De meerderheid van Nederlands arbeiders is voor bezitsvorming Curieuze uitslag P. v .d. A. enquête Ook sociale voorzieningen niet meer helemaal tot tevredenheid St. Liduinakapel in de St* Petruskerk KVP-bestuur Leiden afgetreden Mobiele Geluiddemper doorstond eerste krachtproef IDE LEIDSE BIOSCOPEN ZATERDAG 22 FEBRUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 MWat kwam er iut de ideeënbus der democratie?", is de titel der van daag verschenen brochure, waarin de resultaten van een grote enquête, die de Partij van de Arbeid eind vorig jaar heeft gehouden, zijn bewerkt, samengevat en van commentaar voorzien. In oktober van het vorig jaar werden aan 300.000 gezinnen verdeeld over ruim 400 afdelingen van de partij enquêteformulieren gezonden met een tiental vragen over de actuele politieke en maatschappelijke verhoudingen. De bedoeling daarvan was, ook die vele duizenden in ons land, die geen lid van een politieke partij zijn, in de gelegenheid te stellen een oordeel te geven over vraagstukken van staat en maatschappij. Ruim 25% van de uitgezette formulieren werd ingevuld teruggezonden. Men had gerekend 5 a 10 pet. van de formulieren terug te ontvangen. Op de vraag of de lasten van de „Samenstelling van regering veranderen" die 'n nieuwe partijencombinatie ver wierpen, geniet de toevoeging van de WD aan de bestaande partijen in het kabinet veruit de voorkeur. De tweede plaats wordt ingeno men door diegenen, die uitsluitend een regering van P. v. d. A. en K.V.P. wensen (17 pet.). Een derde belang rijke stroming wenst de A.R. uit de zittendende regeringscombinatie te verwijderen (12 pet.). 11 Procent van de voorkeuren werd uitgebracht voor een minderheidsregering van de P. v. d. A. In de kop van N.-Holland, Zeeland en in Den Haag wijt men blijkens de beantwoording van de vraag over de oorzaak van de hoge bouwkosten aan de hoge winsten der aannemers als de belangrijkste oorzaak, op de voet gevolgd door de zwarte lonen. Dan komt een teveel aan overheidsvoor schriften. De onvoldoende prestaties worden verdeeld, antwoordde slechts 12 a 13 pet. van de ondervraagden bevestigend. Ruim 60 pet. ontkennen Dit uitzonderlijk hoge percentage 1 en de rest heeft geen mening. Men is, zo deelde de heer J. M. den Uyl I kan dus afleiden, dat de bestedings- op een persconferentie over deze j beperking door het Nederlandse volk enquête mede, een aanwijzing, dat de j slecht is verteerd, belangstelling voor politieke vragen De vraag over de verkeersveilig- bestedingsbeperking rechtvaardig I van de arbeiders wordt in ruim 10 belangrijk groter is dan wordt veron dersteld. Deze enquête is geen opinie peiling en geen representatieve steek proef onder de bevolking en even min onder de leden der P. v. d. A. over politieke vragen. Uit de gegevens omtrent het be roep van de inzenders is gebleken, dat in sociale zin een dwarsdoor- snee van het Nederlandse volk is heid en welke maatregelen ter ver hoging daarvan genomen zouden moeten worden ontlokte zeer uit eenlopende antwoorden. Wel was men unaniem van oordeel, dat de invoe- pct. der antwoorden als de belangrijk ste oorzaak genoemd. De versnippe ring in het bouwbedrijf en het te grote aantal woningen in aanbouw sluiten de rij. Eén man en één cent? Met betrekking tot de defensie meent een grote meerderheid, dat ons j bouw van een plantenkas, tegenwoordige verdedigingsstelsel geen voldoende beveiliging biedt. Drie boogramen zorgen Het aantal ondervraagden, dat deinval van het licht. Bovenstaande tekening van het architectenbureau Van Oerle en Schrama geeft een aanduiding van de plaats waar binnenkort de St. Liduina-kapel van de St. Petruskerk zal verrijzen. Rechts vooraan in de kerk zal een poort met een dubbele boog, die door een zuiltje wordt gedragen, toegang geven tot deze kapel. Aan de buitenzijde van de kerk, tegenover de fietsenstalling, wordt dit kapelletje gebouwd op het fundament, dat vroeger eens is gelegd voor de de ijs", een gebeurtenis in het leven van Liduina, dat het begin van zeer eoede maatreeel was en dat Volgens het ontwerp van Pietenhaar '«den "as- Links en rechts zijn zeer goede maatregel was en dat achli ls naar verhouding