macATj 'Séj mWAD Sonia Gaskell met het Nederlands Ballet Scherp „Swerwers van die woestijn" 1272 larip prieslerfeest conrector B. J. v. Bommel DONDERDAG 20 MAART 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 UET NEDERLANDS BALLET, on- der leiding van Sonia Gaskell, was gisteravond in de Leidse Schouwburg bijzonder op dreef, in een goed gekozen programma, waarvan „Tij en Ontij" van de hand van Rudi van Dantzig (voor Leiden) de bewonderde noviteit was. De jon ge Nederlandse choreograaf heeft ta lent, is ernstig en heeft grote aan dacht en liefde voor de muziek in casu de hiervoor geschreven dege lijke en respectabele partituur van Lex van Delden, waarop door van DÉ.ntzig een passend ballet is gecom poneerd. Van Dantzig zal 't best moei lijk hebben gehad toen hij zijn ab stract ballet schreef, om het samen hangend en fraai in de reine sfeer van dansen te behouden. Beschouwt men de dansaspecten, dan wil de ontwerper de mengeling van elementen suggereren in het menselijk leven, de droom van een gelukswereld: bittere ontgoocheling en verlangen het geluk weer te vin den. Twee mensen in blijdschap en tragiek, door Hannie van Leeuwen en Rudi van Dantzig met de nodige expressie uitgebeeld. De maan was voor Annemarie Verhoeven een moeilijke opgave, die gelukkig slaagde. De ernst waarmede, de uiting gerégisseerd is, getuigt van persoonlijke opvatting en heeft in houd maar is nog niet geheel duide lijk van expressie en geest, hoewel hoopgevend. Leef verstandig! MAAR.... dat is vaak gemakkelijker gezegd dan gedaan. GEEN NOOD bij tand- of kiespijn na poeders, tabletten en cachets Ze helpen (nel en afdoend, behouden lange lijd bun werking en reroonal vermoeidheid of venufring.Zijo PARLEMENT VAN KLEIN-EUROPA Gisteren is het Europese parle ment van de Europese economische gemeenschap, de Europese gemeen schap voor atoomenergie en de Euro pese Kolen- en staalgemeenschap voor de eerste keer in het feestelijk met vlaggen versierde huis van Europa te Straatsburg bijeenge komen. Met de instelling van deze parle mentaire controle van de drie eco nomische gemeenschappen der zes landen met hun meer dan 160 mil joen inwoners is thans een nieuwe stap gezet op de weg naar de eenma king van Europa. De zes landen zijn: Frankrijk, Ita lië, West-Duisland en de Benelux. Robert Schuman, voormalig Frans minister van buitenlandse zaken en een groot voorvechter van de Euro pese eenheid, is tot voorzitter van de nieuwe Assemblée gekozen. De 142 parlementsleden hadden volgens indeling naar politieke fractie in de grote vegaderzaal plaatsgenomen: 67 christen-demo craten (dus rooms-katholieken en protestanten samen), 38 socialisten en 37 liberalen. POTLOOD en GEEST No.521. Horizontaal: 1. lidwoord, 3. melkschaap, 6. maanstand, 7. karper achtig riviervisje, 11. oogziekte, 13. familielid, 15. titel (afk.), 16. lelie achtig gewas, 17. slaapziekte, 18. voornaamwoord, 20. onbekende, 21. verhindering, 25. vijandelijke inval. 27. maanstand, 28. voorvoegsel, 29. welaan. Verticaal: 2. landbouwwerktuig, 3. wilde haver, onkruid op bouwlanden, 4. zoon van Jula, 5. meisjesnaam, 6. oude lengtemaat, 8. rijschool (afk.), 9. bijwoord, 10. insekt, dat de ge daante verwisseling doorlopen heeft, 12. vreemde taal, 14. biersoort, 15. zijtak Donau, 19. aanloop, 21. bank noot (afk.), 22. meisjesnaam, 23. Europeaan, 24. afkorting van tita nium, 25. voornaamw., 26. boom. