Ruim 600 KLM-vliegers voor onbepaalde tijd in staking DIRECTIE HANDHAAFDE ONTSLAG VAN GEZAGVOERDERS Directeur Aler: „Voor bedrijf schadelijke uitlatingen zijn niet toegestaan" OVERIG PERSONEEL WAS VANOCHTEND PRESENT VISIE OP TELEVISIE Hoofdverdachte in schrootzaak opnieuw gearresteerd Grote brand in chemicaliënopslag aan de Realengracht te Amsterdam 5>e V-vdiefde Spewid&i. MAANDAG 17 MAART 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 De president-directeur der K.L.M., de heer I. A. Aler, heeft de zondag- terdagavond op een spontane wijze avond in het hoofdkantoor der maatschappij in een persconferentie mede tot stand w Wetsontwerp ingediend Burgemeester kan (tijdelijk) B.B. verpiichten De regering wil de mogelijkheid openen dat personen kunnen worden verplicht om tijdelijk werkzaamhe den te verrichten voor de Bescher- gedeeld, dat de Vereniging van K.L.M.-vliegers in haar vergadering van woord, dat de vliegers niet gewend zaterdagavond een resolutie heeft aangenomen, die in de nacht van zater-1 dag op zondag ter kennis van de heer Aler is gebracht. In de resolutie eisen de vliegers het aan de heren De Laat en Metz gegeven ontslag onverwijld ongedaan te maken en hen in hun oorspronkelijke functie en rang te her stellen. Indien deze eis niet zal worden ingewilligd door de directie van de den gedaan", aldius K.L.M., zou dit volgens de resolutie tot gevolg hebben, dat alle hier te lande ders. aanwezige vliegtuigbestuurders zich met ingang van zondagavond 23.59 uur zullen onthouden van hun diensten. De vliegers deelden bovendien mede, dat het aan de heren De Laat en Metz gegeven ontslag huns inziens onrechtvaardig is, omdat zij van mening zijn, dat dit ontslag een aantasting is van het recht der vliegers om zich door middel van hun woordvoerders te uiten. Na overleg heeft de directie der K.L.M. de vliegers per brief geantwoord, dat zij van mening is, dat het ontslag wel degelijk rechtvaardig is en dat zij de redenen voor het ontslag volkomen steekhoudend acht. De heer Aler heeft het ultimatum geweigerd, zodat de staking een feit werd. Hel rommelde al eerder Derde ernstige conflict bij KLM Het is niet voor het eerst in de cas gekomen, werd geant- geschiedenis van de oudste lucht-1 Ho vli#»cr#»rc nipt ppwpnH i„>arolH ao Sa'ariëring beneden internationaal niveau? zijn om zo maar tot ingrijpende be slissingen over te gaan. „Het zijn rustige mensen, die weloverwogen doen, wat zij denken dat moet wor de woordvoer - Voorts werd de vraag gesteld, of na de bijeenkomst van zaterdagavond een aantal leden had bedankt. Het antwoord luidde, dat twee vliegers het lidmaatschap van de organisatie hadden opgezegd, dat in de afgelopen dagen drie piloten zich als lid hadden gemeld en dat het ledental op het ogenblik 596 is. De heer Aler zeide verder onder j rissen der KLM-vliegers een achter meer ten aanzien van de eis van de t stand vertonen ten opzichte van die Het bestuur betoogde nogmaals, dat de vereniging bevreesd is voor discri minatie van vliegers in verband met aantekeningen op hun conduitestaat en dat men het niet eens was met de wijze, waarop drie vliegers onlangs zouden bestuderen en dat zij van hun zijn ontslagen, bevindingen aan de minister verslag 1 zouden doen. Op grond hiervan zou Gevraagd of de vereniging van de minister zijn oordeel kenbaar ma-1 KLM-vliegers posters zouden uitzet- ken over de vraag of de reële sala-1 ten om eventuele werkwilligen te be- ■ÉÉH letten aan het werk te gaan, ant- bij de andere Europese luchtvaart maatschappijen. Op 15 februari 1958 werd het slag aan de minister