Zuiderzeestraatweg wordt „opengelegd' Algemene vergadering van L. T.J. te Haarlem Schoorsteenveeg tentoonstelling Rijkspolitie gaat max.-snellieid scherper controleren Nu weer valsheid in geschrifte Raketbases hoofdzakelijk in Oost-Engeland ,Drenthe' bracht K.P.M.-schip op Drogisten maken bezwaar tegen ontwerp-vestigingsregeling Basculebrug te Oude Wetering wordt beveiligd Chinese bisschop gearresteerd De „Verkenner" zendt weer DINSDAG 25 FEBRUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Verkorting millitaire diensttijd gewenst DE LAND- EN TUINBOUW JONGE REN in de bisdommen Haarlem en Rotterdam, verenigd in de L.T.J., hielden zaterdag in Haarlem hun al gemene vergadering tijdens welke de heer Jac. Groen Az., lid van de Eerste Kamer en waarnemend voorzitter van de L.T.B., die als gast aanwezig was, de jongeren er op wees, dat juist thans een hechte organisatie voor hun allernoodzakelijkst is. De heer Groen zeide dit in verband met het die dag gepubliceerde rapport van de Com missie Westen des Lands, hetwelk zijn inziens voor de agrariërs zeer on rustbarende prognoses over de ver stedelijking van de beide Hollanden inhoudt. Dergelijke prognoses lopen echter, naar de heer Groen meende, in de praktijk meestal anders uit, vooral wanneer ter rechter tijd tegen drastische plannen geprotesteerd wordt. De voorzitter van de Land- en Tuinbouwjongeren, de heer Toon van Moorsel uit Warmond, wees er in zijn openingstoespraak eveneens op, dat de L.TJ. een „beweging" is, die wel iswaar organisatorische kwaliteiten heeft, maar vooral haar leden moet voortstuwen en totaal vormen. In ver band met de publicatie van het Land bouwschap over de mening van de stedeling ten opzichte van de boeren en tuinders meende de L.T.J.-voorzit- ter, dat het noodzakelijk is, dat zijn beweging in de toekomst moet trach ten ontmoetingen te arrangeren van jongeren in de stad met hun leeftijds genoten ten plattenlande. De L.TJ. zal zich ook sterker moeten instellen op de hulp aan onderontwikkelde ge bieden, door bijvoorbeeld jonge men sen uit te zenden en beschikbaar te stellen voor de proef boerderij en in de missiegebieden. Een dergelijke actie zou de L.T.J. eigenlijk hand in hand moeten voeren met de K.A.J., aldus de heer van Moorsel. Op initiatief van de L.T.J. wordt aandacht besteed aan de migranten, die van het platteland vertrokken om in de stedelijke en industriële centra hun toekomst te vinden. De heer van Moorsel dankte aalmoezenier Mat- thysen van de L.TJ., die de grote voorvechter is voor de gedachte van opvang en mentale training van mi granten. Een migranten-tehuis in Den Haag, dat dit jaar uitgebreid zal wor den, is daarvan reeds een verheugend resultaat. De volgende bondsjaarvergadering zal weer in Haarlem gehouden wor den. Een voorstel van de afdeling Bleiswijk, om de vergadering het ene jaar in Haarlem, het andere in Leiden te houden, welk voorstel door het be stuur was overgenomen, werd door de vergadering verworpen, zodat het be staande gebruik bestendigd blijft. Naar aanïeidng van voorstellen der afdelingen Amstelland, Westland, Bo venkerk-Aalsmeer en Noordwijker- hout ter verkorting van de militaire diensttijd voor jonge agrariërs zegde het bestuur toe, de nodige stappen te zullen ondernemen. Blijkt een verkorting van de dienst tijd onmogelijk te zijn, dan zal het bestuur van de L.T.J. alles doen om Vegen tot je zwart ziet Dat het elektrisch vegen (met de stofzuiger) van schoorstenen onzin en alleen het vegen met de bekende lijn, kogel en bezem je ware is, en dat ook bij 'n stoken met gas en olie de schoorstenen geregeld, minstens een keer per jaar, geveegd moeten worden, zijn enkele punten, waarop de bezoeker van de tentoonstelling die de algemene schoorsteenvegers patroonsbond in het Nispenhuis te Amsterdam