tn inns, ideml voor de wereldvrede STILLE OMGANG IN DE MIRAKELSTAD Stad en omgeving vormden leger Stemmen bij volmacht ioJ:?s:n s,apcn mct ^ccics.-U kent dar weldadigcgcvocl Johnny Rav, op doorreis, deed Schiphol aan ,©e JOce&eC" ópeetde „Afautituó" 6 MAANDAG 10 MAART 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Het was over vieren gisternacht toen de laatste leden van het biddende geruisloze leger Leidenaren, mannen en jongens, zich door modderige stra ten en stegen verspreidden om in restaurants of broodjeszaken bij een warme kop koffie en een uitsmijter enigszins te ontdooien na deze winterse Stille Omgang 1958 Als een zwarte linie waren de enkele duizenden uit stad en omgeving aanvankelijk over een smetteloos witte sneeuwvacht van de Mozes en Aaron naar het centrum getrokken, maar al spoedig waadde men door brei en plassen en kreeg de processie waarlijk het aanschijn van een boetetocht. Een kiezer, die vermoedelijk niet in staat is zelf aan de verkiezing van de Provinciale Staten deel te nemen kan worden toegestaan bij volmacht te sternen. Formulieren daarvoor zijr gratis verkrijgbaar bij de gemeente, secretarie. De termijn waarbinnen het verzoek moet worden gedaan sluit op 12 maart a.9. Nog slechts en kele dagen is er dus nog gelegenheid Gemachtigde kan zijn echtgenoot of echtgenote, een der bloed, of aan verwanten in de le, 2e of 3e graat (dus: ouders en kinderen, broer en zuster, oom en tante, en voorts de huisgenoten van de volmachtgever) Gemachtigden moeten zelf ook kies gerechtigd zijn. Een persoon mag niet meer dar twee volmachten aannemen. De vol machtgever is niet bevoegd de vol macht in te trekken of zelf aan de stemming deelnemen. Het bovenstaande geldt voor zie ken, gebrekkigen en voor hen, die met vakantie zullen zijn. Voor kiezers, wier beroep of werk zaamheden meebrengen, dat zij her haaldelijk of althans gedurende een deel van 't jaar buiten hun gemeente werkzaam zijn (dus b.v. de schipper? en handelsreizigers) is het niet ver eist, dat de gemachtigde tot zijn familie behoort. Voorts is het ook mogelijk in een andere gemeente te stemmen, maar dan alleen in een gemeente, gelegen in dezelfde provincie, waar de kiezer zijn domicilie heeft. Mededeling daar van dient gedaan te worden ter secretarie van een gemeente, dool ook uiterlijk 12 maart a.s. GROENTE NAAR NOORWEGEN In Noorwegen is bekend gemaakt dat met ingang van 10 maart en tot 5 augustus zonder beperking de in voer van uien uit Nederland en de overige O.E.E.S.-landen zal mogen plaats vinden. Verder is in de periode Slapen onder een appelboom... Kent u ook J., oobeiJ «de, een "Og van uw vakanti,, maar f kfn^' eenvoudig „ict ,ituSKnuit..c' KinS-F*P«munt een wel de natuurlijke verkwikking Geen vertragingen (De bedevaart begon met een Lof. Voor de plaatsen in Leidens omgeving in de parochiekerken en voor de stad in de Hartebrugkerk, waar cele brant was pater Herman Hagen Q.F.M. De predicatie werd gehouden door pater Magnus v. Tienen O.F.M., die de H. Jozef de bedevaartgangers ten voorbeeld stelde. Om kwart over werden de bussen bemand (in to taal vertrokken van de afdeling Lei den 28 bussen) en begon de stille tocht naar Amsterdam, dat deze nacht j voor het eerst weer van het jaar als i de Mirakelstad het doel was vani tienduizenden uit het land. Ondanks de dikke laag sneeuw en het toen reeds gladde wegdek werd de tocht zonder vertraging van bete kenis volbracht. Onderweg passeer