RIJNSTREEK Causerie voor „Nijverheid en Handel^ Leiden VRIJDAG 14 MAART 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 „Rotterdam als Wereldhaven" Tot besluit van een gemeenschap pelijke lunch, die de leden van het departement Leiden van de Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel gistermiddag In den Ver gulden Turk gebruikten, heeft de voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Rotterdam, mr. K. P. v. d. Mandele een voor dracht gehouden over „Rotterdam als wereldhaven". Uitgaand van de verwoesting in de laatste oorlog, waarbij het centrum van de stad en driekwart van de haveninstallaties van de kaart ver dwenen, gaf spr. een overzicht over de vijfjarenperiode, waarin de ha vens werden herbouwd en gemoder niseerd. Het ontzagwekkende ver keer dat zich op de havens samen trekt heeft Rotterdam genoodzaakt plannen te ontwerpen voor een nieuw zeehavencomplex op de zuidelijke oever van de Waterweg. Aan de uit werking van dit plan wordt in augus tus a.s. een begin gemaakt. De vol tooiing ervan zal ten minste 10 jaar vragen. Voor de mensen, die hun werk zullen vinden in het havenbe drijf, de olie-raffinaderijen, de hoog ovens en de talrijke industrieën, die in het havengebied gevestigd zullen worden, zijn wooncentra ontworpen, die rond bestaande dorpskernen wor den opgetrokken. Als ontlasting van de Waterweg en ter beveiliging van de binnenscheepvaart zal het eiland Rozenburg in de lengte doorsneden worden door een lateraal kanaal. Op de vraag waarvoor dit alles nodig is, gaf de heer v. d. Mandele een antwoord door, aan de hand van de kaart, te tonen welke vlucht het scheepvaartverkeer in het achterland genomen heeft en welke kansen net nog krijgt door de voltooiing van ver schillende waterbouwkundige wer ken. Ook het verkeer, dat vanuit zee de stad benadert, rechtvaardigt grote verwachtingen aangaande de toe komst. Rotterdam heeft Londen als zeehaven overtroffen en is hard op weg New York naar de kroon te ste ken. De stadsontwikkeling blijft, waar het de toekomstplannen betreft, niet bij het havenbedrijf ten achter. Koes tert Amsterdam nog immer ideeën over één tunnel, Rotterdam wil er drie tegelijk leggen: één ter vervan ging van de Willemsbrug, een spoor tunnel en een tramtunnel. Wanneer de Maasstad ten slotte naar een eigen luchthaven streeft, is Narcissenkeuring Tuiniersver. DEV De leden van de Leidse Tuiniers- en Bloemisten vereniging D.E.V. had den gisteravond de vergaderzaal van café Aniba omgetoverd in een klein „Bloemlust" voor de narcsisenwed- strijd, waarvoor de bollen verleden najaar waren uitgereikt waren en kele tientallen potten door de leden ingezonden, terwijl de heer H. Crama een kolossale inzending narcissen, tulpen en hyacinten had Ingebracht voor het puntenstelsel. De voorzitter, de heer J. H. Smit, verwelkomde de leden en vond het jammer dat enkele leden zich door het slechte weer hadden laten weer. houden, zodat hij deze keer geen volle zaal mocht begroeten. Het is opmerkelijk dat bij deze vereniging nooit de zieke leden worden vergeten en de voorzitter steeds geïnformeerd is over hun gezondheidstoestand en hen steeds van het medeleven van de vergadering laat weten. De notulen van de secretaris wer den ongewijzigd goedgekeurd, ter wijl op voorstel van de kascommissie de penningmeester werd gedechar geerd en bedankt voor zijn financieel beleid. Voor de pauze werden door de voorzitter enkele vragen beantwoord over de behandeling van een camelia, terwijl ook een in een geestig punt dicht gestelde