DUINSTREEK Bourguiba dreigt het Westerse kamp te verlaten Scherp Belastinghervorming in W.Duitsland VRIJDAG 14 MAART 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Misschien nieuwe strijd tegen Frankrijk President Habib Bourguiba van Tunesië heeft gisteren in zijn weke lijkse radiotoespraak verklaard dat hij op 20 maart de wetgevende ver gadering zal toespreken om mee te delen of Tunis bij de vrije wereld blijven zal of een andere weg zal zoeken. Bourguiba zei dat de openbare viering van de tweede verjaardag van de Tunesische onafhankelijk is afgelast, daar Tunis niet volledig vrij is. „Het is niet uitgesloten, dal wij de strijd opnieuw moeten be ginnen." Bourguiba gaf een lange opsom- Ontmoeting tussen Eisenhower en Macmillan De Britse premier MacMillan zal op 9 en 10 juni te Washington be sprekingen hebben met president Eisenhower, zo is donderdagavond in de Amerikaanse hoofdstad bekend gemaakt. De Britse premier zal op 8 juni een rede uitspreken in de Pauw- universiteit te Greencastle in de staat Indiana. De president had van deze gelegenheid gebruik gemaakt om hem uit te nodigen voor een alge mene gedachtenwisseling met hem en minister Dulles. De vorige maal, dat de twee re geringsleiders een bijeenkomst had den, was in oktober 1957. Bij die ge legenheid stelden zij de „verklaring van gemeenschappelijk doel" op be treffende de betrekkingen tussen beide landen en de wereldvrede. Men neemt aan, dat de twee staats lieden o.a. over een topconferentie zullen spreken, als deze kwestie te gen die tijd nog niet is geregeld. Brandweer stookte zelf een fikkie In Parijs is gisteren op grote schaal brand gestichtdoor de brand weer. Een vijf-en-dertigtal krotwo ningen in de wijk Menilmontantop een heuvel aan de oostkant, die plaats moeten maken voor nieuwe huizen, heeft men op deze wijze op geruimd om tegelijkertijd gelegen heid te hebben tot het opdoen van ervaringen welke de brandweer bij de uitoefening van haar taalc kunnen dienen. De tot vernietiging gedoemde wo ningen waren tevoren „ingericht" met oud meubilair, om de omstan digheden, die de brandweer bij het verrichten van haar werk kan ont moeten, zo echt mogelijk te doen zijn. Wel werd, alvorens de brandstichters hun werk begonnen, nog een ronde langs de huizen gemaakt om er ze ker van te zijn, dat geen nietsver moedende daklozen er ondertussen misschien een onderkomen hadden gezocht. Men hoopte bij deze oefening o.a. gegevens te kunnen verkrijgen voor methoden ter voorkoming van ver stikking, waaraan bij branden meer mensen ten offer vallen dan aan de vlammen zelf. POTLOOD en GEEST No. 517. Horizontaal: 1. korf, 4. soort hond, 6. tijdrekening, 7. jon gensnaam, 9. maanstand, 10. heks, 11. in loco (afk)12. rivier in Zwitser land, 13. stad in Neder-Silezië, 14. wa pen, 16. druivensap, 17. spoedig, 18. laagte in de Sahara, 19. look, 20. ge woonterecht (Indonesië), 22. plaats aan de Moezel bij Trier, 23. ontken ning (Eng.), 24. vrucht, 25. jonge stier. Verticaal: 1. dorp in Friesland, 2. lichaamsdeel, 3. voorzetsel, 4. draai bare roeipen, 5. voorzetsel, 7. kever, 8. gem. in Gelderl., 10. broeibak, 11. zijtak Ocker, 12. van elk evenveel (op recepten), 13. tegenstelling van west, 15. jongensnaam, 16. keer, 18. rivier in Duitsland, 20. leeftijd (Fr.), 21. raamscherm, 22. dat is (afk. Lat.), 23. voorzetsel. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 516. Horizontaal: 1. ris, 3. klein. 