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 520. Horizontaal: 2. boort, 6. ode, 8. oor, 10. eest, 12. drie, 13. Sn, 14. Ede, 16. RT, 17. leest, 18 st, 20. mee, 21. Aa, 23. leus, 25. mank, 27. Ali, 29. Ate, 30. lakei. Verticaal: 1. moes, 2. bes, 3. os, 4. tor, 5. fret, 7. den, 9. oir, 11. teems, 12. desem, 15. Dee, 18. slak, 19. tel, 21. ant. 22. Aken, 24. uil, 26. aai, 28 ik. Alle danskunster.aars met de twee solisten aan de top, hebben zich be ijverd het aan Sonia Gaskell opge dragen ballet tot een onverdeeld succes te maken, hetgeen goed ge- sl agd is. Begonnen was met „Con certo barocco" naar het concert voor twee violen van Joh, Seb. Bach, dat op de band opgenomen, geen geluk kige basis voor een muziek-ballet var Balanchine is. Eerlijk gezegd vinden wij deze interpretatie „voor alsnog" te hoog gegrepen. Hierin mag niet ook maar het geringste manke ren in schakering van klank maar ook van beweging in het contrapunt. De „Grand Pas de Deux classique" naar Tschaikowsky, gedanst door Marianne Hilarides en Jaap Flier, was werkelijke danskunst, zowel om het persoonlijk talent en de roman tisch individuele expressie, boven alle affectie uit, als om de ont plooiing van het creatief van Jaap Flier. Ditzelfde kunnen wij ook zeg gen van het ballet Annabel Lee, naar het fijnzinnig gedicht van Edgar Al lan Poe, naar muziek van Byzon Schiffman, waarin Marianna Hilari des en Jaap Flier een zeer gaaf en sensitief dansend solistenpaar vorm den. MA DE PAUZE „Les Caprices de Cupidon", een speels balletstuk, daterend van omstreeks 1781 choreo grafie van Gal.jtti (1786), muziek van een onbekende componist Jeus Lolle. In 1957 werd aan het Neder lands ballet dit geliefde stuk van het Kon. Deens Ballet ongewijzigd inge studeerd door Harald Lander. Het is een alleraardigst stuk en de uitvoe ring was in haar primitieve vorm van dansen, met een lichte menge ling van volksdans -en pantomine, fleurig, boeiend en charmant. Pittige geestige' costumes, amusante opvoe ring, vlot en vrolijk voor het voet licht gebracht. Een charmante Cu pido was Sonia van Beers, een paar grappige Quakers: Hennie van Leeu wen en Jean-Pierre Bras. Degelijk voorbereid waren de grillen van het liefdesgodje; een zwierig divertisse ment, vol luchtige en persoonlijke interpretaties van verschillende per sonen van het gezelschap, welke stuk voor stuk werden bekeken, bewon derd en bejubeld, omdat zij mooi en interessant waren. Het musiceren van de twee pianis ten André Presser en Joop Stokker- mans aan de beide vleugels was uit stekend in vorm, met de nodige charme en zwier in de begeleidingen. Wat costumes en décors aangaat toonden de ontwerpers een fijn^ ge voeligheid voor kleur en eenvoud te bezitten. Uitbundig applaus en bloe men. J. KORTMANN Benoeming van dr. H. v. Rooyen O.S.Cr De Provinciaal van de Orde der Kruisheren heeft pater dr Henri van Rooyen benoemd aan het Theologi- cum der Orde te S' Agatha-Cuyck, met ingang van 25 maart. Pater Van Rooyen zal aan het Theo logicum de „historische theologie" gaan doceren. 12'|2 i. priesterfeest kap. J. W. M. de Jong Zondag viert kapelai.r J. W. M. de Jcng zijn koperen priesterfeest. Ruim 5 jaar is hij kapelaan aan de St Petrusparochie hier ter stede. Degenen, die kapelaan De Jong goed kennen zullen begrijpen, dat vjj ons niet aan een karakter' ;iing van zijn persoon en van zijn arbeid wagen! Hij zou zo iets niet op prijs stollen en er bovendien de draak mee steken. Voldoende zij hei getuigenis dat er maar weini„ stadskapelaans zijn, dit door een parochie zó hartelijk gewaardeerd worden als kapelaar De Jong in de St. Petrus-parochie. Ei is gelegenheid de jubilaris ge luk te wensen zondag 'iddag van 1 tot half 3 in he< wijkgebouw van het Wit-Gele Kruis, Kamerlingh Onnes- laan 22. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift geti teld „Colorimetrische Lepaling van aldosteron in urine" de heer A. J. Moolenaar, geboren en wonende te Lisse. Gepromoveerd tot doctor in de let teren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld „The Greek inscriptions in the lied", mej. M. J. E. Sanders, geboren te Amsterdam en thans wonende te Heemstede. Gepromoveerd tot doctor in de let teren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld ,The Greek inscriptions in the „Rijksmuseum van Oudheden at Ley- den", de heer H. W. Pieket, geboren te Haarlemmermeer en thans wonende te Vlaardingen. De - romotie ge schiedde cui-. laude. Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht de dames E. B. Frijling te Voorburg; J. Tersteeg te Laren en de heer S. A. Lichtenbelt te Den Haag. Idem voor het candidaatsexamen Nederlandse taal- en letterkunde mej. H. M. Kossmann te Rotterdam. Idem voor het doctoraal examen Klassieke taal- en letterkunde mej. M. de Vries te Wassenaar. Idem voor het doctoraal examen Scheikunde de heren C. Altona en J. L. Talen, beiden te Leiden. m D&0 fcf- Bekneld. Van de politie vernamen wij, dat de achtjarige Tony Starrenberg, die gisteren met zijn voet in de draai deur van de Hema aan de Haarlem merstraat beklemd raakte met een gebroken enkel en een bloeduitstor ting naar het Academisch Ziekenhuis werd overgebracht. Te water. Om half vijf gistermiddag geraakte een montagewagen van de firma Rombouts van de Boommarkt in het water van de Rijn. De kraanwagen van de brandweer moest het vehikel op het droge brengen. Het concert van Werkmans Wilskracht. Men heeft verzuimd onze muziek- recente uit te nodigen voor def uit voering, die „Werkmans Wilskracht" dinsdagavond met medewerking van het Koksschoolkoor en het Sleutel koor, beide onder leiding van de heer H. Rijnbeek, in de Stadsgehoorzaal te Leiden, heeft gegeven. De harmoniekapel stond onder lei ding van de heer J. Dol. Wy betreuren het, dat wij hierdoor niet in staat waren een persoonlijke visie op dit muzikaal evenement te doen geven. We vernamen overigens van belangstellenden, dat het een voortreffelijke uitvoering is gewor den, die zowel de kapel als de beide koren tot eer strekt. Leden van de Vrolijcke Arke. In het clubgebouw De Vrolijcke Arke vindt zondagavond een opvoe ring plaats van het Passiespel „De Burgerlijke Stand Geboren: Johannes Pieter zn van S. Pracht en T. N. van der Hoogt; Maria Lucia Josephine dr van J. W. Wassenaar en W. T. J. van der Voo- ren; Elisabeth Sophia Wilhelmina dr van J. A. Mallo en A. van Loe; Maria Catharina dr van L. van der Mark en J. P. van Egmond; Pieter Hendrik zn van K. H. Versteeg en A. D. A. Horsman; Jeroen zn van K. C. van Egmond cn J. Gorree; Simon Petrus zn van P. A. J. van Graas en J. M. Huiberts; Bernadette Theresia Jo hanna dr van A. P. van Brussel en L. van der Zeeuw; Thomas Huber- tus Cornedis zn van A. B. Pleij en C. J. H. den Hollander; Sandra dr van S. Fruneaux en E. E. Velt. Overleden: P. van der Valk 87 jr weduwe van H. Hogewoning; S. M. Assendelft 57 jr echtgenote van F. Brouwer. Meester", hetzelfde spel, dat gister avond door de artisten-familie Van der Linden-Kruysen uit Nijmegen werd opgevoerd voor de meisjes van de Mater Amabilisschool. De meisjes, van de Arke, die leerlingen zijn van de M.A.-school, zullen zeer zeker met onti'oering genoten hebben van het voortreffelijke spel van deze vader en moeder met hun tien kinderen. Zij zullen hun mede-clubleden van harte aanraden met hun introducé(e)s naar het spel ie gaan kijken. BENOEMING LERAAR KLASSIEKE TALEN AAN HET GYMNASIUM Ter voorziening in de vacature van leraar in de klassieke talen aan het Gymnasium, ontstaan door het overlijden van de heer dr. A. T. J. Etmans, hebben curatoren van het gymnasium de volgende aanbeveling ingediend voor de benoeming van een leraar in dat vak in vaste dienst en in volledige betrekking: 1. dr. J. H. Croon te Wageningen; 2. dr. P. Eringa te Heemstede. Verdeling functies KVP-bestuur Leiden Op de bestuursvergadering van de KVP-af deling Leiden zijn gister avond de bestuursfuncties als volgt verdeeld: naast de voorzitter (mr. J. v. d. Poel) nemen vijf leden zitting in het dagelijks bestuur. Het zijn de heer Th. H. de Wilde, Zoeterwoudse- weg 120, secretaris (tel. 24557), de heer P. Walter, penningmeester, me vrouw A. de Wit-Kraakman, Thor- beckestraat 41 (tel. 25287), 2e secre taresse, de heer W. J. Juffermans. 