Tweede Kamer over nieuwe geneesmiddelenwet Studentenkapel „Zetel der Wijsheid" te Leiden door de deken gewijd Min* Sam kalden wenst ordening van speelzucht Studentenpastoor dr H. v. Rooyen sprak van zijn afscheid gordijnstof Hasselman Pander Bevoegdheid van de drogist ten aanzien van de apotheker Zondag a.s. lopen de eerste tienduizenden Niet alledaags vervoer van zinker buis VRIJDAG 7 MAART 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Ontroerende plechtigheid in kleine, maar stijlvolle ruimte Commissie Loterijwezen geïnstalleerd God, van God met zijn mens. Het is God zond zijn Zoon tot de mensen, na 's mensen ongehoorzaamheid werd Christus gehoorzaam tot in de dood, en Christus verlangt er naar ons in Zijn offer op te nemen, „als kinderen van God, die bloedernstig bereid zijn Hem en zijn gehele Weg te aanvaar den". De Heilige Mis is de ontmoe ting van de mens met de liefde van God. „Hoe schoon kan dit alles teza men beleefd worden en welke in vloed kan dit beleven niet hebben op het dagelijks leven en de dagelijkse ontmoetingen?" „Ik heb altijd gehoopt, aldus pater Van Rooyen, dat het zo worden zou" Hij sprak het vertrouwen uit, dat al les wat hij gezocht en nagestreefd heeft in deze eenvoudige, maar stijl volle kapel zou mogen blijven leven. Bij de foto's: Links: de deken wijdt de ciborie. Boven: het begin van de H. Mis, die na de wijding gelezen werd. Receptie. In de grote zaal van het „Eigen Huis" recipieerde hierna het kerkbe stuur, gevormd door pastoor Van Rooyen, voorzitter, de heer W. A. Lucas, secretaris (die wegens ziek te niet aanwezig kon zijn), de heer N. J. Pieck, penningmeester, en de heren H. R. van der Laan en J. Ibe- lings. Velen drukten de bestuursleden de hand. De bestaande wetgeving is op de ontwikkeling in de laatste jaren van het loterij wezen niet berekend ge bleken. Zij bleek tekort te schieten in de mogelijkheid van de kanalisa tie der speelzucht. De twijfel over de strekking der wetgeving maakt een doeltreffend tegengaan van allerlei vormen van loterij onmogelijk, aldus de minister van justitie, prof. dr I. Samkalden, in een rede die hij van morgen heeft gehouden toen hij op zijn departement de „Commissie Lo terijwezen" installeerde. De commis sie heeft tot opdracht het gehele vraagstuk van de loterijen en de daaraan verwante activiteiten in be schouwing te nemen en de minister mede met het oog op de hieraan ver bonden algemene belangen op maat schappelijk en geestelijk gebied, van advies te dienen, met name over de vraag of en in hoeverre wijziging of aanvulling van geldende wettelijke bepalingen op dit stuk nodig zijn. Tot voorzitter der commissie is be noemd prof. mr. G. J. Wiarda, raads heer in de Hoge Raad der Nederlan den, te 's-Gravenhage, secretaris der commissie is: mr A. Mulder, raads adviseur in algemene dienst bij het Ministerie van Justitie te Leidschen- dam. Prof. Samkalden schetste in zijn installatierede het dilemma, waar voor de overheid zich in deze materie geplaatst ziet: enerzijds dient de mo gelijkheid tot kansspelen tot het uiterste beperkt te blijven ook omdat de daaraan bestede bedra gen van het volksinkomen beter kun nen worden besteed anderzijds moet men met de beperkingen niet te ver gaan, omdat het publiek dan zijn toevlucht neemt in clandestiene of buitenlandse loterijen, waarop he lemaal geen controle is of waardoor onnodig deviezen afvloeien naar het buitenland. Spreker noemde het nau welijks aan twijfel onderhevig dat tal van maatschappelijke organisa ties hetzij in plaatselijk, hetzij in landelijk verband, een aanzienlijk deel van haar financiële middelen moeten putten uit de opbrengst van loterijen. Zolang niet een uitweg is gevon den voor het optreden van pools en prijsvragen zullen de door de wet gever