LMtLGAT 'dhymmm DUINSTREEK RIJNSTREEK MAANDAG 10 MAART 1958 r>F. t.F.IDSE COURANT PAGINA 3 m f» Gladheid In de nacht van zaterdag op zon dag is, ten gevolge van de gladheid, op de Morssingel een 56-jarige dame uit Leiden met haar rijwiel geslipt en gevallen. Met een bloedende won de aan het achterhoofd en een her senschudding is ze door de E.H.D. naar een ziekenhuis hier ter stede vervoerd. Op het dievenpad Uit een schuurtje aan de Sumatra- straat zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag zes grote konijnen ver dwenen. Diefstal wordt vermoed. Meer zekerheid heeft men over het nachtelijk optreden van enkele die ven, die tussen zaterdagavond half negen en zondagmorgen een bezoek Agenda Leiden MAANDAG 10 MAART St. Adelbertvereniging. „Jeugd en Maatschappij" door drs J. Stalpers, 't Gulden Vlies 8 uur nam. A.K.W.V. Uitnodiging door St Adelbertvereniging. Zie boven. Leidse Gymnasiasten. Receptie b. g. v. lustrumviering. Aula Gymna sium Fruinlaan 15.3017.15 nam. Des avonds: Opvoering „Alias", Sophocles. Schouwburg 8 uur nam. Amateurfotografen. Uitslag jaarl. wedstrijd vrije onderwerpen. De Doe len, 8 uur nam. DINSDAG 11 MAART Archeologische lezingen. „Het Ora kel van Delphi", Rijksmuseum van Oudheden, 8 uur nam. K. O. De Haagse Comedie „De Cirkel". Schouwburg, 8 uur nam. K. O. Rondleiding „Volk van Su riname", Rijksmuseum voor Volken kunde, 8 uur nam. Welzijnszorg Leger. Alfred van Sprang. Filmlezing over Oe Noord pool en Achter het IJzeren Gordijn. Cantine Doelenkazerne, 8 uur nam. Kath. Kapperspatroonsbond, Lei den. Bijeenkomst „Zomerzorg" 19.45 uur nam. K.V.P.-Statenkring. Propaganda- avond, georganiseerd door de Jo- K.V.P. Spreker Minister Struycken en jhr mr dr O. F. A. Van Nispen tot Pannerden. St. Antonius Clubhuis, 8 uur nam. WOENSDAG 12 MAART Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, 6.45 uur nam. De Stem des Volks. Concert. Stads gehoorzaal, 8 uur nam. K.A.B.-wetgevende vergadering. „De Harmonie". 8 uur nam. DONDERDAG 13 MAART „In de Vrolijke Arcke". Vertoning van de film „Marcellino" voor leden en introducés. Lange Pieterskerk- koorsteeg 15. 19.30 uur nam. Kon. Mij. v. Nijverheid en Handel. Koffiemaaltijd: „Rotterdam als We reldhaven". In den Vergulden Turk", 12 uur v.m. D.E.V. Ledenvergadering. Café Aniba, Herenstraat, 8 uur nam. Forumavond voor kath. jongeren. Maria Gijzensteeg, 8 uur nam. VRIJDAG 14 MAART O.K.O.-St. Leonardus. Pastoor Van Schalen over „Humanisme". Paro chiehuis. Haagweg, 8 uur nam. Golden Rock-steelband. Uitvoering in Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Leidse Assurantieclub. Algemene Vergadering. Gulden Vlies, 8 uur nam. 'd Oprechte Amateur. Uitvoering St. Antonius Clubhuis, 8 uur nam. K.V.P.-vergaoering Bestuursver kiezing. Den Burcht. 8 uur nam. „In de Vrolijke Arcke". Dansen voor leden en introducés. Dansschool Evert Castelein, Langebrug. 8 u. nam. ZATERDAG 15 MAART Academisch Ziekenhuis. Opening nieuwe Polikliniek 11 uur v.m. De films in de week van 714 maart zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd. Casino: Johnny knapt het op", volwassenen, (donderdag cyclus: „Alexander de Grote", 14 jaar.) Lido: „De graaf van Luxem burg" alle leeftijden. Luxor: „Nathalie", 14 jaar. Trianon: „De liefdesroman van een koningin", alle leeftijden. Rex: „Voorbij Mombasa dreigt de dood", 14 jaar. Dienst der apotheken. Leiden: Geopend: Apotheek Douza, Douza- straat 31, tel. 21313; Apotheek Ha ven, Haven 18, tel. 