8. ed, 9. Brenta, 10. pa leis, 12. ar, 13. ees, 14. hl, 15. leek, 17. paal, 19. Dr. 20. pol, 21. K.E., 22. oes ter, 24. entree, 26. Ie, 27. asper, 28. kin. Verticaal: 1. repel, 2. Ida, 3. kris, 4. les. 5. en, 6. itala, 7. nar, 9. beek. 11. leer, 14. halt, 16. Edens, 17. pose, 18. Laren, 20. peer, 21. kea, 22. ore, 23. Eli, 25. T.p. ming van de Tunesische klachten jegens Frankrijk. Hij las ook Enge land en de Ver. Staten de les. Bourguiba verklaarde dat de vrije wereld aan zijn verplichtingen moet voldoen en de Tunesische eisen moet steunen die naar voren zijn gebracht bij de goede dienstenmis sie die thans door een Engels en een Amerikaanse vertegenwoordiger wordt uitgevoerd. „Twintig maart is de fatale da tum. Ik hoop dat tussen vandaag en de twintigste het wanbegrip tus sen ons en de vrije wereld opgelost zal worden", verklaarde Bourgui ba. Vijf eö twintig kunstmanen De onderdirecteur van het bu reau van wetenschappelijk onder zoek voor de Amerikaanse marine dr Klllian heeft .voorspeld, dat er spoedig vijfentwintig Amerikaanse kunstmanen om de aarde zullen draalen. Killian heeft woensdag in San Diego gezegd, dat deze kunstmanen als ruimtestations geen betekenis zullen hebben maar wel militaire waarde hebben als verbindings- en waarnemingsposten. Maar als er 25 kunstmanen moe ten komen, mogen de Amerikanen wel opschieten, want de zoveelste poging een kunstmaanraljet (type Vanguard) van de marine startklaar te krijgen op Kaap Canaveral, liep gisteren alweer op een mislukking uit. Spoetnik verliest hoogte. De dagen van de tweede Sovjet- russische Spoetnik zijn nu geteld. Men heeft in Amerika op grond van waarnemingen berekend dat deze Spoetnik thans per etmaal acht ki lometer hoogte verliest en op of omstreeks 14 april aan zijn einde zal komen. Eerlijker verdeling De Westduitse Bondsdag is giste ren begonnen met de debatten over de door de minister van financiën, Franz Etzel, voorgestelde belasting hervorming. Indien het voorstel wordt aan vaard, zal het aantal personen in West-Duitsland, dat geen inkomsten belasting betaalt, met circa 3 miljoen stijgen en zal ongeveer de helft van de naar schatting 20 miljoen werk nemers in West-Duitsland geen in komstenbelasting meer behoeven te betalen. De regering beweert, dat haar voorstel niet zal leiden tot een daling van haar belastingontvangsten maar tot een eerlijker verdeling van de belastingdruk. De belastinghervorming zal nl. niet voor alle belastingplichtigen een vooruitgang betekenen. Ongehuwden met een inkomen van 4000 tot 6000 D.M. per jaar zullen zelfs meer moe ten gaan betalen. De grootste ver lichting zal de belastinghervorming brengen voor gehuwden met een in komen tussen 15.000 en 60.000 D.M. per jaar. De Bondsregering wil voorts door het invoeren van een spaarpremie alle spaarders belonen, die voor de duur van vijf jaar geld opzij leggen. Voor vennootschappen houdt het voorstel een verlaging in van de be lasting op uitgekeerde winst van 30 tot 11 procent, terwijl de belasting op ingehouden winst zal worden verhoogd van 45 tot 47 procent. KATWIJK Hersenschudding tengevolge van gladheid. Door het gladde wegdek kwam een dame, die dinsdag in de Voorstraat te Katwijk aan Zee liep, te vallen met haar hoofd tegen een trot toirband. Dokter C. J. Hagen, die eerste hulp verleende, constateerde een lichte hersenschudding. Het slachtoffer werd per ambulance-auto naar haar woning vervoerd. Diefstallen, Bij