Utrechtse Voorjaarsbeurs: Prins Philip van Edinburgh toont zijn belangstelling AMERICA'S BEST TOBACCOS De Stille Omgang Eerste zwemmer kreeg Saunabad Het accent ligt op de techniek Tob niet neem een Lexi MAANDAG 17 MAART 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 DE UTRECHTSE JAARBEURS die er zich op voorstaat, Internationaal te zijn, zal ook gedurende de Voorjaarsbeurs van 18 tot en met 27 maart a.s., dit predikaat met ere dragen. Niet minder dan 3000 firma's uit 23 lan den zullen er hun nieuwste en beste produkten exposeren. Namen de ge zamenlijke inzendingen het vorig jaar een tentoonstellingsruimte in van 44.000 vierk. meter, thans heeft men een oppervlakte nodig van 63.000 vierk. meter. Deze groei schijnt een weerspiegeling van de steeds toenemende in dustrialisatie in Nederland, dat met 1525 deelnemers met produkten uit 30 verschillende branches aan de beurs zal deelnemen. Onder invloed van het staatsiebezoek van het Engelse koningspaar aan Nederland, welk bezoek met de 70ste Jaarbeurs samenvalt is ook de inzen ding van het Verenigd Koninkrijk opvallend groot. Met name een keur van produkten voor huishoudelijk gebruik zal in het oog vallen, met zorg ge selecteerd door de Council of Industrial Design en op smaakvolle wijze ge- exposeerd. De komende Voorjaarsbeurs krijgt wel een bijzonder reliëf door het be zoek dat prins Philip, hertog van Edinburgh, op woensdag, 26 maart in ge zelschap van prins Bernhard der Nederlanden aan de beurs zal brengen. landse oorsprong. Men zou zich bijna afvragen waarom er nog steeds van woningnood sprake moet zijn. De nieuwigheden op het gebied van de technische uitrustingen zijn even talrijk als fascinerend. 237 Firma's uit zes landen tonen in de Bernhard- hal elektrische installaties voor de I industrie. Ook zijn hier machines en Ook Nederland is vindingrijk IJet karakter van de komende in- dustriële en comiherciële mani festatie, die de zeventigste Utrechtse Jaarbeurs is, zal in hoofdzaak worden beïnvloed door de groeiende indus trialisering en door de automatise ring van de techniek en de vertech- nisering van het ambacht. De velen, die uit zakelijke interesse of nieuws gierig naar de nieuwe snufjes, waar door de mens zich met schier gren zeloos vernuft het leven door nieuwe vindingen aangenamer, gemakkelij ker en veiliger tracht te maken, een bezoek brengen aan de expositieruim ten zullen derhalve deze staaltjes van vindingrijkheid met name vin den in de industriële sector. Naai- een voorlopige indruk, die we dezer dagen bij ae voorbereidingen voor de beurs kregen, is het aantal noviteiten het grootst onder de bouwmachines en de interne trans portmiddelen. Op het Croeselaanter- rein, waar voornamelijk technische goederen voor industriële doeleinden worden tentoongesteld, zal vooral de groep machines en materieel voor de •bouwnij verheid, wegen-, water- en mijnbouw en grondwerk de aandacht trekken. Wat ons bijzonder frappeerde was de ontwikkeling van»de vork- en hei truck, die onder Duitse invloed verschillende verbeteringen heeft ondergaan, waardoor het aantal toe passingen opvallend is vergroot. Ook een Nederlandse vinding, de „Landelift", verdient de aandacht. Met dit ei van Columbus is het zon der veel krachtsinspanning mogelijk geworden allerlei vaten en kisten van onhandige afmetingen, door één persoon te doen versjouwen. Ook het bijzonder veelzijdige aan bod op het gebied van bouwma terialen is grotendeels van Neder- Een deel van het teakhouten ont bijtservies, dat een Nederlandse fir ma op de beurs toont. Teakhout is een van de weinige houtsoorten die voor dit doel geschikt is; het trot seert de jaren. Onder de huishoudelijke artikelen viel ons op een