van sociale za- ken en volksgezondheid, die op dat j Van bestuurszijde gal men te ken- moment in het buitenland vertoefde, I r.en dat het zeker met in de bedoe- toegezonden. Wachten op Suurhoff. vliegers: „In klare taal betekent dit dus, dat de vliegers in staking zul len gaan en dat er een ernstige sto ring zal optreden in de van Neder land vertrekkende luchtdiensten". De heer Aler gaf in zijn perscon ferentie een overzicht van het ont staan van het conflict af, in het voor jaar van 1956, tot aan dit ogenblik. De heer Aler zeide, dat hij, toen hij in mei 1954 president-directeur van de KLM werd, een groot aantal hangende kwesties tussen directie en vliegers aantrof, dat naar zijn me ning niet geheel bevredigend was opgelost. Daar de vliegers stelden, dat hun salariëring ver achterbleef bij het internationale niveau welke stel ling de heer Aler voetstoots niet kon accepteren besloot hij zich te doen voorlichten door een objectieve in stantie. Daartoe is professor Tin bergen, die een grote reputatie ge niet, bereid gevonden. Deze uiteraard ttfdrovende studie, leidde begin januari 1957 tot het uit brengen van een voorlopig rapport. Hierover werd door het Nederlands Economisch Instituut en de directie van de KLM met de vliegers een aan tal besprekingen gehouden, waarin de vliegers veel kritiek op dit voor lopige rapport uitten. De directie verzocht het N.E.I. zijn onderzoek voort te zetten en een definitief rapport uit te brengen. De vliegers interpreteerden het voorlopige rap port op hun eigen wijze en antici peerden op de conclusie van het eind rapport door in maart 1957 een ver hoging van hun nettosalarissen met 50 pet. te eisen. Toen bleek, dat de directie niet genegen was in anticipatie op een eventuele hogere uitkomst van het nader onderzoek in ruime mate aan hun eisen tegemoet te komen, gin gen de verenigingen van vliegers tot het toepassen van z.g. sancties over. Daar het toepassen van sancties het bedrijf schade toebracht heeft de heer Aler zich gewend tot de min. v. sociale zaken en volksgezondheid. Als gevolg hiervan werden verte genwoordigers van de vliegers op 19 november 1957 door de minister in audiëntie ontvangen. De minister deelde hun mede, dat de regering het standpunt der KLM- directie, dat deze onder de dreiging van een „modelactie" geen con- KLM-vliegers heeft zondagavond om cessies kan doen volkomen kon 10 uur in hotel Central te Amsterdam billijken. Verder stelde minister een persconferentie belegd. Woord- Suurhoff hun voor, dat door de ver-1 voerders van het bestuur waren o.a enigingen twee deskundigen zoudende heren Lionel Metz, J. F. de Laat worden aangewezen, die tezamen met Op een vraag of het besluit om bij professor Tinbergen de bezwaren der niet inwilliging van de eis de ontsla- vliegers tegen het rapport Tinbergen gen in te trekken te gaan staken, za- woordden de bestuursleden dat op vriendschappelijke wijze met even tuele werkwilligen zou worden ge praat. De heer Aler zeide niet te kunnen ingaan op de salariseisen van de vlie gers. De directie van de KLM wacht zoals was afgesproken, op het oor deel van minister Suurhoff omtrenl het niveau der salarissen van de KLM-vliegers en opzichte van hun Europese collega's. De vereniging van KLM-vliegers heeft verklaard het ontslag van de gezagvoerders De Laat en Metz al te keuren. Blijkens een door haar genomen resolutie acht zij dit ont slag onrechtvaardig en is zij van oor deel dat dit neerkomt op een aan tasting van het recht om haar opinie tot uitdrukking te brengen bij monde van haar leiders. ,,Ik ben te allen tijde gaarne be reid geweest en ben dan nog steeds om hun woordvoerders te ontvangen Ik kan, echter niet toestaan dat een employé van het bedrijf in het open baar onjuiste en voor het bedrijl schadelijke uitlatingen doet," aldus de heer Aler. ling heeft gelegen op de minister van Sociale Zaken een ultimatum te zen den met betrekking tot het uitspre ken van het oordeel over het salaris niveau. (Van onze t.v.