de politie te Kat wijk aan den Rijn werd aangifte ge daan dat een rijwiel, dat enige tijd onbeheerd op het terrein van de groenteveiling had gestaan, werd ver mist. Ten nadele van een inwoner van Katwijk aan den Rijn v/erd een trek zaag ontvreemd. De dader lag op het kerkhof, evenals trouwens de zaag. Deze werd namelijk later op de alge mene begraafplaats teruggevonden. Koeien op stap. Een aantal koeien, die de weide waren ont vlucht, 'richtten in de nacht van woensdag op donderdag flink wat schade aan in een perceel bloembol len aan de Wassenaarseweg. De eige naar van de avontuurlijke dieren was gelukkig tegen dit soort schade verzekerd. LEIDSCHENDAM Nieuwe raad. De heer A. F. J de Rozario die in 1953 voor de toenma lige katholiek national* partij in de gemeenteraad is gekozen en na de opheffing van deze parten mede op richter is geweest van de National Unie, zal voor de aanstaande verkie zing voor de gemeenteraad geen can- didatuur aannemen. Muziekwedstrijd. Zondagavond a.s. zil in het R.K Bejaardencentrum een muziekwedstrijd voor de jonge ren gehouden worden. Tevens zal de R.K. Balletschool onder leiding va mej. R. Cordang de muziekwedstrijd door ballet afwisselen. Het geheel is ten bate van het bouwfonds St. Jo se "-Opifex. Geboren: Stelle J. T. dr van P. H. D. J. Faure en J. van der Bijl; Bri- gitta A. M. dr van A. H. J. Kaptein en P. M. M. Oortmeijer; Paul H. zn van B. Goedhart en M. Steenbeek. Ondertrouwd: Adrianus J. Veltho- ven te Delft en Petronella S. M. van den IJssel; Cornelis J. Juffermans te Voorburg en Gerarda T. C. Gahr- mann. Getrouwd: Maarten Vooys en Klaasje Klarenberg. Overleden: Petronella van Leeu wen 82 jr weduwe van S. Berk; Theodorus van der Zalm 87 jr echt genoot van C. J. Goemen; Johanna M. van Lotringen 64 jr echtgenote van J. W. C. Leukfoldt. H00RDWIJK Kranige jongen redde zich zelf Heupbeen gebroken Toen de 15-jarige Henny v. d. Holst zich te omstreeks half zes naar zijn baas begaf om de koeien te mel ken, gleed hij met zijn fiets op de Leeweg uit en kwam zo ongelukkig terecht, dat hij zijn heupbeen bark. Bijna twee uur lang lag de jongen op de eenzame weg hulpeloos in de sneeuw, wetend, dat er weinig kans was, dat er op dit vroege uur hulp zou opdagen. Hoeweil hij hevige pijn leed en half bewusteloos was van de kou, zette hij zijn tanden op elkaar en sleepte zich voort tot nabij de wo ning van de fam. v. Zanten. Door luidkeels te roepen wist hij de aan dacht van de bewoners te trekken. Nadat men de kranige knaap naar binnen had gedragen, bracht men hem met warme kruiken en dekens weer wat op verhaal. Dr. Goudriaan verleende geneeskundige hulp, waar na de jongen naar het Acad. Zieken huis te Leiden is overgebracht. Henny heeft daar een operatie moeten on dergaan, doch maakt het thans weer goed. Hakin expositie. Het HAKIN comité heeft het initiatief genomen om aan haar tentoonstelling van Han del, Ambacht, Kunst, Industrie en Nijverheid, welke van 29 april tot 3 mei a.s. wordt gehouden, een exposi tie te verbinden, die betrekking heeft op oud-Noord wijk. Hiervoor beschikt men reeds over een belangrijke hoe veelheid materiaal. Om het Noord- wijk van vroeger echter zo goed mo gelijk te presenteren, doet men een beroep op de burgerij en elders wo nende belangstellenden, medewer king te verlenen door het beschikbaar stellen van schilderstukken, gravu res, tekeningen, oudheidkundige vondsten en dergelijke antiquiteiten