vraag over de arons kelk door de voorzitter naar genoe gen werd behandeld, waarna hieruit een uitgebreide discussie ontstond over de hierin ons land in het wild levende calla's. Na de pauze bracht de jury, be staande uit de heren Van den Berg, de Haar en Roman, verslag uit over de ingezonden narcissen. De eerste prijs, met beschikbaar gestelde pla quette ging naar de heer Van Hoven met 27 punten, terwijl de heren de Bree met 25'/i, Hofman met 25 en Verhagen met 24 punten ook een zeer goede indruk maakten. De heer Cra ma behaalde met zijn prachtige in zending een 10 cum laude van de jury voor het puntenstelsel. Causerie. Hierna sprak de heer H. de Pree een causerie over aanleg en veran deringen van de tuin. Spreker be handelde op onderhoudende wijze al lereerst de oorzaken, welke tot ver anderingen kunnen noodzaken, ter wijl hij daarna successievelijk sprak over de heesterbeplanting, o.a. groen en niet groen blijvende heesters en combinaties daarvan en over vaste- en éénjarige bloemplanten en hun combinaties en zelfs over het com bineren van planten en heesters. Hij raadde zijn leden vooral aan om zorg te dragen dat kleur en vorm van planten harmoniëren, zodat de tuin een lust voor het oog wordt van eigenaar en bezoekers. Het applaus bewees de belangstel ling van de aanwezigen, waaraan de voorzitter nog een hartelijk dank woord toevoegde. Na de gratis verloting van bollen en plantjes, beantwoordde de voor zitter nog enkele vragen, waarna hij deze prettige avond onder dank aan de aanwezigen sloot. dat geenszins om Amsterdam te wil len overvleugelen. Het is haar enig verlangen een vliegveld te hebben. Spr. verklaarde, dat Rotterdam zich beijvert voor de Rijnwaterzuive ring, niet alleen voor het verkrijgen van drinkwater, maar meer nog, op dat het meer industrieën mogelijk wordt zich te vestigen. Spr. meende, dat Leiden zijn voordeel kon trek ken uit de voorspoed van Rotter dam, door vestiging van „toeleve ringsbedrijven" omdat Rotterdam in middels „vol" raakt. Uit naam van de vergaderden sprak de voorzitter van de Kon. Mij voor Nijverheid en Handel na afloop 'n kort woord van dank aan de heer Van der Mandele. Hij bood spr. hier bij als blijk van dank een haring schotel van Delfts blauw. Bloemlezing uit moderne fotografie in Prentenkabinet Ie Leiden Voor de tweede maal in enkele maanden tijd heeft in het Prenten- kabinet van de Rijksuniversiteit te Leiden een foto-tentoonstelling een gastvrij onderdak gevonden. Was het enige tijd geleden het werk van de „Koning der Onbeschaamden", de persfotograaf dr. Erich Salomon, datl een groot aantal bezoekers trok naar I de bescheiden tentoonstellingsruim-1 ten van het kabinet, thans wordt de aandacht gevraagd voor het oeuvre van een aantal contemporaine Neder landse fotografen, die verenigd zijn in de groep „Fotografen" van de Ver eniging der Beoefenaars der Gebon- den Kunsten, GKF. Hoewel het karakter van de thans j geëxposeerde foto's over het alge meen totaal verschilt, van die van Salomon, is er tussen de beide soor ten van werk een grote overeenkomst. Deze overeenkomst is mede de aan leiding van deze tentoonstelling ge worden. Sinds enige jaren neigde de directie" van het Prentenkabinet er toe, de fotografie te rekenen tot de grafische kunsten. Foto's van welke aard ook, vormen kostbaar dokumen- tatiemateriaal over het tijdperk, waarin ze" ontstonden en kunnen be langrijke „kunsthistorische notities" vormen. Het Prentenkabinet van de Rijks universiteit zou als combinatie van museum en kunsthistorisch