Politie zette Paul de Groot-aanhangers uit het E.V.C.~gebouw te Amsterdam Beledigde de burgemeester P*v*d. At-raadsleden 1 TOPHIT VRIJDAG H MAART 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Jteuzen tuinten Atieeuut in een miniatuutótadje Op het Amsterdamse Begijnhof is dezer dagen een man bezig de sneeuw met een grote bezem van de da ken der oude huisjes af te vegen, dat wil zeggen; op het Amsterdamse Begijnhof in miniatuur, dat U na de ope ning op 3 april as. weer kunt gaan bewonderen in Ma durodam te Den Haag. Al met al leverde deze uitzonder lijke sneeuwruimerij een aardig plaatje op. Na mishandeling van penningmeester Steeds heviger wordt de strijd tus sen de aanhangers van Paul de Groot en de bestuurders van de communis tische vakvereniging, de E.V.C. In de verwarring van het strijdgewoel Is niet duidelijk te onderkennen of de vakvereniging de dictatuur van de partijsecretaris moe is, dan wel of zij zelf een greep waagt naar de macht Op verzoek van de bondsvoorzitter der E.V.C., de heer F. Reuter, heeft de politie gisteren drie trawanten van Paul de Groot uit het E.V.C.- gebouw op de Prinsengracht te Am sterdam gezet. Er werd tegen hen evenwel geen proces-verbaal wegens vredebreuk opgemaakt omdat zij zich op de eer. ste vordering van de politie direct verwijderden. Van dit drietal was er één, de heer H. Cohen uit Haarlem, juist zondag gekozen in het presi dium der E.V.C.-metaaL Het E.V.C.-pand aan de Prinsen gracht was gehuurd door de coöp ver eniging „Westeinde", waarvan Rei- nier Simidt penningmeester is. Deze in 1935 student aan het Marx- Lenininstituut te Moskou had het huurcontract getekend en in zijn be zit Mishandeling. Hij moest echter het bed houden, nadat mannen die maandagavond bij Paul de Groot in ongenade waren gevallen, hem in een telefooncel in de Indische buurt overvielen en hem een hersenschudding sloegen. Rein Schmidt had de heer Reuter als zijn gevolmachtigde aangewezen. Deze is namens de coöperatie opgetreden, toen hij de politie verzocht de drie mensen uit het E.V.C.-pand te ver wijderen. Daarmee was echter de kous niet af: Er is nu een rel ontstaan over de vraag of de politie bevoegd was, de drie uit het gebouw te zetten. De secretaris van de coöperatie is het namelijk niet eens met de handel wijze van Rein Smidt, die de heer Reuter als gevolmachtigde had aan gewezen. Hij heeft zich, samen met een van de drie en met de rechts, kundig adviseur van de C.P.N., mr. Olara Enthoven, op het politiebureau Singel beklaagd. De mogelijkheid be staat nu, dat de rechter in een civiele procedure zal moeten uitmaken, wie er recht hebben op 't EV.C.-gebouw: de E.V.C.-ers met Bert us Brandsen en Frits Reuter of de aanhangers van Paul de Groot Indachtig de „gewapende staats greep", die zondag in Krasnapolsky plaatsvond, heeft de Amsterdamse politie gisteren tot vijf uur 's mid dags twee agenten voor het gebouw laten posten, om ervoor te waken, dat het er niet tot verdere in-offi- ciële moeilijkheden zou komen. AUDIëNTEE BISSCHOP VAN HAARLEM. De Bisschop van Haarlem zal woensdag 19 maart a.s. geen audiën tie verlenen. Verongelukt op weg naar gouden bruiloft Gistermiddag is op de rijksweg Zutphen-Winterswijk in de gemeen te YVarnsveld een auto, bestuurd door de 45-jarige heer D. J. Makkink uit Eefde, na het passeren van een trek ker met aanhangwagen op de lin kerzijde van de weg tegen een boom gereden. De bestuurder en zijn vijfjarige dochtertje waren op slag dood. Zijn echtgenote, de 31-jarige mevrouw A. B. MakkingBoers, werd zwaar ge wond. Een tien-jarig dochtertje liep een beenbreuk en zware inwendige kneuzingen op, een driejarig zoon-, tje inwendige kneuzingen. De gewonden werden naar het zie kenhuis te Zutphen overgebracht. Het gezin Makkink was op weg naar de ouders van de man, woonachtig in