Opgaven hiervoor worden gaarne in gewacht bij mevr. Tappenbeck, Beet- hovenweg 50 te bij mevr. Crama Dan, Notenboomstraat 17. Aanbesteding. Door het architec tenbureau Siebers en van Dael te Breda is namens het R.K. Schoolbe stuur gisteren in café „Flora" alhier openbaar aanbesteed: de uitbreiding met leslokalen v. d. Christus Ko- ningschool aan de Hoogwakerbosch- straat te Noordwijk aan Zee. De in schrijvingen waren van hoog naar laag als volgt: J. Vink, Noordwijk 98.700; fa. Beugelsdijk te Noordwijk f 84.200, Bouwbedr. B. v. d. Wiel, Noordwijk ƒ94.000; fa. Klein Gun- nzwiek te Noordwijk ƒ93.189; C. J. Kiebert, Sassenheim 90.800; G. Lan- geveld, Leiden ƒ89.898; v. d. Mareis Bouwbedrijf te Katwijk aan Zee 86.000. De gunning is aangehouden. Reddingsbrigade. Ondanks de slechte weersgesteldheid was het be zoek op de 38e jaarvergadering van de N.R.B., gisteravond gehouden in Seinpost, goed. Na opening door de voorz., de heer E. de Groot, waarbij hij met vreugde constateerde dat de kern van de brigade aanwezig was, werd het lijvig dossier van ingekomen en uitgegane stukken in behandeling genomen. Hierbij was een schryven van het Bloemencomité om tijdens de Tulpenrallye een mozaiek te leggen. Besloten werd medewerking te ver lenen. Door de heren J. Koeman en Bob de Jong zal een ontwerp worden gemaakt, terwijl de propagandacom- missie aangevuld met enkele leden het mozaiek zullen leggen. Voor de vergadering van Kustbrigades op 15 maart a.s. te 3 uur te Haarlem gaven zich 8 leden op. Als afgevaardigden naar de districtsvergadering op 29 maart te Haarlem en voor de Bonds vergadering op 12 april te Utrecht werden benoemd de heren J. v. d. Bent en A. Passchier. Het jaarverslag van de penningmeester gaf ondanks de stormschade aan de strandpost nog een voordelig saldo aan. Deze functionaris wees er echter op, dat in de komende jaren het werk van de brigade zeker uitgebreid zal moe ten worden hetwelk gepaard zal gaan met hogere kosten, zodat het zaak is hiervoor zoveel mogelijk reserves te ma^p. Bij monde van de heer Haas- nn^verd een gunstig verslag uitge- t tWu over het beheer van de finan ciën. De voorz. kon zich volledig aan sluiten zij het geluid hetwelk de pen ningmeester heeft laten horen, maar gezien dat andere kustbrigades veel al subsidies van de gemeente ontvan gen, vond spr. het toch wel een pres tatie dat de N.R.B. tot nog toe op eigen wieken heeft weten te draaien. Het jaarverslag van de secr. wees op een aantal leden van 1000. Het contact met de plaatselijke politie is prima, eveneens het zwemmen te Leiden, alleen was het jammer dat men niet over voldoende avonden kon beschikken. De strandwacht was in het seizoen zeer paraat, de EHBO- cursus onder leiding van dr de Beer bracht 13 geslaagden op, terwijl Jan v. d. Niet tot ere-lid werd benoemd. Het verslag van de hoofdleider de heer A. Passchier gaf aan dat de zwemcursus in het Golfbad 65 diplo ma's opleverde en in de Dr Willem v. d. Berghstichting 21 diploma's. Het ve rslag van de propaganda-commis- sie, uitgebracht door de heer Peen, gaf aan dat de feestavonden een ba tig saldo van 294.86 had opgebracht. De commissaris van materiaal wees in zijn verslag op het feit dat de Bri gadewegen, die dienst doet als onder, komen voor de wachtpost in de Zuid geheel op is. Het bestuur zal trachten nierin te voorzien. De aftredende bestuursleden S. Verloop, A. v. Kan en A. Wij nobel werden herkozen eveneens als