Nationale Reserve ondergaat reorganisatie Fluitiste laat bestuur naar haar pijpen dansen Geen Nederlanders in de Giro? het m mhb ff DINSDAG 4 MAART 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Op vragen van leden der Tweede Kamer over het reorganisatieplan van de Nationale Reserve heeft de minis ter voor defensie geantwoord dat hij. hoewel het reorganisatieplan van de Nationale Reserve nog niet uitge werkt is, gaarne gevolg geeft aan het verzoek een inzicht in de hoofdlijnen te verschaffen. Hierbij is o.a. be paald: Aan vrijwilligers zal gelegenheid worden gegeven een verband aan te gaan óf bij het korps luchtwachtdienst als onderdeel van de koninklijke luchtmacht óf .bij de Nationale Reser ve als onderdeel van de Koninklijke Landmacht. De thans aanwezige vrijwilligers van de Nationale Reserve zullen bij de gereorganiseerde Nationale Re serve kunnen blijven dienen. Boven dien zullen t.z.t. tot een verbintenis bij de nationale reserve worden toe gelaten de dienst- en reserveplichti- gen van alle wapens en dienstvak ken, die zich als vrijwilligers melden, zolang zij geen mobilisatiebestemming hebben, met dien verstande, dat bij het verkrijgen van een mobilisatie bestemming als dienst- of reserve- plichtige het verband met de Natio nale Reserse automatisch komt te vervallen. De inspectie en de districten der Nationale Reserve zullen op 1 juli 1958 worden opgeheven. Vóór die da tum zal het thans aanwezige perso neel der Nationale Reserve in pelo tons worden geformeerd en als zoda nig aan de betrokken territoriale commandant worden overgegeven, tevens dient waar nodig orde te zijn gesteld op het inleveren van wapens enz. De op te richten pelotons Nationale Aetherklanken WOENSDAG. TELEVISIEPROGRAMMA. VARA: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Film v. h. bezoek v. H.K.H. Prinses Beatrix aan de Nederlandse Antillen en Suriname. KRO: 20.30 Vademecum. 21.00 22.30 De Appels van Eva, thriller. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 20.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.0024.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De ontbytcub. 9.00 Voor de vrouw. (9.359.40 Wa terstanden). VPRO: 10.00 Schoolra dio. VARA: 10.20 Gram. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.20 Ha waiian muz. 13.50 Medische kron. 14.00 Kamermuz. 14.30 Voor de jeugd. 16.30 Koorzang. 17.25 Lichte muz. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Over zee. Jeugduitz. De brievenbus gaat open, correspondentieclub o.l.v. Regi- na Zwart. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18.40 Act. 18.50 Gram. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 De Christen en zijn politieke keuze, toespr. 19.25 VARA-Varia: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Comm. 20.15 Cabaret. 21.10 Los Gavilanes, zarzue- la (gr.). 22.20 Tussen mens en nevel vlek, caus. 22.35 Lichte muz. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30 Hammond orgelspel. 23.50—24.00 Soc. nws. in Esperanto. HILVERSUM H. 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV:'7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Lichte muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.15 Clavecimbelrecital. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram. 11.15 De Zaak Vampier, hoorsp. 12.05 Gram. 12.15 Alt en clavecimbel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Metropole ork. 14.00 Mosè, opera (3e en 4e acte). 15.00 Conservatorium-ork. 15.45 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Muz. cauS. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Idem. 18.15 Spectrum v. h. Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven. 18.30 Mil. Kapel. 19.00 Nws. en weer bericht. 19.10 Op de man <»f. 19.15 Or- gelconc. 18.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Lij densoverdenking. 21.00 Kamerork. en solist. 21.50 Gram. 22.15 Geestelijke liederen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Sportuitsl. 23.20— 24.00 Gram. Reserve dienen als een algemene re serve voor het vervullen van bijzon dere taken te worden gezien en waar mogelijk) als versterking van de op te richten 60 campognieën infanterie In het bijzonder dient aandacht te worden besteed aan het individueel bestemmen van bepaalde vrijwilli gers der Nationale Reserve voor bij zondere functies, waarvoor zij uit hoofde van bun bekwaamheden in aanmerking komen, uiteraard voor zoveel aan hun diensten behoefte be staan, Hierbij ware te denken aan bijvoorbeeld telegrafisten, telexisten, centralisten, ordonnansen, enz. Afgelast optreden moet doorgaan De fluitiste Ellen Macgillavry en de clavecinist Jaap Spigt hebben giste ren van de president van de recht bank in Den Haag gelijk gekregen in hun eis dat een recital, dat zij mor genavond in de rolzaal zouden geven voor de Sint Jacobskring, zou door gaan. Het vorig jaar zomer gingen de ar- tisten met de culturele stichting „Sint Jacobskring" een overeenkomst aan om op dinsdagavond vier maart 1958 een recital te geven. De kring ging tot tweemaal toe zijl 30üc leden op wekken deze avond bij te wonen, maar er waren maar een kleine dertig leden die kaartjes kochten. De rolzaal biedt plaats voor 300. Het bestuur van de stichting zegde daarop het concert af en bood de twee artisten hun honorarium 200.aan. De kunstenaars weigerden dit echter en wensten het recital wel te geven. Me de met het oog op de publiciteit die zij meenden te krijgen door him op treden. Zij hebben daarom nu een uit spraak gevraagd in kort geding van de president van de rechtbank. Gistermorgen pleitte voor de eisen de artisten mr I. Hes, voor de gedaag de trad op mr H. O. Thunissen, die voorzitter is van de Sint Jacobskring. Mr Hes eiste dat het recital zou door gaan op straffe van een dwangsom van 750. De president wees binnen twintig minuten na de pleidooien vonnis. Hij bepaalde dat de eis moest worden in gewilligd. De gedaagde kring moet zijn verplichting nakomen en mor genavond het recital geven op straf fe van een dwangsom van 750. Het vonnis is bij voorraad uitvoer baar. De gedaagde werd veroordeeld in de kosten van het geding, begroot op 125.—. „Tja, dan zult u nog wel moeten ad verteren en zo", zei de president tot mr Thunissen Geen beperking weg- en waterbouw Minister ir. H. B. J. Witte heeft de weg vrijgemaakt voor de uitvoering van weg- en waterbouwkundige wer ken door opheffing van de urgentie beoordeling door zijn departement. Naar zijn mening is uit een oogpunt van regulering der bouwactiviteit een beperking van deze werken niet meer noodzakelijk. De rijksgoedkeuring, welke lagere publiekrechtelijke lichamen krach tens de wederopbouwwet nodig heb ben voor weg- en waterbouwkundige werken, die meer dan 50.000 kosten, zal nu voortaan in beginsel door het Rijk zonder meer worden afgegeven, zoals tot nu toe reeds het geval was met werken ten behoeve van het bouwrijp maken van gronden. Wegens de gewijzigde situatie op de varkensmarkt heeft het produkt- schap voor vee en vlees besloten op zo kort mogelijke termijn de maxi mum gewichtsgrens voor baconvar- kens tot 70 kg. te verhogen. Met ingang