3)e £eid<se(Bou/fcci/»tt Moskou wijzigt z'n houding t.o.v. ministersconferentie lij scheepsramp FUCHS Komt top conferentie te New Delhi bijeen? Zweedse prins niet schuldig Italiaanse bisschop veroordeeld „5)e &eui" ia dichtmaat Matta Mij f t ptaten Eisenhower geheel hersteld Rector Sondaal 60 jaar Kerkenbouw- zondag Directeur: C M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur L. C. J RUOZRN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 3 MAART 1958 49ste JAARGANG No. 14349 BUREAUX: PAPENGRACH1 32 deeftt 't qzhaald Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., i 2.55 p.mnd., f7.50 p kwart. Franco p.p. 8.Advert: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Agenda zal moeilijkheden opleveren Rusland heeft ermee ingestemd omstreeks eind april een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van Oost en West te houden. De ministers zouden volgens Moskou de agenda voor en de deelnemers aan een topconferentie moeten vaststellen. Het Westen zal waarschijnlijk de eis stellen, dat de ministers minstens enkele van de onderwerpen bespreken, die later door de staatshoofden zullen worden behandeld. Het doel daarvan zou zijn, vast te stellen of een topconferentie vooruitzichten op succes biedt. Het Russische voorstel werd gedaan in nota's, die aan Westelijke ambas sadeurs in Moskou zijn overhandigd. VERRASSENDE OMZWAAI Tot nu toe had het Kremlin zich verzet tegen elk plan voor een bijeen komst van ministers ter voorberei ding van een topconferentie. De Rus sen beweerden, dat sommige ministers van Buitenlandse Zaken bevooroor deeld waren en dat een ministersbij eenkomst een topconferentie eerder zou verhinderen dan bevorderen. De Verenigde Staten, Groot-Brit- tanniië en Frankrijk waren daaren tegen van mening, dat de topconfe rentie door een bijeenkomst der mi nisters van buitenlandse zaken voor afgegaan moest worden. Kort gele den hebben deze staten echter ver klaard dat, alhoewel zij de voorkeur gaven aan het eerst houden van een bijeenkomst dezer ministers, de voor bereiding van een topconferentie eventueel ook via de normale diplo matieke kanalen kon geschieden. Binnen 2 maanden In Washington wordt vernomen, dat de Russen aan de ministersbijeen komst ongeveer dertig staten, name lijk de landen van de Navo en die van het verdrag van Warschau, wil len laten deelnemen. De conferentie zou binnen twee maanden moeten worden gehouden. In Parijs zei men, dat de Russen behalve de concessie inzake de con ferentie van de minister van Buiten landse Zaken geen tegemoetkomingen aan het Westen hebben gedaan. Zo maakte Gromyko duidelijk, dat de Russen nunog niet willen spreken over de Duitse hereniging en over de toekomst van Ruslands Europese satellieten. In New Delhi? De Sovjet-Unie wil voorstellen, dat de topconferentie tussen Oost en West in New Delhi wordt gehouden, is in de Indische hoofdstad verno men. Moskou heeft de regering te New Delhi gepolst naar haar reacties op een dergelijk Russisch voorstel, zei men. GEMATIGD OPTIMISME De reacties in de westelijke lan den op de Russische nota zijn over het algemeen gunstig. De Franse mi nister van buitenlandse zaken, Pi- Prins Carl Bernadotte, de 46-jari- ge neef van koning Gustaaf Adolf van Zweden, wie medeplichtigheid inzake afpersing ten laste was ge legd is zaterdag door een rechtbank in Stockholm van rechtsvervolging ontslagen. De hoofdverdachte in deze zaak, de zakenman Berl Gutenberg, werd tot 18 maanden tuchthuis veroor-, deeld wegens het verkrijgen van 435.0-00 kronen van een 76-jarige dame, die hij valse voorspiegelin gen had gemaakt over een schan daal dat hem en prins Carl zou be dreigen. Soekarno en Hatta President Soekarno en oud-vice- president dr. Mohammed Hatta heb- üt.i v indaag in het Merdeka-paleis te Djakarta