S)e ftzidóeSou/fccmt Het Westen wijst de Russische voorstellen af Komt Hatta binnenkort toch terug? Dulles wil niet mee doen aan bedrog TOPCONFERENTIE BIEDT GEEN KANS OP OVEREENSTEMMING Kloof versmald Maidenspeech van nieuwe Argentijnse president Mijnwerkers keren terug van hun droeve taak Frans spoorwegpersoneel gaat weer staken Ongeregeldheden in Directeur: C M. v. HAMERS VEIJ3. Hoofdredacteur L C. J ROOZEN Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 5 MAART 1958 49ste JAARGANG No. 14351 BUREAUX: PAPENÜRACH1 32 Giro 103003. Aboniieraenspr. 10.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p kwart. Franco p.p. 8.Advert.: 17 cl p. m.m. Telefoontjes f 1.50 De Russische voorwaarden voor een conferentie van ministers van Bui tenlandse Zaken, voorafgaande aan een topconferentie, zijn voor de Ver. Staten onaanvaardbaar. Dit verklaarde de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dulles, gisteren op zijn wekelijkse perscon ferentie. Dulles zei, dat de Amerikaanse regering een topconferentie wenst, maar dat zij niets te maken wil hebben met bedriegerij, waardoor mensen om de tuin geleid zouden worden. De minister verklaarde geen enkel belangrijk probleem te kennen, dat ook maar de geringste kans heeft, dat Oost en West het er op een topcon ferentie over eens zouden worden. Hij voegde eraan toe, dat niet niet betekende, dat de vooruitzichten hope loos zijn, aangezien door zorgvuldig werk overeenkomst over enkele punten mogelijk zou kunnen blijken. Ook de Navo-raad heeft gisteren te Parijs de Sow jet-voorstellen verwor pen. Een woordvoerder van de Navo zei na de vergadering: „Het Westen kaa niet akkoord gaan met het beleggen van een topconferentie, als er niet enige overeenstemming bestaat over belangrijke problemen waaronder de Europese veiligheid en de hereniging van Duitsland". De voornaamste Westelijke bezwa ren tegen de Russische voorwaarden 1. Een voorbereidende ministers conferentie waar alleen de agenda en de deelnemerslijst van het topgesprek wordt samengesteld heeft geen zin. De ministers zelf dienen ook reeds enkele vraagstukken te bespreken en een basis voor overeenstemming te leggen. 2. Geljjke vertegenwoordiging van Oost en West op de vóórconferentie kan niet overwogen worden. De Rus sen hadden voorgesteld tegenover elk Westers land een communistische sa tellietstaat te stellen. Tegenover En geland zou dan bijvoorbeeld Polen komen, tegenover Frankrijk Tsjecho- slowakije. 3. De Duitse hereniging dient op de agenda te komen. Rusland heeft een suggestie om de instelling van een atoom vrije zone in Europa te kop pelen aan dit probleem afgewezen en verklaard dat de Duitse hereniging „een kwestie van de Duitsers onder ling is". DE LAATSTE RUSSISCHE NOTA AAN AMERIKA. Van welingelichte zijde wordt ver nomen, dat de Sowjet-Unie in haar laatste nota aan de Verenigde Staten heeft voorgesteld op de agenda van een topconferentie op te nemen een bespreking over een vredesverdrag met de beide Duitslanden. De beide Duitse regeringen zouden aan die be spreking moeten deelnemen en het vraagstuk van een Duitse hereniging zou niet aan de orde zijn. Rusland is bereid op de topconfe rentie het voorstel van Eisenhower over het gebruik van de ruimte te be spreken, maar dan gekoppeld aan de kwestie van de Amerikaanse bases in het buitenland. Voor het overige herhaalt de nota de reeds bekende Russische voorstel len ten aanzien van een agenda en worden de Amerikaanse voorstellen verworpen. Rusland eist in deze nota evenwel niet, dat er een datum voor de topconferentie wordt bepaald voordat de ministers van buitenlandse zaken vergaderen. Franse strijdkrachten in Algerië Premier Gaillard van Frankrijk is het met de betrokken ministers eens geworden over het zenden