2 De mogelijkheden van recreatie in de Randstad Holland Recreatie te water heeft nog genoeg mogelijkheden Minister Vondeling sprak over landbouwproblemen 'n TIP VAN BOOTZ Marineman liet pakje met verdovende middelen liggen Begrafenisauto reed bejaarde dame aan QeafaCen MAANDAG 10 MAART 1958 DE LETDSE COURANT PAGINA 8 Ter gelegenheid van de HISWA zodra er meer jachthavens komen zal heeft de heer M. Riuytenschild, hoofd van het Bureau van Watertoerisme ANWB-KVNWV-NKiB, een uitvoerig exposé gegeven over de mogelijkhe den voor de recreaties te water in heden en toekomst. Daarbij heeft hij vooral gewezen op de mogelijkheden voor de steeds groeiende belangstel ling in de Bandstad Holland. De bevolking van Nederland heeft zioh in de laatste 52 jaar verdub beld en bedraagt thans 11 miljoen. Daarvan wonen er 4 miljoen in de Randstad Holland, de stedenkring Rotterdam, 's-Gravenhage, Haarlem, IJmond, Amsterdam, Zaanstreek, 'Hilversum, Utrecht, Gorkum, en al les wat daarbinnen ligt, Voor 1980 wordt de bevolking van de randstad geschat op 5'/i miljoen, dat is dus ge lijk aan 't aantal inwoners van geheel Nederland 'n Vi eeuw geleden. Deze toenemende bevolking is zich in toe nemende mate gaan outspannen bui ten de stad, omdat men meer behoef te heeft gekregen aan ontspanning in de toekomst grote mogelijkheden de watersport zioh daar uitbreiden. Hetzelfde geldt voor de Vinkeveense plassen. In het hart van de randstad Holland zijn nog volkomen rustige wateren, zoals de Nieuwkoopse plas sen en de vele polderwafieren, die zich uitstekend lenen voor het wa tertoerisme. De Loosdrechtse plassen naderen eveneens de grens van hun opnamecapaciteit, maar de bewoners van het zuidoostelijk deel van de tot het provinciaal Bestuur van Noord-Holland, het Gemeentebestuur van Amsterdam en de Dienst der Zui derzeewerken gewend met het ver zoek gezamenlijk maatregelen te ne men dit watersportgebied tot ontwik keling te brengen. VEEL BEZOEK OP DE TENTOONSTELLING De belangstelling voor de HISWA, de watersporttentoonstelling in het RAI-gebouw te Amsterdam, is gezien de cijfers van het bezoekersaantal, tot dusver aanzienlijk groter dan vo rig jaar. Gisteren telde men op de expositie 12.137 bezoekers tegen 8000 eerste zondag vorig jaar, toen SS prachtige* uit- «S «S wijkmogelijkheid voor het beoefenen van dë watersport op de Lek in de omgeving van Culemborg, wanneer de stuw bij Hagestein in werking is getreden en daar een stroomloos wa ter zal ontstaan. De ANWB en de KVNWV hebben hiervoor de aan dacht gevraagd van de gemeente Cu lemborg. DE BRABANTSE BIESBOSCH Ook de Branbantse Bies bos ch biedt tengevolge van 't tempo en de span ning van dagelijks leven tengevolge van het tempo en de spanning van het dagelijks leven, tengevolge ook ook van 't feit dat steeds meer mensen een groot deel van hun leven in stra ten en huizen doorbrengen. Hoe verder de techniek zich ont- wanneer door het afsluiten van de zeegaten de getijdebewegingen gro tendeels zijn weggevallen. De Bies- boech ligt vlakbij Dordrecht en wei nig verder van Rotterdam dan de Loosdrechtse plassen van Amster dam en bovendien in de nabijheid van het zich sterk ontwikkelende wikkelt, hoe meer de mens behoefte i Brabantse industriegebied. In 1961 heeft aan de illusie om het contact te zal het watergebied VeérsgatZand- verbreken met de beschaving met zijn kreek van het