i Cijters over de werkloosheid in Leiden en omgeving Milde straf voor „jeugdleider" die zich in de bloemen zette Meesterlijke kleuren en goede combinaties in show van Riël Een krachtig talent met een bekende naam Scherp JO-KVP, afdeling Leiden onlvangi min, Slruycken Voortreffelijk recital van COR DE GROOT VRIJDAG 7 MAART 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Leidse jongeman voor Haagse Politierechter „Een eigenaardige zaak", vond de officier van justitie, en iiij vorderde tegen de 18-jarige glazenwasser G. M. uit Leiden 50 gulden boete of 20 dagen en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van één week met een proeftijd van drie jaar. G. M. is de jongeman, die begin december (om streeks St. Nicolaas) üi het nieuws kwam, omdat hij bij vele winkeliers in Leiden bloemen, taarten etc. had besteld en daarbij de namen van solide fabrieken had opgegeven. De officier omschreef het als „het kopen van goederen zonder het oog merk te betalen". Hij vond deze zaak sympathieker dan de meeste ande ren, omdat de jongeman niet zich zelf, maar anderen heeft willen be voordelen. Het gehele proces viel ongunstig uit voor de jeugdige G. M. die van de stommiteit, die hij heeft uitgehaald veel spijt heeft. De Haagse politierechter noemde het misdrijf anders dan de officier. Hij achtte meermalen gepleegde op- Voorlichting over de verpleging Ifc Tentoonstelling in Academisch Ziekenhuis Onder grote belangstelling uit me dische kringen en uit kringen van de verpleging, werd hedenmorgen in het Academisch Ziekenhuis te Leiden de tentoonstelling geopend, die beoogt voorlichting te geven over het be roep van de verplegenden. In zijn openingswoord verwelkom de de directeur van het Academisch Ziekenhuis, dr. M. W. Jongsma, de heer G. P. E. Weyer, chef van de af- deling Sociale- en Personeelszaken van de gemeente Leiden, die namens het gemeentebestuur yan zijn be langstelling blijk gaf, de decaan van de medische faculteit der Rijksuni versiteit te Leiden, prof. dr. P. J. Gaillard, de directies van het Sint Elisabethziekenhuis, van het Diaco- nessenhuis, van de psychiatrische in richting „Endegeest", de „Anna-kli- niek" en de paedalogische kliniek „Curium", alsmede een aantal me dici en vertegenwoordigers van ver- plegingsorganisaties uit Leiden cn omgeving. Spr. gaf een kort overzicht van de geschiedenis van de georganiseerde ergens in hun geheugen een waar schuwingslichtje aan. Kees Verwey, de schilder, die van heden af tot 14 april in de Lakenhal exposeert, is een neef van Albert Verwey, dichter verpleging, waartoe Florence Nigh- j en hoogleraar. En zijn oom heeft de lichting bewezen. Overigens veroor deelde hy G. M. conform de eis. De tenlastelegging vermeldde on der meer, dat verdachte op diverse tijdstippen bloemhandelaren telefo nisch belangrijke bestellingen heeft gedaan onder valse naam, waarbij hij de rekening naar bekende fabrie ken had laten sturen. Hij had de bloemstukken in ontvangst genomen en bestemd voor het pas geopende clublokaal waarin onder zijn leiding jongens figuurzaagden, etc. Voorts had hij boterletters, een fruitmand en tientallen gebakjes, taarten enz. laten bezorgen voor een bedrag van 281.in totaal Verdachte zei, dat hij in het zie kenhuis, waar hij werkte door schoonmaaksters op het idee was gebracht. De officie? wilde een zoda nige straf vragen, dat