FOTO-TOTO Vijf prijzen in de Marathon SPEUR NEUZEN De kleine gebeurlijkheden van het dagelijkse leven Voor ZATERDAG 15 FEBRUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Gouden bruidspaar in De Kwakel Dinsdag 18 februari hoopt het echt paar M. v. ZaalOlijerhoek, Boter- dijk 68, alhier, de dag te herdenken, dat zij 50 jaar geleden in de echt wer den verbonden. De bruidegom, thans 75 jaar oud, werd in Ter-Aar gebo ren. De bruid, die nu 73 jaar telt, 2ag het levenslicht in R'veen. Hier werd ook het huwelijk gesloten. Kort na het huwelijk vestigde het paar zich in Ter Aar, waar het de kost verdiende met groenten- en bloementeelt. Dit duurde ongeveer 10 jaar. Men trok toen naar de Kwa kel, waar eerst de groententeelt ter hand werd genomen. De crisis-jaren waren de oorzaak dat werd overge schakeld op de bloementeelt alleen, en wel speciaal naar de chrysanten cultuur. Oe bruidegom is nog goed gezond, en men kan hem nog dage lijks aan het werk vinden op het bedrijf van zijn overleden zoon, de firma C. M. Zaal, die een zeer be kende naam heeft in de chrysanten wereld. De bruid beschikt momenteel na een periode van ziekte, het vorig jaar, over een behoorlijke gezond heid. Uit hun huwelijk werden 12 kinderen geboren, waarvan nog 8 in leven. Een hiervan trad toe tot het kloosterleven. Niet minder dan 37 kleinkinderen aanschouwden het le venslicht De dag van het gouden hu welijksfeest wordt in de huiselijke kring gevierd. Hij wordt begonnen met een H. Mis uit dankbaarheid, opgedragen in de parochiekerk om 8 uur. Het zal het bekende echtpaar die dag niet aan belangstelling ont breken. Vrouw van vermoorde op vrije voeten De Justitie heeft de 61-jarige echt genote van de vermoorde Haagse boekhandelaar voorlopig op vn;je voeten gesteld. Het onderzoek naar het aandeel dat zij had in de moord op haar man, is nog niet afgesloten. I Haar rol is hoogst twijfelachtig ge weest. Tijdens moord bevond zij zich in huis. Nagegaan wordt, of zij i bij de daad zelf aanwezig wos en in hoeverre haar mede-aansprakelijk heid ten laste gelegd kan worden voor de roof van de duizend gulden kasgeld en de kleding van de ver- slagene. De vrouw werd, na drie da gen arrest, voorgeleid voor de Offi cier van justitie. De voorlopige hechtenis van haar 1 22-jarige zoon, de moordenaar, is verlengd. De officier van justitie is voornemens hem doodslag, subs.1 zware mishandeling, de dood tenge volge hebbende, ten laste te leggen. De jongeman zal zich waarschijnlijk geen moord met voorbedachten rade ten laste horen leggen. j De begrafenis van de vermoorde heeft donderdag j.l. plaats gevonden op de Algemene Begraafplaats „Nieuw Eyk en Duynen". 1 Gerepatrieerden vinden onderdak Bij 2000 particulieren In antwoord op de oproep onder dak af te staan, ten behoeve van uit Indonesië gerepatrieerden, heeft het ministerie van maatschappelijk werk j 2000 particuliere adressen ontvangen voor huisvesting van repatrianten. Deze aanbiedingen zullen door de diensten van sociale zaken ter plaat se worden gecontroleerd. Een hon derdtal ervan heeft men reeds kun nen gebruiken. Het juiste aantal repatriërenden is nog niet te overzien en daarom wordt een gedeelte van de 2000 adres sen in reserve gehouden. Van de oorspronkelijke opgave zullen uiteraard verscheidene adres sen afvallen. Behalve het onderdak bij' particulieren heeft het departe ment voorts de beschikking gekre gen over 35p0 bedden in z g <letne CGDtractpensior.s Bij de grote