Rijke Rinus' benadeeide z'n familie voor ruim een kwart miljoen visie op televisie n Lichtgeraakte smid raakte voorbijganger dodelijk ffOOTZ „Kasteelschat" blijkt oud papier Alle slachtoffers nu geborgen VRIJDAG 7 MAART 1958 DE LEIDSE COURANT Vrek verslikte zich in ertenis (Van onze t.v.-medewerker) T.v. in komende tien jaar In het programma, dat de VARA donderdagavond had aangekondigd, werden enige vragen over de gang van zaken bij de t.v. in Nederland aan de orde gesteld. Het is nu pre cies tien jaar geleden, dat Philips- Eindhoven begon met het regelmatig uitzenden van experimentele pro gramma's; gelijktijdig werd op de Utrechtse voorjaarsbeurs met de eer ste t.v.-ontvanger en -zender gede monstreerd. Sindsdien zijn alleen reeds in ons land ruim 300.000 toe stellen verkocht en men neemt aan, dat in West-Europa niet minder dan 13 miljoen t.v.-toestellen zijn ge plaatst. Binnen de komende tien jaar verwacht de industrie zelfs éen toe stel om het andere gezin in Neder land. Met betrekking tot de kleuren - t.v. zijn de deskundigen minder opti- mistisoh gestemd; zij verwachten in de volgende tien jaar een centrale Eurovisie-studio van waaruit een zeer beperkt aantal keren per week een kleurenprogramma kan komen, in die ene studio te verzorgen door de sa menwerkende landen. Daar moeten dan bijzondere toestellen voor komen: op de bestaande zal men het kleu- ren-programma alleen maar in zwart wit kunnen bekijken. Aantrekkelijke KRO-avond De KRO-rubriek „Vademecum" heeft ons voor de derde maal een voortreffelijk spreker gebracht, na melijk prof. dr L. H. Grollenberg O.P., van het Nijmeegse Albertinum, die interessante dingen over het gra ven in het Heilig Land heeft verteld. We tekenen daarbij aan, dat Jan Wil lem Hofstra een indringend vragen steller was die uitleg vroeg omtrent zaken die de leek onbekend plegen te zijn. Maar is het wel nodig, dat een vragensteller ook hinderlijk stoort in een leerzaam college? Daar door werd prof. Grollenberg nu en dan afgeleid, hetgeen mede ten na dele van de kijker-luisteraar verliep. De thriller „De appels van Eva" is herhaaldelijk door het beroepstoneel vertoond. Nu is ze ook voor de t.v. gekomen, hetgeen deze nieuwigheid bracht, dat na afloop dank zij fil mische opnamen een directe ar tiestenparade kon worden gehouden Enny MolsDe Leeuwe heeft niet minder dan zeven vrouwenrol1 en vervuld en wel op voortreffelijke wijze en naarmate het stuk vorderde. Omdat tussen haar rollen een rede lijke tussenpauze moet liggen, moest de tussengelegen tijd worden opge vuld. Dat geschiedde voornamelijk middels de rechercheur Hopkins, door Tonny Foletta overdreven en daarom vervelend voor de kijkers voorge steld. Rob Milton had een rustige partij te vervullen; naast Enny Mols De Leeuwe was het vooral Bert Dijk stra die als politie-inspecteur véél voor de camera's had te doen. Hij deed het op een wijze, die althans by een thriller verantwoord kan heten. De week uit.en in Zaterdag speelt Goos Kamphuis weer „Uit tegen thuis" voor de NC RV; maandag zal de AVRO op film iets laten zien over het testen van mensen en materialen in verband met supersonische vluchten van de toekomst, en dinsdag komt Simon van Collum bij de VPRO terug met de vertoning van films uit de oude draaidoos. De vorige keer is dat een succes geworden. Er is die avond geen grote film, maar dan zal worden ge speeld het spel van Arthur Miller „Al mijn zoons". En om er al vast op attent te maken: woensdag volgt in de AVRO-studio te Hilversum de in ternationale finale van het Eurovisie songfestival 1958. Het gaat om de „grand prix". Alle solisten worden begeleid door het Metropole-orkest. Krimpenerwaard voor fraude een vruchtbaar iand De Krimpenerwaard, nauwelijks in aardrijkskunde- en geschiedenis boekjes ontdekt, na