instituut een belangrijke bron kunnen zijn, waaruit jonge kunsthistorici, die te Leiden hun opleiding krijgen, de ge dachte van de belangrijkheid van de fotografie zouden kunnen uitdra gen. In 1953 werd in het Prentenkabi net een speciale afdeling Fotografie opgericht, waarin als eerste bijdrage werd opgenomen de „collectie Gré- goire", die een overzicht geeft van technologische geschiedenis van de fotografie. In het afgelopen jaar wer den 2505 exemplaren aangewor ven. Het ligt in de bedoeling, ook de thans tentoongestelde werken in de verzameling van het Prentenkabinet op te nemen. De werken zijn een representatie ve keuze van de fotografen zelf, een terugblik op wat ze in de laatste ja ren gemaakt hebben. Men ziet e» werken van Sem Pres- ser, Cas Oorthuys en Paul Huf en van verschillende anderen, die welis waar minder actueel en reëel dan ge noemden een sprekende menselij ke sfeer weten weer te geven. De expositie is geopend tot en met 12 april. Burgerlijke Stand Geb.: Teunis zn v. T. van den Oever en J. J. Wit; Vico zn v. J. H. G. van Lit en H. Cuperus; Catharina Maria dr v. F. N. Blekkingih en W. A. Alkemade; Wilhelmus Henri A rius zn v. P. J. M. Mooijman en B. M. T. Hoogeveen; Franciscus Antonius zn v. J. F. Burghouwt en W. C. Groen in 't Woud. Overleden: A. van Leeuwen, 77 jr, weduwe v. K. Blansjaar; T, van der Zwet, 77 jr man; B A. Harteveld, 61 jr man. Getr.: C. van den Hoek en E. M. Boerdam; H. Honsbeek en M. M. van der Kwaak; T. Gijsiman en M. van Es; P. van Egmond en M. Arbouw; A. Sanders en C. Meijers; D. P. de Kreek en A. van Poelgeest; J. T. Goei en S. G. Liem. Berichten opgenomen na tips van lezers aan onze redactie, worden gel delijk beloond. GEM. AANKONDIGING KIEZERSREGISTER De burgemeester van Leiden brengt met betrekking tot de op 28 mei a.s. te houden stemming ter verkiezing van de leden van de Ge meenteraad ter openbare kennis, dat van heden af een ieder koste loos inlichtingen uit het kiezersre- gister kan verkrijgen, waaruit hij kan opmaken, of hij zelf of een an der daarin al dan niet of niet be hoorlijk is opgenomen. Leiden, 14 maart 1958. De burgemeester voornoemd, F. H. KINSCHOT. FILMAVOND KAB ST. LEONARDUS Het KAB-wijkbestuur „St. Leo- nardus" organiseerde gisteravond, met medewerking van de Sted. K.A.V. in het St. Antonius Clubhuis een filmavond, welke geheel paste in het kader van deze. vastentijd. Voorzitter R. Goldenberg riep alle aanwezigen een hartelijk welkom toe in het bijzonder de afgevaardig den van de KAB en KAV. Het deed spr. goed nu een goed bezette zaal te kunnen verwelko men en hij sprak de wens uit, dat ook in de toekomst de deelname van de leden aan de activiteiten groot mag zijn. Ook de geestelijk advi seur, Pater Keulaerds deed een be roep op de leden om toch vooral actief deel te nemen aan alle avon den, welke door het wijkbestuur worden georganiseerd. Dit zal de band tussen de leden onderling ver sterken. Hierna werd door de heer de Boer de uitzonderlijke Italiaan se film gedraaid „De Zoon des Men sen." Niet alle kikkers doen hun winterslaap m De tipgevers dingen bovendien mee in onze niéuws-marathon, waar voor elke maand (de komende drie maanden) een prijs van 25, van 10 en van 5 gulden beschikbaar wordt DIAMANTEN BRUILOFT. Op 11 maart jl. zijn de bruidsdagen ingegaan van de zestigjarige bruiloft van het echtpaar Vijlbrief aan de Middelstegracht 32 Leiden. De dag van het feest is 25 maart. Ingezonden als Marathonbericht door: P. Sladek, Middelstegracht. 