buitenwater zijn af- snelverkeer, machines, telefoon, te levisie en radio. De ontwikkeling van de industrie en de daarmee gepaard gaande uitbreiding der steden doet de behoefte aan recreatie buiten de stad tot steeds grotere hoogte stijgen. (Europoort, IJmond, Brabants indus triegebied bij alle steden). Naast meer behoefte heeft de mens ook meer gelegenheid gekregen tot ontspanning door de vrije zaterdag middag en de vakantie met doorbe taling van het loon. Het weekeind- toerisme zal tot een ongekende hoog te stijgen wanneer ook de gehele vrije zaterdag zal worden ingevoerd. De wegen en rijwielpaden zijn op de vrije dagen reeds overvol en ook op de verschillende recreatiererreinen is weinig rust en ruimte meer aanwe zig. Vooral in het westen des lands is een groot gebrek aan recreatie ruimte. KAGERPLASSEN AAN DE GRENS... Alleen voor de beoefening van de watersport is nog ruimte genoeg, zelfs binnen de randstad Holland. De Kagerplassen naderen op mooie da gen de grens van hun opnamecapa citeit, toch zal ook daar de water sport zich nog uitbreiden omdat velen de hoge concentratie van watersport- beoefenaars geen bezwaar achten, velen vinden dit zeifis prettig. De overvolle Kagerplassen hebben dus voor een groot aantal mensen him belangrijke recreatieve functie. Hoewel er reeds zeer veel jacht havens in de omgeving van de Kager plassen liggen zal dit aantal zich toch in de toekomst uitbreiden, o.a. door dat men het vaarwater tussen het Vennemeer en de Koppoel daarvoor wil bestemmen. Door een juist over heidsbeleid zfy'n de oevers van de Kagerplassen overigens gaaf gehou den en kan men hier ondanks de drukte nog steeds in een mooi land schap verkeren. Bovendien hebben de Kagerplassen een uitwijkmoge lijkheid omdat de watersportbeoefe naars over de Ringvaart vrij gemak kelijk het Braassemermeer en de Westeinderplassen kunnen bereiken. De ANWB en de KVNWV hebben aangedrongen op het creëren van be tere zeilverbindingen tussen deze plassengebieden. BRAASSEMERMEER VOOR UITBREIDING VATBAAR Voor uitbreiding van de accomo date van de watersport op het Braas- gesloten. Hier ontstaat dan de groot ste plas van Nederland, 22 km lang, dit is 3V* maal de Westeinderplas of 2 maal Heegermeer en Fluessen sa men. Ben een gecoördineerd over heidsbeleid kan dit gebied het groot ste watersportoentrum van België en Nederland worden. Van Antwerpse zijde bestaat nu reeds belangstelling om daar een jachthaven te stichten. De ANWB en de KVNWV hebben zich tot het provinciaal Bestuur van Zeeland gewend met het verzoek een recreatieschap voor het gebied Veer- segat-Zandkreek te stichten. Dat het mogelijk is op zo'n afgesloten zee-arm de watersport te ontwikkelen is dui delijk gebleken op de Brielse Maas, waar door samenwerking van de Provincie Zuid-Holland en de om liggende gemeenten, in het bijzon der Rotterdam, het mogelijk is geble ken een watersportcentrum te ont wikkelen. De ontwikkeling van de ling t mvui viwrwai n watereport houdt daar gemkë tred een pakje laten liggen, dat een inhoud tot dit jaar) ook des avonds geopend was. Het aantal bezoekers is thans, de eerste drie dagen na de opening, de 20.000 reeds overschreden. PARTIJRAAD K.V.P. De oorspronkelijk voor 14 decem ber j.L vastgestelde vergadering van de Katholieke Volkspartij welke door bijzondere omsta ndigh eden moest worden uitgesteld, zal nu wor den gehouden op