Niets te verwachten van deze volle-melk-regeling Advies van deskundigen door de min* niet opgevolgd Schoorsteenbouwer brak z n been op 40 meter hoogte Het Huis ten Bosch gereed om he Britse koningspaar te ontvange „Bloemencorso Aalsmeer" Amsterdam loopt blauw aait VRIJDAG 14 MAART 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA M. P. van der Weyden in Tweede Kamer: Dit is geen oplossing In de Tweede Kamer heeft het lid, de heer M, P. van der Weyden bij de behandeling van het landbouwbeleid van minister Vondeling een rede ge houden, waaraan het volgende is ont leend: Plet kan verkeren, zo zeide Bredero en hoe waar was zijn woord. Kanaan was het land van belofte, een land van belofte, een heerlijk, gelukzalig oord, wat God aan Abraham beloofde: het beloofde land, dat overvloeide van melk en honing. In overdrachtelijke zin: heerlijk land, luilekkerland! En ziet, nu Nederland overvloeit van melk zitten wij hier met de han den in het haar. De nota van de Min. betreffende het melk- en zuivelbeleid voor het melkprijsjaar 1957/1958 geeft hier aan uitdrukking, ook al is alles bo tertje tot de boom in Nederland. Alvorens nu op de hier te behande len punten in te gaan, wil ik toch gaahne van deze gelegenheid gebruik maken om de nieuwe bewindsman een vruchtbare ambtsperiode toe te wensen. Gaarne hoop ik, dat men niet zal behoeven te zeggen: het bo tert niet tussen de Min. en de boe ren. Wij zullen uiteraard over koetjes en kalfjes moeten spreken, maar per soonlijk ben ik niet van plan, veel oude koeien uit de sloot te halen. En ander lid van mijn fractie zal de vragen behandelen, waar het gaat over het kostprijsbeleid, en over het inkomen van de boer, in zijn geheel gezien, en verder over de beslissing van de Min., waar deze met enig kunst- en vliegwerk is afgeweken van de berekeningen van het L.E.I. inzake de pacht rente en de vee- aanwas. Ik ga hierop dus niet verder in en zal mij bepalen tot enige andere punten, waarover ik de nota sprake is, n.l. de aangekondigde melkprijs garantie naar een basis-hoe veelheid; voorts de aangekondigde verkoop van twee soorten melk, nl. melk met 2'/ï en melk met Z%% vet, de school- melkvoorziening en de opheffing van liet mengverbod. In punt 11 zegt de Min., dat de Reg., na alle factoren in aanmerking te hebben genomen, heeft besloten de garantieprijs te beperken tot de hoe veelheid van 5,18 miljard kg melk van het afgelopen melkjaar. Voorts zegt de Min., dat het van de melk- produktie en de afzetmogelij kheden zal afhangen, en of een garantie voor die hoeveelheid in de volgende jaren kan worden gehandhaafd. Ik wil vooropstellen, dat ik begrip kan heb ben voor het standpunt, dat de Over heid niet altijd zonder meer een ga rantieprijs kan stellen, ongeacht de omstandigheid, of men de produkten in eigen land van consumeren of kan exporteren of niet. Wel dient het oog gericht te blijven op het feit, dat ge durende een reeks van jaren, ook om kostprijsredenen en ook om natio- naal-economische redenen van rege ringswege produktieverhoging is ge propageerd. Om dit nader te ad strueren wü ik een passage aanhalen uit de duizenden, welke in de loop der jaren aan de boeren zijn voorge houden in de uitgaven van de afde ling Voorlichting van het Ministerie van Landbouw: Ik citeer: „Verlaging der bedrijfskosten heeft de boer in eigen hand door vergaan de toepassing van rationele methoden. De melkopbrengst per h.a. kan ver hoogd worden, dank zij de betere op brengst van het grasland door om- weiding en rantsoenbeweiding en verhoogde stikstofgift op grasland. Voorts ook door kwalitatieve verbe tering van het vee en veevoederrant soen, t.b.c.