heeft opgericht, met na druk wordt gewezen. Talrijke in dikke plakboeken ver zamelde krantenknipsels tonen zwart op wit onomstotelijk aan, dat het on voldoende of onvakkundig schoon maken ook gedurende het afgelopen jaar in Nederland een bijzonder groot aantal branden, kolendampvergifti gingen en explosies heeft veroor zaakt, waarbij vele mensen om het leven zijn gekomen. De aandacht wordt voorts gevestigd op het kie zen van de juiste pijp, ook en vooral bij een oliekachel. Ook de nieuwste apparaten, die de vegers bij hun werk gebruiken, zijn te bezichtigen. Hiertoe behoort o.m. een schoorsteenspiegel, waarbij de vakman nauwkeurig het binnenste van de pijp kan waarnemen. De leek wordt aangetoond, dat al le roet nog geen goed roet is. Zwart roet uit een schoorsteen gehaald waar de bewoner met olie stookt, deugt niet. Dat moet grauwachtig wit zijn. Dat ook het stoken met gas bij niet voldoende controle funeste ge volgen voor een normale schoorsteen kan hebben ziet men in de vorm van stukgevreten en verpulverde pijpen. Of bij al de vernieuwingen in dit beroep, ook de hoei-roep, die inter nationaal is zal worden vervangen door een meer machinaal geluid, het zij door fluitjes of toetertjes? Deze veronderstelling werd echter met een stellig „nee, dat gebeurt nooit", uit de mond van een rasechte schoor steenveger van Italiaanse afkomst tegengesproken. De tentoonstelling blijft geopend tot 28 februari. die periode zo productief mogelijk te maken voor de dienstplichtigen. Ook heeft het bestuur kontakt opgenomen met het Ministerie van Oorlog tenein de te komen tot verlof voor miliairen, die willen deelnemen acJi een van de Bouwkampen van de Bouworde. De wenselijkheid van dit verlof was naar voren gebracht door de afdelin gen Kethel en Wieringermeer. De vergadering ging akkoord met een voorstel van de afdeling Bollen streek ieder jaar een producten-actie te voeren ten behoeve van het inter nationale werk van de M.I.J.A.R.C. en de afdelingen vrij te laten naast de verplichte producten-actie nog een bijdrage per lid vast te stellen. Zo snel mogelijk zal het bestuur van de L.TJ. een bijeenkomst beleg gen met de K.A.J. om van gedachten te wisselen over de vorming van jon ge land- en tuinarbeiders. In het Westland en de Bollenstreek bestaan reeds plannen tot oprichting van „Le vensscholen". 's Middags genoten de Land- en Tuinbouwjongeren van een welver-' zorgd ontspannings-programma. De letterkundige Henri Prenen droeg voor uit eigen werk en omdat het op treden van de balletgroep „De Goede Herder" uit Zoeterwoude niet door kon gaan, zongen de zusjes Van Wees uit Den Haag met gitaar-begeleiding. Een en ander mocht veel bijval oog sten. ASFALTFABRIEK IN GOUDA UITGEBRAND In de vroege ochtend is gisteren het Goudse bedrijf van de KoudAs falt n.v. uit Utrecht aan de Goude- raksedijk geheel uitgebrand. Het vuur werd om vier uur ont dekt door de bedrijfsleider, die op het terrein van de fabriek woont. De brand woedde in een grote silo, waar een voorraad bitumen lag opgesla gen. In het bedrijf wordt in de winter niet gewerkt. Juist vandaag zou het werk worden hervat. Elektriciens waren de vorige dag bezig geweest aan de verwarming, zodat de moge lijkheid, dat de brand door kortslui ting is ontstaan, niet uitgesloten wordt geacht. De brandweer uit Gouda, Gouderak en Stol wij kersluis stond machteloos. De schade, waarvan de omvang nog niet kon worden vastgesteld, wordt door de verzekering gedekt. Als ik 's nachts hoest.... neem ik een lepel ABDIJSIROOP en dan slaap ik rustig zonder een kuchje. ABDIJSIROOP^ De verkeersveiligheid op de Zui derzeestraatweg eist, dat de meeste bomen langs de weg van Nijkerk tot Wezep gerooid worden. Dit is de con clusie die, de minister van verkeer en waterstaat hoewel het hem zeer spijt