UIT DE OMGEVING „LITTERIS SACRUM" SPEELDE KLUCHTIG BLIISPEL De ontvoering van Manuel Fangio MAANDAG 24 FEBRUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Gechargeerde nonsens bood wat amusement 1 dagavond in de Leidse Schouw burg een pretentieloos blijspel ge speeld. „De Kinderen van Eduard" is zo'n niemendal, dat drijft op opper vlakkigheden, op probleemloze soms ook zinloze conversatie en grappige typering. De schrijver Hare Gelbert Sau- vajon zette types op de planken, geen karakters. Dit heeit tot gevolg, aat de spelers niet méér konden doen dan „mannetje maken". Het heeft hun taak aanzienlijk verlicht en des te gemakkelijker konden zij aan te stelten eisen voldoen. Het gegeven bestond waarschijnlijk al, nog voor het werd neergeschreven, het heeft in veie variaties al op de planken en over het filmdoek geparadeerd. FEN originele, vrijgevochten, lieve moeder heeft drie kinderen van drie verschillende vaders, die na ver loop van vele jaren door hun gewe zen minnares worden uitgenodigd de spruiten te komen bezichtigen; zij waren tot dat monjent van het bestaan van nazaten zich niet be wust. Octave Prins-Clarion had als de statige mevrouw Douchemin maar een kleine rol; daarom was zij in staat de gaafste vertolking te geven. Zy was inderdaad de preutse dame, die zich van een geheim moet be vrijden. De regisseur, de heer B. Hageman, heeft bereikt was hij beoogde: 'kluch tige nonsens, die het publiek in de volle Schouwburgzaal twee uur lang amuseerde. Grime en kapwerk van de firma Michels waren goed verzorgd. RECTIFICATIE In het verslag van de jaarvergade ring van de St. Aiugaistiniusvereniging op vrijdag 22 febr. 1.1., verschenen in onze krant van zaterdag d.o.v., staat een storende onjuistheid. Vermeld stond, dat er plannen bestaan om te komen tot de oprichting van een soort katholieke K. O. Dit blijkt geenszins het geval te zijn. De secre taris van St. Augustinus, de heer L. M. A. M. Veldhoven, heeft slechts meegedeeld, dat in overweging wordt genomen, in de raad van maatschap pelijk en cultureel overleg een cul turele sector in het leven te roepen. Het is echter zeker niet de bedoeling een soort katholieke K. O. stichten. KATWIJK Weekmarkt. In de raadsvergade ring van 29 aug. 1957 besloot de raad een comttiissie ad hoc in te stellen om de leden van de raad in deze aange legenheid van voorlichting te dienen. Die commissie bestond uit de heren dr G. W. Overdijking, dr L. Borleffs, H. Haasnoot, C. van der Plas, mr J. van der Plas. Intussen is door deze commissie het gevoelen ingewonnen van de in Katwijk gevestigde vrou wenorganisaties, middenstandsvereni- Men zou bezwaar kunnen hebben j S^Sen, werknemersorganisaties, pen- tegen een dergelijke amorele intrige het is me ook wel wat' indien te Leiden en de Centr. ver. ÏT* t I I voor de markt-, straat- en rivierhan- het gegeven niet nadrukkelijk op i ^el te 's Gravenhage. kolderieke wijze werd opgediend. Verschillende reacties zijn hierop De schrijver vermoeit zijn toe-1 binnengekomen, welke reacties er toe schouwers niet met de ethische kanthebben geleid, dat b. en w- thans met van deze buitenechtelijke polyandrie, hij confronteert hen slechts met lach wekkende practische consequenties. Twee van de drie kinderen willen n.l. trouwen en dan moet moeder met het geheim van haar leven voor de draad komen. Mama vindt, dat de kinderen in- plaats van een schilderij een échte vader moeten hebben. Overleg van de drie vaders leidt tot niets, de kinde ren kunnen zelf geen keuze maken, mama weet het ook niet en het slot is, dat de geschilderde Eduard (80 gulden op de vendu), weer een ere plaats aan de muur krijgt. Dat was het dan. De spelers hebben er luchtig over heen