zaterdag 26 april a.s. in het jaarbeursrestaurant te Utrecht. In deze vergadering zal prof. Romme verslag uitbrengen van de parlementaire werkzaamheden. BRAND IN BOTENHUIZEN DUPEERDE ZEEVERKENNERS De Amsterdamse zeeverkenners zijn opnieuw ernstig gedupeerd door een brand in een botenhuis. Brandde zaterdag voor een week een boten huis aan de zuidelijke Wandelweg na genoeg geheel uit, gisternacht tussen 1 en 2 uur zyn twee houten loodsen aan de Amstel een prooi van het vuur geworden. De gehele inventaris van de loodsen, waarin de Dunne- wold-groepen van de „Hearts of Oak's Stam" en de Dorus Rijkers- stam van St. Tarcisius hun attributen bewaren, ging verloren. Tuigen, zei len, navigatiemiddelen, aggregaten, kompassen, motoren en ook een zelf gebouwde plastic waterskooter, het veranderde alles in ruim een uur tijds in een geblakerde massa, ondanks het krachtig optreden van de brand weer met twee motorspuiten en een ladderwagen. De schade bedraagt voor de zeeverkenners 7 a 8.000 gul den. De verslagenheid onder de jonge lui was groot. Ze gingen nochtans niet bij de (verbrande) pakken neer zitten, doch sleepten hun verkoolde waterskooter naar hun stand op de Hiswa, de watersporttentoonstelling in 't RAI-gebouw. Daar hebben zij fi nanciële steun gevraagd voor dë ge leden schade aan de talrijke bezoe kers. Volgens de eerste berichten is deze oproep tot de liefhebbers van de watersport niet vergeefs geweest. De oorzaak van de brand is niet bekend. De politie stelt een onderzoek in. Men vindt het verdacht, dat dit een tweede brand is van betrekkelijk afgelegen botenhuizen in een week tijd. Beide branden braken uit in de nacht van zaterdag op zondag. t Dat wij de besteding beperken Kun je bij ons nu reeds goed merken. Maar één ding staat vast 't Staat in de kast: „TIP van BOOTZ", ons genot na het werken. Inz. Hr. V.D., Den Haag ontv. 1 fl. TIP -f 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. Funeste gevolgen bij verkeerd gebruik Vrijdag heeft een marineman in de trein van Overveen naar Amsterdam met de jachthavenaccomodatie die ter beschikking komt. BEHOEFTE AAN WATERSPORT OVERAL AANWEZIG. Hieruit blijkt wel, dat de behoefte aan de watereport in Nederland vrij wel overal latent aanwezig is. Wan neer ergens bezeilbaar water beschik baar is en er wordt een jachthaven gemaakt dan gaat zich ook de wa tersport ontwikkelen (Wageningen). Bij Amsterdam bieden het IJ-meer en de toekomstige randmeren een enorme mogelijkheid tot de ontwik keling van de massa-recreatie te wa ter. Hier kan in de onmiddellijke na bijheid van de hoofdstad een recrea tiemogelijkheid voor de massa ont staan, die uniek is in de wereld. De ANWB en de KVNWV hebben zich VLIEGENDE ARK VAN NOë Vandaag zal een „Vliegende Ark van Noach" van de KLM uit New Vork vertrekken via Amsterdam naar het koninkrijk Nepal. Het toestel zal 82 stuks kostbaar fokvee vervoeren, n.l. 20 kalveren, 57 lammeren en 5 varkens. De dieren zullen door Hei fer project, een kerkelijke organisa tie uit New Windsor, U.S.A., ge schonken worden aan arme boeren en schaapherders in Nepal. Het vier motorige KLM-vliegtuig, dat dinsdag op Schiphol wordt verwacht, zal de lading naar New Delhi vliegen, van waar enkele trucks het vee naar Kathmandu in de Himalaya zullen semermeer b.v. bij Oude Wetering vervoeren. De gehele vlucht zal wor- en op de Westeinderplas, b.v. bij