Vierakker, gemeente Warnsveld, die hun 50-jarig huwelijksfeest vierden. Bij de aanvang van de dinsdag avond gehouden spoedeisende ver gadering van de gemeenteraad van Gorinchem heeft het socialistische raadslid Schipper een verklaring af gelegd, waarin hij enkele uitspraken van de bufgemeester van Gorinchem, mr. L. R. J. Ridder van Rappard, weergaf, in hoofdzaak ontleend aan een verslag in „Het Vrije Volk" on- Prins Philip inspecteert zijn regiment Prins Philip, de gemaal van de Engelse koningin, is tijdens zijn privébe- zoek aan Duitsland met een helikopter van de Engelse luchtmacht op het exercitieterrein van de Schlieffenkazerne te Luneburg geland om een aan tal oefeningen van de Koninklijke Ierse Huzaren gade te slaan De prins was gekleed in het uniform van de huzaren, waarvan hij erecommandeur is. On middellijk na aankomst inspecteerde de prins de erewacht. der de titel „Riddertrots". Volgens dit verslag van een cause rie, welke de burgemeester te Nij megen heeft gehouden voor de Nij meegse leden van de Mij. voor Nij verheid en Handel, zou mr. Ridder van Rappard hebben gezegd: „Nu kan ik mij voorstellen, dat u niet graag in de raad wilt zitten om u daar op een gegeven moment door een vlerk van de P. v. d. A. te laten afbekken." Verder wordt in bedoeld verslag ge zegd: „Hjj (de burgemeester) vertelde met onverholen trots, dat hij vroeger I eens toen hij nog burgemeester I was van de gemeente Zoelen een arbeider eigenhandig met een gum-1 miknuppel het raadhuis had uitgeran- i seld, toen het de gemeentebode niet' met goede woorden was gelukt." „De met de kwalificatie „vlerken" i betitelde leden van de P. v. d. A. in deze raad aanwezig, hebben het no dig geoordeeld door middel van deze verklaring, de gepubliceerde mentali teit van de huidige voorzittter in uw raad te signaleren", aldus de heer Schipper. „Vals weergegeven". In zyn antwoord op deze verklaring zei de burgemeester, dat de heer Schipper afgaat op een krantebericht, waarvan de juistheid door hem nietl is geverifieerd. Hij sprak van een per- fide bericht, waarin men de onwaar-1 heid door de regels heen leest. „Als u meent uw zaak op deze wijze te kunnen dienen, dan verraadt dit uw zwakheid", zei hij. „Er is hier sprake van een valselijk weergegeven bericht en dat ledei\ van de gemeenteraad van Gorinchem, die beter kunnen oordelen over de kwaliteiten van mijn persoon, dit bericht voetstoots geloven, bevreemdt mij", aldus de burgemeester. „Dat de fractievoorzitter van de P. v. d. A. aanneemt, dat die bewe ring juist is, acht ik perfide en dat, terwijl men in eigen fractie mensen heeft, die zoveel boter op hun hoofd hebben in de zaak waar het vanavond over gaat. De publieke opinie zal hier wel uitmaken, wat waarheid is en wat niet", verklaarde de burgemees ter verder. Aan het einde van de vergadering aldus „Trouw" ontspon zich op nieuw een scherp debat tussen de burgemeester en de heer Schipper. Op de vraag van de heer Schipper of de burgemeester de term „vlerk" wel of niet gebruikt heeft antwoordde de burgemeester: „In deze vorm? Neen. Het betrof hier niet eens een uitspraak van mijzelf." ze tekort. Werkelijk, wie geen dat wat op deze pagina staat. Mééi dan de ayen zien kunnen hand uitsteekt, roept de vloek over OHItAll BJHB zich af, die Christus uitsprak over (JU ^0 de man die zijn ene, maar unieke talent vruchteloos in de grond be- h mm u ja groef als het mosterdzaad. 11 H1M1Q 11 1 BI fi Dank zij Mgr. Cardijn en zijn m WW mM %JF Wk Lj jongens zijn er nu overal in de wereld, in meer dan 80 landen, kerngroepen van jonge mensen, die trachten te luisteren en mee te N W P W m 1B1Bleven, die voortdurend om zich heen zien, de pijnlijke feiten sig- U 7ETI MIC* TT ET ET M c 12 F 12 11 12 naleren, ze in Christus' geest be ll IJ Mm Eb I UW I Ei IE E IN E LI #1 IN oordelen en naar vermogen tot de herstellende daad overgaan. Hun Een van onze perronbezoekers paar jonge arbeiders in zijn paro- °Pdracht in heeft een vers meegebracht, chie. Wat hebben zijn collega's 25.