S)e GoidóeSon^cmt Oorlogstoebereidselen tussen Djakarta en Padang Djakarta „Palans Nasser Is fel gebeten op koning Saoed ,De tijd is gekomen om voor onze idealen te vechten" Romance ging niet door Gratis operatie en reisje toe Atoomvrije zóne in Azië voorgesteld ,£xpa aiett eniye maanden aud-in-nieuiu De terugkeer van emigranten MieuuM$ie>iig.e Hifi naat tomance HET BLIJFT NOG KOUD Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 10 MAART 1958 49ste JAARGANG No. .14355 BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. Franco p.p. 8.—. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Luchtruim bij Singapore afgesloten Daar blijkens het mislukken van de besprekingen met Hatta de elemen- ten, die een krachtdadige aanpak van de Sumatraanse rebellie voorstaan 1 tionale luchtlijnen, die op Singapore (op de eerste plaats de communisten) de overhand hebben gekregen, ver- J wacht men in Midden-Sumatra thans elk ogenblik een aanval van Djakarta. De commandant van de opstandige troepen, overste Hoessein, heeft in een dagorder verklaard, dat „de tijd gekomen is om voor onze idealen te vechten en onze trouw aan de revolutionaire regering te bewijzen". Tevo ren hadden twee vliegtuigen van de Indonesische luchtmacht pamfletten uitgeworpen, waarin de bevolking werd gewaarschuwd dat „zeer spoedig" troepen zouden landen. De pamfletten dateerden van 3 maart. De centrale regering heeft zaterdag officieel verklaard dat zij heeft be sloten de opstand van officieren en politici te onderdrukken. TROEPEN REEDS VERTROKKEN? De invasie van de centrale rege ring, waarvoor troepen reeds uit Dja karta zouden zijn vertrokken, wordt verwacht in het gebied van Padang, dat met zijn uitgestrekte stranden bijna niet te verdedigen is. De troe pen van de contraregering zullen bij een grootscheepse aanval vermoede lijk geen tegenstand bieden, maar in het oerwoud terugtrekken. Vandaar uit zouden zij een guerrilla voeren en de tactiek van de verschroeide aarde toepassen om te zorgen dat de aan vallers geen -voedsel krijgen. De pamfletten die zaterdag boven Padang werden uitgeworpen, ver zochten de bevolking de versperring De grote internationale luchtlijnen en maatschappijen met eigen vlieg tuigen deelden mee, dat zij een af schrift van deze order hebben ont vangen. Zij zouden geen maatregelen nemen zolang hun niet was gezegd wat zij doen moesten. De grote maat schappijen zijn de BOAC, de Wantas Malayan Airways, Air India en de S.A.S. VERBODEN GEBIED De Indonesische regering heeft gis teren voorts een luchtgebied van on geveer 7500 vierkante mijlen verbo den verklaard voor alle vliegtuigen behalve die van de Indonesische luchtmacht. Het- verboden gebied omvat verkeer tussen Singapore en Kuching, in Brits-Noord-Borneo. Voor vlieg tuigen bussen Singapore en Australië zal het een omweg van meer dan hon derd mijl betekenen. K. M. Barclay, luchtcommandant van de luchthaven van Singapore, zei gisteren dat het verbod zeker niet overeenkomstig de geest van de in ternationale luchtvaartovereenkom sten is. Meer dan een dozijn interna- vliegen, zullen door het verbond wor den getroffen. Alle Post-, telefoon- en telegraaf verbindingen tussen de Riouw-Ar- chipel en de buitenwereld zijn vol gens het Indonesische persbureau An- tara verbroken. SCHIP AANGEHOUDEN. Het Indonesische nieuwsagent schap Antara meldt dat het Indonesi sche koopvaardijschip „Min Hoang" in de Bankastraat is aangehouden „jL ic door een Nederlands oorlogsschip en1 vertrekken en van plan is doorzocht. De .JVLin Hoang" was op weg naar Djakarta. Het schip zou zijn doorzocht door Nederlanders, die gewapend waren met automatische wapens. Vooral de hutten der officieren werden nauw keurig onderzocht. De Zweden hebben hun romance gemist; de verloving van prinses Mar- garetha met de Engelsman Robin Douglas Home is niet doorgegaan. Zoals men weet konden de Zweed se prinses en de jonge Engelsman het heel goed met elkander vinden en vorige week kwam Home per vlieg tuig naar Stockholm ter nadere ken nismaking. Men verwachtte dan ook algemeen, dat de verloving weldra bekend gemaakt zou worden. Vrijdag werd Home zelfs door ko