Lei- lei?meege?ia|, Q muiden. bestaat nog volop gelegen- Co^b-yan 4e Evangelical and Refor- heid. Alle jachthavens zijn vol, maar J me(* Church van Texas. bevat welke bij ondeskundig gebruik levensgevaarlijk kan zijn. Het pakket, dat thans zoek is, bevatte medicij nen o.a. opium en 1000 sterk verdo vende tabletten. Een oproep zater dagmiddag over de radio heeft geen enkel resultaat opgeleverd en de ma rechaussee en de politie zetten het speurwerk naar het pakje voort, maar tot nu toe zonder succes. In het ziekenzaaltje van het Ma rine Opleidingskamp by Hilversum had men te kampen met een tekort aan verdovende middelen en de ma rineman werd naar het marine-hos pitaal in Overveen gestuurd om de nodige aanvullingen te halen. Men gaf hem 100 cc opium, 1000 verdovende tableten en 10 ampullen pantopen mee, welke in een doos werden verpakt. Op het plakband van het pakketje stond met groene inkt het adres van het kamp geschre ven. In Amsterdam moest de mili tair overstappen en by deze manoeu vre is hij het pakje volkomen ver geten mee te nemen. Na het eerste alarm bleek het pakje al spoorloos VAN EZELSKAKEBEEN TOT PLASTICBUIS. In hotel „Yntema" te Quatre Bras heeft zaterdagavond een 17-jarige jon gen uit Noord-Bergum de echtgenote van de kastelein met een plastic-buis op haar hoofd geslagen, tengevolge waarvan de vrouw een diepe hoofd wond kreeg. De jongeman kreeg tegen sluitings tijd onenigheid met de 26-jarige kas teleinse, volgens zijn zeggen, omdat zij zijn moeder beledigd zou hebben. De rijkspolitie te Noord-Bergum heeft zich over de wreker ontfermd. verdwenen en ook bij „Gevonden Voorwerpen" van de Spoorwegen was geen aangifte gedaan. Men acht het niet uitgesloten, dat de vinder in zijn onschuld het pakje, waar immers een adres op stond, op de post heeft gedaan. De brigade commandant van de Kon. Marechaus see in Bussum verzoekt een ieder, die inlichtingen kan verstrekken, zich met hem in verbinding te stel len onder tel. K 29594195 of zich anders te wenden tot de plitie van de woonplaats. Naar aanleiding van het artikel over de missie van pater Verhage te Klimmaan (Nieuw-Guinea) dat werd opgenomen in De Leidse Courant van 22 februari jl.f mocht deze missio naris van verschillende lezers reeds de somma van 660.ontvangen. De milde gevers worden hartelijk bedankt. Zeshonderd-en-zestig gul den is een flink bedrag, maar het is helaas nog niet voldoende voor het onmisbare lichtaggregaat, dat de pa ter zo graag zou aanschaffen De lezers, die nog graag iets wil den geven voor deze zware missie in Nederlands Nieuw-Guinea, kun nen dat doen door hun bijdrage te sturen aan het adres van de pater: Uiterstegracht 37, Leiden, of via de giro (no. 22.93.89). MOTORRIJDER OMGEKOMEN Zondagochtend te kwart voor zes vonden arbeiders, op weg naar hun werk, een motorrijwiel in de bocht van het rijwielpad van Terneuzen naar Sluiskil liggen. De gemeentepo litie werd hiervan op de hoogte ge bracht en stelde een onderzoek in. In een naast het rijwielpad ligende sloot vond zij het lijk van een man drij ven. Het bleek te zijn een 22-jarige varensgezel uit Axel. De vermoede lijke oorzaak van het ongeluk is een te grote snelheid in de bocht. Boterexport en meikprijspolitiek Dr. ir. A. Vondeling, minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, heeft op de zaterdag te Leeu warden gehouden algemene vergade ring van