20085; Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelmina- park 8, tel. 26274. NIET BEZORGING Bij eventuele NIE1 BEZORGING van De Leidse Courant gelieve C te lefoniscb te reclameren alleen oum mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur) Wij kunnen dan trachten U alsnoe een exemplaar te doen toekomen Zaterdag 17 uur '5 uur) DE ADMINISTRATIE. hebben gebracht aan de gebouwen van de Leidse Broodfabriek. Ze klom men door een tuimelraam binnen, braken alle „slotvast" gesloten deu ren open en forceerden bureaus en kasten. De totale buit van de heren bedroeg tien gulden aan muntbiljet ten en enkele pakjes sigaretten. Pastoor Lohuis weer thuis Pastoor Lohuis van de parochie van O. L. Vr. Onbevlekte Ontvange nis aan de Hartebrug, die voor een operatieve ingreep gedurende twee weken in het Sint Elisabethzieken- huis alhier was opgenomen, is heden morgen uit het ziekenhuis ontslagen en in geode welstand op de pastorie teruggekeerd. Pastoor Lohuis zal evenwel nog enige tijd rust moeten houden. Gouden medaille voor de heer Streefland Dezer dagen vierde de heer C. Streefland, De Genestetstraat 49 te Leiden het feit, dat hij veertig jaar lid is van de K.A.B.O., de katholieke bond van overheidspersoneel. Om ge zondheidsredenen moest dit feit her dacht worden ten huize van de jubi laris, waar de voorzitter de heer W. Lagerberg de jubilaris de gouden me daille behorend bij dit jubileum op spelde. Leerling en meester Qemak dient de mens. Het is zo veel rustiger om lekker-lui in de bio scoop getuige te zijn van de hartver warmende knokpartijen van Eddy Constantine. dan om zelf een par tijtje mee te blazen. Niettemin be vonden zich gisteravond onder het publiek, dat van Eddy's escapades lééft, een aantal verlate pubers, dat zich reeds bij voorbaat verkneukel de, denkend aan de klappen die val len gingen. Zo enthousiast was een van hen, dat hij bij voorbaat al te luidruch tig was. De suppoost, die hem tot kalmte maande, bevond, dat geen land met het heerschap te bezeilen was en na herhaalde waarschuwin gen, die met dreigementen werden beantwoord, waarschuwde de bio scoop-directie de politie. Getweeën kwamen even later de dienaren der wet het duister van de bioscoop inzetten. Ze smeekten niet maar gelastten de herrieschopper het theater te verlaten. Hun bevel werd door de raddraaier als een oorlogs verklaring opgevat en hij loste het eerste schot. De bioscoop-bezoekers hebben niet kunnen zien of het een treffer was of niet. Veel tijd had de ruziemaker nog niet gekregen om „Johnny" de kunst af te kijken want de film draaide pas een paar minu ten toen hij onder de drang van een politionele tegenactie het veld moest ruimen. Bur^cliike Stand Geboren: Cora d. v. M. N. Dorre- paal en A. Imthorn. Steven Charles z. van J. Stam en C. M. Taylor. Jacob z. van A. J. Klunder en J. Kok. Mo nique Désirée Anna d. v. G. A. van der Voort en J. A. van Dijk. Maria Petronella d. v. J. Jonker en P. A. Bierman. Patrick Wilhelm Eugène z, van J. Geerards en M. T. B. Lammers Lisnet. HILLEG0M Raadsagenda De raad der ge meente Hillegom vergadert op don derdagavond om 8 uur. Agenda o.m. Aanschaffing lichtaggregaat en schuif ladder t.b.v. de brandweer; verhuur terreinen langs de haven; verkoop grond in plan „Weerestein"; verkoop bouwterrein aan de Prinses Irenelaan; mededelingen: verhuur terrein „Bakkum". Verkoop van bouwterrein aan de Prinses Irenelaan De heer A. G. van de Poll, directeur van de ce- mentwarenindustrie en