Bloemlust te Lisse voor de laatste maal in bruidstooi Opheffing der vereniging; verplaatsing der shows naar grote steden? Tubbergen gaat intiemer bruiloft vieren Ambfrnaren ontvangen een -ineens Leeuw bedacht zich na stomp op zijn neus DINSDAG 25 FEBRUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 BRUGWACHTER A. HOOGDUIN NAM AFSCHEID. Zondag 23 febr. 1.1. hebben collega's en oud-collega's afscheid genomen van brugwachter A. Hoogduin. Na ontvangst door de jongste zoon en dochter en het gebruikelijke kopje koffie met gebak, sprak als oudste collega, de heer Morée. Hij herinner de aan de tijd van 371/» jaar terug, dat zij samen solliciteerden bij de provincie en Hoogduin brugwachter werd. „In deze tijd heb ik u leren kennen als een eerlijk en plichtsbe- trachtend collega, die altijd klaar stond om te helpen waar dit nodig was. Alle collega's zijn u daar zeer dankbaar voor". Hij bood namens chef, collega's en oud-collega's een hengel met toebehoren aan. Voor mevr. Hoogduin was er een mooie bloembak. De heer Reijnchard sprak woorden van dank voor de prettige samenwer king die hij gedurende 17 jaar van de heer Hoogduin heeft ondervonden. De heer Van Buren dankte namens personeel Wilhelminabrug voor de hartelijke medewerking, welke de heer Hoogduin in het bel-ng van de provincie altijd gaf. Als jongste collega sprak de heer M. Crama. De heer Hoogduin dankte alle spre kers voor hun woorden en voor de onvergetelijke middag en de mooie cadeaux. Tevens dankte hij de heren Leidse Volkstuinders in Zoeterwoude MR. SPAARGAREN VIJFTIG JAAR DOCTOR Op 5 maart a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat mr. I. N. Spaarga- Zoeterwouds gr^nd,frbi+ed' ren» geboren te Ledden en thans wo- aan de overzijde van de Vliet, m de ro„^ ta ,e_r.„t Oostvlietpolder, heeft de gemeente Leiden vorig jaar een boerderij met enige hectaren land aangekocht met de bedoeling hier volkstuinen voor Leidse volkstuinders te vestigen. De grondpositie voor de Leidse volks tuinders is zeer zorgelijk. De volks tuinders van Zuid, die voor de wo ningbouw moesten wijken hebben een plaatsje in Noord gekregen, waar zij echter ook geen vaste voet aan de grond kregen. Zij zitten bo vendien ver van huis. In de Oostvliet-polder wil de ge meente nu een permanent volkstuin park laten aanleggen. Indertijd heeft men het plan op de lijst van aan vullende openbare werken ge plaatst en nu men zich gaat bezin nen op de uitvoering van werken, die de werkloosheid moeten tegen houden, heeft men dit plan aan de provinciale commissie voor werkge legenheid voor subsidie voorgedra gen. LEIDS HOOGLERAAR WANDSCHILDERINGEN VAN POMPEn Prof. dr. H. G. Beyen, hoogleraar in de archeologie aan de Leidse uni- Morée en v. Zoest voor de prettige versiteit onder welke leeropdracht Noordoost was de wind! Hij kwam guur en koud over het vlakke land en joeg de sneeuw in grote massa's door en over de Haar lemmermeer en bedekte de bollen streek onder een dikke donzige de ken. In de haven van Lisse klotste Naast de bloemenshow wordt in het aangrenzende gebouw de grote mechanisatietentoonstelling gehouden waar men alles vindt wat ge tussen een mestvork en een sorteermachine maar aan varianten weet te beden ken. Men kan er desgewenst ook een gisteravond, donker en driftig het I complete schuit zien en kopen °f een D« voorbereidingen voor de grote bloembollententoon stelling in de Bloemenlusthal te Lisse. die dinsdag a.s. zal worden geopend, waren maandag in volle gang, waarvan de foto een beeld geeft. Toen bovendien de eerste show in januari een klein aantal bezoekers trok en bleek, dat juist de vakgenoten de stichting voor de moeiten en de zorgen lieten opdraaien, toen deed dat de deur dicht. Er werden onder handelingen aangeknoopt met het hoofdbestuur der Kon. Alg. Ver. v. Bloembollencultuur en hoewel de besprekingen nog steeds niet „rond" zijn, is er een gerede kans, dat het hier op zal uitdraaien, dat de Kon. Ver. v. Bloembollencultuur een comité of een commissie of een stich ting in het leven zal roepen, die de afdelingstentoonstellingen (en