van maandag 3 maart 1958 kuninen tot nader order varkens met een koud geslacht gewicht van 63 t/m 70 kg. tot bacon worden ver werkt. Dit is de nieuwe voetbalschoen, uitgevonden door de voormalige Oosten rijkse voetbalscheidsrechter Engelbert K. Hunner in Wenen. De schoen, die de naam „Tornado" kreeg, heeft geen veters maar wordt aan de voet vast gehouden door een elastieken bandje, dat door metalen ringen aan beide uiteinden wordt vastgehaakt aan twee doppen onder aan de hak. De „Tor nado", welke veel lichter is dan de conventionele voetbalschoen, is voor zien van elastische stukken aan de zijkanten en van een speciaal kussentje op de wreef ter bescherming van de voet en betere controle op de bal. Er is teveel van het goede „Er is inderdaad veel kans, dat we dit jaar niet naar de Giro gaan", zo antwoordde Kees Pellenaars op een hem door het A.N.P. gestelde vraag naar aan leiding van persberichten, dat de Giro voor Nederland van de baan zou zijn. Maar hij voegde hieraan toe, dat de definitieve beslissing nog niet gevallen was. „Ik loop er overigens niet hard achter aan", zei Pellenaars verder. „Want de Giro volgt me veel te snel op de Ronde van Spanje en na de Giro staat de Ronde van Frankrijk al gauw op het program, gezwegen nog van de Ronde van Nederland. Voor al die ronden wil men practisch dezelfde renners hebben, en als die overal aan meededen, zouden ze zich over de kop rijden. Wat nu de Giro aangaat, vroeger reden we erin mee, daar was alles mee gezegd. Maar daarna zijn we gaan meetellen, met het gevolg, dat er nu ook zo het een en ander van onze jongens gevraagd wordt. En dat zint me nu eigenlijk helemaal niet, zo vlak voor de Ronde van Frank rijk. Het vorig jaar hebben we daar leergeld mee betaald. Ik heb er nu met verscheidene renners over gesproken, met De Groot, Stolker en nog anderen, en zij hadden er niets op tegen dat zij misschien de Giro moeten overslaan. Maar als we toch gaan, dan gaan we met een ploeg van acht man, dat heb ik als voorwaarde gesteld". Pellenaars vertelde verder, dat de moeilijkheden met de Giro goeddeels NEDERLAND—TURKIJE (MILITAIR) Uit Turkije is bericht ontvangen, dat de Turkse militaire ploeg, die donder dagavond 6 maart a.s. In het Feyenoord- Stadion tegen de Nederlandse militairen speelt in Poule A van het intergeal- lieerd toernooi, zal worden geformeerd uit 8 spelers van het Turkse A-elftal en 4 van het jeugd-elftal. De vermoedelijke opstelling van het Nederlandse militaire elftal onder voorbehoud van mogelijke vervangingen wegens blessures voor deze wedstrijd luidt: Doel: Van Heeswijk (Blauw-Wit). Achter: Koole (DOS) en Kraay (DOS). Midden: Kruiver (PSV), Slaats (Eind hoven) en Burgerhof (BW). Voor: Brouwer (Sportcl. Enschede), Swart (Ajax), Janssen (Stormvogels), Groot (Stormvogels) en Moulljn (Feyen- oord). Reserven: Van der Voort (RCH), Van Laarhoven (PSV), Ten Braak (Hermes DVS), Oonk (Sportcl. Enschede) en Buys (Alkmaar). ontstaan waren door de bepaling, dat van door Italiaanse firma's geadopteer de ploegen minstens de helft van de renners Italianen moesten zijn. Later schijnt die bepaling te zijn ingetrokken. Maar toen hadden de meeste extra spor tieve firma's zich er al op ingesteld of andere reclame-objecten gezocht en was het te laat om zich om te schakelen. „Misschien gaan we toch nog, het is niet helemaal onmogelijk", aldus Pelle naars. „maar als het niet* gebeurt, zal ik er niet erg rouwig om zijn". De voetbalwedstrijd tussen het Neder lands Jeugdelftal (1820 jaar) en het voorlopige Nederlandse amateur-elftal, die