13unta gaar in het pak! RIJNSTREEK DONDERDAG 6 MAART 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 ZOETERWOUDE L.T.B. Het stijgend begrip van de boeren, dat de organisatie de agrari sche belangen goed dient, wekt steeds meer op tot vergaderbezoek; het zaal tje van „Landzicht" kon ternauwer nood de leden plaats bieden. De schei dende voorzitter, de heer J. J. J. Noordman sprak een openingsrede, aanvangende met een In Memoriam van het overleden oud-lid, de heer Q. de Jong, voor wiens zielerust werd gebeden. Komende tot de belangrijke feiten in de organisatie noemde de voor zitter de slechte voortgang het stich ten van een bondsgebouw. Onze af deling heeft zich te dien opzichte niets te verwijten; voor 99 is het financieel aandeel daartoe gegeven Sprekende over het gevaar van in zinking van de productieprijzen bij stijgende bedrijfskosten en pacht, moeilijkheden met werkkrachten en gevaren door onteigeningsplannen, wijst spr. op het belang van een krachtige organisatie. In het afgelopen jaar is onze be- staansbron, de melk, weer het mid delpunt van de belangstelling ge weest. Over de garantieprijs is niet te klagen. Met open oog voor de moeilijkheden voor de regering is zij op de verkeerde weg, wanneer de veehouderij op de achtergrond wordt gesteld. Ook wij hebben rechten als het gaat over de kostprijs van onze producten. Dank zij de activiteit van ons landbouwschap is het gelukt al was er dan zo gezegd geen geld, om deze week niet 1,3 ct maar 3,14 ct uit te keren van de garantieprijs. Daar is heel veel aan voorafgegaan. Via de K.N.T.B. en de K.V.P. is een motie Droessen in de Tweede Kamer behandeld, welke aandrong op directe betaling van het geblok keerde geld. Deze motie werd door de minister onaanvaardbaar geacht. Dus zullen we moeten wachten tot voorjaar 1959. Mogelijk kunnen wij er de belasting mee voldoen. Uit het breedvoerig overzicht van zuivelpositie geeft spr. enige cijfers De kaasprijs van nov. '54 was 2,40, in 1955 2,20, in 1956 2,13 en in 1957 1,92. Eenzelfde daling geldt voor de vol vette melk nl. 30,01. 29,43, 27,91, 26,02. Tegenover deze dalingen staan van jaar tot jaar hogere productie kosten met als sluitstuk hogere pacht prijs. Komende tot de afdelingszaken wil spr. getuigen, dat de samenwerking met de land- en tuinbouwarbeiders- bond ,;St. Deus Dedit" goed is ge weest en spr. hoopt dat deze verhou ding bestendigd zal blijven. Bij de ingekomen stukken waren circulaires van het Hoofdbestuur over deelname aan een excursie naar de Wereldtentoonstelling. De LTB-Lour- desbedevaart is reeds volgeboekt Voor de candidaatstelling tot bonds voorzitter wegens het heengaan van de heer Kampschoër, zal de afdeling zich aansluiten bij de kring Leiden, die de oud-secretaris, de heer G. J. Vermeulen, heeft voorgedragen. Het jaarverslag van de secretaris, de heer N. H. Berg noemde het jaar 1957 geen gemakkelijk jaar. De ex> cursie met de vrouwen naar „Schot hout" wordt een groot succes ge noemd. Voor de processie naar Hei- loo was geen belangstelling. De af deling heeft 103 leden. Het financieel verslag van de pen ningmeester, de heer W. M. van der Salm, gaf een achteruitgang van 142,74. Het verslag van de Bonds vergadering werd uitgebracht door de heer G. de Jong. Komende aan de verkiezing van een bestuurslid, nodig om het bestuur dat door ontslagname van de voor zitter onvoltallig is geworden weer op getal te brengen, verzocht de heer N. van der Salm eerst punt 10 van de agenda: vaststelling van de con tributie aan de orde te stellen. De heer van der Salm stelt voor, de voorzitter een salaris te geven er op zinspelende dat daardoor de ont slagname van de heer Noordfrian zou voorkomen worden. De voorzitter