-medcwerker) Als we in het kort een samenvat ting geven vêfn wat het weekend heeft gebracht, kan dat geschieden zonder veel zwaarwichtigheid, want de vertoonde programma's waren in hoofdzaak van ontspannende aard. Een relais uit Vlaanderen bracht de wgeschiedenis van een Ierse familie, ming Bevolking. Deze verplichting die in het verre Amerika tot welstand zal echter gezien worden als een was gekomen. Van onze zuiderburen „uiterste middel". De bevoegdheid om hebben we torel eens minder spel ge- personen gedwongen te werk te stel-zien dan hetgeen thans werd ver- len bij de noodwacht, wil de regering I toond. Nu en dan was het een tik- 1 toekennen aan de burgemeester. je te uitdrukkelijk; maar dat is nog altyd beter dan te oppervlakkig. Dit staat in een wetsontwerp tot Het kinderhalfuurtje op zaterdag wijziging van de wet op de nood- van de KRO bracht reeds de 36ste wachten, dat bij de Tweede Kamer aflevering van de befaamde Dappere is ingediend. Dodo. Het gegoochel van Adrie van De regering wijst er op dat rekening Oorschot is intussen verworden in moet worden gehouden met calamitei- de vertoning van een toneelstukje, ten van zeer ernstige aard, waar-deze keer zelfs een, dat voor de jeugd voor inschakeling van losse krach- vaartmaatschappij ter wereld, de thans bijna veertigjarige KLM, dat een verschil van inzicht tussen de directie dezer maatschappij en haar vliegers in het licht der openbaar heid wordt geplaatst. Het is voor het eerst sinds het einde van de tweede wereldoorlog, dat zulk een conflict zulke scherpe vormen heeft gekregen als thans het geval is en het is voor de derde maal in het be staan van de KLM. Vóór de tweede wereldoorlog heeft het tweemaal zó gespannen tussen de directie der Nederlandse Luchtvaartmaatschappij en haar vliegers dat 't tot een breuk kwam de eerste keer in 1930 en de tweede maal in 1933. Op 29 august. 1930 gingen de vlie gers van de KLM in staking en op 3 mei 1933 werd bekend, dat ver scheidene vliegers der maatschappij tegen 1 juli van dat jaar hun ont- slag hadden aangeboden. Over hetteit te Amsterdam het woord zullen ten voor korte tijd nodig kan zijn. Ook in vredestijd kan zulk een ramp zich voordoen. De regering geeft aan toevoeging v. losse krachten (die niet speciaal opgeleid hoeven te zijn) de voorkeur boven een aanpassing van de sterkte der noodwachten aan zulk een incidentele behoefte. In het laat ste geval zou een mammoetorganisa tie worden opgebouwd, waarin de administratieve beslommeringen on evenredig zwaar zouden worden. Prins Bernhard spreekt op studentencongres Prins Bernhard zal een van de sprekers zijn, die op het komende corps congres van de Vrije Universi nemen van ontslag door een groep KLM-vliegers in 1933 zij nog ver meld dat deze vliegers op 5 mei hun ontslagaanvrage aan de dir. van de KLM verzonden. De directie maak te op 11 mei bekend dat de vlieg tuigbestuurders I. A. Aler (thans president-directeur), Evert van Dijk, J. B. Scholte, Piet Soer, Adri- aan Viruly, en de vliegers Frenken, De Graaf en Kooper hun dienstver band met de KLM niet hadden op- Op 17 mei werd bekend, dat de vlieger Evert van Dijk zijn ontslag had inged.iend naar