con- tractpensions heeft men nog 4000 bedden in reserve. Degenen, die huis vesting hebben aangeboden, behoeven niet op korte termijn op gasten te rekenen. f>E MARATHON mag zich in de be- langstelling van onze lezers ver heugen. Er blijken nog altijd vreem de gedragingen van huisdieren de moeite van het signaleren waard, overal gebeuren wel eens ongeluk ken, die niet in het rapport van de politie terechtkomen, in elk dorp en in de stad geschieden van die dingen, die de mensen ingeleid met: „heb je het al gehoord" aan elkaar door vertellen. Deze berichten willen wij graag in onze krant opnemen als kleine gebeurlijkheden in het dage lijks leven, als nieuws van het twee de plan, dat juist menselijk genoeg is om toch interessant te zijn. Daar naast zien we met belangstelling ook „grote" berichten tegemoet. Mocht u iets op het spoor zijn, aarzel dan niet de redactie tijdig in te lichten. Ook een tip kan al voldoende zijn. Prijswinnaars zijn ditmaal: De heer J. P. Zwetsloot, Van Kla- verweydenweg 21, Hoogmade, die ons het bericht leverde van de „Oude schuld". Hij ontvangt de prijs van 25 gulden. De prijs van tien gulden is voor mevrouw Bakker, Zuidhoek 13 te Roelofarendsveen, die ons een bericht leverde over de afsluiting van een weg door de omwoners. Drie prijzen van 5 gulden gaan ditmaal de deur uit: een voor de heer S. J. v. d. Salm, Zuidbuurtseweg 39, Zoeterwoude, voor het fantastische verhaal van de reizende rode poes; voor de heer R. G. van Dam, Irene- straat 14, Leiden, met een bericht over schrootvissers, en voor Loek van Kins, Gerrit v. d. Laanstraat 12, Leiden. In het belang van een goede af wikkeling van de uitgebreide lijst van deelnemers zullen we voortaan direct na het ontvangen van een be richt. dat geplaatst wordt, het hono rarium overmaken. Aan het eind van een periode worden de prijswinnaars vastgesteld. De volgende namen van deelne mers komen thans voor de laatste periode op onze lijst voor. Mocht u ten onrechte als deelnemer niet ge noemd worden dan verzoeken wij u dit nog even aan de redactie te be richten. Lijst van Marathonmedewerkers J. v. d. Krogt, Sporthoflaan 17, Sas-? senheim; Zandbergen, Haarlemmer- strataweg 12, Oegstgeest; Benny Vreeburg, Herengracht 22, Leiden; W. Ouwerkerk, Herensingel 2c; J. H. Visser, Lijsterbeslaan 24, Leimuiden; P. J. Flein, bootsman „Die Leytne"; mevr. Bakker, Zuidhoek 13, Roelol- arendsveen, R. G. van Dam, Irene- straat 14, Leiden; S. J. van der Salm, Zuidbuurtseweg 39, Zoeter woude; Leni van Brussel. Haarlem merstraat 267, Leiden; Crama, Van Lennepstraat 2, Leiden; A. C. Speel, Leliestraat 112, Leiden; J. P. Zwet sloot, Van Klavysrweydenweg 21, Hoogmade; R. G." van Dam, Irene- straat 14, Leiden; Theo Kpster, Zuid- singel 50, Leiden; C. Stapels, Zoe- terwoudseweg 108, Leiden; W. F. van Romburg, Nieuwe Rijn 31a; Loek van Kins, Gerrit v. d. Laanstraat 12, Leiden; J. G. J. Verdonk, Bilderdam, Leimuiden; E. M. J. v. d. Valk. Hoge Rijndijk 53, Zoeterwoude. Helemaal van de andere kant van de aardbol komen ze: de mensen, die uit reclamefolders over ons land begrepen hebben, dat Amster dam Holland is en dat Marken en Volendam door dat stad-staatje uit zee is opgehaald en omringd met hoge dijken. De hele stad bestaat uit trapgeveltjes, grachten en brug getjes en het moet er wel modde rig zijn, dat iedereen er met klom pen aan de voeten loopt. De grond is er voor niets anders te gebruiken dan voor het kweken van bollen. Enfin: u kent die