zegt terwille van de Mammon niet van zijn besluit tot ontslagname terug te komen. Zijn heengaan heeft andere motieven. Er wordt opgemerkt, dat ook de se- j cretaris evengoed een honorarium toekomt. Zeer kort en bondig wordt besloten de contributie met f 0.25 per ha te verhogen. De totale opbrengst van de contributie van f 0.50 zal dan stijgen van 570 op f 855. De heer W. M. v. d. Salm stelt voor de voor zitter en de secretaris te laten delen in het salaris. Na een beschouwing over de taak en het persoonlijk con tact met de leden van de voorzitter, wordt de afwikkeling van het hono reren in handen van het bestuur ge steld. De aftredende bestuursleden J. Moerkerk en Jac. Paardekoper, wor den herbenoemd, de heer N. v. d. Salm maakt de opmerking dat meer gelegenheid gegeven moet worden tot candidaatstelling. Spr. wil de deur openzetten voor de jongeren nu in de vergadering van de K.V.P. weer zo duidelijk is gebleken, dat deze groep zo actief is. Tot afgevaardigden naar de Bonds vergadering worden aangewezen de heren G. de Jong en C, Onderwater. De heer A. A. de Jong bestuurscan- didaat wordt met 46 van de 55 stem men gekozen tot lid van het bestuur. Voor de verkiezing van een voor zitter wordt door het bestuur can- didaat gesteld de heer N. H. Berg. De uitslag van de stemming was A. A. de Jong 28, N. H. Berg 20, Jac. Paar- dekooper 5, J. v. d. Salm 1, blanco 1 stem. De heer De Jong aanvaardt zijn benoeming en krijgt terstond de lei ding in handen. De scheidende voorzitter spreekt een afscheidswoord, en dankt vooral voor de medewerking en het vertrou wen, gedurende de zeven jaren van zijn voorzitterschap ondervonden van het bestuur, de leden, het kring- bestuur en de functionarissen van het Bondssecretariaat. Zich richtende tot de nieuwe voorzitter zegt spr., dat het bewustzijn van de taak hem nu op de schouders gelegd waarborg is, dat het onder zijn leiding in de LTB goed zal gaan. Zeer veel woorden worden tot de scheidende voorzitter gesproken, welke vergezeld gingen aan een ge schenk. Voor een plan tot een reis- op een dag naar de Wereldtentoon stelling was geen animo. Aan een ex cursie zoals die van het vorig jaar werd blijkbaar de voorkeur gegeven. Evenwel kan men zich voor de reis naar Brussel nog tot 15 maart opge ven. Voor de andere excursie noemt de heer Noordman een bezoek aan de Melkfabriek „Het Gooi", gekoppeld aan een verpozing op Schiphol. Het bestuur zal weer een reisplan ma ken. Bij de rondvraag betreurt de heer N. v .d. Salm het tekort aan politieke belangstelling van de agrariërs en spreekt tot wethouder van Leeuwen ever de tot hem gerichte beschuldi ging niet gesproken te hebben in de raad voor de agrarische belangen in zake het structuurplan. De heer Van Leeuwen wil gaarne uit zijn tent gelokt een verkla ring geven en geeft blijkbaar zeer bevredigend een breedvoerige uiteen zetting van het verloop van de be handeling van het structuurplan. Toen omtrent het basisplan volkomen overeenstemming was bereikt met al le betrokken gemeenten is dit in de Raad behandeld. De fractie gaf bij monde van de voorzitter van de r.-k. fractie omtrent het basisplan haar volle goedkeuring en verzette zich met b. en w. tegen het tweede grote uitbreidingsplan van Leiden waar mede de Grooten Polder en het ge bied ten zuiden van de Ommedijkse- weg gemoeid was. Er was dus volko men overeenstemming, waarbij de burgemeester optrad als spreker na mens het college en de heer Van der Ploeg namens de fractie. Hierdoör toonde de wethouder duidelijk aan dat er geen enkele re den voor hem was om te spreken.. Op de vraag of de burgemeester de agrarische belangen wel ziet, gaf de heer v. Leeuwen ook weer ten antwoord, dat uit het