dat in de ruimste zin van het woord!) on der zijn hoede zal nemen. Het heet, dat in het te vormen bestuur enkele kopstukken uit het Bloemlustbestuur zitting zullen nemen met topfiguren uit Noordholland (Westfriese Flora), het Westland en andere bloembollen-, centra. Dat bestuur zal dan jaarlijks gaan uitmaken, waar de tentoonstel lingen gehouden zullen worden. De kans is dan wel heel klein gewor den, dat Lisse er nog eens één bin nen de grenzen zal krijgen. De gedachten gaan meer in de richting van de grote steden, zoals Amsterdam of Rotterdam, waar men 100.000 bezoekers kan verwachten en dan zal men zich natuurlijk niet tot het binnenland beperken. Bloemlust heeft twee jaar geleden getoond, dat water tegen de kademuren en bij de Bloemlusthal stond een complete karavaan automobielen in te sneeu wen. Het was druk daar bij die vei linghal aan de Grachtweg, maar als de winterjassen met inhoud zich door de kou en het altijd tochtende hal letje in de zaal hadden gewerkt, dan liep men linea recta de lente binnen. Jawel: in één dag en één nacht is van een kale veilinghal een bloe- menpaleis gemaakt: de 2de Bloem- lusttentoonstelling is weer open. En om maar direct met de deur in huis te vallen: men heeft een bijzonder mooie show gecreëerd, die de eerste editie van dit jaar ver in de schaduw stelt. In een fraai, los en sierlijk ar rangement staan vele duizenden tul pen, narcissen en hyacinten te pron ken. Deze show vormt een eerbied- knus kant-en-klaar-prieel van plas tic. De bollenrooimachine, waar men twee jaar geleden zo veel tam-tam over maakte, maar die in de prak tijk niet bleek te voldoen, is nu ook weer present voor een deel Men is bij het Instituut voor Tuin bouwtechniek in Wageningen bezig met drastische veranderingen aan te brengen en men hoopt, dat het niet al te lang meer zal duren voor men het bollenvak de zo lang gewenste machine kan leveren. VERPLAATSING DER SHOWS Zoals gezegd: is er een heel grote kans, dat dit de laatste Bloemlust- tentoonstelling uit de zo roemrijke historie is. Als we goed zijn inge licht, dan zal met het sluiten der tijd aan de Lammenbrug. Tot slot dankte hij de heren van Lathum en Van Zoest voor de wijze, waarop zij als buren met elkaar omgegaan zijn en sprak de hoop uit, dat zijn opvol ger op dezelfde voet zou doorgaan. Onder het genot van een goede si gaar en een verfrissing bleef men nog geruimen tijd bijeen. Maandagmiddag heeft het officiële afscheid plaats gehad ten huize van de heer Hoogduin. Namens de hoofd ingenieur sprak inspecteur Deelman woorden van dank. Over de scheiden de functionaris waren voorts geen klachten binnengekomen, integen deel, hij werd door al zijn collega's en door iedereen gerespecteerd. De hoofdbouwkundige De Jager en op zicht A. Belonje sloten zich bij de ze waarderende woorden aan. Ook de buren rondom de Lammen- brug hebben de heer Hoogduin bij zijn afscheid een attentie bezorgd. Als 't vuur hoog opschiet in de keel - j oplaaiend vanalt de maag Dat is geen kwaal die ge nog langer hoeft te dragen. Neem Rennies die blussen de brandende pijn. Voet stoots. Rennies neutraliseren alle overtollig maagzuur en nemen zo de oorzaak weg van die snerpend bran dende pijn. Advertentie. afdwingend sluitstuk van het seizoen ooorten de show dat is zaterdae- - - 1957-1958. Een geurige en kleurige KSd .1 - gSiik ook de Stïchtmg het heel goed mogelijk is om in het Bloemlust ophouden te bestaan. De resultaten in financieel opzicht vielen zeer tegen en verder waren er nog enkele andere oorzaken, die hier nu minder ter zake doen, dat enkele bestuursleden hebben gezegd: zo kan het niet langer. buitenland te showen. Hoe het ook zal gaan: er is nu alle reden om naar Lisse te komen om de bolbloemenpracht met eigen ogen te gaan aanschouwen. Het is de moeite meer dan waard. De show is tot 's avonds 10 uur geopend. Om een gezicht, dat de klant niet beviel hulde aan de vakmensen, die ook dit weer voor elkaar wisten te krijgen. Helaas: er valt een zware donkere schaduw over dit bloemenfeest Naar we van zeer betrouwbare zijde ver nemen is er een