59, Leiden. INBRAAK IN ZUIDERAPOTHEEK In de nacht van woensdag op don derdag is ingebroken in de Zuider apotheek, Lammenschansweg te Lei den. Een bedrag van 275 gulden wordt vermist. Men heeft zich door een slot te verbreken via de achter zijde toegang verschaft. BEAURAING-AVOND Op donderdag 20 maart a.s. wordt er onder leiding van het Ned. Comité „Pro Maria" een filmavond georga niseerd. Op deze avond, welke gratis toegankelijk is, zal vertoond worden „Beauraing, kruispunt van twee we relden" en „In het Licht van het Gouden Hart". Deze kleurenfilms la ten u zien: Beauraing 25 jaar gele den, en de grote opbloei heden ten dage. Het „Jubilate-Koor" o.l.v. mej. v. Teylingen verleent ook deze avond weer haar medewerking. Komt al len dus 20 maart 8 uur naar de Maria Gijzensteeg (naast de „Overdekte"). Ned. Comité „Pro Maria" afd. Leiden. „NIEUW HOLLAND" De leden van de volksdansgroep, die zaterdag op weekend naar Bak- kum gaan, worden er op attent ge maakt dat de samenkomst is om vijf minuten over vier vóór het station. In verband met de weersomstandig heden wordt nog eens de speciale aandacht gevraagd voor degelijke weekend-kleding, vooral wat betreft schoeisel. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift geti teld „The relationship between "En tamoeba invadens" Rodhain and its hosts", de heer A. B. Stam, geboren te Den Haag en thans wonende te Leiden. Agenda Leiden VRIJDAG 14 MAART Modeshow Gronheid. Show Bous- sac. Stadsgehoorzaal 2.30 en 8 uur nam. Contact Raad. Bijeenkomst voor hen, die voor de eerste keer ter stembus gaan. Burgerzaal Stadhuis, 8 uur nam. O.K.O.-St. Leonardus. Pastoor Van Schalen over „Humanisme". Paro chiehuis. Haagweg, 8 uur nam. Golden Rock-steeiband. Uitvoering in Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Leidse Assurantieclub. Algemene Vergadering. Gulden Vlies, 8 uur nam. 'd Oprechte Amateur. Uitvoering St. Antonius Clubhuis, 8 uur nam. K.V.P.-vergadering Bestuursver- ezing. Den Burcht, 8 uur nam. „In de Vrolijke Arcke". Dansen /oor leden en introducés. Dansschool Evert Castelein, Langebrug. 8 u. nam ZATERDAG 15 MAART Academisch Ziekenhuis. Opening nieuwe Polikliniek 11 uur v.m. Dienst der apotheken. Leiden: Geopend: Apotheek Douza, Douza- straat 31. tel. 21313; Apotheek Ha ven, Haven 18, tel. 20085; Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelmina park 8, tel. 26274. Te Darmouth in de Amerikaanse staat Massachussets hebben een aantal mensen zich verenigd in een club, die zich tot doel stelt het duiken in be vroren water te bevorderen, dit dan wel in speciale kleding. Zij oefenen zich vooral in deze liefhebberij om assistentie te kunnen verlenen bij on gelukken en dergelijke. De foto geeft een beeld van enkele leden in actie. ALPHEN AAN DEN RIJN K.A.V. De dames van de pl. afd. dei K.A.V. hebben een avondbijeen komst gewijd aan de politiek, de aan staande verkiezingen voor de provin. ciale staten en de gemeenteraad. De voorzitster van de KAV, mevr. HausKujjf, behandelde deze onder werpen en de zaken die daarmede samenhangen. 