hoofd leider A. Passchier. In de commissie voor het verzekeringsfonds werden benoemd dr. De Beer, J. Schumacher en W. Smit. De contributie werd evenals voorheen vastgesteld op f 2.50 per jaar. In de rondvraag brak dr. v. Nes nog een lans voor het samenstellen van een revue, M. Plug wees op de noodzakelijkheid van goede walkie- talkies, terwijl de heer Koeman voor het samenstellen van een revue, de sluimerende genieën van Noordwijk op gebied van zang, muziek enz. wil de inschakelen. De voorjaarsverga dering zal gehouden worden onge veer half april, terwijl in mei 'n ver gadering zal gehouden worden ter behandeling van de nieuwe statuten. LISSE Geslaagd. Geslaagd zijn te Haar lem de dames Lies Meeuwissen, Ria v. d. Zon en Els Kroon voor het di ploma Godsdienst A, allen woonach tig te Lisse. H00RDWIJKERH0UT K.V.P.-groslijst samengesteld. In de gisteravond in „De Zwaan" ge houden ledenvergadering van de af deling Noordwijkerhout der KVP is bij loting de groslijst samengesteld. De willekeurige volgorde op deze lijst is thans als volgt: Th. de Jong, H. A.' den Elzen, C. P. J. Timmer, C. van Duin, E. Peters, J. R. Zonne veld, P. Wessels, J. J. Duivenvoor de, Th. van Veen, C. Geerlings, C. Th. de Groot, J. van der Voet, E. Bon, A. J. H. N. Blaauw, Th. Lange- veld, A. Th. P. Meijer, G. J. van den Rotten, B. A. van der Hoorn, H. Th. Janssen en N. H. Hogervorst. Op 30 maart a.s. zullen de KVP- leden uit deze candidaten de tien hunner keuze moeten aanwijzen. Deze stemming zal in de St. Jozef school aan de Kerkplein en in de bibliotheek van de St. Victorkerk plaatshebben van 9 tot 13 uur. Bij het vaststellen van het urgentiepro gramma gaf de voorzitter op verzoek van de heer C. van den Berg enige inlichtingen omtrent het punt behel zende bevordering van het eigen- woningbezit, met name ook door toe treding tot de bouwkas der Neder landse gemeenten. De heer Meijer vroeg de aandacht van bestuur en fractie voor de moeilijkheden bij het aantrekken van leerkrachten voor het onderwijs in deze gemeente. Met na me zag spreker gaarne aanvulling van het verplaatsingskostenbesluit voor het onderwijzend personeel met een bepaling, omtrent vergoeding van reiskosten van buiten de gemeente wonende onderwijzers en onderwij zeressen. Ook het bevorderen van speelruimte voor kinderen buiten schooltijd zag spreker als een nood zakelijkheid. De heer Keizer bepleitte een snelle electrificatie van zogenaamde onren dabele gebieden, zo nodig met in voering van een baatbelasting. Bij de rondvraag drongen enkele leden aan op een ledenwervingsac tie, speciaal onder de nieuw in Noordwijkerhout gevestigden. Na de verkiezingsperiode zal het bestuur hieraan de nodige aandacht schen ken. Voor toegangsbewijzen voor de regionale bijeenkomst der KVP op donderdag 13 maart a.s. in hotel Van der Geest, bestond onder de leden grote belangstelling. Nog slechts en kele toegangsbewijzen zijn verkrijg baar bij de afdelingssecretaris, Ko ninginneweg 54, Noordwykerhout. SASSENHEIM Gunning. Ir. R. D. Bleeker, ar chitect B.N.A. te 's-Gravenhage, heeft aan de fa. Kiebert alhier ge gund het bouwen van een schoolge bouw met gymnastiekzaal en conciër gewoning te 's-Gravenhage voor een som van 869.400, VOORSCHOTEN INBRAAK IN HOUTHANDEL DE BOER EN JAEGER Voor de derde opeenvolgende keer hebben hedennacht inbrekers een bezoek gebracht aan het afgelegen kantoor van de houthandel De Boer en Jaeger aan de Valkenburgseweg