opnieuw een onderhoud gehad, dat twee uren heeft geduurd. De woordvoerder der centrale re- gering deelde mee, dat over dit ge- Isprek geen officieel communiqué zal v/orden uitgegeven. Radio-Djakarta meldde voorts, dat binnenkort een derde ontmoeting zal plaats hebben. in de nacht van 89 maart. R.K. man en jonge man, Uw bedevaart! Gaat U ook mee? neau, toonde zich verheugd. Hij ver klaarde dat de conferentie van mi nisters misschien wel in mei gehou den zal worden. Een woordvoerder van het West- duitse ministerie van buitenlandse zaken zei, dat de Westduitse regering een langs diplomatieke weg voorbe reide conferentie van ministers van buitenlandse zaken, een goede voor bereiding acht van een topconferen tie. Uit alles wat Eisenhower en Dul les in de afgelopen weken hebben ge zegd is echter duidelijk gebleken, dat het niet gemakkelijk zal zijn om over de agenda voor de topconferentie tot overeenstemming te komen. Zoals bekend hebben de V. S. de punten, die de Sovjet-Unie op de agenda wil hebben, gekritiseerd, terwijl, de Rus sen alle door Eisenhower voorgestel de punten hebben verworpen. Op Zee v. Marmora Ongeveer driehonderd personen zijn zaterdag om het leven gekomen bij de ramp met een Turkse veerboot op de Zee van Marmora. De veerboot, die onderweg was van de provinciestad Izmit naar Istanboel (een afstand van tachtig kilometer), begon vijftien minuten na het ver trek water te maken en zonk vervol gens. Er woei een felle storm. Het schip dat, zoals altijd op vrije dagen, overvol was, mat 148 ton; het was dertig jaar oud. Er zijn veertig overlevenden. Ooggetuigen aan land zagen hoe door de storm de veerboot in moei lijkheden raakte. Zij waarschuwden de havenautoriteiten. I Boten van de Turkse marine en J vele particuliere boten werden uit- j gezonden doch voordat ze de veer boot bereiken konden was die al ge- zonken. Enkele overlevenden zwom- j men aan land. Anderen werden door reddingboten opgepikt. Een student die de ramp heeft overleefd, vertelde dat de boot tien minuten voordat hij zou vertrekken zo vol was dat er nergens meer ruim te was om te zitten. Hierop vertrok men, tot teleurstel ling van veel mensen, die meenden de boot nog juist op het nippertje te kunnqn halen. Ongeveer vijftien minuten ging alles voor de wind. Daarna begon de j boot te schudden en water te maken. Verjaardag van de Paus Z. H. Paus Pius Xn heeft zondag zijn 82e verjaardag gevierd en tevens herdacht, dat hij 19 jaar geleden tot Paus werd gekozen. Zoals gebruikelijk, is op deze dub bele verjaardag geen speciale plech tigheid gehouden. Op 12 maart zal in de Sixtijnse kapel worden herdacht, dat de Paus 19 jaar geleden werd ge kroond. De smadelijke waarheid De bisschop van de Italiaanse stad Prato is zaterdag in Florence wegens smaad tot een voorwaarde lijke boete van 40.000 lire (ongeveer 240 gulden) veroordeeld. De bisschop, mgr. Pietro Fiordelli, had, zoals bekend, een jong echt paar dat niet voor de kerk wilde trouwen, in het openbaar veroor deeld, „omdat het in concubinaat leefde". Het echtpaar achtte dit een belediging en klaagde de bisschop en de betrokken pastoor aan. De pastoor werd vrijgesproken. De bisschop was de eerste geeste lijke van zijn rang die sinds het verdrag van Lateranen, dat in 1929 tussen Mussolini en het Vaticaan werd gesloten, voor een Italiaanse rechtbank terechtstond. Het vonnis heeft onder de Itali aanse rooms-katholieken grote op schudding en ontsteltenis verwekt. Men had geen veroordeling ver wacht, vooral niet nadat het Open baar Ministerie vrijspraak had geëist De verdediger heeft verklaard dat mgr. Fiordelli in hoger beroep zal gaan. De bisschop is behalve tot de boete ook veroordeeld tot beta ling van de proceskosten der drie eisers in het geding, de handelaar Bellandi, diens vrouw