S)e Ccld6e0oii^mt Amerikaanse bommeiwemer litl kii kernwapen ral Is de actie van Djakarta BANGMAKERIJ? H Stilte na de eerste landingen Geen inmenging in „binnenlandse aangelegenheden" Gesloten havens Mgr. Fiordelli deed wat zijn plicht was weer? Afnemende vorst Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 12 MAART 1958 49ste JAARGANG No. 14357 Machtsjreptoon of onmachtsvertoon op SUMATRA? Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart Franco p.p. 8.— Advert: 17 ct p. mm. Telefoontjes f 1.50 Het hoofdkwartier van het Indonesische leger heeft na zijn eerste com muniqué over de actie op het eiland Bengkalis niets meer gemeld over het optreden tegen het opstandige Midden-Sumatra In het communiqué van dinsdagochtend was gezegd, dat drie plaatsen op Bengkalis van opstande lingen zijn gezuiverd". Men vraagt zich in Midden-Sumatra af of deze actie is bedoeld als eerste stap naar een burgeroorlog, of dat men slechts beoogt de gewesten, die aarzelen bij het bepalen van hun positie centrale of contraregering schrik aan te jagen. De tegenregering meent dat Djakarta de opstand met geweld wil onder drukken, doch anderen zien in de landing een poging van de centrale rege ring, zich van formele hulp van Atjeh Tapanoeli en Zuid-Sumatra te verzekeren. GEEN BURGEROORLOG. Het Indonesische ministerie van voorlichting publiceerde gisteravond een verklaring, waarin wordt gezegd, dat „het optreden der regering om de avonturiers achter de opstandige be weging van Padang te grijpen" geen burgeroorlog betekent. „Als het neer slaan van een opstand In een deel van 't land hetgeen de taak is van elke regering wordt beschouwd als een burgeroorlog, dan is er al sinds Sabotage van examens in Italië De studenten in Italië ageren reeds enige tijd tegen nieuwe examens, die de regering heeft ingesteld, omdat volgens haar de examens van som mige universiteiten niet streng ge noeg zijn. Volgens de studenten zijn de staats examens overbodig. In Rome en Na pels is het verschil dinsdag acuut geworden. In Napels moesten de exa mens stopgezet worden, nadat een groep studenten er in geslaagd was de opgaven te veroveren en uit te delen aan studenten, die nog examen moesten doen. In Rome moest de po litie dinsdag optreden tegen groe pen betogende studenten. In het ge hele land weigeren duizenden studen ten, dikwijls gesteund door hun pro fessoren, de examens af te leggen. lang in Indonesië een burgeroorlog gaande", aldus de verklaring. In dit verband wordt herinnerd aan de beweging van de Darul Is lam, de communistische opstand te Madioen en de opstand op Ambon in 1950. De regering herhaalt, dat haar actie niet gericht is tegen „de on schuldige bevolking van het gebied, dat* door de opstandelingen bezet wordt gehouden", maar bedoeld is om de „rebellie van avonturiers neer te slaan". Intussen heeft de minister van bui tenlandse zaken Soebrandio opnieuw verklaard, dat een Amerikaanse in menging in de binnenlandse aangele genheden van Indonesië de V.S. niet ten voordeel zal strekken, maar inte- I gendeel slechts „de andere partij" zal1 uitnodigen hetzelfde te doen. De mi nister zei dit, toen hem werd ge vraagd commentaar te leveren op de recente verklaring van minister Dulles, dat „Indonesië tot voor kort duidelijk op weg was naar een com munistisch despotisme". Russische schepen. In Djakarta is dinsdag bekend ge maakt, dat de Indonesische regering een aanbod van de Sowjet-Unie voor de levering van tien Russische sche pen met een totale tonnage van 35.000 brt, heeft aanvaard. DE NEDERLANDERS IN MIDDEN- SUMATRA. De woordvoerder der Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging in Djakarta heeft dinsdag medegedeeld, dat in samenwerking met het Indone sische Rode Kruis en de Indonesische autoriteiten pogingen worden ge daan om de Nederlandse onderdanen uit Midden-Sumatra te evacueren. De woordvoerdr zeide, dat er nog onge veer 100 Nederlanders in dit ge bied zijn. Oorspronkelijk bevonden zich meer dan 200 Nederlandse