heeft moeten trekken uit ad viezen en rapporten over deze mate rie. Aldus de minister in een ant woord aan het lid van de Tweede Kamer, de heer A. R. Vermeer. De winst aan verkeersveiligheid door het kappen van de bomen zal groter zijn dan het verlies aan veilig heid, wanneer op de open weg snel ler zal worden gereden en doordat de fietsers er minder beschermd zul len zjjin. De minister verwijst voor deze opvatting ook naar het jaar verslag 1958 van de AJT.W.B., waarin wordt gezegd, dat geen verkeers- deskundige het behoud van de bomen langs deze weg zal kunnen goed praten. Aan de vraag, of de te verwachten totstandkoming van de nieuwe auto weg van invloed moet zijn op de thans te nemen beslissing, is bijzon dere aandacht besteed. Zowel Ged. Staten als de commissie van overleg nemen aan, dat de Zuiderzeestraat weg, na het wegvallen van het door gaande verkeer, een belangrijke functie in het streekverkeer zal blij ven vervullen. De voortdurende groei van het verkeer zal ertoe leiden, dat de vermindering van het verkeer, die na de openstelling van de auto snelweg zal worden verkregen, na verloop van jaren weder wordt tenietgedaan door de groei van hel overhuivende streekverkeer. Het aan de minister uitgebrachte advies gaat er derhalve van uit, dat hier met een halve oplossing geen genoegen mag worden genomen. Ook de raad van de waterstaat betreurde het tot dit advies te hebben moeten komen. Het college deed dit niettemin met grote overtuiging. VRAGEN OVER VERHOGING INKOMSTENBELASTING. Het Tweede-Kamerlid de heer Romme heeft aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis geno men van een gestencilde circulaire, gedateerd februari 1958, van de voor zitter van de Raad van Arbeid te Haarlem, zulks ter propagering van de vrijwillige ouderdomsverzekering, welke circulaire aanvangt met de zin: „Nu de inkomstenbelasting ver hoogd wordt, stijgt de aantrekkelijk heid van een vdy willige ouderdoms verzekering"? 2. Is de mededeling van de voor zitter van de genoemde Raad van Ar beid, dat de inkomstenbelasting ver hoogd gaat worden, alleen ontsproten aan diens fantasie of is hij ertoe ge komen op een op meer feitelijke gronden, en zo ja welke? 3. Wil de minister meedelen, tot welke maatregelen het feit van de meerbedoelde medededling hem aan leiding heeft gegeven en/of zal ge ven? Op de Zuiderzeestraatweg te Doorn spijk is gisteravond om kwart voor zeven een trekker met oplegger van de V.MJL-expresse N. V. te Zwolle tegen een boom gebotst, waarbij de zes inzittenden min of meer ernstig werden gewond. De gewonden, die in het Sophia- ziekenhuis te Zwolle zijn opgenomen, zijn de chauffeur uit Zwolle, zijn vrouw en hun drie kinderen, alsmede een heer uit Amsterdam. De vracht auto, die op weg was naar Zwolle, reed achter 'n autobus van de V.A.D. Toen de bus stopte bij een halte heeft de chauffeur van de vracht auto vermoedelijk geremd, waardoor het gevaarte op de besneeuwde we& begon te slippen, en tegen een boom aan de rechter zijde van de weg tot stilstand kwam. Door de botsing werd de cabine in elkaar gedrukt, waarbij alle inzittenden met het on derlichaam bekneld raakten. De vachtauto werd totaal vernield. Familie Haanschoten terug naar Putten Het huis van de familie Haanscho ten in Putten is, na te zijn gerestau reerd, ingaande woensdag vrijgege ven voor bewoning. In het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht is gisteren de familie Haansohoten, het dochtertje Joke inbegrepen, toe stemming gegeven, de woning te be trekken. Woensdagmiddag om 3 uur- zal de familie Haanschoten in de eigen woning terugkeren. Geen „autovallen", wél hogere boetes Het is de laatste tijd herhaaldelijk wordt beschouwd. Op uitnodiging de snelheidsvoorschriften zal men hoegenaamd niet bevreesd behoeven te zijn. Maar ook bij tegenwerking van de zijde van de weggebruiker zal de politie „open strijd" willen voeren. De controle wordt in de meeste gevallen uitgevoerd door vier wacht- brief gericht aan alle groepscomman- ten van dit korps met het bevei tot gebleken, dat vooral in de bebouwde verscherpte controle op de maximum van de minister van justitie heeft ^st„s. Een gerft het sein de TrUr;KenpIndUan.