bond voor het pension-, rusthuis- en Kamerverhuurbedrijf (Peruka), de heer H. Smit, gisteren meegedeeld tijdens het congres van de Peruka te Arnhem. De verhoging betekent niet dat nu de kamerhuren vijftien procent ho ger worden. Het „ondernemersloon der verhuurders vormt namelijk slechts een gedeelte van de totale kosten die de huur bepalen. Een get ringe verhoging van de huren is ech ter wel mogelijk. Receptenboek Luister van 21 maart af elke mor* gen om vijf over half tien naar Radio Luxemburg 208 Meter (K c/s 1439). Annemarie verklapt U elke dag heerlijk nieuws dat xe hoorde van haar vakman-slager. UITVOERHEFFING LAMS- EN SCHAPENVLEES INGETROKKEN. Op 16 december 1957 werd op ver zoek van de Belgische autoriteiten van Nederlandse zijde overgegaan tot het vaststellen van een heffing bij de uitvoer van lams- en schapenvlees naar België en Luxemburg ten bedra ge van 0.50 per kg. De marktsituatie in België vormde destijds de aanlei ding daartoe. Nu de markt in België voldoende is hersteld, heeft overleg tussen het Nederlandse en Belgische ministerie van landbouw geleid tot het besluit de heffing met ingang van maandag 24 maart 1958 te doen vervallen. De krijgsraad te velde „west" be handelde gisteren de zaak tegen een adjudant-onderofficier en administra teur uit Voorburg, werkzaam bij de sectie geestelijke gezondheidszorg te Den Haag. Hem was onder meer ten laste ge legd, dat hij in strijd met zijn plicht rekesten zou hebben opge maakt om uitstel van eerste oefening te verkrijgen of om buitengewoon dienstplichtige te worden, dat hij daarvoor giften heeft aangenomen en dat hij een geval oplichting heeft ge pleegd door geld van een persoon aan te nemen, na die persoon in de waan- te hebben gebracht, dat het door zijn toedoen was, als er vrijstelling van eerste oefening zou worden verleend Beklaagde erkende, dat hij voor de in zijn vrije tijd opgemaakte rekesten geld ontvangen heeft. Hij heeft er echter nooit om gevraagd. De auditeur-militair heeft, nadat enkele getuigen waren gehoord, voor enkele punten van de uitvoerige dag vaarding tot vrijspraak geconclu deerd, maai voor andere de tenlaste legging bewezen geacht. Beklaagde heeft tot een bedrag van 4000 gulden aan giften aangeno men over een periode van enkele ja ren, alsmede een eetservies. Hij heeft zich schuldig gemaakt aan het ont vangen van de beloningen zonder daarvoor toestemming .an zijn chefs te hebben, aldus de auditeur, die vast stelde, dat beklaagde eigendunkelijk de dienstvoorschriften heeft over schreden. Ook achtte hij het geval van oplichting bewezen. Er was slechts één „klant" die zich opgelicht gevoelde, aldus de auditeur. Er is door dit alles bij het publiek, geheel ten onrechte, het wantrouwen gewekt, jegens de keuring voor mili taire dienst en het optreden van be klaagde heeft tot dat wantrouwen bij gedragen. De auditeur-militair eiste een ge vangenisstraf voor de tijd van 8 maanden, met aftrek van het voor arrest van 19 juni tot 3 september. De verdediger, mr Ph. C. M. van der Ven, wees op de uitstekende staat van dienst van beklaagde. Niet geld zucht, maar hulpvaardigheid er menslievendheid hebben tot dit alles bij beklaagde geleid. Hij vroeg na een uitvoerig pleidooi vrijspraak. De krijgsraad te velde „West" zal woensdag 26 maart uitspraak doen, in de zitting van de Raad welke die dag om 10 uur zal worden gehouden in het gebouw van de Zeekrijgsraad. RECHTZAKEN Zó stem(. men K.V.P. VERBODEN GOEDGEEFSHEID Wegens overtreding van de wet op het cadeaustelsel vorderde de of ficier van justitie bij de Haagse Eco nomische Politierechter 40,— boete of 16 dagen en teruggave van een inoeslaggenomen koffbr tegen een 45-jarige manufacturer uit Alphen aan den Rijn. Ten laste was gelegd dat verdachte bij aankopen koffers ten geschenke had aangeboden. De verdachte zei dat hier £een sprake was van