verdachte hier door niet in zijn beroepskeuze wordt geschaad. Ter sprake kwam nog dat de jongeman zich had laten fotogra feren temidden vai. bloemstukken en lachende meisjes. De officier hoopte, dat de ouders de jongen in goede banen zullen leiden. Afscheid Pastoor v. Rooyen Nu Pastoor van Rooyen te kennen heeft gegeven dat hij binnenkort Lei den gaat verlaten, heeft zich een co mité gevormd om hem een waardig afscheid te bereiden. Als officiële dag voor het afscheid is vastgesteld donderdag 20 maart. Het programma van deze dag luidt: 10.30 uur Plechtige Heilige Mis in de kapel, Rapenburg 24. 12.00 uur Lunch met lopend buffet in het Eigen Huis. 14.00 uur Receptie voor genodigden van buiten de Rooms Katholieke Stu dentengemeenschap. 16.30 uur Receptie voor de officiële instanties binnen de Rooms Katho lieke Studenten gemeenschap. 18.00 uur Diner in de Vergulden Turk. Inschrijving met contante betaling, iedere dag in de Bestuurskamer op het Eigen Huis. (Dit is een conditio sine qua non.) 20.00 uur Instuif met informeel af scheid in het Eigen Huis voor alle studenten. Leidse koopman zwendelde De auto weg bood geen uitweg De ontdekking van zoveel fraude heeft een 24-jarige koopman uit Lei den ertoe geprikkeld, bij de politie van de Sleutelstad een berouwvolle bekentenis te doen. Hij bleek niet minder dan zeven financieringsmaat schappijen „er tussen genomen" te hebben. In Den Haag had hij twee auto's op betalingsvoorwaarden aangeschaft en deze daarna weer van de hand ge daan. In vijf andere plaatsen in het land herhaalde hij hetzelfde grapje en bovendien huurde de koopman bij een garagebedrijf in de Hofstad een auto, die hij in Duitsland inruilde voor een ouder karretje, waarbij hij 700 Duitse Marken toe kreeg. Deze wagen verkocht hij weer in München. Toen besloot hij, maar weer naar Leiden terug te keren. Omdat hij die „gang naar Canossa" te voet te be zwaarlijk achtte, huurde hij er een auto voor, waarmee hij zich te Lei den bij de politie meldde. BIOSCOPEN ino: .Johnny knapt het op", volwassenen. donderdag - cyclus: ..Alexander de Grote", 14 jaar.) „De graaf van Luxem burg" alle leeftijden, or: „Nathalie", 14 jaar. tnon: „De liefdesroman van een koningin", alle leeftijden. „Voorbij Mombasa dreigt de dood", 14 jaar. Kees Verwey in de Lakenhal tingale, „De Dame met de Lamp", bij ontwikkeling van een klaarblijkelijk haar lameuze hulp lijdens de Krim- overvloedig talent steeds met grote Wanneer Leidenaars de naam Ver-1 ontdekt heeft, ga dan eens naar „De wey horen of lezen, springt er wel ontheemden", evenals de beide vo rige doeken een werk van de laatste' jaren. Voor dit schilderij staande voelt u, wat de kunstenaar heeft wil len zeggen: dit zijn leegelopen zielen, zonder nog éne verwachting! En voelt tevens, dat dit niet Kees Ver oorlog te Scutari (1854) het initia tief genomen heeft. belangstelling gevolgd. Kees Verwey is nu 58 jaar en op eeri Aan de hand van enige cijfers gaf'toppunt van zijn kunnen. Wij schrij- hij een indruk van de grote vlucht, I ven met opzet niet „het" toppunt, die de verpleging genomen heeft, I omdat wij ervan overtuigd zijn, dat waarbij het karakter zodanig veran-1 Kees Verwey's scheppingsdrang hem derd is, dat de verpleegster verple- I nog verder zal voortstuwen. Echter ger) niet alleen de rechter- maar ook is het thans bereikte belangrijk ge- de