aanleiding van het feit dat de KLM een Duitse vlieger in dienst had genomen. Van „vacantie" teruggekeerd Belastingontduiking 1 Geheel onverwachts is de directeur van de Zeeuwse Metaalmaatschappij in Den Haag teruggekeerd. B. M., die als hoofdverdachte in de geruchtma kende schroot-affaire voor de recht bank was gedaa'gd, was vorige week na zijn voorlopige invrijheidstelling naar het buitenland vertrokken. Men vermoedde, dat hij naar Zü- rich ging, waar hij geld zou ophalen j om naar Israel te vluchten. Hij is wel i in Zwitserland en ook in Israel ge- De heer Aler neemt aan, dat dei weest, maar dat was (naar zijn be- vliegers van het West-Indische be-wering) voor een vakantie. Men drijf van de KLM en van de dochter-vreest echter, dat B. M. zijn geld in maatschappij van de KLM op Neder-1 veiligheid gebracht heeft, lands Nieuw Guinea, „de Kroonduif", Onmiddellijk na zijn terugkeer in niet aan de staking zullen meedoen I zijn woning is de directeur in zijn wo- De KLM heeft ongeveer zeshonderd veertig vliegers in dienst en vermoed wordt, dat het gros daarvan aan de staking zal deelnemen. Als de staking heel lang zou du ren zal zij volgens de heer Aler on herroepelijk gevolgen van verstrek kende aard hebben voor het perso neel van het bedrijf. Hij zeide voorts, dat er aanwijzingen zijn dat de an dere korpsen van KLM-personeel zich niet bij de staking zullen aanslui ten. Weloverwogen. Hot bestuur van de vereniging van ning gearresteerd omdat de verden king die reeds op hem rustte, dat hij een groot deel van zijn inkomsten voor de belasting had verzwegen, nu vastere vormen begint aan te nemen Steeds ingewikkelder De gehele „schrootzaak" begint steeds ingewikkelder te worden. De Zeeuwse Metaalmaatschappij, die aan het Hansaconcern in Dutisland schroot ver boven de waarde had verkocht, wordt verdacht van op lichting. De veelbesproken directeur B. M zou voor de certificaten van herkomst van het schroot een hoofd ambtenaar van het ministerie van economische zaken hebben omge kocht. De vertegenwoordiger van het Hansaconcern in Nederland L. W. die indertijd aangifte van de gehele affaire heeft gedaan, zou een vorde ring van 175.000 grilden op het con cern hebben. De Duitse maatschappij vordert van W. echter weer een be drag van 90.000 gulden voor te veel betaalde provisie. De KSG eist van de Hansa een be drag van 2 miljoen gulden schadever goeding, geleden door de valse ver klaringen over het schroot. Voor di1 bedrag stelt de Hansa de Zeeuwse Metaalmaatschappij aansprakelijk, omdat de verklaringen uit Nederland gekomen zijn. Zenuwinstorting. Een andere directeur van de Zeeuwse maatschappij, S. C. heeft een zenuwinstorting gekregen en is ;n een ziekenhuis opgenomen. Hij en de derde directeur, H. O. hadden be zwaarschriften ingediend, tegen dagvaardiging om donderdag voor de rechtbank te verschijnen. voeren. Dit congres, dat vier dagen zal duren, wordt belegd in het con ferentieoord „Woudschoten" te Zeist Op woensdag 2 april a.s. zal de prins aldaar 's middags om 2 uur een rede houden over hulp aan onderontwik kelde gebieden. Ook aan de daarna volgende dis cussie over dit onderwerp met de studenten zal hij deelnemen. Wel be vindt prins Bernhard zich tijdens de eerste dagen van het congres vermoe delijk in het buitenland, doch hij heeft toegezegd speciaal voor de bij eenkomst te Zeist eerder naar Ne- derland terug te zullen vliegen en j hoopt kort voor hij zijn rede zal uit spreken op Soesterberg te arriveren Op zaterdag 29 maar zal het con gres door voorzitter prof. dr. J. Wa terink worden geopend. X. SLATHTOFFER