toegelaten loterijen minder belangstelling trekken, hetgeen dus wel terug moet slaan op de moge lijkheid van activiteit van organisa ties, die in het algemeen belang wer ken. Prof Samkalden zei voorts, gaarne interim-rapporten der com missie met eventuele adviezen voor provisorische regelingen van de par ticuliere loterij tegemoet te zien. VRAGEN OVER MAJOOR K. Het lid van de Tweede Kamer de heer Van Rijckevorsel heeft aan de minister van justitie de volgende schriftelijke vraag gesteld Is de mi nister niet van oordeel, dat het aan een berechting van de zaak-majoor K. in volle omvang ten goede zou komen, indien daaraan zou vooraf gaan een strafrechtelijke beoorde ling van de feiten, waarvan worden verdacht de heren D. en Van B., die bij de behandeling van de zaak-ma joor K. in eerste aanleg als kroon getuigen van het openbaar ministe rie zijn opgetreden? trouwen minder wordt, groeit de U.A.-Ujst. De drogisten streven er naar, het vertrouwen te winnen, door de uitoefening van hun beroep aan bepaalde regels te binden, zij it hebben daarnaast dringend behoefte De iweede Kamer heeft gisteren nister, dat hy uiterst voorzichtig moet aan een wettelijke status Pharma- »?5 Sfspro^ zijn met het samenstellen van deze con oefende tot nu toe controle uit, „Dit is 'n dag van vreugde, want wat wij tot nu toe de studentenparochie hebben genoemd, beschikt thans over een eigen kapel". Aldus de studenten pastoor te Leiden, pater dr. H. L. M. van Rooyen O.S.Cr, gisteravond in het zojuist door de deken van Lei den ingewijde bedehuis van de stu denten in het „Eigen Huis" van „Sanctus Augustinus" aan het Rapen-1 burg. Een verrassende wending nam zijn! preek aan het slot, toen hij zei, dat dit voor hem ook een droeve dag was, omdat hij in dit huis, dat hij ge- bouwd had, zélf niet zou wonen; het i moment van de voltooiing van de ka pel, was voor hem meteen het mo ment van afscheid. „Ik meen, dat het beter is heen te gaan en mijn plaats aan een jongere over te laten." Deze mededeling van pater Van Rooyen kwam tamelijk onverwachts. Hij noemde de naam van zijn opvol ger niet: „die zult u morgenavond in de krant lezen", maar hij maakte1 één verlangen kenbaar, nl. dat de studenten zich eensgezind zouden scharen rond de man, die zijn over ste als zijn opvolger had aangewe zen. Stille Omgang 1958 Ondanks zijn hoge leeftijd zal mgr J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, zaterdag 22 maart de Stille Omgang maken en het Pontificale Lof cele breren in de Begijnhofkerk te Am sterdam. Zondag 23 maart draagt de bisschop een stille Pontificale H. Mis op. Mgr. Nierman, bisschop van Gro ningen, wordt a.s. zondag verwacht samen met de pelgrims uit Klaziena- veen. In totaal worden zondag 20.000 tot 25.000 deelnemers aan de Stille Omgang verwacht, voor wie 13 extra treinen en 220 bussen zijn gereser veerd. In 33 kerken en kapellen van Amsterdam aullen H. Missen voor hen worden opgedragen. De deelne mers zijn weer uit alle provincies. MELK- EN ZUIVELBELEID 1957-'58. Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap heeft zich in zijn vergadering van 5 maart jl. beraden over de beslissing van de regering omtrent de melkprijsgarantie voor het jaar 1957-'58 en omtrent het ver dere zuivelbeleid. Het handhaaft de bezwaren zoals deze onmiddellijk na de bekendmaking van het regerings beleid zijn gepubliceerd eh zal deze ook zo spoedig mogelijk in een meer uitvoerig gedocumenteerde brief aan de leden van de Tweede Kamer toe zenden. In de kapel waren vele genodig den en studenten bijeen om de wij ding van de kapel bij te wonen. On der hen waren de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, wethouder S. Menken, de vertegen woordiger van de prior van het klooster te Zoeterwoude, pater