ÏÏW, in ^Ke chl Het is een beetje triest. Je hoort zich vaak verbaasd, dat hij uren £aUi'°l>ek wil zun- D'e °P^ra de laatste jaren veel van die uitin- „verdeed" met drie of vier jon- Wel rich gen, in romans, verzen, liedjes, gens. Cardijn begon eigenlijk niets „JXl- ,;~h Mode? Beslist niet alleen. Het is nieuws. Door steeds herhaalde J™deze jongens ^n meisjes zich echt een rare bedoening: onze we- vorming in evangelische mentali- ï'teIi^en°,e jeued waartoe rii reld wordt steeds eivoller, we zit- teit, door activiteiten van dienst- we™™™ Maar hun bSiammg- ten bijna als haringen in een ton- baarheid aan hun medejongeren, t (Katholieke aSiwc netje en moeten elkaar haast wel maakte hij hen langzaamaan be- (Katholieke Arbeidende op de tenen trappen. En toch zijn wust dat ze „katholiek" waren dat z^nS^n cüe deze be" we eenzamer. Ach ja, er kwamen betekent: van allen en voor allen, ^r zyn zeiis groepen me oeze oe zoveel mensen en je kreeg het Het groeide traag als een zaadje zaSes ta tod de veel te druk met iedereen te groe- Nog menen massa's gelovigen, dat "n K'e'ne zaadjes, in heel de we ten. En dan betekent de zakelijk- apostolaat en kerstening de taak "jjd tV reven heid een reuze oplossing: loketjes van de priesters» is en dat alleen we« een warm hart te geven, (van A t/m Z), automaten (je als die het niet meer aankunnen, Ach, als we nu eens met heel, hoeft niet een dankjewel te zeg- er ook nog wel een paar gelovi- heel veel katholieke jongeren wa gen), loonzakjes (de belasting is gen kunnen „bijspringen". Cardijn ren, die een heel, heel klein beetje er al afgetrokken), machines (ik laat zien, hoe doodsgevaarlijk deze meer begonnen te beseffen, dat zij heb geen mens meer nodig). Ja, opvatting is. Mijn verantwoording „katholiek voor allen" waren, er vroeger had mijn peettante zo'n voor de anderen kan niemand van zouden zeker veel, veel minder ver leuk kriebelpootje. Nu heeft ze me overnemen. Zonder mij komen zen geschreven moeten worden als een keurige typewriter! We zijn zelf trouwens ook bijna „volautomatisch" aan het worden. Een trap op de pedalen van mijn medereiziger op de tram en ik mompel stante pede: sorry. Of hij het gehoord heeft, doet er overi gens zoveel niet toe. Leve de ro bot j es van mensenvlees! Nee, eenzaamheid wordt niet op geheven door een heleboel men sen op een kluitje. Eenzaamheid los je alleen maar op met een beetje hart. En daarvoor is vaak maar één ander nodig „Bond van meelevers" Misschien snapt die ander je troubles helemaal niet De erfzon de heeft nu eenmaal zulke stuk ken onbenul van ons gemaakt. Maar hij luistert blijkbaar en hij leeft met je mee. Eigenlijk is daarmee haast alles al weer dra- gelijker geworden. Ik ken iemand, die nooit veel weet te zeggen, maar hij luistert met heel zijn hart. Je kan zo heerlijk tegen hem aanpraten. Zo moesten er veel meer mensen zijn. Zouden we niet een vereniging kunnen stichten van luisteraars, een soort „Orga nisatie ter Bevordering van het Medeleven onder de Mensen"? Ja, zegt iemand, en dan zeker weer wekelijkse vergaderingen en contributiekaarten. En dan krijgt iedereen een nummer en dan wor den ze om de beurt „behandeld." De Idee van Cardijn. Er leeft in België een bejaard priester, een monseigneur die niet van paars houdt. Hij heet Jos Car dijn. Jaren geleden zag hij, voor al onder de werkende jeugd, het proces van de verzakelijking en de massificatie. Dit moest de we reld drijven naar vereenzaming en geestelijke zelfmoord. En Cardijns grote verlangen ontstond om die wereldjes, vooral van de jeugdi gen, weer een warm hart te ge ven. Daarvoor stamp je niet op één