VAN ONGELUK IN KOL PALMKAZERNE OVERLEDEN In de nacht van zaterdag 15 op zondag 16 maart jl. is in het Centraal Hospitaal te Utrecht overleden wachtmeester J. D. F. van Helde uit Enschede, die bij het ongeluk in de Kolonel Palmkazerne te Bussum op 14 november 1957 zeer ernstig werd gewond. WIELRIJDER VERONGELUKT wel wat wijs was geschreven dat om niet geheel aan de verwachting voldeed. Maar alles werd goed gemaakt door het koste lijke spel van Gerard Heijstee als Liou en Herbert Joeks als de no taris. AVRO-quiz. Voor de derde maal heeft Mies Bouwman de nieuwe quiz „Van je familie moet je 't heb ben" geleid, en we moeten zeggen, dat ze het niet alleen charmant, maar ook met slagvaardigheid heeft ge daan. Deze quiz is er een van het soort, dat ook de kijkers voldoening schenkt omdat er spectaculaire din gen op het scherm worden gebracht. Desondanks was het wat men noemt een „goedkope" avond, want de deel nemers hadden alle drie pech, door dat ze met de sleutel slechts nagel borsteltjes uit de kluis haalden, na dat ze zelfs niet op het hoge bod vanwege de quizleidster waren in gegaan. De voorafgaande Weekend show bracht allerlei met enige op vallende uitschieters, die een gezel lig uurtje opleverden, 't Overige amu sement op de zaterdagavond bestond uit een gedeeltelijke overname van een operette-programma uit Baden- Baden met schlagers die velen niet hebben gekend, omdat ze van vijftig jaar geleden waren. Ook de zondag bracht een relais en wel van de Duitse t.v. met een rechtstreekse reportage van het in ternationaal concours hippique in Dortmund. Het IKOR gaf een kerke lijke jeugddienst vanuit de Flevozaal te Rotterdam. Dat verliep in een sfeer van kritische openheid, zoals in de aankondiging uitdrukkelijk was gesteld. Drie komende dagen. Na het ge- burikelijk Gastenboek met Jos van Loon en de Opendoekjes komt de KRO met twee uitzendingen die we reeds in een vorige bespreking heb ben genoemd: een verhaal over geld, geschreven en verteld door de tand arts Jef Heydendaal en een bezoek aan de Akademie voor beeldende kunsten te Breda. Dan volgt een van de schaarse epilogen, deze keer te verzorgen door de Augustijner pater Leopold Verhagen* De hoofdfilm van dinsdag heet „Nicholas Nickleby" en staat onder regie van Alberto Cavalcanti. We kunnen afzien van een korte be schrijving, omdat deze in de jongste KRO-gids staat afgedrukt. In de se- steden van Europa" „Kleine wordt thans een Amerikaanse bij- Zondagnacht omstreeks half twaalf I drage geleverd, en wel over Ana- is een 43-jarige, ongehuwde tuinder, mosa. die per fiets uit Alkmaar kwam, bij het oversteken van de provinciale weg naar de Middenweg te Heer- hugowaard aangereden door 'n auto, bestuurd door een heer uit Gronin gen. De tuinder was onmiddellijk dood. Woensdag brengt het toneelstuk „Route Nationale 6" van Jean- Jacques Bernard. Regisseur Peter Koen heeft een keuze gemaakt uit de beste acteurs voor dit genre stuk; we noemen Coba Kelling; Maxim Ha mel en John Soer. Zaterdagmiddag omstreeks half twee is in een van vier aan elkaar gebouw de pakhuizen aan de Realengracht te Amsterdam brand uitgebroken. Een felle rookontwikkeling heeft de tal loze toeschouwers, die op deze zon nige zondagmiddag uit de volkrijke omgeving ..de Zandhoek" samen stroomden om het gevecht tegen het vuur te becritiseren, verhuld hoe twee verdiepingen van het gebouw volkomen uitbrandden. Het was maar een „sudderbrandje", zeiden ze. Om half twee waarschuwde een heer, die op een soheepswerf aan de overkant van de gracht werkte, de brandweer omdat hij rook waarnam