oorspronkelijk op 11 maart gespeeld zou worden, is verschoven naar 19 maart a.s. De plaats van de ontmoeting is nog niet bekend. OM DE ENGELSE BEKER De loting voor de halve finales In de Engelse bekercompetitie had het vol gend resultaat: Blackburn RoversBol ton Wanderers, te spelen op het ter rein van Manchester City te Manchester. West Bromwich Albion of Manchester United—Fulham, te spelen op het ter rein van Aston Villa te Birmingham. Datum voor de halve finales: 22 maart. De replay uit de zesde ronde tussen Manchester United en West Bromwich Albion is bepaald op woensdag 5 maart op „Old Trafford" te Manchester. Er bestaat een kans, dat voor het eerst ginds 87 jaar twee tweede divisie clubs de finale van de Engelse bekercompe titie zullen betwisten. Bij de laatste vier zijn namelijk twee tweede-klassers, Blackburn Rovers en Fulham. De eerste club zal uitkomen tegen de ook uit Lan cashire afkomstige Bolton Wanderers. Fulham speelt tegen de winnaar van de „replay" Manihester UnitedW. Brom wich Albion. De velden van Blackburn Rovers en Bolton Wanderers liggen slechts 30 km. uit elkaar. Deze clubs zullen elkaar in het ruim 350 km. verwijderde Manches ter ontmoeten. Wat Fulham betreft, deze club zal, als West Bromwich Albion van Manchester United wint, naar „Villa"-park moeten reizen, op ongeveer 16 km. van Birming ham, waar West Bromwich speelt. Ongeveer driehonderd deelnemers van dertig verenigingen zijn ingeschreven voor de traditionele wedstrijden om de Hauser-beker die zaterdagavond 8 maart a.s. in het Sportfondsenbad Oost te Am sterdam worden gehouden en onder deze deelnemers bevinden zich de sterkste heren van dit moment en op Ada den Haan na ook de sterkste dames. Voor het eerst zal in dit programma door de heren gezwommen worden om de titel „Neerlands beste all-round zwem mer". De deelnemers hieraan: Jaap de Jong (LZO), Gerrit Korteweg (LZC), Rudie Prins (HPC), Rob de Wit (Zwem- lust). Bob van der Kerff (IJ), Rudie Terpoorten (DWR), Coos de Jong (LZO), Hans van Bekkum (DAW), Charles Rit- ton (DJK), Theo Hoogveld (Neptunus Amersfoort) en Bram Leenards (Zian), moeten op deze avond zwemmen de 100 meter schoolslag, de 100 meter vlinder slag. de 100 meter vrije slag en de 100 meter rugslag. De tijden worden bij el kaar opgeteld en wie dan de kortste tijd heeft gemaakt over deze vier nummers, is winnaar. Voorts komen o.m. aan start: op de 100 meter schoolslag heren: Men- sonides (Zian) en Kroonenburg (LI), op de 100 meter vlinderslag de heren Bert Sitters (IJ)op de 100 meter vrije slag Herman Willemse (Robben) en op de 100 meter rugslag Van Enst (AZC). Bij de dames is vooral de 100 meter vrije slag zeer sterk bezet met Cockle Gastelaars (SZC), Greetje Kraan (Rob ben) en Jopie Troost (HDZ). Het programma wordt gecompleteerd met een jeugdwaterpolowedstrijd tussen ploegen van Nederland en West-Duits- land en een demonstratie kunstzwemmen door de „Bathing Beauties", van de Meeuwen. NIEUW WERELDRECORD 4x100 M. VRIJE SLAG ESTAFETTE HEREN Een Australisch estafetteteam, be staande uit John Devitt, Jon Konrads, Gary Chapman en Geoffrey Shipton, heeft tijdens wedstrijden te Brisbane het wereldrecord 4 x 100 meter vrije slag heren verbeterd met een tijd van 3 min. 46.3 sec. Dat is 0.5 sec. sneller dan het oude record van een Japanse nationale ploeg, die op 6 augustus 1955 te Tokio 3 min. 46.8 sec. liet noteren. CRICKET Zuid-Afrika stond er aan het einde van de derde dag van de vijfde en te vens laatste testmatch tegen Australië niet bepaald gunstig voor. Australië voegde aan de 208 