ning Adolf, de grootvader van prin ses Margaretha, ontvangen. Dat scheen er op te wijzen, dat de koning zijn bezwaren tegen de jonge Engelsman had laten vallen. De koning had nl. niet veel waar dering voor het feit, dat de jonge man, hoewel van adellijke afkomst, zijn kostje moest verdienen als pia nist in nachtclubs. Inmiddels heeft hij een ander baantje gekregen, dat meer acceptabel is. Maar ondanks dat alles is er gis teren een communiqué uitgegeven, waarin gezegd werd, dat Robin Dou glas Home vandaag naar Londen zal het voorjaar weer naar Stockholm terug te komen. Men neemt aan, dat koning Gustaaf Adolf, die thans geen principiële be zwaren meer tegen een eventuele verloving heeft, het jonge paar heeft aangeraden hun beslissing nog wat uit te stellen. van olie- en benzineblikken van de Riouw-Archipel en een reeks andere startbaan op het vliegveld weg te I-eilanden van Indonesië in de Straat halen en daarna de stad te verlaten, i van Malakka tussen Singapare, Ma- Soldaten die zich wilden overgeven, lakka en Sumatra. moesten de pamfletben bewaren als een vrijgeleide. De oproep ging ver gezeld van een aanval met bommen en boordwapens waardoor een brug bij Keloempang, ten zuiden van Pa dang, licht werd beschadigd. Vordering van vliegtuigen. De Indonesische luchtmacht heeft order gegeven, alle burgerlijke vlieg tuigen in Indonesië, plus het grond personeel, te vorderen voor een mili taire actie. De Britse immigratieambtenaren hebben opdracht gekregen een einde te maken aan de stroom buitenlan ders, flie naar Engeland komt met het doel gebruik te maken van de kos teloze genees- en heelkundige ver zorging, meldt de Sunday Graphic. In totaal kost de gratis behande ling van buitenlanders de schatkist jaarlijks 150.000 pond sterling. Pa tiënten uit het buitenland hebben al leen een brief van een arts nodig om in een ziekenhuis behandeld te wor den op kosten van de rijksgezond heidsdienst. Volgens de Sunday Graphic nemen de vrouwen van Amerikaanse solda ten, die in Groot-Brittannië gelegerd zijn, Amerikaanse familieleden mee, die grote operaties moeten onder gaan. Verder wordt verteld hoe een Belg onlangs een tijdelijke werkvergun ning voor Engeland kreeg en toen zijn vrouw liet overkomen voor „een korte vakantie" voor een bevalling op kosten van de Britse belasting betalers. Vliegtuigen die in Singapore lan den, mogen daar niet van het zuiden uit heen vliegen. Het verbod zal waarschijnlijk tijde lijk een eind maken aan het lucht- Rll^krhpU/99rcrhllwin(r,Aziatische Verdragsorganisatie (Zoa- IVUoMoLIIC Wddl oUIUWIllg va) morgen Manilla wordt ge- aan de Zoava De Sowjet-Unie heeft zaterdag avond voorgesteld in Azië een atoom- vrije zóne en een stelsel van collec tieve veiligheid tot stand te brengen. Het voorstel was vervat in een scher pe verklaring over de conferentie van de anti-communistische Zuidoost „Verrader van de Arabische zaak" Egypte heeft de terugkeer gelast van zijn militaire missie uit Saoedi- Arabië, aldus heeft de militaire cor respondent van het Egyptische blad .,A1 Ahram" zaterdag gemeld. Volgens een ander Egyptisch blad heeft koning Saoed drie komplotten tegen Egypte gesmeed. In een te Damascus aan het blad „Al Hadara" verstrekte verklaring zegt kolonel Abdoel Hamid Serraj, het hoofd van de geheime dienst van het Syrische leger, die door koning Saoed van Saoedi-Arabië benaderd zou zijn met 't doel president Nasser te laten vermoorden, dat koning Saoed hem een gouden dolk heeft gezonden. Koning Saoed zou hem hebben toegezegd, dat hij, na de staatsgreep, zijn hele leven lang een maandelijkse toelage van 250.000 Sy rische ponden zou krijgen. Voorts wordt gemeld, dat koning Saoed erin heeft toegestemd de mi litaire basis te Dahran in Saoedi- Arabië weer voor vijf jaar aan de V. S. te verhuren. Hiervoor zou een be drag van 500 miljoen dollar betaald worden, waarvan de helft in Saoeds eigen zak zou verdwijnen. Ook zou koning Saoed ermee akkoord zijn ge gaan dat de basis op elke gewenste IRH! wv. PP manier door de Amerikanen gebruikt j de Amerikaanse ZevendeVloot en "de wordt en dat de Amerikaanse rege- Britse vloot in het Verre Oosten