^ aanrijdende auto een bepaald punt rijkspolitie A. F. J. Fenders een passeert. De tweede drukt op dit sein gelijktijdig de tijdmeter af en kijkt kommen langs de grote autowegen de aangegeven maximumsnelhéid, zelfs als deze 70 km. bedraagt, door vele automobilisten als niet-bestaand snelheid. Hoewel in het begin het verant woordelijkheidsgevoel wel bij de autobestuurders aanwezig was, al dus het rondschrijven, loopt dit thans enorm terug. De inspecteur- generaal adviseert voorts met behulp van tijdmeters de overtreders op te sporen. Het afgelopen week-end is dit trouwens in verscheidene ge meenten al gebeurd. Dit „tijdmeten" zal niet op slinkse wijze behoren te geschieden, doch een duidelijk geüniformeerde politieman dient een dergelijke controle te ver richten. Men zal dus niet bevreesd behoeven te zijn voor z.g. „autoval len". Wanneer men zich houdt aan Voorzorgs maatregelen Om 20.000 gulden Ook uit het noorden van ons land komen thans opwekkende berichten aangaande knoeierijen in het kader van de op het ogenblik heersende „verduisteringsperiode". Dezer dagen is de houtwarenafabrikant A. L. uit Heerenveen gearresteerd op verden king van valsheid in geschrifte. Enige tijd geleden kocht L. een partij bomen ter waarde van 25.000. Hiervan had hij 5000 gulden betaald. Achteraf bleek, dat de partij wat kwaliteit betreft niet overeenstemde met de monsters. Toen beide partijen niet tot overeensteming konden ko men heeft de heer L. een kwitantie vervalst. „Ter volledige kwijting" stond er op het document, maar dit bleek niet het geval te zijn. De heer L. is voor de officier van justitie te Leeuwarden geleid. DE VERDUISTERING IN NEDERHORST DEN BERG. Een week geleden deed een 35-ja- rige kantoorhouder van de Centrale Volksbank uit Nederhorst den Berg bij de recherche van de rijkspolitie te Amsterdam aangifte, dat hij een be drag van honderdduizend gulden had verduisterd. Van bevoegde zijde vernemen wij thans, dat inderdaad vast staat, dat er door de eigenaar van een in Ne derhorst den Berg gevestigd admini stratiekantoor is geknoeid. De admi nistrateur was tevens agent van een betrekkelijk klein agentschap van dej Centrale Volksbank ter plaatse. In welke mate de Centrale Volksbank van deze fraude financiële schade on dervindt, is momenteel in onderzoek.! De marine voorlichtingsdienst In ieder geval staat vast, dat de Cen-1 meldt: „Op 20 februari j.l. heeft Hr. trale Volksbank tegenover de spaar-1 Ms. onderzeebootjager „Drenthe'" ders in dit agentschap volledig ga- volle zee, in straat Makassar, het rant blijft voor de door deze spaar-1 KPM-sohip „Kasimbar" aangehouden. wanneer de wagen hem is gepasseerd en de tijdmeter afgedrukt of er een overtreding is begaan. De twee an dere wachtmeesters kunnen dan zo nodig de tweede kan b.v. zijn hand opsteken en daardoor zijn twee colle ga's een paar honderd meter verder op waarschuwen de automobilist een stopteken geven en het proces verbaal opmaken. De brief is bovendien nog gestuurd aan de ambtenaren van het Open baar Ministerie aan het Kantonge recht. Dit naar aanleiding van 1e zinsnede, dat de minister van justitie er stellig op rekent, dat de straffen welke zullen worden opgelegd voortaan hoger zullen zijn dan de boetes van 20 tot 100 gulden zoals die tot nu toe steeds zijn geëist. De Britse minister van defensie, Sandys, heeft maandag in het Lager huis medegedeeld, dat de