te Voorschoten. De laatste maal werd hetzelfde kantoor in oktober nog het doel van het dievengilde. Deze keer hadden de inbrekers het kennelyk op de kluis gemunt. Hoewel ze van breek ijzers e.a. waren voorzien, zijn ze er niet in geslaagd om deze te openen Daarop hebben ze hun wraak ge koeld op het interieur van het kan toor. Ramen werden vernield en in het plafond werden gr te gaten ge hakt. Bureaus en stalen lipskasten werden geforceerd en ontzet en de inhoud overhoop gehaald en ver nield. Door de omvang van de ravage is nog niet vast te stellen wat er al lemaal vermist wordt maar aange nomen wordt, dat het slechts enkele kleine voorwerpen kunnen zijn. Schoolbouw in Vlietwijk gegund. Door de direkteur van gemeente werken is namens b. en w. gegund: Het bouwen van een school voor g.l.o. met 8 leslokalen, hal enz. in de Vliet wijk, hoek RaadhuislaanVlietzicht alhier. Aan: Bouwbedrijf Lucas, Rem- brandtkade 49 te Rijswijk Z.H. voor 227.500. Bij een op 10 febr. 1.1. gehouden openbare aanbesteding was de firma Lucas van de 39 gegadigden de laag ste inschrijfster. VOORHOUT V.V.V. VOORHOUT HEEFT VOORJAARSPROGRAMMA KLAAR De V.V.V. Voorhout heeft besloten ook dit jaar een wedstrijd in het leg gen van bloemenmozaïeken te hou den, terwijl ook aan de streekwed- strijd zal worden deelgenomen. De jeugd zal eveneens een woordje kunnen meespreken, want ook zij worden in de gelegenheid gesteld om aan de wedstrijd deel te nemen. De verwachting is dan ook, dat zeer vele jongeren het voorbeeld van ouderen zullen volgen. Er kan voor de navolgende klas sen worden ingeschreven: a. grote mozaïeken; b. kleine mozaïeken; c. mozaïeken in schoolverband; d. mo zaïeken voor kinderen individueel. Van de zijde van het gemeentebe stuur alsmede van diverse andere in stanties werd reeds volle medewer king ondervonden. Er zullen voor elk van de vier klassen drie prijzen worden uitgeloofd. De deelneming aan de wedstrijd is voor de inwoners van Voorhout geheel gratis. De deel nemers zullen voor de benodigde bloemennagels zelf moeten zorgdra gen; in bijzondere gevallen zal het bestuur daartoe medewerking ver lenen. Inschrijfbiljetten zijn van 1 april а.s. af verkrijgbaar- aan het adres Spoorlaan 5, Voorhout. De logies- dienst van de V.V.V. stelt het op prijs wanneer nu reeds opgave wordt ge daan, waar tegen betaling slaapruim- te beschikbaar is. Het informatiekantoor wordt ge vestigd in café „Boerha.ave", W. Kerkvliet, Herenstraat 57, Voorhout. TBC-onderzoek gesloten. Om 'n waardig slot te verkrijgen, aldus de voorzitter van het comité voor het bevolkingsonderzoek dr. E. B. te Bok- holt van Voorhout, en hiermede richt te hij zich tot allen die als collectri- ces of collectanten etc. hebben deel genomen deze aktie te doen slagen. Alle medewerkers waren gisteravond in de raadzaal van het gemeentehuis opgeroepen. Dr. A. W. Bots moest bericht van verhindering indienen. Aanwezig waren mede burgemeester Smolders en wethouder Boi^t. Dr. te Bokkelt legde een medisch rapport van rekening en verantwoor ding af. Dit werd gedaan aan de hand Van een rapport van dr. de Ruiter van het consultatiebureau district Leiden. Het bleek dat één aktief ge val van TBC, was ontdekt, terwiji in 27 gevallen nacontrole zal vereist zijn. Voor de gemeente Voorhout lig gen deze cijfers zeer gunstig. Als zeer belangrijk waren ook een 16-tal ge vallen van niet kwaadaardige hart afwijkingen geconstateerd. Als