2e penningmeester. De heer K. F. de Bree is aangewezen als vice-voorzit- ter en hij zal aan de vergaderingen van het dagelijks bestuur deelnemen. Toegevoegd namens de jongeren is de heer M. van der Klugt. KVP-bilje'. len. Affiches van de KVP voor de Sta tenverkiezing kunnen te Leiden aan de volgende adressen worden afge haald: W. v. d. Linden, Veilingkade 14, J H. Hogeling, J. W. Frisostraat 39, F. Mentink, Mulderstraat 6, mevr. Lin- denhoffHop, Stille Rijn 17 (van 6 tot 7 uur nam.). Groslijststemmiiig. Om deel te kunnnen nemen aan de groslijststemming moet men lid zijn van de KVP per 1 januari 1958. Hans Alma sprak over Griekenland Voor het St Agneslyceum te Leiden De beslotenheid, die tot nog toe de bijeenkomsten van de leerlingen- vereniging van het St. Agneslyceum, „Oase", had gekenmerkt, werd gis teravond voor enige uren doorbro ken door de openbaarheid van een gastavond, die de meisjes hadden aangeboden aan de jongens van het r.k. lyceum „St. Bonaventura". Dankbaar hadden de jongens deze uitnodiging aanvaard, zoals de voor zitter van de Academie van „St. Bo naventura", de heer E.G.W. van der Spek, in zijn slotwoordje getuigde: zo snel waren de beschikbare kaar ten verdwenen, dat het bestuur er geen meer had kunnen krijgen. (Van het Agneslyceum waren bijna alleen leerlingen van de derde en vierde klassen aanwezig; de vijfde klassen waren door proefwerken verhinderd De grote opkomst behoefde geen verwondering. Het Oase-bestuur had zich namelijk verzekerd van de me dewerking van de heer Hans Alma, de bekende journalist en schrijver van verschillende boeken, die een lezing kwam houden. Nadat mej. Noëlle Potjes de spre ker aan zijn gehoor had voorgesteld, begon deze te vertellen van zijn be zoek aan Griekenland. Wat hem het meest was opgevallen, was de vrien delijke gastvrijheid van de bevol king en het feit, dat die zoveel tijd in ledigheid doorbracht. Dat laatste bleek een gevolg van de armoede en de werkloosheid, die alom heerst. Die werkloosheid vormde een aan knopingspunt aan de geschiedenis van de natie, die nauwelijks honderd dertig jaar zelfstandig is zij het in een geheel verkommerd land na een overheersing door de Turken van ruim vier eeuwen. Ook de periodiek terugkerende aardbevingen, die gehele steden en dorpen wegvagen en de burgeroor log van 19461949 hebben het land doen verarmen. Athene, de hoofdstad is een lelijke stad maar een won derlijke ervaring op reis. Toen Grie kenland in 1830 vrij werd, was Athe ne een stadje van 7000 zielen. Thans is het de hoofdstad met bijna twee miljoen inwoners, die voor een zeer groot deel op de rand van het ge brek leven. Armoe en ellende is er de oorzaak van, dat het Griekse volk-als-geheel een zeker vertrouwen in de toekomst mist, hetgeen zich in de financiële wereld duidelijk openbaart. Spr. vertelde voorts over vreemde toestanden en gebruiken, over de economische situatie van het land en over het „nieuw-Grieks", een taaltje, dat zelfs voor een doorge winterde classicus nog Latijn is. Hij verluchtte zijn verhaal door het to nen van schitterende kleurendia's waarmee hy zijn gehoor een beeld gaf van de reis, die van het zuiden, langs de westkust naar Saloniki in het noordoosten voerde en vandaar naar het sshiereiland Athos, een uit stervende monnikenrepubliek, waar over de heer Alma de hele avond had kunnen doorvertellen zonder de aandacht te verliezen. Achtte spreker zijn