fantasieën. Bijgaand plaatje zou uit een Hol land-folder geknipt kunnen zijn. This is really Amsterdam! Niets is echter minder waar: het is hier, in de Sleutelstad „geknipt". Naar zulke hoekjes hoef je in ons landje nooit ver te zoeken. U wel? Schrijft u ons dan, waar u het gevonden heeft. De vorige week Toen we de vorige week schreven dat de nieuwbouw, waarvan we u een proefje schonken, gemaakt werd volgens het „behangsel rol-systeem", hadden we er een hard hoofd in, of er ooit één van onze puzzelaars de juiste plaats van deze wonin gen zou kunnen bepalen. Overmoe dig vroegen we, of misschien iemand bijzondere kenmerken aan deze gevel opmerkte Door de antwoorden, zowel wat betreft het aantal als wat de nauw keurigheid aangaat, zijn we met stomheid geslagen. Niet alleen zag men direct, dat we de flatbouw aan de 5 Meilaan tot onderwerp van onze puzzel hadden genomen, men herkende zelfs met name het blok op de hoek van de Gerrit Kastein- straat tegenover de nieuwe winkel galerij. Door loting onder de nauw keurigste inzenders werd de heer W. Schrama, Beatrixstraat 7 te Sassenheim winnaar van de waardebon van vijf gulden. Wat U moet doen Schrijft u gewoon op een kaart brief of briefje aan de puzzel- redaktie van onze courant, welk plekje u in deze foto meent te herkennen en waarvandaan bet plaatje gemaakt is. Vergeet u vooral niet uw brief In te sturen onder vermelding van het motto Foto-toto De Inzendingen moeten vóór don derdag as. in het bezit van de redaktie zijn Het spaart de redactie moeilijk heden en u behoedt uzelf voor de teleurstelling, dat uw inzending niei meeloot ^A/WVWS/WSA/WSA/WVW^/N/NAA/S/SAA/WVA/^AA/SA/WWWW/WS^/VAAAA/VA/WS/^AA/S Handige mensen kunnen zelf wel witten Hoewel het buiten nog fris is, na dert het voorjaar weer met rasse schreden en daarmede de., schoon maak. Maar alvorens het huis schoongemaakt wordt, is het nood zakelijk plafonds, gangmuren en trappenhuis eens te witten. Nu me nen velen, dat dit vakwerk niet door een leek kan worden uitge voerd, maar wie handig is kan toch zeker ook behoorlijke resultaten bereiken. Voordat we aan dit werkje kun nen beginnen, moeten we de be schikking hebben over witkalk. Hoe maken we dat? Kalk wordt bereid uit kalkge- steente, ook in ons land wel be kend, b.v. in Limburg. Een groot percentage van dit kalksteen be staat uit koolzuur, dat door gloeien in kalksteen wordt onttrokken. Daarna moet deze (kluit) kalk wor den geblust. Na blussing blijft er kalkpasta over, die men kan kopen bij schilders of metselaars, wellicht zijn er ook drogisten die het ver kopen. De hoeveelheden. Men schaft zich zoveel aan, als ruim voldoende is en om dit te weten moet u de te witten opper- vlekte opmeten. Geeft u deze maten ten op aan de verkoper en hij zal u de juiste hoeveelheid leveren. Het is mogelijk bij de handelaar de witkalk op de juiste dikte aan gemaakt te kopen, maar u kunt de kalkpasta ook zelf aanmaken, door er water bij te voegen, onder voort durend roeren, tot de kalkbrij een dikte heeft gekregen als melk. Het is van belang deze dikte aan te hou den, ook tijdens het witten. De verhouding tussen kalkpasta en water is ongeveer l'/i maal zo veel water als pasta. Witkalk mag niet te dun, maar ook zeker niet te dik zijn, daar te dikke witkalk vlekken en strepen geeft. Wenst men een beetje kalkblauw aan de witkalk toegevoegd te heb ben, dan vrage men aan de hande laar om de juiste hoeveelheid te leveren. Door toevoeging van wat