linkerarm van de medicus gewor-1 noeg om dankbaar te zijn voor een museum Boymans in Rotterdam, de j i_ 4 4 Theer Ebbinge Wubbe. Hij wees erop, wey's laatste woord is, dat men met recht naar nieuw werk van hem uit ziet. Voor wie de grote energie en werkkracht van de schilder kent geen vraag, maar een zekerheid. De tentoonstelling in de Lakenhal, die gisteravond plechtig werd geo pend door burgemeester Van Kin schot, werd zoals wij reeds zeiden ingeleid door de directeur van het den is. Er is een grote behoefte aan tentoonstelling van dit werk in Lei- verplegend personeel. De verpleg:»>» den, de stad, waar Kees Verwey in is geen routine geworden: de toege- de oorlog ook les gegeven heeft en nomen verantwoordelijkheid heeft het beroep geenszins doen devalue ren. Dr. Jongsma noemde ook de so ciale aspecten en de salariëring van de verpleging verbeterd. Niettemin is het beeld, dat men over het algemeen van het beroep van de verplegenden heeft, zeer on volkomen. Ten einde te komen tot een juister inzicht in verpleegsters- (en verplegers) beroep, is door de Rijksvoorlichtingsdienst, in samen werking met de ziekenhuizen en verplegingsinrichtingen te Leiden deze tentoonstelling tot stand geko men. Na deze openingstoespraak begaven zich de genodigden ter bezichtiging naar de tentoonstellingszaal, na afloop waarvan men een filmpje ging zien over de onleiding tot verpleegster in het St. Elisabethziekenhuis. POTLOOD en GEF.ST No. 512. Horizontaal: 1. Europeaan, 8. badplaats in Z.-Tirol a. d. Etsch, 10. telwoord, 12. bakje, 13. foei, 14. be dorven, 16. bron, 17. plaats in Gelder land onder Maasdriel. 18. meisjes naam, 19. tijdrekening, 20. boom, 21. biersoort, 23. scheikundig teken voor tin, 24. deel van een sleutel, 26. over eenkomstig. Verticaal: 2. voorzetsel, 3. achter deel van de hals, 4. fundament, 5. oude wijnmaat, 6. meisjesnaam, 7. zonnescherm, 9. deel van Over., 11. een weinig scheel, 13. gem. in N.- wel aan leden van het aloude schil dersgenootschap Ars Aemula Natu rae. Wie de „Schottenzalen" betreedt, ziet daar allereerst een indrukwek kende reeks aquarellen. Aquarelleren is moeilijk, dat weet eenieder, die het in zijn leven eens geprobeerd heeft. Wat Kees Verwey met waterverf doet, kan ronduit fenomenaal ge noemd worden. De beheersing van het materiaal is volkomen en niets, maar dan ook niets is aan het toeval overgelaten, zodat de poëtische wer king volledig tot haar recht komt. Vooral de bloemstillevens vallen op. In zijn inleiding op de tentoon stelling noemde de directeur van het museum Boymans te Rotterdam, de heer J. C. Ebbinge Wubben, deze zaal met aquarellen zeer treffend Brab., 15. baan voor balspel, 16. vra-oi gend voornaamw., 21. vis, 22. eer, 24. duidelijk voorbeeld, maar hangt wat „kamermuziek". Na deze kamermu- I ziek komt dan een aantal études, een reeks voortreffelijke, rake tekenin gen, waarna de volle orkestratie volgt van de grote zaal, waar het ene prachtige schilderij na het andere hangt. En omdat de mens nu eenmaal een neiging heeft tot schematiseren en het opplakken van etiketjes, raakt hij hier oprecht in verwarring. Want, wat hem eerst impressionisme scheen, lijkt al verder gaande hier en daar op expressionisme uit te draaien, terwijl de hedendaagse mode om met het vlak te spelen de schilder ook al niet onberoerd heeft gelaten. Ondanks dit alles echter