verloop van de behandeling het tegendeel niet is gebleken. De gemakate vergelijking met de zaak Warmond ligt geheel an ders. De heer C. van Leeuwen zegt. dat er te weinig begrip is over deze za ken waardoor sterke gezegden als: „Zoeterwoude is aan Leiden verkocht en behoeft alleen nog maar geleverd te worden", zijn ontstaan. Het is daarom, dat de heer C. v. Leeuwen het jammer vindt, dat de LTB ook niet een bijeenkomst belegt zoals de K.A.B. hedenavond doet waar op eens duidelijk de plannen uiteen- .gezet worden. Er worden omtrent de grote plan nen van Leiden geruststellende ver klaringen door wethouder van Leeu wen gegeven. De vergadering gaat er op voorstel van de voorzitter mede accoord, dat het basisplan en ook het grote plan toegelicht door een ambtenaar van de gemeente in een LTB-verga- dering zal behandeld worden. De geestelijk adviseur, deken Juf fermans, prijst de scheidende voor zitter om zijn volgzaamheid in alle zaken die de geestelijke belangen be treffen. Hierdoor is een persoonlijke vriendschap ontstaan. Sprekende over de nieuwe voorzitter zegt de deken, dat deze wel niet een man is van zo veel woorden, maar dat hij hem kent als een man met een verstandig be zonken oordeel. Het vertrouwen en de medewerking aan de oud-voorzit ter gegeven en vooral het zo goede vergaderingbezoek moeten de leden welbewust voortzetten. Forumavond K.A.B. Voor 'n klein getal leden trad gisteravond een fo rum bestaande uit mevr. Neuwahl- Sanders, de heren K. de Bree en L. J. v. d. Geest op om het structuurplan „De Leidse Agglomoratie" te bespre ken. De heer C. J. v. Leeuwen, die de agrarische zijde zou vertegenwoor digen, moest verstek laten gaan en in diens plaats beantwoordde de g. a. de vrager. In zijn openingswoord zette de voorz., de heer J. H. v. d. Ploeg, de motieven uileen waarom structuur plannen noodzakelijk zijn. Zo heeft i Leiden te zamen met omliggende ge meenten een ontwerp-plan ontwor pen. Daarnaast komt Leiden met een plan wat gezien vanuit Leids oogpunt noodzakelijk is. Dit plan gaat te ver. Ook de cijfers zijn aanvechtbaar. Zal Leiden b.v. werkelijk in 30 jaar groeien van 95.000 tot 200 a 250.000? Spr. ziet deze cijfers liever vastge steld door het Econ. Techn. Instituut. Dit is dan ook de eis van de omlig gende gemeenten. Op deze basis kan een plan gemaakt worden. Er is in 't algemeen weinig belang stelling voor de gemeenteraad Eerst wanneer beslissingen gevallen zijn komt men met verwijten maar men vergeet, dat raadsleden dikwijls 'n besluit moeten nemen, terwijl zich de mening van de kiezers niet of te laat openbaart. Dan is 't niet „Lei den in last" doch „Zoeterwoude in last". Men voelt zich ook vaak gedupeerd als randgemeente, maar men vergeet de voordelen v.e. randgemeente. Lei- I den is 'n centrum op velerlei gebied, heeft b.v. een veemarkt, een veiling, energiebedrijven en schouwburg waarvan wij als randgemeente profi- teren. i Ook sprak spr. nog over 't K.A.S. i K.I. Dit instituut op kerkelijk-sociaal j gebied dient eigenlijk ook bij de vast- I stelling van plannen geraadpleegd te worden over de plaats van stichting J van kerken enz. i De heer De Bree lichtte 't struc- I tutr>nlan ook eens van Leidse zijde j toe. Volgens reële cijfers zal Leiden eind 1980 reeds een inwonertal berei- ken van plm. 116.000 inwoners en heeft dan reeds grond voor 6.500 hui- 1 zen tekort. Leiden heeft veel grond nodig als Universiteitsstad, garni zoensstad. Ook de scholen op allerlei I gebied voor alle richtingen, waar ook j de Zoeterwoudse jeugd gebruik van 1 maakt, vragen veel ruimte. Men moet dan ook 't Structuur-plan niet zien als een speciaal Leids probleem, doch meer als 'n streekplan. Op 'n vraag uit de