atm afdeling Leiden IJzel-vorming ontwricht trein- en luchtverkeer Aanvullende openbare werken in Leiden ter bestrijding werkloosheid Opvoering van Goethe's „Faust" een gebeurtenis voor jong Leiden Wacht niet te lang! Scherp Meer gebreken aan 't Prytaneum DINSDAG 25 FEBRUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Demping Uiterstegracht, verbetering Hooigracht In de zitting van 10 febr. j.l. heeft de raad om preadvies in handen van b. en w. gesteld een advies van het Bestuur van de Bestuurdersbond Lei den, waarbij wordt verzocht met het ©og op de stijgen werkloosheid, de uitvoering van een aantal met name genoemde werken in overweging te nemen. Naar aanleiding daarvan delen b. en w. o.m. mede: dat de uitvoering van openbare werden door de beste dingsbeperking in ernstige mate door financiële moeilijkheden wordt be lemmerd. De uitvoering zal derhalve met medewerking van het Rijk moe ten plaats vinden. In de kosten van uitvoering kan een rijkssubsidie worden verleend van 75% in de onrendabele kosten, ingeval een werd wordt aanbesteed, en van 100% der lonen en vaste las ten, ingeval het werk in regie wordt uitgevoerd. „De Natuurvriend" in tropische sfeer Sneeuwbuien en onbegaanbare stra ten mochten de leden van de Leidse Aquarium- en Terrariumhoudersver. „De Natuurvriend" niet weerhouden hun maandelijkse bijeenkomst te be zoeken. Voorzitter C. Borghart kon daarom ook een vrij groot aantal le den en belangstellenden verwelko men, maar moest tot zijn teleurstel ling mededelen dat de aangekondigde lezing over „Tropische vlinders" van die heer Looze wegens ziekte geen doorgang kon vinden. Na ballotage van een vijftal nieuwe leden en en kele huishoudelijke zaken hield de heer Snijders, d.m.v. een bandrecor der een lezing over onze geschubde pronkjuwelen uit tropische gebieden rond de evenaar, kleurrijk geprojec teerd door de heer B. Laporte. Zicht baar genoten de aanwezigen bij het zien van forse vertegenwoordigers uit de grote groep der Cichliden. Deze logge, doch prachtig gekleurde vis sen maken een voorname imposante indruk. Via schitterende exoten der Laby rinthen en Levendbarenden, waarbij gewezen werd toch vooral te letten op een verantwoorde nakweek dit in verband met het raszuiver houden van het soort belandde we bij de meest bizarre, nog weinig bekende 'koraalvissen. Veel felgekleurde be woners van de koraalzeeën deden de aquarianen watertanden, waarbij het jammer is op te merken, dat deze contrastrijke dieren helaas tot de on bereikbare idealen van de doorsnee liefhebber behoort. De wetenschap staat echter niet stil enmisschien binnen niet al te lange tijd kunnen onze Leidse „Natuurvrienden" een tropisch zeeaquarium binnen de muren van de woonkamer realiseren! j In de afgelopen jaren hebben b. en w. reeds verschillende werken aan j de Provinciale Commissie voor de Werkgelegenheid opgegeven, waar- i van er enige intussen als normaal werk zijn uitgevoerd, zoals de dem ping van de Mare en de riolering van de Langebrug. Voor uitvoering als aanvullende openbare werken komen de volgende v/erken in aanmerking. 1. de aanleg van een permanent volkstuinpark in de Oostvlietpolder, te Zoeterwoude; 2. verbetering van de Hooigracht; 3. demping van de Uiterstegracht; 4. aanleg van een brandwaterleiding ten behoeve van de inrichting „En degeest"; 5. verbetering van de Zweminrichting „de Zijl". O/er de verbetering van de Hooi gracht zijn de gegevens reeds aan de Provinciale Commissie voor de Werk gelegenheid verstrekt. De demping van de Uterstegracht, heeft het voorbehoud, dat de techni sche problemen, die daaraan zijn ver bonden, tijdig geheel tot een oplos sing moeten worden gebracht. Burgerlijke Stand Geb.: Dolf Aryaen zn v. J. van Laar en T. H. Jost; Irene Michaele Elisabeth