Ook ministers voelen niets voor verhoging belasting lijst 2 Het spiekende testament <i2> Nieuwe tarieven justitiekosten Dan maar weer terug Brits vorstenpaar komt per schip Ook bij de marine wordt geknoeid Prov. Staten: (f?iEQ Eervol ontslag aan professor Tellegen Op bezemsteel gevallen DONDERDAG 6 MAART 1958 DE LF1DSE COURANT PAGINA 8 Waar moet het geld vandaan komen 1 Program bestrijding werkloosheid gaat door De regering hoopt, dat in dit jaar méér kapitaal beschikbaar komt op de markt en in afwach ting daarvan neemt zij nog geen beslissing over het vraagstuk, waar de 300 miljoen gulden voor werkloosheidsbestrijding en „Indo nesië" vandaan moeten komen. De ministers Suurhoff en Witte lie ten het in het debat over de werk loosheid in de Tweede Kamer gis teren in hun antwoorden uitko men. Het kabinet staat wel op het standpunt, dat belastingverhoging op de laatste plaats komt en dat er belastingen zijn, die pertinent niet hoger opgeschroefd mogen worden, maar een besluit, dat er in elk geval géén belastingverhoging zal komen heeft het kabinet ook niet genomen. Na deze geruststellende verklarin gen van de ministers heeft het debat aan felheid verloren, moties en drei gende moties verdwenen als sneeuw voor de zon, maar de Kamerleden hebben wel gezegd, dat zij waak zaam zullen blijven. Met instemming van de Kamer zal de regering nu haar program ter bestrijding van de werkloosheid gaan uitvoeren. Een andere vraag is door de mi nisters óók nog niet definitief beant woord, nl. of de particuliere bouw niet een zetje in de rug moet hebben, nu er in de bouwsector zoveel werk lozen zvjn. Geld. De overheid zou om aan het beno digde geld te komen de kapitaal markt leegzuigen, daardoor raakt de particuliere bouw, die ook het geld van de markt moet betrekken in moeilijkheden. Minister Witte zei ook dat voor de particuliere bouw al een subsidie wordt gegeven van gemiddeld 53.000 per woning. Het bedrag wordt in eens uitbetaald en behoeft niet te ruggegeven te worden. Hier is de re gering toch zeker niet al te zuinig. De minister voelde er echter niets voor om nu uitzonderlijke dingen te doen op het gebied van de particu liere bouw. En van de voorspellin gen die gegeven zijn over de scher pe daling van de woningbouw in 1959 kan niemand iets met zekerheid zeg gen. Het voorstel van de heer Biewen- ga (AR) om bij de steun aan de par ticuliere bouw rekening te houden met wisselende omstandigheden vindt hij te ingewikkeld. Het zou een reus achtige administatie vragen. Maar hij wilde de heer Biewenga tegemoet komen door diens plan op papier te laten uitwerken. Mocht de kapitaal- schaarste aanhouden, dan kan het eventueel nog uitgevoerd worden. Op deze wijze kwam geen enkel voorstel noch een motie aan bod be houdens de drie van de communisten, die van de tafel werden geveegd. De minister van Landbouw, de heer Vondeling, die zijn ambtgenoot Zijlstra verving, gaf antwoord op de vraag van de heer Andriessen over de industrialisatie. Over vier weken wordt aan de Kamer de industrialisatie-nota over handigd. Daarna kan worden nage gaan of aan de SER advies moet wor den gevraagd. Er is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van het tarief jusitiekosten en salarissen in burgerlijke zaken. De nieuwe tarieven komen in hoofd zaak hierop neer, dat bij de colleges van elke eisende partij en van elke verschenen gedaagde een vast recht van 50, wordt geheven. Bij de kantongerechten bedraagt het vast recht, te betalen door elke eiser of verzoeker 12.50, voorzover het om een zaak van meer dan 50 gaat. De rechten gelden niet voor strafzaken. Voorts is wijziging gebracht in de deurwaarderstarieven en de belonin gen voor de deurwaarders die ter rolle dienst doen. In de toelichting op het wetsont werp wordt opgemerkt, dat het be staande