S)e CcidieSowfcant Indonesië hoopt op samen werking Soekarno-Hatta Italiaanse parlement vocht het uit KUNSTMAAN Intussen gaan oorlogsvoorbereidingen door De topconferentie Ghana een jaar onafhankelijk N.-Afrikaanse Federatie? Bronzen stem van Nederland op EXPO' 58 Kunstmaan boven Oceaan verbrand weer; GELUKKIG HOE Winter keert terug Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L, C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 VRIJDAG 7 MAART 1958 49ste JAARGANG prefereerde KOELTE EN RUST Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. Franco p.p. 8.—. Advert.: 17 ct p. mm. Telefoontjes f 1.50 Dienstplicht in 't gebied van tegenregering De bevolking van Zuid-Sumatra en Djambi heeft donderdagavond een beroep gedaan op president Soekarno van Indonesië en de voormalige vice- president Hatta, al hun energie, gezag en wijsheid aan te wenden om ge weld te vermijden bij het zoeken naar een uitweg uit het huidige geschil, zolang de deur nog steeds open is voor het vinden van een vreedzame op lossing. Dit beroep is door radio-Palembang bij herhaling uitgezonden en voorgelezen door Gani, een belangrijke politicus van de nationale partij en leider van de Zuid-Sumatraanse delegatie, die twee weken geleden in Dja karta onderhandelingen heeft gevoerd. Het besluit tot het beroep op Soekarno en Hatta is genomen na een don derdag in Palembang gehouden bijeenkomst van drie en een half uur, waaraan burgerlijke en militaire autoriteiten en vertegenwoordigers van politieke partijen en massa-organisaties deelnamen. MEN ADO BESCHOTEN. Het Philippijnse blad „Manilla Dai ly Bulletin" meldt, dat donderdag twee kanonneerboten van de Indone sische marine Menado in Noord-Cele bes een half uur lang hebben bescho ten, tot zij door het geschut der op standige troepen verdreven werden. Volgens de correspondent van het blad, vielen er in de stad één dode en zes gewonden en geraakten olietanks van de Shell in brand. Volgens de „Straits Times" is er een verhoogde activiteit van Indone sische patrouilleboten in de wateren tegenover Bengkalis, op de oostkust van Midden-Sumatra. Bengkalis is, aldus de „Straits Times", de toe gangspoort van Midden-Sumatra naar de buitenwereld. Een woordvoerder van de Indone sische luchtmacht heeft donderdag medegedeeld, dat legervliegtuigen in tensief voortgaan met het uitwerpen van pamfletten boven Midden-Suma tra, waarin de bevolking gewaar schuwd wordt uit de buurt te blijven van militaire doelen. De woordvoerder van het Indone sische leger in Djakarta was niet be- Dag Hammarskjoeld, de secretaris generaal van de Verenigde Naties, heeft op een persconferentie als zijn mening te kennen gegeven, dat een topconferentie heel goed op het hoofdkwartier van de V.N. kan wor den gehouden. De Russische ambassadeur in Was hington, Mensjikof, heeft in een rede tot de internationale persclub te Was hington gezegd, dat de standpunten van oost en west ten aanzien van een topconferentie dichter bij elkaar lig gen dan tevoren. Met enige goede wil, zei hij, is het mogelijk althans over enige der belangrijkste kwesties over eenstemming te bereiken. in de nacht van 89 maart. Algemene intentie van dit jaar: „Mogen de christenen zoveel naastenliefde opbrengen, dat zij de wereldvrede winnen." reid commentaar te leveren op een bericht uit buitenlandse bron, dat commandotroepen van de centrale re gering in Noord-Sumatra aan land zouden zijn gegaan voor een aanval op Midden-Sumatra. De tegenregering in Midden-Suma tra heeft in het onder haar gezag staande gebied dienstplicht ingevoerd, aldus radio-Padang. Iedere desa moet een bijdrage in mankracht leveren voor een defensiecorps op het platte land. Alle mannelijke inwoners tus sen 15 en 45 jaar