de „Friesche Maatschappij van Landbouw" enkele problemen in de landbouw besproken, zij het dat hij zich, naar hij mededeelde, ge remd voelde, omdat hij de komende week in de Tweede Kamer de nota over het melkprijsbeleid moet verde digen. De minister stelde, dat men niet over de hele lijn pessimistisch be hoeft te zijn over de afzet van land bouwproducten. Voor de pluimvee houderij, de sierteelt en de afzet van vee en vlees zijn de vooruitzichten gunstig; voor groenten en fruit niet ongunstig. De afzet van pootaardap- pelen verloopt goed. Ze worden alle verkocht tegen een behoorlijke prijs. Over de consumptieaardappelen heerst ontevredenheid, omdat inder tijd een exportstop is afgekondigd, teneinde te voorkomen, dat er te weinig in het binnenland zouden overblijven. Thans lijkt het alsof er een overschot zal zijn, want de ex portquota zijn nog maar voor een deel opgenomen. Uit de vergadering werd gesteld, dat, toen de exportstop was afgekon digd, er kansen op uitvoer onge bruikt waren gebleven, waardoor nu een overschot onverkoopbaar is De minister bestreed dit; men kan niet meer precies zeggen hoe het geweest zou zyn zonder exportstop. Wel zei- de hij van mening te zijn te kunnen volhouden, dst de telers hierdoor niet benadeeld zijn en dat in iiier geval de centrale overheid hierbij geen schuld treft. Ongunstig noemde de minister de vooruitzichten voor onze zuivel, voor al voor de boter. Bij de nu vastge stelde garantieprijs voor de melk komt een kilo boter op zes gulden, maar soms wordt er in Engeland slechts een rijksdaalder voor ge maakt. Bovendien stimuleren de ons omringende landen de melkproduk-, tie nog steeds. Voor Nederland is het daarom noodzakelijk, dat het alle prikkels tot hogere melkproduktie uit het landbouwbeleid weert. Dat is voor een nieuwe minister een nare boodschap, maar toch moet hij .die brengen. Omdat het in het bijzonder om de boter gaat, mag de melk prijs niet meer enkel naar vet gehalte bepaald worden, maar hoe het precies moet, is nog een zaak van overleg. Anderzijds moet de afzet van melkvet bevorderd worden. Daarom is straks volle melk verkrijg baar. Als die nu ook maar gekocht wordt, zo zeide de minister: ook de boerenorganisaties moeten daartoe medewerken. Verder zullen er me langes op de markt komen en het deed de minister goed te horen, dat daartegen bij de „Friesche Maat schappij" geen principiële bezwaren meer bestaan. De te verstrekken schoolmelk zal twee en een half pro cent vet bevatten. De minister ging ook in op de be zwaren tegen de nieuwe garantie prijs. Hij is van mening, dat de be lofte van een redelyk inkomen voor de boer daarby volledig is nageko men. De prijs gaat, vergeleken bij vorig jaar, ongeveer een halve cent omhoog. Er is geen sprake van woordbreuk in verband met de af trek voor de pacht. Het feit ligt er, dat er al een vergoeding gegeven was in de garantieprijs voor de hogere pacht, die echter nog niet ingevoerd werd, en dus mocht daarmee reke ning worden gehouden. Overigens is de pacht lang niet zo veel verhoogd als het landbouw schap eerst wenste toen het „de ruk aan de bel" deed. Toch noemde de minister de verhoging nog „aan de styve kant". De vraag is nu nog, hoe het verschil tussen opbrengst en ga rantieprijs te verdelen, naar vetge halte, naar de melkplas per hectare, of ook r.og met tweeërlei prijs. Het landbouwschap schijnt