Bemiddelingspogingen op hoog niveau zijn begonnen Directeur I. A. Aler stelt gewetensvragen Het bezoek van kon- Elisabeth Melkslijters zijn wanhoop nabij Einddoel was niet de plaats van bestemming Produktschap veevoeder verlaagt graanprijs Landbouwschap cn melkbeleid DONDERDAG 20 MAART 1958 DP LETDSE COURANT PAGINA 7 NA DRIE DAGEN KLM-STAK1NG Snelle oplossing? Drie toestellen. Woensdag is de Convair „Jacob Naar uit welingelichte bron wordt Maris" onder gezagvoerder A. van Ui- vernomen zijn de eerste stappen voor zen °P Schiphol teruggekeerd, na in een benndde,op hoos ni- veau inzake opheffmg van de KLM-1 zich zeven passagiers aan boord, op de staking gedaan. In Utrecht zijn on- j terugweg vijf. der leiding van een vooraanstaande heonroirinirnn Londen heeft gezagvoerder Van ivcaicucu uic uit uct uuiicumau wj figuur informatieve besprekingen,uisen nog tegenover persvertegen-1 Schiphol terugkeren sluiten de gezag- welke uit de aard der zaak vooraf woordigers verklaard, dat hij een I voerders zich bij hun collega's die Deknatel, die voor een chartervlucht naar het Midden-Oosten is geweest, is in de loop van woensdag, weder om via Londen, op de thuishaven te ruggekeerd. Voor vandaag stonden op het vlie gersschema van de KLM vluchten naar Londen, Parijs, Biak via Singa pore en New York. Het ligt in de be doeling, dat de Biakmachine op de terugweg waar repatrianten uit In donesië meeneemt. Naar mate de staking voortduurt vermindert het aantal KLM-machines dat nu nog het wereldruim door klieft gestadig, want van de meeste toestellen die uit het buitenland op Peetoom en E. Koch naar New York vertrokken. Dit is de derde KLM-machine op de derde dag van de staking, die van Schiphol is op gestegen. De heer Peetoom is een jaar gele den afgetreden als voorzitter van de vereniging van KLM-vliegers. De heer E. Koch is tevens bekend als De „Isotoop" met gezagvoerder dienen te gaan aan een bemiddelings- jaar geleden als lid van de vereni poging, wil deze een goede kans van van KOl-vliegers had bedankt. F 6 „Ik wenste niet betrokken te worden slagen hebben, gehouden, welke m wej|t conflict ook", zeide Van Ul- de loop van vandaag worden voort- i sen. Voorts vertelde hij, eenmaal per gezet. dag de dienst tussen Schiphol en Lon- Het staat vast, dat zowel de dl-1 don Airport en terug zou onderhou- rectie van de KLM als het bestuur den. van de vereniging van KLM-vliegers I in deze bereid zijn de nodige activi- Gisteravond laat is de DC-7c teiten te ontwikkelen om te trach- .ZWarte Zee met de gezagvoerder F. ten zo snel mogelijk tot een rede lijke oplossing te komen. In het gebouw van het kantonge recht te 's-Gravenhage is gistermid dag om drie uur het eerste verhoor begonnen in de zaak die de ontslagen vliegers, De Laat en Metz, bij dat kantongerecht hebben aanhangig ge maakt. Dit verhoor werd geleid door de kantonrechter mr G. Haselager. Aan deze eerste bespreking werd deelgenomen door mr. J. van der Wiel, directeur van de KLM, als ver tegenwoordiger van de door de vlie gers gedagvaarde directie, mr. W. A. Steenstra Tousaint, hoofd van de ju ridische afdeling van de KLM en mr. W. L. Haardt van een Haags advo catenkantoor. Uit Amsterdam kwa men de heren De Laat en Metz, die vergezeld werden door de juridische adviseur der vereniging van KLM- vliegers, mr. W. baron van Haer- solte, en door een tolk. In de tijd tot bij half zes dat dit gehele eerste verhoor heeft geduurd, hebben daarna zowel de vliegers als de gedaagde met zijn adviseurs een of meer keren de zittingszaal verla ten om in afzondering te confereren en wel zo, dat beide groepen steeds gescheiden overleg pleegden. Van een gesprek tussen de vliegers en de directie van de KLM buiten de zit-, tingszaal is geen sprake geweest. Brief van Aler. In de loop van woensdag hebben alle vliegers van de KLM een brief ontvangen van de