betoog al wat oppervlakkig, de diepere zin kwam fot uiting aan het eind, waar hij als zijn vaste overtuiging te kennen gaf dat opbouw en verheffing van dit mooie maar arme Griekenland slechts mogelijk was in het verband van een federatief Europa. Tot besluit dankte mej. Potjes voor de aangename en interessante avond. Lezing in „Volkenkunde" De Bosjesmannen in de Kalahari - woestijn in Zuid-Afrika vormden het onderwerp van een voordracht, die dr. A. A. Gerbrands, conservator van het Rijksmuseum voor Volkenkunde, gisteravond in de aula van dit mu il. De Bosjesmannen waren verspreid Laatste Berichten GRONDWERKER DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD De 55-jarige grondwerker J. P. Koelemeijer is gistermiddag op de verhoogde spoorbaan te Heemstede gegrepen door een treinstel dat de baan aan het inrijden was. De man was op slag dood. Aangenomen wordt, dat de grondwerker is ge struikeld. Hij was de laatste arbeider van een groep die zich na de schaft tijd weer naar het werk begaf. over geheel Zuid Afrika ten zuiden nam, KON. NED. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE In „Het Gulden Vlies" vergaderde gisteravond de afdeling Leiden en omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. De voorzitter, de heer J. Jonker, opende deze vergadering, waarna de secre taris de notulen van de vorige ver gadering uitbracht. Na de behande ling van de ingekomen stukken werd het programma voor de komende zo mer besproken. Er zullen weer ex cursies en ook enkele bezoeken aan bloemisterijen in de omgeving van Leiden worden georganiseerd. Het plan was om na de jteuze de films Nederlands Bloemenland, Rhapsodie in fruit en Uw tuin, Uw 'trots te draaien, maar door afwezigheid van de filmoperateur moest hiervan af gezien worden. De heer J. Bernaard hield nu een lezing over de veranderingen in de tuinoouw te Boskoop en omgeving. LEIDEN LEENT VOOR SCHOLENBOUW Van de N.V. Bank voor Nederland- sche Gemeenten te 's-Gravenhage ontving Leiden een aanbieding voor de verstrekking van een geldlening ad 1.800.000 op onderhandse schuld bekentenis tegen een koers van 100 procent. De lening is bestemd voor de financiering van de bouw van een school voor V.H.M.O. De aflos sing van de lening zal plaats hebben in één bedrag op 2 januari 1971, ter wijl de rente 5yK procent per jaar bedraagt, halfjaarlijks te voldoen. Agenda Leiden DONDERDAG 20 MAART Kath. Nat. Bond voor EHBO afd Leiden, vervólg cursus, 8 uur R.K Lyceum. ARKA. Buitengewone ledenverga dering. De Doelen. 8 uur nam. Nederlands Comité „Pro Maria". Beauraingavond. Zaal Maria Gijzen- steeg, 8 uur nam. Kynologenver. „Rijnland". Alge mene Ledenvergadeing, Zomerzorg, 8 uur nam. Welzijnszorg Leger. „Bakersprook je", blijspel. Cantine Doelenkazerne. 8 uur nam. Modeshow, Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. K. O. Rotterdams Toneel. „Goe de Reis" Schouwburg, 8 uur nam. Lezing over woninginrichting. Den Burcht, 8 uur nam. Zuidhollandse Danskampioenschap- pen voor amateurs. St. Antoniusclub- huis, 8.30 uur nam. VRIJDAG, 31 MAART. Lezing over huidverzorging met demonstraties, 't Gulden Vlies, 8 uur nam. VEBO. Opening Paasveetentoon- stelling. Schuttershof 10 uur v.m. H.K.W.V. Ledenvergadering. De Harmonie, 8 uur nam. K. O. Rotterdams Toneel. „Goe de Reis", Schouwburg, 8 uur nam. „St. Christoffel". Ledenvergadering. „De Harmonie" 8 uur nam. ZATERDAG, 22 MAART. St. Adelbertvereniging. Bezinnings bijeenkomst. R.K. Lyceum, Mariën- poelstraat, na avondmis te 17.30 in cantine. Ned. Bond van Oorlogsslachtoffers. Gezellige bijeenkomst, Doelenkazer ne, cantine, 7.30 uur nam. IKI-personeelsver. Feestavond. St. Antoniusclubhuis. 19.45 uur nam. Kon. Ned. Nat. Hist.-ver. Excursie naar Zuid wijk. Halte Posthof. 