- en mond en klauwzeer- bestrijding en zoveel meer". Hiermede wil ik maar zeggen, dat de boeren op voorbeeldige wijze ge volg hebben gegeven aan de voorlich ting en het onderwijs om tot deze topprestaties te komen, in het be lang van 'n verlaagde kostprijs. Het gaat m.i. niet aan te doen als de pro- cessiegangers van Echternach, n.l. twee stappen vooruit en tegelijk weer een stap achteruit te doen, en deze rationele bedrijfsvoering met hoge melkprodiuktie de boeren nu als een fout aan te rekenen. Dit zou wel een bijzonder vreemdsoortige beloning zijn voor hen, die de raadgevingen van de afdeling Voorlichting van het Ministerie zo goed hebben opgevolgd. Te weinig koffiedik. Maar het geval ligt er nu, dat de melkproduktie in ons land te hoog is, gerekend naar de afzetmogelijkheden, zoals deze momenteel zijn. Ik wijs erop, dat er te weinig koffiedik in ons land is om te kunnen voorspel len, hoe een en ander zich zal ont wikkelen. Hoe dikwijls hebben wij al verschillende prognoses opgesteld ge zien, waarvan later bleek, dat men mis had gezien. Nog in 1950 stelde 's Ministers voorganger, dat er een structurele aanpassing zou moeten komen van onze bodemcultuur, n.L dat een belangrijke oppervlakte wei land zou moeten worden omgezet in bouwland, omdat 's lands devie- zenpositie geen belangrijke invoer van krachtvoer meer toeliet. Gras drogerijen werden toen met rege- het is al botertje tot de boom; bo ter bederft niet als mooie kleren; het botert -niet best; het is boter 'aan de galg gesmeerd; wie boter op zijn hoofd heeft, moet niet in de zon gaan lopen. Onze grote nationale zeeheld Michiel Adriaanszoon De Ruyter smeerde zelfs de dek-ruimen van zijn schepen met natuurboter in en wist op deze wijze de kapers van h^ lijf te houden en de zeeslag te winnen, Admiraal de Ruyter had liever boter dan kanonnen. Jammer, dat wij dit heden de Mnister voor Defensie niet kunnen aanbevelen om zodoende de zeer hoge defensielasten wat te ver- ringssubsidie opgericht, waarvan naar ik geloof vrijwel de laatste al weer tuiten gebruik is, omdat c voorspellingen niet zijn uitgekomen. De minister zoekt nu een uitweg in de overproduktie door de beperkte melkprijsgarantie en dan zo, dat de individuele boer aan de lijve muet gevoelen, wanneer zijn prouui.u i ger is dan in het afgelopen jaar. Hoe lagen, de minister dit wil verwezenlijken j voor het lopende melkprijsjaar, aat dunkt mij, niet de eerste bijna voor de helft verlopen is, is mij i keer) <jat regering, volksvertegen- een raadsel. De bedoeling begrijp ik ('woordiging en landbouw geconfron- best, maar wil men de individuele j teerd worden met het boter- en vet boer bereiken dan moet men op elk probleem in Nederland. De bedrijf gaan ingrijpen. Ik zou daarbij 1034/1935 leek heel veel op de willen verwijzen naar de vooroor-1 huidige situatie. Ik zou het vraagstuk logse jaren 1934 en 1935, toen men i n,u zo vvillen formuleren, dat het er dit ook heeft geprobeerd. De erva- j Voor de regering en het Nederlandse ring is de beste leermeester. j volk om gaat, hoe wij op de meest praktische en logische wijze aan de De minister is nog jong en van een 41-jarige minister kan men moeilijk een 40-jarige ervaring verwachten. De rechtstreekse meikbeperkiug werd in 1934 een mislukking. In armoede werd toen gegrepen naar het vast- vetbehoefte van het Nederlandse volk kunnen voldoen om de toezeggingen die aan de landbouw zijn gedaan, op tegenover de consument verantwoor de wijze tot gelding te brengen. De Nederlandse veehouderij zal er goed stellen van een aantal melkkoeien aan doen, het vraagstuk zo te bezien per