moeten zich voor de opleiding laten inschrijven. Volgens de radio is deze maatregel noodzake lijk, om de hulpdiensten van de be volking onder één centrale leiding te brengen en om de eenheid onder de bevolkir\g, die reeds is tot stand ge komen door de bombardementen van de. Indonesische luchtmacht, nog te versterken. Voorzorgsmaatregelen. De „Straits Times" meldt, dat de ge zinnen van de drie belangrijkste lei ders van de Sumatraanse tegenrege ring in het geheim in Malakka zijn aangekomen. De chef-staf van de te genregering, Hussein, de minister van buitenlandse zaken, overste Simbolon en de minister van binnenlandse za ken, overste E>jambek, hebben hun gezin uit veiligheidsoverwegingen buiten Sumatra gebracht, daar zij zouden vrezen, dat hun positie zeer moeilijk zou worden indien hun ge zinnen ooit in handen zouden vallen van de strijdkrachten van de centrale regering. Indonesisch protest De Indonesische zaakgelastigde heeft gistermiddag op het ministerie van buitenlandse zaken een Indone sische protestnota overhandigd inzake de aanhouding door Hr Ms „Drenthe" van het KPM-schip „Kasimbar". Indonesië eist: 1. Teruggave aan de regering van de R.I. van het m.s. „Kasimbar" op grond van het bepaalde in bovenge noemd artikel 28 van de verordening medewerking bedrijven, staatsblad 1945 no 136; 2. Onmiddellijke terugzending van de passagiers, bemanning en militai ren met hun wapens en de lading van het ms „Kasimbar" naar de oorspron kelijke plaats van bestemming of naar de originele plaats van afvaart; 3. Volledige vergoeding door het koninkrijk der Nederlanden ten aan zien van alle schade, verlies en/of slachtoffers die het gevolg zijn van het optreden van het oorlogsschip „Drenthe." Naar wij van officiële zijde in Den Haag vernemen heeft de regerings commissaris voor Indonesische aange legenheden, mr N. S. Blom, aan de Indonesische zaakgelastigde medege deeld, dat de Nederlandse regering ten volle de bezwaren handhaaft te gen het gebruik door Indonesië van schepen van de KPM. Mr Blom deel de de zaakgelastigde mede, dat het protest van zijn regering dan ook "9- ker zal worden afgewezen. Dr Hemy Van Rooyen O.S.Cr h<™ toevertrouwde taak I „Sanctus Augustinus h Legt pastoraat van Leidsestudenten neef De bisschop vaij Rotterdam, mgr van dr H. van de Ven, O.S.Cr., provin ciaal der Kruisheren, met ingang van heden op de meest eervolle wijze ont slag verleend aan prof. dr II. van Rooijen O.S.Cr., moderator der R.K. Studentenvereniging „St. Augusti nus" en zielzorger van de studenten aan de universiteit te Leiden. Als zijn opvolger is benoemd: dr L. Koning Mohammed V van Marokko heeft zich gisteren uitgeproken voor een federatie van Marokko, Tunesië en Algerië. De koning wenste een oplossing van het Algerijnse vraagstuk, waarbij de vrijheid en souvereiniteit van het Algerijnse volk worden erkend en de jr rechten en belangen van de Fransena. Jansen, heeft op voordracht in Algerië gewaarborgd. - De vorst legde z|jn verklaring af tijdens een ontvangst van Franse journalisten. Hij eiste opnieuw het gebied van de Sahara, dat ten zuiden van Marokko ligt, op. Ten slotte vroeg de koning- dat Fransen en Spaanse troepen Marokko zouden verlaten. Hij riep de Fransen op de Spanjaarden ten voorbeeld te zijn. Overstroming van de Zambesi In het gebied van Tete, in het noord-westen van Mozambique, is de Zambesi buiten haar oevers getreden. Meer dan 80.000 mensen zijn dakloos. Het aantal slachtoffers is nog niet be kend. In het gebied zijn enorme ver- woestingèn aangericht en heerst hon gersnood. De ziedende stroom sleept talrijke hutten mee, waarop zich mensen be vinden. De stad Tete is veranderd in een eiland. De overheid heeft motorboten en andere schepen gevorderd