runs op de tweede dag gescoord, nog 83 toe, waardoor het eerste inningstotaal 291 werd. Het eerste inningstotaal van Zuid-Afrika bedroeg 214, Australië had dus een voorsprong van 77. Ook in de tweede innings startten de gastheren slecht. Zij scoorden voor het verlies van 4 wickets slechts 68 runs. De eerste twee wickets vielen op 55 toen Endean en Waite aan bat waren. Het was de Australische bowler Alan David son, die hiervoor had gezorgd. Ook God- dard en Funston werden het slachtoffer van Davidson. Bij 63 moesten zij de pitch verlaten. BILJARTEN K.N.B.B. DISTRICT LEIDEN De competitie-uitslagen van de KNBB district Leiden, zijn: Klasse C-D: DSLCentraal 52. Vr.- kring IACentraal 2 52, De Kroon IB—DDE 6—1, 't Noorden—De Plas IA 3—4. Klasse E: OSL 2Vr.kring 2 54, Witte HuisMonopole 2 09, Royal OSL 2 27, Ons GenoegenVerg. Vos 45, DDE 2—Monopole 2 0—9, Witte Huis—De Kroon 2 2—7. Klasse F2: Centraal 3—Sport 54, Verg. Vos 2BDe Kroon 3 45. BRIDGECLUB „SAN8 ATOUT" De uitslagen en standen van de vier tallencompetitie 12e en 13e ronde luiden als volgt: Zwart: Team Brakel wint met 40 m.pht. van team Vissers. Rood-Groen: Team Bernard wint van team Niehet met 41 m.pnt.; team Huijs wint van team Jonkers met 18 m.pnt.; team v. d. Zeeuw wint van team De Haas Sr. met 16 m.pnt.; team Stik- voort wint van team Altink met 22 m.pnt.; team Stikvoort wint van team Bernard met 6 m.pnt.; team v. d. Zeeuw gelijk met team Altink 2 m.pnt. team v. d. Zeeuw; team Jonkers wint van team Niehot met 33 m.pnt.; team Huijs wint van team De Haas Sr. met 49 machtpunten. Eindstand: Stand Zwart: 1. team Elink 15 p.; 2. en 3. teams Brakel en Tielkemeijer 14 p.; 4. Vissers 8 p.; 5. Kukler 7 p.; 6. Winterkamp 2 p. Rood-Groen: 1. team Bernard 22 p.; 2. Huijs 19 p.; 3. en 4. Jonkers en v. d. Zeeuw 16 p.; 5. Stikvoort 14 p.; 6. De Haas Sr. 10 p.; 7. Altink 7 p.; 8. Niehot 0 punten. Schaakspel onderzoeken en hun beslissing daarover geven. Wanneer voor het onderzoek vol doende tijd aanwezig is. kan zulk een beslissing, meestal ook de juiste zijn. Maar, indien het onderzoek ln zeer korte tijd volbracht moet worden, kan ook de béste arbiter zich wel eens vergissen en zulk een vergissing is dan teleurstellend, zowel voor de „winnaar" als de ver liezer in 't bijzonder. Op de kortgeleden gehouden „Noteboom"-wedstrijd deed zich enige keren zulk een geval voor. De arbiters moesten aan het eind van de speeltyd, nadat ze zelf al vijf zware speeluren achter de rug hadden, nog in zeer korte tUd een oordeel vellen over stellingen, die urenlange studie vereis ten en 't is dus verklaarbaar, dat hier niet steeds het vonnis juist geveld werd. Het betrof een paar gevallen van toren eindspelen en deze zijn wel de moei lijkste van allen. Hoe subtiel het verschil kan zijn. waarbij de ene stelling nog juist remise is, terwijl een bijna analoog geval ver liest (winst) oplevert is uit volgende elementaire voorbeelden reeds duidelijk. m s O H I W 1% W: tas WK» 'S; pm ABCDEFGH In deze stelling kan zwart, indien hij aan zet is, de partij remise houden. (Met wit aan zet volgt: 1. Tb2t, Kc6; 2. Kc8 en wint. of 1. Tb2t, Ka7; 2. Tb4 en wint). Dus: 1Th8t; 2. Ke7. Th7t; 3. Ke6, Th6t; 4. Ke5 (op Kf5 volgt Td6) Th5t; 5. Kf6, Th6t (niet Td5 wegens Ke7 en wint); 6. Ke5, Th5t; 7. Ke4. Th4t en wit kan niets beginnen. Na 8. Ke3 volgt Th8 en pion d7 gaat verloren. Maar in de tweede stelling, die zoveel op de eerste lijkt, wint wit! ffm /m w W'/y-. fyï.