een unicum kan worden vermeld, dat in één geval een hart, niet zoals gewoon links, maart op de rechterkant van het lichaam werd gevonden. In heel prettige sfeer werden nu nog vragen gesteld en ondervindin gen van het huisbezoek weergegeven. Burgemeester Smolders bracht het comité, voor zijn organisatorisch werk, en de collectanten dank. In het bijzonder werd de naam van de heer Zeiler genoemd. Hiervoor werd hem bij uitzondering een surprice aange boden. Ook meende de burgemeester in zijn dankwoord vooral de gemeen tenaren te moeten betrekken voor hun medewerking. De voorzitter en de heer Zeiler spraken namens de bevolking dank uit aan het college van b. en w. benevens de raad. voor het in gelegenheid stellen van het onderzoek. De heer Zeiler eindigde met de zinsnede „Voorhout vrij van TBC, wij allen werken er aan mee", hetgeen met applaus werd begroet WASSENAAR Goedkeuring voor r.k. O.L.B.-ver- eniging Naar wij vernemen heeft de Bisschop van Rotterdam thans definitief zijn goedkeuring gehecht aan de plannen om in Wassenaar een r.k. Openbare Leeszaal en Bi bliotheek te stichten, die in federa tief verband zal samenwerken met de beide andere plaatselijke O.L-B.- verénigingen. Bloembollenkeuring op de Was- senaarse scholen Reeds verschei dene jaren achtereen worden er door de Wassenaarse afdeling van de Kon. Alg. Vereniging voor Bloembollencultuur in nauwe sa menwerking met de Floraliavereni- ging bloembollen beschikbaar ge steld voor de Wassenaarse scholen. Verleden jaar werden aan de scho len 9 hyacinthenbollen per klas gra tis beschikbaar gesteld. Een jury van deskundigen heeft de resulta ten van de bloembollenkwekerij op de scholen beoordeeld. De wissel beker werd evenals vorig jaar toe gekend aan de Chr. school aan de Heerenweg, die met 49 punten (het maximum was 50) als eerste op de ranglijst eindigde. De verdere volgorde was: 2. St. Willibrordusschool 47 pt.; 3. Chr. school Bloemcamplaan 42'/2 pt.; 4. Openb. School Bloemcamplaan 40 pi 5. St. Jan Baptistschool 35'/i pt.; Kievietschool 30Vï pt.; 7. Nijver heidsschool v. Meisjes 30 pt. In totaal werd door 14 scholen aan deze bloembollen wedstrijd deel genomen. Floraliavereniging en Bloembollencultuur hebben niet al leen bloembollen gratis beschikbaar gesteld voor alle Wassenaarse Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Vrijdag 14 Maart 1858. Turkije. Te Bethlehem heeft er onlangs tusschen de Griek- sche en Armenische christenen eene ernstige vechtpartij plaats gehad bij gelegenheid dat twee processiën van die gezindheden elkander tegenkwamen. Van kruisen, staven, wierookvaten enz. werd daarbij een goed ge bruik gemaakt. Pater Albericus van Lubeek o.f.m. 60 jaar priester Een zestigjarig priesterjubileum is een zeldzaamheid. Venray zal op de feestdag van St. Jozef 19 maart a.s. zo'n jubilaris in zijn midden hebben nl. pater Albericus van Lubeek o.f m. De diamanten priesterjubilaris werd geboren te Dreumel 12 juni 1872, trad in 1891 in de Orde van de Min derbroeders en werd op 19 maart 1898 te Weert priestergewijd door mgr. Hofman le missie-bisschop van de Orde in China. Met 20 mede confraters priester- gewijd in 1898, zijn thans nog twee klasgenoten in leven, Albericus en Macianus-Derks o.f.m. te Megen, eveneens nog in volle levenslust, na tientallen jaren werkzaam te zijn geweest in de missie van China. Pater Albericus van Lubeek werd na zijn priesterwijding benoemd aan het Gymnasium