vergadering, of het niet uiterst noodzakelijk is, dat de schoolvrije jeugd wordt opgevangen op ontspannings- en ontwikkelingsge bied, antwoordde de heer v. d. Geest, dat voor de sport en inzonder de voetbalsport veel animo bestaat. Spr. wenste evenwel een betere accom modatie van 't voetbalveld en meer belangstelling v. d. ouders. Mevr. Neuwahl-Sanders bezag dit punt van uit 't structuurplan. In de middel eeuwen bouwde men eerst kerken en daarna groeide de kernen er omheen Men zal nu reeds moeten zorgen voor leiders en leidsters om aanstonds ge reed te zijn om de jeugd op te van- De heer De Bree constateerde dat de jeugd zich moet kunnen uitleven en zij doet dit liefst in vrijheid. De g. a. merkte op. dat op 't gebied van ontwikkeling toch reeds vele scholen en cursussen bestaan. Overi gens is hier een belangrijke taak weggelegd voor de Kath. Raad v. Overleg. Gevraagd werd of niet naast de ge meenteraden de sociale organisaties hun zienswijze mochten geven op de structuurplannen. De heer De Bree stelde vast, dat de raad van een gemeente 'n afstraling is van wat er leeft onder de bevol king. Het forum was verder van me ning, dat h ït zeker aanbeveling zou verdienen 'r. dergelijk plan vooraf in verschillende commissies op velerlei gebied te laten passeren. De heer v. Rijt jr. informeerde naar de samenstelling van de bevol king na het totstandkomen van de uitbreidingsplannen. Namens het fo rum meende de heer De Bree, dat dit veelal personen zullen zijn, werkzaam in de industrie. Hierbij zal 'n belang rijk deel kantoorpersoneel zijn. De heer A. Berg vroeg het forum (Advertentie) de mening, wat men voor de mensen zal doen, die van hun landbouwbe drijven moeten verdwijnen. Mevr. Neuwahl-Sanders sprak als haar mening uit, dat Leiden en Zoe terwoude in overleg een behoorlijke schadevergoeding zullen moeten ge ven aan de gedupeerde. De heer De Bree was van mening, dat productieverhoging mogelijk is, waardoor het voor een boer toch mo gelijk moet zijn van een kleinere op pervlakte grond toch dezelfde op brengst te bewerkstelligen. De hoog waardige cultuurgrond, zoals b.v. in 't Westland, moeten behouden blij ven. Mevr. Neuwahl-Sanders noemde als voorbeeld de vissers van de voorma lige Zuiderzee. Algemeen belang gaat voor 't belang van de enkeling. De heer Groen bestreed de mening van de heer de Bree. Productieverho ging is zeer moeilijk te bereiken Men is afhankelijk van weersgesteldheid. Worden de bedrijven kleiner dan blij ven de kosten dikwijls gelijk. Vraagt wederom wat zal er gebeuren? De heer v. d. Ploeg bepleit ook de zorg van de slachtoffers. Reeds nu moet men trachten boerderijen te ko pen voor degenen, die voor de uit breiding moeten wijken. De heer De Bree constateert, dat op de gehele wereld een overvloed van zuivelproducten is. Vraagt zich af, of de opbrengst van 't land niet veel hoger is als industrievestiging plaats vindt. De heer Groen houdt vast, dat de boeren weer geholpen moeten wor den door aankoop van andere boer derijen. De voorz. sloot hierna de zitting van het forum met dank aan forum leden en K.A.B.-leden. Inenting tegen kinderverlamming. In deze gemeente zal de volgende week een begin worden gemaakt met de inenting tegen kinderverlamming van de kinderen die geboren zijn in 1952, 1953, 1954, 1956 en 1957, totaal 505 kinderen van het dorpsgedeelte en 244 kinderen van de Hoge Rijn dijk. Voor het dorusgedeelte vindt de inenting plaats op 13 en 15'maart a s. ten huize van dr Kortmann, voor de Hoge Rijndijk op 12 maart a.s. in het wijkgebouw van het Wit-Gele Kruis. Belanghebbenden ontvangen voor de- z' data nog een persoonlijke oproep. Aan de ouders van de betreffende kinderen wordt dringend verzocht aan