heer I. A. Aler, president directeur van de KLM, waarin hij o.m. mededeelt, dat de directie er behoefte aan heeft na de snelle ontwikkeling van de gebeurte nissen in de laatste dagen een per soonlijk woord tot hen te richten. In de brief worden ojn. enkele vragen gesteld als: Een aantal vlie gers verklaarden zich solidair met hun collega's De Laat en Metz. Wel licht bent u een van hen. Wellicht hebt u deze solidariteit ook tot uiting gebracht door het werk te beëindigen waarvoor u in dienst der maatschap pij bent genomen of wellicht twijfelt u aan het standpunt, dat u moet in nemen. Ik vraag u zich te bezinnen of u daarmede juist hebt gehandeld. Is het juist, dat u zich solidair toont met medewerkers van de KLM, die in het openbaar de KLM schade toe brengen en beledigen? Is het juist, dat u dit doende zelf schade toe brengt aan het bedrijf in hetwelks dienst u bent? het werk hebben neergelegd, aan. Er zijn thans nog 11 toestellen over, die naar Schiphol zullen terugkeren. Daaronder bevinden zich dus diverse machines, die door niet-leden van de vereniging van KLM-vliegers wor den bestuurd en die sedert het begin der staking van Schiphol zijn ver trokken. Agnes-paviljoen - mgr Mulsaertsoord officieel geopend Bij de officiële opening van het „Agnes paviljoen" van het mgr Mut- zweefvlieger. Er gingen 51 passagiers saersoord té Venlo, heeft mgr W. mee alsmede twee ton aan vracht. j Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogen. Auto sleepte kind mee Niet ernstig gewond Het 5-jarig meisje A. Pol heeft gis tel bn de schrik van haar leven ge) had en is op wonderbaarlijke wijze aan de dood ontsnapt. Het kind stond bii de kleuterschool in de Molen- st 1 at bij een auto te kijken. Toen* de chauffeur van deze auto wegreed, bleef het kind met de sjaal achter de kruk van het portier zitten en werd over een afstand van bijna een kilo meter door de auto meegesleept De chauffeur merkte pas wat er gebeurd was toen hij bij zijn woning stopte. Het kind werd onmiddellijk in het ziekenhuis onderzocht. Daar bleek dat het slechts wat schrammen en builen had opgelopen. Bovendien waren de kleren flink gehavend. MONTEUR VIEL 17 METER. De 26-jarige monteur Günther Bouillon uit de Schachtstrasze 11 te Wiesbaden, die in dienst is van de Duitse firma Mahr en co, is gisteren van een hoogte van zeventien meter gevallen en met ernstige verwondin gen in het havenziekenhuis te Rotter dam opgenomen. De Duitse firma plaatst op 't ogen blik in de Nijmegen straat te Rotter dam, gelegen op een pier in de Waal haven, alluminium silo's. Daarvoor zijn stellingen aangebracht en hierop bevonden zich genoemde monteur en een collega, toen de stelling aan een zijde losschoot. Bouillon viel van een hoogte van zeventien meter. Zijn col lega wist zich gelukkig nog vast te grijpen. JONGETJE VERDRONKEN. Woensdagmiddag omstreeks drie uur waren enkele kinderen aan het spelen rond een bouwput aan de Bil- derlijkstraat te-'s-Hertogenbosch. Het 9-jarige jongetje J. Baks begaf zich, een houten balk als vlot gebruikend, Bent **u"in dienst van een bedrijf j op het water van de put, waarbij het om het schade toe te brengen of om j in het water geraakte. Eer het kind zijn belangen zo goed mogelijk behartigen? Is het in overeenstemming met de positie van KLM-vliegers om het be drijf en de reputatie van de KLM te ondermijnen? Indien u naast het uiten van soli dariteit met collega's streeft naar ho gere salariëring, denkt u dan uw doel te bereiken door mede te werken aan maatregelen, die de draagkracht van het bedrijf verzwakken? Bezin u en hervat uw werk. Het is de enige weg, die een man kan gaan, wanneer hij verder denkt dan van daag, aldus eindigt de brief van de heer I. A. Aler. DUITSE JONGEMAN VERDRON KEN TERUGGEVONDEN. Het lijk van de 24-jarige student Wilhelm Peter Hupke, een van de twee opvarenden van de