blijft Verwey's kunst stevig geworteld in de grote traditie van Breitner en Verster, terwijl zijn gevoel voor de achtergrond van de dingen ook het meest impressionis tische landschap tot een gedicht maakt. Zijn gevoel voor het wezenlij ke, het waarlijk essentiële, maakt hem dan ook tot een groot portret schilder. Dichtere, schrijvers, schil ders en beeldhouwers hebben voor hem geposee.d: Albeit Verwey, Mari Andriessen, H. F. Boot, Lodewijk van Deyssel, Ernile Erens, Cornelis Veth, Dire Coster, Dr. Victor E. van Vries land, Coba Ritsema en J. C. Bloem o.a. En wilt u weten, wat wij precies bedoelden met dat vraagteken tussen impressionisme en expressionisme, zoek dan nummer 88 van de catalo gus op: „Het paardje". Ook het grote doek bij de ingang van de tentoonstel ling, nummer 86 „Carnaval" is een dat Kees Verwey, die eerst na de tweede wereldoorlog goed in het licht van de openbaarheid is getreden, zich op allerlei tentoonstellingen van een bepaalde kant heeft laten zien, maar nooit zo volledig als hier in Leiden. Spr. onderstreepte ook het feit, dat Verwey de traditie nooit heeft ge- schuwd. Dat hoefde hij ook niet, om- dat hij daarvoor een te sterke per soonlijkheid bezat. Zo kan hij natura listisch zijn en streven naar een ex pressie, die de impressionistische be perking doorbrak. En zo hebben zijn werken, die zowel teer als krachtig kunnen zijn, meer dan alleen visuele waarde De tentoonstelling in de Lakenhal duurt tot 14 april. Daarna is zij te zien in Breda, in het cultureel cen trum „De Beyerd" van 10 mei tot 16 juni. C. TH. WILBEfRT-REISBERMAN. Een van de creaties in de mode show van „Couture Riël" droeg de aanlokkelijk titel van Gourmet daarmede is de smaak van de ge hele show goed omschreven. De col lectie was samengelezen door „fijnproever" en wat ons vooral c trok was de aardige combinaties in kleur en dessin. De couture van Riël is niet buite nissig. Natuurlijk moet men rekening houden met de verkoopbaarheid van de modellen. Er liep een enkel „zak je" of „hemdje" tussendoor, maar de speaker haastte er zich bij te ver tellen, dat er ceintuurtjes bijgeleverd worden, die het zakkerige of hem- derige van de modellen met een en kele handbeweging kunnen opheffen. Onze bewondering gaat uit naar de English fashion, die in een serie zomerjurken onder de verzamelnaam van „Sambo" naar voren kwam. Jacques Heim was de naam, die in verband met de Franse couture het meest werd genoemd. Kenmerkend voor de huidige mode, zijn de af staande kragen en niet te ver geten de roklengte, die zichtbaar Propagandabijeenkomst in St. Antomus Clubhuis Onlangs heeft het Staten-Kringbe- stuur de J.O.-K.V.P. afdeling Leiden verzocht een grote propaganda-avond te organiseren, met het doel: de ver kiezingen voor de Prov. Staten in de belangstelling van de katholieke kie zers te plaatsen. A.s. dinsdagavond komen nu Z.Exc. Minister Struycken en de voorzitter van de KVP-fractie in de Prov. Sta ten, Jhr. van Nispen tot Pannerden spreken over „de Staten\*erkiezin- gen 1958". Het zal de jongeren Organisatie 'n eer zijn, KVP-leden en belangstel lenden op deze avond te mogen be groeten. De muzikale omlijsting zal worden verzorgd door de jonge, reeds alom- bekende, Leidse pianist: Joop Stok- kermans. Het belooft een echte ouderwetse KV P-knalavond te worden, vooral daar de KVP leden uit de buitenge meenten, grote belangstelling aan de dag leggen voor deze regiopale bij eenkomst. J.O.