be ring zijn troon zal beschermen. De doeld zijn om druk uit te oefenen. ge opend. Tot de Zoavo behoren Engeland, de Ver. Staten, Australië. Nieuw- Zeeland. Thailand, Pakistan en de Philippijnen. In de Russische verklaring kwamen geen vastomlijnde voorstellen voor. De landen van Azië en het Verre Oosten kregen de waarschuwing, dat zij zich aan vergeldingsaanvallen met kernwapens blootstellen, als zij zich akkoord verklaren met de aanleg van bases voor kernwapens en raketten op htm gebied. De Russische verklaring zei, dat 'n aantal Zoavoleden de Indonesische opstandelingen rechtstreeks hulp bie den in de vorm van wapens en geld en propaganda maken tegen de wet tige regering. In dit verband werd gezegd, dat grote manoeuvres, waaronder die van basis wordt nu gebruikt als opslag plaats voor kernwapens. Arabische solidariteit Op een openbare bijeenkomst in Damascus heeft president Nasser van de Verenigde Arabische Republiek inzake het complot, dat de vorige maand tegen hem en de republiek zou zijn gesmeed, gezegd: „Indien vandaag een groep verraders van de Arabische zaak er de voorkeur aan geeft, zich bij de imperialisten aan te sluiten, heb ik nies anders te zeg gen dan: „Moge Allah u genadig zijn. Ge zijt niet anders dan nederige slaven van het imperialisme, verra ders van uw beginselen en uw land". Jemen tekende President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek en kroonprins Mohammed el Badr van Jemen heb ben zaterdag te Damascus een over eenkomst getekend, waarbij Jemen als deelstaat wordt opgenomen in de Verenigde Arabische Republiek. Voorts werden de „koloniale mo gendheden" die deel uitmaken, van de Zoava ervan beschuldigd westelijk Nieuw-Guinea als militaire basis te gebruiken. Het gebied is volgens de verklaring een deel van Indonesië dat „onrechtmatig" door Nederland wordt vastgehouden. De dezer dagen verschenen pu- blikatie van het centraal bureau voor de statistiek betreffende de buitenlandse migraties, bevatte ook cijfermateriaal over de repatriëring van eerder uit ons land vertrokken Nederlanders. Van de in de jaren 1951 tot en met 1956 naar Australië, Canada en Nieuw-Zeeland geëmi- greerden, zal volgens het C.B.S. tot en met 31 december 1956 rond 5% blijvend zijn teruggekeerd. Dit percentage ligt veel hoger dan datgene, dat wij ons uit de geregel de gesprekken met de vertegenwoor digers van het commissariaat voor de emigratie en de Nederlandse emigratiedienst hebben gevormd. In een onderhoud, dat wij daarover met een vertegenwoordiger van het com- Nadat de Engelsman Robin Douglas Home In Stockholm een officieel bezoek had gebracht aan koning Gustaaf Adolf, waarbij hij voor de eerste maal het paleis binnenging door de voordeur, reden prinses Margaretha en hij in een snelle wagen, welke werd bestuurd door de moeder van de prin ses, prinses Sibylla, naar het Stockholmse Djurgarden eiland, om daar, on danks de felle koude, een korte wandeling te maken in de omgeving, welke erom bekend staat, dat Zweedse jongemannen er hun aangebedenen het hof maken. Ook op de terugtocht naar het paleis werd het jonge paar, waarvan de verloving spoedig wordt verwacht, gechaperoneerd door prin ses Sibylla achter het stuur. De bovenste foto laat zien hoe de jonge men sen voor het paleis haastig in de wachtende auto stapten, onder ziet men de prinses en Robin Douglas Home in de wagen. Benoeming Bisdom Rotterdam Mgr M. A. Jansen, Bisschop van Rotterdam, heeft eervol ontslag ver leend uit zijn bediening aan de zeer- eerw. heer P. J. de Roos, pastoor van de parochie van O. L. Vr. Hemel vaart te Loosduinen; tot pastoor al daar is benoemd de zeereerw. heer A. C. J. van Houten, die hoofdinspec teur was van het r.k. lager onderwijs in het bisdom Rotterdam. Dit nnmmer bestaat oit II pagina's het aantal Nederlanders, dat terug keert naar ons land met een re entry-permit. Deze laatste worden meer in de berekening van het C.B.S. als teruggekeerden opgenomen, al hoewel zij m de meeste gevallen hier toch maar een bepaalde tijd blijven. Tenslotte geven wij de cijfers, zo als deze door het C.B.S. en door de N.E.D. werden gegeven aan de hand van het