aanzienlijk van Velzen te Loosdrecht, zal vóór vler bewerkte stenen aangebracht, gesiraii gerjnger Jon het aantaL dat de eersteir, Ho tanoi oor. dmir nef„.,rri0nnn ring van de maximumsnelheid een militaire uitgaven niet verantwoord geringer dan het aantal, dat de eerste J in de kapel een strak, natuurstenen vraag afwijzend beantwoordt. altaar worden geplaatst met daar achter een kruisbeeld, dat een groot laing aer|-nauêteprden dip mpnimr - i Hoewel men geen vertrouwen heeft gedeelte van de achterwand zal be- brochure gezegd, maar er is geen tan- de samenstelUnir van de reeeriL gaf. i j" verdediglngsstelsel - aldus deslaan. Daaronder bevindt zich in re- i van de ..?i,1 brochure meent men zich niet te 1 liëf een afbeelding van „de val op het bereikt, zo wordt in de inleiding der enquêteenien Se' brochure gezegd, maar er is geen lan- „e samemtelUng v antwoorden. De aanhangers der p!i si'iMjn^v^' hel'kabinel" dT' delhui" moet<'n onttrekken aan 't brengen van j a i.stelling van het kabmet, dan de hui- «„„„„«aio i d. A. zijn relatief het sterkst ver tegenwoordigd op de bevolking als geheel. Niet meer dan 1 a 2 pet. van de antwoorden was van leden der P. v. d. A. Men moet de Partij van de Ar beid nageven, dat zij er niet voor teruggeschrokken is, de uitkomsten van de enquête te publiceren, hoe wel ze in bepaalde opzichten niet zo gunstig voor haar uitviel. Met name is dit gebleken ten opzichte van de onderwerpen „Bezitsvorming", „Sociale Voorzieningen" en „Nivel lering". Ruim vijftig procent van de onder vraagden in de gewestelijke fedèra- ties van de P. v. d. A. heeft zich uitgesproken voor de bezitsvorming door de arbeiders. j Drie voorstanders blijken op dit punt tegenover twee tegenstanders te staan. In Groningen sprak zich zelfs 57,4 percent voor bezitsvorming uit, j in Amsterdam het laagste aantal: i 42.9 percent. Maar 13 percent van de ondervraagden had er geen me ning over. Ten aanzien van de vraag over de sociale voorzieningen gaf de meer derheid als zijn mening, dat na de invoering van de wettelijke weduwen- en wezenvoorziening en de op handen zijnde verbetering van de invalidi teitswet verdere voorzieningen aan ieder persoonlijk moeten worden overgelaten. Het aantal dat meent, dat de grens der verplichte sociale voorzieningen is bereikt is in de stad aanzienlijk groter dan op het platte- land. Opvallend aldus de brochure is bij het antwoord op de reeds ge- noemde vraag het verschil tussen de intellectuele middengroepen en de zelfstandige middenstanders. Tegen nivellering. Naar aanleiding van een vraag! over de verschillen in salariëring van de verschillende groepen van de bevolking worden de laagstbezol- digden het meest genoemd als eer sten, die in aanmerking komen voor verbetering van hun positie; direct daarop volgen de ambtenaren en de bejaarden. - iiuouuitic uncia urn ic uucii wat men digc. kan Het kabinet in zijn huidige samen stelling vindt meer steun op het Het resultaat der enquête betekent platteland dan in de grote stad. niet, aldus de brochure, dat de P. v. Alleen in Friesland en Drente is d. A. haar beleid gaat richten naar er een meerderheid, die de huidige de antwoorden die op de vragen samenstelling de beste vindt. j zijn binnengekomen. De publikatie I dient als een inleiding tot de dis- Het tegenwoordige kabinet wordtcussie over de aspecten van het meer gewaardeerd door de arbeiders staatkundig leven in ons land. En als dan door de middengroepen en de zodanig lijkt ze ons doel te heb- zelfstandigen. Bij de 32 pet. van allen, ben getroffen. - 1 Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 1 23, Leiden Gehoorteaankondigingen met vier episoden van de Schiedamse heilige. De altaarvloer krijgt een eenvou dige mozaiek-vedsiering in wit en zwart marmer. De altaarsteen in het natuurstenen altaar is afkomstig van de oude St. Petruskerk. Hij is uit de brand gered en bewaard gebleven. In de kapel worden 25 bidstoelen geplaatst. Het ontwerp is van het architecten bureau Van Oerle en Schrama, aan nemers zijn Bik en Breedeveld te Leiden. Donderdagavond heeft in het Amsterdamse City-theater de gala-première van de eerste Nederlandse kleuren- speelfilm „Jenny" plaats gevonden. Na de voorstelling werden regisseur Willy van Hemert en de hoofdrolspe lers gehuldigd. V.r.n.l.: Andrea Domburg, Maxim Hamel, Ellen van Hemert, regisseur Van Hemert en de heer J. Kemp. Na een motie, waarin in afkeuren de zin over het beleid van het bestuur werd gesproken, is gisteravond op een algemene ledenvergadering, het bestuur van de K.V.P., afd. Leiden, j in zijn geheel afgetreden. De be stuursleden stelden zich niet her." kiesbaar. De motie uit de vergade ring over het beleid van het bestuur werd met 74 tegen 64 stemmen aan genomen. Het bestuur heeft zich van stemming onthouden. In deze langdurige en rumoerige vergadering werd duidelijk dat de achtergrond van deze motie en dit aftreden een geschil is over de can- didatuur van de heer A. v. Dijk voor de Leidse gemeenteraad. De heer Van Dijk, die zoals men weet sedert 1950 fractievoorzitter is in de Leidse raad, werd volgens het advies van de adviescommissie op de candidatenlijst voor de gros lijststemming op de dertiende rang geplaatst. In verband hiermee werd te Leiden een kiescomité-Van Dijk opgericht, dat 'n actie voerde om de heer Van Dijk op een verkiesbare plaats te stellen. Het bestuur heeft daarna gemeend in 'n ledenvergade ring betuursbeleid ter sprake te moe ten brengen. In deze vergadering, die gisteravond in de zaal aan de Maria Gijzensteeg werd gehouden, kwamen de geschilpunten die tussen de heer Van Dijk en het bestuur (i.e. voor zitter en secretaresse) gerezen waren aan de orde. Zeer zwaar woog in dit verband een pijnlijke gebeurtenis, die zich aan het einde van het vorig jaar heeft voorgedaan: een vertrouwelijk j briefje van de secretaresse aan de I voorzitter van de afdeling, waarin op j gekscherende, maar zoals werd j toegegeven kwetsende wijze over j de heer Van Dijk gesproken werd, sloot de voorzitter per ongeluk bij een brief, die voor de heer Van Dijk bestemd was. Als overgangsmaatregel is gis teravond 'n commissie benoemd, die een nieuwe ledenvergadering (binnen 14 dagen) zal voorbe reiden. Deze interregnum-commisie bestaat uit de volgende perso nen: de heer H. A. Braakman, de heer C. Zandvliet, de heer J. had gegeven. Mentink, mevr. A. v. Oudenho- ven-Schreurs, de heer Th. van Holst, de heer J. v. Zijp en de heer Fr. Pont. Zij hebben het recht zelf nog vier leden in deze commissie te benoemen. Aan het slot van de vergadering, die tegen half een gesloten werd, ontspon zich een discussie over de vraag of 't bestuur reglementair juist handelde door af te treden vóór een nieuwe ledenvergadering is gehou den. De redaktie stelt het op prijs te verklaren, dat het haars inziens on gepast is uit deze vergadering, die nu en dan een zeer persoonlijk en bewogen karaikter droeg, méér te onthullen dan voor het begrip van de achtergronden, waartegen zich dit af. treden van het bestuur afspeelde, noodzakelijk is. Mededelingen. We vermelden nog dat uit de mede delingen van de voorzitter, de heer H. A. L. Vijverberg, bleek, dat mevr. van Oudenhoven-Scheurs zich teruggetrokken heeft als candidate voor de gemeenteraad om de wijze waarop de candidatuur van de hei en Van Dijk en Kortmann is behandeld. De voorzitter vroeg aandacht voor de regionale propaganda-avond van de K.V.P., die op dinsdag 11 maart in het St. Antoniusclubhuis te Leiden gehouden zal worden. Minister mr. A. A. M. Struycken en jhr. mr. dr. O. F. A. H. v. Nispen tot Pannerden zullen spreken. Het onderwerp van de avond is: De Statenverkiezing. Voorts deelde de voorzitter mede, dat de groslijst- stemming voor de gemeenteraads verkiezing waarschijnlijk op 30 maart a.s. gehouden zal worden. De ledenwerf-actie te Leiden heeft tot resultaat 300 nieuwe leden. Hier bij zijn de resultaten van de actie in de Hartebrug. en St. Lodewijks- parochie nog niet inbegrepen. De voorzitter dankte de secreta resse, mevr. M. v. Neer-Braam voor de bezieling, die zij aan deze actie Het proefdraaien en warmlopen van de motoren van straalvliegtuigen levert altijd een heidens kabaal op en al lange tijd zoekt men naar een oplossing van dit ge luidsprobleem. De Franse ingenieur A>ndré Boet heeft een geluiddemper ontworpen, die thans met succes in