stelsel verouderd en onge- wenst is. Het stelsel van nu wortelt nog in ae wet van 1843, waarbij de griffiers verschillende rechten voor hun verschillende bemoeienissen moesten heffen. Zij moesten dan voor eigen reke ning uit deze heffingen de griffies laten werken. In 1910 werden de grif- fiersemolumenten afgeschaft maar het bestaande stelsel van heffingen bleef gehandhaafd, totnutoe. Nu er geen verband meer bestaat tussen de werkzaamheden van de griffies en de hoogte van het te betalen recht, zo zegt de toelichting, is het beter het stelsel der heffingen te vereen voudigen, temeer daar het bestaande stelsel controle op de boekhouding der griffies moeilijk en tijdrovend maakt. Voorts voorziet de voorge stelde wyziging in een doen vervallen van de reiskosten voor rechterlijke ambtenaren, omdat deze materie in middels al geregeld is in het reisbe sluit De gemeenteraad van Harlingen moest dezer dagen beslissen over de benoeming van een nieuwe gymnas tiekleraar. Slechts één sollicitant had zich gemeld en de voorzitter van de raad las, zoals steeds in een der gelijk geval, de sollicitatie voor. Wie schetst echter de verbazing van de raadsleden, toen zij vernamen dat de naam van de reflectant luidde: K. A. de Jong uit Leeuwarden. Die naam klonk de vroede vaderen van Harlingen bekend in de oren. De j man was namelijk drie maanden ge leden op zijn verzoek eervol ontsla gen uit de functie waarvoor hij nu weer in aanmerking wenste te ko men. Hij kon in Leeuwarden geen huis krijgen. BESTELAUTO ONDER TREIN Op de onbewaakte overweg in de Bargermeerweg te Emmen is Dins dagmiddag een bestelauto door een trein gegrepen en opzij geworpen. De bestuurder van de bestelauto, de 30- jarige Fransman G. B., is, na uit de vernielde wagen te zijn bevrijd, in zeer zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis te Emmen overgebracht. De trein, een „blauwe engel", die om 16.21 uur van Emmen naar Zwolle vertrokken was, werd aan de zijkant beschadigd en had ongeveer een half uur vertraging. EEN PAAR MILLE OP DE MESTVAALT In Groesbeek heef een zekere K. een poosje geleden aangifte gedaan van de vermissing van een porte feuille met 4500 gulden. Hij heeft die nu weer teruggevondenop de mestvaalt. De politie onderzoekt nu hoe het geld op die vreemde plaatg kan zijn terechtgekomen. 3 x 21 saluutschoten H. M. Koningin Elisabeth II en .Z K. H. Prins Philip zullen aan boord van het koninklijke jacht ,3ritannia" gedurende de vroege morgenuren van 25 maart as. de Nederlandse territoriale wateren ten westen van IJmuiden binnenvaren. Het konink lijk jacht, geëscorteerd door drie anti-onderzeeboot-fregatten zal ter plaatse worden opgewacht door een escorte van drie Nederlandse oorlogs bodems. Om half acht precies zal Hr. Ms. de Zeven Provinciën een saluut afgeven van 21 schoten ter begroeting van H. M. Koningin Elisabeth. Daarna zullen de Nederlandse onderzeeboot- jagers 't koninklijk jacht „Britannia" en de engelse escorteuirs naar de ha ven van IJmuiden begeleiden. Nadat het koninklijk jacht om 8 uur de haven van LJmuiden zal zijn binnengevaren, geeft Hms. Grenville een saluut van 21 schoten af ter be groeting van de Nederlandse Natie, welk saluut door de kustbatterijen van IJmuiden, eveneens met 21 scho ten, zal worden beantwoord. Om 8.40 uur begeeft de „Britannia" zich in de riahting van de hoofdstad, begeleid door enige politie-vaartui- gen. Al het overige scheepvaartver keer op het Noordzeekanaal zal ge durende de vaartocht naar Amster dam worden stilgelegd. De Engelse fregatten en de Neder landse onderzeebootjagers zullen bij het verlaten van IJmuiden en bij het passeren van de Hembrug respectie velijk dertig en zestig minuten op het koninklijk jacht achter zijn. Om 10.30 uur zal het koninklijk jacht, dat dan gemeerd ligt op het