geschenken maar van luxe verpakking. Men wilde costuums ed. niet afleveren in een gewone doos, maar in een aantrekkelijke ver pakking, net zoals b.v. dit met bon bons het geval is. „De inkoopprijs van een koffer was vier gulden per stuk", merkte de rechter op. De ver dachte antwoordde dat het een kar tonnen koffer was. Een collega van.: hem zou voor hetzelfde in Arnhem zijn vrijgesproken. Deze winter zou j de verdachte dassen hebben afgele verd in doosjes, die naar verhouding nog duurder waren. De officier van justitie releveerde dat men hier niet kan spreken van een cadeau van geringe waarde. Ook zat er geen merk van verdachte op de koffer. „Dus als er reclame op staat mag het wel", concludeerde de verdach te, maar de officier waarschuwde hem eerst maar eens goed te gaan informeren. De rechter vond dat hier van een verpakking maar tevens van een cadeau sprake was en hij veroordeel de verdachte tot 25.boete of tien dagen met teruggave van de inbe- slaggenomen koffer. ONTSPRINGT HIJ DE DANS? Misschien heeft een andere manu- facturier uit Alphen aan den Rijn meer geluk dan zijn plaatselijke col lega, die werd veroordeeld wegens overtreding van de wet op het ca deaustelsel. Ook deze verdachte gaf voor de Haagse Economische Politie rechter toe, dat hij bij aankopen van costuuims e.d. koffers had verstrekt Hier had de inkoopprijs per koffer zelfs 7.— bedragen, maar wel had hij ze al lang in voorraad. Deze verdachte kon echter aan voeren dat in zijn zaak koffers mo gen worden verkocht. De verbalisant had dit bij de Kamer van Koophandel gecontroleerd en hij was tot een ne gatieve conclusie gekomen. In tegen stelling hiermee legde de .verdachte een uitstreksel uit het handelsregis ter over, waaruit bleek dat de zaak wel lederwaren verkoopt en hiervoor ook staat ingeschreven. Tevens bleek echter dat de ver dachte niet de alleen-eigenaar van de zaak is. Het was een vennootschap met verdachtes ouders als vennoten. Inmiddels is echter verdachtes vader overleden en nu zal het een juridische puzzel worden of de vennootschap nog bestaat, of de voortzetting dezelf de rechten heeft en of de erven nu mede-eigenaars zijn. De Haagse Eco nomische Politierechter kwam er ter zitting zo maar niet uit. Tevens wilde hij graag onderzocht zien hoe de ver balisant tot de conclusie kwam dat de zaak bij de Kamer van Koophandel niet voor lederwaren zou staan inge schreven. Hij besloot daarom deze zaak aan te houden voor een nader onderzoek. „Zwarte bladzijden De burgemeester van Delft en lid van de Eerste Kamer (PvdA), D. de Loor, heeft dinsdag op een zitting van de „Assemblee van de morele herbe wapening van Aziatische landen" wel ke zitting gehouden wordt te Baguio op de Philippijnen tegenover de In donesische gedelegeerde verontschul digingen aangeboden voor het „Ne derlandse aandeel in de huidige In donesische crisis". „Nederlamd heeft vele bladzijden geschiedenis in Azië geschreven" al dus de Nederlandse senator, „maar veel hiervan zjjn zwarte bladzijden. In mijn stad Delft kan men vele gro te gebouwen zien, die monumenten zijn van al de materiële rijkdom, die wij uit Indonesië hebben gehaald. Ik vraag uw vergiffenis voor hetgeen wij in het verleden hebben gedaan". „wij ons superioriteitsgevoel en onze trots kunnen laten varen, nu Oost en West in de Assemblee van de morele herbewapening van Aziatische landen samenwerken". Hij beloofde bij zijn terugkeer in Nederland de regering in kennis te stellen. Ook de Indonesiër bekende. Soe- De Indonesische gedelegeerde, S marsono, directeur van „publieke er menselijke betrekkingen" van de In- donesische nationale politie, bekendekomende seizoen hoopt te kunnen Jachthaven en bloemtapijten Onder voorzitterschap van notaris K. Günther hield de afdeling War mond van de vereniging voor vreem delingenverkeer haar jaarvergadering in hotel „de Stad Rome". In