Duitse kot ter, die vorige week bij Schiermon nikoog is gestrand, is woensdagmid dag om drie uur door de rijkspolitie uit Usquert gevonden op het wad on der Pietersburen. Zoals bekend kon Hupkes metgezel, de eveneens 24-ja- rige student Harold Oskar Albouts, gered worden. De beide jongemannen afkomstig uit Bad Homburg waren met hun kot ter de haven van Bremerhaven uit gevaren. Door onbekendheid met het vaarwater zijn zij vorige week woens dag gestrand nabij Schiermonnikoog, bij de Simonsplaat. Toen zaterdag het scheepje door de branding stuk sloeg en geen hulp kwam opdagen is Hupke op een vlot van drie olievaten naar de kust ge varen om hulp te halen Dit vlot raak te vast op het wad achter Pietersbu ren, gemeente Eenrum en Hupke is daarbij verdronken. Zijn geredde met gezel is ondergebracht te Usquert. op het droge gebraoht kon worden waren de levensgeesten geweken. bosch meegedeeld dat de paus heer H. Timmermans heeft benoemd tot ridder in de Orde van de H. Syl vester. De heer Timmermans is voor zitter van de r.k. Herstellingsoord- vereniging van vervoerspersoneel .,mgr Mutsaerts". Hiermede, aldus de bisschop, wil de Kerk ook alle andere werkers eren, die een bijdrage hebben gele verd aan het grote werk van deze vereniging. Onder groot applaus speldde mevrouw Timmermans haar man het ereteken op de borst. Mgr Mutsaerts is ook oud-adviseur van „St. Raphael". 's Morgens had mgr Mutsaerts de gebouwen ingezegend en 's middags woonde een groot aantal genodigden de officiële opening bij, onder andere mgr drs P. J. van Odijk, vicaris-ge neraal van het bisdom Roermond, de ken M. Strijkers van Venlo, burge meester dr L. de Gou en oud-minis ter A. C. de Bruin. Voorzitter Timmermans gaf op de bijeenkomst een uiteenzetting over de totstandkoming van het nieuwe paviljoen en hij dankte de actieve afdelingen van de vereniging, die zorgden voor de geldélijke middelen. De totale kosten van het Agnes-pa viljoen waren ruim 740.000 gulden. Een lange rij van sprekers heeft daarna de vereniging „mgr Mut saerts" gelukgewenst en geschenken aangeboden. Namens de directie van de N. S. sprak drs Buys, die een grote mand fruit voor de kinderen over handigde. De burgem ïester van Venlo bood namens de gemeente een muur schildering voor de hall van het pa viljoen aan en er werden verschei-' dene enveloppen met inhoud over handigd. Voorts namens „St. Raphael" een groot glas-in-lood raam, dat in middels is geplaatst. Mr. KLAASESZ BEZOCHT ZWIJNDRECHT. Tijdens, het werkbezoek, dat de commissaris der koningin in de pro vincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, gisteren aan de gemeente Zwijn- drecht heeft gebracht, is een bijzon dere raadszitting gehouden, tijdens welke de commissaris een brede in druk werd gegeven van de ontwikke ling van Zwijndrecht en van de no den en behoeften van deze gemeente. Een dagelijkse puzzle:, wat eten we vandaag Natuurlijk Een kaasgerecht een originele en zo lekkere oplossing 1 van Uw probleem GEBAKKEN AARDAPPELEN met KAAS en UIEN Gelukkig kan er met behulp van kaas, in een minimum van tijd iets heerlijks op tafel getoverd worden. Neem b.v. eens gebakken aard appelen met kaas en uien. Men behoeft hiervoor alleen maar 3 pond gare aardappelen, in plakjes gesneden, met ringen ui te bakken en er tot slot 250 gram In blokjes gesneden belegen kaas door te doen. Nog even samen verwarmen (maar niet te lang, 'anders smelt de kaas uit) en opdienen met een fris slaatje. Doe nog meer met K&8.8 aan Den Haag H. M. koningin Elizabeth en H. M. koningin Juliana zullen op 26 maart, na hun bezoek aan de Aalsmeerse veiling, via Leiden en Scheveningen naar het Huis ten Bosch in Den Haag rijden. Op het Gevers Deynootplein te Scheveningen zal, ter verwelkoming van de beide vorstinnen, een zestien meter hoog versieringsornament zijn opgesteld. Bij de tweede binnenhaven zal een door Scheveningse vissers ge maakte erepoort van visserij-attri buten, zoals netten en tonnen, staan. De vorstinnen zullen om 12.35 bij Huis ten Bosch aankomen. Prins Philip en prins Bernhard zullen die zelfde dag de Jaarbeurs in Utrecht bezoeken. Tijdens hun wan deling van de Britse inzending via de z.g. „helling" naar de Margriet hal, die'om 11.19 begint, zullen, op een door een scheepshoorn gegeven sein, de Britse en Nederlandse vlag- De Laat en Metz naar de Wijze Nathan Woensdag vond het eerste verhoor plaats van de beide ontslagen K.L3I.