IJ, begroet worden door vliegtuigen van de Koninklijke Luchtmacht, die in formatie zullen overvliegen. RECHT WERD ONRECHT Caféhouder schoot een klant neer In Lettelbert bij Leek in Gronin gen zag het er gisteren naar uit, dat er maar weinig recht was voor de eigenaar van het café Recht voor Al len". Hij heeft toen maar het recht in eigen handen genomen, hetgeen een wildwestscène als gevolg had. Drie veehouders kwamen gisteren na de veemarkt te Groningen het café van Jan Henrik te Lettelbert binnen om een biertje te drinken. Nadat nog wat over de zaken was nagekaart, belandde het gesprek bij de politiek. De caféhouder, die be kend staat om zijn communistische sympathieën en die recht voor allen wenst, had al vaker ruzie gekregen niet zyn klanten als het over de po litiek ging. Daarbij kwam dinsdag, dat een van de drie klanten niet zo veel wilde betalen, als de caféhou der vroeg. De klant greep toen onver wacht een fles en wilde zijn argu menten kracht bij zetten. De boer werd verwijderd maar verscheen toen eensklaps, langs de achterkant van het café, achter de tap. Caféhouder Jan Henrik voelde zich bedreigd. Hij greep zijn jacht geweer, waarvoor hij een vergun ning bezit, en schoot tweemaal op zijn aanvaller. De veehouder zakte, in de knie getroffen, in elkaar en moest naar het Academisch Zieken huis te Groningen worden overge bracht Daar'bleek nog, dat de man ook een pistool op zak had. De café houder, die er van overtuigd is, dat hij het recht in eigen hand moest ne men, is in de politiekazerne te Leek opgesloten voor een voorlopig ver hoor. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip vermeld. Australië: s.s. „Orion" 13 maart; Canada: s.s. .Reavercove" 13 maart; Chili: via New York 13 maart; Ned. Antillen: m.s. „Prins der Nederlan den" 11 maart; Ned. Nw. Guinea: m.s. „Modjokerto" 13 maart; Nieuw Zeeland: via Engeland 15 maart; Unie van Z.-Afrika en Z. W.-Afrika: m.s. „Pretoria Castle" 15 maart Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van pospakketten geven de postkantoren. COMMANDO-OVERDRACHT MARINE OPKOMST CENTRUM VOORSCHOTEN Vrijdag 7 maart des middags om half twee zal de huidige commandant van het marine-opkomstcentrum te Voorschoten, kapitein-ter-zee R. M. Cromimelin bij een alle hens voor de boeg zijn functie als zodanig neerleg- gen. Hij wordt opgevolgd door de kapitein-ter-zee A. v. Altena. De zorg er óók bij te komen, heeft een officier van de koninklijke ma rine ten lange leste op de lange bjst gebracht van lieden, die hun toever trouwde gelden op een eigen wijze beieren. Dezer dagen werd, hangende een onderzoek dat thans wordt inge steld, de luitenant-ter-zee1 tweede klasse (oudste categorie) Van W. geschorst. Van W., die werkzaam was bij het duikbedrijf te Den Helder, wordt ervan verdacht geknoeid te hebben met duiktoelagen. In de duiklijsten waarin het juiste aantal minuten vermeld moest worden, dat een dui ker onder water was gebleven, op grond waarvan de duiktoelagen wer den uitgekeerd, zijn opvallende ver schillen ontdekt. Men neemt nu aan,, dat de officier geknoeid heeft met de tijdbereke- ning en zich aan verduistering van de duikgelden heeft schuldig ge maakt. om eerst de volgende ochtend half negen van boord te gaan. De ontscheping der passagiers, die door bemiddeling van het bureau bij zondere maatschappelijke zorg in contractpensions of elders worden ondergebracht, zal zaterdagochtend, 8 maart half negen beginnen. Ook de zich aan boord bevindende patiënten zullen zaterdagochtend worden ont scheept. De nummering van de lijsten in de Provincie Zuid-Holland voor de verkiezingen van de Prov. Staten is als volgt: 1. P. v. d. A. 2. K.V.P. 3. A.-R. 4. C.H.U. 5. V.V.D. 6. C.P.N. 7. S.G.P. 8. G.P.V. 9. Lijst Voogd (alleen in de kies kring Gouda). Leef verstandig! MA AR.