zijn ope ningswoord herdacht de voorzitter het overlijden van mevr. E. Walen- kamp-Iserief, die steeds een grote be langstelling had voor de werkzaam heden der vereniging. Een woord van welkom sprak hij tot le afgevaardig den van de zusterverenigingen Sas senheim en de Kaag, waarbij hij wees op de goede verstandhouding en sa menwerking die er bestaat tussen de verenigingen ondewing. Voor de grote persconferentie op 28 maart a.s. met betrekking tot het Keukenhof, is Warmond als plaats van samenkomst aangewezen. Ver volgens gaf spreker eer overzicht van de activiteiten, die de V.V.V. in het De heer De Loor zei verder, dat Baguio komen". dat hij „de Nederlanders verant woordelijk placht te stellen voor al netgeen er in Indonesië verkeerd is" Op zijn beurt bood hij de Neder landse senator zijn „verontschuldi gingen" aan met de woorden: „Het is niet goed altijd anderen be schuld te geven. Wij hebben uw hulp nodig. De oplossing voor de problemen in ons gezinsleven en in ons nationale leven zal van deze bijeenkomst in ontwikkelen, vooral tijdens de Kaag week. Naar hij meent te weten, heb ben voor de braderie de vereiste 16 middenstanders hun medewerking toegezegd en het wachten is nu op de plannen van de door de i achthaven exploitanten ingestelde commissie met betrekking tot een te houden mo torbootshow. Door iemand, die War mond en de watersport een warm hart toedraagt, zal geheel belangloos een folder worden gemaakt waarvoor (24) de voorzitter hem een woord van bij zondere dank brengt. Door mej. Van Stijn werd hierna een keurig verzorgd jaarverslag uit gebracht, waarin een duidelijk over zicht wérd gegeven van de activitei ten die de vereniging in het afgelopen jaar heeft ontwikkeld. Uit het verslag van de penningm. bleek dat de ont vangsten hadden bedragen 1697,02 en de uitgaven 893,15, zodat een ba tig saldo geboekt was van 803,87. De uitgaven voor het leggen van mo zaïeken gaven veel stof tot discussie. Uit het financieel verslag bleek dat een belangrijk gedeelte van het bud get aan de kosten van 'het leggen van mozaïeken wordt besteed. Het be stuur was van mening dat deze aan gelegenheid voor Warmond niet van een dergelijke importantie is, dat de ze uitgaven financie 1 verantwoord zijn. Er zal contact worden opgeno men met de hier gevestigde bollen- kwekers om te trachten tot een meer aanvaardbare oplossing te komen Bij monde van de heer M. F. van Stijn deelde de kasrommissie mede, boeken en bescheiden van de penningmees ter te hebben onderzocht en volko men in orde te hebben bevonden. Als leden van de kaseommissie voor het jaar 1958 werden benoemd mevr. Van Dusseldorp en de* heren J. W. Visch en G. van Elburg. Uitvoerig werd gediscussieerd over het gebrek aan aanlegplaatsen voor plezierboten, buiten de jachthavens. Verschillende suggesties werden ge daan. Zo wil de heer Visch de ge meentehaven daarvoor geschikt ma ken. Men zou dan toeten overgaan tot het verwijderen van de daar lig gende woonboten, terwijl ook aan dacht geschonken zou moeten worden aan het laden en lossen van mest waardoor het haventerrein dikwijls erg verontreinigd wordt. De heer Van Stijn zou hiervoor een tijdelijke voorziening willen treffen door het aanbrengen van een aanleg - stijger aan het wandelpark „Groot Leerust" al was het alleen maar tij dens de Kaagweek. De voorzitter onderschreef dat de ze kwestie inderdaad urgent is. Maar de oplossing ervan is lang niet ge makkelijk. Het bestuur zal zich ern stig beraden welke itappen in deze moeten worden genen.en. De heer Akerboom drong aan op het plaatsen van borden bij de ingang van War mond, waarop de aandacht gevestigd wordt op de watersport in deze ge meente. Ook deze suggestie zal door het be stuur nader worden bezien. De hier na door de heer L. v. d. Steur, voor zitter van de Kon Zeil-, Roei- en Mo torsportvereniging „De Kaag" gehou