on derdanen in Midden-Sumatra, doch enkele Nederlandse gezinnen zijn de laatste weken over land uit Padang naar Noord-Sumatra vertrokken. Het Indonesische consulaat in Sin gapore heeft woensdag bekend ge maakt, dat vier „opstandelingenha vens" voor de handel in Singapore gesloten zijn. Het zijn de havens van Padang, in Midden-Sumatra, en van Menado, Bitung en Kema in Celebes. De Indonesische marine had reeds een wisselvallige blokkade tegen de ze havens ingesteld, doch de bekend making van het consulaat was de eer ste officiële instructie om van deze havens geen gebruik meer te ma ken. Intussen hebben Chinese zakenlie den in Singapore verklaard, dat se dert de berichten over gevechten in Midden-Sumatra de handel met In donesië practisch tot stilstand is ge komen. „De meesten van ons zijn bang om op dit ogenblik handel te drijven", verklaarde een woordvoer der van de vereniging van overzeese Chinesse im- en exporteurs. Geen nieuws van het front. Het hoofd van de legervoorlich- tingsdienst in Djakarta, luitenant kolonel Pirngadie, deelde woensdag mede geen enkel officieel bericht te hebben ontvangen over de landing van regeringstroepen op de westkust van Midden-Sumatra. Hij zeide dit in antwoord op vragen naar aanleiding van buitenlandse berichten, dat re geringstroepen zouden zijn geland op vier punten van Sumatra's West kust. Met betrekking tot de oostkust van Kanon en ujieg staan klaar in Monaco In afwachting van de blijde gebeurtenis in het prinselijk gezin van het Midden-Sumatra zeide de woordvoer- vorstendom Monaco worden vele voorbereidingen getroffen. Soldaten der geen nieuwe berichten over de brengen een vuurmond en munitie in gereedheid om de saluutschoten te situatie aldaar te hebben ontvangen.kunnen lossen. Het vonnis tegen de bisschop van Prato Dit nummer bestaat uit 8 pagina's DE KRACHT VAN DJAKARTA ZEEMACHT 3 jagers,4 korvetten, 1 flottielje mijnen vegere, 1 opleidingsschip, dnt kleine scfiepen. LUCHTMACHT telt ca.10.000man en bezi ra. 30 vlieg velden 1 squadron bomrnenwerp 1 sq. transport,2sq.verkei ninq,1sa.iaqers(lsq.foto De keizer opende een kunstfaculteit Gevolgen vielen nogal mee Een B-47 bommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht heeft dins dag per ongeluk een niet op scherp gesteld kernwapen laten vallen, aldus heeft het hoofdkwartier van de Ame rikaanse strategische luchtmacht dins dag bekend gemaakt. De bommenwerper behoorde thuis op het vliegveld Hunter in Georgia en liet per ongeluk zijn bom vallen op een huis in de omgeving van Flo rence in de Amerikaanse staat South Caroline. Vijf personen werden gewond, van wie één zwaar. Er zijn geen doden. De bewoners van het verwoeste huis bevonden zich op het ogenblik van de ontploffing buiten. De gewon den werden getroffen door in het rond vliegende stukken puin. Kapitein James Brady, woordvoer der van de Amerikaanse luchtmacht, heeft medegedeeld, dat er géén ge- Keizer Haile Selassie van Ethiopië heeft in Addis Abeba een nieuw ge- vaar bestaat voor een ontploffing van bouw van de kunst-faculteit van de universiteit geopend. Op de bovenste het atoomwapen. Er zou wel gevaar foto zien we hem tijdens de onthulling van een plaquette in het gebouw, voor radio-actieve besmetting zijn, Links zijn beide kleinkinderen. Op de onderste foto zien we de keizer bij indien het zeer ontplofbare ontste- het verlaten van het gebouw temidden van de universiteitsautoriteiten. Op kingsapparaat van de bom het wapen de achtergrond het nieuwe faculteitsgebouw. geheel zou vernielen. j Meer dan duizend Parijse studen ten, die demonstreerden tegen uiterst rechtse bewegingen, zijn dinsdag in de studentenwijk van Parijs hand gemeen geweest met de politie. Driehonderd studenten, onder wie enkele rechtse tegenbetogers, werden opgebracht. Een politieman werd ge wond. Een juridisch oordeel Het jongste nummer van het in het Vaticaan uitgegeven weekblad „Osser- vatore della domenica" bevat een ar tikel van de bekende deskundige op het gebied