dr v. A. Vriend en W. Ver meer; Johanna Maria dr. v. F. W Veltman en M. Filippo; Petronella dr. v. J. D. Ouwehand en D. Kool moes; Wilhelm Johannes zn v. C. Teunissen en G. H. van Kleef; Jo hannes Jachim zn v. P. S. Cival en E. H. J. Kempers; Eduard Dirk zn v. D. Streefland en H. Varkevisser; Mirjam Dirk zn v. D. Streefland en H. Varkevisser; Mirjam dr v. W. de Mooij en E. M. Jansen; Antonia Apo- lonia Maria Petronella dr v. C. A. R. Uijttewaal en H. P. E. Hooger- vorst; Peter zn v. A. van Iterson en E. M. van Iterson; Jacobus Harmanus zn v. J. H. van de Wijngaard en J. S. W. Regeer; Martijn zn v. P. Verboom en A. C. M. van de Veer; Arnoldus Antonius zn v. H. Kooloos en A M. A. Verzijl; Wouter zn v. P. J. den Hertog en M. C. de Jong; Geertruida dr -v. L. Lacroix en N. Houweling; Hendrikus zn v. J. C. Mos en J. Pas. Overl.: A. A. M. van Nieuwkoop 2 weken zoon; P. van Mameren 64 jr man; W. van Dijk 81 jr man; M. J. A. Ludlage 51 jr echtgenote v. P. C. Biemond; A. Voerman, 67 jr. man. Getr.: D. L. Arnoldus en E. Rom- bout; D. Krom en H. M. L. Winkel molen. Een blik op de huidige toestand De afdeling Leiden van de Neder landse Katholieke Kleding- en Tex- tielarbeidersbond „St. Lambertus" kwam gisteravond voor haar jaarver gadering bijeen. De opkomst was niet zo als anders, maar het weer in aan- trouwen uit te spreken in Gods ze gen en leiding over de organisatie. Kapelaan A. A. W. Wentholt, de nieuwe g.a., werd hierna door de voorzitter aan de vergadering gepre senteerd, hetgeen door hem beant woord werd met een korte inleiding over het werk van de g.a. in de mo derne organisatie. Kapelaan Wentholt zeide, gaarna bereid te zijn, de le den zijn steun te geven bij het uit- merking nemend, was er toch geen i dragen van de gedachte aan God in reden tot klagen, aldus de voorzitter, gezin en werk. de heer J. Th. Hensing, in zijn ope- Prachtige vertolking door Duits theater De opvoering van Goethe's „Faust" in de Leidse schouwburg voor de jeugd van de middelbare scholen zouden wij een gebeurtenis van de eerste rang willen noemen. K. O. verdient alle hulde. De jeugdige toeschouwers hebben genoten en wat méér ishet goede, het edele het schone werd binnen hun bereik gebracht, dank zij de tournee, dat 't „Theater der Jugend" van de Rittersaalspiele door Neder land maakt. De Rittersaalspiele van 't „Schloss Burg a. d. Wupper" geniet internatio nale faam. Het is het enige „Schloss- theater" in Duitsland en vóór het gezelschap op stap ging heeft het al vijf en twintig maal „Faust" opge voerd. De regisseur heeft „Faust" in de stijl van het mysteriespel gehouden, het decor is zeer sober, maar daarom doeltreffender omdat de geestelijke inhoud van 't spel in 't middelpunt staat. Toch was het juist het sobere decor en de ongewone belichting met „zwart licht" dat aan deze opvoering een aparte charme verleende. De op bouw der scènes was meesterlijk. In 20 fragmenten, wordt aan het monu mentale werk van Wolfgang von Goetihe alle recht gedaan. Men heeft zich enige weglatingen veroorloofd, RESERVEER NU REEDS UW TOURINGCAR (S) Tel. K 1710—224 4 4 (2 Lijnen) POTLOOD en GEEST No. 504. Horizontaal: 1. stad in Afrika, 7. lidwoord (Fr.), 8. voorzet- sel. 10. koning van Bazan, 12. gem. in Gelderland, 14. familielid, 15. meisjes naam, 17. schraal, 18. hooggebergte in Eng. Oost-Afrika, 19. gewicht, 21. zeehond, 23. oude Egyptische zonne god, 24. kleverige zelfstandigheid, 26. afkorting van selenium, 27. uitroep, 28. in het jaar der wereld (afk. Lat.), 30. stad a. d. Parana, de grootste haven voor het binnenland van Ar gentinië. Verticaal: 2. telwoord, 3. buiten haven, 4. rund, 5. lengtemaat (afk.), 6. dorp in N.