ï''- m m ABCDEFGH 1Th8t; 2. K37, Th7t; 3. Kf6, Th6t; 4. Kg7!, Te6; 5. Kf7 en wint! Een volgende keer meer van deze merkwaardigheden in de toreneindspe len. We besluiten met een mooie com binatie van de Russische kampioen, de 22-jarige Tal uit zijn partij tegen Tolush (Riga 1958). I k p i k m PU f$ Hl pi Bekend is het bezwaar van de afgebroken partijen, die door om standigheden niet door de spelers ten einde kunnen worden gebracht. Dan moeten anderen, de arbiters, de stelling ABCDEFGH Na de 24e zet was deze stelling ont staan. Wit (Tal) besliste nu met dc vol gende, prachtige combinatie: 25. Pd4 c!, Db4xb3 (op L x c6 zoti D x f7 en op Pxc6, Lxd5 volgen); 26. Pc6xe7f, Kg8—f8; 27. Tdl—el. Ld5—e6: 28. Pe7 x f5 en mat is niet te verhinderen. COMPETITIE K.N.S.B. De stand in de groep waarin onze beide Leidse teams (Leids Schaakge nootschap 1 en Philidor 1) deelnemen ls voor de laatste ronde op 15 dezer: 1. LSG 6 gesp. 9 p., 35'/» b.pnt.; 2. Vios 6, 8. 36'/»: 3. Philidor 6, 8. 33; 4. DD 2 6. 8. 32; 5. H.Chr.SV 6. 5, 28"; 6. DD 3 6, 4. 27'/.; 7. Pion (R'dam) 6. 4. 24'/,; 8. W. Steinitz 6. 2, 22. In de laatste ronde ontmoeten elkaar: LSGDe Pion, Vios—W. Steinitz, DD 2—HChr.SV, Philidor—DD 3. QebtaCen goed Uit het Amerikaans vertaald door H. de Graaff 54) Boven het andere lawaai uit hoor de Sherry het voortdurend getik van de prijskaartjesmachines. Het per soneel hier droeg werkkleding en behalve de meisjes aan de machines stond er geen mens stil. Weer ver baasde Sherry zich over dat mach tige apparaat, dat Prothero heette en over het aantal mensen dat hier werkte zonder rechtstreeks bij de verkoop betrokken te zijn. „Net als in het leger" mompelde zij, „ik heb tenminste wel eens ge hoord. dat er twaalf man nodig zijn om één soldaat van het nodige te voorzien. Ze wist niet precies bij wie ze zijn moest om te vragen wat zij we ten wilde en daarom liep ze het middengangpad door, telkens opzij springend voor de karretjes, onder wijl uitkijkend naar iemand, die het niet al te druk had en wel even ge stoord kon worden. Het rook hier naar textiel en olie. In een grote nis was een aantal meisjes bezig prijs kaartjes aan japonnen te bevesti gen. Er was hier tweerichtingsver keer. Aan de ene zyde arriveerden de nieuwe voorraden en wat voor de afdelingen bestemd was, verliet het magazijn met de tegenoverge stelde stroom. Sherry vroeg zich af hoe men er in slaagde orde in die chaos te brengen. Maar voordat ze iemand kon vin den die ze kon aanklampen, zag ze Portman aankomen. Hij zag er ge jaagd uit. Net alsof hij een kater had dacht Sherry. Toen hij haar zag, bleef hij staan en likte met zijn tong langs zijn lippen. „Wat doe jij hier?" vroeg hij. Hij deed zijn best het langs zijn neus weg te zeggen, maar het ging hem niet goed af. „Je hebt hier toch niets te maken?" „Insgelijks" gaf Sherry prompt terug. „Ik dacht dat de assistent-in kopers er waren om boodschappen te doen." „Ik moest me ergens van verge wissen" zei hij. „Er is vanmorgen een zending aangekomen. Ik wilde zien of ze goed behandeld wordt." ,,'n Grote partij?" informeerde zij. „Mag er zijn". Hy keek haar aan, maar wendde haastig zijn blik weer af. „Wordt het weer een speciale aan bieding?" vroeg zij. „Ik denk van niet" antwoordde hij. „Het is eigenlijk meer om een relatie een plezier te doen. Hand doeken en lakens." Hij keek voort durend nerveus om zich heen alsof hij iets niet vertrouwde. Hij zit op hete kolen, dacht Sher ry. ,,'t Is maar een consignatiezen ding" „O!" zei Sherry. „O! Een consig natie. Vanmorgen gearriveerd?" „Vanmorgen ja", zei Portman. Hij aarzelde. „Sherry", zei hij, „ginds is een rustig plekje, waar we even kunnen