voor een ad vies meer tijd nodig te hebben dan verwacht werd. Daarom is het de vraag, of de minister binnen de ge stelde termijn (veertien dagen na verschijning van de melknota) zijn beslissing bekend kan maken. Tenslotte wekte de minister de boeren op, het tempo van de tijd bij te houden. De snelle veranderingen in de economie vragen een groot aan passingsvermogen van alle producen ten. De produktie moet zich richten naar de vraag, want de klant is ko ning en de boer is ondernemer. In verband daarmede moet hij ook de eerste verantwoordelijkheid dragen. Dit betekent, dat er geen kostprijs- poliüek gevoerd moet worden,maar dat een redelijk inkomen op goed ge leide bedrijven verdiend moet kunnen worden. De discussie was levendig. De com missaris der koningin in Friesland, rar H. P. Linthorst Homan, woonde de vergadering bij en sprak een kort slotwoord. Botsing op gladde weg: 4 gewonden Op rijksweg 13 ter hoogte van Rot terdam Overschie zijn zaterdagavond twee personenauto's door de gladheid met elkaar in botsing gekomen. De botsing ontstond toen de auto, bestuurd door de 30*jarige C. Schaper uit Rotterdam, moest uitwijken voor een motorrijder. Op dat ogenblik na derde een auto uit tegenovergestelde richting. De heer Schaper zag geen kans meer deze auto te ontwijken. De bestuurder van die wagen, de 22- jarige A. Voorbergen uit Wassenaar, liep ernstige inwendige kneuzingen op. De heer S., alsmede twee inzit tenden, de 28-jarige J. Cohen en de 29-jarige H. Muller uit Rotterdam, moesten met een zware hersenschud ding in het ziekenhuis worden opge nomen. Het verkeer op de rijksweg ondervond enkele uren vertraging. Laffe bestuurder De 70-jarige mevrouw T. stond za terdagmorgen langs de Birkstraat in Soest te wachten tot zij zou kunnen oversteken. Uit de richting Baarn na derde een begrafenisauto welke plot seling zonder enkele noodzaak naar rechts afzwenkte. De dame werd door de wagen gegrepen en via de motorkap op straat geslingerd waar zij zwaar gewond bleef leggen. Zij werd opgenomen in het ziekenhuis De Lichtenberg te Amersfoort. De bestuurder van de begrafenis auto is na de aanrijding zonder zich verder om zijn slachtoffer te bekom meren snel doorgereden in de rich ting Amersfoort. De politie van Soest heeft met auto's de gehele omgeving afgezocht, doch men heeft tot nu toe de aan de voorkant beschadigde auto nog niet opgespoord. SNEEUWBALLENGEVECHT EINDIGDE MET WAARSCHUWINGSSCHOTEN Een wat al te ruwe smijtpartij met sneeuwballen is de afgelopen nacht in de Regulieredwarsstraat te Am. sterdam geëindigd met enkele waar schuwingsschoten van de politie en met de arrestatie van twee jongelui. Even na het nachtelijk sluitings uur van de café's in de hoofdstad wierpen een aantal baldadige opge schoten jongens sneeuwballen naar voorbijgangers. Een harde ijshal ver wondde een in burger geklede bri. gadier van politie. Deze maande te zamen met een collega, de jongelui tot ophouden, nadat zij zich als po litiemannen hadden gelegimiteerd. De uitwerking was averechts, want de jongens namen een dreigende houding aan. Mede dank zij de hulp van enkele geüniformeerde agenten slaagde men erin de gemoederen te kalmeren. De knapen lieten de brigadiers echter niet met rust en even verder in de straat drongen zij opnieuw op de politiemannen in, gesteund door een talrijk opgekomen publiek. De brigadiers zaten dermate