-H. onder Barsingerhorn, 9. gelijkenis, 11. voornaamwoord, 13. Italiaans dichter, 14. rivier in Italië, 16. bijl, 17. honingbij, 20. voorzetsel, 22. rund, 24. stap, 25. voertuig, 27. uitroep, 29. muzieknoot. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 542. Horizontaal: 1. serpent, 8. baret, 10. er, 12. ten, 13. ge, 14. ree, 16. pet, 17. geleiding, 18. eek, 19. tra, 20. nl. 21. Leo, 23. en, 24. kanon, 26. ketting. Verticaal: 2. eb, 3. rat, 4. president, 5. een, 6. N. T., 7. nergens, 9. vetgans, 11. reëel, 13. genre, 15. elk, 16. pit, 21. lat, 22. ooi, 24. K. E., 25. n.n. De brandweer is vanmorgen negen maal uitgerukt om verdronken kel ders weer in aanvaardbare toestand terug te brengen. De sneeuw en de voortdurende regenval hebben vooral in de oudere wijken van Lei den een noodtoestand veroorzaakt, die de bewoners van de huizen knie diep in de ellende plaatst. De sneeuw n.l. damt gedeeltelijk de riolering af, en omdat na ieder vers sneeuwbuitje al gauw weer 'n mals regenbuitje valt, zoekt Nederlands erfvijand zijn toe vlucht tot de kelders. Bewoners van de Goejestraat, St. Jacobsgracht, Bil- litonstr. Janvossensteeg, Geeregracht, Emmastraat, Oude Rijn en Apothe- kersdyk hebben reeds vertwijfeld de brandweer te hulp geroepen, die de kelders leegpompte. Ook onder het Academisch Ziekenhuis moest de boel geklaard worden. Afscheid. Op donderdag, 27 februari zal de heer J. F. Kloeg, wegens het bereiken van- de pensioengerechtigde leeftijd afscheid nemen als hoofdinspecteur bij de Stedelijke fabrieken van Gas- en Elektriciteit. De heer Kloeg was sinds 1929 verbonden aan de Lichtfa- breiken bij de afdeling gasdistributie. Des middags van 3 uur tot half vijf bestaat er gelegenheid afscheid te ne men ten huize van de heer Kloeg, Oude Vest 11b. Dat was al eerder. De Leidse accordeonvereniging D. V.V. deelt ons mede naar aanleiding van een bericht in onze kiant over het optreden van het Hohner-orkest samen met enige mannenkoren, dat dit niet de eerste maal is, dat een der gelijke combinatie in Leiden optreedt. D.V.V. heeft al enige malen een man nenkoor begeleidmet groot suc ces. Verbouwing. De direkteur van gemeentewerken heeft namens b. en w. het verbouwen en herstellen van perceel Hooigracht 79 opgedragen aan de firma Jac van Riet alhier voor ca 19.000. maar dit is te verdedigen, indien men in aanmerking neemt, dat de opvoe ring gistermiddag in de Schouwburg met de pauze mee toch nog van twee tot half zes duurde. Het duurde geen minuut te lang, de aandacht bleef gespannen en dit is te danken aan het sublieme spel van deze theatergroep. Albert Lichten- feld, gaf evenals de anderen blijk van een indringend tekstbegrip, hij speel de zijn Faust hoovaardig, hoofs, moe dig maar ook vertwijfeld ir. de mo menten waarin de doctor, die zijn ziel verkoopt, omdat hij de grond slag van het zijn niet omvatten kan vertwijfeld is. „Gretchen", (Sigrid Bode) gal prachtig spel te zien, Mephisto (Wil* helm Michaél Mund, die ook regis seur was,) boeide van het eerste tot het laatste woord. Alle tonelisten speelden voortreffelijk Het was een voorrecht zulk een gave vertolking van Faust te mogen bijwonen en daarmede is eigenlijk alles gezegd. De spelers werden met een ovatie, beloond. JUBILEA VLEESWARENBEDRIJF. In het vleeswarenbedrijf van dè heer Crama aan de 3de Groenesteeg 58 was het gisteren al jubilea wat de klok sloeg. Werd dit bedrijf voor ze ventig jaar door de heer A. Crama opgericht, het was ook precies veer tig jaar geleden, dat zijn kleinzoon en naamgenoot in dit bedrijf, dat inmid dels door zijn vader, de heer N. Cra ma was overgenomen, zijn intrede deed. Bovendien was het deze dag 25 jaar geleden, dat de heer J. J. van Kralingen.als slagersknecht de win kel binnenstapte. Tenslotte herdacht mej. F. Arnoldus, assistente in huis houding en winkel, deze dag een ko peren jubileum. De heer