om de mensen te redden. Zij heeft ook ge vraagd helikopters naar het getroffen gebied te zenden. „Sanctus Augustinus" heeft ontzag lijk veel aan hem te danken, en ook ie Leidse „civitas"-gedachte na de lorlog ontstaan voor welker ver wezenlijking hij rusteloos arbeidde, i Door zijn persoonlijke bemiddeling ileef het „Eigen Huis" voor de ka- holieke studenten behouden. Zijn Dersoonlijke activiteit was 't ook wel- i ke 'n nieuwe kapel tot stand bracht, als zichtbare vrucht van zijn onzicht bare apostolische ijver, zo vel,e jaren tot heil van de studenten ontplooid. Zijn gevoelige natuur heeft mede- leefd en meegestreden met al de moeilijkheden en mogelijkheden van zijn jonge „parochianen". Zijn hart was brandend van liefde voor Chris tus: Hij vaagde zichzelf weg om al les voor allen te zijn en in c|e zielen een hoge levensvreugde te ontsteken. Bij al zijn activiteiten: een bemin nenswaardig, opgewekt en voor ieder toegankelijk en eenvoudig man, wiens invloed op het leven van honderden studenten zeer groot moet zijn ge weest. Op 20 maart zal prof. Van Rooyen officieel afscheid nemen van zijn ge liefde Leiden. Ter gelegenheid van Ghana'fi een-jarig bestaan, op 6 maart, als onafhan kelijke republiek onthult opperste rechter Korsah dit plm. 6'/ï-meter hoge standbeeld van eerste minister dr Kwame Nkruma. De plechtigheid vond plaats in de hoofdstad Akkra. Kerk en politiek r Communistische en katholieke af- van Noort O.S.Cr., professor aan het ffcvaardigden in het Italiaanse parle- theologicum te St. Agatha-Cuyk. Sinds 1939 is pater Henri van Rooijen moderator geweest van de R.K. Studentenvereniging „Sanctus Augustinus" te Leiden. Tijdens de be zetting, na de opheffing der studen tenvereniging, werd pater Van Rooijen belast met de zielzorg onder de katholieke studenten te Leiden. Prof. Van Rooyen was tevens bui tengewoon hoogleraar aan de Univer siteit te Leiden vanwege de St. Rad- boud-stichting. Bij de inwijding der kapel in het Eigen Huis te Leiden heeft hij gister avond mededeling gedaan van het hem op zijn verzoek verleende ont slag. (Zie elders in dit nummer). In al de jaren, dat hij moderator was van „Sanctus Augustinus" heeft pastoor Van Rooyen zijn grote gaven van geest en hart gegeven aan de ment zijn gisteravond handgemeen geworden bij het debat over een be schuldiging van communistische zijde dat de priesters zich in het politieke leven mengen. Op een alarmsignaal renden de kamerbewaarders naar binnen. Zij wisten de vechtenden te scheiden. Het rumoer begon, toen de minister van Binnenlandse Zaken, Fernando Tambroni, de beschuldiging van de Officieel is meegedeeld, dat de tweede Amerikaanse kunstmaan niet in zijn baan is gekomen. De vierde trap van de raket heeft niet gewerkt. De satelliet is vermoedelijk verbrand, toen hij weer in de atmosfeer kwam. Ontmoedigd is het Amerikaanse le ger door deze tegenslag niet, want een legerwoordvoerder deelde don derdagavond in Washington mede, dat het leger reeds begonnen is met de vervaardiging van de derde kunst maan, die dit voorjaar gelanceerd zal worden. De chef van de voorlichtingsdienst van het leger, generaal Storke, ver klaarde, dat men even radiocontact met de verdwenen tweede kunstmaan had gehad, toen deze een punt op cir ca 800 km van zuid-oosten van het eiland Antigua passeerde. Men ver moedt dan ook dat de satelliet boven de Atlantische Oceaan, in de buurt van de kust van Guyana en Suriname in de dampkring is verbrand. communisten verwierp, dat de r.