en diens moe der, ten bedrage van 420.000 lire. Verder bepaalde de rechtbank, datl de bisschop schadevergoeding aan de Bellandi's moet betalen. De hoog- President Soekarno van Indonesië heeft een bezoek gebracht aan de voormalige vice-president Mohammed Hatta om met hem de moeilijkheden op Midden-Sumatra en Celebes te bespreken. Bij de aankomst aan de woning van de heer Hatta wordt de president (links) hartelijk begroet door de gastheer. te zal nader worden vastgesteld. De rechtbank gaf opdracht de uit voering van het vonnis vijf jaar op te schorten. Dit betekent dat de bisschop de boete niet behoeft te betalen, tenzij hij binnen vijf jaar wegens een ander vergrijp veroor deeld wordt. Rode juichkreten. De zondagseditie van het commu nistische blad „rUnita" bracht de uitspraak van de Florentijnse recht bank in grote opmaak onder de kop „Een betekenisvolle overwinning van het huidige Italië." Het blad buit het proces uit als propaganda stunt in de verkiezingsstrijd die aan de algemene verkiezingen van het komend voorjaar voorafgaat. Radio-Vaticaan verklaarde, dat het vonnis „niet slechts ontsteltenis heeft gewekt wegens een nieuw en ongebruikelijk feit", maar ook „bit terheid en verdriet over het feit, dat een onschuldig persoon gestraft werd omdat hij een recht had uitge oefend en zijn plicht had gedaan." Eisenhowers dokters hebben zater dag medegedeeld, dat de president volledig hersteld is van de lichte be roerte, die hij in november van het vorig jaar heeft gehad. Men heeft niets kunnen constateren, waaruit blijkt dat zijn centraal zenuwstelsel enig letsel heeft gekregen. De president volgt echter nog be paalde gedragslijnen vanwege de hartaanval, die hij heeft gehad. Het betreft hier o.m. een vetarm dieet, een dagelijkse rustperiode en het in nemen van middelen die het stollen van het bloed moeten tegengaan. De honderdduizend Vanmorgen is in de 538ste staats loterij, vierde klasse bij de trekking voor de negende lijst de prijs van 100.000, gevallen op het lot nr. 8670. Series van dit lot zijn verkocht in Leeuwarden, serie a,. Amsterdam, serie b., Soestdijk serie c., Dordrecht serie d., serie e gedeeltelijk in Am sterdam en Rotterdam en serie f te 's-Gravenihage. 0 Zowel in Den Haag als in Amster dam is het winnende lot in kleine coupons verkocht. De helft van het lot uit de serie e is in Rotterdam in zijn geheel ver kocht aan één persoon, wiens naam collecteur H. B. A. Rujjpers, sinds 1940 collecteur, echter niet mocht noe men. Wel wist de heer Kuijpers te vertellen dat het geld ,,goed is ge vallen". Bij deze collecteur zijn alle andere prijzen die mogelijk zijn, al eens terecht gekomen, maar de hon derdduizend tot vandaag niet Voor mevrouw A. Castelein, de eolleetrice die in Leeuwarden de se rie a van het winnende lot heeft ver kocht, hebben de 8600-nummers een gelukkige reeks gevormd. Er vielen prijzen in van 100.000, 1000, 400 en 200. Het lot 8670 is in zijn geheel ver kocht aan een partioulier die onbe kend wenst te blijven. Rector H. L. J. M. Sondaal viert morgen zijn zestigste verjaardag in huize „Duinzicht" te Oegstgeest. Deze mededeling zou er een van particulier belang zijn, beperkt tot de beslotenheid van „Duinzicht", in dien rector Sondaal niet een even grote bekendheid genoot buiten als binnen de muren van dat grote huis. Daardoor wordt deze mededeling van particulier belang in de Franse be tekenis van het woord, namelijk van bijzonder belang. Iedereen zal de rector kennen door zijn vele, met zorg voorbereide spreekbeurten bij de meest uiteenlo pende gelegenheden. Het hoofd-ac- cent in de onvermoeibare werkzaam heid van rector Sondaal ligt echter sinds 1949 in zijn secretariaat van de St. Willibrordvereniging, waarvan hij een der stuwkrachten is. Aansluitend bij die activiteit