bouwmateri- alenhandel Cementbouw N.V. te Heemstede, wenst het nog beschik bare perceel bouwterrein naast de bungalow van de heer Uitendaal aan de Prinses Irenelaan alhier van de gemeente te kopen teneinde dit te doen bebouwen met een dubbel woonhuis, gelijk aan die, welke de gebrs W. en P. Vermey aldaar reeds hebben gebouwd. De prijs is vastge steld op 25.per m2. De gemeenteraadsverkiezing De commissie, die de volgorde van de lijst van candidaten voor de KVP zou adviseren, heeft deze als volgt samengesteld: 1. W. F. van Dam; 2. J. G. Stokman; 3. Th. Bakker; 4. P. A. Turkenburg; 5. C. P. A. Beyers- bergen; 6. C. G. Meskers; 7. J. Ver- stege; 8. F. C. van Lierop; 9. J. A. Topper; 10. J. Kok; 11. C. Manshan den; 12. P. van Horick; 13. S. Maas; 14 Q. van Trigt; 15. Mej. J. Duinho ven; 16. Mevr. A. Meyer-Uljee; 17. J. Prins; 18. J. van Zeist. Vierdorpen-Tournooi Dammen Vorige week werden de laatste (zeer belangrijke) wedstrijden gespeeld in het Vierdorpen-tournooi. St. Bavo, op eigen terrein, deed geen misstap en won met grote cijfers van Hille gom, 155. Na het mooie succes van de vorige wedstrijd is deze uitslag wel enigszins teleurstellend voor Hillegom, doch dammen is en blijft nu eenmaal onberekenbaar. Sassenheim deed zijn sportieve plicht, doch moest met een gelijk spel, 1010, genoegen nemen, tegen de jongste deelneemster Noordwijk Door deze uitslagen is de eindstand: St. Bavo 6 5 0 1 10 Noordwijk 6 3 12 7 Hillegom 6 2 13 5 Sassenheim 6 0 2 4 2 St. Bavo werd derhalve bekerwin naar. Noordwijk behaalde de 2e prijs. De prijsuitreiking zal plaatsvinden op een nader te bepalen datum in het clubgebouw van St. Bavo in Heemstede. VVV informatie-centrum Ieder jaar staat de Hillegomse VW met de moeilijkheid om een gebouw te vinden, waarin zij haar informatie centrum kan vestigen. Ook is het niet gemakkelijk een persoon te vin den, die bereid is gedurende het bloemenseizoen zijn of haar tijd voor dit doel ter beschikking te stellen, vooropgezet natuurlijk dat hij of zjj voor deze taak geschikt is. Voor dit jaar is men daarin op uitzonderlijke wijze geslaagd. De katholieke jon geren hebben n.l. voor dit doel hun verenigingsgebouw, het oude „Bloemswaard", ter beschikking ge steld en zullen om beurten genoem de taak vervullen. De Mozaiekwedstrijd Daags voordat de bloemencorso door onze streek zal trekken, zal er op 25 april een mozaiekwedstrijd worden gehou den, waarbij er onderscheid zal wor den gemaakt in grote en kleine mo- zaieken, terwijl de kindenrfozaieken apart zullen worden beoordeeld. Er zullen prijzen ter beschikking wor den gesteld en de mozaieken, die een eerste of tweede prijs krijgen toege wezen, mogen meedoen aan de streekmozaiekwedstrijd, waarvan de gemeente Hillegom, Lisse, Sassen heim, Warmond, Voorhout en Ben- nebroek deel uitmaken. De daarvoor benodigde nagels zullen weer be schikbaar worden gesteld in de schuur van de fa. Van Til-Hartman an de Van Waverenstraat. Wat is de mooiste tulp of hyacint? Evenals voorgaande jaren zal het publiek dat de demonstratietuin voor Treslong bezoekt op de daarvoor be schikbare biljetten mogen uitmaken, wat volgens zijn mening de mooiste tulp en de mooiste hyacint is. De daarvoor beschikbare prijzen bestaan uit bloembollenpakketten, beschik baar gesteld door bloembollenhande laren. LISSE Uitbreiding school aan de Oranje laan gegund Het architectenbu reau Paardekoper en Barnhoorn te Lisse, heeft namens het schoolbe stuur van de parochie van het