lanceerin- richtingen voor Amerikaanse raket ten hoofdzakelijk in Oost-Engeland, in Lincolnshire en Yorkshire zullen komen. Met Amerika was overeen gekomen, dat de raketten slechts na een gemeenschappelijke beslissing van beide regeringen zullen kunnen worden gelanceerd. De bases worden beheerd en be mand door de R.A.F., de kernladin gen voor de raketten zullen onder Amerikaanse bewaking blijven en niet op scherp worden gesteld, zo dat er geen gevaar voor ontploffin gen is. ders bij de Centrale Volksbank ge deponeerde gelden. DIEFSTAL EN FRAUDE TE HILVERSUM 3800,—. De Hilversumse recherche is er door de directie van een technisch bureau aldaar van op de hoogte ge steld, dat er bij het bedrijf is ge knoeid. De zaak zou voor een bedrag van 3.000 schade hebben geleden. Bij een nader onderzoek bleek, dat er niet alleen fraude was gepleegd met kortingen, maar dat er zich ook dief stal had voorgedaan. Er bleken gas fornuizen, gasaanstekers, stofzuigers en schemerlampen te zijn ontvreemd Van deze oplichting en diefstallen worden drie magazijnbedienden ver dacht. Beschimmelde geneesmiddelen De federatie van drogistenbonden, waarin samenwerken de Ned. Chr. Drogistenbond, de Katholieke en de algemeene heeft ernstige bedenkin gen tegen het ontwerp-vestigingsbe- sluit kleinhandel in drogisterij-arti kelen 1958 en zou gaarne het wets ontwerp geneesmiddelen-voorzie ning dat thans spoedig in de Twee de Kamer zal worden behandeld op enige punten willen zien geamen deerd. Volgens de federatie zal er als de nieuwe wet er komt, niets meer aari\ te doen zijn als er buiten de apo theek om beschimmelde of minder deugdelijke geneesmiddelen worden verkocht. Bij het zoeken naar een reële op los" ng, zijn wij, aldus de drogisten, ontzaggelijk ver gegaan. Wij menen, dat de geneesmiddelenwet de totale verkoop moet regelen en dat „bij de bron", de groothandel en de detail handel ook een regeling nodig is. Voorwaarden. Maar in ieder geval willen de dro gisten vasthouden aan drie voor waarden: De vakbekwaamheid moet gegarandeerd zijn, de inrichtings eisen voor de drogisterijen moeten Twee poezen redden gezin in Zaandam Twee poezen hebben in de nacht van zondag op maandag het leven van een gezin van vijf personen ge red. Door lawaai te maken wekten de poezen mevrouw Volkers uit de Em- mastraat te Zaandam. Deze maakte geregeld worden en de controle op haar man wakker, die op onderzoek uitging. Onder aan de trap sloegen de vlammen hem tegemoet. Onmiddellijk nam hij de nodige maatregelen zijn gezin en ook de twee poezen in veiligheid te brengen. Even later waadde de hele familie ril lend van de kou in de sneeuw. De va der en de oudste zoon waarschuwden de buren en de brandweer. De laatste was spoedig ter plaatse en wist het gevaar vrij snel te bezweren. Een groot gedeelte van het huis kon nog gespaard blijven. De belendende percelen liepen geen schade op. Al- leeen de kanarie kwam om in zijn kooltje. de naleving van de voorschriften moet gehandhaafd worden. Wordt het wetsontwerp aangenomen, zoals het daar nu ligt, dan zal de verkoop van geneesmiddelen door detaillisten bui ten de apotheek om geen kwestie van volksgezondheidsbescherming meer zijn. De federatie vindt deze situatie zeer gevaarlijk. Vroeger, toen de vestigingswet op de helling werd geplaatst, hebben de drogisten al water in de wijn ge daan maar thans wllen ze niet verder gaan. De verkoop van geneesmiddelen buiten de apotheek om geeft thans, geen enkele reden tot ongerustheid. Het drogisten-kartel werkt dus zo slecht nog niet, aldus de drogisten. „De Pharmacon" (pharmaceu- w o o tische kleinhandelsconventie) oefent de status van de Indonesiërs, die met sinds 1933 controle uit en heeft daar het schip naar Manokwari zijn over- in de loop der jaren grote sommen gebracht. Het