-LEIDEN. !>IPLOMAZ\VEMMEN TE LEIDEN Gisteravond is in de Leidse Over dekte onder auspiciën van de Leidse zwemvereniging de Golfbrekers voor het diploma gezwommen. Een 80-tal jongens en meisjes heeft het diploma behaald. De namen luiden: Meisjes, diploma A: Elly v. d. Zee, Annelies Ammerlaan, Corry Kittenis, Els de Munk, Laura Castelijn, Ma rianne v. Brussel, Joke de Groot, Joke Verhoeven, Els Frielink, Joke van Berge Henegouwen, Marijke Jan sen, Ansje Tetteroo, Joke Lansdaal, Marianne Berends, Gerda Kardelaar, Hanneke Kap, Lydia van Loef, Loes- je van Velzen, Bep Schukking, Hen- ny Egberts, Greet Baerken, Tine de Wit, Johanna Minderop, Toos Voge lenzang, Jopie de Heyden, Marianne v. d. Linden, Elly Zandvliet, Betsy van Lochem en Felicia Boogers. Jongens, diploma A: Frans Dick- hoff, Benny Juffermans, Henny Juf fermans, Dick van Nieulande, Theo Prins, Jos Walenkamp, Wilbërt Het- tinga, Theo Post, Louk van Deven ter, Paul Rijnbeek, Johnnie ter Beek, Sjef Rosdorff, Jan van Benten, Ben ny Ramakers, Gerard Spendel, Frans van Zandwijk, Han Damen, Martien Kortekaas. Meisjes, diploma B: Toosje Verver, Tony Heemskerk, Ans Gottenbos, korter is dan het vorig seizoen. Aar dige, draagbare strandpakjes toonden ook de mannequins, pakjes, die al tijd tot een zonnige zomerjurk ver volmaakt konden worden. Wij von den het te waarderen, dat de man nequins verschillende maten en ook verschillende leeftijden van het „vrouwdom" vertegenwoordigden. De koopsters-in-spé, konden hier door een onpartijdige indruk van haar mogelijkheden krijgen. Tot slot noemen we van deze aardige show nog de regenjassen, die lieten zien, dat ook in ons vochtige klimaat de vrouw een vrolijke noot in het weg verkeer kan zijn. Zeer geslaagd wa ren ook de cocktail-japonnen. Kleur Speelde hier een belangrijke rol. De hoeden van Messchers modehuis wa ren zeer dikwijls even onmisbaar als „zout in het ei". We zagen aardige modellen in het charmante Breton genre. Ook de hoeden a la Garbo doen weer opgeld. Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Vrijdag 7 Maart 1858. Advertentie: Voor het Weeshuis te Katwijk aan den Rijn is bij ondergeteekende nog in druk ontvangen: 49.50, in vier cou pons, ieder van f 12.37'lt, als „het eerste offer met een diep ge wond liart gebragt door de Wed. J. R. C." Chr. Krabbe. Advertentie: Te huur een burger Huis en fraaije Tuin, aangenaam gelegen in de Gemeente Oegst- geest nabij de R.K. Kerk; franco te bevragen bij B. Papot, van het Wurmonder Hek. AUDIëNTIE BISSCHOP VAN HAARLEM Mgr J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem zal dinsdag 11 maart a.s. geen audiëntie verlenen. r\E PIANIST, Cor de Groot, speel- de gisteravond voor de leden van de Leidse Kring een groot program ma met de voortreffelijkste toon- scheppingen. 