in het nauw dat ze elk drie waarschuwingsschoten in de lucht moesten lossen en een der agenten zijn sabel moest trekken, alvorens ze zioh konden bevrijden. De politie heeft twee jongelui mee genomen naar het bureau. goed Uit het Amerikaans vertaald door H. de Graaff Mijnheer Wente grinnikte: „Hon ger?" vroeg hij. Haar gezicht klaarde op. „Echt? vroeg zij. „Koffie met een paar broodjes, appeltaart en ijs na, en een zakje bonbons om op te zuigen?" „Ik geloof dat dat je wel toekomt" zei hij. „Ga zo maar door met eten, juffrouw Madigan. Tegen dat je veertig bent, ben je dan zo dik als m'n tante Truus." „Geen sprake van" zei ze beslist. „Ik zet het allemaal om in energie en niet in vet. Ik vind het vreselijk oneerlijk dat ze zich van mij niets aantrekken. Ze hebben me voortdu rend genegeerd. Van het allereerste begin af. En aan wie hebben ze alles te danken? Aan wie, vraag ik u? Wie is bijna gestikt voor de goede zaak? Maar nee hoor, geen mens vertelt me iets." „Ik vind het gemeen" zei Wente. „Prothero is oneerlijk" zei ze. „Ik, ga morgen met een groot bord voor de ingang staan: PROTHERO IS ONEERLIJK TEGEN SHERRU MADIGAN Arm meisje door warenhuis verdrukt „Ik durf anders wel te zeggen" zei hij. „dat Prothero zijn waardering zal weten te tonen." „Ik wil geen waardering!" zei Sherry heftig. „Ik wil weten wat er gebeurt. Ik wil weten of mijnheer Mixis alles verteld heeft en hoe ma dame De Spain zich houdt. En wat mijnheer Portman bekend heeft Wat me er aan herinnert dat het net iets voor Prothero zou zijn." „Wat?" vroeg Wente. „Om iemand van buiten aan te ne men om mijnheer Portmans plaats in te nemen, inplaats van Newsome promotie te laten maken." „Wees toch stil!" zei Roger boos. Mijnheer Wente onderdrukte een glimlach. „Doet het jou wat?" vroeg hij. „Het doet haar niets zei Roger. „Integendeel, het is heel belang rijk voor mij" zei ze. „Denk je dat hij er geschikt voor is? vroeg Wente met een twinkeling in zijn ogen. „Bijzonder geschikt" gaf Sherry te kennen. Alleen heeft hij één ge brek en wel een ernstig gebrek. U zult hem dan ook flink onder han den moeten nemen. Hij bezit niet veel ondernemingsgeest." Voor dat een van de twee mannen kon antwoorden, kwam Pat Evans naar hen toe. „De hoofdcommissaris wil je spre ken, juffrouw Madigan" zei hy op officiële toon. En een beetje minder formeel voegde hij er aan toe: „Denk er om, hittepetit, dat je tegenover de hoofdcommissaris komt te staan. Ge draag je dus netjes. Antwoord in duidelijke taal en probeer hem geen raadseltjes op te geven. Goed begre pen?" „Ja, mynheer Evans" zei ze ge dwee. Pat bracht haar naar het kantoor van Wente, waar de hoofdcommissa ris achter een bureau zat Een steno graaf nam alles op wat er gezegd werd. De commissaris zag er ver moeid maar erg streng en indruk wekkend uit Hy keek Sherry over zijn bril aan. „U bent juffrouw Sherry Madi gan?" vroeg hij. „Dat weet u heel goed" zei ze, „en ik sta er op te weten of mijnheer Mixis helemaal door de mand geval len is. En wat heeft madame De Spain gezegd? Ik verafschuw die vrouw hartgrondig, want zy is de aanstichster van het hele complot. Mijnheer Portman is alleen maar een glibberige aal en over hem hoeven wij ons geen zorgen te maken." Ze hield even op om adem te ha-, len en de hoofdcommissaris slikte en maakte vertwijfelde gebaren. Maar hy herstelde zich snel. „Ik ben degene die