- vliegers Metz (rechts) en De Laat. De vliegers onderweg naar het Gerechts gebouw te 's Gravenhage. gen worden gehesen van de op het terrein aanwezige mobiele kranen. Van de Margriethal gaan de beide prinsen naar de Bernhardhal, en van daar naar een nabij die hal gelegen terrein, waar een demonstratie zal worden gegeven met de Nederlandse Kolibri-helikopter. De vereniging „De Nederlandse Bloemisterij" zal in de Ridderzaal, ter gelegenheid van de ontvangst van het Britse koningspaar door de Ne derlandse regering, op 26 maart des avonds, een versiering van rond 15.000 kasbloemen en decoratieplan- ten aanbrengen. De melkslijters in het Westen des lands zijn de wanhoop nabij. Dit bleek gisteren tijdens een vergade- ring van de Alg. Vereniging voor, Melkvoorziening (A.V.M.) te Den i Haag. Besloten is zich, na anderhalf jaar vruchteloos onderhandelen met het ministerie van economische za ken over een marge-verhoging, tot de Staten-Generaal te wenden. In de loop van 1956 werden op grond van verzamelde bedrijfsgege vens besprekingen geopend. Begin 1957 werd een adviescommisise uit het produktschap zuivel en het be drijfschap kleinhandel in melk ge vormd. In juni 1957 werd door de minister van economische zaken de marge der slijters op 6 cent bepaald tegen advies van de commissie in. Sedertdien is onderhandeld tot eind januari 1958 toen tenslotte een com promis met ambtenaren van het mi nisterie is bereikt over een marge verhoging van één gulden in ongesa- neerde- en 75 cent in gesaneerde westelijke gebieden per 100 liter melk. Het laatste nieuws is, dat de WESTLANDSE DRUIVEN VOOR KONINGIN ELISABETH. Niet alleen verse Westlandse groen ten zullen bij het bezoek van de En gelse Koningin cn Prins Philip tij dens galamaaltijden worden opge diend. De Westlandse kwekers zijn er bijzonder trots op, dat ook een hoe veelheid Westlandse druiven oogst 1957 op de koninklijke dis zal staan. Deze druiven, Alicanten, werden met de grootste zorg in een koelhuis be waard en hebben, naar experts ver zekeren, hun uitstekende kwaliteit volledig behouden. VACANTIE VAN KONINKLIJKE FAMILIE. Het ligt in de bedoeling van H. M. Dit is de laatste foto, die de Duitser Diete Heupke uit Bad Homburg in Duitsland maakte van de kleine vis- serskotter Jupiter", alvorens hij met het zelfgemaakte vlot een poging ging wagen de vaste wal te bereiken. Op het schip, dat nabij Schiermonnikoog was gestrand, staat de inmiddels geredde Duitser Harald Oskar Al bouts. Het lijk van Heupke is woensdagmiddag door de rijkspolitie van Usquert gevonden. De foto geeft een beeld van het schip in zijn hachelijke positie en het nietige vlot, waarmee Heupke getracht heeft het vaste land te bereiken. minister nog steeds geen besluit heeft genomen en dat niet kan worden j voorzien, wanneer dit wel zal gebeu-de Koningin, op 31 maart mefde pril" re5- sessen Beatrix en Irene voor een va- De verhogingen zqn, naar ter ver- kantie van ongeveer twaalf dagen dringend aaar Sankt Anton m Oostenrijk te vertrekken. Z. K. H. gadering opnieuw bleek, nodig, omdat tal van slijters zich an ders niet staande kunnen houden, hetgeen de melkvoorziening in gevaar zou brengen. De handelwijze van economische za ken wordt onaanvaardbaar geacht. Men kan niet langer gedogen, zo werd ter vergadering gezegd, dat nog ver der met de belangen van duizenden melkslijtersgezinnen wordt gesold. Het A.V.M.