de Ammerstolse verduisteringsaffaire, heeft ten twee den male bewezen een voor fraude zeer vruchtbare landstreek te zijn. Dezer dagen werd een 57-jarige vee houder, Marinus M. uit Bergam bacht, door de politie aangehouden, verdacht van de verduistering van ruim een kwart miljoen. De arrestant zou 267.000 gulden uit de nalatenschap van zijn moeder heb ben verduisterd, valsheid in geschrif te gepleegd hebben en bovendien ruim een half miljoen hebben ver zwegen voor de fiscus. „Rijke Rinus", door de bevolking in één adem „Gierige Rinus" ge noemd, werd door twee jonge neven aangeklaagd. Uit de waarde van het verduisterde bedrag kunnen ruim schoots de gedupeerde familieleden alsook de fiscus schadeloos gesteid worden. „Gierige Rinus" had van de gelden namelijK nog geen penning uitgegeven. In zijn vettige, afgedra gen kleren trekt hij op zijn roestige fiets „die als fiets minder waarde heeft dan als oud roest" naar vee markten in Rotterdam, Utrecht en Den Bosch want trein en bus zijn te duur. Zelfs wordt beweerd, dat hij onderweg probeert te liften met vrachtwagens, waarop ook zijn fiets een plaatsje moet krijgen, om op die wijze zijn banden te sparen. Onder weg gunt hij zichzelf geen kopje kof fie en tussen de middag eet hij zijn brood op, achter de koeien op de markt. „Gierige Rinus" is een vrijgezel, die staat uit een familie, waarin ne ven en nichten met elkaar trouwen om het familiebezit bijeen te houden. Zijn moeder overleed in 1944. Ze liet een ontzagwekkend bedrag aan effecten, hypotheekbrieven, bank-te- goeden etc. na en Marinus M., werd tot beheerder van de erfenis aange steld. Een groot deel van het bezit bracht hij onder in de agrarische familie- n.v. „De Lek". Twee zoons van een gestorven zuster hebben zich bena deeld gevoeld in de erfeniszaak. Ze beschuldigden hun oom an valsifica- ties en die bleken bij een huiszoe king maar al te waar: Men vond een schat van waardepapieren. In een verhooi heeft M. bekend, dat hij zijn beide zusters en de zoons van een derde, gestorven zuster, heeft benadeeld door hun een groot deel van de erfenis te onthouden. Om dit te kunnen doen, zou hy de memorie van successie hebben ver valst, valse verklaringen hebben af gelegd en zich hypotheekbrieven uit de onverdeelde boedel hebben toege- eigend. Daarenboven zou hij ruim een half miljoen inkomsten voor de fiscus hebben verzwegen. MET PISTOOL GESPEELD. 2 Maanden hechtenis. Voor de krijgsraad te Arnhem heeft gisteren terechtgestaan de 21-jarige sodaat G. H. A. uit Ambt-Harden- berg, die ervan wordt verdacht in de kazerne te Schaarsbergen dermate roekeloos met een pistool te hebben gemanoeuvreerd, dat een andere sol- daar aan de arm werd gewond. De auditeur-militair eiste 50 boete en een maand voorwaardelijke hechtenis. De krijgsraad veroordeelde de soldaat conform deze eis. De auditeur-militair ging in zijn re quisitoir van het standpunt uit, dat beklaagde als militair ernstig tekort is geschoten. Gelukkig waren de ge volgen niet dodelijk. De verdediger van beklaagde, zijn commandant, noemde hem het slacht offer van de omstandigheden. PLASTIC BUIS VAN ZEVENTIG METER. In Hardenberg is een dezer dagen een plastic buis van zeventig meter lengte gefabriceerd, bestemd voor het gemeentelijk gasbedrijf te En schede. Om deze buis te vervoeren moest deze door vijftien man gedra gen worden over een traject van plus minus drie kilometer naar het Over ijssels Kanaal. Daar lag een sleep boot gereed om de buis van onge wone afmeting naar Enschede te ver- j voeren. Dit plastic zinkstuk zal in het j Twenthe-Rijnkanaal worden gelegd j voor de aansluiting van gasleidingen 1 aan beide oevers Het gewicht van j de buis bedraagt ongeveer honderd kilo. Ze heeft een diameter van 107 millimeter VOOR DE HAAGSE RECHTBANK Een jaar geëist tegen woesteling Dat wij de besteding beperken Kun je bij ons nu reeds goed merken. Maar één ding staat vast 't Staat in de kast: „TIP van BOOTZ", ons genot na het werken. Inz. Hr. V.D., Den Haag ontv. 1 fl. TIP 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. Advertentie Nu ook bij de PTT Beambte verdacht van „bijverdienste" Een 24-jarige P.T.T.