gebruik is op het Lesquin vliegveld bij Lille. De vol ledige installatie, die mobiel is, bestaat uit 4 geLuiddem pers. Casino. In de film „Terwijl de stad slaapt" toont Fritz Lang zich weer de meester van het griezelspel, hij is echter niet zo meesterlijk grie zelig meer als in zijn oude rolprent „Het testament van dokter Mabuse". Zijn trant van filmen is niet zó apart meer, hij heeft nu zonder meer een verhaal knap verteld en daarbij gang bare filmtaal gebruikt. Het verhaal gaat over een psycho paat, die vrouwen vermoord. D( Amerikaanse journalistieke wereld maakt zich van dit vette nieuwskluif- je meester. De nieuwe directeur van een persbureau maakt zelfs van de gelegenheid gebruik om de verschil lende redactie-chefs tegen elkaar uit te spelen: wie de oplossing van het lipstick-moordmysterie brengt, mag -de nieuwe leider van het bedrijf zijn. Het mysterie wordt opgelost door een jonge redacteur, die zijn jonge verloofde als „lokaas" voor de moor denaar uitzet. De film is strikt voor behouden voor volwassenen. Lido Een bijzonder goede speel film wordt deze week gegeven door Dirk Bogarde, Stanley Baker, Michael Graig en Barbara Murray in de film „Hard tegen hard". In deze film wordt de strijd geschilderd tussen een jonge Engelsman, Campbell jr., die aangezien de dokter hem nog maar zes maanden te leven geeft zijn laatste dagen in de berger wil door brengen, waar hij in een vallei van het Canadese rotsgebergte naar olie wil boren. Een ander is evenwel reeds bezig om een stuwdam bij het meer' te bouwen, teneinde daardoor electrische krachtinstallaties te kun nen bouwen. De jonge Campbell had echter nog meer tegenstand te over winnen, want zijn grootvader, die eveneens in de olievelden van dit ge bied had geleefd, had zich veel vijan den gemaakt toen de gelden, die in de zaak waren gestoken, zoek raak ten. Campbell ging daarvoor de ge vangenis in, maar de werkelijke schuldige was zijn vennoot. Camp bell jr levert dan een strijd op leven en dood, een strijd, die grotesk is van opzet aan materiaal, een strijd, die tot een toppunt van spanning voert en tenslote door de jonge Campbell en zijn medewerkers gewonnen wordt. Het is een film, die boeit van begin tot einde, die uitmunt door op zet en uitvoering en die natuurlijk ook tot een happy end leidt. Luxor heeft de film „Monpti" voor de derde maal geprolongeerd. Voor volwassenen. Trianon. „De liefdesroman van een koningin" heeft men de Duitse film „Die Madchenjahre einer Köni- gin" genoemd, waarbij de Nederland se titel meer de nadruk op het laatste gedeelte van het verhaal legt, maar dat is dan ook het meest charmante gedeelte. Romy Schneider, die de laatste tijd wel bijzonder in trek is bij de minnaars en de minnaressen van het witte doek, is hier de jonge ko ningin en wel koningin Victoria van Engeland, die op zeer jeugdige leef tijd geroepen werd om de Engelse troon te bestijgen. Dat Romy Schnei der geknipt is voor deze rol zal wel niemand betwijfelen als hij haar ge zien heeft in de diverse Sissi-films. Evenals aan het Oostenrijkse hof is er ook aan het Engelse hof weer alle pracht en praal in fraaie kleuren ten toon gespreid, wat op zichzelf al de moeite van het aanschouwen waard is. Maar ook de geschiedenis is char mant en vooral de ontmoeting van koningin Victoria incognito met de jonge prins Albert van Saksen-Co- burg in een herberg te Dover is aller aardigst. Het is alles wel een beetje „romig", maar wat hindert dat: het is een film waar men plezier aan be leeft. Voor alle leeftijden. Rex. In „De tijger valt aan" be vinden wij ons op de grens tussen de vrije wereld en de wereld achter het IJzeren Gordijn. Het gaat hier om de bevrijding van iemand, die in Alba nië door de communisten gevangen wordt gehouden. De zuster van de ge vangene laat zich daartoe over de grens smokkelen en het spreekt van zelf, dat hier de avontuurlijke moei lijkheden voor het grijpen liggen. Er moet dan ook heel wat geschoten wor den voordat de bevrijding op het nip pertje wordt bereikt. Toegang 14 jaar. 6>STDP#tl ^en 11)061 'tODDen en a voorrane geven aan .het verkeer op de andere weg.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 4