•••dat is vaak gemakkelijker gezegd dan gedaan. GEEN NOOD poeders, Bij hoofdpijn Ze helpen .nel en afdoend.behouden taa| lijd bun werking en reroorwken gee vermoeidheid of remitting. Zijn dairdcx geaahikl om lijden» bel werk U worde Twee gewonden Droaken reiziger sloeg er op los De 30-jarige inwoner van Zwaag- westelnde J. - K. had met enkele vrienden in Leeuwarden feest gevierd en hees zich op het station Leeuwar den, hevig onder invloed, in Je trein naar huis. Toen de trein vertrokken was, viel hij eerst een oude blinde heer lastig en nam hem zijn stok af. Gewapend met deze wandelstok ging de man de andere passagiers langs, voorgevende blind te zijn en om een aalmoes vra gend. Hij gedroeg zich daarbij zeer ruw en onhebbelijk. Een heer, die op zijn gebedel niet reageerde, sloeg hy bewusteloos. De gevallen bril van de man trachtte hij te vertrappen. Een man, die de conducteur waar schuwde, werd aangevallen maar deze kon zich redden door zich in het toilet op te sluiten. K. probeer de toen de deur te forceren. In Zwaagwesteinde trachtte de conducteur de man te overreden uit te stappen, maar deze was voor geen rede meer vatbaar en bleef binnen. Met behulp van een collega heeft de conducteur hem toen uit de trein ge werkt Tijdens dit gevecht rukte K. de riem van de conducteur af en sloeg hem daarmee in het gezicht De spoorwegemployé liep bloedende verwondingen op aan het gezicht en moest zich eveneens onder dokters behandeling stellen. De rijkspolitie te Zwaagwesteinde heeft K. gearresteerd en opgesloten in de kazerne te Quatre Bras. Als curator van de Kath. Econ- Hogeschool Met het oog op zijn benoeming tot hoogleraar aan de Technische Hoge school te Eindhoven en in aanmer king nemend zijn leeropdracht van wege de St Radboudstichting tot het doceren van de Thomistische wijs begeerte aan de Technische Hoge school te Delft, heeft prof. dr. ir. F. Ph. A. Teilegen het episcopaat ver zocht, hem ontslag te verlenen als curator van de Katholieke Economi sche Hogeschool. Dit ontslag is prof. Teilegen op de meest eervolle wijze jyerleend. Het curatorium van de Hogeschool heeft de voordracht voor de opvol ging van prof. Teilegen op het ogen blik in beraad. Het 14-jarig zoontje van een bak ker uit Den Helder is levensgevaar lijk gewond geraakt, toen hij in de bakkerije van een stapel meelzakken afgleed en op een bezemsteel terecht kwam. De steel drong ca. 15 cm. in zijn onderlichaam. Aanvankelijk durfde de knaap niets aan zijn ouders te vertellen omdat het hem verboden was in de bakkerij te spelen. Toen hy na een tijdje hevige buikpijnen kreeg, werd de dokter gewaarschuwd, wien hij het geval opbiechtte. Hij "moest onmiddellijk naar het ziekenhuis wor den vervoerd. Het levensgevaar is nog niet geweken. IN EEN DAG EEN HUlS GEBOUWD In twaalf uur tijds hebben giste ren vier arbeiders een huis gebouwd. Om zeven uur in de morgen waren ze aan het werk begonnen en 's avonds om zeven uur was het kar wei „plat". Op de plaats waar 's mor gens niets te zien was geweest dan een kale plek stond nu een leuk huis je te pronken. Het gebouwtje is van hout met aan de buitenkant een laag vochtwerend plastic. De onderdelen werden in de fabriek vervaardigd. De gehele stunt was een demon stratie van de fa. Gerards te Swal- men. Het huis omvat vier kamers een keuken en een douche-chel. SPAARBRIEFGELD NIET VOOR PREMIEWONINGEN? Het Eerste Kamerlid mr. J. van Bruggen (CH) wenst te vernemen of het waar is dat minister Struycken op 29 november van het vorige jaar bij de aankondiging van de rente- spaarbrieflening 1957 voor de radio te kennen heeft gegeven, dat.de ge meenten vrijelijk zouden mogen be slissen over de aanwending van de voorkeursbedragen voor de bouw van eigen woningen in de particu liere sector. Voorts wil hij weten of de minis ter toen