bedrijf met de daaraan verbon den pasfoto's voor kalveren en koei en. Wat was het resultaat? De boeren slachtten toen de drachtige koeien af met als gevolg, dat alleen de oude re koeien met een hogere produktie overbleven; de proaukiïe werd niet lager, maar 10% hoger dan in het voorafgaande jaar. Nu wil de Minister het Landbouw schap met de uitvoering van dit akke vietje opknappen om het maar eens huiselijk te zeggen. Dat lijkt mij toch een bijna onmogelijke opgave. Men moet zich eens voorstellen, wel ke onrechtvaardigheden dit weer met zich brengt voor allen, die ten ge volge van buitengewoon zware re genval, ziekte oneer de veestapel oi wat dan ook een zeer slechte op brengst hebben gehad in het voor afgaande jaar. Dan moeten er weer plaatselijke commissies komen, cue moeten uitmaken of dat gewoon was of buitengewoon, normaal of abnor maal. De ervaring met de 2 of 3 melk- prijzen heeft er in Zuid-Holland toe felèid, dat er uiteindelijk maar 400 oeien in Zuid-Holland overbleven, die voor de aftrek in aanmerking kwamen en dat tenslotte de CMC om. tot een oplossing te komen heeft ge zegd: wjj betalen voor alle melk maar één prijs uit. Bezint eer gij begint. Het is een moeilijk vraagstuk, maar ik zou willen zeggen: Excellen tie, bezint voor gij begint met dit hele apparaat in werking te stellen. Ik ben miij ervan bewust, dat de taak van de Minister niet gemakkelijk is. Telkens weer dient te worden ge zocht naar de beste oplossing, dat is die oplossing, die onze bodem het grootste rendement doet opleveren, ook nationaal economisch gezien; daarbij is het de vraag, of er meer tarwe, suikerbieten en voedergranen moeben worden verbouwd; daarbij moet worden nagegaan, of de pro duktie van verschillende gewassen moet worden aangemoedigd. Wij pro duceren immers minder van deze produkten dan wij zelf nodig hebben prijzen van deze produkten kunnen bij invoer worden beïnvloed. Ik denk hierbij ook aan de invoer van vreemde vetten, waarvan de prijs eveneens beïnvloed kan worden en waarvan de hoeveelheid zo nodig kan worden beperkt. De natuurboter het nationale produkt bij uitstek zou toch voorrang moeten hebben boven ingevoerde produkten. Boter en boteren. Dat de natuurboter in ons nationale bestel en in onze historie altijd een grote rol heeft gespeeld, blijkt wel uit verschillende zegswijzen, spreek woorden en omstandigheden, zoals: en het zonder vooringenomenheid te bekijken, zo wat betreft het penibele punt van het opheffen van het meng verbod van boter en margarine, dat de Minister nu in voorbereiding heeft. Met twee punten in de nota kan ik overigens mijn instemming be tuigen. Er wordt wel eens gezegd „Het venijn zit in de staart", maar dat is met de nota niet het geval. De Minister maakt immers in punt 17 van zijn nota zijn voornemen kenbaar, zo spoedig mogelijk vóór november de garantieprijs voor de melk vast te stellen. Ik neem hier van met genoegen kennis en ik hoop, dat er dan niet te veel onze kere factoren zullen zijn. De regeling met betrekking tot de schoolmelkvoorziening heeft on ze instemming en wij wachten de voorstellen omtrent de wijze, waar op deze regeling zal worden uitge voerd, met belangstelling af. Wat betreft de bereiding van melange, waarin de Min. nu een oplossing meent te zien, dient iets naar mijn mening van te voren vast te staan n.l., dat men de zaak niet op zijn kop zet op deze wijze, dat men voor het aanvullende produkt, de margarine, een veilig en lonend af zetgebied decreteert, terwijl het na tuurlijke produkt in eigen land voortgebracht, zich naar moet aan passen bij de rest van de vetbe hoefte. Twee soorten