Pfledan viel in handen van de tegenregering P 5)e vag.eC& vliegen niet uit Regeringstroepen liepen naar de rebellen over Overeenkomst met commandant van het vliegveld Ruimtevaart aan banden mits militaire bases verdwijnen weer MAANDAG 17 MAART 1958 49ste JAARGANG Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. Franco p.p. 8.—. Advert.: 17 ct p. mjn. Telefoontjes f 1.50 Medan, de hoofdstad van de provincie Noord-Sumatra, is zondagmiddag om twaalf uur in handen van de strijdkrachten der tegenregering gevallen. Sumatraanse troepen, die onder bevel van de centrale regering stonden, waren 's morgens vroeg in opstand gekomen en tot een aanval op Javaan se troepen overgegaan. Tweeduizend manschappen onder commando van majoor Boyke Naingo- lan openden het vuur op het vliegveld en rukten van alle kanten op de stad aan. In de straten werd zwaar met machinegeweren geschoten. De Javaanse troepen onder bevel van luitenant-kolonel Djamin Gintings boden fel tegenstand. Naingolan is een 34-jarige Batakker. Hij is in Amerika opgeleid en wordt als een van de beste officieren van het Indonesische leger beschouwd. On geveer drie jaar geleden werd hij als bataljonscommandant naar Medan gezonden om een eind te maken aan communistische ongeregeldheden. GROOTSTE STAD VAN SUMATRA SUCCESSEN VAN PADANG Medan is de grootste stad van Su-I De zender van de contraregering matra en telt 260.000 inwoners. De 'h«ft voorts gemeld dat van de les- j v - honderd parachutisten die vliegtuigen val van de stad betekent, dat een be- yan de ^ntraie regerinï ^nsdag langrijk centrum is opengekomen fojj Pahanb^roe hebben uitgeworpen voor de aanvoer van voorraden over zee en door de lucht naar Sentraal-Su- matra, dat sinds een maand door de Indonesische vloot wordt geblok keerd. Radio-Padang deelde zondagavond mede: Troepen uit Midden-Sumatra heb ben, met de steun vam overgelopen troepen van de centrale regering, het vliegveld van Medan bezet. De aan de centrale regering trouw gebleven troepen waren niet in staat, het vliegveld te verdedigen. Brigade-ge neraal Djatikusumo, die in Noord- Sumatra het commando heeft over de eenheden der centrale regering, heeft Medan verlaten en zal naar verwacht wordt, via de haven Belawan de vlucht nemen. Later op de avond berichtte radio- Padang, dat „geheel Tapanoeli steun verleent aan de tegenregering". Om mobilisatie gevraagd Duizenden Indonesische oud-mili tairen en jongeren hebben zondag op president Soekarno een beroep gedaan een algemene mobilisatie van jongeren af te kondigen om de op stand in Midden-Sumatra te onder drukken, meldt het Indonesische persbureau P.I.A. Het beroep werd gedaan op een massabijeenkomst in Djakarta, twee uur nadat Soekarno uit Bandoen was teruggekeerd. Soekarno werd wild toegejuicht, toen hij zei, dat de rebellenleiders op Sumatra zich laten verlagen tot werktuigen van buitenlandse mo gendheden. In Bandoeng had de pre sident verklaard, dat de opstand „van onze Indonesische aarde moet wor den weggevaagd". Soekarno keerde terug van een tocht van zes dagen door Zuid-Celebes, Oost-Java en Bali. De president zag er vermoeid uit, maar personen die hem op zijn tocht hebben vergezeld, verklaarden, dat hij in een opperbeste stemming ver keerde. Tijdens de vliegtocht van Bandoen naar Djakarta zong hij het volkslied van Indonesië, de Marseil laise en het Horst Wessel-lied. er 150 werden gedood voordat zij de grond bereikten. Drie vliegtuigen waren neergescho ten en twee schepen, die versterkin gen aanvoerden over de Siakrivier werden vernietigd. sVoorts werd gezegd, dat 60 militai ren van de centrale regering zich overgaven. Later zei radio-Padamg dat