de men fietsers en brommers en zo waar ook wandelaars, die aller (stil le) bewondering hadden en wier ont beringen stellig niet als geringe ver-1 diensten aangeslagen zullen worden, i De rit vanaf de stadsgrens van Am- sterdam tot aan het Waterlooplein nam ruim een half uur in beslag en het was tegen kwart voor een, dat de i Leidenaars bij de kerk arriveerden I en de plechtige Hoogmis een aanvang j kon nemen. De koster van de Mozes had inmid- dels open taal tot ons gesproken en gewaarschuwd, dat er tijdens de Mis wel eens een paar sneeuwballen door i de deur zouden kunnen vliegen mensen, die in het holst van de nacht1 doelloos door Amsterdams dreven trekken zijn doorgaans niet bijster ingetogen van aard maar het is loos alarm gebleken. Ook tijdens de Omgang zelf werden geen noemens waardige wanklanken gehoord. Zo trokken weer de tienduizenden door de straten van de Amsterdamse van 10 maart tot 10 juni de onbeperk. binnenstad, ditmaal door sneeuw ente invoer van peen in Noorwegen toe- modder, in de nacht van zaterdag opgestaan. zondag. Het was de eerste van de vier Voor de Nederlandse tuinders zijn jaarlijkse Omgangen. Vooral de niet- dit twee exportprodukten waarvan Amsterdammers maakten deze nacht nog vrij ruime voorraden aanwezig de bedetocht. Men ziet hier een zijn en verwacht mag worden dat er groep pelgrims na afloop van hun in de komende weken wel naar Noor- omgang de lamp vóór Gerzon in de wegen verladen zal worden. Verder Kalverstraat passeren: de plaats, is bekend gemaakt dat in de periode Johnny Ray, de ook in Europa zeer waar het Mirakel geschiedde en waar van 1 maart tot 31 mei de volgende lair Amerikaanse liedjeszanger, vele eeuwen een kapel heeft gestaan, produkten onbeperkt uit de O.E.E.S.- y J landen in Noorwegen ingevoerd mo- wan »im muTiiraip gen worden: boerenkool, doperwten had met enige vertraging te kampen, peulen, princessebonen, savoye kool, In totaal waren er ruim 25.000 pel- snijbonen, spruiten. Dit zijn overwe- Binnen twee weken weer terug „Tulpen uit A'dam op het Waterlooplein de drommen Duin- en Rijnstrekers, die de tocht er reeds op hadden zitten en thans X11 w bezit gingen nemen van de in de grims uit alle delen van het land i gend produkten, waarvan irf ons land steigers staande Mozes en Aaron- j» kerk, waar de Hoogmis voor hen werd opgedragen door pater Wilh. Bossink O.Carm. uit Hoogmade en pastoor Joach. Oudyk O.C.D. de pre dicate hield. Met assistentie van kap. C. A. J. Netten van de Lodewijkskerk en pa ter Silas Plouvier O.F.M. uit Utrecht droeg pater Herm. Hagen het Mis offer op en hield tevens de preek. „Niemand ontspringt de dans", was de gedachte waarvan hij uitging: de titel van een recent boek, dat de on dergang van Europa beschrijft. De mens heeft geen macht meer over de krachten, welke hij zelf heeft op geroepen en er is angst voor de toe komst, vooral bij de jeugd. De inten tie van deze Stille Omgang: Mogen de christenen zoveel naastenliefde opbrengen, dat zij de wereldvrede winnen, getuigde, aldus pater Ha gen, van een grandioos optimisme tegenover het pessimisme van deze 1 wereld. Geen mens ontspringt de dans, wanneer de liefde, die steunt op God, en de trouw, die in God blij vend is, ontbreken. Door het beoefenen van de naas tenliefde kunnen wij de wereldvrede winnen, zei pater Hagen, en wij moe ten beseffen, dat die vrede al geko men is, in Christus. Wanneer wij met Hem meegaan geven wij aan de vrede