is echter niet uitgesïo- Ofschoon het schip de Nederlandse vlag voert en een Nederlandse zee- brief heeft, bleek aan boord zich een Indonesische gewapende bezetting te bevinden, die Hr. Ms. „Drenthe" be schoot, nadat deze het schip had ver zocht te stoppen. De „Kasimlbar" is een schip, dat door de Indonesische regering on rechtmatig is vastgehouden en ont trokken aan de zeggenschap van de KPM en de door haar aangestelde gezagvoerder. Deze bleek vervangen te zijn door een door de Indonesische autoriteiten aangewezen Indonesische kapitein. By dagworden werd de aan boord aangetroffen gewapende be zetting ontwapend. Het schip is op gebracht naar Manokwari". Naar wij van bevoegde zijde in Den Haag vernemen, bevonden zich aan boord van de „Kasimbar" vier- tien bewapende Indonesiërs. Het is niet bekend of er gewonden zijn of schade is ontstaan bij de aanhouding. Er waren aan boord van het KPM- schip geen Nederlandse officieren, aldus vernemen wij verder. Over het doel van de reis, de passagiers en de lading konden nog geen nadere bij zonderheden worden verkregen. Ook is nog geen beslissing genomen over aan ten koste gelegd. In de nieuwe wet wordt die controle niet meer ge noemd en de samenstellers willen deze per se ook niet meer. Voor alles wil de federatie trach ten via de nieuwe geneesmiddelen wet het volksgezondheidsmotief in te lassen in de vestigingswet De „Pharmacon" heeft op het ogenblik ongeveer 6300 drogisten van wie ongeveer 3900 erkende. ten. dat zij in de gelegenheid zullen worden gesteld naar Indonesië terug te keren. Proces tegen Italiaanse bisschop Te Florence is maandag een proces begonnen tegen mgr. Pietro Fiordelli, bisschop van Prato, nabij Florence, die van smaad wordt beschuldigd. De bisschop had omtrent een jong paardje dat wel voor de wet was gehuwd, doch geen kerkelijk plech tigheid wilde, verklaard dat het „in concubinaat" leefde. De gedaagde was afwezig, toen het proces begon. Hij had de rechtbank geschreven, dat hij als bisschop niet kon verschijnen. Ook pastoor Danilo Aiazzi, die de leden van zijn gemeente vanaf de kansel van 't oordeel van de bisschop in kennis had gesteld, staat eveneens, op beschuldiging van smaad, terecht. Ook hij was niet verschenen. De bisschoppelijke veroordeling sloeg op het huwelijk, dat de 33-ja- rige groothandelaar Mauro Bellani met* het katholieke meisje Lorriana Nuniziati sloot. Bellani is politiek links georiënteerd en het paar vol stond met een burgerlijk huwelijk. De bisschop schreef de rechtbank onder meer: „Ik was, als gevolg van de grote bekendheid, die opzettelijk aan dit betreurenswaardige voorval is gegeven en ook met het oog op de opschudding, die het onder mijn gelo vigen had veroorzaakt, genoodzaakt toegezegd, dat de beveiliging geheel in het openbaar bekend te maken, in zal worden gewijzigd terwyl ook op'welke pijnlijke toestand dit paar te- de wegen die even vóór de brug op genover de Kerk was komen te ver- de provinciale weg aansluiten, ver- keren, Naar aanleiding van een verzoek van de A.N.W.B. zal de Provinciale Waterstaat van Noord Holland het beveiligingssysteem van de bascule- brug over de ringvaart te Oude We tering geheel verbeteren. Deze brug ligt in de provinciale weg tussen de Haarlemmermeerpol der en Leiden. Deze weg maakt sinds de openstelling van het tweede ge deelte van rijksweg 4a deel uit van de verbinding Amsterdam Rotterdam. Wanneer de brug open is, wordt het verkeer slaohts gewaarschuwd door een klein rood lampje, hetgeen vol komen onvoldoende moet worden geacht. De ANWB had voorgesteld grote r.eonbakken aan te brengen in com binatie met knipperlichten. De Provinciale Waterstaat heeft keersseinen zullen worden geplaatst. Intussen is reeds opdracht gege ven, de bestaande lampjes te vervan gen door grote rode