van ver sterkingen naar Algerië, waar al 400.000 man strijd voeren met de op standelingen. Men is tot een compromis geko men, dat er volgens een mededeling van betrouwbare zijde hier op neer komt, dat er 40 miljard francs extra beschikbaar wordt gesteld en dat er 30.000 militairen naar Algerië gaan ter vervanging van de manschappen, die na afloop van hun diensttijd ge demobiliseerd zijn. De strijd kost Frankrijk al zo'n miljard francs (tien miljoen gulden) per dag. Een regeringswoordvoerder heeft medegedeeld, dat er vandaag meer over het compromis zal worden be kendgemaakt. Men verwacht, dat Gaillard van daag het kabinet machtiging zal vra gen om het voortbestaan van de re gering te verbinden aan de defensie begroting. in de nacht van 88 maart. Dondefdag 6 maart, laatste gele genheid om u op te geven als deelnemer aan de Stille Omgang, 's Avonds van half 8 tot half ne gen in de Romanuszaal, achter de Hartebrug. Mohammed Hatta, de voormalige vice-president van Indonesië, zal in de centrale regering terugkeren, wel licht reeds tegen het eind van deze week. Dit voorspelde gisteren de In donesische ambassadeur in de Phi- lippijnse hoofdstad Manilla, dr Mat- sir Pamontjak. De ambassadeur zei dat het kabinet-Djoeanda wellicht zou kunnen aftreden. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken heeft er zijn twijfel over uitgesproken dat de ambassadeur deze verklaring zou hebben afgelegd. De Times of Indonesia, het blad dat in Djakarta in de Engelse taal ver schijnt, heeft verklaard dat de kloof tussen Soekarno en Hatta sinds hun ontmoeting van maandag j.l. iets smaller is geworden. President Soekarno heeft gisteren een bijeenkomst geleid van zijn „na tionale raad", die een jaar geleden in het kader van zijn plan tot „geleide democratie" werd opgericht. Officieel is meegedeeld, dat de raad de huidige moeilijkheden in het land heeft besproken, na een verslag te hebben aangehoord van een groep leden, die kortgeleden van een reis naar de buitengewesten zijn terug gekeerd. Snel neerslaan Premier Djoeanda heeft gisteren verklaard, dat de opstand op Suma tra snel moet worden neergeslagen omdat anders het gevaar bestaat d&t liij zich over geheel Sumatra en Ce lebes verspreidt. Oe premier zei dit tegen afgevaardigden van jeugdor ganisaties. Radio-Padang heeft beweerd, dat Atjeh op het punt staat zich aan te sluiten bij het „rebellenregime van Midden-Sumatra'. Volgens de om roep zou daarover volgende week in Atjeh een officiële verklaring wor den afgelegd. Invasieplannen Volgens de opvarenden van sche pen, die gisteravond Singapore bin nenkwamen, hebben militaire woord voerders in Tandjong Pinang ver klaard, dat die haven zal dienen als basis voor een invasie, die gericht zal zijn op de verovering van Pakan- baroe op Midden-Sumatra, waar zich de eigendommen van de Caltex be vinden. Voor de aanval zouden 5000 militairen worden gebruikt. OVERSTROMINGEN IN MIDDEN-SUMATRA In het gebied van Padang, in Mid den-Sumatra, zijn ernstige overstro mingen ontstaan als gevolg van stortregens, zo is dinsdag door radio- Padang gemeld. Enkele wijken van Padang staan blank en verscheidene wegen zijn afgesneden. Tot dusver is geen melding gemaakt van slacht offers. Arturo Frondizi, tijdens de kortgeleden in Argentinië gehouden verkiezingen met grote meerderheid gekozen tot president voor het tijdvak 19581963, heeft in Buenos Aires zijn eerste radiotoespraak tot het Argentijnse volk gehouden. De foto, welke van deze gebeurtenis een beeld geeft, toont van rechts naar links: de nieuwe president achter de microfoon, de president van de voorlopige regering, generaal Pedro Aramboeroe; de vice- president van die regering, schout-bij-nacht Isaac Rojas; de nieuwgekozen vice-president Alejandro Gomez en