I. C., te Venray en was hierna nog Lector van het kloos ter O. L. Vrouw van Zeven Smarten te Venray en Weert en 16 jaren leraar te Megen. Zijn oud leerlingen herinneren zich nog vooral de schit terende lessen in de Franse taal die hij zo prachtig kon doceren Vanaf 1918 kwam hij in de meer direkte zielzorg. Eerst weer te Ven ray, waar hij de toen zogenaamde Heijde-pater werd. De oudere men sen van de Heijde-Venray herinne ren zich nog goed zijn liefde voor het heilig Hart van Jesus. In tien. tallen gezinnen hield hij er de in- tronisatie en velen bezwaren nog met trots het door hem ondertekend document daarvan. In september 1919 werd hij benoemd tot kapelaan te Oudewater en daarna in de St. Leo- narduskerk te Leiden. Van 1934 tot 1938 verrichtte hij allerlei zielzorgelijke arbeid te Heer len, vooral in de verschillende kloos ters aldaar. Van 1939 tot 1949 nam hij het rectoraat waar van de kleine Zusters van'St. Joseph te Buggenum, alwaar de jubilaris zijn gouden priesterfeest op grote wijze heeft ge vierd. In 1949 keerde pater Albericus voor de derde keer naar Venray om daar zijn otium cum dignitate te ge nieten. De verdiende rust onderbrak hij echter gaarne door allerlei werk zaamheden en bij ieder is hij bekend als de pater van de laatste H. Mis op zondag. Al zijn priesterlijke arbeid heeft hij met degelijkheid en waar digheid verricht. Ieder, die hem kent, waardeert hem hoog daarom en gaarne ziet men de opgewekte pater, die voor allen een hartelijk woord heeft en steun en raad nog altijd weet te geven. Geacht bij zijn medebroeders en bij de bevolking, heeft hij warme sym pathie steeds genoten. Velen zullen de nog krasse pater een mooi feest wensen bij zijn diamanten jubileum en hem naast, hun eerlijke belang stelling, gaarne nog vele mooie jaren toewensen in het klooster te Venray. LEIDSE FIRMA BOUWT SCHOOL Architect D. L. Landman, Lortz- kade 37 te Leiden, heeft namens b. en w. van Amstelveen, het bouwen van een scholencomplex aldaar ge- gunt aan de firma A. C. v. d Oever, Mauritsstraat 26 te Leiden voor f 974.500.—. Bij een op 5 febr. 1.1. gehouden onderhandde aanbesteding was de firma v. d. Oever de laagste inschrijf ster. schoolklassen, maar ook de school kinderen in de gelegenheid gesteld tegen een voordelige prijs bollen te kopen voor het kweken thuis. Ook deze bollen werden door de jury gekeurd en de Floraliavereniging heeft voor de .beste prestaties niet minder dan 239 prijsjes beschikbaar gesteld. Commissaris der Koningin opent flatgebouw „De Burcht" - De ope ning van het flatgebouw voor be jaarden ,.De Burcht" op zaterdag middag 29 maart a.s. zal geschie den door de Commissaris der Ko ningin in onze provincie, mr J. Klaasesz. Bevordering Te hoofdagent A van der Horst, die tot nu toe deel uitmaakte van de Wassenaarse ver keerspolitie, is bevorderd tot bri gadier. Er was een vakature ont staan door het vertrek van briga dier de Vries. Doktersdienst Voor dokters hulp in spoedgevallen wende men zich gedurende het a.s. weekend tot de artsen dr R. S. ten Cate, Burcht laan 9, tel. 3027 en Jac. H. Jaarsma, Wittenburgerweg 106, tel. 9676. Apothekersdienst Van zater dagavond tot de volgende week za terdag: Wassenaarse Apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402. DE KWAKEL Geslaagd Mej, R. Klijn alhier, slaagde te 's-Gravenhage voor het examen stenografie en machine- schrijven.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2