bovenstaande. Geëmigreerden voor Canada in de periode 1951 tot en met 1956: vol gens het C.B.S.: 91.668; volgens de N.E.D. 89.516. Een verschil van 2.152. Geëmigreerden naar Australië en Nieuw-Zeeland in die periode: vol gens het C.B.S.: 85.849; volgens de N.E.D. 83.437. Een verschil van 2.412. missariaat voor de emigratie hadden, I hand hiervan werd door Met de vele andere bouwwerken op de wereldtentoonstelling in Brussel krijgt ook de reconstructie van een oud stadje, welke onder de naam „Brussel 1900" ter bezichtiging zal worden opengesteld, meer en meer vorm. Deze foto toont dit pittoreske hoekje van de „Expo '58", dat men als een van de grootste attracties beschouwt is gebleken, dat het percentage te ruggekeerden van de Nederlandse emigranten, die in de jaren 1951 tot en met 1956 naar Cannada en Aus- tralië-Nieuw Zeeland emigreerden, iets minder dan 3% bedraagt. Voor de naar de Unie van Zuid-Afrika geëmigreerden, die blijvend terug keerden, bedraagt het percentage rond 8, zoals ook door het C.B.S. werd gegeven. Het verschil is gele gen in het begrip emigrant. Voor de berekening van het C.B.S. vallen daaronder diegenen, die ons land blijvend verlaten of voor onbepaal de tijd doch voor langer dan 360 da gen. Voor de Nederlandse emigra tiedienst is de emigrant diegene, die ons land via de emigratie-kanalen verlaat. Zo zullen bijvoorbeeld ve len, die voor langer dan een jaar met een Nederlandse onderneming in het buitenland vertoeven, bij de berekening van het C.B.S. onder de emigranten vallen. Bij de N.E.D. evenwel niet, daarbij mag nog wor den opgemerkt dat het in het alge meen niet mogelijk is, ter plaatse een verblijfsvisum in een emigratie visum om te zetten. Zo zijn er dus onder de cyfers van het C.B.S. Ne derlanders, die geen emigrant zijn, maar van wie bekend is, dat zij na enige tijd zullen terugkeren. Zal er al een aantal Nederlanders zijn, dat er wel in slaagt een ver- blijfsvisum ter plaatse om te zetten, dan kan men hiertegenover stellen, de N.E.D. het percentage terugge keerden berekend. In vrijwel geheel Europa heeft het de afgelopen nacht gevroren. De laagste temperaturen werden gemeld uit Noord-Europa, waar minimum temperaturen werden gemeten van 20 tot 30 graden onder nul. In Mid den- en West-Europa daalde de tem peratuur op vele plaatsen 5 tot 10 paden onder het vriespunt. In Span je én Noord-Italië kwam lichte vorst voor. In ons land meldde het station ste minimumtemperatuur. Plaatselijk Ypenburg met —11 graden de laag- ging de sterke nachtelijke afkoeling met mist en rijpvorming gepaard. De huidige weerstoestand onder gaat nog maar weinig verandering Lagedruk-storingen volgen thans een baan, die loopt van de Golf van Bis- caye, via het Middellandse Zeegebied en de Balkan naar West-Rusland en het Oostzeegebied. Wolkenvelden van deze storingen kunnen ook tot ons land doordringen, waardoor de nach telijke afkoeling wordt getemperd. In de komende nacht zal er echter in ons land op vele plaatsen weer ma tige vorst voorkomen. (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). AANHOUDENDE NAWINTER Plaatselijk enkele sneeuwbuien en hier en daar mist, maar ook verspreide opklaringen. Matige tot zwakke wind uit uiteenlopen de richtingen. Vannacht op de meeste plaatsen matige vorst, morgen overdag temperaturen om het vriespunt. 11 Maart zon op 7.05; onder 18.36; maan op 1.09; onder 10.06. Hoogwaterstanden 11 Maart v.m. 7.20; n.m. 7.45. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI sneeuw 12 C. STOCKHOLM geheel bew. —11 OSLO half bewolkt 12 KOPENHAGEN half bew. 4 ABERDEEN sneeuwbui 2 LONDEN licht bewolkt 3 AMSTERDAM mist 8 BRUSSEL geheel bew. 2 LUXEMBURG zwaar bew. 7 PARIJS geheel bewolkt - EORDFAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFURT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS mist 1 sneeuw 2 licht bewolkt 1 zwaar bew. 2 sneeuw 3 zwaar bew. 6 zwaar bew. 7 zwaar bew. 3 geheel bew. 2 zwaar bew. 4 poolsneeuw 4 sneeuw 2 zwaar bew. 6 licht bewolkt 2 onbewolkt 9 onbewolkt 4 Korreltje Het publiek juicht een vuurwerk toe, maar nooit een zonsopgang.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1