die uit de pakhuizen kwam. ondanks de rookmaskers verschillen de brandwachten in moeilijkheden Vier hunner moesten naar het zie kenhuis gebracht worden maar kon den na een behandeling weer dienst doen. Eén brandweerman echter, de heer Hollerman, is met een rookver giftiging in het Weesiperpleinzieken- huis opgenomen. Om twee uur reeds kon een gedeel te van het brand weer materiaal in rukken omdat het ergste voorbij was en om kwart over vier gaf men het sein Brand Mees^r, tot grote opluch ting van de spuitgasten, die tijdens de blussingswerkzaamheden voort durend voor de open deuren op de kleine vensters van het brandende gebouw verschenen om wat frisse lucht te happen. Zondagmorgen om half acht reed de laatste brandweerwagen weg. De oor/aak van de brand is, evenmin als Onmiddellijk werd het alarm Grote Brand uitgegeven omdat men wist dat in de pakhuizen een grote hoe veelheid chemicaliën lag opgesla gen van een zustermaatschappij van de n.v. Persil, de Cheimphar. Met negen stralen en drie water kanons pakte de Amsterdamse brand weer het vuur aan dat woedde in de embalage en grondstoffen voor zeep- productie. Hoewel er buiten bijna geen vuur te zien was, woedde ei binnen een hevige strijd tegen de ro de haan. Het zeepwater droop overal langs de muren naar beneden, zodat de kelder na een kwartier al een grote teil zeepwater leek. De prik I het juiste bedrag van de schade, nog kelende stank van de rook brachl onbekend. door BART IN 'T HOUT HOOFDSTUK II Een valse sleutel en een verkeers opstopping. De agenten van de wacht keken het tweetal nieuwsgierig na en ach ter hun rug werden blikken van verstandhouding gewisseld. Nauwe lijks had Bob de deur van het wachtlokaal achter zich gesloten of een grappenmaker zei; „Een nieuwe vlam van Van Laar?" „Zij is ditmaal wel gevlamd!", zei een ander. Er werd gelachen, tot een majoor meende te moeten zeggen: „Mijne heren...." De scherts van de agenten was niet zonder grond. Bob's amoureu ze perikelen waren de Amsterdamse Hermandad niet onbekend gebleven Van der Steen, de inspecteur van de nacht, legde de courant neer, waarin hij had zitten lezen en keek verwonderd en nieuwsgierig van Bob naar het knappe meisje, dat in een onverschillige houding naast hem stond. Bob schraapte de keel en wilde juist van wal steken, toen voor de kamer van de inspecteur gestommel klonk. De deur werd opengerukt en snel achter elkaar traden de gérant van „Het Hof" en de Franse graaf binnen. „Pardon, heren", zei de gérant, die een buiging maakte voor de in specteur, „neemt u ons niet kwalijk, dat wij onaangediend binnentreden maar het betreft een zaak van de grootste spoed. M'sieu le comte 'de Nouailles heeft zich bedacht en her roept de beschuldiging, die hij te gen deze dame heeft geuit." De inspecteur staarde verbaasd van de een naar de ander en Bob zei, ironisch: ,Een beetje laat, vindt u niet?" „Zeker, meneer", zei de gérant onderdanig, „daar hebt u gelijk in. Doch pas toen u weg was herinner de de graaf zich, dat hij toch wel de deur van de kamer kan hebben heb ben open gelaten, zodat de verkla ring van de dame niet gelogen be hoeft te zijn. Daar hij bovendien niets mist, terwijl er toch voor een belangrijk bedrag aan geld open en bloot in de kamer lag, wenst hij zijn beschuldiging in te trekken." „Van dat geld heb ik anders niets gezien", zei Bob, terwijl hij de gé rant wantrouwend aankeek. „Toen had hij het reeds in zijn zak gestoken, meneer", verklaarde de gérant. „En zijn verklaring, dat deze da me aan zijn koffer morrelde, op het ogenblik, dat de graaf binnentrad?" vroeg