7ij gaf de dames aan wijzingen met betrekking tot wat men moet doen en nalaten om gel dig te stemmen en adviseerde allen zoveel als mogelijk is ter stembus te gaan en dit vooral in de ochtend uren te doen, in eik geval vóór het sluitingsuur van de stembureaus. De aandacht werd >ok gevestigd op de cardidatuur van mevr. E. M. Goed hartDe Rijk, de tweede voorzitster van de KAV, voor de gemeenteraad. Mevr Haus wekte de dames op tot grotere activiteit en drong bij haar aan om de vergaderingen van de KVF veelvuldiger en in groter aan- ta1 te bezoeken. Do KVP is ook voor de dames en haar zaak is niet alleen voor de mannen bestemd maar raakt in vele opzichten juist en vooral ook de dames, verklaarde spr. De g.a., kapelaan M. J. A. Huiberts sprak over de bedoelingen van Ie onlangs door de bisschoppen uitge vaardigde vastenbrief. Motor- en autoclub „Rijnland" De grote vergaderzaal van hotel restaurant „Toor" was done erdag- avond als haringen in de ton gevuld door leden van de Alphense motor en autoclub „Rijnland", die gekomen waren uit heel de streek om te luis teren naar de bespreking van het nieuwe KNMV reglement, volgens welke het a.s. seizoen gereden zal moeten worden. De veranderingen bleken op vele punten zo ingrijpend te zijn ,dat het bestuur van „Rijn land" er goed aan heeft gedaan voor af hieraan een bijeenkomst te wij den. Wegens absentie van de voorz., de heer A Verbree, is de bijeenkomst in geleid door de heer H. A. Geerling, de secretaris. Een terzake kundig lid, de heer A. van Gemeren uit Boskoop, behandel- de de materie, waarbij hij zich in hoofdzaak bepaalde tot de belang rijkste wijzigingen, waarmede zowel de uitzetters van puzzelritten als de deelnemers hieraan te maken zul1"*- krijgen. Ook besprak de heer Van Gemeren een aantal schriftelijk ge stelde vragen en gaf antwoord op mondelinge informaties. Hierbij is duidelijk raar voren ge komen. dat het houden van puzzel- ritten, een evenement dat de laatste jaren sterk in de belangstelling is ge komen, zowel voor de organisatoren, in het bijzonder voor de uitzetters van de routes alsook voor de liefheb bers niet zonder moeilijkheden ge realiseerd kan worden. Toch strekt het over het algemeen tot ieders vol doening, dat de K.IMV er eindelijk met een herzieningsreglement is klaar gekomen, omdat hierdoor een homogeniteit is verkregen voor het helt land. Om de verschillen met één geval te demonstreren: bij de opgave 3e weg rechts of 3e weg links werd in deze streken tot dusver alleen rekening gehouden met de wegen rechts of links. In Noord Holland evenwel werden dan steeds de wegen zowel rechts als links oedoeld. Thans is de opvatting als eerst bedoeld van kracht. Gebleken is voorts, dat de uitzet ters gerekend worden als de aan sprakelijke instantie voor het ver krijgen van vergunningen, maar vol doen zij daaraan niet, dan zijn alle deelnemers aan een rit mede straf baar. Het nieuwe reglement voorziet voorts in een algemeen geldend be grip met betrekking tot tal van na dere aanduidingen voor het berijden van een uitgezette route, zoals vol- :.ren, namen met en zonder hoofd- leters, tussen en zonder aanhalings tekens, gedeeltelijke zinnen met en zonder toevoeging van „enz.", en nog veel meer van die ogenschijnlijk onbetekenende aanduidingen, welke evenwel funest kunnen werken op het eindresultaat van de puzzelrit. Het was voor de liefhebbers van de motor-, auto- en bromfietssport een leerzame en interessante avond, waarop op gezellige wijze van ge dachten werd gewisseld over tal van „foefjes" aan welke men in het ver leden blootgesteld is geweest maar wélke men sportief heeft opgevat. De heer v. Gemeren, die een pret tig causeur is, liet aan duidelijkheid in zijn explicatie en behandeling niets te wensen over, mede doordat hy de behandelde problemen de des betreffende situaties op een bord in schets bracht, een voorbeeld dat ook door de vragenstellers op handige wijze werd gevolgd. Postduiven-concours-comm. „Rijn en Gouwe" O.l.v. de heer A. Bijl uit Nituwveen heeft de concourscomm. „Rijn