grote kans, dat dit niet alleen de laatste show van dit seizoen zal zijn, maar dat dit gelijk de laatste tentoonstelling uit de roemrijke geschiedenis van Bloem lust is. De stichting Bloemlust houdt met ingang van zaterdag a.s. op te bestaan! Turfmolm, flagstones, graszoden, wat duinzand, coniferen, berken, wat bloeiende heesters, enkele tientallen kubieke meters leidingwater, veel werklust, veel animo en enkele dui zenden tulpen, hyacinten en narcis sen, dat waren de benodigdheden die de architecten, de heren Buurman uit Oegstgeest en Van Koper uit Ben- nebroek, beschikbaar hadden om er een indrukwekkende show van te maken. En ze hebben zich bijzonder goed van hun taak gekweten. Dennen en sparren maskeren de kale wanden, met berken, met bloeiende en groen- blijvende heesters werd de grote ruimte „gebroken" en met zeildoek werd de kiel gelegd voor de grote vijver, waaromheen de fa. Rijn veld uit Hillegom, die zo om en nabij tweederde van het middenvak in be slag neemt, een weelde aan bolge wassen etaleert. De fraai aangelegde „borders" met] de voortreffelijke kwaliteiten nar-1 cissen, tulpen en in mindere matej hyacinten trekken sterk de aandacht, j De bescheiden crocus is natuurlijk] ook present met de nodige andere! kleine bolgewasjes, die de vakman j „bijgoed" noemt. Het narcissenleger is rijk vertegenwoordigd: redcups, j trompetten, biocolors, poeteicussen en poetaz-narcissen. De zware dub-1 bele Texas naast de ranke, grappig i gevormde cyclamineus Gold Februa ry, de populaire Golden Harvast met de symbolische naam, enz. En wat de tulpenkwekers exposeren, daar kan men haast niet op uitgekeken raken. De mysterieus getinte breede tulpen zoals Kathleen Truxton, de vrolijk geramde Royal Court, de nimmer ontbrekende Lustige Witwe met de uitdagende tint, de zwarte Queen of the Night, de gerande Mir- joran, de grillig gevormde vale par kiet Doorman en dan natuurlijk de boeiende tulipa's. Als een steekvlam, zo schiet de vurig rode Tulipa Prin- ceps de rode bloem uit de bladkoker en even verder vindt ge de teer ge kleurde Kauffmanniana's en niet te vergeten de Darwinhybriden met hun vlammende kleuren, hun bakken- van-bloemen en hun lange rechte stengels. Of men nu Dever, Apel doorn, Lefebers Favorite of Parade ziet, het is allemaal even verbluf- Dit bleef er over van het interieur van de bar in een Amsterdams hotel fend mooi. De hyacinten zijn in niet) (hotel Hansen, Groenburgwal) nadat het in de nacht van zondag op maan- zo grote hoeveelheden aanwezig en dag uitbrandde. Het vuur breidde zich zo snel uit, dat sommige gasten zich dat kon men verwachten. 1 gedwongen sagen het brandende huis door de vensters te verlaten. PROF. MR. A. C. JOSEPHUS JITTA OVERLEDEN Deze dagen is op zeventigjarige leeftijd overleden prof. mx. A. C. Josephus Jitta, oud-buitengewoon i hoogleraar in het staatsrecht aan de technische hogeschool te Delft en oud-hoofdredacteur van die „Haagse Courant". ook de klassieke kunstgeschiedenis ressorteert heeft een subsidie ont vangen voor de uitgave van de eerste helft van het tweede deel zijner JPompejanische wanddekoration". De Nederlandse organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek stelt deze subsidie beschikbaar. Het eerste deel dezer studie, welke uit vijf delen zal bestaan, verscheen in 1938 onder de titel „Die Pompe- janische Wanddekoration von zwei ten bis zum vierten Stil". Prof. Beyen, die zich altijd ten zeerste voor de wandschilderingen van Pompeii heeft geinter ess eerd, promoveerde in 1928 op de dissertatie „Ueber stil leben aus Pompeji und Hercula- neum". Na dit proefschrift heeft hij nog verschillende artikelen over be doelde wandschilderingen geschre ven en in 1938 verscheen het eerste deel van zijn grote studie. Toen in 1948 Italië het feit herdacht hoe 200 jaar geleden de opgraving van Pom peii begon, ontving de Leidse hoog leraar van de Italiaai-se regering de „medaglia di benemerenza" voor zijn studie over de zich daar bevindende wandschilderingen. AUTOMOBILISME Wü^ROM FANGIO WERD ONTVOERD De rebellen hebben verklaard Fan- gio