stalen huishoudtrap, die door zijn bijzondere, holle vorm, het vergrote platform en de omslui tende steunbeugel met emmerhaak niet alleen groter veiligheid biedt en sneller werken bevordert, maar te vens zeer weinig ruimte inneemt in de bergkast. Een practische, Neder landse vinding, evenals het kousen- droogrekje aan zuignapjes dat verplaatsbaar is en geen kans biedt, dat de nylons bij het ophangen gaan ladderen. Een nieuwe collectie gla zen vazen in de bekende lichtgroene „saffier"-kleur toont de glasfabriek „Leerdam". Op dezelfde afdeling, hoofdgebouw aan het Vredeniburg, tweede en derde verdieping van het vindt men „het servies dat groeit". Het is een aardig en eenvoudig servies, dat door een Nederlandse in-^ dustrie geheel uit teakhout wordt vervaardigd. Het bestaat uit een zes- persoons, achttiendelig eetservies en De heftruck, scooter onder de bull dozers, hier in gebruik voor grond transport. apparaten geëxposeerd voor de lucht behandeling, verwarming, zuivering en koeling. Wat betreft verwarming zullen zij, die nog niet konden besluiten of zij zich een oliehaard, dan wel de con ventionele ..kolenstook" voor de ver warming van hun woning zouden aanschaffen, voor een zwaar dilem ma gesteld worden. Door kleine maar ingrijpende nieuwigheden hebben de constructeurs een maximum aan warmtestraling bereikt. NEDERLANDS FABRIKAAT De afdeling huishoudelijke verwar- mings- en kookapparatuur, bestaande uit 50 exposanten, beslaat de gehele Merw edehal. Met zijn twee zuignapjes is simpele kousendroogrekje op een glad oppervlak te bevestigen. Iets om mee op reis te nemen. Onder heel wat betere weersom standigheden dan op de eerste zon dag al was het toch nog zeer koud is de Stille Omgang op de tweede zohdag verlopen. Het aantal deelnemers was dan ook beduidend groter: 25.000, die in 17 extra-treinen en 250 bussen werden aangevoerd, terwijl er 2500 personen per fiets arriveerden. Voorts waren er meer te voet naar Amsterdam ge komen. De grootste groepen kwamen uit Limburg, Zwolle, Nijmegen, Tilburg, Noord-Holland, Utrecht, Zevenaar en de bollenstreek. De Delftse studen ten, militairen en de arbeiders van de Nederlandse Dok- en Scheeps bouw Maatschappij te Amsterdam namen afzonderlijk aan de Stille Om gang deel. Het Spui, waarop dit keer voor de eerste maal geen ver keer door de Amsterdamse politie werd toegelaten, was allang voor een pur vol met bedevaartgangers, maar toch werd er opgelet, dat de Stiüe Omgang pas om een uur, het regle mentaire uur kon worden begonnen. Alles had een vlot verloop. De kou noodzaakte echter de EfHBO icch nog, 83 personen te helpen. 50 JAAR LANDBOUWERSKNECHT BIJ ééN FAMILIE. Gisteren vierde de heer J. Kolen te Borgharen zijn 50-jarig jubileum als 1 landbouwereknecht bij het land- bouwersbedrijf van de familie Cas termans op „De Kasteelhof" in Borg haren. Er was een grote belangstel ling voor de viering van-dit jubi- 'leum en bij de bezoekers die Jan Ko len kwamen gelukwensen bevond rtiich ook burgemeester A. J. M. Kur- jT/ers van Borgharen, die hem de bij 'koninklijk besluit verleende bronzen jere-medaille in de orde van Oranje- Nassau uitreikte. I Van zijn veertiende jaar af heeft Jan Kolen in de landbouw gewerkt, en hij is sindsdien nooit ziek ge weest. een tiendelig ontbijtservies, dat ge completeerd wordt door een koffie- en theeservies van aardewerk, in vorm en kleur aangepast aan het hout. Aan de stam van de plastics en kunststoffen zijn weer vele nieu we loten ontsprongen. Tal van ge bruiksartikelen, vloeren, tegels en plafonds, verf- en laksoorten hebben nun weg naar het publiek gevonden. De „biologische insluitingen" komen niet alleen op de markt via de sou venir-industrie maar