vragen stelt", zei hij streng, maar zijn houding was minder zelfverzekerd dan zijn woor den klonken. „Waarom bent u van avond naar het magazijn gegaan?" „Om me te overtuigen" zei Sherry. „Al weet je iets ook zo goed als ze ker dan moet je toch concrete bewij zen hebben." „Om u te overtuigen dat het lin nen er was?" vroeg de commissaris. „Hoe wist u dat het daar zou zijn?" „Waar had het anders moeten zijn? vroeg Sherry" met opgetrokken wenkbrauwen. ,Ik begon de commissaris, maar hij brak zyn zin af en sloeg met de vlakke hand op het bureau. „Juffrouw Madigan zei hij een beet je schor. „Wilt u alstublieft zo goed zijn steeds één vraag tegelijk te beantwoorden? Ik bedoel werke lijk antwoorden niet met een te genvraag. Wilt u dat?" „Jazeker mijnheer" zei Sherry. „Hoe wist u dat het gestolen lin nen bij Prothero op het magazijn moest wezen?" Sherry deed werkelijk haar best kort en bondig te antwoorden: „Ik was ik bedoel het was een soort openbaring Het kwam zo maar in me op. Maar wat doet het er eigen lijk toe? Het linnen was er toch. Ik heb het immers gevonden, nietwaar? De stenograaf boog zijn hoofd die per over het papier en bedekte zijn mond met een hand. De hoofdcom missaris deed een laatste poging om zijn prestige te redden. „Juffrouw Madigan, wat ik u bid den mag!" „Ik doe mijn uiterste best om mee te werken" zei ze „maar u valt me telkens weer in de rede. Hoe kan ik iets nu behoorlijk vertellen als ik bijna uit mijn vel spring van nieuws gierigheid? U vertelt me ook niets." „De hemel sta me by!" riep hij vertwijfeld uit. „De beste manier om dit af te han delen" vervolgde zij, is dat u me geen rare vragen meer stelt en heel stil zit en mij laat uitspreken. En probeer alstublieft niet me bang te maken met boze blikken en lelijke gezichten." Hy leunde achteruit in zyn stoel en vouwde zijn handen over zijn buik. „Ik zal het proberen" zei hij gelaten. Maar er stond hem een grote ver rassing te wachten. Sherry werd op slag zakelijk en beknopt. Ze begon haar verslag by het allereerste begin bij het vinden van het lichaam van Elsie Whipples man en van dat ogen blik ging ze stap voor stap verder, belichtte ieder feit, dat bijdroeg tot het begrip van de zaak en constru eerde een degelijk gefundeerd en hecht geconstrueerd gebouw van feiten en bewijzen. Ze zag geen en kel belangrijk feit over het hoofd en vermeed alles wat niet tot kennis en begrip van de zaak bijdroeg, Het was een afgerond, samenhangend en overtuigend geheel. „Ziezo" zei ze, toen ze klaar was „En het was totaal verkeerd van u om zo gewichtig en uit de hoogte tegen me te doen." ,Ik eh neem me niet kwa lijk" zei de hoofdcommissaris. „Het was erg eh duidelijk en erg beknopt." „Natuurlijk" zei Sherry, waarmee ze te kennen gaf, dat ze zijn excuus accepteerde. ,En mag ik nu alstu blieft alles weten? Anders kan ik vannacht geen oog dichtdoen. Heb ben ze bekend?" „Mixis en Portman wel" zei de hoofdcommissaris. „En Spee ook." „Maar madame De Spain en Clem niet?" ,Dat zijn een paar gehaaiden" zei de hoofdcommissaris, „maar we heb ben nu voldoende bewijsmateriaal en ze zullen ons niet ontglippen". „Het zal wel met mijnheer Port man begonnen zijn", veronderstelde zij. .Onder één hoedje met mada me De Spain die in werkelijkheid de baas was van de firma Mixis en Clem." „Precies". (Slot volgt)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8