te hebben ontvoerd als waar schuwing voor de Cubaanse regering om zich te concentreren op het zoe ken naar werkgelegenheid voor de half miljoen werklozen op Cuba in pj laats van het organiseren van auto races. Fangio. die, gezeten in een auto voor de Argentijnse ambassade, de verslaggevers het verhaal van zijn ontvoering deed, vertelde dat zijn bewakers hem hun politieke pro gramma hadden willen uitleggen. „Ik heb gezegd, dat z(j zich die moeite maar moesten besparen omdat ik niet in politiek ben geïnteresseerd". Met „hoogstens" 150 gasten iedereen uit het dorp is. Een trouw partij naar Twentse trant komt op enige duizenden guldens te staan. Dit moet nu maar afgelopen zijn, hebben .de Tubbergers zelf gezegd. Voortaan Bestedingsbeperkingof uit zullen er „hoogstens" 150 gasten aan edeler motieven, wij weten het niet,tq pas komen, maar In elkgeval heelt het dorp Tub-1 Gisteren heeft men dit he' brui" I nomen en uit de verre omtrek waren loftsfeest terug te brengen in de in- er mensen naar Tubbergen gekomen tieme kring van naaste familieleden om te horen hoe men heY dalr in dit "ftf initiatiefnemende en met een eeuwen- pemonen uft te Nodigen. 3°° -» In deze streken is het de gewoon- puïte^^eTdT^Spa^ te. dat een bruiloft een vermaak voor j ^evoerf worden enTalraan m™ zich maar te houden zal hebben. Het meest ingrijpend is het be sluit, dat de „naoberschop" een clan van soms 20 omwonende gezin nen, die met alle kinderen en per- zal worden tot 10 gezinnen. En dat lijkt ons meer dan genoeg, maar een aantasting van een traditie is het wel. Die in Tubbergen moeten wel moed bezitten TIEN JAAR KR.O.-SCHOOLRDIO. In april van dit jaar zal het tien jaar geleden zijn, dat de K.R.O. zijn soneel ter bruiloft toog beperkt eerste-na-oorlogse schoolradio-uit-1 - zending verzorgde. Sinds het be scheiden begin van die dagen heeft de „Schoolradio" zich gestadig we ten te ontwikkelen tot een belang rijke afdeling van de K.R.O. Thans zijn bijna 1600 scholen bij de K.R.O. Schoolradio aangesloten. De nog steeds groeiende belangstelling voor schoolradio is aanleiding ge worden, dat de O.O. bij dit tien jarig bestaan een informatief boekje heeft uitgegeven, getiteld „K.R.O. Schoolradio", dat een vraagbaak be oogt te zijn voor allen die zich op dit gebied interesseren. Vele prominenten op onderwijsge bied hebben hun medewerking aan het boekje gegeven. De programmachef van de K.R.O., nende te 's-Gravenhage, aan de Leid se universiteit tot docter in de rechts wetenschap. Alle rijks- en gemeenteambtenaren met een maandsalaris van maximaal ƒ416.of een weeksalaris van niet meer dan 96.bruto, zullen in maart a.s. een voorschot ontvangen op de tijdelijk te verhogen kinder toelage voor het eerste halfjaar van 1958. De kinderbijslag zal zoals on langs reeds voor het bedrijfsleven werd bekendgemaakt met terug werkende kracht tot 1 januari van diit jaar met tien cent per kind wor den verhoogd. In feite betekent deze bekendma king, dat de laagst bezoldigden onder het overheidspersoneel in maart een uitkering zullen ontvangen van 15.60 per kind, na aftrek van het bijzon dere tarief voor de loonbelasting. KATWIJKS VISSERSSCHIP HEEFT MOTORSCHADE De KW-38, „Bertha", heeft geseind aat het maohineschade heeft; het schip bevindt zich op twintig mijl ten noordwesten van het lichtschip Texel. Het vaartuig zal door de thuis- stomende KW-75 of KW-141 op sleep touw worden genomen. INVAL IN SPEELHOL De Amsterdamse politie heeft gis teravond tegen half zes een inval ge daan in een huis aan de Johannes Vermeerstraat, waarop al lang de verdenking rustte, dat er gelegenheid tot hazardspel werd gegeven. De inval werd gedaan door een hoofdinspecteur en tien agenten, die precies op het goede moment kwa men, want zij troffen rond een com plete roulettetafel tien mannen aan. Alle spelbenodigdheden en een be drag van 346,50 werden in beslag genomen. Acht van de tien mannen werden ha verhoor heengezonden. De bewo ner van het huis. een 59-jarige im porteur en de bankhouder, een 51- jarige koopman zijn in bewaring ge steld. Sterke arm bezweek