Onbe vlekt Hart \an Maria: het uitbrei den van de l.o. school met 4 lokalen aan de Oranjelaan, gegund aan de firma Nijman en Zn te Hillegom voor 91.710. De firma Nijman was de laagste inschijver van een op 26 april 1957 gehouden aanbesteding. Na overleg is thans de Rijksgoedkeu ring voor dit werk gekomen. Programma voor 1958 Scooterclub „De Bollenstreek". De Scooterclub „De Bollenstreek" heeft het program ma voor het jaar 1958 bekend ge maakt, luidende als volgt: 9 Maart Openings-showrit, start half 4 nam. „Het Witte Huis", Vlas hoven, Noord wij kerh out. 30 Maart, Bloemenrallye, 20 april Vraagteken- rit, 17 mei, Elf-dorpen tocht, 15 juni Tourtocht, 12 juli Molentocht, 19 juli, Internationale sterrit en behend. wedstrijden te Noordwijk aan Zee onder de naam Dolfijn-festijn, 16 en 17 augustus Weekendtrip, PI. sep tember Ringrijderij, 20 sept. Avond- rit. 19 okt. Slipjacht, 16 november Sluitingsrit. NOORDWIJK Villabouw Architect H. Pino te Leiden, heeft namens de heer F. L. Mulder te Naarden, het bouwen van een bungalow te Noordwijk aan Zee gegund aan de firrna Gebr. Hulsebos te Zoeterwoude voor ƒ31.999. Filmavond Herw. Levenskracht Donderdagavond zal geheel ten bate van Herwonnen Levenskracht ir. het theater Royal en première voor Noordwijk op hei witte doek ge bracht worden de ontroerende en boeiende biografie van een chirurg „De held in 't wit". Dit uitstekende filmwerk komt slechts eenmaal naar Noordwijk en wy verwachten hier voor een grote belangstelling temeer oi dat men hiermeue tevens het cha ritatieve doel van Herw. Levens kracht zal steunen. Biljarten De stand van de bil jartwedstrijden die in café Flora ge houden worden or/ het driebanden- kampioenschap var» Noordwijk is als volgt: W. v. d. Kraan 7 gesp. 14 p.; H. Polm 7—14; H. v. d. Voort 5—8; C. Lindhout 6—8; J. de Groot 56; J. v. d List 76; Merkelbach 64; Alkemade 52; Jer. Koelewijn 62; C. Polm 52; C. v. Dam 60. Geboren: Adrianus F. W. zn van F. A. Koeman en C. de Winter. Arnol- dus A. zn van H. Kooloos en A. M. A. Verzijn. Hermanus G. zn van H. de Goeij en M. M. J. Schaap. Cornelia E. dr van P. H. de Witt en M. v. d. Meu- len. Margaretha C. dr van J. A. v. d. Meer en P. G. F. v. d. Berg. Johan nes M. H. zn van J. Plug en S. Bij. Johanna A. H. dr van P. W. G. Zou- tci bier en E. Wulfinghoff. Ondertrouwd: M. Eichelberg en A. v. Overbeek. F. Mink en A. E. Zui- dam. Getrouwd: P. C. M. Rooijakkers en M. M. Verhart. W. J. Zwartjes en J. M. C. Verhoeven. Overleden: J. J. Maree 78 jaar. SASSENHEIM Wielervereniging „Sassenheim en Omstreken" De uitslagen van de 300 m. sprint waren: 1. P. v. d. Lans, snelste tijd 26 4/5 sec.; 2. Ton v. Hou ten, tijd 29 4/5 sec.; 3. Gerard Waas dorp tijd 31 4/5; 4. Ton v. Dorp, tijd 32 2/5 sec. Wegens de slechte toestand van de weg werden deze ritten 's middags verreden. Om 10 uur 's morgens zijn in het duin loopoefeningen gehouden. Op vrijdag 14 maart a.s. wordt in café „De Oude Post", Hoofdstraat 99, wederom een klaverjasavond georga niseerd om vleesprijzen. Inleggeld bedraagt evenals vorige keer ƒ1. per persoon. Aanvang 8 uur, na af loop gezellig samenzijn. Geboren: Petrus Johannes, zn van W. J. Smit en C. C. Vreeburg; Gode- fridus Antonius Maria zn van Th. A. de Haas en J. G. Kok; Cornelis Adriaan zn van C. A. Luijk en A. Ver- hoeff; Jenneken Hendrika dr van H. W. E. Ziens en J. W. Cocu. Ondertrouwd: Johannes Cornelis v. d. Voort, 25 jr te Noordwijkerhout en Bernardina Catharina Wilhelmina 21 