J. v. d. Steen, die namens de Alg. Ned. Slagershond gelukwen sen kwam aanbieden,- had voor de heer Van Kralingen een oorkonde, waaraan de heer Abspoel namens de Leidse Slagerspatroonsvereniging een aquarel toevoegde. Vpor de tegen woordige eigenaar had de heer Ab spoel een zilveren vaas met inscriptie en voor mej. Arnoldus een doos bon bons. Bovendien ontvingen de heer Van Kralingen en mej. Arnoldus van hun mede-jubilerende patroon een enveloppe met inhoud. Onder de vele belangstellenden, die in de middaguren felicitaties kwamen aanbieden, bevonden zich o.m. de heer H. Vis, adj. directeur van het Openbaar Slachthuis, zakenrelaties, collega's en vele vrienden. Zoals bekend, v/orden sinds gerui me tijd restauratiewerken uitgevoerd aan 't pand Rapenburg 6, Prytaneum. Bij de uitvoering der restauratie traden gebreken aan het licht, welke dringend voorziening behoefden. On der andere moest c'.e zandstenen kroonlijst, welke geheel los bleek te staan, opnieuw worden yerankerd en de verankering van de zandstenen pi laster en kapitelen worden verbeterd. Omvangrijke herstellingen moesten aan de gevels worden verricht en be langrijke delen van het metselwerk worden vernieuwd. Enige balken, welke waren verrot, moesten door nieuwe worden vervangen, tengevol ge waarvan floeren en plafonds moesten worden hersteld. Verder zijn op aanwijzing van de rijksdienst voor de monumentenzorg verschillende veranderingen aan het pand aangebracht. Het pand is door de uitbreiding der restauratiewerken aanmerkelijk ver beterd; er is een stijlvol geheel ont staan. De begroting der werken is tenge volge van een en ander met een be drag van 29.990, overschreden. De Staatssecretaris van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen heeft hieraan goedkeuring gehecht en ook in dit bedrag een rijkssubsidie van 50 verleend. Ook de gemeente wil haar subsidie met 15 verhogen. LAK-VOORLICHTING SA VOND Het schildersbedrijf H. P. Jansen organiseerde gisteren in samenwer king met „De Verfhoek" van L. Ver net een voorlichtingsavond in het St. Antonius Clubhuis. Er werd o.m. een interessante demonstratie ge. ningswoord. In een vergelijking met het overzicht over het jaar 1956'57 was het afgelopen jaar niet bijzon der gunstig geweest en onder invloed van de bestedingsbeperking en werkloosheid, die daarvan een gevolg is, was er zelfs sprake van een diepte punt. Onder invloed van de genoemde factoren bleek ook de verhouding van de werkgevers tegenover de arbei ders niet te zijn verbeterd. De héér Hensing zeide, verwijzend naar een artikel in „Ruim zicht", dat dien deze toestand niet verandert het hoofdbestuur zijn houding zal her zien. Secretaris J. Bavelaar las na dit inleidend woord de notulen, die on gewijzigd werden goedgekeurd. Na dat er nog enige mededelingen waren gedaan, las de heer Bavelaar het ver slag over het afgelopen jaar, dat on danks een steeds verder ingrijpende bestedingsbeperking voor de txetiel- arbeiders bloeiend genoemd mag wor den: ze kregen een nieuwe C.A.O., pensioenverbetering en de „zwarte lonen" werden afgeschaft. De confec- tie-industrie kreeg nog geen C.A.O. maar wel een pensioenfonds. Lande lijk bezien, bestond er zorg i.v.m. het toenemen van de werkloosheid. Niettemin nam het aantal nieuwe leden van de organisatie toe. In de afdeling Leiden echter verminderde het van 152 tot 148, doordat verschil lende leden naar andere vakafdelin gen vertrokken. Ook memoreerde de secretaris het afscheid van de gees telijk adviseur, kapelaan A. H. Schrama. Het jaarverslag werd beloond met applaus van de leden en dank van de voorzitter. Ook het financieel jaar overzicht, uitgebracht door de pen ningmeesteres, mej. R. Straathof, vond de volle tevredenheid van de le den. Er was een batig saldo. De