melk. Hiermede ben ik dan gekomen bij het voornemen van de Min. om in het vervolg twee soorten melk beschikbaar te stellen n.l. melk met 2,5% vet en melk met 3,75% vet. De Min. is, denk ik, van oordeel dat ik voor dit voornemen dank baar moet zijn. Dit is ook het geval, hoewel niet voor de wijze, waarop dit nu zal worden uitgevoerd. Ik ben de Min. dankbaar voor de erkenning, dat melk met het na tuurlijke vetgehalte evenals in de rest van de wereld niet ge vaarlijk is voor de volksgezondheid. Dat de Min, het zo bekijkt blijkt hieruit, dat de Min. hoopt, dat het overgrote deel van het Nederland se volk nu volle melk zal gaan ge bruiken. Daaruit blijkt dus duide lijk, dat de Min. melk met 3,75% vet niet gevaarlijk acht voor de volksgezondheid. Voor deze erkenning van de Min. ben ik dus dankbaar al kan mij de Min. te recht tegemoetvoeren. „Het is in deze wereld gelukkig nog ge oorloofd van mening te verande ren". Overigens ben ik met de be slissing van de Min. niet ingeno men, omdat ik er weinig goeds van verwacht. Vanzelfsprekend ben ik ervan overtuigd, dat de Min deze beslis- Op Hoogovens te Velsen Moeilijke redding Een kranig karwei heeft de be drijfsbrandweer van de Velser Hoog. ovens gisteravond volbracht toen zij na vijf kwartier ploeteren de 48- jarige Nijmeegse schoorsteenbouwer H. Willemse uit de schacht van een 90 meter lange schoorsteenpijp had gehaald. Schoorsteenbouwer H. Willemse maakte deel uit van de opruimings- ploeg, die de pas voltooide schoor steen van binnèn aan kant moest maken. Tegen zes uur gisteravond was de stelling, welke in de schacht van het gevaarte was opgericht, tot ongeveer de helft afgebroken en za ten Willemse en zijn maats op 40 meter hoogte. Plotseling verloor men de controle over een van de zware houten baddings welke de vier poten van de stelling met elkaar ver bonden. De badding kwam met volle kracht neer op het linkerbeen van Wil. lemse, die kreunend in elkaar stortte. Ogenblikkelijk waarschuwde een van zijn mede-schoorsteenbouwers de uit voerder en de bewakingsdienst. De bedrijfsbrandweer en de E.HJS.O. kwamen meteen in actie en werkten voortreffelijk samen. Een verband- meester klauterde met enige brand weerlieden de smalle ladder van de stelling op en zij wisten op deze manier een brancard naar boven te brengen. Het been van de heer Willemse werd nu gespalkt, op 40 meter van de begane grond, en hierna liet men de man, die stevig op de brancard was vastgebonden, in verticale hou ding uiterst voorzichtig naar bene den zakken. Hier namen twee dok ters de zorg over de gewonde op zich en weldra was de schoorsteenbouwer op weg met de ambulancewagen naar het Rode Kruisziekenhuis. De veiligheidsdienst van de Hoog ovens zal in samenwerking met ae afdeling Ovenbouw en de aannemer P. E. Venneul uit Rotterdam heden, morgen ter plaatse een onderzoek instellen. sing met de beste bedoeling heeft genomen, hoewel ik niet vernomen heb, wie dit advies aan de Min heeft gegeven, want beide instanties, wel ke hiervoor geëigend zijn, n.l. het Landbouwschap en het Produkt- schap voor Zuivel hebben de Min. geadviseerd het laagste ter wereld bestaande vetgehalte van 3% in de drinkmelk te brengen, ook in Ne derland, maar dan één soort melk. De Min. hoopt en verwacht, dat een groot deel van het Nederland^ se volk deze zogenaamde volle melk zal gaan gebruiken. In het journaal vun zaterdag j.l. (om 5.30 uur), waarin de rede van de Min. was opgenomen, was het merk waardige, dat men na de Min. twee huisvrouwen en een melkboer aan het woord liet, welke geen van drieën van deze verkoop ook maar iets verwachten. De verwacht hier, van ook