't Is vaststaand: Cor de Groot is een ras-pianist, hij heeft een enorme dispositie voor het instru ment en z'n fameuze techniek en prachtige aanslag stellen hem in staat zonder enige belemmering zijn mu zikale belevenis weer te geven. Eerst speelde hij vóór de pauze uitsluitend Beethoven: de sonate in d kl. t. en die in D gr. t. uit op. 31 en 28. Hier gaat de componist al de nieuwe wegen, die hy zelf gezegd had, te zullen inslaan. Een Largo- aanvang; een gejaagd haastig ant woord in 't Allegro. Een mooi zan gerig thema in 't nu volgend Adagio en een pikant rhythmus als hoofd kenmerk van de Finale. De hieraan volgende sonate (in D gr. t.) ver heugt zich in algehele bemindheid, een werk even gelukkig van vinding als welgeslaagd in de uitvoering; mooie vriendelijke thema's en fraai voor 't klavier geschreven. De inter pretatie van de fameuze pianist was van het hoogste niveau, verdiept en kunstzinnig beheerst en belangrijk zyn de opvatting van deze kunste naar. Waar Beethoven zich van een meer lyrische kant betoont, of meer levendig zich uit, daar is de pianist volledig aan de zijde van de compo nist. Een ware ovatie viel hem ten deel. T^A DE PAUZE waren het drie Etudes van Debussy, wél zó ge schreven, om te bevestigen, dat diens werken met recht beschouwd worden als de meest tekenende uiting van de toonkunstenaar, de nationale dane sublimeerde. De 3e Danza Espanolas verplaatst ons naar Gallicië, waar Granados' moeder geboren werd. Men betoonde zich in zo hoge mate enthousiast na het ongelooflijk zwa re recital, in top-vorm volbracht, dat de pianist zich opnieuw voor de vleu gel zette en nog een paar toegiften speelde, waarbij hij het bij de Span jaarden (die hem zo voortreffelijk liggen) heeft gehouden, 't Was een prachtige kunstavond. J. KORTMANN. Drijfzand Uitnemend toneelspel van de ,Timdelerclub' Een geforceerde wending ten goede in een toneelstuk, dat geheel op onge luk en haat schijnt afgestemd, kan al gauw tot een „draak" bestempeld gorden. De chr. toneelgroep „Timde- lerclub" had gisteravond in het St. Antoniusclubhuis met haar enthou siast spel het meest afwijsbare stuk nog wel aanvaardbaar kunnen ma ken. „Drijfzand" was zo'n probleem stuk, waarin mensen van een mislukt leven probeerden te maken wat er van te maken was; geheel op eigen kracht, zonder steun te zoeken bij een hogere macht dan hun eigen in zicht en trots. Het leven in de afgelegen binnen landen van Australië, 't ploeteren op een kopermijn kunnen hard zijn. Dit ondervonden Barbara, weduwe en onderwerp van roddelpraatjes, haar boeiend zijn zij gespeeld. Vervolgens Ravel's „Oiseaux tristes", zwaar moedig, buigzaam en vol sfeer. Wij bewonderen de gedaante die het sepl van De Groot haeft aange nomen. De eigenaardig ingetogen klaviermuziek van de Spanjaard Monpou was in romantische tinten gehouden. De sterk nationale muziek van Albeniz' Granada vierde hoogtij, terwijl Granados, allereerst Spaans Rietje de Heyden, Yvonne Stolwijk, Plony van Leeuwen, Loes Balleur, Anneke Belt, Dorientje Buis, Miekp Oude Alink, Afra Brandt, Bertha Scheffers, Ria Lagerberg, Willy Vis ser, Gemma Buis, Thea Kroon, Irene Veldhuizen, Joke Jansen, Jopie Kroon, Cabie Kroon, Rozemarie Wijs man, Ans v. d. Linden, Ineke Pouw, Els de Vrind, Rosemarie Genemans. Jongens, diploma B: Jos Kenting, Toon Timp, Harry Scheffers, Gerard JÖfferhoff, Henk Boetekees, Jacques Boetekees, Pim Biegstraten. Het examen werd afgenomen door de heer H. v. d. Reyden, official van de K.N.Z.B. bruto (afk.), 25. afkorting van dyne. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 511. Horizontaal: 1. does, 4. spek, 7. Dan, 8. ruit, 9. arme, 11. kristal, 14. alp, 15. beramen, 19. roep, 20. rode, 21 age, 22. mees, 23. enig. Verticaal: 1. darm, 2. edik, 3. sa traap, 5. port, 6. keel, 9. asperge, 10. mat, 12. Ilm, 13. beo, 15. Bram, 16. re de, 17. noen, 18. leeg. ongunstig. Het paardje is een speelgoed-paard, van hout, en het is weergegeven met een scherpe observatie van het wezen van dat hout, zoals kinderen dat zou den doen. Anderzijds is de hele sfeer eromheen die van de droom en ook het paardje zelf is daarin opgenomen. Met de werking van licht en scha duw heeft dat weinig te maken, met poëzie des temeer. En wanneer u dat In een persconferentie heeft de directeur van het gewestel. arbeids bureau te Leiden vanmorgen de cij fers gegeven over de werkloosheid in Leiden en omgeving. Het zijn cijfers, die tamelijk gunstig afsteken bij de landelijke aantallen. De xoerkloosheid in het gewest Leiden bedraagt met 1232 werklozen 3 procent van de be roepsbevolking. Indien men in aan merking neemt, dat het percentage voor geheel Nederland 3,8 is en in Drente zelfs 13 procent, ligt dit Leids percentage gunstig. Het percentage werkloosheid in Z.-Holland bedraagt 2.3, maar hier op is de activiteit, welke nog in de metaalindustrie (scheepswerven) in Rotterdam en omgeving bestaat van invloed. De volle orderportefeuilles worden hier afgewerkt. In Leiden doet de toeneming van de werkloos heid zich het sterkst gevoelen in de bouwnijverheid. Vooral het gebrek aan ondernemingslust in de particu liere bouw drukt hierop zyn stempel. Particuliere bouwers kunnen niet aan kapitaal komen en bovendien is het niet zeker of zij hun nieuwbouw aan de man kunnen brengen. Daar naast is ook van invloed het feit, dat toevallig omstreeks de jaarwis seling belangrijke objecten in Lelden voltooid werden. We denken onder meer aan de flats op de 5 Meilaan, torenflat etc. Metaal In de metaalnijverheid kan men wat de grote bedrijven betreft slechts spreken van selectie-ontslagen. Wel heeft de idee van „we kijken de kat uit de boom" invloed op het aanne men van nieuw personeel. Enige kleinere bedryven hebben echter wél klappen gekregen en één bedrijf is eind vorig jaar zelfs geliquideerd. Dit alles heeft wel invloed op de cijfers van de werkloosheid in de metaalnijverheid. Textiel Het sterkst doet zich de omslag in de conjunctuur gevoelen in de tex tielnijverheid. Het getal werklozen is hier gering, maar in alle bedrijven wordt in aanzienlijk verkorte ar beidstijd gewerkt. Men zou er uit concluderen, dat de fabrikanten goe de hoop hebben, dat er binnen niet te lange tijd veranderingen ten gun ste komen. In Leiden staat ook nog een groepje gerepatrieerden uit Indonesië inge schreven, dat wat plaatsingsmoeilyk- heden biedt, omdat de meesten van hen aan zeer goede salarissen ge wend waren. Verdeling over de gemeenten Per 31 januari waren de volgende getallen werklozen ingeschreven: Leiden: 956, Voorschoten 55, Alke- mad 95 (seizoen!), Oegstgeest 39, Warmond 29 en Zoeterwoude 24. Cijfers Aantallen werklozen: februari 1958 1182 (w.o. 40 op A.W.-obj.); januari 1958 1232 (w.o. 60 op A.W.