van het kerkelijk recht, prof. Pius Ciprotti, waarin de juri dische beginselen uiteen gezet wor den, die van toepassing zijn op het recente proces tegen de bisschop van Prato. „Indien een wereldlijke rechtbank, zoals b.v. kortgeleden het Hof van Cassatie, degenen van concubinaat kan betichten, die samenleven na voor de Kerk een huwelijk te hebben aan gegaan, dat door de wet niet als zo danig wordt erkend", aldus prof. Ci protti, „dan valt niet in te zien, waarom het aan de kerkelijke autori teiten niet toegestaan zou zijn, het zelfde te doen in het tegenoverge stelde geval: de Staat erkent het ker kelijke huwelijk niet, dat niet door de burgerlijke stand is geregistreerd, en omgekeerd wordt door de Kerk het burgerlijk huwelijk niet erkend, als één van de partijen katholiek is of katholiek was. Wat moet een bisschop doen, als tegen de juridische bepalin gen wordt gehandeld? Het antwoord hierop", zo vervolgt prof. Ciprotti, „is heel eenvoudig: hij moet datgene doen, wat hij steeds gehouden is te doen bij ernstige schendingen der goddelijke en kerkelijke wetten, nl. straffen als de wet hem de bevoegd heid verleent straf op te leggen, of straffen dan wel andere sancties af te kondigen, die door de wet zijn vastgesteld, het slechts aan de bis schop overlatende daarvan kennis te geven. Hij moet buitendien in het al gemeen alles doen wat mogelijk is om te bereiken, dat aan de kerke lijke wetten wordt gehoorzaamd, zo- I „Springstof deskundigen zijn, bij wijze van voorzorgsmaatregel, naar de plaats, waar het atoomwapen is1 I neergestort, gezonden", aldus Brady, die verder verklaarde, dat de bom tijdens een normale oefenvlucht werd verloren als gevolg van een hapering I in het bevestigingsapparaat van de J bom. Kapitein Brady zei ook, dat „een ieder is verzocht uit het gebied ter plaatse te blijven, dat thans onder toezicht van de luchtmacht is ge- steld", waaraan hij toevoegde: „Een algemene ontruiming wordt niet over wogen". „Indien zich in het betrokken ge bied radio-activiteit zou voordoen, kan deze slechts op geringe schaal voorkomen. Zij zou in dit geval door een eenvoudige „wasmethode" teniet kunnen worden gedaan", aldus de woordvoerder. Is meer gebeurd. Lewis Strauss, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor de kernenergie, heeft drie februari jL in een televisie-uitzending medegedeeld, dat het reeds verscheidene malen is voorgekomen, dat Amerikaanse mi litaire vliegtuigen, die atoombommen aan boord hadden, bij botsingen wer den betrokken, zonder dat dit tot een ontploffing leidde. Hij verklaarde bij die gelegenheid ook, dat niet op scherpgestelde atoom- als Canon 336 van het Kerkelijk Wetboek het de bisschoppen tot plicht stelt." Namen moesten genoemd worden. Bij het afkondigen van het door de wet bepaalde heeft de bisschop van Prato zich gehouden aan de voorge schreven vorm die vereist, dat de na men van de betreffende personen ge noemd worden, opdat men wete op wie de wetsbepalingen van toepassing zqn, en dat de redenen opgegeven worden, op grond waarvan dit ge schiedt, precies zoals dit ook in de wereldlijke rechtspraak gebruikelijk is, reeds alleen al om de betrokke nen in staat te stellen in hoger be roep te gaan, mochten zij de tegen hen afgekondigde sancties onrecht vaardig achten „Volgens artikel I van het Con cordaat", zo vervolgt prof. Ciprotti, „garandeert de Italiaanse Staat aan de Katholieke Kerk de vrije uitoefe ning van Haar geestelijk gezag, de vrije en publieke uitoefening van Haar jurisdictie op kerkelijk gebied"; hq „verleent (zelfs) door middel van zijn eigen overheidsorganen bescher ming aan de geestelijkheid in de uit oefening van het geestelijke ambt, waar dit nodig moent zijn". Artikel 2 van hetzelfde Concordaat stelt vast: „Zowel de H. Stoel als de bisschop pen kunnen instructies, reglementen, i herderlijke brieven, kerkelijke bulle tins en andere documenten verband houdende met het geestelijk bestuur over de gelovigen, die zij binnen de j kring van hun