en Gouwe" waarbij postdui venverenigingen uit acht gemeenten liggende in het gebied van Rijn en Gouwe zijn aangesloten, woensdag avond in restaurant „Markx" te Al phen een vergadering gehouden ter voorbereiding van het aanstaand vliegseizoen. Na bespreking van het vliegpro- gramma werd besloten om 't seizoen op zondag 6 april a.s. te openen met een vlucht vanaf Dordrecht, /oorts zal men in het komende seizoen vier verschillende Kampioenschappen houden, welke verbonden zullen worden aan vijf vitesse vluchten, vijf midfondvluchten, 4 fondvluchten en vijf vluchten voor jonge duiven. De na-vluchten vallen dit jaar niet on der het streek-concours, maar de duiven zullen wel verzonden wor den. Voor de vlucht vanaf St. Ghis- lain Hornu wordt door de concours commissie een beker beschikbaar ge steld. Ook dit jaar zal de heer J. de Beer tc Waddinxveen als rekenaar optre den, terwijl de heer A. Bijl als ver- zendleider zal fungeren. De heer Kranenburg te Nieuwkoop zal de duiven vervoeren tot Gouda. De contributie, verbonden aan het lidmaatschap van de concoursrormn. is gehandhaafu op 4.per lid en pei jaar. Meerdere aanwezigen drongen aan op maatregelen ter bevordering van een grotere toetreding van postdui venverenigingen tot de concours comm. en ter bevordering van een grotere deelname aan de vl ichten door leden dezer verenigingen. Eens heeft de commissie een deelname van ca. duizend c'.uivcnliefhebbers uit de streek gekend Men zou gaarne zien dat dit aantal opnieuw werd be reikt. Om dit te animeren heeft men besioten iets meer te doen aan aan trekkelijke poelen. BOSKOOP DE BOSKOOPSE HONDERD DUIZEND IS ER. Oe obligatie-burgerzinlening ten bedrage van 100.000,— bestemd voor de bouw van een instructie- zwembad in Boskoop heeft in 15 da gen tijd zijn beslag gekregen. Dit is toch werkelijk wel een staaltje van burgerzin. Boskoop heeft getoond dat willen kunnen is en wacht nu vol ongeduld op het slaan van de eerste paal, opdat de jeugd van Boskoop nog deze zomer zijn zwemlessen weer in Boskoop kunnen kragen! TER AAR KAASDAG Woensdagavond werd de kaasdag gehouden georganiseerd door de kaasdagcommissie onder auspiciën van de Vereniging voor bedrijfsvoor lichting. Het Noordelijk Klei- Veen gebied. De leiding berustte bij de heer H. Angement uit Woubrugge, en het betrof de winterkeuring van 19 inge zonden kazen, door de Coöp. Zuivel fabriek „Aardam" voor de zelfkazen- de boeren bewaard. De jury bestond uit de heren: M. J. van Dorp, kaas handelaar te Haarlem, Joh. Nussel- den, assistent Rijkszuivelbureau te Gouda en als arbiter de heer K. Ade- ma van het kaascontrolestation te Den Haag. De kwaliteit van de opgeslagen kaas was nog iets beter dan bij de zomerkeuring, toen werden 83,3 pon ten gegeven en nu 83,8 punt, gespec. 10 st. van 52,6%, 7 st. 36,9% en 2st. 10,5%. Het hoogste aantal punten behaal den: J. Kempen, Aarlanderveen 98; S. J. Visser, Rijnsaterwoude 98; C. N. v. d. Akker, Leimuiden 92, A. D. G. Bunnik, Aarlanderveen 92, A. H. Wahle, Noorden 88; D. van Harten, Zevenhoven 88; J. C. Kroft, Ter Aar 86; J. C. van Leeuwen, Ter Aar 86; W. Rodenburg, Ter Aar 88; en L. Vergeer, Nieuwkoop 86 punten. Deze inzenders ontvingen allen het herin neringslepeltje van de Bond van kaasproducenten. Na het vertonen van enige leer zame films besprak de heer Adema de keuringsresultaten. De Rijksziuivelconaulent is bezig met de voorbereiding van de stich ting van enige voorbeeldbedrijven, waarvan er zeker ook een in de Rijn streek komt. Op deze bedrijven zal men zich bedienen van de meest moderne hulpmiddelen voor de kaas bereiding en de heer Adema gaf de boeren en boerinnen de raad zulk bedrijf te gaan bezieken. Aan de hand van een onderzoek op verschillende bedrijven toonde deze spreker aan dat zelfkazende boe ren meer voor hun melk ontvangen dan wanneer ze die rechtstreeks naar de fabriek zenden. Men heeft uitge rekend dat van 30 koeien een netto- opbrengst komt van 21.000.