kust- batterijen in Padanig zaterdag een korvet van de Indonesische marine buiten werking hadden gesteld. Het werd in noordelijke richting wegge sleept door een ander korvet, de „Radjawali". Tevoren hadden beide schepen vijftien minuten Padang be schoten, waarbij een kraamkliniek en het gebouw van de Bank Indonesië werden beschadigd. Daar het hoofdkwartier in Padang het voornaamste doel is van de acties te land en in de lucht door de cen trale regering, heeft de tegenregering besloten dit te verplaatsen naar een niet genoemde plaats, meer in het binnenland gelegen, heeft radio-Pa- dang meegedeeld. Ook Djakarta meldt succes. Radio-Djakarta heeft bekendge maakt, dat de regeringstroepen aan de oostkust van Midden-Sumatra Siak Sri Indrapoera aan de rivier de Siak ten oosten van Pakanbaroe, hebben veroverd. De radio meldde dat het toezicht op de verbindingslijnen in het gebied en het vervoer van olie normaal zijn. Fuchs in N. Zeeland Uitbundig heeft de Nieuwzeelandse hoofdstad Wellington, dr. Vivian Fuchs, de mannen van zijn Britse Zuidpoolexpeditie bejubeld. Fuchs arriveerde daar samen met sir Ed mund Hillary in het schip de Endea. voor, waarmee hij twaalf dagen eer der van de Basis Scott was vertrok ken. De eerste die de loopplank op stormde, toen de trossen waren vast gemaakt was de vrouw van dr. Fuchs die weldra haar man hartelijk om. helsde. Wellington was de eerste stad die Fuchs zag na zijn befaamde tocht dwars over het Zuidpoolvasteland. ZIJ GOOIDEN HET OP EEN ACCOORDJE Berichten, die later van Radio-Me- dan te Singapore zijn opgevangen duiden er op, dat de troepen van de centrale regering te Medan met de opstandige troepen, die de aanval op het vliegveld hebben ondernomen een overeenkomst hebben aangegaan. Radio-Medan zond een gezamen lijke verklaring uit waarin wordt ge zegd, dat „om een burgeroorlog en bloedvergieten te voorkomen", zij waren overeengekomen om landingen van vliegtuigen en luchtlandingstroe pen te Medan te zullen stoppen". Radio-Medan berichtte laten, dat beide commandanten eveneens wa ren overeengekomen, elkaar niet aan te vallen, terwijl de bevelhebber van de rebellen zich verplicht had, geen eenheden van de Indonesische lucht macht op het vliegveld te Medan aan te vallen, tenzij hij zou worden aan gevallen door troepen van de centra le regering. VERZET IN BELAWAN Volgens in Singapore ontvangen onbevestigde geruchten, zouden troe pen van de centrale regering in actie zijn gekomen in Belawan, de haven van Medan, tegen troepen van de opstandelingen. Belawan ligt ongeveer 16 kilometer van Medan, dat zondag door twee bataljons van de rebellentroepen zou zijn bezet. De opstandelingen bewe ren te worden gesteund door over gelopen regeringstroepen. Medan-radio, dat zondag melding maakte van een overeenkomst tussen de loyale regeringstroepen in Medan en de opstandelingen, bleef maandag zwygen. Russische voorstellen Rusland heeft zaterdag laten we ten, dat het in een verbod van het gebruiken van de ruimte buiten de dampkring voor militaire doeleinden zou toestemmen, als de westelijke mogendheden hun militaire bases in het buitenland zouden ontmantelen. De Sowjet-regering stelt een over eenkomst voorwaarbij de ontwape ning op die gebieden verbonden zou worden met een internationale sa menwerking op grote schaal voor het onderzoek van de „buitenruimte". De voorstellen waren vervat in een ver klaring van het Russische ministetie van buitenlandse zaken. In gezaghebbende kringen van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken noemde men de Sowjet- voorstellen „absoluut onaanvaard baar". Het westen kan niet met op heffing van de Amerikaanse bases Zo jong