kascommissie meldde, dat ze bescheiden en middelen in orde had bevonden, waarna, ter vervanging van het statuair uittredend lid, de heer Ouwerkerk in de kascommissie werd benoemd. Kringbestuurder Smits, die vervol- fns aan het Woord kwam, sprak zijn vreugde over uit, dat de ka tholieke textielarbeiders te Leiden „meetellen". Ook hij stapte terug in hfet afgelopen jaar, er op wijzend, welke grote veranderingen er hadden plaats gevonden in de sociaal-econo mische structuur van ons land. Was men sinds 1952 vrijwel steeds ver zekerd geweest van werk, thans maakte men een periode door van toenemende werkloosheid. Hij gaf een beschouwing over de achtergronden van dit probleem, daarbij gebruik makend van gegevens van de lande lijke arbeidsbureaus. Hij kwam daarbij tot de conclu sie, dat de textiel- en kledingindus trie hoewel na de metaal- en bouw- branche het zwaarst getroffen meer te lijden heeft van de z.g. „niet zicht bare werkloosheid", die zich voorna melijk openbaart in de vorm van ver korte werktijden. Deze „short time"-regeling is door alle Leidse textielindustrieën, met uitzondering van één bedrijf, aange vraagd en ook verkregen. Het is niet te bepalen of deze verkorte werk tijden een blijvend karakter zullen hebben. De meest zorgwekende kant, die de werkloosheid toont, is de snelle toename ervan. Spr. belichtte vervol gens de oorzaken en symptomen van deze snelle groei. Hij sprak als zijn mening uit, dat de werkloosheid van thans een geheel ander karakter draagt dan die van de dertiger jaren. Was die het gevolg van niet te be- invloeden factoren, nu is ze min of meer wetenschappelijk veroorzaakt. De heer Smits deed daarom een be roep op de leden, vertrouwen te to nen in de vakcentrales, de SER en de regering. Hij somde vervolgens op, wat „St. Lambertus" mede had be reikt. Dat waren een C.A.O. voor het maatkledingbedrijf, een nieuwe C. A.O. voor het veranderpersoneel in het grootwinkelbedrijf, een mantel- arbeidsovereenkomst voor het ver-' kopend personeel en verandering in uitkering bij ziekte of ongeval. Voorts zijn er over dit onderwerp onderhan delingen gaande met de z.g. „Mitex"- zaken evenals over het pensioenfonds. Dan zijn er wijzigingen bereikt in de wachtgeldregeling voor 'de leden van de bedrijfsvereniging in het kleding bedrijf. De heer Smits zeide, dat het thans zaak was, looneisen in het algemeen te beperken omdat het in sommige omstandigheden beter is, te behou den wat verkregen werd. „Dat is soms méér waard, dan vechten voor loons verhoging". Spr. besloot met zijn ver- Voor de bestuursverkiezing, die vervolgens plaatsvond, waren geen tegencandidaten gesteld en bij accla matie werden de beren Hensing en De Wit en mej. Straathof herkozen. Door schriftelijke stemming werd hierop de heer Hensing met algemene stemmen herkozen als voorzitter. Hij dankt nog voor het vertrou wen in hem gesteld en sloot na de rondvraag de vergadering. Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van 25 Februarij 1858. Berlijn. Het tweegevecht tus- schen den generaal von Plehwe en den luitenant Jachmann te Koningsbergen heeft nogal op zien gebaard. Door een beleediging van den generaal was het tweegevecht onvermijdelijk. Toen zij op elkaar toetraden riep de generaal zijne tegenpartij herhaalde malen toe om te schieten, zoodat de getuigen zich gedrongen gevoelden om den ge neraal te doen opmerken, dat, volgens het gebruik, ieder schie ten kon wanneer hij verkoos. Hierop schoot de generaal het eerst en wondde zijn tegenstan der in het gelaat, de kogel ging den mond in en kwam bij het oor weder uit. De luitenant Jachmann viel, doch rigtte onder het vallen zijne pistool op den generaal en trof dezen in het hart, zoodat een onmiddellijke dood volgde. De spoorwegen kampen met moei