de oproep gehoor te geven, daar de ervaring heeft geleerd, dat deze inenting een grote mate van bescher ming geeft tegen deze gevreesde ziek- 0UDE-WETERING VRACHTWAGEN MET AANHANG WAGEN TE WATER Gisterenmiddag reed een grote vrachtauto met aanhangwagen op de noodaansluiting van Rijksweg 4a te 'er. Zowel de vrachtauto als de aarjhangwagen sloegen om en ver dwenen voor ongeveer de helft in de ondiepe doch modderige Ring- slopt. De drie inzittenden kwamen met de schrik vrij. Omstreeks half drie naderde de de uit Zundert afkomstige wagens Oude Wetering. Ter hoogte van de boerderij van de heer A. v. d. Salm raakte het wagenstel op onverklaar bare wijze met de rechterwielen in de uiterst zachte wegberm. Waar schijnlijk heeft de chauffeur nog ge tracht de wagen op de weg te krij gen door gas te geven. Tevergeefs echter: met grote snelheid passeerde de auto rakelings langs de brug van Roeloffs, reed een viertal verkeers- paaltjes omver, kapseisde en kwam 150 meter verder met luid geraas in de Ringsloot tot stilstand. Blik semsnel werd het portier geopend en nog vóór enkele in de nabijheid wer kende boeren te hulp waren gesneld hadden de drie inzittenden zich in veiligheid gesteld. Politie en een kraanwagen waren spoedig ter plaatse. De kraanwagen van de fa. van Vliet stond echter voor een onmogelijke taak. Assi stentie werd gevraagd en weldra was de firma Boot uit Alphen aan den Rijn aanwezig en kon het bergings werk beginnen. Dit bleek echter lang niet gemakkelijk te zijn. Beide wa gens waren geladen met lorries en rails en moesten eerst worden gelost. Met ongeveer 10 man werd het kar- j wei aangevat. Aanvankelijk wist de politie het drukke verkeer nog over één rijbaan te leiden. Toen eenter meer ruimte nodig was werd het verkeer omge leid via de Peeklaan, Weteringlaan langs Oude Wetering. De vele korte bochten konden spoedig de drukte 1 van het spitsuur niet meer verwer- ken en daarom werd gedurende het j drukste uur het verkeer via Roelof- 1 arendsveen omgelegd. Het bergings werk vond intussen gestaag voort gang. Omstreeks zes uur was de aan hangwagen gelost en kon op het droge worden gebracht. Pas toen kon worden begonnen aan de vracht auto. Na het invallen van de duis ternis werd bij het licht van schijn werpers koortsachtig doorgewerkt. Het duurde echter nog tot na acht uur 's avonds vóór het verkeer weer langs de gebruikelijke weg kon pas seren. NIEUWVEEN KVP. De afdeling Nieuwveen van ue KVR organised de in samen werking met ae jongensoeweging een prupugunaa-avonü in de zaai van de neer ueiivelo. De voorz. van de KVP, ae neer j. j. Hoovers, heette allen weiKom inzonderheid kapelaan Met ten en ae spreker van de avond, de neer J. A. M. v. Zonneveld uit Lei den. Nadat ae voorzitter eerst nog enige meaeaciingen had gedaan in veiuana met ae Komende gemeenle- raausverkiezingen, Kreeg de heer Zonneveld hei woord. in vogelvlucht behandelde spreker 't onderwerp: „Gemeentepolitiek". Zen al jaren in ae politiek, gal spr. een uiteenzetting van ae zeer vele proDlemen waaraan de gemeentebe sturen vandaag aan de dag hun volle aanuacht moeten besteden. Na afloop was er gelegenheid tot het stellen van vragen, weike door ae heer v. Zonneveld tot ieders genoegen wer den oeantwoord. De voorzitter dankte tenslotte de aanwezigen voor hun op komst en sloot deze korte, maar ge animeerde vergadering. Ned. Blinden Dond. Door een co rnice, samengesteld uit ingezetenen, werd een pmpaganda-avonc voor de Ned. biindenbona belegd in 't vereni gingsgebouw al nier. Burgemeester Kammenga opende deze avona, en sprak z'n voldoening uit over de grote opkomst. Hierna brachten ae Nieuwveense „The Waiiki Haiiwaians" enige zeer in de smaak vallende