gewandeld. Mevr. HagemanVerhagen had de langste en de zwaarste rol. Zij sprak en bewoog zich met haar bekende flair. Dolf ter Ghast vonden wij een aardige oudste zoon, die leuk speel de, Joke Bartelsmanv. d. Lans was een gezellige beweeglijke dochter, en de jonge Henk Fuchs speelde eveneens verdienstelijk. Het viel ons op, dat de spelers moeite hadden met lachen. Het valt ook niet altijd mee de aanwijzingen van de schrijver te volgen indien hij na een zouteloze grap „gelach" wenst. De drie vaders traden geheel over eenkomstig de bedoeling van de schrijver komiek gechargeerd op, vooral de Poolse pianist was een kluchtige noot in dit spel. een voorstel komen ter behandeling ir. de raadsvergadering van donder dagavond, bij wijze van proef voor één jaar een weekmarkt in te stellen voor de verkoop van kleinhandelswa ren te houden op vrijdagen in de maanden september tot en met juni van 14 tot 19 uur, en in de maanden juli en augustus van 10 tot 21 uur in de directe omgeving van de Karei Doormanlaan doch niet op Nieuw jaarsdag, Goede Vrijdag, de Kerstda gen, en op een nationale feestdag. KATWIJK AAN ZEE Buqgalowbouw. Het bouwen van 2 bungalows in het uitbreidingsplan Overduin, wordt onder architectuur van architect A. Fr. Korff te Den Haag voor eigen rekening uitgevoerd door de N.V. Europabouw te 's Gra venhage. KATWIJK ABN DPN RIJN Bestrating. De Achtersteeg is wel de enige weg in de gemeente, die niet bestraat is en waarvan het wegdek nog al iets te wensen overlaat het geen aanleiding was voor de heer H. J. Grimbergen hierover een vraag om verbetering te stellen. B. en w. hebben hierop thans geantwoord dat hun college het met de vragensteller eens zijn. Het college heeft daarom de toezegging gedaan, dat, zodra weer oud materiaal beschikbaar komt, aan dit bezwaar zal tegemoet gekomen worden. LEIML"7EN EHBO-wedstrijden De kring Haarlemmermeer van de EHBO hield in Heemstede zaterdagmiddag wedstrijden, die voor de afdeling Leimuiden 1 een succes zijn gewor den. Omdat de afdeling Heemstede eerst enige tijd geleden tot de kring Haarlemmermeer is toegetreden be rustte bij haar de organisatie van deze wedstrijden. Er namen 10 ploe gen deel aan dit duel. De uitslagen waren: Leimuiden 1 met 302 pnt, Aals meer 1 met 302 pnt, Nieuw Vennep 1 met 282 pnt, Nieuw Vennep 2 met 247 pnt, Heemstede met 247 pnt, Aalsmeer 2 met 264 pnt. De Kaag 1 met 249 pnt, De Kaag 2 met -175 pnt, Oude Wetering met 275 pnt, Hoofd dorp met 232 pnt. In verband met het gelijke aantal punten van Lei muiden 1 en Aalsmeer 1 beslist de jury, dat Leimuiden 1, waarvan de leider het hoogste aantal punten (79) behaalde, de eerste prijs kreeg Afgewezen. De eigenaren van de woningen Noordwijkerweg 2 tot en met 12 vërzochten in 1956 om de berm voor hun huizen, welke berm nogal breed is, te doen egaliseren en bete gelen. B. en w. nebben toen hierop geantwoord dat h.i. een trottoir van 2 meter voldoende werd geoordeeld zo dat de gemeente deze strook in eigen dom wilde aanvaarden mits de eige naren/huurders zich verbonden om tussen dat trottoir en de gevel een tuintje aan te leggen. Slechts 4 gin gen hiermede accoord, 4 gaven geen antwoord en twee maakten bezwaar. B. en w. hebben toen moeten berich ten dat door gebrek aan medewer king het voorgenomen plan niet tot uitvoering kon worden gebracht, zo dat deze minder fraaie toestand moet blyven bestaan. Ook dat gaat niet. Dr. G. W. Overdijking had gevraagd na te gaan welke maatregelen genomen zouden kunnen worden tegen te snel rijdende motorvoertuigen over het z.g. Schel penpad parallel lopende met de zee weg, waarop b. en w. antwoorden dat de afdoende maatregel is algehele af sluiting voor motorvoertuigen, maar dat