jr; Arie Rosendahl 41 jr te Amster dam en Marijtje LJsbranda van Duij- venbode 23 jr. Overleden: Teunis van Beelen, 65 jr; Theodoro Maria van Benten e. v. van Breukelen, 73 jr. WASSENAAR Schuurtje moet verwijderd wor den. Bij de gemeenteraad is een brief ingekomen van de heer J. J. Luyendijk over een houten schuur tje van 2 x 2'/2 m. achter zijn woning aan de Groot Hoefijzerlaan 36. Om- dat het schuurtje zonder vergunning gebouwd is, hebben b. en w. gelast, dat het bouwseltje af te breken, vol gends de bouwverordening mogen geen g',u",iwen of bijgebouwen wor den i ezet, waarvan de buiten wand hout of ander brandbaar materiaal is. De bewoners van het pand hebben daarna een vergunning gevraagd voor het bouwen van een stenen aan bouwsel aan de bijkeuken, maar ook deze vergunning kon niet verleend worden omdat de aanbouw de voor gevelrooilijn zou overschrijden. De heer Luyendijk heeft nu een be roep op de gemeenteraad gedaan om toestemming om het schuurtje nog enige tijd te handhaven; het pand is nl. in tweeën bewoond en de ruimte in de bijkeuken is niet voldoende voor het stallen van fietsen en een kinderwagen van de medebewoners. Intussen is tegen deze medebewo ners door de heer L. een proces tot ontruiming aanhangig gemaakt. B. en w. merken over deze kwestie op. dat er volgens de wet geen mo gelijkheid bestaat om tegen de last geving van het college van b. en w„ om het schuurtje af te breken, in be roep te gaan bij de raad. Aan de raad wordt dan ook voorgesteld, zich in deze onbevoegd te verklaren. Laatste Berichten 4 JAAR GEëlST IN BREDASE SPION AGEKWESTIE De officier van justitie bij de Bre dase rechtbank, mr. Bins, heeft van daag tijdens een zitting achter ge sloten deuren, die tot ongeveer half twee vanmiddag duurde, vier jaar gevangenisstraf geeist tegen de mu sicus S. D. van E. Deze wordt beschuldigd van spio- nage-activitei.cn. Een verzoek van de verdediger, mr. Th. J. Houtman, tot onmiddellijke invrijheidstelling, werd afgewezen nadat de rechtbank zich in raadskamer had teruggetrok ken. Uitspraak over veertien dagen. WARMOND MOLEN ZWANENBURGERPOLDER GEëLECTRIFICEERD. Besloten is om de bekende molen in de Zwanenburgerpolder te elec- trificeren. De molen als zodanig zal echter in stand worden gehouden, zo dat aan het landschoon geen afbreuk zal worden gedaan. Brandweer. Door een commissie, gevormd uit de Brandweerinspectie te Utrecht, werden een aantal leden van de vrijwillige brandweer geëxa mineerd op hun theoretische en prak tische kennis. Hierbij waren tegen woordig wethouder P. F. Vergeer en de commandant van de vrijwillige brandweer dezer gemeente. Voor brandwacht eerste klas zijn geslaagd de heren H. J. Haverkort, P. J. van Huis, K. Breedijk en als brandwacht tweede klas de heren P. C. van Beek G. A. Koppers, P. van Leeuwen Th. C. Zwetsloot, J. v. Duin en L. H. de Nie. Tevens werd met goed gevolg aan dit examen deelgenomen door een viertal personen uit Leiderdorp, die een her-examen moesten afleggen. Woorden van felicitatie werden ge sproken door wethouder Vergeer en de heer Schapers. Warmondse fanfare. De War- mondse Fanfare heeft van het stads bestuur Bad Neuenahr (D.), de be kende badplaats gelegen in het ro mantisch Ahrdal, de vererende uit nodiging ontvangen om met het korps deel te nemen aan het in september a.s. daar ter plaatse te houden bloe- mencorsr Aanleiding tot deze uitnodiging was de zeer gunstige indruk die dit korps heeft achter gelaten bij de be stuurders