vinden ook hun toepassing in het onderwijs. In de speelgoedafdeling ziet men Duit se rolschaatsen, die geheel van plastic en nylon gemaakt zijn. De moderne opvoedkunde vindt door de Nederlandse industrie grote steun in de vorm van „creatief speel goed" dat het constructieve zien be vordert en legpuzzels, die zeker het jeugdig oog voor de schoonheid zul len openen. TEKEN VAN DE TIJD Een Zwitserse firma met 130 jaar ervaring brengt een horloge, dat vooral voor dokters en verpleegsters een uitkomst zal zijn. Het wijst de seconden tik voor tik aan en. kan met een druk op de kroon als een chro nometer gestopt worden. Geheel revolutionair echter voor de uurwerkindustrie is een Amerikaan se klok, die licht als energiebron heeft. Plaatsing in dag- of kunstlicht gedurende één dag ontlokt aan en kele silicium-elementen genoeg elek trische stroom om een kleine accu zover op te laden, dat de klok een maand onafgebroken blijft lopen. Hetzelfde zonlicht, dat deze klok doet lopen, kan de vakantieganger ontsierende blaren en ontvellingen en een gebarsten huid bezorgen en daarom heeft een Oostenrijkse firma een „lippenstift" uitgedacht, die de huid afdoende tegen de ongemakken van te felle zonnestraling beschermt. Het is een van die kleinigheidjes, dié op een evenement als de Utrechtse Jaahbeurs de aandacht trekken en de bezoekers met tevreden bewonde ring zullen vervullen. In de nacht van zaterdag op zondag ging in het Amsterdamse Concert gebouw de Europese première van de „Jazz West Coast Show III", waarin o.a. optrad Bud Shank met begeleiding van het Claude Williamson trio. De foto toont Bud Shank spelend op de fluit. Stormloop op Zandvoort Een dertigjarige kantoorbediende uit Amsterdam heeft gistermiddag op een niet mis te verstane wijze moe ten voelen, hoe er over hem gedacht werd. Door de lentezon waarschijn lijk even dronken ais een bij, die te vroeg de korf verlaat, was de man naar Zandvoort gegaan, waar hij zich aan het eind van de Zuidboulevard te water begaf om wat te zwernn-n. Een kwartier lang heeft hij zijn hart opgehaald. Toen vond hij het Vierentwintig uur zon geeft u met deze klok een maand de (juiste) tijd. mooi genoeg. Enkele jonge Zandvoor- ters wisten het evenwel nog mooier te maken door hem, toen hij zich in zijn borstrok stond te hijsen, met sneeuwballen te gaan gooien. Er waren overigens veel gasten in de badplaats, op deze eerste zonnige zondag, waaronder veel Duitsers en Belgen. Heel veel consumptietenten zijn al weer opgezet, wachtend op de vaste klandizie. De kinderen, die gis teren te Zandvoort op het strand speelden wisselden het kuilen graven af met sneeuwballen gooien. De NZHVM, de toeristenstroom ziende, heeft 70 autobussen laten rij den tussen Amsterdam en Zandvoort en ook de lijn op Bloemendaal is hervat. De politie schatte het aantal auto's, dat gisteren te Zandvoort stond op 15.000! |ongenian gooide gewezen verloofde met zwavelzuur Een jongeman van 23 jaar uit Hoo- gezand kon het niet verkroppen, dat zijn meisje (van 17 jaar) de omgang met hem verbroken had. Voortdurend viel hij haar lastig en zette haar met dreigementen onder druk. Toen dit ook geen succes had, zon hij op een middel om wraak te nemen. Het meisje liep met haar moeder aan het Schuitendiep te Groningen te wandelen, toen plotseling de ge wezen verloofde voor hen opdook en het meisje de inhoud van een flesje zwavelzuur in het gezicht gooide Het meisje moest ernstig gewond in het Academisch Ziekenhuis worden opgenomen. Hoewel de jongeman ijlings de vlucht nam, is hij later door de po litie te Hoogezand gearresteerd en ter beschikking van de officier van justitie gesteld.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 10