— voor de zelfkazer en van deze koeien bij aflevering aan de fabriek voor 17.402 gulden aan melkgeld kan worden ont vangen. Zo heeft de zelfkazer een meeropbrengst per koe van 125.00 en 4.65 per 100 kg melk. Het bere kende uurloon komt op 6.45 te staan. Deze cijfers kunnen de boer helpen bij de economische opbouw van zijn bedrijf en daarvoor zijn ze dan ook bestemd. We hebben ze niet gemaakt voor ons kantoor maar voor de boerenstand, die kan er winst mee doen. De wisselbeker werd toegewezen aan J. Kempen te Aarlanderveen, de btker van Rijnsaterwoude aan S. J. Visser te Rijnsaterwoude en de me daille aan C. N. v. d. Akker te Lei muiden. Altior. De oud-papier-actie voor Altior gevoerd door de jeugdleden en hun leiders heeft succes gehal; er werd 3500 kg ingezameld, wat nu is opgeslagen en wordt gesorteerd om verkocht te worden. Op de eerste za terdag van april zal weer een rond gang door de gemeente worden ge daan, waarvoor aller medewerking wordt ingeroepen. ZOETERWOUOE Bij het vissen in de Vliet verdronken Gistermiddag is de 40-jarige heer W. Groeneboom, wonende aan de Vrouwenweg te Zoeterwoude, vermoe delijk doordat zijn smalle kano (een uitgeholde boomstam), waarmede hij was gaan vissen, is omgeslagen, in re Vliet op Leids grondgebied ver- idronken. Het gebeurde nabij Allemansgeest. Een zoontje van de landbouwer G. v. d. Krogt zag de hand van de drenkeling, het bootje omknellend, boven water steken, waarna een voor bijkomende schipper de drenkeling heoft opgehaald. De inmiddels gealarmeerde Leidse politie constateerde, dat de man waar schijnlijk met zijn jaszak aan een haak van de omgeslagen boot was blijven hangen en zich daardoor niet boven water heeft kunnen houden. Het slachtoffer was gehuwd en va der van twee dochters van 11 en 13 jaar. ZOETERWOUDE (Dorp) Advies groslijststemming. Dooi de adviescommisie van de KVP is voor de komende groslijststemming het advies als volgt vastgesteld: 1. J. H. van der Ploeg, 2. C. J. van Leeu wen Azn„ 3. L. J. van der Geest, 4. G. P. van Leeuwen, 5 A. H. J. Paar- dekooper, 6. J. van Diemen Nz.. 7. C. B. Groen. De overige candidaten vol gen in alphabetische volgorde. Marktberichten LEIDEN, 14 maart. Vee Aan voer: stieren 2, melkkoeien 125, vette koeien 200, varekoeien 102, vette kal veren 63, nuchtere halveren 299, vet te schapen 25, fokschapen 30, vette lammeren 1192, weidelarnmeren 39, varkens (zeugen) 47, schrammen 302, biggen 569, paarden 1, geiten 4. Totaal 3000 stuks. Notering: melkkoeien ƒ800- —1.050; vette koeien per kg gesl. gewicht 2.703.15; vartkoeien 600825; vette kalveren per kg lev. g:w. 1.80 2.40; nuchtere kalveren 4563: vette schapen 75 100; fokschanen 120 145; vette lammeren 80- 110; zeu gen 275300; schrammen 70 -100; biggen 4045, extra kwaliteit biggen 48—54. Handel: melk- en varekoeien rus tig; vette koeien redelijk, vette kal veren matig; nuchtere kalveren vlug; vette schapen en vette lammeren willig; fokschapen matig; zeugen, schrammen en biggen redelijk. LEIDEN, 14 maart, Ka. s Aan voer 4 partijen Goudse kaas. Geen notering.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3