zou inhouden dat het verkeer op de Zeeweg toeneemt, hetgeen geen aanbeveling verdient. Anderzijds zou het mogelijk zijn ontheffing te verle nen van deze verbodsbepaling voor motorvoertuigen die daar moeten zijn maar daardoor zou de huidige situatie weinig verandering ondergaan. Daar om kunnen b. en w. het treffen van een verkeersmaatregel niet aanbeve len. LISSE Examen Aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam is geslaagd voor het kandidaatsexamen politicologie de heer F. van Pijpen alhier. NOORDWIJK HUISBROEI TENTOONSTELLING Voor de 33e maal heeft zaterdag de Hukasch haar poorten in de garage van de heer Roskam aan de Cl. v. Uffordstraat geopend. Wij mogen wel bewondering hebben voor de vast houdendheid van de Hukasch-com- missie om telken jare de jeugd, een culturele grondslag bij te brengen t voor het mooie bloembollenvak en H. LeliveldJ. v. d. Berg 2—0; H. dedaarnevens ook liefde bij te bren- Frankrijker—G. J. v. d. Berg 2—0;'8en voor bloem en plant bij de oude- G. Keijzer—A. v. Eijk 20; Th. No-1 ren al of niet uit het vak. Wie de ten- tenboom-^-G. Lenting 20; A. J. v. j toonstelling heeft bezocht kan getui- TrigtL. Kesting. I gen dat met goede zorgen toch veel te B-team: E. v. Amerongen—J. Uijt- bereiken is met onze bloembollen in tewaal 02; P. LentingJ. v. d. gewoon verwarmde kamers en zelfs Hoorn 20; P. LentingA. v. Eijk m scholen en schuren om nog maar 20; W. LetingC. Hoogervorst j niet te spreken over de prachtige pro- 0—2; K. Weijzer—F. Lenting. 2—0. ducten uit de kassen. Door deze uitslagen is de beslis- Naast de bolbloemen die onder de sing in 't A-team reeds gevallen. bekwame leiding van de heer Jos Door z'n twee 'overwinningen in het de Mooy op een keurige wijze waren afgelopen weekend is H. Leliveld opgesteld en een goed overzicht gaf voor 'n tegenstanders onbereikbaarvan de goede prestaties van de deel- geworden. nemers, gaf de waterpartij met aller- Hierdoor komt hij in 't bezit van de lei bloeiende plantjes en heesterge- fraaie wisselbeker (voor een jaar) I wassen van de fa. P. v. Bohemen en wint als persoonlijke prijs de doorZn wel een apart affect aan deze ten- de vereniging beschikbaar gesteldetoonstelling. De vogelvereniging nieuwe biljartkeu. I Klein Avifauna met een mooie in- G. Lenting degradeert naar 't B-1 zending vogels, het Huis ter Duin met team. Aangezien nog niet alle wed-1 zijn decoratieve planten en 'n prach- strijden zijn gespeeld, is het nog niet tige Hollandse molen en bindwerk mogelijk vast te stellen welke B-spe-1 van de heren Christiaanse en Kriest Ier naar A promoveert, daar hiervoor vulden het geheel prettig aan In by- nog verschillende candidaten zijn. zijn van Deken Brinkman, weth. Vo- toegewezen. Aalsmeer 1 leider (65 Ev=nzo kon ook de moye„„eprijs nog geiear en af^va^éden van vak: nunteni nntvirif? dp 2p nrns. Nieuw j~~i- 6 va. punten) ontving de 2e prijs, Nieuw Vennep 1 de derde prijs. Leimuiden kreeg de wisselbeker. KVP De afdeling Leimuiden Rijnsaterwoude kwam in ledenver gadering bijeen in-café J. Keyzer, waar de voorzitter der afdeling, de heer H. W. v. d. Hoorn, de aanwe zigen verwelkomde. Hij deelde me de, dat hij gezien zijn drukke werk zaamheden, genoodzaakt was als voorzitter dezer afdeling af te tre den. Dit aftreden werd door de ver gadering zeer betreurd, doch de heer v. d. Hoorn werd dank gebracht voor het vele, dat hij gedurende zijn 12'/«-jarig bestaande functie als voorzitter der Kath. Volkspartij heeft gedaan. Op voorstel van het bestuur werd de heer J. den Haan als bestuurslid gekozen, terwijl uit het bestaande bestuur de heer Th. Obdeyn als ko mende voorzitter werd gekozen. De ze voorzitter dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopte op hun volle medewerking om zijn taak zo goed mogelijk te kunnen vervullen. Medegedeeld werd dat de formu lieren benodigd voor het stemmen bij volmacht ten gemeentehuizen verkrijgbaar zijn. Deze volmachten moeten weer worden ingeleverd: voor verkiezingen der Provinciale staten uiterlijk 12 maart en voor de gemeenteraadsverkiezingen uiterlijk op 14 mei a.s. De indiening moet plaatsvinden op het secretarie. NIEUWVEEN Biljarten. De uitslag van de wed strijden om het persoonlijk kampioen schap van de biljartvereniging „Di to" waren als volgt: A-team: J. v-EijkJ. Pietersen 2-0; niet worden vastgesteld, want ook i verenigingen van vakbonden werd hiervoor zijn nog diverse candidaten. deze expositie geopend door ir. Vlag Fraai succes R.K. E.H.B.O. De J^t Lisse die in zijn openingswoord afdeling Nieuw veen van de R.K. EH hmcle bracht voor de prestatie die BO boekte afgelopen week wederomtentoongesteld waren en koppelde een schitterend resultaat, door in hieraan tevens vast een beschouwing Gouda beslag te leggen op de eerste plaats, tijdens de districtswedstrij- den voor het kampioenschap van Zuid-Holland. Onder zeer grote belangstelling namen de wedstrijden in café-restau rant „De Veemarkt" vrijdagavond 'om half acht een aanvang. De deel nemende verenigingen met senior- ploegen waren de volgende: Gouda, Leiden, Wateringen, Schipluiden Rotterdam en Nieuwveen. Nieuwveen wist met 498 punten beslag te leggen op de eerste plaats, gevolgd, door Gouda, Leiden, Waterin gen, Schipluiden en Rotterdam. Hierdoor kwam onze afdeling in 't bezit van de fraaie wisselbeker, welke in handen was van Schipluiden. De ploeg van Nieuwveen bestond uit mej. Corrie v. d. Vlugt en de heren B. Vink en R. Schrama. De commandantprijs moest ge deeld worden door Gouda en Leiden ieder met 100 punten, terwijl de com mandant van Nieuwveen, de heer Vink op de tweede plaats kwam met 99 punten. Door deze schitterende prestatie is de afdeling Nieuwveen gerechtigd mee te dingen voor het kampioen schap van Nederland op 12 april in Arnhem. In 't zevenjarig bestaan is dit reeds de vierde maal dat Nieuw veen voor komt in de finale om 't kampioenschap van Nederland. Voorwaar een prestatie, die ieders bewondering heeft. De prijzen werden uitgereikt door de distdictsvoorzitter de heer Ten Harkei uit Wassenaar. van „bol tot bloem". Door de jury werden de volgénde punten toegekend. Huisbroei K.J.B.: 1. J. de Winter 20'/i pnt.; 2. J. Steenvoorden 19'/2 pnt.; 3. J. Omtzicht 18Vï pnt.; J. de Ridder 17Vz pnt.; 5. Thom. v. Rhijn 17 pnt.; 6. P. Omtzicht 16'/t pnt.; 7. Leo v. d. Meer 15 pnt.; 8. J. Verkade 13'/2 pnt.; 9. W. van Schie P.zn. 11 punten. Huisbroei N.K.J.B.: 1. L. van Schie L.zn. 25Vï pnt.; 2. J. Heemskerk 26 pnt.; 3. B. van Tilburg 17 pnt.; 4. W. Zonneveld 13 pnt. Huisbroei Huismoeders: 1. mevr. De Ridder-Lubbe 23 pnt.; 2. mevr. Heemskerk-Waasdorp 22'/» pnt.; 3. mevr. Gravendaal-Cozijn 22 pnt.; 4. mevr. v. Leeuwen 19% pnt.; 5. mevr. De Raad-Nicola 19V2 pnt.; 6. mevr. De Haas-Verlaan 19 pnt.; 7. mevr. v. d. Niet-Smit 18% pnt.; 8. mevr. v. d. Meer-Steenvoorden 18'/« pnt.; 9. mevr. Bos-Bakker 18 pnt.; 10. me vrouw Turnhout-Koelewijn 171/» pnt.; 11. mevr. Roskam-Smit IG'/a pnt.; mevr. Peschier-De Dubbelde 16 pnt.; 13 mevr. Bouwhuis-Van Leeuwen 14 punten. Huisbroei Huisvaders: 1. A. de Rid der 23Vt pnt.; 2. H. C. Rijnbeek 22 pnt.; 3. A. van Oosten 21 pnt.; 4. Dick van Tilburg 191/* pnt.; 5. H. Heemskerk 18V« pnt.; 6. Jac. Peschier 18 pnt.; 7. J. van Abswoude 171/! pnt.; 8. W. F. Faber 11 pnt. Kasbroei K.J.B.: 1. A. v. d. Meer A.zn. 27 pnt.; 2. J. Zandwijk 25 pnt.; 3. Zandwijk 231/» pnt.; 4. J. v. Went 13V» pnt.; 5. A. v. Went 11 pnt. Kasbroei