niets. Ook in Duitsland en in Oostenrijk is dit mislukt. Dit komt ook doordat bovendien ieder zal beseffen, dat hij een tweede rangsbehandeling krijgt. Zou op deze melk verhoudingsgewijs de zelfde subsidie worden gegeven als op de melk met 2,5% vet, waarop 0,04 consumentensubsidie wordt gegeven, dan zou op de melk met 3,75% vet geen 0,04, maar precies 0,06 consumentensubsidie moeten worden gegeven. Overigens is het zo begrijp ik het goed dat de zogenaamde vol le melk met 3,75% vet onder be paalde omstandigheden zal kunnen zijn Belgische ondermelk met melk poeder aangevuld met water. Deze melk heeft meer dan 2,5% vet. Als ik dit verkeerd zie, hoor ik dit wel van de Min.. Ik zou de Min. willen vragen: Rechtvaardigt dit experiment d« standaardisatiebedrij ven te ver plichten weer duizenden guldens te investeren voor dit doel, waarvoor zij bij mislukking weer vergoeding zullen vragen? Of zie ik het ver keerd en kunnen de standaardisa- tiebedrijven eerst afkachten, ge lijk de melkhandel, of er vraag naar dit produkt zal zijn? Hoe het in dat geval dan moet gaan, is mij niet duidelijk, maar de Min. kan mij mischien inlichten, Op grond van alle genoemde rede nen (kosten en onzekerheden) geef ik verre de voorkeur aan het voor stel van het Landbouwschap en het Produktschap voor Zuivel, welk voorstel behelst melk met 3% vet in de handel te brengen, dit temeer waar de voorzitter van het Pro duktschap voor Zuivel dit vandaag nog heeft gezegd. Ik kom tot de conclusie, dat door de beslissing van de Rcg. vrijwel niets is gedaan om een oplossing te geven voor de moeilijkheden, waar mee wij worstelen. Boeren, die gedurende de oorlog melk aan de consumenten leverden, die was afgeroomd, werden als infe rieur aangemerkt. Gedurende 13 ja ren heeft de overheid dit nu ge daan, door deze Duitse bezettings maatregel te handhaven en uit de breiden, gesteund door en geasso cieerd met voedingsraden, huisvrou- wencomité's, consumentenbonden en dergelijke, die melk met het na tuurlijke vetgehalte voorstelden als een product, gevaarlijk voor de ge zondheid. Ik zou hierover moeilijk een woord kunnen vinden, dat Uw hamer, mijnheer de voorzitter, om hoog zou brengen. Zouden andere landen op dezelfde wijze met hun consumptiemelk manipuleren, dan zouden wij alleen in Euromarkt- verband al te doen hebben met een overschot van 300 miljoen kg. De heer van Dam wijst er vandaag op, dat bijv. Frankrijk al heftiger op komt tegen de Ned. methoden. Deze zaak is hiermede niet af en ik hoop dat het geen boter aan de galg ge smeerd is, als ik de Min., vraag: volg terzake het advies van het Landbouwschap en het Produkt schap om een soort melk met 3% vet te maken. Ik verzoek derhalve nogmaals de Min: uitdrukkelijk melk met 3% vet en alleen melk met 3% vet te brengen. Op tal van punten inzake het te voeren, structuurbeleid wijkt de Min. af van het door zijn ambts voorganger gevoerde beleid en daar om acht ik het noodzakelijk, dat de Min. op korte termijn zijn denk beelden met betrekking tot de al gemene lijnen van het door hem te voerenij structuurbeleid in een no ta aan de Kamer doet toekomen, als grondslag voor een openbare ge- dachtenwisseling. Ik hoop dat de Min. de redelijkheid hiervan zal in zien; anders zou ik mij genoodzaakt kunnen zien hierover een uitspraak van de Kamer te vragen. Tenslotte nog een opmerking en een verzoek ana de Min. Globaal is 3/5 van de prijs, welke de consu ment betaalt, ten behoeve van de boer en is 2/5 van de prijs nodig om de melk van de boer bij de con sument te brengen. De verhouding is dus 30/20. Bij de 2l/t% melk is de verhouding niet anders. De prijs