muziekstukjes ten gehore, waarna de bondspropa- ganaist, de heer Joh. v. d. Berg uit Oosterbeek, een uitvoerig overwicht gaf van de moeilijkheden, maar ook van de mogelijkheden var< de blinde medemens. Hierna werd de prachtige kleurenfilm: „Mount Rainier Natio nal Park' vertoond, welke ondei ademloze stilte door de volle zaal werd gevolgd. Na de pauze met ver loting volgde er een brailledemon- stratie mei verrassingen, waarna de Wiiki Hawaians weer enige nummer tjes brachten. Vervolgens een decla matie van: Gedichten van Annie Schmidt, waarna de film: „De Stou te Schoenen" werd vertoond. Na een kort woord van dank werd deze prachtig geslaagde avond gesloten, waarna er gelegenheid bestond zich als donateur te laten inschrijven. Hiervan werd druk gebruik gemaakt. RIJNSATERWOUDE Verkoop schapen Gistermiddag vond op het erf van de heer C. A Langeslag de verkoop plaats van de schapen die de veehouders verzorgd hebben ten bate van het R.K. Kerk en Armbestuur. Van de 94 schapen die vorig jaar aangekocht zijn. waren er slechts 2 uitgevallen. De 92 scha pen die verkocht zijn, brachten ge middeld op 107,25. Van de zijde der kooplieden was er goede belang stelling. De koper werd tenslotte de Fa. Bos uit Rotterdam. SPORT Manchester United heeft de .replay" voor de kwartfinales van het toernooi om de F.A.-cup tegen West Bromwich Albion met 10 gewonnen. Het doel punt. dat Manchester United in de halve finales bracht, werd in de laatste mi nuut door Colin Webster gescoord. United komt in de halve eindstrijden uit tegen Fulham op het terrein van Aston Villa in Birmingham. TAFELTENNIS Nadat eerst de Britse damesploeg In Boedapest door een 31 zege op Roemenië het eerste Europese kam pioenschap had veroverd, heeft de Hon gaarse herenploeg de Europese titel ver overd door in de eindstrijd met 52 van Tsjechoslowakije te winnen. Het team was als eerste geplaatst. SCHAKEN De eerste partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tus sen titelhouder Smyslov en diens land genoot Botwinnik is door Botwlnnik na 63 zetten gewonnen. AUTOMOBILISME Op 14 april begint te Brussel na een degelijke technische controle op de dag tevoren de tweede vijfdaagse interna tionale zuinigheidsrit voor auto's. Deze rit is. gelijk in 1957, uitgeschreven door de Kon. Deense Automobielclub in samenwerking met zusterverenigingen in West-Duitsland, België, Luxemburg en Nederland (K.NA.C.). Eén der grote oliemaatschappijen (Caltex) financiert deze zuinigheidsrit goeddeels door het beschikbaar stellen van benzine, olie en technici voor de organisatie. De kosten van deelneming voor de ongeveer 80 wagens, die kunnen inschrijven, wor den daardoor aanzienlijk gedrukt. Deze rit is, naar de voorzitter van de jury, de heer J. H. van Haaren van de K.N.A.C., nadrukkelijk mededeelde, geen snelheids- of betrouwbaarheidsrit. Het is de bedoeling tot een objectieve beoor deling van het verbruik van normale, ongewijzigde (obriekswagens in diverse klassen te verkrijgen. De deelnemer krijgt daarom iedere dag een andere, door de organisatie aangewezen, waar nemer aan boord, die zijn rij-stijl on eventuele verkeersfouten ten bate van gering benzineverbruik moeten beoor delen, Bovendien zijn op verscheidene trajecten gedurende de vijf dagen ge middelde snelheden voorgeschreven, ter wijl voor de trajecten tijdslimieten wor den gesteld. Het eerste traject loopt van Brussel naar Luxemburg door dc Ar dennen om het gedrag der auto's in geaccidenteerd terrein te meten. Van Luxemburg gaat het via Maas tricht naar Arnhem. Op de derde dag wordt van Arnhem via Den Haag en Zandvoort (acceleratieproef) naar Han nover gereden. Vervolgens rijdt men van Hannover via Flensburg naar Veile in