reeds markies Drie hofdignitarissen van Monaco hebben zich zaterdag officieel van het bestaan van het jonge prinsje Albert overtuigd. Daarna geschiedde de offL ciële inschrijving in het geboorte register. Prins Rainier heeft zijn zoon, die het net als zijn moeder, prinses Gracia, uitstekend maakt, de titel markies van Les Baux gegeven. Het inschrijven van de markies in het geboorteregister, in de troonzaal van het Monegaskische paleis, geschiedde in tegenwoordigheid van alle func tionarissen van het vorstendommetje, van Prins Rainier af tot de hoofd tuinman toe. Prinses Gracia is zaterdag al even op geweest. Ze zat toen in een mak kelijke armstoel. Zaterdagavond heeft ze haar zoontje voor de eerste maal zelf gevoed. Dat zal ze ongeveer twee maanden blijven doen. Mijn jongen is een schat, heeft de prinses, eens de gevierde Ameri kaanse filmster Grace Kelly, gezegd. I AI**, A 4 4 4 1 1 I i I In verband met het ontslag op staande voet van de K.LJVI.-gezagvoerders J. F. de Laat en L. Metz heeft de Vereniging van K.LJML-vliegers zaterdagavond in een Amsterdams hotel een buitengewone algemene leden vergadering gehouden. De foto geeft hiervan een beeld. in het buitenland instemmen, zolang geen allesomvattende ontwapenings- overeenkomsr voor gewone en kern wapens onder doelmatige internatio nale controle is bereikt. De Russen willen hun voorstellen laten bespreken op een topconferen tie en in de algemene vergadering der Verenigde Naties. De voorgestelde overeenkomst zou volgens Moskou de volgende punten bevatten: 1. De ruimte buiten de dampkring zou verboden worden voor militair ge bruik. De regeringen zouden over eenkomen, alleen raketten in de riiimte te lanceren in overeen stemming met een internationaal vastgesteld program. 2. De buitenlandse militaire bases op het grondgebied van andere staten te weten in Europa, het Nabije en het Middenoosten en Noord- Afrika zouden moeten worden opgeheven. 3. Er zou een orgaan van de Ver. Na ties moeten worden geschapen om controle uit te oefenen op de eer ste punten. 4. Een ander orgaan van de Ver. Na ties zou in het leven moeten wor den geroepen voor het onderzoek en de exploratie van de ruimte buiten de dampkring. Dit orgaan zou tevens het onderzoekingswerk moeten voortzetten, dat op het ogenblik ondernomen wordt vol gens het program van het inter nationale geofysische jaar. Stemdag in Rusland is feestdag Gisteren was het voor de Russen een feestdag: het volk van de Sowjet- Unie toog naar de stembus om nieuwe leden voor beide huizen van 't parle ment te kiezen, de Opperste Sowjet. Overal wapperden de rode vlaggen; bioscopen, theaters en café's deden goede zaken. De uitslag, die overigens geen ver rassingen zal opleveren, is pas dins dag bekend. De ongeveer 120 mil joen kiesgerechtigden hadden slechts de keus voor of tegen de kandidaten te stemmen, die door de communisti sche partij en de vakverenigingen waren gesteld. Verdere keus hadden ze niet. De meeste kiezers maakten dan ook geen gebruik van de stemhokjes, maar gooiden de stembiljetten niet opengemaakt in de bus. Drie Amerikaanse waarnemers woonden de verkiezingen op uitnodi ging van de Russische regering bij. Ze bezochten een aantal stemlokalen. In 1956 hebben drie Russen als officiële vertegenwoordigers de ver kiezingscampagne en dë verkiezingen om het presidentschap van de Ver enigde Staten bijgewoond. Paus bestudeert de Algerijnse kwestie Er zijn aanwijzingen, dat PatLs Pius XII op het ogenblik een nauw keurige studie maakt van de Alge rijnse kwestie. Het wordt niet uit gesloten geacht, dat hij overweegt welke kansen diplomatieke stappen van het Vaticaan zouden hebben. Het is