van genoemde plaats toen zij een bezoek brachten aan het bloe mencorso in de bollenstreek, waarbij ook de Warmondse Fanfare haar me dewerking verleende. BOSKOOP JUBILEUMCONCERT „DIE GOUWE SANGHERS". Zaterdagavond gaf de Boskoopse mannenzangvereniging „Die Gouwe Sanghers" een jubileumconcert ter gelegenheid van haar ^'/ï-jarig be staan. Het feit dat dit concert werd gegeven in het nieuwe Beursgebouw en de medewerking van het beken de radio-koor „Pro Musica", o.l.v. Lex Karsemeijer, was oorzaak dat de gro te zaal met bijna 1000 belangstellen den was gevuld. De voorzitter, de heer Jac. van Barlingen noemde deze overgrote belangstelling zeer vleiend. De ere-voorzitter, burgemeester mr. dr. E. P. Verkerk, was verheugd op deze avond drie prettige gebeurtenis sen te kunnen memoreren, nl. het ju bileum van het zangkoor, de eerste uitvoering in Florida en de zwembad actie. Het is in de geschiedenis van Boskoop nimmer voorgekomen, dat bij een uitvoering rond de duizend mensen in één zaal aanwezig waren en hij twijfeld er niet aan of „Pro- Musica" bij deze gelegenheid voor mooie vocale omlijsting zou zorgen. Tenslotte complimenteerde burge meester Verkerk „Die Gouwe San- gers" met dit jubileum en wekte de aanwezigen op tot deelname aan de burgerzinlening voor het instructie zwembad, die naar aan het slot van de avond bleek, voor 78.700 was borg gesteld. Het gaat dus nog om een bedrag van ƒ21.300, omdat de kosten van het instructiebad worden geraamd op 100.000, „Die Gouwe Sanghers" zijn kwali tatief sterk vooruitgegaan. Hieraan heeft dirigent D. v. d. Bosch uit Ha- zerswoude een groot aandeel gehad. Van de negen ten gehore gebrachte werken verdienden „Le Rossignol" van A. M. Grety, „Nimmer nacht" van Andriessen. „Zondgamorgen" van Ed- Flipse en het op veelvuldig verzoek gezongen werk „De Twaalf Rovers" met als solist de heer C. van Geme- ren, bijzondere vermelding. Het kna penkoor maakte deze avond zijn de buut met een ongedwongen optreden met zang en spel. Hier mag zeker wel genoemd worden Basje Treffers, die met glaszuivere stem de soli in „Re pelsteeltje" voor zijn rekening nam. Het optreden van „Pro-Musica" o.l.v. Lex Karsemeijer, met aan de vleugel mevr. Karsemeijer-Spruit, heeft waarlijk een eminente omlijsting van dit jubileumconcert gevormd. De beschermheer, notaris G. J. Smeenk, bracht inzonderheid hulde aan de leden van het mannenkoor, die sinds de oprichting of kort daar na zijn toegetreden. Deze getrouwer, verdienen bijzondere lof. Deze grote stuwkrachten zagen zich door de hand van notaris Smeenk, een herinne ringsembleem opgespeld, waarvoor bij monde van de heer Van Barlin gen dank werd gebracht. Aan het eind van de avond werd de mede werkenden dank gebracht. De heer Karsemeijer kreeg voor „Pro Musica" een bloeiende azalea en de dirigent 'n prachtige dirigeerstok met inscrip tie, mevrouw Karsemeijer en de echtgenote van de dirigent ontvin gen een prachtige bouquet bloemen. Tenslotte deelde de heer Van Bar lingen mede dat dit de eerste phase van de herdenking van het jubileum inhield, aangezien op 1 en 2 juli a.s. een internationaal zaalconcours in Florida zal worden georganiseerd. IJsclub „Otweg" 50 jaar. De jaarvergadering van de stichting IJs club Otweg was nagenoeg geheel ge wijd aan de viering van het 50-jarig bestaan. De zaal van hotel Neuf was bijna volledig met belangstellenden gevuld toen de voorzitter, de heer J. v. d. Kraats allen welkom heette en in het bijzonder de