N.K.J.B.: 1. G. Steen voorden 24 pnt.; 2. M. Zandwijk 22 pnt.; 3. R. de Haas 211/» pnt.; 4. B. Koelewijn 19V« pnt. Kasbroei Huisvaders: 1. W. v. d. Meer 24 pnt.; 2. G. Caspers 22 pnt. Schoolbroei: 1, 2. en 3. Maria- school; 4. Christus Koningschool; 5. Maria-school; 6. tot en met 11. Chr. Koningschool; 12, 13. en 14. Maria- school. Vrije, inzendingen Huisbroei Huismoeders: 1. mevr. Heemskerk-Waasdorp (met lof) 27 pnt.; 2. mevr. Gravendaal-Cozijn 24 pnt.; 3. H. C. Rijnbeek 20 pnt. Schoolbroei: 1. J. v. Abswoude (Chr. Koningschool) 24>/s pnt.; 2. Zr. Maria (Mariaschool) 17 pnt. Schuurbroei: 1. Tuin Bronsgeest (K. M.) 25 pnt.; 2. tuin Gerlee (idem) 24% pnt. Kasbroei: 1. L. Peschier 27l/a pnt.; 2. Joop Hoogervorst 26 pnt.; 3. B. Steenvoorden 25 pnt.; 4. Gebr. Zand wijk 22'/2 pnt; 5. M. Zandwijk 2P/2 pnt.; 6. W. v. d. Meer 21 pnt.; 7. B. v. Abswoude 20V* pnt.; 8. Gebr. van Went I6V2 pnt. Eervolle vermeldingen Firma P. v. Bohemen en Zn. (wa terpartij); Sole Mio (huisbroei op molm); Klein Avifauna (vogelcollec tie); Th. v. Rhijn (broei op molm); mej. I. Kienjet (bloemenmand); J. Christiaanse (bindwerk); C. Kriest, Leiden (bindwerk). E.HJLO.-BRIGADE NOORODWIJK VEROVERDE WEDEROM WISSELBEKER. De E.H.B.O.-brigade Noordwijk or ganiseerde gisteravond in café.-rest. De Beurs" haar jaarlijkse bekerwed strijd voor ploegen uit Noordwijk en de omligende gemeenten. Deze kamp mocht zich in een zeer goede belangstelling verheugen, spe ciaal van de leden en de leerlingen van de lopende cursus. Voorzitter Th. W. J. Varkevisser verwelkomde de aanwezigen en be groette in het bijzonder dr. Van der Lugt uit De Zilk, de medisch leider dr. J. Niemeyer en dr. B. de Boer uit Noordwijk. Als wedstrijdleider fungerde de ere voorzitter, de heer P. P. B. Schenke- veld, die de regels voor dit nuttige duel bekend maakte. Voor deze kamp, die natuurlijk ook als oefening gold had dr. Niemeyer een pittige opgave samengesteld. Het betrof de situatie van een motorrij der met duopassagier, die tegen een boom rijdt met het gevolg, dat beiden ernstig worden gewond. Hun letsel was echter van dien aard, dat niet alleen alle aandacht van helpers en helpsters werd ge vraagd, maar waarbij ook de kennis van zaken der deelnemers zwaar op de proef werd gesteld. Vier ploegen twee van de E.H. B.O.-Brigade Noordwijk en twee uit Noord wij kerhout elk bestaande uit een ploegleider en twee helpers, namen aan de wedstrijd deel. De ploeg Noordwijk I, bestaande uit de heer A. Beugelsdijk als ploeg leider en mevr. HoekPleyte en de heer A. van Beelen als helpers, be haalde met 97 punten de eerste prijs. Tweede werd de ploeg Noordwijk II ender leiding van de heer J. Schel vis met 91 punten, nummer drie de ploeg Noordwij kerhout II onder de heer J. Marijnen met 83 punten en vierde werd de ploeg Noord wij ker hout I onder leiding van de heer C. Warmerdam met 78 punten. Dank zij het fraaie resultaat van haar beide ploegen, bleef Noordwijk in het bezit van de wisselbeker, die zij nu voor de derde maal in totaal en thans voor de tweede achtereen volgende maal veroverde. De leidersprijzen vielen ten deel aan de heren: 1. A. Beugelsdijk; 2. J. Schelvis, 3. J. Marijnen en 4. C. Warmerdam. Beide eerstgenoemde heren behoren tot de EHBO-Brigade Noordwijk, de laatsten tot de EHBO- Brigade Noord wij kerhout. Dr. Van der Lugt reikte de prij zen uit. Na afloop richtte de heer Varke visser woorden van dank tot de dok toren Niemeyer en Van der Lugt. Hij feliciteerde de overwinaars en wenste de overwonnenen een fikse revanche toe bij de volgende wed strijd. VOORHOUT „Dc Stille Omgang". Het was van het bestuur een goede gedachte om pater Neefjes o.f.m. uit te nodigen door middel van een