Jutland en vandaar over Nyborg naar Kopenhagen (onderweg acceleratieproef) waar men aan de avond van de vijfde dag moet arriveren. De individuele inschrijving staat tot 17 maart open in tien klassen, alsook voor merkenteam? van drie wagens. Het reglement van dc wedstrijd is gebaseerd op de „code sportif international" van de F.I.A. BRIDGE bridgeclub „o. o." Dc uitslag van de viertallenwedstrijd van gisteravond is als volgt: Team Dieben wint van team Van Leeuwen met 35 m.p.; team Jeuster van team Lamboo met 24 m.p.; team Dolfijn van team Barense met 12 m.p.; team Bik van team Bernsen met 7 m.p. DAMMEN Te Rotterdam is de uitgestelde partij uit de veertiende ronde van het toernooi om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland, tussen S. Boer lAlblas- serdam) en j. Edink (Veenendaal) ge speeld. Edink won met 2—0. Qe&taCen goed Uit het Amerikaans vertaald door H. de Graaff 56) Eensklaps bracht de man zün hand van haar mond naar haar keel en voor het eerst van haar leven was zij ten prooi aan doodsangst. Alles werd rood voor haar ogen en felle pijnscheuten gingen door haar heen. En toen gebeurde er iets. De hand om haar keel liet los en ze viel op haar knieën, hijgend en hoestend en snakkend naar adem. De eerste ogen- j blikken besefte zij niet wat er zich afspeelde, doordat ze al haar kracn- ten moest inspannen om haar adem haling weer op gang te krijgen. Maar van lieverlede werd ze zich er van bewust dat er gevochten werd, want ze hoorde hijgen en het geschuifel van voeten. Ze zocht steun tegen de kisten en kwam moeizaam overeind. In het gangpad zag ze twee man-1 nen, die elkaar in een heftige wor steling vastgegrepen hielden. Het volgende moment schudden zij zich los en begonnen een gevecht met de vuisten. De ene man was groot en zwaar, de andere was slanker ge- bouwd. Toen herkende zij hem. De grootste van de twee was Clem, van de firma Mixis en Clem; de andere was Roger Newsome. O, Roger! dacht ze, dat was op het nippertje. Ze trachtte haar stem uit te zetten en om hulp te roepen, maar ze kon niet meer voortbren gen dan enkele schorre geluiden. En ze kon amper op haar benen staan. Het enige waartoe ze in staat was, was stilstaan en staren. Waarom roept Roger dan niet? dacht ze, niet beseffende dat hij bij na stikte van woede en vergeten had dat er behalve hij zelf en Clem nog andere mensen op de wereld waren. Ze wist niet dat hij maar aan één ding denken kon. Clem, als het kon, levend te verscheuren. Clem zette kracht achter zijn sto ten, en hij bokste niet onverdienste lijk. Roger ontweek de meeste 'sla gen en draaide voortdurend om hem heen. Sherry kon onmogelijk we ten, dat Roger zich zo sterk als een leeuw en immuum tegen pijn en volkomen tegen de situatie opgewas sen voelde. Roger twijfelde niet aan de afloop, maar hij was op zijn hoe de en wachtte zijn kans af. Als een forse tegenstander aan valt gelijk een stier, dan kan zelfs de handigste bokser niet alle slagen ontgaan. Maar hij moet proberen mee te geven om de kracht uit de slagen te nemen en zorgen dat zijn zwaardere tegenstander niet dicht bij kan komen en hem in een hoek drijven. En daarom danste Roger heen en weer en bepaalde hij zich er toe af en toe een uitval met zijn linkervuist te doen. Hij kon niet alle klappen vermij den. Een kwam er op zijn hoofd terecht en het leek of er in zijn her sens iets uit elkaar sprong. Hij wan kelde achteruit en zou gevallen zijn als de and van de tafel hem geen steun geboden had. Hij slaagde er in zijdelings te ontglippen en bepaalde zich tot de verdediging, totdat zijn hoofd van binnen wat opgeklaard was. Sherry mompelde wat voor zich heen maar haar benen waren nog als verlamd. „O, Roger, Roger, Ro