afgevaardigden van het hoofdbestuur van de KNSB, de heer P. J. Stroombeek en de heer J. van Beek. Gedurende de eerste jaren van zijn bestaan, telde de ijsclub „Otweg" circa 100 leden, die een donatie van 1.per jaar betaalden. Dank zij de verbeterde sociale toestanden, be horen de wedstrijden die werden ge reden om levensmiddelen en wollen dekens, tot het verleden. Het ver heugd mij, zo vervolgde de heer v. Kraats, dat wij vanavond twee per sonen in ons midden hebben (de der de is wegens ziekte verhinderd) die 40 jaar achtereen een bestuursfunc tie hebben bekleed. Dit zijn de heren A. P. Bongers, M. Slootjes en J. C. Kerkvliet. Aan hen is de „Otweg" bijzonder veel dank verschuldigd. Het jaarverslag van de secretaris, de heer Houdijk, gaf een ledental aan van 550 en beschreef de vele activi teiten welke in 1957 waren ontplooid hoofdzakelijk door de leden. In de afgelopen winter is de baan driemaal geopend geweest waarvoor van de zijde van de schaatsliefhebbers grote belangstelling bestond, hetgeen de kas flink ten goede kwam. De pen ningmeester, de heer M. Bakhuijzen, begon per 1 januari 1957 met een kas tekort doch kon het jaar beëindigen met een batig saldo. De aftredende bestuursleden, de heren J. v. d. Kraats, D. van Gelde ren, A. P. Bongers, J. C. Schoorel en A. A. van Wilgen werden met vrij wel algemene stemmen herkozen. Hierna verkreeg de heer Stroom beek het woord om namens de KNSB de jubilerende bestuursleden te hul digen. Spreker deed zijn woorden vergezeld gaan van de diploma's en de ere-medailles. De dames Bongers en Slootjes kregen een bloelende Azalea terwijl mevr. de Jong, die ook veel werk voor de vereniging verzet een bos tulpen in ontvangst kreeg te nemen. Voor de rondvraag bestond toen geen belangstelling meer waar door het verdere gedeelte van de avond werd bestemd voor een meer gezelliger viering van het 50-jarig jubileum. UITSPRAAK ONGEVAL MET DE „NEUTRON" De raad voor de luchtvaart is in zijn hedenmiddag gedane uitspraak over het ongeluk met het KLM-vliegtuig „Neutron" bij Biak op 16 juli 1957 tot de slotsom gekomen, dat noch een vliegfout van de bestuurder, noch een technische storing het on geval op overtuigende wijze kunnen verklaren, terwijl ook de veronder stelling, dat een vliegfout en tech nische storing tezamen de oorzaak zouden zijn geweest, de raad voor niet te beantwoorden vragen plaatst. De raad is van oordeel, dat het maken van een low run tijdens nor male lijnvluchten dient te -worden nagelaten. De omvang van de geva ren, die de nabijheid van de grond nu eenmaal oplevert bij starts en landingen, moet niet worden ver groot door zonder noodzaak op ge ringe hoogte te vliegen. SMOKKELAUTO REED OP DOUANEPATROUILLE-WAGEN Vanmorgen omstreeks half vijf is een grote Belgische smokkelauto met hoge snelheid ingereden op een pa trouille-wagen van de vliegende brigade van de Belgische douane. Bij deze botsing werden alle inzit tende douaniers gewond. Voor het leven van twee van hen wordt ge vreesd. Zij zijn opgenomen in het ziekenhuis te Turnhout. Ook de chauffeur van de smokkel - wagen werd gewond en hoewel hij wist te ontkomen, bestaat er nu zware verdenking tegen de heer V. uit Poppel, die zich later op de mor gen eveneens in het ziekenhuis te Turnhout ter verpleging liet opne men. De grote personenauto, die een flinke hoeveelheid boter bleek te bevatten, reed vanmorgen over de verbindingsweg tussen Baarlenas- sau en Turnhout in de richting Pop- pel. Toen de