filmpje zijn in drukken weer te geven over zijn reis naar het Heilig Land. Voorzitter G. M. Prins was dan ook verheugd over de goede opkomst, het slechte weer in aanmarking genomen. Er werd een Onze Vader gebeden voor de overleden leden J. L. Nijssen en Nic. van Steijn. Het ledental be draagt 282. Vorig jaar namen 170 mannen aan de Omgang deel. De samenwerking met het hoofd bestuur in Leiden, dat mede aanwe zig was, werd voortreffelijk genoemd. De regeling der bedevaart werd uit voerig besproken. De heren C. Boere en J. P. v. Werk hoven werden in het bestuur herko zen. Buskaarten zijn verkrijgbaar op zondag 2 maart a.s. van 11.3012.30 uur in het Parochiehuis. Prijs 2.65. Hierna werd door pater Neefjes o.f.m. een lezing met lichtbeelden ge houden over zijn reis naar Palestina. De reeds jarenlang durende strijd in dat land geeft voor de pelgrims grote moeilijkheden wat betreft deviezen en paspoort. Pater Neefjes beschreef verder op interessante wijze o.a. Na zareth, een stad van 20.000 inwoners met een communistische meerderheid en Jeruzalem met 250.000 inwoners. De ene helft van de stad wordt be volkt door Joden, de andere helft door de Jordaniërs wat grote wrijvingen geeft. Een spontaan applaus was de erkenning dat er genoten was van de ze causerie. Er schijnt een complot van sabotage aan de gang te zijn In aansluiting op hetgeen omtrent de ontvoering van Manuel Fangio op pag. 7 reeds is vermeld, laten we hier nadere berichten volgen. De jonge Italiaanse markies Genido Gerini heeft over de ontvoering van Fangio, waarvan hij getuige is ge weest, het volgende verteld: „Het was ongeveer 9 uur in de avond toen Fangio, Nello Ugolini, oud-directeur van de rennersstal van Maserati, Guirino Bertocchi, chef-mecanicien van Maserati en ik in de hal van hotel Lincoln zaten te praten. De chauffeur van Fangio was er ook bij. Wij bespraken de resultaten van de laatste training, die in de middag uren had plaatsgevonden, en Fangio gaf op welke wijzigingen er nog aan zijn wagen moesten worden aange bracht. Toen wij gezamenlijk wilden gaan dineren, kwam een kleine man van een jaar of dertig naar ons toe. Hij vroeg aan Fangio „bent u de grote kampioen Fangio?" De Argentijn antwoordde bevesti gend, waarna de vreemde bezoeker hem minutenlang feliciteerde op een manier, die wij allen abnormaal von den. De man verdween en enkele minuten later hield een auto stil in de nauwe straat „Calle Virtudes", waar het hotel zich bevindt. Een grote man van ongeveer 50 jaar kwam het hotel binnen met een re volver in zijn hand. Hy wendde zich tot de chauffeur van Fangio en ver zekerde zich ervan, dat deze geen wapen bij zich droege, terwijl hij de revolver op ons gericht hield. Hij zei „niemand mag zich bewegen" en toen richtte hij zich tot Fangio en pakte hem bij de arm. „En jij gaat met mij mee". Hij trok Fangio met zich mee, tot ons zeggend: „En u allen blijft daar staan". Wij waren stom ver baasd en dachten, dat het een zeer ongepaste grap betrof. Maar het in dividu drukte de revolver in de rug van Fangio en duwde hem ruw naar de uitgang. Men dwong Fangio daar na in de auto, die voor het hotel stond, te stappen en voordat de wa gen startte, schreeuwde de man „blijf allemaal op jullie plaats staan, an ders loopt het slecht met jullie af". De wagen reed snel weg en pas op dat moment begonnen wij te be- seffén, dat het gebeurde niets met een grap te maken had en dat wij ons in een land bevonden waar te genstanders van de regering dikwijls hun toevlucht nemen tot daden van geweld, zo besloot Gerini zijn relaas. Later werd nog gemeld, dat het hotel verschillende malen door een onbekende was opgebeld, die weten wilde of Fangio, Robert Mieres en