J. Scheerder O.S.Cr., prof. dr. H. J. Lam, secretaris van de senaat, die de rector-magnificus vertegenwoordigde, prof. dr. P. L. de Boer, voorzitter van het Concilium, ds T. Th. Rothuizen, studentenpastor, de eerwaarde moe der en zusters-van het St. Elisabeth- ziekenhuis, die de paramenten ver zorgen, vertegenwoordigers van het Leidsch Studenten Corps, van de Vrijzinnige Christelijke Studenten Bond en van de Sociëtas Studiosorum Reformatorum. Wijding. De deken zegende tijdens een kor te indrukwekkende plechtigheid de kerkruimte, het altaarkruis, de cibo rie, het beeld van Christus' intocht, in Jeruzalem, en de Russische Icoon, waarop de Moeder Gods (de kapel is toegewijd aan de „Zetel van Wijs heid") staat afgebeeld. Deze afbeelding is een copie van een zeer bekende Russische afbeel ding van Maria met het Kind. Op de lijst is het Wees Gegroet in de Rus sische taal „ingebrand". Na de wijding droeg de deken een plechtige H. Mis op, waarbij hij werd geassisteerd door pater Van Rooyen als diaken en pater J. van Well O.S.Cr., de kapelaan van de „studen tenparochie" als subdiaken. Een scho- la van studenten zong de wisselende Gregoriaanse gezangen, de andere gezangen werden door de kerkge meenschap gezongen. Het sobere, maar stijlvolle pries terkoor kwam bij dit Misoffer goed tot zijn recht. Volwassen acolieten assisteerden, de schola stond rechts op het priesterkoor opgesteld; we kunnen niet anders zeggen, dan dat de bescheiden afmetingen van deze kapel niet verhinderden, dat de plechtigheden een groots karakter droegen. „Gemeenschappelijk offer". Wij haalden reeds enige gedeelten uit de preek van de studentenpas toor aan. Hij sprak van de vreugde na de vijf moeilijke jaren, die de „studen tenparochie", sinds bij de „St. Lode- wijk" kwijt raakte, heeft doorge maakt. Hij heeft altijd gaarne een centrum willen hebben, waar het godsdienstig leven zich ten volle ont plooien kan. Thans is het zo ver. Pas toor Van Rooyen sprak over het ge zamenlijk vieren van het Misoffer, dat geen „plichtpleging" is, een for maliteit; maar niet anders dan de ontmoeting van de mens met zijn de levende viering van de godsdienst midden de deken, rechts pater Van het een en ander in deze nieuwe wet, yv ell. Op de achtergrond zijn nog die zjch uitspreekt over de competen- jmst de burgemeester van Leiden, ties van de apotheken en drogisten wethouder Menken en prof. De Boer veranderd te zien. te zien. (Foto's: „De Leidse Courant"). Nieuwe bouwvak-CAO in nabij verschiet? De Stichting van de Arbeid zal bin nenkort aan het college van rijksbe middelaars een advies uitbrengen over de nieuwe collectieve arbeids overeenkomst voor de bouwvakar beiders, aldus wordt vernomen. De Stichting heeft reeds verschil lende gesprekken met werkgevers en werknemers gevoerd waarbij over eenstemming werd bereikt over de prestatiebeloning. Men verwacht nu ook spoedig een overeenstemming in zake de werkclassificatie en de daar uit voortvloeiende basis-uurlonen. Hierover bestaat thans nog verschil van mening. Een zeer belangrijke rol speelde hierbij het katholieke raadslid mr. Bachg, die de drogisten (de bedreig de drogisten) een eind tegemoet wil komen. Hij heeft wijzigingen in de wet voorgesteld, die straks be kwaamheidseisen stellen aan de dro gisten, eisen die niet zwaarder zul len zijn dan het drogistendiploma, dat iedereen kan halen, die de la gere school heeft doorlopen en een cursus met aandacht volgt. De nieuwe wet draait voorname lijk om een lijst van geneesmiddelen, die de drogisten niet mogen verko pen, de z.g. U.A. lijst (Uitsluitend neesmiddelen, die niet onbeperkt verstrekt mogen worden, staan er op. Deze lijst werd, zoals de heer De Wolf (KVP), die voor het eerst de heer Bachg moet de controle in de wet worden