-beambte te Waddinxveen wordt ervan verdacht, verduisternigen te hebben gepleegd op het postkantoor waar hij werkt. De zaak kwam. aan het rollen toen onlangs een inwoner van Waddinx veen minder uitbetaald kreeg dan het bedrag op een postwissel ver meldde. De ambtenaar zou reeds verschei dene jaren met deze activiteiten bezig zijn geweest, waarbij hij zich bedragen heeft toegeëigend door gaans ter grootte van 25 tot 100 gul den In de loop der jaren zouden deze bedragen vrij aanzienlijk zijn opgelo pen. Het onderzoek is in volle gang. De 22-jarige matroos F. Munter uit Ridderkerk sloeg gisteren op de Waal bij Tiel overboord toen hij de roeiboot van zijn schip, de sleepboot „Leeman", beter wilde bevestigen. Er werd hem nog een reddingsboei toegeworpen maar de matroos was door de koude bevangen en ver dween in de diepte. Zijn lijk is tot nu toe niet gevonden. 3 jaai geëist CoÜega opzettelijk veruamkt De procureur-generaal bij het ge- rechtshof te Arnhem, rar. A. W. Hol- stein, heeft gisteren drie jaar jeugd- I gevanenisstraf gevorderd tegen de i 19-jarige arbeider J. W. J. F. uit I Nijmegen wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan een 15-jarige jongen in de werkplaats \an een fabriek te Nijmegen en we- I gens een aantal inbraakjes in zijn j woonplaats. j Verdachte bediende op 26 juni 1956 j een machine voor het uitponzen van ijzeren plaatjes. Met de 15-]arige B., die in zijn onmiddellijke nabijheid werkte zou hij ruzie hebben gekre gen. F. ontkende dat hij later een door B. ter verzoening gereikte hand zou hebben geweigerd. Toen er op een gegeven moment iets haperde aan de machine van verdachte, schoot B. op diens verzoek toe om de hel pende hand te bieden. De jongen meende het euvel te hebben gevon den. Terwijl hij zijn hand in de ma chine stak begon deze te draaien, tengevolge waarvan de helft van B.'s hand door het ponsstempel werd af gesneden. Verdachte ontkende, dat er verband bestond tussen de ruzie en wat hij noemde het bedrijfsonge- luk Hij zeide niet te hebben gezien, dat B. zijn hand tussen de machine stak. B. daarentegen verklaarde, dat ver dachte de opzet moet hebben gehad de hand af te klemmen. Toen B. zijn hand tussen de machinedelen wrong, drukte verdachte op het pedaal. Volgens een deskundige van de arbeidsinspectie klopten de verkla ringen van B. De verklaringen van verdachte strookten echter niet mei de technische mogelijkheden van de desbetreffende machine. Mr. Holstein zag weinig mogelijk heden in reclassering van deze ver dachte, doch aangezien verdachte nog geen twintig jaar is achtte mr. Hol stein heropvoeding in de eerste plaats gewenst. Hier moet echter een langduriige periode mee gemoeid zijn. Iemand, die zo scheef is gegaan kan niet in korte tijd worden geholpen. De raadsman, mr. G. de Roos, zag tal van tegenstrijdigheden in de ge- tuigeverkaringen Hij achtte het ten laste gelegde ten aanzien van zware mishandeling niet bewezen en vroeg op dit punt onmiddellijke invrij heidstelling van zijn cliënt. Het ge rechtshof wees dit verzoek af. VRIJE BAKKERS IN VERZET TEGEN MEELFABRIEKEN Wjj willen niet langer beconcur reerd worden door onze leveranciers. Als de grote meelfabrieken doorgaan bakkerijen op te kopen, zullen zij een gesloten front van vrije bakkers tegenover zich vinden, die van hen geen meel meer zullen kopen. Dat is het standpunt van de pas opgerichte Unie van vrije bakkers, tot stand gekomen op initiatief