bevoegdheden menen I te moeten uitvaardigen, vrijelijk pu-1 bliceren binnen de gebouwen die i voor de eredienst dan wel voor de uitoefening van hun ambt noodza-1 kelijke kantoren bestemd zijn, aan- plakken en ook aan de deuren die hiertoe toegang geven, laten bevesti gen". Rechtbank onbevoegd. „Hieruit volgt", aldus prof. Ciprot ti verder, „dat een wereldlijke recht bank niet eens bevoegd is erover te oordelen of een door de kerkelijke overheid getroffen maatregel al dan niet overeenstemt met de kerkelijke i wetten en haar in het eerste geval! als rechtmatig en in het andere als onrechtmatig te beschouwen." Tenslotte sprekend over het niet! verschijnen van de bisschop van Pra to en van pastoor Aiazzi voor de rechtbank te Florence, stelt prof. Ci protti vast, dat Canon 120 van het kerkelijk Wetboek het voor iedere geestelijke die voor een wereldlijke rechtbank gedaagd mocht worden, tot plicht maakt, niet voor het betreffen de tribunaal te verschijnen, tenzij zijn aanwezigheid daar volstrekt noodza kelijk is, wil erger kwaad vermeden worden. (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). AFNEMENDE VORST. Vannacht lichte tot matige vorst en hier en daar mist. Ove rigens geleidelijk toenemende bewolking met morgen in de loop van de dag van het zuidwesten uit enige regen, wellicht vooraf gegaan door sneeuw of ij zei. Aan vankelijk zwakke later overwe gend matige wind tussen zuid oost en zuid. Morgenmiddag stij ging van temperatuur. 13 Maart zon op 7.01; onder 18.40; maan op 3.05; onder 11.53. Hoogwaterstanden 13 Maart v.m. 9.10; n.m. 9.50. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS sneeuw sneeuw onbew. zwaar bew. onbew. onbew. onbew. zwaar bew. sneeuw onbew. zwaar bew. geh. bew. onbew. sneeuw zwaar bew. geh. bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. sneeuw driftsneeuw sneeuw zwaar bew. onbew. onbew. zwaar bew. - 5C. - 8 -12 4 3 4 2 3 3 6 7 99 bommen „in dergelijke gevallen niet meer gevaar opleveren dan bommen van het gangbare type". Tenslotte heeft de Britse minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd in november 1957, in antwoord op vragen van volksvertegenwoordigers, in het Lagerhuis verklaard, dat er1 géén gevaar voor een keVnwapenont- j ploffing zou bestaan, indien een van de in Engeland gelegerde Amerikaan-1 se bommenwerpers, met een niet op scherpgestelde atoombom aan boord, boven Brits gebied zou neerstorten. Vrij van besmetting. Nader wordt gemeld, dat deskun digen van de Amerikaanse luchtmacht thans het gebied, waar dinsdag het per ongeluk door een Amerikaanse bbmmenwerper afgeworpen, maar niet op scherp gestelde kernwapen terecht kwam, „vrij van radio-actie ve besmetting" hebben verklaard. Ook de afgelopen 24 uur hand haafde zich het winterse weer in West-Europa. In de meeste landen kwam opnieuw matige en hier en daar strenge vorst voor. Zelfs in Italië, Zuid-Frankrijk en Spanje daalde de temperatuur tot beneden het vriespunt. In ons land ging de afkoeling weer met mist en rijpvorming gepaard. Intussen zijn er enkele belangrijke veranderingen in de luchtdrukver deling opgetreden. Een depressie die ten zuiden van IJsland tot ontwik keling kwam, nam in omvang en diepte toe en verplaatste zich lang zaam in de richting van de Britse eilanden. Het frontenstelsel ervan bereikte de Ierse Zee, wat met natte sneeuw en enige regen gepaard gaat. Achter het front is de lucht van ma ritieme oorsprong en zijn de tempe raturen aanzienlijk hoger dan in de continentale lucht aan de voorzijde van het front. De depressie volgt nog een zuid oostelijke koers, *maar het laat zich aanzien, dat zij het weer in ons land de komende 36 uur gaat beïnvloeden. Later kan ook enige neerslag ver wacht worden in de vorm van natte sneeuw, qzel of regen, en een stij ging van temperatuur. De komende nacht zal echter nog op de meeste plaatsen vorst voorkomen. Korreltje Efce haastig is om rijk te worde zal niet onschuldig wezen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1