de luisteraars de verzeke ring heeft gegeven dat hun geld hoe dan ook op de nuttigste wijze zou worden besteed en er nog eens de nadruk op heeft gelegd, dat de le ning de gruwelijke woningnood kon helpen lenigen. Gezien deze uitlatingen van de mi nister moeten de inschrijvers op de rentespaarbrieflening thans ernstig in hun verwachtingen teleurgesteld zijn, zo concludeert de heer Van Bruggen. Want hij meent te hebben begrepen dat het standpunt van mi nister Witte neerkomt op een verbod aan de gemeenten de haar uit de le ning toekomende gelden aan te wen den voor de bouw van premiewonin gen, de enige rendabele bouw naast die van woningwetwoningen waar voor ryks voorschotten beschikbaar worden gesteld. Het Kamerlid Van Bruggen vraagt daarom de beide bewindslieden als nog de gemeenten toe te staan met deze gelden de bouw van premiewo ningen te financieren. „GROOTE BEER" VRIJDAGAVOND IN AMSTERDAM Onvoorziene omstandigheden voor behouden, zal het ss „Groote Beer", onder commando van kapitein J. P. Dekker, vrijdag r maart a.s., 's avonds omstreeks half acht met 790 passa giers aan boord te Amsterdam arri veren. Het schip zal meren langszij de établissementen van de N. V. Stoomvaart Maatschappij „Neder land" aan de Javakade, loods „Hol land". Passagiers, die over eigen huis vesting beschikken, zullen in de ge legenheid worden gesteld onmid dellijk na aankomst in Amsterdam te ontschepen. Zij kunnen echter des gewenst 's nachts aan boord blijven Aetherklanken HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.08—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de zieken. 11.00 Voor de kleu ters. 11.15 Vocaal dubbelkwartet. 11.35 Lichte muz. AVRO: 12.00 Gram. 12.20 Regeringsuitz.: Landb.rubriek. De lammeren zijn er weer: waar moe ten we in deze tijd van het jaar aan denken. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Piano spel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Sopr. en piano. 14.30 Boeken schouw. 14.50 Gram. 15.00 Gevar. progr. VARA: 16.00 Orgel en zang. 16.30 Muzikale caus. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Gram. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 18.50 De punt jes op de i, caus. 19.00 Voor de kinde ren. 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 Levend in Nederland, caus. 19.45 Unesco in Nederland, caus. 19.50 Een nationale zaak, caus. 19.55 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 De dichteres Ellen Warmond, litt. caus. 20.20 Zang en piano. 20.35 Regerings uitz.: De Verenigde Naties in de afge lopen weken, door mr C. W. A. Schür- mann, Nederlands permanent verte genwoordiger bij de Verenigde Na ties. 20.45 Verstaat Gij wat Gij leest?, caus. VARA: 21.00 Pol. cabaret. 21.30 Etherforum. 22.10 Lichte muz. 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, causerieën. VARA: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 10.30 Idem. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Neder 1. liedjes. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Amus. muz. 13.45 Voor de vrouw 14.00 Hongaarse muz. 14.30 Gram. 14.40 Zang en piano. 15.00 Schoolra dio. 15.30 Promenade ork. en sol. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor en gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.05 Ritm. muz. 18.20 Ruimtevaart, caus. 18.30 Lichte muz. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Nws. 19.10 Comm. op het nws. 19.15 Regeringsuitz.: Emi- grotierubriek: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.25 V.V.D., caus. 19.35 Verz. progr. v. d. mil. 20.15 Act. 20.30 Politiek Forum. 21.00 Rou lette. 21.25 Amus. muz. 22.05 Kamer- ork. 22.50 De vrouw en het beroep van haar man, caus. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Jazzmuz.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8