gestalte waar mensen samen leven en werken. Wij moeten in de naastenliefde Gods liefde zichtbaar maken en Christus zélf zijn. Pater Hagen vroeg de pelgrims deze nacht voor elkaar te vragen, dat zij de lief de mogen beoefenen overal, en vrede brengen in het gezin, verkering, in het werk en in de omgang met mede mensen: dan is de wereldvrede aan het groeien. Toen de lange stoet de kerk ver liet en, soms glijdend en vallend, Spuiwaarts ging, ontmoette men reeds Modder trotserend. De Leidenaars waren inmiddels bij het Begijnhof aangekomen, waar een intense drukte heerste en het even duurde voordat de massa door nau we steegjes was heengeloodst en de eigenlijke Stille Omgang gelopen kon worden. Het tempo werd boven dien nog even vertraagd, doordat an dere groepen in de Kalverstraat de rijweg, welke in hun ogen onbegaan was geworden, vermeden en zich tot het smalle trottoir bepaalden. De Lei denaars zagen het ruimer en stapten er zonder veel omhaal dapper en j spattend op los. Een uur lang ging men weer de eeuwenoude bedeweg: een offertocht door het donkere Amsterdam, mid- i den in een somber en verdwaasd I nachtelijk leven. Weer riepen vele duizenden zwijgend, doch ook mas saal en vastberaden Gods zegen af over deze wereld, voor hun dierbaren en zichzelf. En de nachtvierders langs de straat spotten of bleven verbaasd staan en dachten misschien na Om vijf uur precies startten de chauffeurs weer de motoren van hun J touringcars en werd de terugweg aanvaard. De eerste van de vier Stil le Omgangsnachten was weer voor bij. Een nacht van grootse geloofs- demonstratie en stoere, mannelijke godsvrucht, waarvan ook wij, Leid- se katholieken, bezield zijn. Uit het hele land. Ook de pelgrims uit de rest van het land hebben weinig last gehad van de hevige sneeuwval. De achttien ektra- treinen arriveerden op tijd en slechts een klein aantal van de 230 bussen naar Amsterdam gekomen. De meeste bedevaartgangers le verde Eindhoven op (3.000), hoewel o.a. Den Haag met 1400, Leiden met 1800, Groningen met 500 vertegen woordigd waren. Een groep van 600 katholieke man nen en jongens uit Klazinaveen in Drente werd aangevoerd door de bisschop van Groningen, mgr. P. A. Nierman. Van 1 uur tot half vijf duurde het voordat de stroom van pelgrims ver werkt was. Noch de politie, die extra personeel op straat had, noch de E.H. geen grote voorraad meer is. K'ndje verbrand bij ontploffing Een 2-jarig jongetje is door brand om het leven gekomen toen zaterdag in de woning van de familie H. in de Biezendwarsstraat te Nijmegen een fles met benzine ontplofte. De fles stond op een schap in de te warme - x - - keuken. Er ontstond bij deze explosie B.O.-posten hadden veel werk te een binnenbrandje. Het ruim twee doen. I jarig zoontje, dat toevallig in de keu- De landelijke organisator, de heer ken wast kreeg zulke ernstige brand- Asselman, heeft verklaard, dat er j wonden, dat het moest worden over een verschuiving in de deelnemers gebracht naar het Canisiusziekenhuis, plaats vindt. Naast de vaste kernwaar het aan de gevolgen van de komt er steeds meer belangstelling bij van de jonge generatie. In Am sterdam zelf wordt vooral de jeugd aangespoord aan de omgang deel te nemen. In een speciale en bijzondere intentie wordt zondag 23 maart door ca. 10.000 Amsterdammers tijdens de Omgang gebeden voor het wei brandwonden is overleden. DODELIJK ONGEVAL Zaterdagmorgen is in het zieken huis „Ziekenzorg" te Enschede