lijkheden als gevolg van ijzelvorming op de bovenleidingen, waardoor gro te vertraging in het treinverkeer is ontstaan. Het betreft hier in hoofdzaak Noord-Holland boven de lijn Amster damHaarlem en het noorden van het land. Zo kwam de eerste trein uit Alk maar met niet minder dan twee urn- vertraging in Amsterdam aan. De eerste trein uit het noorden over geven in het gebruik en de toepassing van Historlakken van Varossieau te Alphen a. d. Rijn. Bijzondere aan dacht werd ook gewijd aan de toe passing van kleuren in een woning. Met grote belangstelling namen de aanwezigen kennis van de verschil lende kleuradviezen, die in de loop van de avond werden verstrekt. Het juiste gebruik van zowel hoogglans- lak als van matlak (voor muren) en halfmatlak werd duidelijk aange toond. De belangstelling voor deze Rex: avond was zeer groot. Agenda Leiden DINSDAG 25 FEBRUARI K. O. Haagse Operaklas. Spec tacle Coupé. De Lakenhal, 8 u. nam. „St. Eloy". Adviesavond. Gebouw v. Chr. Soc. Belangen, Oude Singel 236, 7.308 uur nam. Expogé „Over het zien van schil derijen", de heer Jelle Troelstra, De Harmonie, 8 uur nam. Oudheidkundige lezingen. Prof dr G. van Hoorn: „Samothrace, mys teriën-eiland". Rijksmuseum v. Oud heden, 8 uur nam. Kath. Nat. Bond voor EHBO, afd. Leiden. Aanvangscursus. 8 uur nam. r.-k. Lyceum. WOENSDAG, 26 FEBRUARI. Rozenkranskruistocht. St. Petrus kerk, 7 uur nam. L.C.C. Interscholaire culturele ont moeting. St. Antoniusclubhuis, 19.30 nam. Lissone Lindeman. Filmavond, Foyer Stadsgehorzaal, 8 uur nam. VIRO. „Benelux Economische Unie" Rapenburg 8, 8 uur nam. Volkenkundige Lezingen. Dr. G. E. van Wengen; Javaanse gamelan. Rijksmuseum voor Volkenkunde, 8 uur nam. Leidse postzegelverzamelaars. Le denvergadering. De Kleine Burcht. Nieuwe Rijn 19, 8 uur nam. Buitengewoon concert Hohner-ac- cordeonver. „Neerlandia", m.m.v. drie mannenkoren, Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Mij. voor Toonkunst. Ledenverga dering. Rapenburg, Gebouw Rapen burg 22, 7.45 uur nam. „Litteris Sacrum", „De kinderen van Eduard", Schouwburg, 8 uur nam. Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Ledenvergadering „Zo- merzorg" Stationsweg 8 uur nam. KAB-gewest Leiden. Bijeenkomst met bespreking structuurplan. Chr. Soc. Belangen. 8 uur nam. DONDERDAG 27 FEBRUARI. „Litteris Sacrum", „De Kinderen van Eduard", Schouwburg, 8 u. nam. K. O. Rotterdams Philharmo- nisch orkest. Concert. Stadsgehoor zaal, 8 uur nam. Verbum Dei. Gespreksavond Voor hen, die de laatste maanden in de Kath. Kerk werden opgenomen. On derwerp: „Waarom ben ik Katholiek" Plantage 16, 8 uur nam; VRIJDAG, 28 FEBRUARI. Diploma-uitreiken Jongezel-druk- kers. ,,'t Gulden Vlies", 8 uu nam. D.E.V. Leidse tuiniersver. Jaarver gadering. Café Aniba, 8 uur nam. Genootschap voor den Stillen Om gang. Lezing met lichtbeelden over Palestina. Spr. Pater S. Neefjes, In den Vergulden Turk, 8 uur nam. ZATERDAG, 1 MAART. „Om de Doorbraak" Groot jaar feest met bal. St. Antoniusclubhuis, 8 uur nam. E.H.B.O.-raad Leiden. Wedstrijden Bedrijfs-E.H.B.O. Don Boscoschool, Boerhaavelaan 44, .5.30 u. nam. Afscheid de heer Scheer, leraar timmeren. Ambachtsschool Haagweg, 15.30 uur nam. BIOSCOPEN. Dq films in de week van 21—28 febr. zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Terwijl de stad slaapt", volwassenen. „Hard tegen hard", 14 jaar. „Monpti", volwassenen. „De liefdesroman van een koningin" alle leeftijden „De tijger valt aan", 14 jaar. Lldo: Luxor; Trianon: Meppel kwam in Zwolle met een half uur vertraging binnen. Voorts is een lege kolentrein blijven staan tussen Staphorst en Dedemsvaart, waardoor de treindienst tussen D demsvaart en Meppel over verkeerd spoor wordt gereden. Als gevolg van de ijzelafzetting zijn er draadbreuken in de