lampen. Hij voegde hieraan toe: „Het is mijn plicht de hoogheid van het sacrament en de heiligheid van het kerkelijk huwelijk te verdedigen". i Later op de een persconferentie heeft men minister Sandys gevraagd, wat er zal gebeuren, als er met een raket -iets misgaat en het wa pen in Duitsland of Nederland neer komt. Minister Sandys zei, dat er methoden zijn om ongelukken te voorkomen. Men kan namelijk een raket onderweg vernietigen vóór de lading volledig op scherp is gesteld. Toen men de minister vroeg, of hy wilde zeggen, dat het onmogelijk is, dat een dergelijke raket in die lan den tot ontploffing komt, ant woordde Sandys, dat „onmogelijk" te sterk is uitgedrukt. Menselijke fou ten zijn mogelijk, maar hy zei van oordeel te zijn, dat alles is gedaan om te verzekeren, dat deze wapens niet per ongeluk kunnen starten. Er kan op de grond per ongeluk geen kernontploffing plaats vinden. Pas aan het einde van haar baan is de lading van een dergelijke raket vol ledig op scherp gesteld. De Katholieke bisschop van Kan ton, mgr. Teng Ji-ming, is als contra revolutionair in hechtenis genomen, aldus meldde 't communistische pers. bureau „Nieuw China" gisteren. Hij is beschuldigd van het ontvan gen en doorgeven van geldmiddelen van „imperialistische agenten". Ook zou mgr. Teng hebben samen. fewerkt met contra-revolutionairen, ie uit het buitenland naar China zijn gezonden, en hebben getracht contra-revolutionairen bijeen te bren gen, die door middel van de Katho lieke Kerk opereerden. Tijdens de Koreaanse oorlog ver hinderde mgr. Teng, dat vele jonge katholieken zich aansloten bij de volksvrijwil-ligers, aldus „Nieuw Ohina". Het laboratorium van de Ameri kaanse marine ontvangt nog steeds berichten over radio-signalen, die af komstig blijken te zijn van de zen der van de Amerikaanse kunstmaan, de „Verkenner", die tien dagen ge leden al had moeten zwijgen. De geleerden van 't laboratorium, die voor dit verschijnsel geen verkla. ring konden geven, hebben de posten, die van deze signalen melding maak ten, verzocht om meer positieve ge gevens. Zoals bekend heeft de „Ver kenner" twee zenders. De minfct krachtige werkt nog steeds. De sterk, ste, die gemaakt was om twee k drie weken te kunnen zenden, staakte volgens de berichten zijn uitzendin gen binnen de twee weken. Het in stituut voor technologie in Californië, waar de zenders gemaakt zijn, zei dat er geen bevredigende verklaring gegeven kan worden van de voort gezette activiteit van de krachtigste zender. Hierover bestaan echter een tweetal theorieën: 1. Het is. mogelijk dat deze zen der, die bij het cirkelen rond de aarde geen hitte van de zon kreeg en daardoor bevroor, door draaiing van de kunstmaan een andere positie kreeg, waardoor de zonnewarmte de zender ontdooide en deze weer be gon te seinen. 2. De zender kan oververhit zyn geraakt en daardoor tydelijk buiten werking zijn gesteld. Maar men heeft uit de gegevens van de andere zender niet kunnen opmaken, dat er een abnormaal hoge temperatuur ge heerst zou hebben. Komplot in Perzië Van bevoegde zijde te Teheran is vanmorgen vernomen dat belangrijke Perzische personen en vreemdelingen betrokken zijn in een komplot tegen de veiligheid van de staat, waarvan de ontdekking heeft geleid tot de ar restatie van acht personen. De perzische ministerraad heeft gisteravond onder voorzitterschap van de Sjah vijf uur vergaderd. Men verwacht de publikatie van een com muniqué over deze zaak, die „zeer ernstig" genoemd wordt, omdat de vreemdelingen, die er bij betrokken zijn, klaarblijkelijk onderdanen zijn van een „bevriend land,,. Volgens ge ruchten zouden het Amerikanen zyn. Het blad „Farman" meent te we ten, dat in het komplot hoge Perzi sche officieren verwikkeld zyn.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6