keer een organisatie uit de grond. Hij begon met maar een Déjeuner du matin O ij deed de koffie in het kopje hij deed de melk in het kopje koffie, hij deed de suiker in de koffie met melk en met het lepeltje roerde hjj hij dronk de koffie en zette het kopje weer neer zonder me aan te spreken hij stak een sigaret op en blies kringetjes van rook hij tikte de as van zijn sigaret in de asbak zonder me aan te spreken zonder me aan te kijken hij stond op zette zijn hoed op hij deed zijn regenjas aan want het regende hij ging naar buiten in de regen zonder een enkel woord zonder me aan te kijken toen heb ik gehuild met mijn hoofd in mijn handen. L. Z. (naar het Frans, door J. Prévert) ZE ZIJN BINNEN De post bracht ons nog enige reacties van aankomende reizigers, die zeker binnenkort aan de orde zullen komen. Foto's maken is beslist niet al leen een kwestie van licht meten, afstand berekenen en verder je toe stel stilhouden en afdrukken. Ten slotte zijn Rembrand en Picasso ook geen mensen, die alleen maar zo goed een verfkwast vasthouden. Goed fotograferen is een kunst. En kunst is: meer laten zien, dan ogen kunnen zien. Op de regels schrijven en tegelijk er tussen door. Deze foto laat ons meer zien dan een passe rende hond zou bespeuren. De naamloze jongeman in het hart van de ster in het plaveisel wekt on miskenbaar de» suggestie, dat hij niet geisoleerd staat. Je denkt aan een actieradius, aan een omgeving, waarop hij onbewust gericht staat. Inderdaad fotograaf, niet alleen filmsterren stralen overal. Ieder mensenkind straalt van zichzelf uit naar zijn omgeving. Ten goede, ten kwade. P.S. Zijn er geen jongeren die jongeren fotograferen? Goede foto's zijn van harte welkom. DORS, MON AMOUR Dat was een feestelijkheid woens dagavond aan de radio en televisie. Jammer dat onze Corry met haar geluk geen raad wist en ze zodoende niet meer dan één punt bij elkaar wist te zingen. Daar zullen wij verder niet over treuren. Wie kan dat trouwens als hij terugdenkt aan alles wat ons die avond werd toegezongen. „Dors, mon amour", „Zwei Gro- schen Liebe", „Lago Maggiore. amore amore". Ten slotte kreeg hij die zijn ge liefde de goede raad had gegeven wat te gaan slapen de eerste prijs. Geen wonder want terwijl zij sliep, mijmerde hij nog wat over de liefde na. En dat is goed. De geliefde moge dan al eens slapen; de liefde slaapt nimmer; zeker niet in onze top hits. En nu moet ik ineens denken aan een regel uit een gedicht van Henriëtte Roland Holst „Laten wij goed zijn voor elkander kind, „en het trotse hoge woord van liefde niet meer spreken". Er wordt inderdaad met het be grip Liefde nogal wat gesuld. Als wij eens begonnen eenvoudig goed te zijn voor elkander, misschien dat wij dan toch tot een gelouterde liefde komen. Dors, mon amour; vergeet de strubbelingen van deze dag en ver geef me in dat waarin ik vandaag ten opzichte van jou ben tekortge schoten. T. S. ffietanyatelting. aoax etkaai Hoe denk je over huiswerk? „Als er zelf duizend en een vragen in je hoofd rondspoken hoe kan ik dan in vredesnaam natuurkundeproblemen gaan op lossen? Vaak is de oorzaak van het nietsdoen de gedachte dat 't moet: dan ontwaakt de drang in je om het juist niet te doen, om heerlijk overal tegenin te gaan. Deze ontboezeming ontvingen we van een Leidse joffer, die het nu en dan te kwaad heeft met haar huiswerk. Het is een pro bleem, dat vele anderen als een pond vet op de nuchtere maag ligt. Daarom willen wij van het huiswerk maar eens een open vraagstuk maken. Wij zouden graag zien, dat wize lezers (ressen) tussen Ovi- dius, of Goethe en de wet van Boyie-Gay-Lussac door eens aan het perronpersoneel laten weten hoe zij over het huiswerk als in stelling denken. Schrijf aan het Perron, Papengracht 32, Leiden.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7