berekeningen en de inkomens van de boeren liggen in de rapporten van het L.E.I., met voor- en nacal culatie voor ieder in Ned. open ter tafel. De garantieprijs voor de boer wordt tot in honderdste delen be rekend: het is nodig dat de Kamer ook nader geïnformeerd wordt om trent het andere 2/3 deel van de consumentenprij s. Is de minister bereid de Kamer in te lichten omtrent de winsten en de inkomen en afschrijvingen van hen, die de standaardisatie uitvoe ren en die, voorzover ik weet, eveneens een vast bedrag ontvan gen per liter melk voor deze werk zaamheden. Houdt het prijsbeheersingsappa- raat hier toezicht op winsten en af schrijvingen? Zo ja, hoe kunnen dan de aandelen van de Sierkan bijv. op 600 staan, terwijl het uitge keerde dividend over het jaar 1956/ 1957 27% bedraagt? Ik hoop dat de Min. bereid is de Kamer te informe ren over de winsten en afschrijvin gen van deze bedrijven. Nieuw bloed in de koninklijke stallen Dit is de Rolls Royce, die deel uitmaakt van het wagenpark van het ko ninklijk huis, dat momenteel vernieuwd wordt. De wagen zal voor het een gebruikt worden tijdens het Britse koninklijke bezoek. De wagen is hit gefotografeerd op weg van Den Haag naar Utrecht; de bumper zit nog karton verpakt en ook het kenteken is nog provisorisch. Het ruim drie eeuwen oude paleis Huis ten Bosch te Den Haag, waar van de restauratie in 1956 werd vol tooid, is geheel in gereedheid ge bracht om het Britse koningspaar te ontvangen. Zoals bekènd zal koningin Elisa beth op 26 maart een bezoek aan Den Haag brengen. Zij zal in de voormid dag, na een korte rif door de stad, in het Huis ten Bosch arriveren. Daar zal ook de lunch worden ge bruikt. Tevoren brengt prinses Wil- helmina aldaar een bezoek aan het Engelse vorstenpaar. Koningin Julia na, prins Bernhard en hun Engelse gasten zullen de nacht in Huis ten Bosch doorbrengen. Het Engelse koningspaar zal op 26 maart verblijven in de z.g. Wasse- naarse vleugel, die kortgeleden klaar is gekomen. Koningin Elisabeth zal haar intrek nemen in de vertrekken van Konin gin Juliana. Prins Philip in die van prins Bernhard. Het Nederlandse koningspaar vertoeft die nacht in de flats, die naast de Oranjezaal op de tweede verdieping voor de prinsessen Beatrix en Irene werden ingericht. Het Huis ten Bosch. Bij besluit van de Kamer van Re kening van de Grafelijkheid van Hol land, gedateerd 17 mei 1646, werd een terrein, groot ruim 18 morgen, gele gen aan het Oosteinde van het Haag- sche Bosch aan Amalia van Solms af gestaan. Op 20 juni werd een plan voor een gebouw met een centrale zaal naar Frederik Hendrik te velde gezonden. Dit plan was van architect Pieter Post. Op 2 september werd de eerste steen gelegd door Elisabeth, koningin van Bohemen. Op 14 maart 1647 sterft Frederik Hendrik, waardoor het karakter van het oor spronkelijk als zomerverblijf be doelde huis verandert. Het wordt nu bovendien een verheerlijking van de nagedachtenis van Frederik Hen drik. De leiding van het aanbrengen van de schilderij en wordt opgedragen aan Jacob van Campen, die in over leg met Constantijn Huygens ver schillende schilders uitnodigde voor het vervaardigen van schilderijen voor de oranjezaal. Jordaens werd belast met het gro te doek ter verheerlijking van Fre derik Hendrik. In 162 kwam „De Triomf' klaar. De koepel werd aanbesteed op 12 april 1647 en was in augustus van dat jaar klaar. In 1733 kwam het paleis in bezit van prins Willem V. In verband met Dit jaar historisch De stichting „Bloemencorso Aals meer" zal het tienjarige regerings jubileum van H.M. Koningin Juliana op 6 september van dit jaar op bij zondere wijze