niet voor een appel Het geluk en de trots van een jonge vader, een 32-jarige fruit kweker uit Vleuten De Meern, werd danig op de proef gesteld, toen hij in november zijn jongstg.eborene ten doop zou houden. Om naar de kerk te rijden, huurde hij een auto van een zekere R. De eigenaar zou zelf rijden maar hij had geen vervoer- vergunning. Toen de auto op de terugweg van de kerk voor routinecontrole werd aangehouden door de politie, 'er- klaarde de fruitkweker, dat het een proefrit betrof. Men kan een wachtmeester heel veel wijsmaken maar dat men op een proefrit een dopeling achterin de auto meevoert, is niet direct een geloof waardig feit. De wachtmeester, die de waarheid dient, nam het hele ge zelschap, inclusief de dopeling, mee naar het bureau. Daar bleek de vader wel bereid te zijn de waarheid te ruilen voor de vrijheid- De wachtmeester aarzelde kennelijk en vader dacht succes te hebben door hen te beloven: „Als je ons laat gaan, krijg je morgen een kist appels". Gisteren stond de fruitkweker te recht voor de politierechter te Utrecht, wegens een poging tot uit lokking van een ambtsdelict. Over eenkomstig de eis, werd hij veroor deeld tot vier weken gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proef tijd en 100.— boete of 20 dagen. Geen held Dompteuse gered De heer P. A. Fisser uit Klimmen (L.) heeft bekend, dat hij geen held is. Weliswaar een grootmoedige be- Toon Rammelt, die destijds het initia- kentenis, maar hij had die niet moe- tief nam tot heroprichting van de ten afleggen, nadat hij eerst een Schoolradio beschrijft o.a. de ont- leeuw zulk een tik op zijn neus had wikkeling van de K.R.O. Schoolradio gegeven, zodat het bloeddorstige beest in de afgelopen 10 jaren en herinnert de leerling-dompteuse Ruth Lang uit daarbij aan het feit, dat de K.R.O. als een noodlottige omhelzing losliet, eerste de projectie van filmstroken in de klas invoerde, ter visuele on dersteuning der radiocursussen. Uit een omvangrijk historisch over zicht van schoolradio in alle wereld delen blijkt, dat de schoolradio in vele landen veel eerder ingeburgerd was dan in ons land. Deze achter stand kan echter spoedig worden in gehaald, nu naast de KRO Schoolra dio en die van de NCRV welke omroep de eerste school-uitzendingen in Nederland verzorgde sinds eni ge jaren de niet-confessionele scholen bij de schoolradio betrokken worden door de Nederlandse Schoolradio, welke enige jaren geleden werd opge- De heer Fisser was er zondagmid dag in Klants d erentuin te Valken burg getuige van, aat Ruth te dicht in de nabijheid van de kooien kwam en door een leeuwin werd aangeval len. Weliswaar zaten de tralies nog tussen slachtoffer en aanvaller maar de positie waarin het meisje ver keerde, was allerminst benijdens waardig. Het bloeddorstige roofdier drukte haar met de beide klauwen tegen de tralies van zijn kooi. Het meisje gilde hartverscheurend maar de dompteurs waren op dat ogen blik allemaal in de piste, waar zij met de jonge tijgertjes een demon- richt door AVRO, VARA en VPRO. 1 stratie zouden geven voor leden van de vereniging van cirkusvrienden, die op bezoek waren in Klants die rentuin te Valkenburg. Ruth kwam waarschijnlijk te dicht bij een kooi, die in een zij ingang stond, bij het laten passeren. De heer Fisser was de enige, die redding kon brengen. Eerst sloeg hij met de blote vuist op de klauwen van de leeuwin, daar na plaatste hij een voltreffer op haar snuit. Een ogenblik slechts was het dier zo beduusd, dat het het meisje losliet. Voldoende tijd voor de heer Fisser om de dompteuse weg te trek ken. „Er was een mens in gevaar en dan heb je echt niet de tijd om na te denken", zo motiveert de heer Fis ser zijn doortastend optreden. Ruth kreeg door de scherpe nagels van de leeuwin twee, vijf centimeter diepe vleeswonden in haar rug. Er was gelukkig direct medische hulp aanwezig. De dompteuse, die tevens een rol speelt in de film over leeu- wendressuur, die de heer Klant heeft gemaakt, was gisteren alweer in de dierentuin aan het werk.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8