-systeem van prijsstel ling heeft, aldus de voorzitter, sedert 1938 goed gewerkt en het is sedert 1953 herhaaldelijk door de regering aanvaardbaar genoemd. Zowel het re delijke belang van de betrokkenen als dat der consumenten werd steeds in het oog gehouden. prins Bernhard zal enkele dagen later eveneens naar Sankt Anton vertrek ken. Het bestuur van het produktschap voor veevoeder besloot de minister van Landbouw te adviseren per 1 april als minimum-invoerprijzen vast net oog genouaen. stellen: gerst 22.50, haver 23,50 Er is met economische zaken, uit-1 sluitend over de hoogte van de slij- j ro*»£e 21»mais 22,50, sorghum tersmarge, echter nooit over andere21,millet 19,en voertarwe componenten van de consumptiemelk prijs gesproken. Dat sommige fabrie ken zich niet aan de AVM-advies- prijzen houden m slijterskorting of terugbetaling verlenen, werd vrij al- ƒ21.— per 100 kg. Deze zogenaamde middenprijzen zijn t.a.v. rogge, mais, sorghum en voertarwe een gulden en t.a.v. millet i j guiubn CI1 l.d.V. IIJHIL L gemeen afgekeurd doch anderzgds i twee kwartjes lager dan door het gezien als een verlichting uit de produktschap voor granen, zaden en nood, komend uit een overschot van peulvruchten wordt geadviseerd, de zogenaamde rekeningcourant bij Men meent door ,a y de fabrieken. In spanning wordt nuciaal de veehouderü en de pluimvee- r.^r.T»?.eewraSt houderij van dienst te zijn. Berekend ten-Generaal afgewacht Lj, dat deze bedrijfstak zich hierdoor twintig miljoen gulden per jaar kan besparen. Van akkerbouwzdjde wil men het risico van de lagere mini muminvoerprijzen aanvaarden, zo werd ter vergadering meegedeeld. Door de produktschappen granen, veevoeder en het landbouwschap zal een studiecommissie worden gevormd om het probleem der minimum-in voerprijzen en de monopolieheffin gen ter bescherming van inlandse teelten alsmede het geven van resti tuties bij uitvoer van veredelde pro- dukten diepgaand te bestuderen. In het bijzonder zal dan de positie van kippenmais, kippéngerst en maal- gerst worden bekeken. Met algemeene stemmen werden de herkiesbare leden van het dage lijks bestuur en de twee ondervoor zitters herbenoemd. De heer J. M. Nooy, die op eigen wens uit het da gelijks bestuur trad, werd vervangen door de heer T. de Landgraaf (werk nemers). Grazen Dan twee walletjes In het laatste deel van de bestuurs vergadering van het landbouwschap heeft zich de vreemde figuur voorge daan, dat iets tegelijkertijd werd af gekeurd en, schoorvoetend aanneme lijk werd geacht. Het ging namelijk oqi goedkeuring van een voorstel van de hoofdafde ling veehouderij om aan minister Vondeling te adviseren, de beperkte garantie zodanig uit te doen keren, dat iedere veehouder daarvan een aandeel in verhouding tot zijn totale hoeveelheid geleverde melk krijgt. Zulks, omdat het onmogelijk is op korte termijn de produktie te vermin deren, waardoor bovendien grote on billijkheden zouden ontstaan. Tezelfdertijd echter stelde de ver gadering zich met meerderheid van stemmen achter een motie, waarin de brief van het dagelijks bestuur van het landbouwschap aan de Tweede Kamer, o.m. houdende „begrip voor de motieven tot de beperking van de garantie" werd goedgekeurd, doch waarin tevens diezelfde beperking van de garantie verworpen werd. j Besproken werd nog de catastro fale positie van de gras- en klaver- meel-industrie, die met 15.000 ton onverkoopbare produkten zit. Deze industrie, die ook te kampen heeft met minder afzet voor mengvoeder- fabrikage, vroeg een verbod van in voer, omdat o.a. van Franse zijde aangevoerd wordt. Ter vergadering bleek, dat het produktschap niets kan doen, omdat gras- en klavermeel tot de geliberaliseerde produkten be hoort

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7