van de heer M. J. Vlug, bakker te Schie dam. Het gestadig doordringen van meelfabrieken in de bakkerijen, waarbij de industrie het motief aan voert, dat zij zich van een gegaran deerde afzet van bloem en meel wil verzekeren, heeft de laatste jaren grote vormen aangenomen. In vrij wel alle steden van ons land z\jn broodfabrieken in handen gekomen van de maalderij. De onafhankelijke bakkers vinden hun grootste concur rent in die leverancier, waaraan zij wekelijks aanzienlijke bedragen moe ten betalen. De Unie van vrije bakkers wil thans de meelfabrieken een scherpe waarschuwing geven: staakt de infil tratie of wij kopen geen meel meer van u. Nog steeds is het zo, dat tach tig procent van alle bloem door de kleine bakkerijen wordt verwerkt. Als zij zich aaneensluiten, staat de maalderij voor een macht, die mee telt. De bakkersorganisaties staan sympathiek tegenover 't streven van de Unie, aldus het Alg. Dagbl. Eind januari werd bij herstellings- werjuaamheden in een van de gan gen van het kasteel Roosteren by Sit- tard in een nis een pak effecten ge vonden. De vondst werd toen „een schat" genoemd en de waarde ervan op een miljoen geraamd. Thans is ge bleken, dat het pak een groot aantal aandelen van Belgische koloniale maatschappijen bevat uit het eind van de vorige eeuw. Van een „schat" kan niet meer worden gesproken. MELKDEBAT REEDS VOLGENDE WEEK |ong e jongste beslissingen van minis ter! dr. ir. A. Vondeling over het mejlk- en zuivelbeleid zullen door de Tweede Kamer nog vóór het paas- reqes aan een uitgebreide discussie worden onderworpen. De volgende week woensdagavond en donderdagmiddag gaait onze volks, vertegenwoordiging debatteren over de nota van minister Vondeling over het melk- en zuivelbeleid. De Kamer zal dan haar oordeel geven over de twee soorten melk en de voorgenomen melange van boter en margarine ter terugdringen van het bot er overschot. AANRANDER AANGEHOUDEN De politie te Losser heeft de onge veer 30-jarige A. J. D. uit Losser ge arresteerd. Hij zou in de nacht van woensdag op donderdag een Ensche- dees meisje, dat hij een lift had aan geboden, hebben aangerand. Volgens verklaringen van het meisje zou hij hebben getracht haar daarna in een sloot te verdrinken. Ze wist evenwel te ontkomen. Omstreeks half zes donderdagmor gen deed ze op de politiepost te Los ser aangifte van het gebeurde. (TeL). Op zaterdag 9 maart van het vorige jaar des avonds gaf een smid- bankwerker, toen in een café in Delft werkzaam als kelner, een voorbij ganger, die naar hij beweert met uit gestrekte handen op hem afkwam, een stomp. Hij stond in de deur opening van het café. Na de klap te hebben uitgedeeld ging hij het café weer binnen. De geslagen man wankelde enige stappen achteruit de stoep af, zakte in elkaar en sloeg achterover op de straatkeien, zo vertelde gisteren een 24-jarige typiste, die tegenover het café woont, aan de rechtbank te 's-Gravenhage. Zij had van haar bed uit het gebeuren gadegeslagen omdat zij wakker was geworden van een groepje lawaaienrige jonge'ui, dat even daarvoor voor het café had ge staan Een dag of vijf later overleed de geslagen man in net ziekenhuis in Delft. Aanvankelijk dat-ten medici dat hij was gestorven aan een spon tane hersenbloeding. Maar by sectie bleek dat er een barst van ongeveer acht centimeter in de schedel zat en dat ^e hersenen ernstig beschadigd waren. De rechtbank begon gistermorgen met de behandeling van deze zaak tegen de smid-bankwerker, aan wie behalve mishandeling de dood ten gevolge hebbende, ook nog was ten- lastegelegd, dat hij op 21 oktober van het vorige jaar in Delft dronken op zijn motorfiets had gereden. Onzekerheid. In de middag hebben vyf medici voor de rechtbank gesproken over de dood van de verslagene. Er waren twee patholoog-anatomen