de minister van luchtvaart, commodore Laureano Landa boeroe. Leden van de bergingsploeg komen boven na aan de ingestorte kolenpijlers in de staatsmijn „Maurits" ge werkt te hebben. Ze slaagden er tot nu toe in, vijf stof felijke overschotten te bergen. Fuchs vertrokken De Britse P ooionderzoeker dr. Fuchs en zijn expeditiegroep zijn woensdag aan boord van het expedi tieschip „Endeavour" van de Scott- basis in het Zuidpoolgebied naar Nieuw-Zeeland vertrbkken. Ook Hillary, die de gids van Fuchs is geweest op het laatste deel van zijn tocht dwars door het Zuidpool gebied, bevindt zich aan boord van de .Endeavour." De grootste twee Franse vakbon den van spoorwegpersoneel hebben het parool gegeven voor een lande lijke staking van vrijdagmorgen vier uur tot zaterdagmorgen vier uur. Deze bonden zijn het communisti sche algemene vakverbond en de gro te onafhankelijke vakbond, die be kend staat als „Les Autonomes". Zij hebben de meeste leden onder de bonden eisen kortere werkuren en machinisten en wagenvoerders. De hogere pensioenen. Minder tijdverlies aan de Belgische grens Voorschriften per 1 maart gewijzigd Velen, die de Belgische grens pas seren, ondervinden een flinke tijd winst door de vereenvoudiging van de formaliteiten, die per 1 maart is ingegaan. De controletijd van het rei zigersverkeer is, volgens enkele dienstgeleiders van de douane terug gebracht tot ongeveer de helft. Deze schatting baseerde men op de prak tijk van de afgelopen dagen. Hoewel aan de praktij k van de pas- sencontrole door de marechaussee weinig is veranderd, neemt de hui dige bliksemcontrole in tegenstelling tot vroeger slechts enkele tientallen seconden in beslag. De controle van de autopapieren is, ingaande dezelfde datum, voor in woners van de Beneluxlanden ver vallen. Maar uit het oogpunt van tijd winst is het minstens even belangrijk, dat de toegestane hoeveelheid reis- souvenirs en geschenken tot een waarde van 150 gulden is verhoogd. Daarmee is het douane-onderzoek op dit soort bagage vrijwel verval len ,want de ervaring heeft geleerd, dat slechts bij hoogste uitzondering voor een dergelijk bedrag aan reis herinneringen wordt meegevoerd. Met name voor reisbussen en tou ringcars is dit een winstpunt. In de afgelopen dagen is slechts in enkele verdachte gevallen op de grensposten een controle op autopapieren gehou den. Ondanks alle geruchten is het uiter lijk vertoon van een paspoort niet voldoende voor een grensoverschrij ding. De marechaussee bij Wernhout herinnerde eraan, dat in het afgelo pen jaar 60 minderjarigen en 300 per sonen, voor wie de justitie belang stelling had, bij deze grenspost zijn aangehouden. De begeleiders van handelsgoede ren vallen niet onder de verzach ting van de voorschriften. Het oponthoud, dat zich de laatste dagen heeft voorgedaan bij Wern- houtsburg, moet geweten worden aan een tekort an douanebeambten op het Belgische kantoor. Bij ongeregeldheden tussen 2.000 Pathanen en plaatselijke bewoners in de buitenwijken van Karatsji zijn naar verluidt twintig mensen om het leven gekomen en ongeveer 150 ge wond. Volgens een onbevestigd bericht opende de politie het vuur om de menigte te verspreiden. De gevechten begonnen naar aan leiding van een twist tussen een Pa thaan en een winkelier. Later raak ten ongeveer 2.000 Pathanen slaags met de plaatselijke bewoners. Huizen werden in brand gestoken en win kels geplunderd. H. Wijdingen bij Minderbroeders Op zaterdag 15 maart zal mgr. dr. J. H. G. Lemmens, titulair-aartsbis- schop van Samosate, in de Minder - broederskerk van de H. Hieronymus te Weert de H. Subdiakenwijding toedienen aan de eerw. fraters: Er- win Frijhoff, Amsterdam; Savio van Woggelum, den Haag; Humfried de Jong Leeuwarden; Pancratius van Eeuwijk, Kaatsheuvel; Egino de Kos ter, Eindhoven; Jeremias van Lies hout, Oude water; Waldo Hoogen- boom, Oudewater; Fulbert Meijer, Amsterdam; Ildefonds Bremen, Bley- erheide; Ismaël van Velzen Delft; Gilbrand Poot, Utrecht; Waltram van Vliet, Oude water; Wy brand Jorna, Cubaard (Fr.); Nicasius van de Laar, Heeze; Folcart Hylkema, Blauwhuis (Fr.