vastgelegd. Velen waren dit met hem eens. Er bestond verschil van mening in de Tweede Kamer optrad, verteldeover de vraag, welke bekwaam- werd tot nu toe samengesteld door heidseisen gesteld moeten worden „Pharmacon" (Pharmaceutische klein-1 aan de drogisten. Apothekers heb- handelconventie). ben, als zij zich vestigen, al acht De heer De Wolf legde er in zijn'jaar studie achter de rug. Zij voe- zeer interessante rede de nadruk op, len er niets voor hun ambt door de dat de volksgezondheid op de eerstedrogisterij te laten uithollen. Maar plaats komt, maar dat men toch re-'de heer Peschar (P. v. d. A.) stelde kening moet houden met de econo- j daar tegenover, dat zware bekwaam- mische belangen, die sinds 1865 zijn heidseisen voor de drogisten niet gegroeid. In 1865 het begin van prettig zijn. Nu is nog maar de helft de wet op de geneesmiddelen wa ren er nog geen verpakte genees middelen, maar in 1956 leverde de Nederlandse industrie voor 178 mil joen gulden aan verpakte genees- Apotheek). De drogisten vrezen, dat middelen; waarvan een groot deel deze lijst al te lang zal worden, zo- export is. De drogisten verkochten in dat zij geen geneesmiddelen van dit jaar voor 40 miljoen aan genees- enig belang meer mogen verkopen, middelen, de apothekers voor 45 mil- De heer Bachg zag dit gevaar ook en daarom stelde hij voor dat be langhebbenden bij de Kroon in be roep kunnen gaan, indien zij menen, dat ten onrechte een geneesmiddel op deze lijst is geplaatst. Ook an dere sprekers waarschuwden de mi- van het aantal leden van de drogis ten-organisatie in het bezit van een drogisten-diploma. Ook kruideniers, die op afgelegen plaatsen wonen, zouden omdat er geen apotheek of drogist is om onschuldige genees middelen te verkopen aan de eisen moeten voldoen. De sprekers van de KVP, de he ren Bachg, De Wolf en De Vreeze waren echter van mening, dat deze bekwaamheidseisen zeker gesteld tt u j v u, ™eten worden- Ook bij het in de Uit het debat bleek wel duidelijk, handel brengen van lichte genees- dat het vooral gaat om het vertrou- middelen is er sprake vr\n volksge- wen in de drogist. Indien het ver- zondheid. De drogisten moeten we ten wat zij verkopen en aan wie. Volgende week dinsdag zal minis ter Suurhoff antwoorden. Vertrouw de drogist. Kruidenier mag rekenen wat hij wil Voorlopig voor drie maanden Voorlopig voor drie maanden zal de prijsstabilisatie in de kruidenierssec tor worden afgeschaft, zo zijn de ver- tegennwoordigers van de kruideniers organisatie met de regering overeen gekomen. De kruideniers hebben dus niet voor niets de afgelopen maanden zo veel vergaderd en publicaties 't licht doen zien, waarin zij zich beklaagden en wezen op het feit dat prijsbeheer- sing geen enkele zin had omdat in hun branche de concurrentie zeer scherp is. VITA N.V. ZOCIIT CONTACT MET UNILEVER. Over diepvries-methodes. In verband met de toenemende be- langstélling zowel hier te lande als in het buitenland voor Nederlandse diepvries produkten (groenten, fruit, vis enz.) heeft de Vita N.V., die zich reeds jaren op dit terrein beweegt, onderhandelingen aangeknoopt met Unilever N.V. teneinde deze ontwik keling zowel op technisch als op com mercieel gebied op de modernste wij ze te kunnen blijven volgen. Deze on- Vanaf een fabriek in Hardenberg ia donderdag een 70 meier lange plasUc-zinkerbuis mei een doorsnede van I ^ee^^'^vorfSd^diui aMus 107 m.m. langs de weg vervoerd. De gasdnker is bestemd voor de gemeentegasfabriek te Enschede en ral in Unilever Nieuws" het Twente-Rijn kanaal worden gelegd. Op de foto zien we het vervoer van de zinker: op de schouders van De Vita NV beschikt over bedrii- •terke mannen door Hardenberg. 1 ven utrecht, Rotterdam en Lelden.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7