Jean Behra in het hotel logeerden. De „26 juli beweging", waartoe de ontvoerders van Fangio behoren, wordt aangevoerd door Fidel Cas tro. Deze groep voert een guerilla tegen de anticommunistische dicta tuur van de Cubaanse president ge neraal Batista. In 1955 stelde Batista de commu nistische party buiten de wet. Hij is sinds het begin van de dertiger ja ren aan de macht geweest, behalve in de periode 1944—1952. In laatst genoemd jaar kwam hij na een staatsgreep wederom aan het be wind. Sindsdien heeft hij het hoofd moeten bieden aan een serie com plotten, meestal geleid door Fidel Castro, de populairste van de rebel lenleiders die o.m. in december 1956 na met enkele tientallen volgelin gen op de zuidkust van Cuba te zijn geland, naar Havana probeerde op te marcheren. De regeringstroepen MAN MAAKTE DODELIJKE VAL In een woning op het Haarlemmer plein te Amsterdam is even na mid dernacht een 67-jarige man dood ach ter zijn huisdeur aangetroffen. De po litie vermoedt, dat hij in staat van dronkenschap van de trap is geval len. 100 RATTEN GEVANGEN Tijdens het schoonmaken van een kippenhok ontdekte de landbouwer G. D. te Siebengewald (Limburg) enige rattenholen in de grond, het geen hem deed besluiten om de vloer over een oppervlakte van en kele tientallen vierkante meters op te breken. Het resultaat loonde de moeite. Ongeveer 100 weldoorvoede ratten konden onschadelijk worden gemaakt. VOETBAL NEDERLAND-B NED. MIL. ELFTAL GAAT NIET DOOR De voetbalwedstrijd tussen het Nederlandse B-elftal en het Neder lands militaire elftal, die morgen avond in het olympisch stadion te Amsterdam zou worden gehouden, gaat wegens de slechte toestand van het terrein niet door WASSENAAR Sportvereniging „Snel en Lenig". De r.-k. sportvereniging „Snel en Le nig" heeft onder voorzitterschap van mr B. van Horn de jaarvérgadering gehouden. Er moest o.m. voorzien worden in een bestuursvakature door het bedanken wegens drukke werk zaamheden van de heer J. van Bern- melen als penningmeester voor de gymnastiek-afdeling Zuid. In zijn plaats werd benoemd de heer J. Win- nubst. De heer H. Otte nam de voor zittershamer van de atletiekafdeling over van de heer S. v. Brakel. Na mens de afdeling zuid werden in het bestuur van de atletiekafdeling ver der benoemd mej. C. v. Wissen en mej. A Laurier. Wat het afgelopen jaar betreft, het ledental daalde met 50; de oprichting van de r.k. zwemvereniging „De Zil vermeeuwen" en de contributieverho ging zullen hiervan vermoedelijk de voornaamste oorzaken zijn. maakten snel een einde aan dit ro mantische avontuur en het gerucht liep dat ook Castro hierbij de dood had gevonden. Maar de raids en de overvallen door groepjes rebellen duurden voort. Intussen was generaal Batista in 1954 tot pre§ident gekozen. Tegen- candidaturen waren bij die gelegen heid niet toegestaan. Bij de training voor de grote prijs op zondagmiddag is de wagen van de Venezolaanse coureur Diego Ve- guillas over de kop geslagen, waarbij Veguillas het leven verloor. Men brengt dit ongeluk nu in verband met de ontvoering van Fangio en de politie stelt een onderzoek in naar de mogelijke sabotage. Nabetaling melk prijsgarantie De garantieprijs voor de melk over het melkprijsjaar 19561957 was, zo als bekend is, 28,40 cent per kg. melk van 3.7 vet. In de loop van het jaar zijn de lonen in de landbouw verhoogd. Dit hield in, dat ook de garantieprijs moest worden verhoogd en wel met 0.025 cent. de garantie prijs is dus geworden 28,425 cent per kg. van 3.7 vet. Het landbouwschap heeft vorig jaar aan de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening voor gesteld bij deze algemene garantie prijs een verschil te maken tussen de kleigebieden met