en drie artsen. De patholoog-anatomen, de 82-jarige dr. J. P. L. Hulst en de 42- jarige dr P. M. Bakker hadden ieder 'n sectie-rapport gemaakt. De medici DE INSTORTING IN STAATSMIJN „MAURITS" Gisterochtend om elf uur is het stoffelijk overschot van het laatste slachtoffer van de mijnramp in staatsmijn „Maurits" te Geleen, de Engelsman F. Hipwood, door de ber- gingsploegen geborgen. Enkele uren tevoren was het stof felijk overschot gevonden van de Italiaanse mijnwerker S. Lindiri. Op het moment dat het laatste stoffe lijk overschot werd geborgen, waren 27 meter van de 37 meter puin opgeruimd. De begrafenissen van de slacht offers zullen door directieleden van de Limburgse Staatsmijnen worden bijgewoond. De plechtige requiemmis voor de Italiaanse slachtoffers, wordt zondagmorgen te tien uur opgedra gen in de rectoraatskerk te Sittard Leyenbroek. Deze plechtigheid zal onder meer worden bijgewoond door de ambassadeur van Italië in ons land, markies dr. G. Benzoni en door de Italiaanse consul dr. R. Verrara. Van Leyenbroek uit zullen de stof felijke overschotten worden over- febracht naar Italië, waar zij woens- ag op het kerkhof van Tratalias (hun geboorteplaats op Sardinië) ter aarde worden besteld. WIJDINGEN PATERS MONTFORTANEN Op zondag 16 maart as. zal mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Her- togenbosch, de wijding van het H. Priesterschap toedienen in de kapel van het Moederhuis dei Zusters Fran ciscanessen te Oirschot aan de na volgende theologanten der Mont- fortanen: A. MeLz, Chemnitz, Duits land; J. Rühs, Ottersum; G. Schrama, Voorschoten; J. Sijm, Wevershoof; J. Schrama, Voorscholen, J. Braken, Gulpen; J. v. Loo, Heer; J. Even, Koog a. d. Zaan; Ch. Voncken, Genk, België; P. Out, Volendam. spraken uitgebreid over de hersen bloedingen en de beschadiging van de hersenen van het slachtoffer. De Officier van Justitie, mr. Kil len, zeide in zijn requisitoir o.m. dat uit de sectierapporten was gebleken, dat de aanvankelijke theorie van een spontane hersenbloeding niet juist is. Het staat wel vast, dat geweld van buitenaf de ravage in de hersenen en de breuk in de schedel heeft ver oorzaakt. Hij meende, dat de man was overleden tengevolge van de slag of de val. Hij vorderde tegen de smid-bankwerker een gevangenis straf van één jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk, met aftrek van de drie maanden, waarin de dader in voorarrest heeft gezeten en ontzegging van de rijbevoegdheid voor een jaar. De verdediger, vond in de verbalen geen bewijskracht. De sectierappor ten bewijzen niet dat de doods oorzaak in de stomp of val moet lig gen. Pleiter vroeg daarom voor dit ten- lastegelegde punt vrijspraak. Hij deelde voorts mede dat de smid al zwaar Is gestraft voor het dronken rijden op dc motorfiets, omdat de man ernstig gewond is geraakt toen hij die avond tegen een lantaarnpaal reed. De rechtbank zal over 14 dagen vonnis wijzen. Aetherklanken ZATERDAG. TELEVISIEPROGRAMMA. AVRO: 15.45—16.15 Voor de kinde ren. NTS: 16.30—17.45 Eurovisie: We- reldkampioensch. handbal NTS: 20.00 Journ. en weerber. NCRV: 20.15 Lied v. d. maand. 20.20 Uit tegen thuis. 20.55 Nieuwe gram. 21.15 Gevar. progr. 22.00 Dagsluiting. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Voor de vrouw. (9.359.40 Waterst.). VP RO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Lichte muz. 10.50 Buitenl. week- overz. 11.05 Pol.cataret 11.35 Klari netkwintet. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Muziekcorps. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Gram. 15.00 Boe kenwijsheid. 15.20 Gram. 15 35 Streek- uitz. 16.00 Kamerork. en solist. 16.50 Wenkend perspektief, caus. 17.05 Lichte muz. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18 45 Rege- ringsuitz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Artistie ke Staalkaart. VPRO: 19.30 Passepar tout, caus. 19.40 Godsdienst voorheen en thans, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Waar gaan wij heen?, schets. 20.13 Gevar. progr. 21.45 Soc. comm. 22.00 Opsporing ver zocht! 22.25 Labyrint in Lan-Fang, hoorsp. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30 24.00 Lichte muz. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Koorzang. 7.45 Morgengebed en li turg. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nws. en kath nws. 13.20 Gram. 13.30 Dansmuz. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Boek- bespr. 14.50 Gram. 14.55 Fanfare ork. 15.15 Kroniek van letteren en kun sten. 15.40 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 16.50 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 17.20 Sportpraatje. 17.30 De spring plank. 17.45 Lichte muz. 18.00 Journa listiek weekoverz. 18.10 Gram. 18.15 Pari. overz. 18.25 Strijkork. 18.45 Vra- genbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Comm. op het nws. 19.15 Brabants ork. 20.10 Act. 20.25 Act. 20 40 De gewone man. 21.45 Gram. 21.15 Pleidooi voor een non, hoorsp. 22.10 Lichte muz. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws 23.15 Nws. in Esperanto. 23.2224.00 Gram. Qedfoien goed Uit het Amerikaans vertaald door H de Graaff 57) MaaP Pat zal 's-maandagsavonds niet op de zaak zijn, dacht Sherry. Het scheen echter dat Pat om de een of andere dringende reden wel op kantoor was. „Met Evans?" hoorde Sherry Roger zeggen. „Je spreekt met Roger Newsome. In het maga zijn. Kom dadelijk." Nu scheen Roger Sherry eindelijk op te merken. Hij was boos op haar. In plaats van blij te zijn dat hij haar uit de handen van Clem gered had, scheen hij haar iets kwalijk te ne men. Hij knikte heftig. „Fyn, hoor," zei hij. „Welke idioot loopt er nu zo zijn ongeluk tege moet? Je had dood kunnen zijn!" Hij deed een stap naar haar toe, alsof hij var. plan was haar door elkaar te schudden. „Ben je boos op me?" vroeg ze ontdaan. «Ik zou je met plezier een pak slaag geven." zei hij. „O", zei ze en ze stak haar han den afwerend uit. „Hoe kwam het dat je me nog óp het nippertje ge vonden hebt? Een minuut later en het was al te laat geweest. Ik stikte bijna." Ze trok een lelijk gezicht en betastte haar hals. Ik heb je gezocht. Het liftmeisje vertelde het rpe. Maar dat ging niet een-twee-drie. Waarom was je hier aan het rondneuzen?" „Ik moest kijken", zei ze. „Waarnaar?" .Consignaties" zei ze. „Ik denk zo dat mijnheer Clem hetzelfde van plan was. Of dat hij me heeft ge volgd." Pat Evans kwam door het gangpad aandraven in gezelschap van een as sistent in uniform. Hij bleef ineens stokstijf staan en keek met grote ogen naar mijnheer Clem. Toen keek hij naar Sherry en zijn blik werd zo mogelijk nog donkerder. „Wel alle duivels", zei hij. „M'n handen jeuken." ,Twee zielen, één gedachte", - zei Sherry. „Hoezo?" „Je bent de tweede die me een pak slaag wilt geven", zei ze kleintjes. „Maar ik vind dat je integendeel heel trots op me moest zijn. Want het-zyn beslist geen handdoeken en lakens." „Wil je nou alsjeblieft eens duide lijke taal spreken?" zei Pat. „Wat is er met handdoeken en lakens?" „Daar. bestaat de consignatie niet uit", zei ze. „Ik heb een doos open gemaakt. Vandaar mijnheer Clem." Ze wees op de kartonnen doos, die ze op een hoek had opengesneden. „Een gat", zei ze. „Steek er je hand maar in." Pat Evans gelaat was purper. Zijn adem ging zwaar. Doch desondanks stak hij zijn vingers in de doos. Toen hij dit gedaan had en zijn gezicht een meer menselijker kleur had aange nomen, rukte hij de doos van de sta pel af en maakte hem open. Toen stond hij op en zuchtte diep en maak te zenuwachtige gebaren met zijn beide grote handen. Zijn mond