kalkblauw verkrijgt men inderdaad een nog mooiere witte kleur. Het eerste werk. Witten is een werkje, "dat vrijwel geen mens zonder morsen presteert en als men een plafond wil witten is het dus raadzaam, de kamer te ontruimen. Heeft men in de kamer een vaste vloerbedekking, dan is het nog belangrijker, want kalk- spetters zijn uit een vaste vloer bedekking zeer moeilijk te verwij deren. Men kan dit zoveel mogelijk voorkomen, door de vloer te be dekken met een flinke laag kran ten. Men kan nu reeds oude kran ten verzamelen, ze komen u beslist van pas. Als de verplaatsing van de trap dan met enige voorzichtigheid plaats heeft, zal men weinig kalk- spetters tegenkomen en bovendien kan men voorzichtig zijn met het bestrijken, men make de kwast dus niet al te nat. Is de muur of het plafond hier of daar wat gebarsten, dan moet die barst eerst goed uitgestoft, flink natgemaakt en opgevuld worden met een mengsel van gips, water en fijn zand, maar alleen met water aangemaakte gips gaat evengoed. Komen er geen barsten in uw pla fond of muur voor, dan toch eerst de oppervlakte goed stofvrij ma ken met een oplossing van water en zeep. Daarna goed laten drogen. Daardoor wordt tevens een meer vocht-opzuigende muur verkregen. Het plafond. Voor het witten zelf neme men bij voorkeur geen nieuwe kwast, een gewone stucadoorskwast, die niet al te nieuw is, is voor ons doel U Uit de keuken geklapt §H Kaas kan in verschillende vor- men als vervangingsmiddel voor s== vlees, vis of eieren worden opge- diend, maar ook in combinatie met deze producten tot smakelijke ge- rechten worden verwerkt. Om een optimaal effect van deze gerechten |H te mogen verwachten is het in de eerste plaats noodzakelijk de juiste kaassoort te kiezen. Vooral de jg ouderdom van kaas is hierbij van HH het grootste belang. Voor cordon bleu b.v. zal men g een kaassoort van 2 a 3 mnd. oud nemen, die bij verhitting gemakke- g lijk tot een smeuige massa over- gaat. H! Voor een tomatenkaasragout daarentegen is een meer belegen g soort (5 6 maanden) te prefereren, daar de stukjes kaas in de ragout g zichtbaar moeten blijven en dus niet teveel uit mogen smelten, g ZONDAG: Potage a la minute, cor- |H don bleu, spruiten, aardappelen, rödgröd. (erwten in de week zet- ten). g MAANDAG: groene erwten met spek, aardappelpurée, stoofperen, g DINSDAG: jagerskool met lever en aardappelen, sagoschotel met ap- pelmoes. g WOENSDAG: tomatenkaasragout, g rijst, witlofsla, gebakken gries- meelpunten. zeer geschikt. Men kan ook een borstel nemen, met zacht haar, deze is ook zeer geschikt. De ruimte waarin gewit moet worden, mag niet te warm zijn, in geen geval wit men een plafond in een kamer waar de kachel brandt. Moeten muren en plafond gewit worden, dan beginnen we met het plafond en wel van de richting van het invallende licht af! Dus bij het raam beginnen. Men moet zo snel mogelijk wer ken, omdat men steeds nat op nat werkt. Men mag dus niet meer daar witten waar de kalk reeds opge droogd is. De muren. den van boven naar beneden be handeld. Maakt u zich niet be vreesd dat de muur niet mooi wit zal worden, want de grijze kleur, die u bespeurt direct na het witten, trekt geheel weg gedurende het drogingsproces, waarbij de kalk zich met de koolzuur uit de lucht verbindt tot koolzure kalk. Het vlak zal daardoor langzaam wit worden. Gedurende dit dro gingsproces moeten deuren en ra men goed gesloten blijven, want juist door open ramen en deuren kan het