is zijn hoofdredac teurschap van „Sursum Corda" en de „Analecta" in de beide bisdommen Haarlem en Rotterdam en van het l periodiek .,De Nieuwe Kerk", terwijl hij ook mede-redacteur is van „De Vragende Mens", „Het Schild" en „Binnenlands Apostolaat" (een perio diek van de St. Willibrordvereni ging) en lid van het Instituut tot voorlichting in de Zielzorg. Zijn het rectoraat en de bovenge noemde activiteiten reeds sociale werkzaamheden in brede zin, in en gere zin sociaal is zijn voorzitter schap van de Kath. Gezinszorg te Leiden. Rector Sondaal, die nu bijna 24 jaar rector van „Duinzicht" is. heeft in die jaren een heilzame activiteit ontplooid. Hij was o.m. hoofdredac teur van het dagblad ..De Burcht" en daarna enige tijd hoofdredacteur van „De Leidse Courant". ..Duinzicht" verwierf door zijn ve lerlei onverdroten werkzaamheid het karakter van ruimzicht. Hem zii op de vigilie van zijn zestigste verjaar dag alle goeds toegewenst. Bij gelegenheid van het aanstaande staatsiebezoek van het Britse konink lijke paar, is te Soestdijk een speciale foto gemaakt van de Nederlandse koninklijke familie. (Foto M. C. Meyboom). Volgens een voorlopige schatting, voor zover de uitslagen binnen zijn, heeft de Kerkenbouw-zondag 1958 rond 48 percent méér opgebracht dan vorig jaar. In de stad Lelden waren de op brengsten als volgt: St. Lodewijkskerk 2030,81. O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph 1711,38 St. Leonarduskerk 1208. St. Petruskerk 1960. Hartebrug 1937,50 Dil nummer bestaat uit 8 pagina's Benoemingen Bisdom Rotterdam Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam heeft benoemd tot deken van Poeldijk en pastoor van de pa rochie van de H. Bartholomeus te Poeldijk, pastoor H. C. M. Dijssel- bloem, die pastoor was van de H. Barbara-parochie te Rotterdam. Tot zijn opvolger te Rotterdam is be noemd pastoor J. M. J. van Vliet, die pastoor was te Brielle (H. H. Marte laren van Gorkum). Te Brielle is tot pastoor benoemd de zeereerw. heer J. v. d. Boogerd, die kapelaan was te Rotterdam (H. Familie). Klein nachtvorstje Een gebied van hogedruk, dat zich zaterdag ten westen van de Golf van Biscaye bevond, heeft zich sindsdien sterk in noordoostelijke richting uit gebreid. Het strekt zich nu uit over de Britse eilanden en het Noordzee gebied en heeft twee kernen, één nabij Zuid-Ierland en een tweede boven Midden-Zweden. Langs de noordelijke flank van dit hogedruk- gebied wordt zachte oceaanlucht over het zeegebied tussen LJsland en Schotland in de richting van Noord- Ne orwegen gevoerd. In onze omge ving werd de wind noordelijk en vond luchtaanvoer van over de Noordzee plaats. Hierin kwamen uitgestrekte wolkenvelden mee, waardoor het de afgelopen nacht niet meer heeft gevroren. Langs de oostkant van het hogedrukgebied stroomt zeer koude continentale lucht via de Oostzee naar Duitsland. Het is niet waarschijnlijk, dat deze lucht ook nog Nederland zal berei ken. Wel kan in ons land, wanneer de bewolking gaat breken, de tem peratuur in de nacht tot iets bene den het vriespunt dalen. 4 Maart zon op 7.21; onder 18.24; maan op 17.09; onder 6.13. Hoogwaterstanden 4 Maart v.m. 2.15; n.m. 2.35. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI onbew. 17 C. STOCKHOLM onbew. 12 OSLO mist 4 KOPENHAGEN onbew. 0 ABERDEEN zw. bew. 1 LONDEN licht bew. 0 AMSTERDAM geh. bew. 4 BRUSSEL regen 4 LUXEMBURG geh. bew. 1 PARIJS geh. bew. BORDEAUX onbew. GRENOBLE geh. bew. NICE onbew. BERLIJN motregen FRANKFORT geh. bew. MiiNCHEN sneeuw ZüRJCH geh. bew. GENEVE licht bew. LOCARNO zw. bew. WENEN sneeuw INSSBRUCK sneeuw ROME onbew. AJACCIO onbew. ALGIERS regenbui MADRID onbew. MALLORCA niet ontvangen —0 0 -1 Korreltje Goede mensen zjjn zelden goede mensenkenners.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1