den causerie met films en kleuren dia's vormde een aardig slot van de ze zeer geanimeerde bijeenkomst. De vele aanwezigen hebben nu eens vol op kunnen genieten van alles wat Warmond op het gebied van de wa-' tersport te bieden heeft. Hierbij wa ren films van 1934 en 1936 en wij hebben kunnen zien, dat er na al die jaren een heel stukje romantiek ver loren is gegaan. Hoe landelijk was vroeger de jachthaven 't Fort met zijn, mooie dierenleven. Wat hebben wij nog kunnen genieten van de bij gele genheid van het 40-jarig regerings jubileum van Koningin Wilhelmina in Warmond gehouden optocht waar bij wij vele Warmonders terugzagen die reeds lang zijn heen gegaan. Bij zondere aandacht trok de kleuren film .Overdracht van de Groene Drack" waarbij de bijzondere kwali teiten van de heer v. d. Steur als amateur filmcineast naar voren kwa men. Wij zagen ons terug geplaatst in de oorlogsjaren met al zijn moeilijkhe den op elk gebied. Prachtige opnamen gemaakt tijdens de Kaagweken wa ren het slot van deze prachtige film opnamen en de heer Van der Steur mocht dan ook een woord van bijzon dere dank in ontvangst nemen voor het door hem gebodene. Geslaagd. Vanwege het Minis terie van Binnenlandse Zaken werd door een daartoe ingestelde commis sie het examen afgenomen voor chauffeur-pompbediende bij de vrij willige brandweer. Onder de 28 ge slaagden waren ook de heren H. H. Haverkort en P. C. van Beek, alhier. Steeds Vooruit. Het bestuur van de tafeltennisvereniging „Steeds Vooruit" alhier heeft in verband met bijzondere omstandigheden besloten de Warmondse kampioenschappen welke gehouden zouden worden op zaterdag a.s. uit te stellen tot na Pa sen. De juiste datum zal nog bekend worden gemaakt. i HAARLEMMERMEER Ondertr.: J. Wies, 34 jr en S. Sauer 23 jr; R. M. Verheul 25 jr en M. S. Wassens, 20 jr. Gefcr.: J. W. P. van Gaaien en B. M. van Ben ten; F. C. Weber en M. de Vries; W. Heida en K. A. Vos; H. J. van Leeuwen en T. Luiing; J. Ver baas en J. Verheij. Overl.: Cornells Laan, 89 jr, wedn. v. A. Rijken; Petrus Cornells vain Loon, 45 jr, e.v. C. A. van der Veek; Nicolaas Rijke, 74 jr, e.v. J. Persoon. ST0MPWIJK Stille Omgang. Na de opening door voorzitter A. Luiten ging men snel door de agenda heen om het mogelijk te maken, na de rondvraag de film „Golgotha" te draaien, welke film door het bestuur aan de leden werd geboden. Door deze filmverto ning wilde het bestuur het feit me moreren, dat de onderafd. Stompwijk van de Stille Omgang 25 jaar gele den werd opgericht en dat het eerste lustrum als zelfstandige vereniging werd herdacht. Secr. J. Havik jubi leerde mee, omdat hij al van af de oprichting als secretaris optreedt. De voorzitter huldigde hem in hartelijke woorden en liet dit vergezeld gaan van een kist sigaren. Notulen en fi nancieel overzicht werd goedgekeurd. De Omgang wordt a.s. zaterdag be gonnen met een lof in de parochie kerk om half elf nam. Vertrek met bussen uit Stompwijk kwart over elf. Verdere bijzonderheden zijn te vin den in de folder, die elke deelnemer ontvangt. Kaarten kunnen tot vrij dagavond 6 uur nog gehaald worden bij de heren J. Kappetein en J. de Kier. De in het afgelopen jaar over leden leden J. Verhage en Th. de Bruin werden met gebed herdacht. Na een korte pauze werd de film gedraaid, waarin het lijdensverhaal werd uitgebeeld. Pastoor Sistermans haakte bij deze film aan in een op wekkend woord tot de deelnemers en zeide o.a. dat de deelnemers het beeld van de smart, lijden en dood van Jezus in gedachten moeten hou den tijdens de Omgang, wat een geestelijke steun en troost zal zijn voor de zielen. De wereld van van daag stoot de hulp van God van zich af. Men denkt schepper te zijn van hemel en aarde. De leden kunnen door hun Omgang velen die nog zoe ken naar God helpen tot een besluit te komen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8