-obj.); februari 1957 305; januari 1957 387; januari 1952 2900. Franse muziek. Weergaloos knap en vader Ben ter Schoot, directeur van - - - de mijn, en dat ondervond ook Klaus Arkels, werkmeester op de mijn, die ondanks zijn hardheid een eerlijke vent blijkt en in staat liefde voor een vouw, in dit geval Barbara, op te brengen. Het verdere verloop van het stuk, dat werd geschreven door Mare Fontenel en Oscar Ferket, is een aan eenschakeling van intriges en het in opspraak brengen van Barbara, die in dit „drijfzand" ten onder dreigt te gaan. Wanneer dat kleine gemeen schapje van blanken door haat en nijd op het punt staat onder te gaan een moordaanslag vormt het hoog tepunt komt ineens de wending en ontdekt Barbara, dat zij van de man houdt met wie zij getrouwd is uit plichtsgevoel en boetebesef maar wie zij tot nu toe geen liefde had kunnen geven. Over het spel kunnen wij ons slechts zeer waarderend uitlaten. Verliep het aanvankelijk wat stroef tussen Barbara (Riet Krispijn-de Wolf) en Klaus Arkels (Ton v. d. Berg), in het tweede en derde bedrijf waren zij geheel los gespeeld en voor al mevr. Krispijn bereikte een grote hoogte. Zij wist het karakter van haar moeilijke rol op de juiste manier weer te geven. Een kostelijk figuur was ook Hans v. d. Kwaak in zijn vertolking van de oude Orke, die het geweten in het drama met zijn wijs heid wakker hield. Ook Wim Ouwerlcerk, als Ben ter Schoot, boeide dooi zijn vaderlijke liefde voor Barbara en zwakheid te genover zijn echtgenote. Eugène de Geus was als Jesse Meffries een on betrouwbare en misdadige minnaar van Barbara en deed dit op de manier zoals wij graag van onbetrouwbare en misdadige minnaars op de planken willen zien. Gérar van Kamp en Agnes Ouwer- kerk-v. d. Blij vertolkten zeer aan nemelijk Adeline, Bens echtgenote, en Dina, het dienstmeisje. De regie was in handen van Herman Kres. Het viel ons op, dat in het tweede bedrijf, dat een jaar later dan 't eerste speel de, Klaus nog steeds in hetzelfde flod- derpak gekleed ging De souffleur had vooral in het eer ste bedrijf iets minder „enthousiast" moeten zijn; de toehoorders op de eerste rijen behoeven niet alles te weten. Overigens veel hulde voor de ze avond van zeer goed gehalte. Toelichting Het werkloosheidscijfer bewoog zich van maartjuli om de 200; in september en oktober deed zich een lichte stijging voor; daarna is het snel opgelopen, t.w.: november 540, december 974, januari 1232. De maand februari geeft een zij het bescheiden daling te zien (50), zulks in tegenstelling met de lande lijke cijfers. Verdeling Bouwnijverheid: febr. 1957 geregis treerd aantal werkloze mannen 56; febr. 1958 geregistreerd aantal werk loze mannen 301. Metaalnijverheid: febr. 1957 gere gistreerd aantal werkloze mannen 3; febr. 1958 geregistreerd aantal werk loze mannen 142. Textielindustrie: febr. 1957 gere gistreerd aantal werkloze mannen 5; febr. 1958 geregistreerd aantal werk loze mannen 44; febr. 1957 vallende onder een verkorte arbeidstijd: gene; febr. 1958 in verkorte arbeidstijd werken (althans vergunning afgege ven): 313 mannen en 190 vrouwen. Losse arbeiders: febr. 1957 gere gistreerd aantal werkloze mannen 83; febr. 1958 geregistreerd aantal werk loze mannen 237. Dienst der apotheken. Leiden: Apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20406. Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Agenda Leiden VRIJDAG, 7 MAART Academisch Ziekenhuis. Opening Tentoonstelling voorlichting over het beroep van verplegenden. 11 uur v.m. ZATERDAG 8 MAART Stille Omgang. Lof Hartebrugkerk 22.30. Vertrek bussen vanaf de Mare 23.15. Leidse Gymnasiastenverbond „Uno sumus animo" Lustrumviering, re ceptie bestuur 15,3017.15 uur nam. in Aula Gymnasium Fruinlaan; Op voering Sophocles' „Aias", schouw burg, 8 uur nam.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2