1.56 u. van d-e Zambesi-rivier, zij werden eohter door de opdringende Hotten- totten, Bantu-negers en blanken van hun rijke jachtgronden verdreven. Liever dan zich aan die overmach- tige groepen te onderwerpen, heeft een deel van de Bosjesmannen zich teruggetrokken in het barre woes tijngebied van de Kalahari. Dit dwong hen tot een rigoureuze aan passing van ham levensgewoonten aan de zware eisen van een gebied, v/aar menselijk leven eigenlijk nau welijks mogelijk is. Een aanpassing waarin zy echter op meesterlijke wij ze zijn geslaagd, ondanks de ogen schijnlijke rauwheid en primitiviteit die hen heden ten dage kenmerken Fryske Akademiedag. Opening ex positie Friese boeken. Universiteits bibliotheek, 4 uur nam. DE AVOND EN NACHTDIENST VAN DE APOTHEKEN TE LEIDEN Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel 24807. Oegstgeest. Apotheek Oegst- geest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Donderdag 20 Maart 1858. Advertentie. Openbare vrij willige verkooping krachtens Regterlijke magtiging in het Lo gement het Wapen van en te Voorschoten van: de helft in het regl van Erf pacht of Opstal, alsmede de helft in den Opstal zeiven, van een hechten» sterken, weldoortim- merden S te en en wind- koormolen, genoemd D e Stier, met de helft van in alle de losse en vaste Gereedschap pen daartoe behoorende, en met het van denzelven Molen ver bonden wel gesitueerd woonhuis en verdere getimmerten, alles staan en gelegen te L e y d e n, aan den Vestwal op Stadsgrond ten westen van de Heerenpoort. Berichten opgenomen na tips van me nen neeen lCn eoge KenmerKen factie, worden eel- Die aanpassing betekend in verschil- aeujK Deloona- lend opzicht uiteraard ook een ver lies. Zo worden de beroemde rotste keningen en rotsgravures tegenwoor dig niet meer gemaakt. Het gesprokene werd toegelicht met lantaarnplaatjes, alsmede met enkele muziekvoorbeelden ontleend aan de opnamen van de Kalahari-expeditie van de Amerikaan John Marshall uit 1953. Verder boden een aantal voor OEGSTGEEST Groslijststemming KVP. De gros lijststemming voor de KVP te Oegst. geest zal plaats vinden op zondag, 30 maart a.s., van 8 tot 1 uur in het Willibrordusgebouw, van 10 tot 12 uur in Huize Duinzicht en van 8 tot 12 uur in de pastorie Haagse Schouw. 1 VOORSCHOTEN Con-rector B. J. van Bommel hoopt op 22 maart a. zijn 12V2-jarig pries terfeest te herdenken. Na zijn priesterwijding in 1945 werd hij aangewezen tot assistent te Haastrecht tot 346 Vervolgens werd hr benoemd tot kapelaan te Alphen a d. Rijn, alwaar hij heeft gestaan tot 1951. Hierna werd hij overge plaatst naar de Hippolytus-Darochie te Delft als Kapelaan tot 1953, waar vandaan hij :s benoemd tot modera tor van de r.k. Middelbare Meisjes school te Voorschoten en con-rector var. het Moederhuis der zusters Do minicanessen en hf pensionfat voor meisjes te Voorschoten, tevens in specteur van het godsdienstonderwijs l.o. in het dekenaat Leiden, en bis schoppelijk gedelegeerde vooi de godsdienstexamens 3 in het bisdom Rotterdam. Gelegenheid tot feliciteren zal op di- dag worden geg .-ven van 3 tot half 5 in Huize Bijdorp. Z0ETERW0UDE Drooggemaakte Geer en Kleinen Blankaart Polder. De vergadering van stemgerechtigde ingelanden werd in „Het Blesse Paard" te Stompwijk gehouden. De voorzitter de heer J. C. Groenewegen uit Zoetermeer memo. reerde, dat deze vergadering de 90ste is in het bestaan van de polder na de droogmaking. In velerlei opzichten is dit jaar getracht de polder boven water te houden; een nieuwe diesel motor tot aandrijving van de pomp werd in gebruik gesteld. De voorzit ter herinnerde aan het „hoog water" op 25 februari j.l. Aanvankelijk was het bestuur op timistisch en steunende op de goede economische uitkomsten van de nieuwe machine waren de