vieren met een groot historisch corso, waarvan het motto luidt: „Je Maintiendrai" Het corso is geïnspireerd op de ge schiedenis, van Nederland en het Huis van Oranje. Het wordtontworpen door Toon Noyens. In de stoet zullen ongeveer 50 wagens, waarvan 24 gro te praalwagens, meerijden. Het corso gaat, als ieder jaar, vanuit Aalsmeer via Amstelveen naar het Olympisch Stadion in Amster dam. Hier wordt het gebruikelijke stadionspel ongevoerd. Het spel dat dit jaar ontworpen werd door Marius Kruijne, draagt hetzelfde motfco als 't corso. zijn huwelijk met Anna van Enge land in 1734, werd in 1733 met d verbouwing begonnen.. De hoofdlei ding hdd Danil Marot, die reeds 7 pas. Hij ontwierp de prachtige witt eetzaal waar het Britse koningspaa op 26 maart de lunch zal gebruiker. Zoals bekend, werd na 1948 inten sief met de restauratie van het hele gebouw begonnen. In de kamer waarin prins Phili de nacht zal doorbrengen, staat eei empire-bed, bruin met goudkleurig! ornamenten. Het meubilair is door d Louis-seize stijl geïnspireerd. Er lig een handgeknoopt Deventer tapij van grijswitte kleur. Boven het be bevindt zich een portret van kleindochter van Amalia van Solms eveneens Amalia geheten. Voor ontvangst van I koningin Elisabeth Het feestelijke gewaad, waarin Amsterdam zich zal hullen voor de ontvangst van de Engelse vorstin en haar gemaal op 25 maart a.s., verscheidene tienduizenden guldens vergen. Hoogtepunten in de versie ring met veel blauw de lievelings kleur van koningin Elisabeth wor den de aankomstplaats voor de St Nicolaaskerk aan de Prins Hendrik kade en de decoratie van het concert gebouw, waar de hoge gasten temid- den van circa 300 genodigden mei hun dames een concert zullen bij wonen op uitnodiging van de ge meente. De aanlegsteiger op de kade, waar de motorsloep zal meren, is in aan bouw. Van deze plaats zal een koninklijke promenade van wit, grijs, geel en rode tegeltjes, gemarkeerd door vlaggenmasten en bakken met blauw-paarse hyacinten en stroken van wit-gele brem, naar een fraai paviljoen leiden, waarvan de achter wand is uitgevoerd in bordeau-rood, doortrokken met gele tulp-motieven en laurierbladeren. Een lichtgrijs dak en glazen zijwanden dekken het ge heel af. "Direct na de plechtigheid ter plaatse zal het paviljoen om twaall uur worden afgebroken om het ver keer en de handel ter plaatse zo wei- nig mogelijk te hinderen. Langs het Damrak en op de Dam worden vlaggenmasten opgesteld met in totaal 275 Britse en 120 Neder landse vlaggen. Deze vlaggen zijn in ons land vervaardigd. Op de Dam zullen bovendien de vlaggen wapperen van de landen van het Gemenebest, in de volgens een streng protocol voorgeschreven volg orde. De tramrails op de Dam zullen ook ditmaal met zand worden ge dicht, om eventueel slippen van de calèchewielen te voorkomen. Des middags rijden de koninklijke gasten in open calèches van het koninklijk paleis op de Dam via het Rokin, Muntplein, Herengracht, Koningsplein, Leidsestraat en Stad- houderskade naar het Rijksmuseum- Na dit bezoek, gaat de tocht in auto's via Stadhouderskade en Van Wou- straat naar Tolstraat voor een be zichtiging van het Diamantenindus trie Asschgr. Ook het concertgebouw zal rijk met bloemen worden versierd. De ko ninklijke loge wordt ingericht in het midden van het balcon, recht tegen over het podium. De blauwe zaal wordt ontvangstruimte. De gemeente Amsterdam gebruikt voor de uitnodiging der talrijke hogt gasten niet minder dan 24 drukwer ken. Alle, ook de Engelse, gasten ont vangen uitnodigingen in het proto colair voorgeschreven Frans.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6