lagere kostprijs enerzijds en de overige gebieden anderzijds, (de zg. differentiatie). Dit verschil zou bedragen 1,8 cent per kg. Hierdoor zou de algemene garantie van 28.425 cent gesplitst worden in een garantie voor de kleigebieden van 27.025 cent per kg. en voor de overige gebieden van 28.825 cent per kg. De minister heeft zich, aldus een mededeling van het landbouwschap, tenslotte met dit voorstel akkoord verklaard, onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat men bij deze diffe rentiatie binnen de gemiddelde ga rantieprijs van 28.425 cent zou blij ven. Bij de uitvoering van deze diffe rentiatie in de praktijk bleek het echter noodzakelijk uit te gaan van de bodemvruchtbaarheid en cultuur technische toestand bij de afbakening v'an de gebieden. Op grond van deze normen zijn de gebieden afgebakend, welke voor de lagere garantieprijs in aanmerking komen. De omvang van deze gebieden bleek echter niet vol doende te zijn om de aanvankelijk voorgestelde differentiatie van 27,025 cent en 28,825 cent volledig te kun nen toepassen binnen de gemiddelde garantie van 28,425 cent per kg. Het bestuur van het landbouwschap heeft toen besloten het ontbrekende bedrag om te slaan over alle melk van alle gebieden, hetgeen betekent 0.19 cent per kg. melk. Hierdoor wordt de garantie: voor de kleigebieden 27,025-0,19 26.835 cent per kg., voor de overige gebie den 28,825 - 0,19 28,635 cent per kg. Op deze wijze wordt de gemiddelde garantie van 28,425 cent voor alle melk toch bereikt. De gemiddelde opbrengst van alle melk in het afgelopen garantiejaar kan gesteld worden op 24,49 cent per kg Hierbij is dan al rekening gehou den met een kleine nabetaling van het saldo van het zuivelfonds, welke apart zal geschieden. De nabetaling op de garantie wordt dus: voor de kleigebieden (dus de gebieden met de lagere toeslag) 26,835 - 24.49 2,345 cent per kg., voor de overige gebie den (dus de gebieden met rit hogere toeslag) 28,635 - 24,49 4,145 cent per kg. van deze nabetaling wordt echter 1 cent per kg. „vertraagd" uitbetaald, en wel in begin 1959. Thans krijgt de veehouder dus feitelijk uitgekeerd: Voor de kleigebieden 2,345 - 1 1,345 cent per kg. melk met 3,7 vet; voor de overige gebieden 4,145 - 1 -- 3,145 cent per kg. melk met 3,7% vet. De zuivelfabrieken betalen uit op basis van de geleverde kilogrammen melkvet. Daarom komt de uitbeta ling thans neer op ruim 36 cent per kg. melkvet voor de gebieden met lage toeslag en 85 cent per kg. melk vet voor de overige gebieden. Marktberichten ROTTERDAM. 24 febr. Vee. Aanvoer 1804; 1106 vette koeien; 698 varkens; vette koeien 300335, 270 30J, 250—270; varkens 174, 172, 170; vette koeien aanvoer iets meer, han del tamelijk, 1ste kwaliteit ruim prijshoudend, verder vooral niet ho ger in prijs, prima exemplaren bo ven notering; varkensaanvoer als vorige week, hdndel vlug, prijzen hoger, zware varkens van 1.64—1.66. LEIDEN 22 febr. Groente. An dijvie 4072; Kroten, gekookt 17— 25; Boerenkool 1831; Rode kool 7 11; Gele kool 811; Groene kool 10—12; Prei 23—33; Rabarber 59— 83; Spinazie 951.17; Stoofsla 1.55; Spruiten A 3360; Spruiten B 21 59; Uien 417; Waspeen 32; Winter peen 13—16; Witlof 16—01 p. 100 kg. Knolselderij 715; Sla A 1425; Sla B 23—33 p. ICO st.; Peterselie 33; Sel derij 312 p. 100 bos. TER AAR, 21 febr. Groente. Witlof 1. 0.41—.49; idem 2. 0.29—0.39; idem stek 0.06—0.21; uien 0.07—0.09; Glasandijvie B. 0.25; spruiten 0.40 0.45; idem B. 0.28—0.38; idem afw. 0.15—0.19: kroten B. 0.05—0.06; spi nazie 0.82; waspeen 0.230.24; alles per kg. Knolselderij 0.060.15 per stuk; bosselderij 0.05 per bos; boeren kool 0.701.10 per kist.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3