ging open en dicht, maar hij kon geen geluid uitbrengen. „Geen mens zou het hier gezocht hebben, nietwaar?" zei Sherry. „Geen enkel verstandig mens nee" zei Pat. „Erg slim van ze," zei Sherry. „En nog wel toen ze genoodzaakt waren het goed zo vlug mogelijk uit dat oude pakhuis weg te halen, omdat Roger en ik hen gezien hadden. Wat konden ze beter doen dan mijnheer Portman te dwingen het als consig natie te accepteren? Maar dan onder het mom van handdoeken en lakens. Ik kwam er toevallig achter, dat er vanochtend op die manier een massa goed is binnengekomen. Het lag alle maal zo voor de hand. Alleen moest ik me eerst overtuigen." Pat Evans tikte tegen zijn voor hoofd. „Jij hebt geen hersens", zei hjj. Je bent behekst Verduiveld, dit is niet menselijk meer." Sherry protesteerde met een klein gebaar. „Heel menselijk," zei ze. Je moet er alleen maar opkomen." „Zeg, Newsome", zei Pat. ,Kan jij het? Ik bedoel als ik haar aan jou toevertrouw, kan je haar dan onder de duim houden? Ik moet een stel agenten waarschuwen en dan moet ik m'n hoofd by mijn werk kunnen houden. Kan jij een slot op haar mond hangen en haar in een kamer opsluiten tot ze geroepen wordt? Zonder dat je je door haar laat be heksen?" „Als ik een schriftelijke volmacht krijg." zei Roger grinnikend. Hij hief een waarschuwende wijsvinger te gen Sherry op. „Meekomen jij", zei hij en Sherry ging gedwee mee. „Koude compressen", zei Sherry. „Of rauwe biefstuk er op." Ze boog zich naar hem toe om het blauwe oog beter te kunnen bekijken, ,,'t Wordt een kanjer." zei ze. „Je kunt er prijzen mee winnen." „Ik heb het aan jou te danken", zei hij koeltjes. „Het is een ereteken" verzekerde zij hem. „Ik zal er een foto van ma ken en heel mijn leven bewaren." „Houd je kwebbel", zei hy drei gend. Ze wierp een steelse blik op zijn gezicht en achtte het veiliger te ge hoorzamen. Op de linnenafdeling stapten zij uit de lift en Sherry zag dat er nogal wat drukte heerste bij de lakens, waar een restant je uitverkocht werd. Zij liepen de zijgang door. Roger markeerde de pas en zette een fier gezicht. Ze passeerden de vitrines met echte kant, maar vanavond had niemand interesse voor kant. „Waar gaan we naar toe?" vroeg zij. „Naar een plek waar Evans ons vinden kan." Ze deden nog een paar stappen en toen zei Sherry: „O!" en ze gaf Ro ger met haar elleboog een por in zyn ribben. „Hela", protesteerde hij, ,,'t Was goed bedoeld", zei ze. „Kijk eens, mijnheer Mixis. En vanavond lykt mynheer Mixis meer dan ooit op een wezel." „Waar?" vroeg Roger op scherpe toon. „Hij kuiert langs de tafels met ont- bijtlakens", antwoordde zij. „Zo on opvallend mogelijk. Op weg naar mijnheer Portmans kantoor, let op mijn woorden." „Ik betwijfel of Portman er van avond is." „Vast en zeker" zei Sherry beslist. Zij bleven staan kijken. De kleine mijnheer Mixis schuifelde voorzich tig in de richting van Portmans kan toor en glipte toen door een kiertje van de deur naar binnen. „Zie je wel!" triomfeerde Sherry. „Ik geloof anders niet" voegde zy er peinzend aan toe, „dat mijnheer Mixis een doorzetter is of een kracht patser. Het is zijn taak om de ma chine te oliën." „Wat zou dat?" snauwde Roger „Dat betekent, dat hij makkelyk door de mand zal vallen" zei Sherry. „Als hij in de val zit, zal hij vrese lijk benauwd piepen en van de ene kant naar de andere rennen. Ik wed als we nu onverhoeds mijnheer Port mans kantoor binnenstapten, dat ze zich geen raad zouden weten." Ze was zo glad als een aal en glip te weg voordat Roger haar kon te genhouden Ze liep naar mijnheer Portmans deur en Roger kon niets anders doen dan haar volgen. De deur stond op een kier en Sherry duwde 'm open, stapte naar binnen en bleef als aan de grond genageld staan.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5