Bob. „Daarin kan hij zich vergist heb ben", zei de gérant, die verwonder lijk goed op de hoogte was gesteld. „Mag ik misschien eens weten, wat er is gebeurd" vroeg op dat ogenblik de inspecteur. Bob vertelde de geschiedenis, waarna van der Steen zei: ,A11 right, als hij zijn beschuldi ging intrekt, is de zaak O.K" In het Frans zei hij tegen de comte de Nouailles: „In het vervolg een beet je eerder beslissen, meneer, dan hebben wij geen onnodige last." De comte knikte en vroeg in een stortvloed van zinnen om excuus. Bob gluurde zijdelings naar Phil, om wier lippen een triomfantelijk lachje zweefde. Bob behoefde zich nauwelijks af te vragen, voor wie dit lachje bedoeld was en woedend voelde hij, dat hij opnieuw een kleur kreeg. De comte fluisterde nadien de gérant iets in het oor, waarna deze zich tot Phil wendde en op honing zoete toon zei: „Dame, de graaf verzoekt mij u zijn nederige excuses aan te bieden. En zowel m'sieu le comte als ik zullen het zeer op prijs stellen, wan neer u met ons naar het hotel terug wilt rijden." „Dank u", zei Phil kortaf en wonderlijk, dit antwoord verheugde Bob. Nog meer dan daarstraks had hij een anthipatie tegen de graaf Deze aarzelde nog een ogenblik, boog toen voor het gezelschap en verliet aan de zijde van de gérant de kamer. Terwijl Phil Bob negeerde, vroeg zij aan de inspecteur: „Hebt u er iets op tegen, dat ik ook wegga?" ,Gaat u maar, juffrouw", zei van der Steen. „En ik hoop u hier niet meer te zien." „De hoop is wederkerig, meneer" zei Phil ad rem en zonder de inspec teur of Bob te groeten ging zij de kamer uit. Bob bleef besluiteloos achter en terwijl de inspecteur niet anders verwachtte, of Bob zou een nabe schouwing geven op het „geval" zei hij: „Nou.... eh.... dan ga ik ook maar weer." „Zo'n haast opeens?", vroeg de inspecteur, spottend glimlachend. „Ikehmoet nog een brief posten!", zei Bob. en weg was hij reeds. Toen Bob het hoofdbureau ver liet, zag hij Phil juist de hoek van de straat omslaan. Met de looppas ging Bob haar achterna en geen honderd meter verder was hij achtér haar. Niet zonder bewondering keek hij naar het ranke, slanke figuurtje dat zo kittig en zelfbewust voor hem uitstapte. Het geluid van zijn voet stappen, dat in de stille straat tegen de huizen weerkaatste, deed haar vluchtig omkijken, doch nauwelijks zag zij Bob of zij keek weer voor zich en versnelde nog haar pas, daarmee duidelijk te kennen ge vend, dat zij zijn gezelschap niet op prijs stelde. Bob liet zich hierdoor niet uit het veld slaan en was het volgend ogenblik naast haar. „Als u het goed vindt", zei hij mot een schaapachtig lachje, „loop ik zover met u mee." .Dank u", zei Phil, „liever niet." Zij sprak op een kalme, zelfver zekerde toon, die aan duidelijkheid niets te wensen overliet. Bob stoor de zich er niet aan en bleef naast haar lopen. „Ik.... eh....", begon hij aarze lend, „ik moet u eigenlijk nog ge luk wensen. „Maar liever deed u het niet!" viel Phil hem vinnig in de rede. „Het ontbreekt u niet aan slag vaardigheid", zei'Bob ironisch. ,Een goed wapen voor een meisje, vindt u niet?", vroeg Phil sarcas tisch. „H'mniet altijd „Misschien niet voor de meisjes, die u kent!" Zo met elkaar kibbelend liepen zij verder. Een kerktoren in de buurt dreunde twaalf slagen over de stad. Allengs doofde de rossige gloed boven de huizen. Het was nacht. Onder zijn boosheid voelde Bob toch weer medelijden met het meisje, dat nu zonder verblijfplaats stond. „Bent u bekend «n de stad?" „Waarom moet u dat nu weer weten?" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 9