praten." Een grote kist viel met een zware slag van een steekkar af en mijn heer Portman maakte een sprongetje van schrik. „Zo nerveus?" zei Sherry. „Het is erg belangrijk" zei Port man. „Ik ben van plan mijn reis naar Europa met de assistent-be drijfsleider en de inkoopchef te be spreken. Over een paar dagen hoop ik te vertrekken." „Tot aan de waterlijn geladen met reischèques" zei Sherry. „Ik heb je alles verteld" drong hij aan. „Als je werkelijk bang bent, dat je je eenzaam zult voelen" zei Sher ry, „weet je dan wat ik doen zou, als ik jou was?" „Nu?" „Ik zou me in het nachtleven storten" zei ze. „Ik zou me verslin geren aan actrices, dansmeisjes en zangeressen. Wedden als je ze een enkele reis naar Europa onder de neus duwde, dat ze in je armen in zwijm zouden vallen? „Toe" zei hij ernstig, „toe Sherry praat zo niet." „Weet je" zei ze, terwijl ze een diepe rimpel in haar voorhoofd trok, „weet je, er zijn mensen met zonne wijzers." „Zonnewijzers" Hij was begrijpe lijkerwijze verbaasd over deze wen ding in het gesprek. „Met mooie spreuken er op" ver volgde ze, alsof dat alles verklaarde Ze schepte behagen in zijn verba zing. „Zoals bij voorbeeld: „Het is later dan u denkt." En terwijl hy haar nog met open mond aanstaarde, keerde ze hem haar rug toe en stapte parmantig weg. Ze hield haar schouders naar achteren en liep kaarsrecht en Port man staarde haar verbluft na, maar durfde haar niet te volgen. Ze begaf zich regelrecht naar haar plaats op de afdeling propaganda en begroef zich in een reclametekst voor meubilair. De afdeling Woning inrichting had een speciale aanbie ding op touw gezet van tafels en stoelen en dat betekende, dat ze moest gaan kijken en met de inko per praten. Mevrouw Brixton riep haar bij zich en gaf haar een pluimp je voor het idee van de eetkamer. Heel de dag had zij het druk met allerlei kleine karweitjes en ze had geen tijd om aan andere dingen dan haar werk te denken. Doch even voor vieren belde Pat Evans haar op. „Kom dadelijk bij me" zei hij streng. Ze haastte zich naar zyn kantoor en trof hem in een buitengewoon slecht humeur aan. „Je hebt me voor gek gezet" zei hij. „Niks te vinden. We hebben in alle hoeken en gaten gekeken. Er was zelfs geen concierge in dat ge bouw. En geen spoor van linnen." „O", zei ze. „Dus je kijkt op je neus hè?" Het is anders precies zoals ik verwacht had". „Wist je dan, dat wij niets zouden vinden?" Zijn stem trilde en hy had moeite om zyn zelfbeheersing te be waren. „Ik wist het niet", zei ze, „maar ik vermoedde het. Maar pas nadat ik by jou geweest was." „Ik sta voor gek" mopperde Pat. „De politie steekt natuurlijk de draak met me." „Je mag me anders dankbaar zijn" zei Sherry. Per slot van rekening heb je aan mij een goede tip te dan ken." Zij nam de lift naar de linnenaf deling en keek rond of ze Roger Newsome ook zag. Ze hoefde niet lang te zoeken. „Roger" zei ze. „Het is maandag. De winkel is vanavond open." „En wat heb jij daarmee te ma ken, dreumes? Jouw afdeling werkt niet door." „Maar we kunnen toch samen gaan eten voor ik terugkom?" zei ze hoopvol. „Waarom moet je terugkomen?" vroeg hij argwanend. „Omdat ik moet." „Heeft mevrouw Brixton het ge vraagd?" „Niet met zoveel woorden" zei Sherry, „maar ze zal het zeker toe juichen. „Heeft iemand anders dan ge vraagd of je komt werken?" „Het gaat er per slot van rekening om dat het belangrijk is, dat ik te rugkom" zei ze. „Sherry" zei hij nadrukkelijk, „loop je misschien met een of ander duivel* plan rond?"

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7