zijn, dat gewitte muren af geven, hetgeen erg hinderlijk is. Onmiddellijk na het witten moet men eventuele kalkspetters verwij deren, waarvoor men een schone lap kan gebruiken. Laat men deze spetters drogen, dan is het een las tig werkje. Natte kalkspetters op behang direct verwijderen met een vochtig lapje, en met een vochtig schoon lapje nog eens voorzichtig nawrijven. Kalkspatten op matten e.d. eerst goed laten drogen èn daar na afborstelen. Nieuw Nederlands japonnetje De Amsterdamse modeontwerpster Tony Wagemans, toonde don derdag in het Kurhaus haar creaties voor het komende voorjaar en de zomer. Het showen van het model „Phillis". DONDERDAG: rolpens met gebak ken appel, rode kool, aardappe len, rijstomelet. VRIJDAG: gebakken visfilets, bie ten, gebakken aardappelen, yog- hurtvla. ZATERDAG: hutspot met klapstuk, fruit. Recept: Cordon bleu. Mooie kalfscoteletten in de leng te opensnijden, zodat men 2 platte delen aan het been overhoud. De coteletten vullen met een schijf kaas, welke omgeven is door een plak ham. De cotelettehelften zou ten, weer dichtklappen en goed aandrukken, zonodig met een draadje hechten. Daarna door los geklopt ei halen, paneren en op een klein vuur goudgeel bakken. Voor 't opdoen het draadje verwijderen. Recept: Jagerskool. 1 witte kool, 75 gram boter, 1 ui, peper, zout, dl. wijnazijn, 2dl. water, 50 gram suiker. De schoongemaakte kool fijn hakken, even in kokend water dom pelen en afgieten. In de boter fijn gehakte ui gaar fruiten, de kool en de azijn in het water toevoegen, eveneens de suiker, wat zout en wat witte peper. De kool, onder af en toe omschudden, gaar stoven, (inplaats van met azijn, kan men de kool ook met zure appelen sto ven!) U kunt niet alles weten Bestrooi een verse vetvlek zo spoedig mogelijk met wat zout, Veel vet trekt daarin. Naderhand behandelen met tetra of ben zine. (Denk aan het brandge vaar!). Kristal maakt men schoon met linnen doeken. Kristal met fi guurtjes wordt behandeld met een borsteltje. Dof geworden kristal met blauwselwater be handelen, daarna opwrijven. Is uw paraplu lek, was hem dan met een spons of lapje ge drenkt in een oplossing van 3 eetlepels aluin op 1 liter water. Open laten drogen. Gummisponzen, die kleverig geworden zijn, maakt met schoon met water waarin borax is op gelost. Naspoelen met gewoon water. Hel water in een aquarium, waar in sub-tropische en/of tropische vissen verblijven, moet in de win ter een warmte hebben van 20 tot 25 gr. C. Als deze vissen het te koud hebben, gaan ze „scn jrnme- len" en sterven ze. Een te hoge temperatuur is ook verkeerd. Schroeven, ijzeren bouten e.d. roesten niet, als men ze voor het gebruik insmeert met kaarsvet. Door toevoeging van wat lijn zaad aan het konijnevoer verkrijgt men mooie vellen. Vilten herenhoeden, die erg vuil geworden zijn, kan men schoonma ken met zemelen en vlekkenwater. De zemelen moeten verwarmd wor den, maar bevochtigd met een vet- oplossend middel. Zolang wrijven, tot de vloeistof verdampt is, anders kunnen kringen ontstaan. Is de hoed op deze wijze behandeld, dan kan men haar verder boven de tuit van een ketel houden, waarin wei nig water kookt. Onderwijl borste len. De leren rand niet stomen, om hard worden te voorkomen. Geei gewordei witte tegels kan men weer wit krijgen door behan deling met bleekpoeder, aangemaakt met water en azijn. Het poederlaag je er enige tijd op laten zitten.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 12