over slagen van de missie week in okto- leden de 27-jarige M. Polleman uit Veiling in Amsterdam Munt van ex-koning Faroek bracht f 3125 op Handelaren uit de gehele wereld zijn de afgelopen week in A'dam bij een geweest op 'n veiling van mun ten, penningen enz. bij de veiling houder Jacques Schuim an. Diverse munten en penningen werden voor veel hogere prijzen verkocht dan de geschatte waarde. Zo bracht een noodmunt van Ulm, in 1704 geslagen, ƒ3125 op, (geschat ƒ1000). De munt was afkomstig uit de collectie van ex-koning Faroek en ging nu weer terug naar Duitsland. Ruim het tienvoudige van de ge schatte waarde haalde een gegoten penning uit 1735 met het portret var. een Amsterdamse rabbijn (ƒ2525). Een gouden dukaton van Amster dam uit 't jaar 1673 werd voor 1600 van de hand gedaan. De geveilde munten, penningen e.d. waren voor een groot deel afkomstig uit de verzameling van wijlen de heer A. O. v. Kerkwijk, oud-directeur van het koninklijk kabinet van mun ten, penningen en gesneden stenen en uit die van wijlen mr. J. C. P. E. Menso. De totale opbrengst van de veiling bedroeg ongeveer 400.000. ber van dit jaar, welke de ontker stening in de hoofdstad wil tegen gaan. Buiten de organisatie om zullen duizenden personen op eigen gele genheid de Omgang maken. Verschei dene jongens- en meisjesscholen vin den hiertoe zelf het initiatief. Hengelo, die met zijn motor tegen een bestelauto gebotst was. Zijn broer, die als duo-passagier meereed, de heer P. Polleman, is ernstig ge wond in het Koningin Julianazieken- huis in Hengelo opgenomen. Beide voertuigen werden ernstig bescha digd. stapte vergezeld van zijn muzikale leider, de drummer Herman Kapp, uit het S.A.S.-vliegtuig, dat hen van Brussel naar Amsterdam had ge bracht. Een half uur oponthoud op Schiphol en dan met hetzelfde toestel door naar Kopenhagen, waar een nieuw engagement hem wachtte. In het restaurant bestelt hij onmiddellijk Hollands bier. „Mijn vader heeft mij veel verteld over het bier in Nederland, over de tulpen (en hij rook aan de prachtige bos, die op de tafel stond) en over de windmolens. In de eerste wereldoor log was mijn vader in het Ameri kaanse leger. Hoe hij in Nederland is terecht gekomen weet ik niet. En nu ben ik hier, voor de eerste maal. Ja, ik kom terug, eind van de maand. In Amsterdam, Den Haag en Rotter dam. De beide managers, die Johnny Ray vergezellen, Glyn Jones, die voor de Europese tournee zorgt en Bernie Lang, die de persoonlijke belangen van Johnny behartigt, sommen dan de steden op, waar de Amerikaanse zanger zal optreden. In België zijn ze begonnen, in Brussel en Antwer pen en nu ging het dan naar Kopen hagen, Stockholm, Berlijn, Wenen, Parijs en dan Nederland. Misschien ook nog naar Israël. In mei komt Johnny Ray nog terug voor de Expo '58 in Brussel. Johnny Ray is 31 jaar. Hij zelf zegt, dat hij 26 is, maar geeft toe, dat zijn opgave niet helemaal juist is. De zondagmiddag rust van dé Morssingel werd om 5 uur wreed verstoord door de komst van de Leid- se Brandweer. Niet het vuur maar het water moesten door de heer Kos ter en zijn mannen bestrijden. Ek n woonboot „de Krekel" be woond door twee damesstiudenten had een gat gekregen in het ijzeren casco en lag scheef op de bodem van de singeL Nadat de bewoonster, mej. H. Veenendaal, telefonisch gewaar schuwd was in Scheveningen ver scheen zij spoedig met haar mede-be woonster om te constateren dat een Krekel zich op het