evenwel niet mogelijk hierover ten Vaticane bevestiging te verkrijgen. De autoriteiten tonen zich zeer te rughoudend. Enkele dagen geleden heeft Fer- hat Abbas, leider van het Algerijnse Bevrijdingsfront te Genève verklaard dat hij een beroep op de Paus had gedaan een einde aan de oorlog te maken en de christelijke invloed van de gehele wereld aan te wenden Deze foto toont de twee door de directie van de K.L.M. op staande voet ontslagen gezagvoerders zittend de heer J. F. de Laat en staande de heer L. Metz. De foto werd gemaakt tijdens de zaterdagavond in een Amster dams hotel gehouden buitengewone algemene ledenvergadering van de Vereniging van K.LJV1.-vliegers, welke naar aanleiding van genoemd ont slag werd gehouden. voor een rechtvaardige vrede in Al-| gerije. Hij voegde eraan toe naar Rome te gaan om disponibel te zijn voor eventuele besprekingen. De Franse regering heeft een grote prijs op het hoofd van de rebellen leider Abbas gezet. Griep epidemie bij priesterwijding In het Minderbroedersklooster te Weert hebben gisteren de H. Wijdin gen van het Subdiakonaat en Pries terwijding onder zeer bijzondere om standigheden plaats gehad. Er heerste namelijk een griep-epi- demie, ten gevolge waarvan van de 30 wijdelingen voor het H. Priester schap en 18 op bed lagen. Na medische raadpleging werd be slist, dat al de patiënten, welke min der dan 38.5 graden koorts hadden, op brancards en ligstoelen naar de kerk werden overgebracht en de H. Wijding konden ontvangen. Het bleek echter, dat pater Chry- sologus (Hein) Lagerberg zo ziek was een temperatuur van 39.6 dat de dokter vervoer niet op zijn verantwoording durfde nemen. De wijding van pater Lagerberg zal Deo volente nog vóór Pa sen plaats hebben. De bisschop van Roermond zal de wijding verrichten óf bij de eerstvolgende groepsplech- tigheid in andere kloosters óf in zijn huiskapel. Benoeming Bisdom Rotterdam Mgr M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit de be diening aan pastoor A. J. M. v. d. Burg te Honselersdijk (O. L. Vrouw van Goede Raad)» Tot pastoor al daar is benoemd de zeereerw. heer J. Lansbergen, die tot dusver met ziekenverlof was. Aanhoudend koud Geheel Europa, met uitzondering van het uiterste zuidwesten van En geland en Frankrijk, bevindt zich nog steeds in de koude continentale lucht. In Scandinavië komt plaatselijk zeer strenge vorst voor, uit Zuid-Duitsland werden vanochtend minimum tem peraturen van min tien tot min twaalf graden gemeld. In Noord- Duitsland en ook in ons land en Bel gië vriest het 's nachts over het alge meen licht Doordat een op het oos telijk deel van de oceaan aanwezig depressiegebied zich naar Frankrijk uitbreidde, werd in ons land de wind oostelijk en nam in kracht toe. De aanvoer van koude lucht werd dien tengevolge hervat 'en het ziet er naar uit, dat deze nog wel een paar dagen zal doorgaan. De neerslagkansen blijven klein. (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 1 11.15 uur). J KOUD EN SCHRAAL i Droog weer met plaatselijk wolkenvelden. Matige tot krach- j tige wind tussen noordoost en oost. Weinig verandering in tem- peratuur. 18 Maart zon op 6.49; onder 18.48; maan op 5.46; onder 17.10. Hoogwaterstanden 18"Maart v.m. 2.35; n.m. 2.50. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS onbew. - geheel bew. - licht bew. - onbew. - geheel bew. licht bew. onbew. onbew. half bew. zwaar bew. lieht bew. regen motregen geheel bew. onbew. onbew. half bew. - sneeuw geheel bew. onbew. - mist regen regenbui zwaar bew. zwaar bew half bew Korreltje Om bondig te schrijven moet men over veel woorden beschikken.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1