ger," herhaalde zij voortdurend. Bij de forse gestalte van Clem scheeh Roger in het niet te zinken. Ze probeerde zich af te duwen te gen de kratten en het lukte werke lijk ze kon zelfs een paar wanke le stappen doen. Haar hoofd was nu weer helder en ze kon begrijpen wat er zich afspeelde. Haar verantwoor delijkheidsgevoel keerde terug. Clem had geprobeerd haar te vermoorden en nu probeerde hij Roger te ver moorden. Roger vocht voor haar. Ze haatte Clem, niet zo zeer omdat hij haar leven bedreigd had maar om dat hij zich inspande om Roger let sel toe te brengen. Het was haar plicht iets te doen. Ze schuifelde langzaam en voor zichtig uit haar hoek naar voren en keek rond of er soms iets lag waar mee ze kon slaan. Roger zag haar naderbij komen en hij siste tussen zijn tanden door: „Achteruit!" Dat leidde de aandacht van Clem af. Het idee dat er iemand achter hem was, ook al was het maar een klein meisje, verontrustte hem en hij beging de fout zijn hoofd om te draaien. Roger maakte gebruik van zijn kans en hij sloeg hard toe. Clem wankelde. Instinctmatig sprong hij naar voren om zijn tegenstander beet te grijpen. Maar Roger deed een stap achteruit en sloeg weer twee keer. Clem viel op zijn knieën, maar pro beerde in zijn val nog zijn armen om Rogers knieën te slaan. Roger ont week hem en kromde zich. Sherry zag hoe Clem zijn hoofd schudde als een hond die uit het wa ter komt. En toen stak hij zijn grote hand onder zijn overhemd en Sher ry gaf een luide gil, want zij dacht dat het een pistool was. Maar dat was het niet Het was een ploerten doder. „Kijk uit, Roger!" riep Sherry schor, en zich niet storend aan zijn bevel kwam ze naar hem toe. In de la van de tafel lag een hamer. Maar Roger was op zijn qui vive. Hij richtte een welgemikte trap op de hand waarin Clem het dodelijke wapen hield en de ploertendoder viel met een zware klap op de grond. Clem scheen te vergeten waar hij was. Hij sprong overeind en onder nam een stormaanval, maar deze keer volkomen blindelings. Thans ontweek Roger hem niet. Zijn ogen volgden iedere beweging van zijn tegenstander. Sherry zag ze door zijn hoofd dansen. En toen Clem aanviel, schuimbekkend van razernij en zijn dekking volkomen verwaar lozend. ontving Roger hem met een zware linkse. Clem werd in zijn vaart gestuit en daarvan maakte Roger ge bruik om hem beurtelings met beide vuisten te bewerken en terug te drij ven. Het was gedaan met Clem. Als een gevelde boom sloeg hij tegen de vloer en rolde om tot hij op zijn ge zicht lag. „Lieve help!" zei Sherry. Maar Roger was nog niet tevreden. Mensen die knockout geslagen zijn, herstellen zich soms verbazend vlug en zijn dan dikwijls in staat nog be hoorlijke tegenstand te bieden. Ro ger lachte grimmig. Hij bukte zich en raapte de ploertendoder op en gaf er Clem een welgemikte tik mee achter het oor. „O!" zei Sherry. Ze kon nu meer geluid geven dan daarnet. Roger wierp haar een blik toe. „Was dat was dat werkelijk no dig?" vroeg zij. „Houdt je mond," zei Roger. „Heb je hem gedood?" vroeg Sherry. „Ik hoop het", zei Roger woest. „Maak je liever nuttig. Zoek een stuk touw op." Ze deed gedwee wat hij haar zei, Roger had iets over zich dat tegen spreken onmogelijk maakte. Ze liep het gangpad door en vond ergens een kluwen touw. Roger trok Clems ar men op zijn rug en bond ze stevig aan elkaar. Vervolgens bond hij zijn knieën en zijn enkels tezamen. „Net een rups", zei Sherry een beetje beverig. Zei Roger nu maar iets; dat zou de spanning verminderen. Maar hij bleef grimmig kijken en haar nege ren. Hij ging naar de telefoon en beet de juffrouw toe dat hij met Pat Evans verbonden wilde worden. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5