bovenlei ding tussen Castricum en Uitgeest, tussen Uitgeest en Krommenie/Assen delft, op het emplacement in Zwolle en later in de ochtend"kwam ook het baanvak tussen Abcoude en Amster dam stroomloos. Men is met bussen gaan rijden tus sen Uitgeest en Beverwijk, tussen Santpoort-Noord en Uitgeest. Tussen Santpoort-Noord en IJmuiden is door het verbreken van de stroom een trein opgesloten blijven staan. Hier door is ook op dit traject geen trein verkeer mogelijk en wordt ook hier met bussen gereden. Tussen Abcoude en Amsterdam wordt over verkeerd spoor gereden. Grote vertraging op Schiphol Om half tien dinsdagmorgen lag de temperatuur van de onderste luchtlaag bij het vliegveld Schiphol 0,2 graad boven het nulpunt en een half uur later precies 0 r. graad daar onder, waardoor de regen* in onder koelde toestand in ijs werd omgeto verd bij het in aanraking komen met een vaste massa. Op dat ogenblik werd door de stationsdienst aan de gezagvoerders van de KLM-vliegtui- gen en aan de captains van de ma chines van de „Aerolineas Argenti- r.as" en de „Elal", die eveneens op Schiphol stonden, geadviseerd niet te vertrekken in verband met de moge lijkheid van sterke ijsafzetting op de vleugels gedurende de start. Enkele minuten vóór dat dit con signe was gegeven, was een charter machine van de KLM, een Con vair met de Ajaxploeg aan boord, voor een vlucht zonder tussenlanding naar Boedapest opgestegen en het och tendvliegtuig van de Sabena naar Brussel vertrokken. De SAS-machi- ne. uit Brussel vertrokken voor Am sterdam, Kopenhagen en Stockholm moest, boven Amsterdam gekomen, onverrichterzake naar de Belgische hoofdstad terugkeren, omdat een landing niet verantwoord was en de Convair van de Swissair voor Schip hol week uit naar Meisbroek, Het luchtverkeer lag door het vallen van de onderkoelde regen dan ook vol komen stil. De wachtkamer Europa zat binnen korte tijd volkomen vol met passa giers, die niet konden vertrekken en ook in de ICA-hal moesten vele lucht reizigers wachten omdat ook het ver treksein voor de intercontinentale diensten niet werd gegeven. De startbanen waren bovendien glad geworden en de gezagvoerders werden gewaarschuwd voor de mo- felijkheid van verminderde remactie 'egen half 12 ging de onderkoelde re gen in hagel over en omstreeks het middaguur woei er overeenkomstig de voorspelling van de meteo op Schiphol een sneeuwstorm. De tal rijke machines, die op het platvorm stonden, werden naar de hangars ge sleept om de vleugels, romp, moto ren, schroeven en andere delen ge heel ijs- er. sneeuwvrij te maken. N. S. zetten bussen in. Door de zware ij zei afzetting op de electrische geleidingen van de tram banen naar Den Haag, Katwijk en Noordwijk van de Noord-Zuidhol landse Vervoermaatschappij is het vanmiddag onmogelijk geworden de diensten met het tramimaterieel voort te zetten. De maatschappij heeft thans op grote schaal bussen ingezet. De gele tram van de H.T.M. tussen Leiden en Den Haag functioneerde omtrent het middaguur nog normaal. De Leidse stadsdienst onderhoudt haar route ook nog met trams, maar was toch ernstig gestagneerd. Van de zijde van de Nederlandse Spoorwegen vernamen wij, dat het treinverkeer in het westen van het land, met name op de lijn Amsterdam Rotterdam volkomen is vastgelo pen. Er zijn grote vertragingen ont staan en op net Station Leiden ko men nog slechts sporadisch treinen binnen. De treinstellen welke onder weg zijn blijven steken werden naar het station Leiden teruggesleept. Op het station bevonden zich vanmiddag honderden reizigers, die niet op de normale wijze vervoerd kunnen wor. den. Omstreeks twee uur was er sprake van, dat ook de N. S. gebruik zouden maken van bussen van de N.Z.H.V.M.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2