bestuurder de Belgische douaneauto tegenkwam trachtte hij deze door snelheid te verhogen te passeren, waardoor de botsing ont stond. HERNIEUWD ORGEL IN NIEUWE PAROCHIEKERK NIEUW VENNEP In de parochiekerk van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen te Nieuw Ven nep zal op zondag, 23 maart a.s., voor de hoogmis van 10 uur het hernieuwd en uitgebreid orgel van de oude kerk in de nieuwe parochiekerk worden gewijd. Deze plechtigheid wordt ver. richt door mgr. J. M. Groot, vicaris- generaal van de Bisschop van Haar lem. Het orgel zal tijdens de Hoog. mis de begeleiding geven bij de Gre goriaanse zang. De heer J. Schouten, organist van de kathedrale basiliek St. Bavo van Haarlem, zal het bespe len en onmiddellijk na de Hoogmis een kort orgelconcert ten beste ge ven, waarbij hij uitleg zal geven van het gebodene. Mgr. Groot draagt o« k de plechtige Hoogmis op, terwijl pastoor II. Brans van de parochie als diaken en predi kant en kapelaan M. Welling als sub diaken zal fungeren. Een korte beschrijving van het orgel vindt U in de hierbijgevoegde bijzonderheden. Het hernieuwd orgel is oen om bouw en aanvulling van het oude orgel, dat jarenlang dienst heeft ge daan in de oude parochiekerk. Van het oude orgel zijn alleen overgeble ven: de pijpen van de oude 8 regis ters en de motor. Al het ander is vernieuwd. Het nieuwe orgel heeft 12 registers, verdeeld over 2 klavieren en een vrij pedaal. Het orgel is geplaatst in de bovenruimte tegen de achtermuur der nieuwe kerk, waar normaal het oxaal is. De speeltafel staat voorin rechts, naast het priesterkoor, waar de Schola haar plaats heeft tijdens de liturgische plechtigheden. De in richting of tractuur van het orgel is evenals de windvoorziening electri- sche zwakstroom. De dispositie van het orgel is meer aangepast aan de tegenwoordige eisen. Bij de nieuwe dispositie treffen we dan ook twee vulstemmen aan, nl. de mixtuur en de sexquialter, terwijl het pedaal nog zelfstandige registers heeft gekregen. Het orgel bezit de normale klavier koppelingen, een vaste combinatie en 'n automatische pedaal-omschakelaar. De dispositie is a Idas: Manuaal I: Praestant, fluit harmo niek, octaaf en mixtuur. Manuaal II: Viola da gamba, hol- pijp, roerfluit, gemshoorn en sexqui alter. Pedaal: subbas, gedekt en open fluit. Het orgel bezit 58 frontpijpen, die allen sprekend zijn, en 639 overige pijpen. Windvoorziening en motor zijn in een gesloten kast geplaatst, terwijl de pijpen in open bouw ge plaatst zijn. Het orgel is hernieuwd en aange. vuld door de Amsterdamse Orgcl- bouw-firma Adema, onder le'ding van de tegenwoordige eigenaar, de heer Hubert Schreurs. Marktberichten ROTTERDAM, 10 maart. Vee. Aanvoer 1962 stuks 1197 vette koeien. 765 varkens. Vette koeien 300325 270—300 250—270, varkens 182179 176. Vette koeien aanvoer even rui mer, handel kalm, prijshoudend, eni ge prima's boven notering. Varkens aanvoer iets groter, handel" tamelijk, iets stijver in prijs, afloop lager, enkele prima exemplaren boven no tering. LEIDEN, 11 maart. Groente. Andijvie 77—84, kroten 13, kroten gekookt 2025, boerenkool 1951, rode kool 715, gele kool 12, prei 4561. rabarber 2137, spinazie 7698, stoofsla 1.001.62, spruiten A 5 887, idem B 5385, uien 1423, waspeen 3541, witlof 5594, per 100 kg; knolselderij 313. sla A 22 28, idem B 1630, per 100 stuks; pe terselie 1625, raapstelen 9-^—12, ra dijs 1435, selderij 89, p. 100 bos.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3