lasten door het bestuur voorgesteld op 45 per ha. Door de kosten voor de waters nood en de noodzakelijke verhogin gen van de dijken moeten de landen weer tot het oude peil nl. 47 per ha. worden verhoogd. De voorzitter betuigde zijn hoge tevredenheid voor de gezamenlijke persoonlijke arbeid aan de wegen waardoor deze zeer zware last op het polderbudget verlicht wordt. De rekening 1957 werd in de ge wone dienst vastgesteld aan inkom sten op 7709.80, uitgaven ƒ6712.64, batig saldo ƒ997.16. Bij de behandeling van de begro ting merkt de heer C. v. Leeuwen op dat in verband met de verleende subsidies door de beide gemeenten de weg zo goed mogelijk onder houden moet worden. De voorzitter wijst er op dat de 4 km. lange wegen een zware onder houdsplicht voor de polder zijn; niet temin zal er zo goed mogelijk aan de weg gewerkt worden. Groot bezwaar wordt gemaakt tegen het houden van een sterrit; een zeer groot getal auto's rijdt dan zonder vergunning en maakt veel schade aan de weg. De organiserende vereniging zal opgespoord worden om dit te voorkomen. De begroting werd vastgesteld aan inkomsten en uitgaven op f 8257.39 waarbij de omslag wordt bepaald op f 47 per ha. Hierna volgde een ern stige, doch rustige bespreking van de watersnood op 25 februari j.l. Er werden opmerkingen gemaakt over het te hoge peil, dat Rijnland in de boezem zou gehouden hebben. De voorzitter zette de situatie uiteen. Rijnland houdt zeer nauwkeurig con trole op de waterstand. De water hoogte mag echter om te voorkomen, dat Rijnlands boezemwater niet sterk verontreinigd wordt, niet te laag worden gehouden. Daarbij wordt ge rekend op een onderhoud van de dijken volgens Rijnlands keur. Aan de letter van de wet is wel voldaan, maar er is geen rekening gehouden met de fatale opstuvving van het wa- De tipgevers dingen bovendien mee in onze niéuws-marathon, waar- werpen uit de museum ver zamelingen voor elke maand (de komende drie ter door de noordelijke storm, o.a. een aantal originele rotsgravu maanden) een prijs van 25, van 10 De heer C. v. Leeuwen wijst op het res, die gelegenheid op directe wijze 1 en van 5 gulden beschikbaar wordt blijven lozen van verschillende pol met de materiële cultuur van de Bos-1 gesteld. j dergemalen, terwijl het water op peil was. De peil-sein apparaten van Rijn- land warpn Hpfprt Rnvpnriipn »nii jesmannen kennis maken. De avond werd besloten met de vertoning van de kleurenfilm .Swer- wers van dit Woestijn". De film was beschikbaar gesteld door de Zuid- Afrikaanse Ambassade. LEIDERDORP Magazijnbouw. Namens dhr. L. v. d. Sijs alhier, is het bouwen van een magazijn aan de Hoogmadese- weg opgedragen aan de firma C. J. Kluiters Hoge Rijndijk 16 te Zoeter- woude voor c. f 15.000. DRENKELING. Gisteravond omstreeks 11 uur was het op de Nieuwe Rijn een drukte van belang. Auto's, motors en fietsers stonden najpij de Rijnstraatbrug langs de waterkant Ik vroeg me af wat er gebeurd zou kunnen zijn Na heel veel dringen bemerkte ik dat het niet zo erg was als het zich deed aanzien; er lag n.l. een hond in het water. Gelukkig gelukte het de omstan ders het dier op het droge te brengen Ingez. door JAC. OTTWERKERK. Herensingel 2C, Leiden land waren defect. Bovendien zou toch geen enkele machinist of mo lenaar, door de dichte sneeuwstorm het peil-sein hebben kunnen zien. De voorzitter kan mededelen dat Rijnland nog in dit jaar een nieuwe regeling voor het reinigen zal treffen. Rijnland heeft bewezen spoedig in staat te zijn het water te beheersen. In de vroege morgen van de waters nood was het water reeds 20 cm. lager. Nadat enige andere kwesties van waterstaatkundige aard besproken waren, werd de vergadering door de voorzitter gesloten.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2