-; Eliseüs Tijdink, Lichtenvoorde; Vitus Moorman, Horst; Claudianus Kemmeren, Sloot- dorp; Anacletus Brandt, Voorburg; I Aquino van der Linden, Utrecht en Herculanus Baars, Rotterdam; allen j van de Orde der Minderbroeders. Op zondag 16 maart zal mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen, bisschop van Roer mond, de H. Priesterwijding toedie nen aan de eerw. fraters Chrysolo- gus Lagerberg Leiden; Ceslaus Roefs, den Haag; Abraham Castelein, Leiden; Sigibald Wessels, Venlo; Doede Brouwer. Joure; Diocletius Drijvers, Helvoirt; Wenceslaus Bij vank, Amsterdam; Mariophilus Ris, Amsterdam; Fredericus Wyenberg, Maastricht; Rorik Bodewes, Foxhol j (Gr.); Myron Meekes, Lichtervoorde, I Elmar Beekman, Boxmeer; Avelli- nus Meertens, Maastricht; Nicepho- I rus Schaafsma, Oosterwierum (Fr.); Dignus Donders, Tilburg; Ange- j lus Franssen, Maastricht; Joa- I chim Jonker, Utrecht; Herwald Ley- I graaf, Castricum; Gamaliël van 't Walderveen, Voorburg; Wernhard Horstink, Steenderen (Gld.); Berar- dus Kleuskens, Leunen-Venray; Hil- débrand Roozen, Voorhout; Perpe- I tuus Latten, Bleyerheide; Dietram I Schrage, Rotterdam; Vedastus Ruijs, j 's-Hertogenbosch; Marchelmus Groe- newegen, Nootdorp; Apollonius Pee tere, Venray; Robertus van den Brink, Delft; Damascenus Boef, Gou da en Raynald Vergouwen, Voorhout; allen van de Orde der Minderbroe ders. turen in het binnenland verder ste gen. Het koufront van de depressie, dat Denemarken en Noord-Engeland bereikte, nam in activiteit af. Er achter ontwikkelde zioh tussen IJs land en Schotland echter een belang rijke trog van lage druk, die met stormachtige winden gepaard gaat. Achter deze trog stroomt koude pool- lucht over IJsland in de richting van Schotland en de Noordzee. De trog zal morgen ons land passeren, het geen een toeneming van de wind tot gevolg zal hebben. De eerste uitlo pers van de koudere lucht zullen morgen ons land reeds bereiken; er zal morgen dan ook een tempera tuurdaling beginnen, die zich vrij dag zal voortzetten. In de koudere lucht zullen plaatselijk buien voor komen, die door opklaringen zullen worden afgewisseld. Dit nummer beslaat uit 10 pagina's Koudere lucht Een depressie, die gistermorgen ten noorden van LJsland lag, trok in de afgelopen nacht naar Scandinavië. De wind nam daardoor in ons land wat toe, zodat de aanvoer van zachte lucht versterkt werd en de tempera- (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur.) MEER WIND Plaatselijk enkele buien, maar ook opklaringen. Matige tot krachtige, in het noorden tijde lijk harde wind, ruimend van zuidwest naar noordwest. Iets kouder overdag. 6 Maart zon op 7.17; onder 18.27; maan op 19.56; onder 7.12. Hoogwaterstanden 6 Maart v.m. 3.45; n.m. 4. Het weer in Europa De weerrapporten hedenochtend 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI sneeuw 0 C. STOCKHOLM geh. bewolkt 3 OSLO onbewolkt 1 KOPENHAGEN regen 3 ABERDEEN regenbui 6 LONDEN zwaar bew. 7 AMSTERDAM zwaar bew. 6 BRUSSEL geh. bewolkt LUXEMBURG PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS mist 1 geh. bewolkt 3 onbewolkt 1 onbewolkt —2 onbewolkt 6 regen 3 onbewolkt 4 geh. bewolkt —5 mist 5 onbewolkt —2 niet ontvangen zwaar bewolkt 3 zw. bewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt 1 licht bew. 8 licht bew. 4 4 4 Korreltje Doe goed met wat u hebt, of wat u hebt zal u geen goed doen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1