water niet thuis voelt. De brandweer heeft gepro beerd de boot te lichten doch dit mocht niet lukken ondanks twee uur werken, waarna men de boot hfeeft vast gelegd om verder afglijden in de singel te voorkomen. De inboedel werd druipend bij behulpzame buren binnengebracht. Ingezonden door: EMMA AAT.DEiRS Morssingel 10. „Pat Boone is een goede vriend van mij. Hij is een voortreffelijke huisvader van vier kinderen", zegt Johnny Ray. De andere populaire zangers kent hij niet zo goed of he lemaal niet. Johnny is links Met zijn linkerhand schrijft Johnny Ray enkele van zijn liedjes op, die hy in Amsterdam, Den Haag en Rot terdam zal zingen: All the Way, Alex anders ragtime band, Day by day, Just walking in the Rain, Such a night, Yesterday, Little white cloud that cried, All above my head, Yes tonight Jozephine, en All of me. „Misschien Ook nog wel andere lied jes, ik hou van variatie, het moet geen sleur worden". Het half uur is om. De omroepster maakt bekend dat het SAS-vliegtuig zal vertrekken, richting Kopenha gen. Zingend stapt het viertal weer in de bus voor de korte rit op het platform. Tot ziens roept hij nog. Vrijdag 21 maart komt het kwar tet terug, uit Parijs. Zaterdag 22 maart worden opnamen gemaakt voor de radio van de AVRO, welke 25 maart de lucht in gaan. In de avonduren is Johnny Ray in het Luxortheater te Rotterdam, in de nacht van 22 op 23 maart zingt hij in het Concertgebouw te Amsterdam en zondagavond 23 maart treedt hij op in het gebouw voor Kunsten en We tenschappen in Den Haag. JAARVERSLAG „NATIONALE". In 1957 werd door de Nationale een produktiecijfer bereikt, dat ho ger ligt dan in enig voorafgaand jaar. De produktie bedroeg 525.264.053,. Het in totaal bij de Na tionale verzekerde bedrag is per 31 december 1957 gestegen tot ruim ƒ3.440 miljoen. Met haar dochter maatschappijen tezamen heeft in 1957 het totaal verzekerde bedrag 4 mil jard gulden ruim overschreden. De financiering van de woning bouw had bij de Nationale wel de bijzondere aandacht. In de door de Staat gegarandeerde zgn. Woning bouwlening van de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten werd deel genomen voor ruim f 57 miljoen (in 1957 werd hiervan ruim ƒ21 miljoen verstrekt). Voorts werden aan onder nemingen, wier activiteiten zijde lings verband houden met de woning bouw belangrijke leningsbedragen toegezegd. Ook het aantal door mid del van hypothecaire geldleningen gefinancierde woningen heeft vele honderden bedragen. De balanspost onroerend goed is gestegen met rond 8 miljoen, de post hypotheken met rond 27 mil joen en de leningen op schuldbeken tenis met rond ƒ51 miljoen. De post inschrijvingen Schuldregisters en Grootboeken daalde met ruim 14 miljoen en de effecten en deelnemin gen met 4 miljoen. Hoewel de aandelen koersen ter beurze een gevoelige daling onder gingen had dit voor de Nationale slechts beperkte gevolgen, omdat de aandelen nimmer boven aankoop- koers in de balans worden opgevoerd. Het koersverschil ten bedrage van ruim 3.3 miljoen werd ten laste van de extra-reserve gebracht. De totale premiereserve van de Na tionale bedraagt bijna ƒ900 miljoen. De bedrijfswinst bedraagt 14.725.210.24, waarvan ruim 8.4 miljoen aan de extra reserve werd toegevoegd Het dividend op het ver plicht gestorte kapitaal is verhoogd van 35, tot 40,Over het onver plicht gestorte kapitaal wordt 4 pet. rente vergoed.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7