-k. geestelijkheid en de Katholieke Actie zich met de activiteit van de politieke partijen in Italië bemoeien en in het bijzonder invloed willen uitoefenen op de algemene verkiezingen, die in mei worden gehouden. Tambroni, die zich met moeite ver staanbaar kon maken, verklaarde dat het in 1929 tussen de Heilige Stoel en de Italiaanse staat gesloten verdrag van Lateranen de geestelijkheid niet! 1 verbiedt politieke activiteit te bedrij- WOrOt ven. Het verdrag bepaalt slechts, datl de geestelijkheid geen actieve rol in L «i, georganiseerde politieke partijen mag i II wl spelen. khebTtZtlOyk. dekens! (Advertentie) Dit nummer bestaat nit 10 pagina's Woensdag is een grote vrachtwagen met 47 klokken, gegoten in een klokkengieterij te Aarle Rixtel, aange komen bij het Nederlandse paviljoen op het terrein van de Wereldtentoonstelling te Brussel en daar gelost. Met deze klokken zal een carillon worden samengesteld, wa arop Nederlandse en Belgische beiaardiers van naam tijdens de „Expo" concerten zullen geven. De foto toont het afladen van de klokken. Bourguiba vraagt Egypte rekenschap President Habib Bourguiba van Tunesië heeft donderdag in zijn we kelijkse radiorede gevraagd om een verklaring van het feit, dat een bood schapper, die brieven bij zich had waarin er op werd aangedrongen hem, Bourguiba, te vermoorden, in het bezit was van een Egyptisch vrijgeleide en een Libisch visum. Bourguiba richtte zich speciaal tot Egypte en zei, dat diplomatieke be trekkingen tussen Egypte en Tunesië geen zin meer zullen hebben als het Egyptische antwoord niet bevredi gend zou zijn. Voor het aandeel van Libië in deze zaak was hij geneigd te denken aan een fout, gemaakt door de consul van Libië in Cairo. De koude Poollucht, die gisteren ons land binnendrong, heeft zich de af gelopen 24 uur over vrijwel geheel West- en Midden-Europa uitge breid. Het koufront bereikte de Py reneeën en de Alpen. In ons land" nam de sneeuwbuienactiviteit in de afgelopen nacht belangrijk toe. Daar bij daalde de temperatuur hier en daar tot 2 graden onder nul. In Scandinavië vroor het op de meeste plaatsen meer dan 10 graden. De luchtdruk is daar sinds gisteren be langrijk gestegen, waardoor de daar aanwezige depressie zich naar West- Rusland verplaatste. Een deel van de depressie trekt echter over de Noord zee en Denemarken naar het zuiden. Dit lagedrukgebied zal vanavond en vannacht ons land passeren, waarbij de wind in ons land naar het noord oosten zal draaien en opnieuw sneeuwbuien zullen vallen. De noord oostelijke wind zal nog koudere lucht uit Scandinavië aanvoeren, zo dat de komende nacht overwegend lichte vorst zal voorkomen. Het ziet er naar uit dat de periode met win ters weer verscheidene dagen zal aan houden, waarbij zelfs matige vorst tot de mogelijkheden behoort (Geldig van vrijdagavond tot za terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WINTERS WEER Veranderlijke bewolking met vooral aanvankelijk sneeuw-/ buien, maar mrrgen overdag ook opklaringen. Matige af en toe vrij krachtige, wind draaiend naar noordoost. Vannacht over wegend lichte vorst, morgen middag temperatuur enkele gra den boven het vriespunt. 8 Maart zon op 7.12; onder 18.31; maan op 22.41; onder 8.11; Hoogwaterstanden 8 Maart v.m. 5.10; n.m. 5.30. Het weer in Europa HELSINKI half. bew. 18 C. STOCKHOLM licht bew. —13 OSLO zwaar bew. —10 KOPENHAGEN zwaar bew. 0 ABERDEEN sneeuw 1 LONDEN onbew. 0 AMSTERDAM sneeuwbui 0 BRUSSEL half bew. 0 LUXEMBURG sneeuwbui 2 PARIJS zwaar bew. 1 BORDEAUX geh. bew. 5 GRENOBLE zwaar bew. 5 NICE half bew. 6 BERLIJN licht bew. 0 FRANKFORT licht bew. 1 MüNCHEN sneeuw 1 ZURICH zwaar bew. 1 GENèVE zwaar bew. 2 LOCARNO onbew. 2 WENEN zwaar bew. 1 INNSBRUCK sneeuw 0 ROME geh. bew. 6 AJACCIO zwaar bew. 5 MADRID licht bew. 0 MALLORCA onbew. 2 Korreltje Weinigen zijn verstandig genoeg om nuttige blaam boven verraderlijke lof te verkiezen. La Rochefoucault.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1